Zaterdag DE TWEE VRIENDEN. BUITENLAND. BINNENLAND. 4Q No. 979. Bureau OUDE SINGEL 34, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BL.AD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met. GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD v'oor Leiden 9 cent per week, /[.IJ :ver kw irUal bij onze genten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2' cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. December 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regeis 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden raededeelffflgen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met sratri bewijsnummer. 3ij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. 'Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en vernuur koop en verkoop (geen handels-adverientiën i 1 5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent.-lartgeooden betrekkingen 1—5 regels 50 cent. iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. ben jubilaris. Tweeden Kerstdag hadden we een ju bilaris onder ons. 't Was toen juist 10 jaar geleden, dat de Leidsche „Jonge Garde" werd opgericht. Van zeven geestdriftige jongelui ging de. oproepi uit tot het bijwonen der stichtingsvergadering en zoozeer viel hun plan in den smaak, dat na 3 weken de heer Schipck had toen de leiding het ledental reeds 143 bedroeg. Thans bedraagt het 340,. wat lang niet gering, is voor een stad als de onze. Gestadig heeft de vereeniging aan het politieke leven meegedaan, Zeker, waar om het te ontkennen, ook zij heeft haar tijden van verslapping gekend, maar welke corporatie kent die niet? Daar tegenover kan ^ij echter wijzen op' me nig tijdperk van ijverige actie, welke meermalen denk b.v. aan de recht- sche omzetting van den. Raad, thans fre- laas weer door een linksche gevolgd met succes gepaard ging, O, wat waren dat heerlijke dagen, als R.' K. Kiesvëreeniging en Jonge Garde een overwinning konden herdenken. We 'zijn dit den laatsten tijd een beetje ont wend, maar 't komt wel terug, want de Garde is weer met kracht bezig aan den kiezerskweek, dien grondslag voor al wat verder geschieden moet. Gedurende dat tiental jaren fungeerden na den heer Schinck achtereenvolgens -Ms-voorzitterMe beeren Spindek; Smitv Kray, Schoonderwoerd, Kerstens, op nieuw Spindel en thans Viddeleer. Op< de verdiensten van ieder hunner wij zen ligt niet in ons bestek, want begon nen we daaraan, dan moesten we natuur lijk ook meerdere ijverige bestuursleden herdenken en dan waren we vooreerst nog niet klaar. Een algemeen woord van hulde volsta daarom. Ieder werkte naar zijn krachten en allen te zamen hebben de Garde voor ons bewaard en gestevigd< Het tweede lustrum zal 14 Januari ge vierd worden met een feestavond voor leden, donateurs en genoodigden in de Stadsgehoorzaal, waar het Kamerlid mr. J. van Best spreken zal over „onze plicht in 1913" een hoogst toepasse lijk onderwerp, aan dien spreker uitste kend toevertrouwd. Met, het nuttige zal v4oorts het aangename worden gepaard o. a. door het strijkorchest van den heer Schinckv den eersten voorzitter, die dus waarlijk weer leiding zal geven zoodat we een bezoek aan de Gehoorzaal kunnen recofnmandeeren, voor zoover dit nog noodig mocht wezen. We gaan zoo op waardige wijze het politieke jaar '13 in. Volledi heidshalve. Mr. Troelstra heeft, tijdig 'hersteld van zijn ziekte, te Amsterdam weer zijn ge bruikelijke „Kerstrede" gehouden. De vrijzinnige bladen geven er ko lommen-lange verslagen van. Zoo'n fei- FEUILLETON. 76) En Ijaar vader? De oude Naar hem behoeft gij niet te gaan, dat is noodelooze moei Ie, hij- zou u toch niet herkennen. Is het mogelijk Zijn hersens zijn ziek. U kan ik het wel zeggen. De groote deur werd geopend en daar na de glazen deur van de vestibule. Daar verscheen de donkere gestalte van een meisje, in het zwart gekleed, het gelaat bleek als marmer, Wie komt hier op> dit uur? vroeg zij. Jean de Trémazan snelde op- haar toe en riep Ik, Thérèse. Nu hij haar zoo treurig, zoo ontdaan zag, leefde eensklaps al zijn liefde weer op. Dezelfde stem, een stem zonder uit drukking, als In een droom, mompelde: Gij, Jeaïi Gij hier? Hij zuchtte. Diicht bij haar, trachtte hij haar han den te nemen en haar tot zich te trekken. lentoonende vriend moet men eer en, niet waar. Wij hebben helaas zooveel ruimte niet, maar mogen 'toch die belangrijke gebeur tenis niet onvermeld laten. Ziehier dan. Mr. Troelstra zei de: Alleen d'e .„St. D. A. R" heeft het bj het rechte eind. Al wie daar buiten staan, ze mogen zich zoo rood achten als zij willen, deu gen geen sikkepit, terwijl concentratie en coalitie nog minder te beduiden heb ben. Vooral die coalitie moet er onder (daverend applaus). Ziezo, dat weten onze lezers ook weer. O ja, Sneevliet en Wijnkoop- debat teerden, maar hadden1 er weinig ,pléi- zier. .van, wat geen wonder was. ALGEMEEN OVERZICHT. We hebben gister een kort bericht ge had over de traditioneele kardinalénre- ceptie daags voor Kerstmis, waarover hieronder nog eenige bijzonderheden vol gen. Eerst echter iets over de viering) van het Kerstfeest te Rome waarover het volgende aan de „Croix" is ontleend. „De nachtmis werd in het Va- ticaan in de Paulijnsche kapel door mgr. Zampini opgedragen en bijgewoond door de prelaten en het hof. De Paus droeg de H. Mis op in zijn huiskapel, slechts zijn zus.ters en enkele verwanten en genoodigden waren tegen woordig. De nachtmissen werden in ge heel, de stad druk. bezocht. In de ST.- Maria de Meerdere werden dejriechtlg- heden verricht door kardinaal Vincent Vannutelli aan het Pauselijk altaar. De kardinaal was des avonds ook tegen woordig bij de processie met de reli kwieën der kribbe, waaraan een enorme menigte deelnam. Over de kardinaals-receptie wordt nog het volgende gemeld Toen de kardinalen rond den H. Vader in de particuliere bibliotheek waren ge zeten, bedankte hij hen en wenschte hen ook een Zalig KerstfeestPius X voegde er aan toe, dat hij hoopte, dat 1913 een jaar van vrede mocht zijn. Met bevre diging bemerkte de Paus, dat de interna tionale gezichteinder begon op te kla ren. Hij dankte de kardinalen voor hun werkzaamheid en herinnerde de prefec ten der congregaties er op< heusche wijze aan, dat zij hun collega's niet hadden ge spaard. Enkele oogenblikken werd ook gespro ken over den aanslag op den .onderko ning van Indië. De Paus sprak hierover vooral met kardinaal Agliardi, die in In dië apostolisch delegaat is geweest. Ver volgens sprak Pius X over de nieuwe parochies, die waren of werden opge richt. Aan ieder van de- aanwezige kardinalen gaf de H. Vader een present-exemplaar, in rood-marokijnen prachtband van het nieuwe „Antiphonarium", dat pas deVa- ticaansche drukkerij heeft verlaten en weldra algemeen zal verkrijgbaar zijn. Ja, ik wil u zien, u spreken, u zeg gen dat ik u bemin, u aanbid. Zij stiet hem zacht terug, terwijl zij een pijnlijken kreet deed hooren en ant woordde Spreek zoo nieir gii ,moest dit ge vloekte huis ontvlieden, Jean, en gij keert er terug. Treed dan binnen voor de laat ste maal. Bleek en koud als ijs ging zij ter zijde om hem te laten binnentreden. Hij ging het huis binnen en begaf zich naar de werkkamer, waar Hubert Nol- lan eenige dagen geleden het onderhoud met zijn vader had gehad, dat zij stom en onzichtbaar 'had bijgewoond. Daar gekomen stak zij 2 kaarsen aan, die slechts een twijfelachtig licht ver spreidden in het ruime vertrek, wees den jongen graaf een stoel, bleef tegenover hem staan bij de schouw, 'waarin nog een weinig vuur smeulde onder de asch en zegde op treurigen toon tegen hem Mijn koelheid verwondert u, Jean, of liever'mijn wanhoop. Wanneer gij mij zult hebben aangehoord, zult ge mij be grijpen en gij zult dit huis met afschuw verlaten om er nooit weder te keeren. 111. WEERZIEN EN AFSCHEID. Jean de Trémazan zag Thérèse aan en vroeg zich af voor welk geheim hij stond. Voorop staat in elk dezer.jpresent-exem- pUren een eigenhandige opdracht van Paus Pius X- aan den betreffenden kardi naal. De Paus 'geniet een goede gezondheid'. In de audiëntie-zaal, welke aan 's Pau sen particuliere bibliotheek grenst, had de Paus drie schilderstukken doen plaat sen, het werk van Franeiscaansche mis sionarissen. Deze stukken werden door de kardinalen in oogenschouw genomen. 'We meldden, dat generaal 'Sawof in Konstantinopel stappen had gedaan die veel dichter tot den vrede zouden, hebben gebracht. Nu echter wordt uit Sofia officieus bericht dat van de onderhandelingen niets waar is. Men moet échter met die ontkenning van Biulgaarschen kant op passen daar men weet dat zij zich niet graag in de kaart laten kijken en een leu gentje om bestwil geen kwaa<$ achten. Als waarheid wordt nu gemeld dat Sa- vvof niet als Sawof naar JConstantinopel is geweest. De tegenspraak uit Sofia kan dus in den vorm juist zijn. Sawof meldt men, .Wam Dinsdagnacht in een bijzonderen trein uit het Bulgaar- 'sche hoofdkwartier te Konstantinopel aan onder den naam van eenen bankier Kalt- sjef en was in gezelschap van den fi- nancieelen agent Sachantsjiniëf, die een vertrouwd raadsman Vanikoning Ferdi nand is, en een officier van den genef- ralen staf. Zij begaven zich dadelijk naai den grootvizier, met wien zij een gel- sprek van twee uur,en daarna naar den minister van oorlog .TJ wjen zij een onclerTibüd van een uur nadaeh. Vervol- gens begaven zij zich naar het Russische gezantschap. Den volgenden da,g hadden zij op<- nieuw een langdurige samenkomst met den grootvizier. We wachten nu op den uitslag van de heden te houden bijeenkomst van de Londensche conferentie. GEMENGD De „Temps" zegt te vernemen, dat de Egyptische prins Achmed F o e a d een inval in Albanië voor bereidt. Met een leger van ongeveer '20.000 man zal hij zich te Walona of op een plek van de kust daar in de nabij heid ontschepen, en zich tot vorst van Albanië uitroepen, om zoodoende Eu ropa voor een uitgemaakte zaak te plaat sen. De Roemeensche regeering vraagt aan de Kamer een c r e d i e t van 110.000 f r s. voor ondersteuning van de Roeme- niërs in Turkije, die ten gevolge van den oorlog geleden hebben. De nieuw gekozen president van de Vereenigde Staten', Wilson, is ern stig ongesteld. Den eersten Kerstdag heeft hij bij een auto-mobieltocht in een sneeuwstorm een ernstige verkoudheid opgedaan, tenge volge waarvan hij hevige koorts kreeg met influenza-verschijnselen. Men is nu de oorzaak van de ern stige typ h u s epidemie bij het 1 ste bataljon van het Duitsche spoorwegregi- Het huis, dat hij zoo vreedzaam had gekend, bewoond door een man, die de hoogste achting genoot, die door allen werd beschouwd als een eerlijk en recht schapen man en op wien nog nooit eeni ge blaam was geworpen, die scheen hem getroffen door een ramp, waarvan hij noch de oorzaak, noch de omvang ra den kon. De graaf de Trémazan had den ouden Nollan altijd meer als vriend dan als zaakwaarnemer of rentmeester behandeld en hun kinderen waren met elkander op gegroeid, hadden op jeugdigen leeftijd met elkaar gespeeld, op Tateren leeftijd met elkaar gestudeerdhoe kwam het dan, dat die lieve Thérèse hem thans zoo ijskoud ontving en met alle-kentee- kenen van een hevig zielelijden Wat was er gebeurd? Toen hij afscheid van haar had geno men bij zijn vertrek naar Engeland had Zij geweend, maar tevens hem toeger lachen door haar tranen heen zij had zioli in Zijn armen geworpen en hem toe gefluisterd Wanneer gij meent dat uw plicht u daarheen roept, Jean, gehoorzaam dan. Ik zal op u wachten en tevens God bid den dat Hij over u wake en u behouden terug voere tot uw ouders en tot mij. Bij zijn vertrek was zij de liefhebbende verloofde geweest, wier liefde uit heel ment te Hanau op het spoor gekomen. In de keuken was bij het schillen van aardappelen een soldaat werkzaam, die vele jaren geleden typhus heeft 'gehad, maar den bacil nog altijd bij zich draagt. Het geheel e aantal typhu'slijders bij het bataljon bedraagt nu 227. Tot gis teren waren vier man bezweken. Al de spinnerijen van de stad Oudenaerde, meldt de „G. v. A." zijn in staking. 2000 werklieden zijn er in betrokken. I Sinds eenige dagen waren er, naar 't schijnt, door de werklieden overdreven •eischen gesteld betreffende loonsver- meerdering en de fabrikanten hebben geweigerd aan die eischen toe te geven. Men voorziet dat er gestaakt zal worden in al de fabriken te Oudenaerde. De 'werklieden blijven bedaard. Alles in de stad is kalm. Te Southampton is het in 50 jaren niet zoo hoog water geweest als op den eersten Kerstdag. De treinen reden tot aan de assen dóór het water. Door de overstrooming van de electri- sche centrale stond het tramverkeer een gedeelte van den dag stil. In verschei dene straten moesten de menschen met bootjes naar huis gebracht worden. Door de inlijving van eenige nabu rige igem.eetl ten zal Hamburg, dat thans, naar men weet 990.000 inwoners telt, met 1 Januari ongeveer 1.000.944 inwoners hebben. Koninklijke Besluiten. Bij Kon., besluit is aan J. Franse eer vol ontslag verleend als notaris te Zie- rikzee en kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Zierikzee; is aan B. W. Los eervol ontslag ver leend als notaris te Uitgeest; zijn bevorderd: tot commies der pos terijen le kl. R. W. Langereis, J. Ram- bonnet, F. F. F. Vries en R van Gijn; tot commies der posterijen 2e kl. W. B. A. Stülen, W. A. Kloosterboer, H. Bak ker, J. 'M. A. Schwan, J. L. Fijnvandraat, J. W. 'Bosch, S. Tiemersma, J. H. A. Israël, P. M. Polak, J. Knape, G. Brug, E. Eliek, A. Kuiler, C. B,rug Jz., M. Uhl, J. j. Lavell, A. G. Schram de Jong, R. Dekker, J. H. Callenfels, J. J. Note- man, H, W. Boomgaart, Ju Wi. F. van' Huls, F. C. Pervoost en T. Panman. Een theosüfe in neod of Volksbedrog op groote schaal. Wij hebben bij een vroegere gelegen heid den lezers het een en ander mede gedeeld over de theosofie en eenige van de verkondigers dier dwaling, in het bijzonder over Marie Corelli, de even veel gelezene als gevaarlijke romanschrijf ster. In aansluiting daarmede en omdat dezer dagen in Leiden propaganda-ge- sohriftjes voor de theosofie verspreid werden, is wel interessant het volgende, wat het jongste nummer van „Van Onzen Tijd" mededeelt. Mevr. Annie Besant, de bekende leid ster der theosofen, bevindt zich op 't haar wezen sprakbij zijn terugkeert vond hij een lichaam waarin de geest scheen gedood en dat als door een on geneeslijke kwaal was ondermijnd. Toen hij haar zoo voor zich zag, meen de hij dat hij zijn bloed naar het hart terug voelde vloeien. Zij geleek een steen en beeTd met ge sloten oogen, het kenteeken van rouw, dat eeri geniale beeldhouwer h,ad gebei teld om voor een grafmonument te die nen. Jean de Trémazan kon zijn oogen niet van haar afwenden, hij zag ha'ar aan maar herkende haar niet en het was hem alsof een zware steen op zijn borst drukte. Zij begon met zeer zachte stem Waarom zijt gij hier gekomen, mijn vriend? Ik had u toch geschreven, dat er een ondempbare kloof tusschen ons was ontstaan Het is waar, maar ik heb u niet willen gelooven. Welk noocSot zou ons kunnen scheiden Hetgeen ik u heb geschreven, met den dood in het hart, moet ik u thans herhalen, met dezelfde droefenis.... Z-ij aarzelde even en voegde er tóen bij: En met dezelfde beslistheid. Nu zweeg ze en boog het hoofd. Geen traden ontvloden meer aan haar oogen. moment in moeilijke omstandigheden. Ze neemt op haar tochten in den laatsten tijd twee jonge Indiërs mee, van wie ze wondere dingen vertelt. De eerfe jonk man zou de held van ontelbare reïn- carnatie's (wedergeboorten) zijn. Ze heeft hem Alkyon gedoopt en hij zou vol gens haar van af het steentijdperk tot op heden in talloos vele lichamen hebben geleefd. Zijn levensloop heeft natuurlijk buitengewoon veel aanrakingspunten met de geschiedenis der mens'chheid, waaraan zijn verschillende levens parallel loop-en. Het aantal dergenen, die aan Alkyon's talrijke levensverwisselingen gelooven, is niet zoo heel gering en mevr. Besant ziet graag, dat men den knaap eer be wijst en aanbidt als een god. Al deze dingen zijn nu onlangs den te Madras wonenden vader van de knapen ter oore gekomen en de oude heer, die zijn kin- ders beter meent te kennen, heeft tegen mevr. Besant eene vervolging ing'esteld tot teruggave der „domme jongens". Hij betwist nadrukkelijk, dat ze de merk-: waardige schepsels zouden zijn die Annie Besant van hen maakthet zijn heel gewone knapen, die hij- in zijn goed gelovigheid aan mevr. B. afstond, toen deze aanbood ze op haar kosten op tè voeden. Daar nu de dame zoowel in 't openbaar als in gesprekken meedeelt, dat de oudste der jongelingen een Indi sche god zou zijin. en eene reïncarnatie van 'd en Christus, en er domme men schen genoeg rondloopen die dat alles gelooven, meende de vader zijn zoons te moeten terug nemen om ze van hun „goddelijkheid" te genezen en vervol gens in ceti r?,nderp -ichtiny nr- +o voeden Als het" gerecht te Madras, waarvoor het proces gevoerd wordt, den vader in 't gelijk stelt, zal de „goddelijke" Alkyon thuis nog harde noten te kraken krijgen KORTE KRONIEK. Minister Colijn werd heden bij de 'grafenis van den vice-admiraal Baron Sweerts vertegenwoordigd door den heer Zegers frijser, secretaris-generaal Tan het Departement van Marine. Tot gouvernemenls-secretaris in Ned.-Indië is bestemd jhr. dr. A. C. D. •de Graeff, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. Te 'sGravenhage is bericht ont vangen van het overlijden van den Iuit.- kolonel A. J. de Booij, eerste officier nan de Kon. Mil. Academie. In de gisteren .gehouden vergade ring Van de Eerste Kamer werden dé, nfdeelingen saamgesteldj waarna de le den zich in de afdeelingen begaven tot het kiezen van voorzitter en onderi voorzitter. Voor het lidmaatschap van de Pro vinciale Staten van Utrecht (vacature- jhr. mr. Sandbergj, zijn gisteren offici eel candidaat gestelde de heeren C. P. de Groot (chr.-hist) te Abcoude-Baam- brugge mr. Thomassen k Thitessjnk Van der Hoop van Slochteren (chr.-hist.), burgemeester van Breukelen, en A. .A van Vloten (lib.) te Maarsseveen. In de zitting van Ged. Staten van Zij brandden van de koorts, die haar inwendig verteerde. Jean de Trémazan beet zich op de lipr pen hij kon zich nog altijd de reden van die plotselinge verandering niet verkla ren. Toen hij h,et stilzwijgen bewaarde, her nam Zij: Ik heb op mijzelf een overwinning moeten behalen, die mij heel wat slape- looze nachten en angstige uren gekost heeft, 'om datgene te schrijven, wat gij zeker niet vergeten hebt. Gij weet1 wel dat ik u niet bedroog. Jean, toen ik u zegde dat mijn hart u geheel toe-' behoorde, dat al mijn hoopi bestond met u voor het geheele leven vereenigd te j zijn. Het moeten dus wel ernstige, vree- r.eftjke omstandigheden zijn geweest, die nij er toe gebracht hebben, een band te verbreken, die mij zoo dierbaar was. Vjaag mij niets, gij zoudt daarmee slechts mijn marteling verdubbelen. Sedert ik dit besluit genomen heb, een onwrikbaar be- siuit helaas, zijn er nieuwe gebeurtenis- sen ovorgevallenwreed zoowel voor mij, die mijn besluit nog krachtiger heb ben gemaakt: Wij zijn gescheiden voor eeuwig Thérèse (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1