Nieuwjaarswenschen. Tweede Blad behoorende bij De LeidscheCourant van Zaterdag 28 Dec. no. 979 Reeds meerdere jaren hebben wij gelegenheid geboden om op goed- koope en doeltreffende wijze de gebruikelijke Nieuwjaarswenschen bij advertentie in ,,PE LEIDSCHE COURANT" te plaatsen. Ook dit jaar zullen wij de gele genheid daartoe openstellen en wel in het nummer van Dinsdag 31 December, per vakje als onder staand voor S 0.25. Dubbele grootte, dubbele prijs voor f O.SO. Plaatsing alléén bij vooruit betaling en worden aangenomen tot Maandag 3Q December 4 uur Uit de Pers. Niet kieskeurig Wij lezen in het Huisgezin: Bij de vier paladijnen voor de open bare school zal ëen vijfde gevoegd wordenhet Nut. Wij krijgen dus dit vijfmanschap Ver- eeniging van Hoofden yan Scholen, Ne- derlandsch Onderwijzers Genootschap, Bond van Nederlandsche Onderwijzers, Volksonderwijs, en de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Men zou gedacht hebben, dat de rooae Bond het Nut wat duf en oubakken had gevonden om mee te doen. En vooral zou men gedacht hebben, dat de anderen, die voor de openbare* school inderdaad pal staan, het Nut, d..t zelf bijzondere scholen qpricht, zouden hebben gewraakt. Maar men schijnt niet erg kieskeurig in deze campagne, die, met de vlag der openbare school in top>, in hoofdzaak een anti-kerkelijke veldtocht is tegen een christelijke regeering. En in een anti-kerkelijken veldtocht mag het Nut gerust meedoen. De linksche concentratie. Over de z.g. „Kerstrede" van mr. Troelstra schrijft het Centrum: Mr. Troelstra heeft weer een zooge naamde^,Kerstrede" gehouden,waarvan id 0 ochtendbladen weer een kolommen-lang verslag geven, maar die zich gemakkelijk laat samenvatten in weinige regels. De sociaal-democraten zullen met de liberalen moeten samenwerken en de li beralen met de socialisten zieda&r de korte inhoud van dit lang uitgerafeld)' betoog. De (liberale) concentratie is voor de socialisten veel minder gevaarlijk en staat ook veel dpchter bij hen dan de Recht- sche coalitie, dus is de houding der S. D. A. P. vart zelf aangewezen. De heer Troelstra heeft het bizonder1 duidelijk gezegd: „Deze verkiezingen (van 1913) kunnen ons tot resultaten brengen, die ethisch en zedelijk beter zijn, dan de door de christelijke partijen behaalde." Het woord van den meester is hier mede gesproken en de Linksche con centratie vierbond geworden. Wel verklaart de heer Troelstra, dat het Partijcongres zal behooren te beslis-, sen, wat bij de herstemmingen zal die-' nen te geschieden, maar na deze Kerst rede" is deze beslissing reeds gevallen. Trouwens, reeds vóór de rede kon men verwachten, wat straks te gebeuren staat. Een en ander uit de geschiedenis van Zoeterwoude, door L. P. PAARQEKOOPER. Als het waar is, dat de voorrede van een boek behoort te zijn de ge schiedenis van het ontstaan van dat werk, dan ,mag 'ik ter' inleiding wel vertellen, hoe deze lezing is ontstaan. 't Is ruim 'een jaar geleden, dat in een bestuursvergadering van de kies- vereeniging de wensch 'geuit werd, eens een, lezing te doen houden over de ge schiedenis dezer gemeente. Het geheele bestuur vond dat een goed plan, want als Vondel zegt: „De liefde tot zijn stad is ieder aan geboren". dan mogen we misschien met nog meer recht zeggen: JDie liefde tot zijn grond is ieder aangeboren." Maar is het onderwe voor de kies vereniging geschikt? hoop, dat men die vraajj- aan 't s' an deze ilezing bevestigend za! beantwoorden. Ik ontving nu de verecrende uitnoodiging, dat on derwerp te behandelen. De voorzitter, de heer Hesselingh, bracht me wat ma- Hoe de liberalen ook mogen lonken naar de kleuflooze middenstof, zonder ons krijgen ze 't heft niet in handen, verzekerde de socialistische redevoerder op hoogen toon. Het is volkomen juist. Maar even zeker is, dat de sociaal democraten hun hulp niet belangeloos zullen verstrekken en dat de heer Troel stra nog hooger yan den toren zal kun nen blazen, dan hij nu reeds deed, .wan neer met de onmisbare medewerking der zijnen het liberalisme weder meerderheid, worden mocht. Het heft zal dan voor een goed deel in zijn (Troelstra's) hand berusten. De Week Sn Snet iBs-sstesraEaiitS. Van Adrianopel geven we geen steen op, verklaarde dezer dagen Kiamil paéja in een interview, en men mag veronder stellen dat dit de algemeene opinie in in Turkije w.el weergeeft. De pers be- J sprak dan ook de vredesvoorwaarden der Balkanstaten met de meest mogelijke bit terheid en achtte ze rondweg onaanne melijk. En ook in den ministerraad die ze moest bespreken om nieuwe in structies, alweer nieuwe instructies, naai de Turksche gevolmachtigden in Lon den te zenden was, naar men zeilde, vast besloten de fnuikende voorwaarden van de bondgenooten te verwerpen en geen tegenvoorstelien te doen. Een 00- genblik werd er toen weer gevreesd, juist op den vredebrengenden Kerstdag, dat de strijd hervat zou moeten worden. Maar nu was blijkbaar het talmen van den Turk den mogendheden lang genoeg geweest en een wenk werd gegeven om hen tot gematigdheid aan te sporen en te doen zien dat nu eens spijkers met koppen moesten geslagen worden, of anders zouden zii er een stokje voor steken. Deze aanmaning schijnt doel te hebben getroffen, en als zoodanig is ze een verblijdend feit. Maar ook om ande re reden mag men verheugd zijn over dit nieuwe teeken van belangstelling der groote mogendheden in de onderhande delingen, omdat het n.l. als bewijs kan gelden dat zij het onderling ten minste eens zijn geworden over de 'vraag wat er in het Balkanconflict moet gebeuren. Wel is niet te verwachten dat zij, zoo lang er nog eenige hoop is, dat de bondp genooten het met Turkije zullen kunnen eens worden over het sluiten van den vreden, zich in die onderhandelingen zulr len mengen, maar het feit van deze wenk aan de Porte is een bewijs dat 2ij niet zullen schromen ook in de definitieve re geling desnoods te zullen ingrijpen, wat dan wel niet in het belang van Turkije zal zijn. Vöorloopig zullen zij zich echter wel bepalen tot het verleenen van hun tus- schenkomst wanneer deze gevraagd wordt, ;zooals zij nu reeds een consulair onderzoek hebben beloofd naar de wreedheden waaraan, naar van Turkschen kant beweerd wordt, de bondgenooten zich hebben schuldig gemaakt in het ver overde gebied. In ieder geval heeft de Turk nu toch eieren voor zijn geld gekozen en is de hernieuwde oorlogsdreiging vooreerst weer afgewend. Het was niet te Verwach ten, zelfs de bondgenooten deden ziulks niet, gelijk Veniselos verklaarde dat Turkije de meer dan harde voorwaar den die in de laatste zitting van de Lon- densche conferentie gesteld werden, zou aannemen. Een bitter beetje 'van zijn ge bied wordt den Turk daarin overgelaten, doch juist genoeg om de Dard'aneilen- kwestie zoo mooi mogelijk te omzeilen, j Deze kunnen Turksch blijven en de groo te mogendheden hoeven elkaar deswege niet 'in het haar te vliegen. Maar de Turk blijft vasthouden aan zijn wensch om Adrianopel te blijven be zitten, welks afstand wel niet direct ge vraagd is, doch in den eisch van het geheele gebied natuurlijk begrepen is. Het eigenaardige van de voorwaarden is nog, dat de bondgenooten ze niet 1 ieder voor zich omschreven gesteld heb ben doch in zijn geheel den afstand il vragen van een zeker gebied, dat zij later wel onder elkaar zuUen verdee- teriaal thuis en ik vroeg "hier en idaar verder en ik stel er prfjs op ,te ver klaren, dat ik overal de grootst 'moge lijke medewerking ondervond. Ik breng hier m.ijn dank aan rector P. J. Nier man, Pastoor C. J. van 'der Loos, .onzen Burgemeester, den heer A. A., van Oils, den hleer J. B. Hesselingh, onzen voor zitter, en. de heeren J. 'B. van Koenen» A. C. van, Noort en G. F. Théonville te Leiden, voor tie groote diensten, die ze mij' bij tie samenstelling van mijn lezing bewezen hebben. Men rneene nu niet, tiat ik het grijs verleden zal doen herleven. Ik heb miij bepaald en moet mij bepalen tot het samenvoegen van tal van kleinere zaken, waarvan er vele op zich zelf van weinig belang zijn, maar 'die alle te zamen naar ik 'hoop1 u eenig denkbeeld zullen geven van vroegere toestanden en-gebeurtenissen. Alleen de kerkgeschie denis is geregeld behandeld. Ik heb gemeend:, u dit 'alles vooraf te moeten zeggen, omdat ik "reden heb ctm te gelooven, djat uw verwachtingen te hoog 'gespiannen zijn en hoop, dat u de 'zooeven genoemde omstandigheden in aanmerking zult willen nemen bij 'het beoordeelen vian -mijn voordracht. Hierna kom ik taan mijn onderwerp. Weinncer Zoeterwoude ontstaan is, is len. Blijkbaar hebben, ze hier gerekend öp de fraaie Turksche gewoonte om te probeeren door den een wat meer toe te ^taan dan den ander, zijn tegenpar tij onderling onecnig te maken, en heb ben zij hen daarom dus wijselijk dit wapen niet in handen gegeven. Tot nog toe is het hem dat op geen manier gep lukt. Al heeft het wat vertraging in de onderhandelingen gebracht, hij heeft toch moeten toegeven te onderhandelen met alle staten tegelijk. En nu zal hij wel weer trachten de besprekingen te rekken door telkens met nieuwe sluw heden aan te komen, maar het feit dat toch werkelijk tegenvoorstellen gedaan zijn, bewijst dat h,ij op zijn qui-vive is en het er niet op zal laten aankomen dat de groote mogendheden een .groote streep door zijn rekening halen, doch al laveerende wel op de vredeshayen zal aanzeilen, schoon het nog meerma len zal schijnen of hij terug wil keeren. We beginnen nu toch te gelooven dat de vrede in zicht 'is. V. Weeikj£>**0atje. Wist het Bestuur van den Neöerland- schen Voetbalbond nu heusch geen an deren dag uit te zoeken voor den compe titiewedstrijd Sparta-V. O. C. dan den eersten Kerstdag? Het protest, dat de „Maasbode" heeft aangeteekend tegen zulk een handelwijze, was me uit het hart gegrepen. Ofschoon wij, als Katho lieken, er allen eensgezind over zijn, dat de Zondag moet geheiligd worden, loopen de meeningen wel eens een enke len keer uiteen, als we komen aan dc vraag, wat tegen die heiliging indruischt. Denkt maar eens aan het debat over deze kwestie in den Rotterdamschen gemeen teraad; sommigen waren voor een alge heel voetbal- en optochten verbod op de I Zondagen, anderen willen dat gebod be perken tot den voormiddag (bij welke laatste ik me graag wil aansluiten). Maar geen enkel Kalholiek zal het toch goed keuren, dat er cp den eersten Kerstdag' een betrekkelijk groote, reeds vroeg aan vangende, voetbalwedstrijd wordt gehou den. 't Lijkt er waarlijk op, of het er om te 'doen is den godsdienst pit de harten dier jonge mannen te verbannen en er met geweld uit te rukken. Ik was er bijna toe gekomen om aan de redactie van dit blad te verzoeken mijn protest aan het hoofd van dit nummer te plaat sen. En ik geloof, dat zij er wel voor te vinden was geweest, want ik herinner mij nog heel goed, dat zij krachtig van leer is getrokken tegen de voetbalwedstrij den op den Goeden Vrijdag. Nu is dit laatste nog wel erger, maar dat neemt 1 niet weg dat het andere ook afkeurens waardig is. Druischt liet op ruwe wijze in tegen den geest, die ons op den Goe den Vrijdag moet bezielen, om op dien dag voetbalwedstrijden te houden, zoo iets vloekt ook met de stemming van den eersten Kerstdag. Dien dag moet in hoofdzaak bestemd blijven voor de kerk en den huiselijken aard! En wie daarte gen ingaat door ontspanningen, die al te veel tijd in beslag nemen of al te veel afleiden, doet dit niet zonder schade te berokkenen aan den Christelijken geest. Dat verwijt treft in meerdere of mindere mate allen, die op den eersten Kerstdag voetbalwedstrijden ik noemde er slechts één, daar ik niet zoo heel goed thuis ben in de voetbalwereld hebben georganiseerd. Ik sla hier iedere lezer zal dit met mij eens zijn met mijn protest en verwijt beter den spijker op den kop, dan een ongenoemd inzender in een blaadje, dat aan de redactie van deze courant deze week werd toegezonden. Het blaadje draagt den titel „Vliegend Blaadje, kleine courant voor den Hel der enz." Die inzender komt in opge schroefde taal aandragen met de versle ten bewering, dat de Katholieken anders denkenden uitsluiten. Maar hij is 'een ridder „sans peur et sans reproche" en haalt bewijzen uit zijn arsenaal. Daar heb je ze. Eerste bewijs: De Katholie ken richten Katholieke vereenigingen op Tweede bewijs: Hij heeft een adverten tie gelezen, waarin voor het bouwen van een R. K.' kerk R. K. aannemers moeilijk met zekerheid te bepalen, maar er iis veel grond om aan te nemen, dat de Romeinen de grondleggers van dit ambacht geweest zijn, vooral daar wij Weten, dat'de Vliet, die te Leiden begint en vroeger 'den naam van Corbulo's gracht heeft gedragen, op last van den Romeinschen veldoverste 'Corbulo in 't jaar .43 na Christus is gegraven. 'Boven dien moeten 'oude Romeinsche penningen, gevonden .zijn t.'er plaatse, waar voor heen het 'Huis te Roonjburg zal gestaan hebben. Een dier penningen droeg het volgende opschrift (in 't Latijn) „Lucius .Septimus Severus, tegenwoor dig Keizer, Rijksvermeerder, en Marcus Auraelius Anthonius, mede-Keizer, heb ben het vervallen Wapenhuis van de vijftiende vrijwillige Krijgsbende doen herbouwen onder Valerius Prudens, Kei- zer's Stadhouder, en het beleid van Cas- silius Bato, Hopman." Als .men nu weet, dat de eerste der genoemde keizers in 169 na Chr. en de laatste ,den 17en Maart 180 overleden is, volgt daaruit, dat reeds in de 2e eeuw een her bouwing van het wapenhuis heeft plaats gehad. Het .moet er dus al vroeger gestaan hebben. Van Loenenx) wijst als de ver moedelijke plaats van het wapenhuis de vrij hoog gelegen'groentelanden, die men worden opgeroepen. Het geheele ge schrijf zou niet de minste aandacht waar dig wezen, als het derde bewijs niet zoo verpletterend was. Hier volgt het let terlijk. (Ter informatie van de lezers diene dat de inzender zijn stuk richt te gen .zekeren P. A. S„ die een andere meening is toegedaan).- „Is het P. A. S. niet bekend dat er in Z.-H. (ik geloof in Leiden) een geduchte strijd gevoerd wordt door de R. K„ in zake het winkelbedrijf, om zoodoende de macht in handen te krijgen? Is dit geen uitsluiting van andersdenkenden, P. A. S.?" Dat deze ridder met de pen niet beter op informatie is uitgegaan! 't Ware toch wel interessant te weten, welke die plaats in Zuid-HolJand is! Nu wordt nota bene onze goede stad Leiden onder verdenking gesteld. Wij zetten deze be schuldiging onzen R. K. winkeliers te Lei den voor om... er eens hartelijk om te la chen het geschrijf toch verdient niet zich er boos over te maken of veront waardigd te worden over de brutaliteit waarmede men anderen durft beschul digen. Over „boos" en „verontwaardigd" ge sproken; 'n heeleboel roode broeders zijn boos en verontwaardigd over hun dito collega's. Vier van de zes socialistische Haagsche raadsleden hebben een soiree bij den 'burgemeester meegemaakt. En nu wilden de broeders hen zoo maar uit den Raad gooien om hun met alle socialisti sche gewoonten strijdend gedrag. „Heet Volk" poogtde opkomende storm te luwen. De houding van de Haagsche raadsleden steekt wel niet mooi af tegen die .hunner Amsterdamsche collega's welke o, heldhaftigheid nog nooit aan een burgermeesterlijk diner hebben deelgenomen, maar toch, er is wel een verontschuldiging voor te vinden. Had den zij deelgenomen aan een diner bij de Koningin, dan zou er een socialistisch beginsel geschonden zijn, maar.... „bur gemeesters zijn vaak heel gewone, ge moedelijke menschen, niet wie ook een .arbeider-raadslid kan omgaan," orakelt het „Volk." En de storm is, naar het schijnt, geluwd. In de gisteren gehouden huishoude lijke vergadering van de S. D. A. P. te 's Gravenhage, andermaal gewijd aan de klacht over het bezoeken door vier soc.-democratische raadsleden van het avondfeest bij den burgemeester, is na debat, bij motie besloten te dezer zake over te gaan tot de orde van den dag, zoodat de vergadering zich te dezer zake van een uitspraak onthouden heeft. Nu kunnen ze weer, na op de groote hanzen en adellijke heeren gescholden te hebben, genoegelijk bij hen een fijn diner en een dito'wijntje gebruiken; zelfs bij den burgemeester van 's-Gravenhage, die.... den optooit op den „rooden Dinsdag" verboden heeft. Dat is ook wel zoo „broederlijk"; een zonnige zijde van den „klassenstrijd", gestreden voor het „bewuste" proletariaat. JAN. Land- en Tuinbouw. Bloembollencultuur. Te Haarlem is de 125ste algemee ne vergadering van de algemeene vereeniging voor Bloembollencultuur ge houden; voorzitter was de heer E. H. Krelage: Er waren 37 afdeelingen aan wezig, met 142 stemmen. Het jaar 1912, aldus deelde de voorzitter in zijn ope ningswoord mede hoewel voor het bloembollenvak zonder groote schok ken of schommelingen, is toch zeker geen gemakkelijk jaar geweest, want liet weer heeft allerminst bijgedragen tot een ge- regelden en Oip tijd gereed komenden arbeid. Gebrek aan werkkrachten deed deze moeilijkheden op vele plaatsen nog scherper gevoelen. Toch zijn ongetwij feld de uitkomsten dooreengenomen wel bevredigend. De uitvoer bleef toenemen. De hoofdartikelen onzer kuituur konden vrijwel op prijs worden gehouden, met uitzondering van enkele tulpensoorten, waarvan de voorraad te groot voor de behoefte schijnt te zijn geweest. .Wat onze vereeniging betreft, er heerschte een gezond opgewekt leven. Met name de bloernkeuringen trokken langs de Besjeslaan, aan d'en Rijndijk, bereikt. Het .liigt voor de hanidj dat sommige gedeelten' yuan de gemeente al vroeg bewoond werden, o.a. de Vliet en de Hiooge .Rijn/dijk, want de Romeinen had den ook reeds den grooten weg naar Utrecht .aangelegd. Deze bewoners heb ben .moeilijke tijden gekeild: van 800 tot .1000 haddien. nl. Leiden en geheel Rijnland vzeeT veel te lijden van de Denen ep Noormannen, die toen invallen deden iil geheel West-Euro pa. Dat waren koene zeevaarders, maar ook ruwe .plunderaars, die mets spaarden. Van hun onmensche- lijkheid getuigt de moord op deri H. pastoor Jeroen van Noordwijk. Wat zij hier gedaan; hebben, laat zich dus wel begrijpen.. Hiermede is nog niet gezegd, dat 'er toen al een Zoeferwoude was, zooals wij dat kennen. Dat was zeer zeker niet het geval. Een dorp, dat eenigs- zi.nis met het tegenwoordige te verge lijken valt, was er omstreeks 1300. Toen had merv dien bodem geschikt gemaakt om te bewerken, door hem tegen het water te beveiligen. In 1330 werd2) de Hooge Rijndijk aangelegd, die het deel van Rijnland bezuiden den Rijn en de daarachter liggende waterschappen bij doorbraken van den Soaarndamschen dijk. bijna wekelijks welverdiende belangstel ling. Spr. noemde het een gelukkig ver schijnsel, dat de prijzen van de gladio lussen weer op een meer normaal peil schijnen te komen. In de plaats van de heeren Ch. H. Damen en W. H. de Graaff, die niet bier- kiesbaar waren, werden in het hoofdbe stuur gekozen de heeren L. van Staaldui nen Jr., Den Haag en J. de Graaff, Lei den. Op voorstel van het hoofdbestuur werd besloten dit' hoofdbestuur te machtigen om voor rekening en op naam van de Algemeene Vereeniging inzendingen van bloeiende bloembollen te stellen op de daartoe naar het oordeel van het hoofd bestuur in aanmerking komende buiten- landsche tentoonstellingen, en werd voor dit doel gedurende vijf achtereenvolgen de jaren jaarlifks een bedrag van f 1000 beschikbaar gesteld uit de kas van de vereeniging. Ingezonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid der redactie Kerstmis 1912. L. S. De St. Vincentius-vereeniging te Lei den beeft een tehuis voor voogdijkinde ren ingericht te Lisse onder den naam van Vincentiushuis, en draagt daar zorg voor pl.m. 70 voogdijkinderen. De kosten daarvan gaan de raming zeer aanzienlijk te boven, en na reeds in eigen kring daarvoor zeer groote of fers gebracht te hebben, zien wij ons ge noodzaakt verder naar steun uit te zien, en' kloppen daarom aan bij onze geloofs- genooten in den lande, met- het vriende lijk verzoek: „Ach! steunt ons, zoodat wij dat werk kunnen voortzetten. Aan het stichtingsfonds ontbreekt nog een tien mille, en jaarlijks staan wij voor een tekort op de exploitatie-rekening van pl.m. drie mille. Wij komen daarom tot UEd. in den naam van Hem, die de Vader der weezen en ongelukkigen is, met de bedeW-eest een werktuig in Zijn hand en neemt een deel der finantiëele lasten van ons over. St. Vincentius-vereeniging te Leiden. Bijzondere Raad JAC. CREIJGHTON, president. H. J. DAMEN, secretaris. JAN v. d. VELDEN, penningmeester Leiden, Witte Singel 17. Liefdewerk voor kinderbescherming: J. P. J. DRIESSEN, president. HENRI W. SPENDEL, secretaris. W. J. v. HARTEVELD,'penningmeester Leiden, Apothekersdijk 25, Hun, di'e reeds vroeger circulaires ont vingen, zij dit een herinnering. Noordwijkerhout, 27 December 1912. Mijnheer de Redacteur. Vergun mij s.v.p. eene kleine plaats ruimte in uw veelgelezen blad. Bij voor baat mijn dank. Maandag 30 December 's avonds te 7 uur zal in het café Het, Zwaantje een groote propagandavergade- ring worden gehouden van het Kruisver- bond St. Victor. Daar zal als spreker op treden, de WelEerwaarde Pater Ermann uit Rotterdam. Nu zou ik langs dezen weg willen vragen, R. K. van Noordwij- kerhout komt allen ter vergadering. Het nut van organiseeren zult gij' hierbij dui delijk uiteengezet zien, door Pater Er mann, die wijd en zijd bekend staat als een uitstekend redenaar. Want Kruisver- bonden, R. K. lectuur, R. K. Dagbladen en andere R. Katholieke instel iingen moeten met elkander samengaan, waar van het Kruisverbond No. 1 behoort t? zijn. Hoevelen zijn er, die door den drankduivel overgehaald zijn, neerge stort op geestelijk en lichamelijk' gebied. De drank verwoest en de ziel en het lichaam, als wij maar eens nagaan dat er in dit afgeloopen jaar volgens bericht van de Leidsche Courant zijn ten .grave gedaald: negen en veertig, zeggen 49. De 49 zijn alle slachtoffers van den drank, daarvan 20 verdronken, 9 ver moord, de overige gestikt enz. enz. En dat gaat altijd zoo door, indien Ko ning Alcohol blijft regeeren. Daarom alle R. Katholieken van Noord- aan de Zuidzijde van het IJ en van den Noorder Lekdijk tegen overstrooming, moest beveiligen. Want al is „Rijnland'1 in 1255 gesticht door Roomsch-Koninig Willem II, er moet reeds veel vroege» een waterschapsbelieer bestaan hebben Hoe is het anders te verklaren, dat de monniken van Rijnsburg, wier Abdij ir 1133 is gesticht, met goed gevo'Ig der landbouw uitoefenden? Toen men du;' den grond bewerken kon, werden dezi streken bewoond. Uit alles blijkt, da de opbrengst van den bodem hier steed de bewoners gevoed heeft: veeteelt i: in Zoeterwoude altijd het hoofdmidde van bestaan geweest. Nu we dus een. dorp zien, rijst d vraag: vanwaar de naam? De naan Zoeterwoude moet ontstaan zjjn uit de: naam Zwiet, een water, waaraan het sic Zwieten mede zijn naam dankt. Dez Zwiet is die Weipoortsche Vliet, die doo de Zwiietersluis gemeenschap had me d,en Rijn. Op een kaart van Rijnlanc gemaakt in 1607, die nu nog 'in d Lakenhal te zien is, komt voor: „We Poorts vliet van outs de Zwiet." Gids voor Leiden en Omstrekei 3e druk, blz. 89. 2) Zie v. Loenen, Gids i a. p. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 3