3 BUITENLAND. BINNENLAND. 4e Jaargang. No. 983. Bureau OUDE SINGEL. 54, LEIDEN. interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzek ;ring en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, ƒ1.10 per kwartaalbij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Frtnco per post 11.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/. cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag Januari 1913. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 rebels t J.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeeiingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. De kindertoeslag. Wat wordt er nu weer een drukte gemaakt tegen dat wetje, om aan mindtr - bezoldigde ambtenaren i.e. weer de onderwijzers een toeslag te geven als hun kindertal meer dan 3 bedraagt. Een „fokpremie" wordt het zelfs zeer onkiesch genoemd. Dat zijn van die argumenten, waarop men in een fatsoenlijke krant niet nader kan ingaan. Maar wel kunnen we naar aanleiding daarvan er op wijzen, hoeveel reiner van gedachten en dienSvolgens ook van da den de menschen vroeger waren. Sinds menschenheugenis en lang: r toch hebben we bij de belastingen kin deraftrek. Deze algemeen toegepas e pondspondsgewijze vermindering werd ingevoerd'in den tijd, toen inen nog al gemeen normaal dacht over den kinder zegen. We herinneren ons niet ergei s vermeld te hebben gevonden, dat ock daartegen onkiesch werd geargumen teerd. Integendeel, dat instituut werd volkomen logisch geacht; niemand had er ooit bezwaar tegen dien aftrek, dank baar te accepteeren en we durven wel beweren, dat ook niemand zich er door liet leiden bij zijn handelingen. Welnu, wat is deze kinderaftrek fei telijk anders dan een kindertoeslag? De ze brengt wat in de .beurs, gene laat waf in de beurs hetgeen beide *op het zelfde neerkomt Zeker er is onderscheid in bedrag cn in toepassing. Maar in principe rusten toeslag en aftrek op denzelfden groncJ- slag, zoodat men niet tegen het eene profijt moet f,u.lmineeren, waar men het andere steeds zonder erg als iets ze< r natuurlijks heeft aanvaard. Algemeen belang en tooneel Als inrichtingen, die publiek zijn, op staats- of gemeentesubsidie willen reke nen, moeten zij ook voor het geheele publiek, zonder onderscheid van gods dienstige of politieke richting, openstaan. Is dat niet het geval, dan zijn 'zij niet publiek, en mist men dus een van de redenen, waarom het subsidie is ge schonken. Meermalen hebben wij beweerd, dat de schouwburgen f e i t e 1 ij k in zeer vele gevallen voor een Katholiek, die prijs stelt op zijn Katholiciteit, geslote n zijn. Behalve deze reden van moreel en aard, waarom de sqhouwburg feitelijk niet pu bliek is, niet van algemeen belang kan geacht wórden, is er ook een van finan- cieelen aard: de prijzen zijn dikwijls te hoog. Terecht zegt dan ook deNeder- lander van gisteravond „Verdedigers van gemeentelijken schouwburgbouw kan men herhaalde lijk hooren beweren, dat het algemeen 'belang een schouwburg' eis.ch/t, en dat daarom de gemeente verplicht Is voor zulk een instelling van ajgemeen bd- lang te zorgen. Voert men daartegen aan, dat toch sléchts een gering deel der gemeente- naren, zoowel om re'denen van Ti- nancieelen als van moreelen FEUILLETON. DE TWEEJ/RIENDEN. 80) Deze mannen waren geen vreedzame kolenbranders, want elk had een ge- Weer in de hand en pistolen in den gordel. Onder de schouw, die van vastgetrap- te aarde was gevormd, brandde een lus tig vuurtje van dorre takken, dat een aangename warmte verspreidde. Bij dat vuur stond een man, wel een hoofd grooter dan de andere, aan wiens geheele houding het merkbaar was, dat hij hier het bevel voerde. Het wa9 Jean Cottereau, de smokke laar, met wien wij al kennis hebben ge maakt in de herberg De Gouden Leeuw te Lamballe. Zijn metgezellen zaten op blokken hout of lagen op den grond. Zij waren meerendeels jonge sterke boeren, ge oefende stroopers, wb schot zelden miste en 'die in deze 'geving wel ge blinddoekt hun weg den kunnen vin den. Hun kleeding was gemaakt van gei- tenvellen, hun hoofden gedekt met breed aard, van den schouwburg gebruik kunnen maken, dan is het antwoora, dat dit aan hen zelf ligt, en dat men de opvoedende kracht van „het too neel" miskent" En dan wijst het blad op de „tingel tangel-rijmen", die in den Amsterdam- schen Stadsschouwburg op Nieuwjaars avond' als aanhangsel van de Bruiloft van Kloris en Roosje werden voorge dragen. 'n Platte bespotting van alles wat rechtsch is en door de rechtsche re geering is tot stand gebracht natuur lijk niet te vej^eten de zedelijkheids- wetten en een lof op de vrijzinnigheid! En dan besluit het blad, zeer terecht: „Zeg nu jiiet, dat dit alles niet het „algemeen belang" dient. Natuurlijk wel, het algemeen belang wordt immers slechts door de vrijzinnigheid gediend l Intusschen mogen de voorstanders van gemeentehulp aan schouwburgbouw zich wel eens afvragen, op welken grond zij nu eigenlijk van de rechts-dhe groepen erkenning kunnen en mogen verlangen van het algemeen belang, dat door het tooneel van heden heet gediend te worden. Voor ons bevestigen voorbeelden als het hier gegevene ons beginsel: geen cent uit de gemeentekas behoort aan schouwburgbouw te worden besteed. Wie tponeel-opvoeding begeert, be- tale ze zelf!" I ALGEMEEN OVERZICHT. Meende men eerst, dat de toestand door het eenigszins opschieten der vredesonderhandelingen op hoopgevende wijze verbeterd was, in een interview deelde gisteren Danef mede dat zulks niet zoozeer het geval was. Wiij verwachten, zeide hij1, op de vergadering van morgen een nieuwe kaart betref fende Adrianopel. Indien wij morgen zullen vinden, dat die kaart niet beant woordt aan de voorwaarden van de bondgenooten, zullen de onderhandelin gen afgebroken worden. Wij- staan ook op de voorwaarden, die wij nopens de eilanden gesteld hebben.. Ook de andere g edelegeerden dieelen deze meening. Zij verklaarden, dat er geen sprake is van speciale Servische, Grieksche, Montenegrijnsche of Bulgaar- sche opvattingen, allen zijn volkomen eenstemmig en vastbesloten niet af te gaan van de gestelde eischen. Weigeren de Turken toe te geven in de kwestie Adrianopel, dan zullen de Balkan-gedelegeerden de conferentie ver laten. iHet blijft dus draaien om de kwestie Adrianopel De gronden, waarop de Turken hun afstandsweigering baseeren, tracht de Bulgaarsche „Mir" te ontzenuwen: (Het blad begint met er op te wijzen^ dat het Turkije onmogelijk is de ves ting te ontzetten, wat aan alle bespre kingen een eind zou maken. gerande Bretonsche hoeden, waarop door i een vrouwenhand een penning of een !332jdeï herkeniiingsteekjen was genaaid. Jean Cottereau had zijn tijd goed be steed. Van de Beneden-Maine tot in het hart je van Bretagne* was het wachtwoord verspreid. Tot dusverre had de opstand daar nog maar gesmeuld. Dezen dag zou hij uitbreken en het- woord zou nu zijn aan het wapenge weld. De terechtstelling der Bretagners te Parijs had de verontwaardiging der ko- ningsgezinden en der rustige burgers ten toppunt doen stijgen. Nu was de maat der gruwelen vol. Anderzijds hadden de lauweren, door Sicard en zijn trawanten met de aan houding der samenzweerders geplukt, de afgunst opgewekt bij de patriotten en de overheidspersonen van district en de partement. Zij wilden zich op hun beurt onder scheiden, lof en gunst verdienen van de almachtige Nationale Conventie en om dat doei te bereiken legden zij een heil - loozen ijver aan den dag in het opspo ren en aanhouden van „verdachten" om hen over te leveren aan de revoluti- onnaire rechtbanken, hetgeen bijna het- De geschiedkundige gronden, zoo gaat het bjad verder, zijn voor Turkije niet gunstig, want voordat Adrianopel onder Turksche heerschappij geraakte, was het Bulgaars ch. Dat zich in de stad de Selim-moskee en de grafkelder van de voorvaderen der Ottomaansche heerschers bevinden, bewijst niets, want de christenen zouden een dergelijken bewijsgrond kunnen aan voeren om "Xonstantinopel op te eischen, waar zich het heiligdom van de in de geheele orthodoxe wereld vereerde hei lige 'Sofia bevindt Voorts kan op strategische overwegtin- gen Bulgarije een vesting als Adriano pel, die een voortdurende bedreiging voor dat land zou zijn, niet in handen van Turkije laten. De toekomstige vriendschap van Bul garije en Turkije eischt, dat Adrianopel Bulgaarsch blijft Turkije heeft genoeg aan de linie vón Tsjataldsja. ,Voor het overjge eischen de nationale en economische belangen van de voor het meerendeel christelijke bevolking van het wilajet Adrianopel, dat deze stad, de hoofdstad van Tfrratië, onder Bul gaarsch bestuur komt, opdat het wilajet zijn vroegere, door de Turken vernie tigde welvaart, zal herkrijgen. Adrianopel is Bulgaarsch, daaraan mag men niet twijfelen. Uit Konstantinope! verneemt de Frankf. Zijg. nog, dat bij de geheime onderhan delingen met Bulgarije bepaald zou zijn, dat dit land Adrianopel niet zal op- eischen, mits de vesting ontmanteld wordt en Turkije tot Tsjorloe toe geen nieuwe Verdediging:- -: rken meer zal aan leggen. In verband met bovenaangehaalde uit latingen der Balkangedelegeerden is ech ter dit bericht kwalijk te gelooven. De ambassadeursconferentie is eveneens gister weer bijteen gekomen, doch resultaten zijn niet bekend gemaakt. De „Berl. Lok. Anz." wist echter te voren te melden, dat zijl zich dadelijk zou bezig houden met de kwestie der territoriale grenzen van Albanië. Naar medegedeeld wordt, zou Rusland van het standpunt uilgaan, dat geen stre ken, door een Slavische bevolking be woond, mogen behooren tot het aan staande autonome Albaneesche rijk. Ver ondersteld mag worden, dat dit geschiedt in het belang van Servië en de Rissi- sche regeering dus deze compensatie zoekt, nu het Petersburgsche kabinet den eisch van Servië om zich een eigen ha ven aan de Adriatische kust toegewezen te zien, verworpen heeft. Het standpunt van Rusland in de Albaneesche kwestie kan licht tot moeilijkheden leiden, wan neer het niet gelukt een compromis te vinden, waarmede Oostenrijk-Hongarije zich kan vereenigen. Men veronderstelt echter, dat te de zer 'zake reeds voorstellen ingediend zijn bij 'de Londensche conferentie en dat deze er toe zullen bijdragen, dat een gunstige uitweg gevonden wordt Daar de kwestie van de grenzen van Albanië een reeks van moeilijkheden op- zelfde wilde zeggen als aan den beul. Het zaad van de contra-revolutie, ge zaaid door den markies de la Rouerie en zijn opvolger baron Yves de Guern, die beiden bij hun taak bezweken wareri, had een vruchtbaren bodem gevonden en schoot welig op. Cottereau had van de omstandighe den behendig partij getrokken en een bende opstandelingen gevormd, die on der den naam van de „Chouanen" ver maard geworden is in de geschiedenis, der Fransche revolutie. Heden zou deze bende haar eerste wapenfeit volvoeren. Van zijn spionnen had Cottereau ver nomen, dat de regeeringscommissaris van Saint-Brieuc persoonlijk huiszoekingen zou igaan doen in de omstreken van Plaintel en l'Hermitière, op 3 of 4 kas- teelen, 'bewoond door adellijke families, die 'het land niet hadden willen verlaten omdat zij zich in veiligheid waanden. Dien regeeringscommissaris had hij tot zijn eerste slachtoffer bestemd. De groote eik zou de plaats van bij eenkomst zijn voor zijn getrouwen, on der wie hij eert keuze had gedaan. Hij had slechts te bevelen. Men was'de geweldenarijen en uit tartingen moede van de vertegenwoor digers 'der Nationale Conventie, die als levert, bestaat er gegronde hoop, dat de zes groote mogendheden zullen trachten het zoo spoedig moge Lijk eens te worden over een gemeenschappelijk middel, dat alle bestaande moeilijkheden uit den w^g ruimt. Men mag dus de verdere onder handelingen van de ambassadeurs met vertrouwen tegemoet zien. In de „Daily Telegraph"-verluidt nog, dat de gezanten in deze kwestie drie ont werpen hebben te onderzoeken, n.l. van Rusland en de Balkanstaten, die veel op elkaar lijken en van Oostenrijk, dat sterk van deze twee afwijkt. GEMENGD Env er-bei, de held uit den oor log in Tripolis, is naar de linie van Tsja- taldzja vertrokken om, naar men zegt, het bevel over een divisie op zich te ne men. De Bedouinen van Zejana in Tri polis hebben het vuur geopend op een vooruitgeschoven Italiaanschen post aan den -Noordelijken sector nabf.j de kust. De Italiaansche troepen verstrooiden de Bedouinen, die aanzienlijke verliezen leden. Aan Italiaansche zijde werden 6 man igedood en 13 gewond. Na afloo'p van het gevecht bombardeerde 't schip Bausan de kust, in de buurt van Ze jana. De Westminster Gazette spreekt gezaghebbende bron tegen dat Engeland» binnenkort Egypte onder zijn souve- reiniteit zal stellen. Het was een Itali- aansch blad, dat het had beweerd. Volgens de Engelsche bladen staat het nu wel vast, dat er den 15den dezer wanneer de geneeskundige dienst der v erz'ek eri ngswe t begint te werken, nagenoeg overal genoeg dokters voor zullen zijn. In enkele plaatsen roepen 'de commissies sollicitanten op tegen een bezoldiging van 500 pd. st. voor een gedeeltelijken en van 700 pd. st. voor een volledigen dienst. In Londen is op Nieuwjaarsdag een taxi-chauffeursstaking uitgebro ken, waardoor ongeveer 6000 taxi auto's minder ter beschikking zijn. Ook te Liverpool is een dergelijke staking be gonnen. De reden is dat de chauffeurs niet de benzine willen bekostigen. De eigenaars beweren echter dat dit van de verdienste niet afkan. De Times heeft een telegram uit Peking, waarin er op gewezen wordt, dat China het nieuwe jaar begint met het niet-nakomen van zijn geldelijke ver plichtingen. De vervallende termijnen van de schadeloosstellingen uit den Bok seropstand konden niet worden voldaan. En nu is Rusland zoo seint de Times-man niet bereid om met uitstel genoegen te nemen. Het dreigt zelfs zich schadeloos te zullen stellen door beslag te leggen op de ten of andere bron van inkomsten van China in Mant- sjoerije. De Times-correspondent acht het niet geheel onmogelijk, dat de Chineesche regeering mocht Rusland die bedrei ging ook werkelijk ten uitvoer brengen welke toch al zwak staat, daardoor zou worden ten val gebracht. Uit New-York wordt gemeld, dat Castro de oud-president van Ve nezuela besloten heeft a.s. Zaterdag per America naar Europa terug te kee- ren. De autoriteiten hebben aan Castro doen weten, dat het besluit was geno- hien, hem niet toe te laten, maar dat 'men hem de schande van te worden ge deporteerd gaarne wilde besparen. vogels op een pas bezaaiden koren-ak ker, over het geheele land waren neer gestreken; die de bevolking tyranniseer- den, die te pas en te onpas huiszoekin gen deden, welke meermalen tot voor wendsel dienden voor roof en plunde ring, die tot in de kleinste steden de guillotine deden werken en die de regee ring, welke zij vertegenwoordigden, nog steeds hatelijker maakten. Het geduld der menschen was uitge put en de voortvluchtige priesters hiel den in geheime samenkomsten predika ties, waarin zij voor gretige toehoorders opwekten tot'verzet tegen zulke regeer ders. De geschiedenis vermeldt de namen van de wreedste der pro-consüls, die naar de pnovincinë werden uitgezonden waar zij allerlei gruweldaden verricht ten: te Nantes was Carrier, die „revo lutionaire huwelijken" sloot, welke hier in bestonden, dat hij mannen en vrou wen twee aan twee liet binden en zoo verdrinken; Fouché hield te Toulon re devoeringen op straat, teneinde 't volk op te hitsen, de huizen der gegoede bur gers te plunderen en ieder neer te slaan die he-t in den weg trad; Collot d'Her- bois liet te Lyon de verdachten op een veld buiten de stad bijeenbrengen en dan met'kanonnen beschieten; te Bor- Koninklijke Besluiten. "Bij kon. besluit zijn benoemd tot res pectievelijk afdeelingschef en hoofdas- fsistent. aan het Instituut voor verede ling van Landbouw-gewassen, verbonden aan Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Boschbouwschool te Wageningen, dr. K. Zijlstra en O. Azings Venema, beiden al daar, onder toekenning van eervol ont slag uit die betrekkingen bij den dienst der Rijksbouwproefstations is P. A. Biermans, hoofd der open bare lagere school te Aarle-Rixtel be noemd tot ridder in de Orde van Dfran- je-Nassau is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Workum, P. Schmidt, thans commies der posterijen en.telegrafie 2e klasse; is benoemd bij het wap;en der ar tillerie, bij het korps pontonniers, tot commandant van het korps, de luite nant-kolonel C. J.M. Collette, van het 4e regiment vesting-artillerie is^benoemd bij den grooten staf tot ordonnance-officier van H. M. de Ko ningin, de le luit. C. S. Sixma baron van Heemstra, van het eskadron ordon nansen. Bakkerswet. Naar het „Centrum" verneemt, is het Voorloopig Verslag op het ontwerp Bak- kerswet-Aalberse c. s. zeer spoedig, nog in het begin van deze maand te wach/ten. Pensioenen gemeente-ambtenaren. Naar de „Nieuwe Ct." verneemt, zijn de besturen van de drie jgïootste steden des lands, nadat het wetsontwerp op de regeling van de pensioenen der gem.- ambtenarën verschenen was, aanstonds met elkander in .overleg getreden, en hoe wei uit den aard der zaak de tijd! ontbroken heeft om van de regelingeen diepgaande studie te maken, moet toch reeds gebleken zijn, dat een ongewijzig de vaststelling van het ontwerp voor de gemeenten overgroote'lbezwaren tnet zich zou brengen. Onze Duinen. Zooals bekend is, i9 door den heer 'Dolk met nog vijf andere leden van de J&cc&i Kamer een motio ingediend die als volgt luidde: „De Kamer overwegend, dat het be houd der duinen aan de zeekust moet geacht worden van Rijksbelangen te zijn. noodigt de Regeering uit een onder zoek in te stellen omtrent de vraag of het wenschelijk is door algemeene wet telijke bepalingen het behoud der duinen te verzekeren." deaux woedde Tallien, totdat hij door de sChoone Thérèse Cabarrus werd ge temd, en tal van anderen, wier namen vergeten zijn, volgens hun voorbeeld van machtsmisbruik, plundering en moord. Het gekat van den smokkelaar gloeide van strijdlust. Hij had zijn plan goed overwogen. Wanneer niet al zijn bereke ningen faalden, zou hij nu eens op zijn beurt een t erechtstelling houden, waarvan men spreken zou. Met vlanunenden blik liad hij 'opgezien naar den ouden boom, wiens onderste takken sterk genoeg waren om een cen- tenaarslast te torsen en die, reeds be kend in Iden geheelen omtrek, door het geen èr nu gebeuren moest een ver maardheid zou krijlgen. De regeeringscommissaris van Saint- Brieuc had zidh eerst sedert een paar dagen in Lamballe gevestigd, vergezeld van een escadron bereden gendarmen, maar die korte tijd was al voldoende geweest om daar zijin beestachtige wreed heid te doen kennen. Men vertelde bovendien van hem, dat hij ziah verrijkte met de goederen van zijn slachtoffers, wat trouwens geen bij zonderheid was, want alle regeerings-4 commissarissen van dien tijid deden dal (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1913 | | pagina 1