Uit Stad en Omgeving. Ingezonden Mededeelsngen. Met algemeene stemmen nverd na bree- de discussie tot oprichting van den lionet, besloten, waaraa met S stemmen tegen besloten wordt, het R. K. Vakbureau te doen vertegenwoordigen. Als leden der oprichtingscomimssje worden daarna gekozenO. van Lingen (Dr. Schaepman), Amsterdam voorz. H. van Alebeek („De Hoop") 's Hertogen - bosch, secretaris. A. van Hagen (..tv Ar beid",) 's Gravenhage, 2e secr. H. Jan sen („De Ster".) Maastricht. B. Vesters („Aquilla"), Kaatsheuvel. P. Verzu („Preverentia") Utrecht, P. J. J. Haaze- voet, gedelegeerde van het Bureau voor de R. K. Vakorganisatie. Nog eens „Allerzielen". In den gemeenteraad van Apeldoorn is een interpellatie gehouden door het raadslid Esmeijer (vrijz.-dem.) inzake de bekende kwestie van „Allerzielen." Met „diep leedwezen" vroeg interpellant zich af :„vormen de kerkelijke partijen de be voorrechte klasse in de gemeente en zijn al de andere maar houthakkers, water dragers, met wier rechten burgemeester mr. W. Roosmale Nepveu geen reke ning meent te moeten houden." 't Schijnt daar in Apeldoorn wel treu rig gesteld te zijn met de vrijzinnigen, die door de „kerkelijke partijen" worden beschouwd als „houthakkers" en „wa terdragers", „met wier rechten de bur gemeester geen rekening meent te moe ten houden." Maar dat alles wordt geconcludeerd uit het éér.e feit, dat de burgemeester verboden had de opvoering van een stuk, hetwelk zooals de burgemeester in zijn antwoord op de interpellatie nog eens getuigde veie passages bevat, die den Katholiek moeten kwetsen. Men is wel teergevoelig aan de over- zijue. Zeker 'n gevolg van de opvoeding in liberale heerschersmacht en „vrij heids"-ideal en. KORT. KRONIEK. in den ouderdom van 80 jaren is te Zuidland overleden de heer C. M. Loeft, n taris en lid van de Prov. Sta ten voor het district Brielle. LEIDÉiN, 27 December. Gobelin-cursus. Naar iflen ons mededeelt is de Gobe lin en weef Cursus die hier naar aanlei ding dei de vorige week gehouden ten toonstelling geopend is, begonnen met vij-f leerlingen, terwijl een tiental haar toetreden nog in beraad hielden. We mogen h»cr werkelijk van 'n groot succes spreken, aangezien men elders met veel minder deelneemsters begon (te Haarlem bijv. 1). In de Zita-vereeniging werd gister avond op prettige wijze Kerstfeest ge vierd. Om vijf uur waren de Patronaats kinderen in een der zalen bij den ver sierden kerstboom vergaderd, waar zij onthaald werden op verschillende lekker nijen en waar de Weleervv, pater Bots tere hen met zijn nieuw aangekochte ra- dioptican schoone voorstellingen op het doek voortooverde en opgewekt vertél lend hen aangenaam bezig hield tot on geveer zeven uur. 's Avonds werd er door de grooteren feest gevierd en voor dezen had het feest ook een practische kant. Reeds langen tijd waren zij bezig geweest om met rappe hand te doen wat der vrouw is. Zoo konden jgisteren aan een drietal kinderen, die met hunne moeders aanwezig waren, pakjes met geheele stellen nieuw goed worden uit gereikt. De gelukkig glinsterende oogen der begiftigden en hun luide dankbe tuigingen zullen de meisjes ruimschoots voor hun moeite beloond hebben en doen gevoelen, dat dit een der mooiste wijzen van Kerstfeestvieren is, geluk te brengen in de woningen der minderbe deelden. Wie gedurende eenïgen tijd het café Zomerlust aan den Stationsweg niet bezocht, herkent deze inrichting niet, zulk een radicale verandering heeft het ondergaan, ofschoon het v^n buiten het zelfde gebleven is. Door bijtrekking van een gedeelte van de achterzaal is de voorzaal aanzienlijk vergroot. Een groot ^piegelbuffet en electrische verlichting geven er een vroo- lijk uitzicht aan, ter.vijl voor een intiem babbeltje gezellige hoekjes zijn inge richt. Een helderlichte telefooncel, die den gasten in staat stelt zonder vreest voor luistervinken een gesprek te voeren, zal door de bezoekers op groote prijs gesteld worden. De achterzaal heeft, zoo mogelijk nog grooter verandering ondergaan. Geheel in Oud-Hollandschen stijl gemeubileerd is het met zijn eiken lambrizeering en hoogen verglaasde-steenen sahouw een gezellige sociteitszaal geworden. Wanneer we nog herinneren dat de oude privaten door een sierljjke closet inrichting zijn vervangen, dan mogen we gerust zeggen dat deze verbouwing een aanwinst voor Leiden is. Zomerlust is; wat inrichting aangaat een echte eerste klas zaak en voor de rest staat de uitne mende gerant borg. 1 (Hérplaatst wegens misstelling.) Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken zijn, voor het tijdvak van 1 Januari tct en met 31 December 1913, benoemd tot assistent buiten bezwaar van 's rijks schatkist aan de Rijksuniversiteit alhier voor de tand heelkunde. f. A. Hammes voor de neus-. keel- en oorheelkunde, dr. C. j. A. van Itersonvoor de kindergeneeskunde, R. P. van de Kasteelevoor de vergel ijken de pathologie, dr. J. Roos; voor de zoölogie, mejuffrouw Ch. L. du Rij van Beest Holle. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is, met ingang van 1 Januari, benoemd tot amanuensis bij de scheikunde aan de Rijksuniversiteit alhier J. G. de Graaf, th^ns tijdelijk amanuensis. HAARLEMMERMEER. Naar wij uit goeden bron vernemen, bestaat bij het polderbestuur het voornemen, den weg, cbe van Abbenes naar Huigsloot voert, door te trekken naar de Hoofdvaart en ideze te verbreeden en te verbeteren. Ook het loopbruggetje over de Hoofd vaart aldaar, dat op het oogenblik in slechte conditie verkeert, zal vermoede lijk vervangen worden door een flinke breede brug. Beide zaken zullen door de bevolking van Abbenes met blijdschap worden be groet, daar ze reeds jaren lang tot hunne liefste wenschen behooren. Door ^e hengstenassociatie te N.- Vennep was Indertijd besloten weer een dekhengst aan te koopen, daar de vorige door een bekomen ongeluk 'moest worden afgemaakt. In verband "met dit besluit zijn thans twee leden dier associatie benoemd n.l. de heeren M. C. Verkuijl en G. van Wieringen, die in opdracht hebben ge kregen zich in het begin der volgende maand naar Duitschland te begeven en te trachten aldaar een Olaenburger-denk- hengst aan te koooen. LEIMUIDEN. Door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem is benoemd tot armmeester dezer parochie in plaats van wijlen den heer W. Visser, den heer Petrus v. d. Meer, te Rijmzaterwoude. De gemeenteraad alhier is in open bare vergadering bijeen geroepen tegen Zatprdag 28 December a.s., des voorm. te half 11. LISSE. De R. K. Kiesvereen. alhier houdt op Vrijdag 3 Jan. in de Witte Zwaan haar jaarvergadering. Om de be langrijke agenda is aller opkomst zeer gewenscht. Maandagavond 7 uur zal vanwege de Voiksbondafdeeling de 2e ontwikke lingsavond gehouden worden. De Wel- Eervv, Heer F. A, Burwinkel zal alsdan inleiden „De grondslagen van het So cialisme". VOORHOUT. De Land- en tuinbouvv- werklieden-vereenigiag „Plicht en Recht" was bijeen gekomen in 't Café Flora, ter behandeling der volgende agenda. Ten eerste: Verslag inkoop var» brand stoffen ten tweede: Bespreking loon- actie. Ten derde: Rekening en verantw. penningmeester. De inkoop van brandstoffen gaf een gunstig resultaat, en het verslag wijsft pp een steeds krachtiger wordend streven der leden naar coöperatief wer ken. Betreffende de Loonactie was de vergad. van msening dat deze actie ojj alle mogelijke wijze moet worden ge steund, en nam het besluit betreffende} deze actie een adres te richten tot de Kamer van Arbeid in 't bloembollen be drijf. Den penningmeester werd dank gebracht voor zijn accuraat beheer. Bij de rondvraag bespraken eenige le den de huns inziens ongemotiveerde stij ging der broodprijzen, waarna besloten werd een lijst te laten circuleeren bij de arbeidersklasse. Vief leden sjeldjfcn zich disponibel voor het doen circuleeren idezer lijst, welke daarna den alhier wo nenden bakkers zal worden voorgelegd Zoo deze dan weigeren de prijzen te verlagen, zal het brood uit andere plaat sen betrokken worden. WASSENAAR. Den eersten Kerstdag werd op plechtige wijze de sluiting ge vierd van de Missie, gedurende een tien tal dagen gegeven door een drietal eerw. paters 'van de orde der Carmelieten. Een groote voldoening voor de eerw. mis sionarissen is zeker geweest, dat het aantal leden van de Aartsbroederschap der H. Familie zoo is toegenomen. In de vereenigde Congregatie van mannen en vrouwen deden een zestigtal nieuwe leden hun opdracht De eerw. directeur der congregatie was zeer dankbaar, maar nog niet voldaan. Het zou zijn vurigste wensch zijn, dat allen, die lid der con gregatie kunnen zijn, ook mochten toe treden. Zondag en Maandag geeft de too- neelvereeniging O. K. een uitvoering ten bate der St. Vincentius-Ver. Andere ja ren werden deze uitvoeringen flink be zocht. We twijfelen niet of deze uitvoe ringen zullen zich in een nog grooter bezoek mogen verheugen. O. K. heeft ten minste zich beijverd om een flink programma samen te stellen, dat wel in staat is de aanwezigen een genoeg lijken avond te bezorgen. GEWESTELIJK GEMENGD. Verdronken. Gisteravond is het ongeveer 6-jarig zoontje van G. Harland, onder Leider dorp vermoedelijk spelenderwijs in den Rijn te water geraakt. Voorbijgaande personen bemerkte het ongeval, doch he laas te laat, want alle aangewende mid delen om de levensgeesten op te wek ken, bleken te vergeefs. Dr. Persant Snoep "te Leiderdorp die spoedig ter plaatse was, kon slechts den dood con- stateeren. De droefheid der ouders is begrijpelijkerwijze zeer groot Miltvuur. Een rund van den landbouwer Q. O., wonende te Zoeterwoude, is gestor ven aan miltvuur; "het cadaver wordt he den door verbranding vernietigd. Het dochtertje van den landbouwer N. v. Dl, te Rijnsburg vermaakte zich met hare vriendinnetjes in de hooi berg van den heer H. de H., waarin een groote partij balen hooi lagen op gestapeld. De meisjes hadden zich er bovenop begeven, toen bovengenoemd meisje het ongeluk trof, er af te vallen, en haar arm zoodanig kneusde, dat Dr. Jonker, na het gezet te hebben, over brenging n3ar het academisch zieken huis te Leiden noodzakelijk achtte. Terwijl W. V., \vonende aan den ring dijk bij de Leeghwater, onder Haar lemmermeer met zijn huisgenoot en des avonds rond de tafei zat, werd er van buiten af door het raam geschoten. L>e lamp, die boven de tafel hing, werd stuk geschoten en de kogei biee. in een houten schutting zitten, waar hij evenwel nog diep in doordrong. Hevige ontsteltenis bij alle huisgenoo ten was het gevolg er van, doen ge lukkig bleek niemand van hen geraakt te zijn. De dader had zich uit de voeten ge maakt en het is de politie nog niet gelukt hem op te sporen. Gemeenteraad van Woubrugge. Voorzitter de burgemeester. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de ver- j gadering met gebed. De notulen worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Na voorlezing van een achttal ingekomen stukken brengt de Voorzitter punt 1 electricitéitsvoorziening ter tafel. Spr. deelt mede dat in de laatste vergadering der gemeente Leiden wijzingen zijn aan gebracht van technischen aard. Leiden zal toezicht houden op de onderstations transformatorhuisjes, doch niet in de wo ningen. De heer Lieverse vraagt of Leiden hier stroom mag leveren zonder toestemming van het gemeentebestuur. De Voorzitter geeft een ontkennend antwoord. Leiden mag wel boven de 50 K. W. langs de hcogspannings kabel stroom leveren, doch met reductie aan de gemeente. De heer Lieverse vraagt of de juiste grens voor de levering van stroom de Heuvel en Middelweg onder Oudshoorn was gebleven. Wat de Voor zitter bevestigend beantwoordt. Op voorstel van B. en W. wordt aan aan den heer K. Lambo met ingang van 1 Februari a.s. als hoofd der openbare school te Hoogmade eervol ontslag ver leend. De Voorzitter stelt ,aan de orde op heffing van de openb. school te Hoojg- made. Spr. zegt dat dit voorstel door B. en W. wordt gedaan, omdat naar hun oordeel de uitgaven voor die school en het klein aantal kinderen nl. vijf niet gerechtvaardigd is. Ieder schoolgaand kind kost aan de gemeente jaarlijks f 80 a f 100. De kinderen uit het dorp Hoogmade kunnen naar Rijpwetering ter school; dit is ongeveer een afstand van drie kwar tier en uit het Lageland naar Leiderdorp, wat ongeveer op denzelfden afstand ligt. De heer H e e n k was van oordeel dat in de toekomst het getal kinderen dat de openbareschool te Hoogmade be zoekt, wel zal vermeerderen, en naar zijn bescheiden meening de groote af stand voor de kinderen een groot be zwaar zal blijken. De Voorzitter deelt het bezwaar niet omtrent'(de afstan den en volgens het bevolkings register kan het getal kinderen zich niet uit breiden. De heer Lieverse merkt op dat kinderen uit het Lageland afsedert jaren vrijwillig de school te Leiderdorp bezoeken en het dus voor de andere kinderen ook geen bezwaar zal zijn. De heer van der Voorn herinnert er aan, dat eveneens kinderen van de Rijpwete ring vrijwillig de school te Hoogmade hebben bezocht. De heer H e e n k ver wijst naar de bewoners van de. hoek van de Veen, die om nog geringer af stand bezwaar maakten hunne kinderen naar Woubrugge te zenden. De Voorz. zegt ook nooit iels gevoeld te hebben voor dat bezwaar van die bewoners. De heer Mio.1 en aar deelt mede, dat deheerKwa- kernaak in het Lageland, al was de afstand van Leiderdorp en Hoogmade voor hem hetzelfde, toch liever zijn kinderen naar Hoogmade ter schole zond en spr. vreest dat Ged. Staten de opheffing der open bare school te Hoogmade niet zullen goedkeuren. De heer v. d. G e e s t vraagt of kinderen bij slecht weer dan ook ge reden kunnen worden naar de school. De heerv. Dam zou daar tegen zijn. Vroe ger Is dat wel besloten, doch wie maakt uit wat slecht weer is, en dan zouden toch de kinderen uit het Lageland eerst naar Hoogmade moeten komen om ge reden te worden; zijn inziens is dit on uitvoerbaar. De heer Peters noemt tal van voorbeelden dat kinderen in an dere dorpen grooter afstanden naar de school moeten maken. De heer H e e n k Snerkt nog op dat de opheffing dier school toch niet alle kosten voor die kinderen weg neemt, omdat in andere gemeenten daarvoor toch moet worden betaald. De Voorzitter erkent dit, doch zegt, wij staan straks weer voor een uitgave van minstens f 400 aan on derhoud voor het gebouw en dit was geen bezwaar, als wij die school maar eenilgszins konden doen floreeren, doch die pogingen hebben tot heden schip breuk geleden. k 30 cent per regel Verschijnt iedere 14 dagen en is overal gratis verkrijgbaar voor lederen kooper van SOLO Margarine a 45 ct. per pond. Het voorstel van B. en W. om de school te Hoogmade op te heffen, in stemming gebracht, werd met vijf tegen twee stemmen aangenomen. Voorstem den ,de heeren van Dam, var. der Voorn, Peters, ,van der Geest en Lieverse, te gen ,de heeren Heenk en Molenaar. Daarna werd de heer dr. Rath, her benoemd "tot plaatselijk geneesheer, en de gemeentewerkman Terhorst voor vast aangesteld. ,Bij deze laatste benoeming merkt de heer Heenk op dat hij bij zonder tevreden was over de werkzaam heden van Terhorst. Verder werd wijziging begrooting 1912, afschrijving H. O. en suppl. ko hier hondenbelasting goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat er er teen stuk grond noodig is voor het bouwen ,van een kantoor voor werk- en bergplaatsen voor de electrkiteitslevering en dat het 't geschikste en goedkoopste zou jZijn een deel van den tuin van het hoofd (der openbare school in de Kerk buurt daarvoor te gebruiken, doch dat het hoofd dier school dan daarvoor eeni ge ^vergoeding moet hebben. Na eenige deliberatie wordt beslo ten f 30 per jaar daar/oor toe te staan. De Voorzitter toont aan dat het in ,het "belang der gemeente is dat de gemeentewerkman een fiets gebruikt ,voor jzijn werkzaamheden op de wegen. De afstanden zijn groot en met loopen gaat .veel tijd verloren; ook voor den nachtdienst is thans de fiets onmisbaar. B. ,en W. stellen voor f 15 per jaar voor onderhoud van die fiets te geven. Alrius besloten. De Voorzitter brengt ter tafel het verzoek van de wed. Terhorst om eenig pensioen. B. en W. stellen voor haar voorloopig 50 per jaar toe te staan. Persoonlijk vindt spr. dit bedrag te weinig. De heer Heenk oordeelt ook dat dit bedrag te klein is, nog niet eens de huishuur, hij zou het een schande voor de gemeente achten, als een we duwe van een overleden gemeente amb tenaar van de diakonie bedeeling ont vangen moest. De Voorzitter zegt, dat de raad zedelijk verplicht is de ambtenaren steun te Ibieden bij ouderdom of bij hun overlij den hunne weduwen te ondersteunen, hij had gedacht minstens f100 per jaar als pensioen te geven. De heer Molenaar is van oordeel dat de twee inwonende zonen van die weduwe de roeping hebben hun moeder te onderhouden. De heer v. Dam vindt het bedrag ook niet hoog, doch hij had ook rekening gehouden met haar zonen; de heer Lie verse sloot zich ook hierbij aan. De heer v. d. Geest meende dat het voorstel van B. en W. verhoogd moest worden. Daarop kwamen twee voorstellen. De heer van Dam stelt voor f75 per jaar als pensioen te bepalen, en de heer Heenk.f 100 per jaar. Het voorstel Heenk in stemming ge bracht wordt verworpen met 5 tegen 2 stemmen; voor stemden de heeren Heenk en Peters. Daarna werd het voorstel van Dam aangenomen. Bij den aanleg dioor het Rijk van een telephoonnet zal ook het Raadhuis en eenige particulieren iich aansluiten. Bij de rondvraag merkt de heer Lie verse op, dat aan de brug te Hoogma de nog een lantaarn ontbreekt. Daarna sluit de voorzitter de vergade ring. Academienieuws. LEIDEN. De Geneeskundige Staatscommissie bevorderde heden tot sernl-arts den heer H. M. van den Berg (den Haag). Aanbestedingen. LEIDEN, Bij de heden door den Luitenant- Kwartiermeester van de 2e afd. van het 2e regi ment veld-artillcrie gehouden aanbesteding van de levering van a. reuzel, b. varkensvleesch voor gehakt, c. varktnskluivcii en d. karbonaden, ten behoeve van oe onderofficiersmenage gedurende hei eerste half iaar 1313, waren ingeschreven als volgt M. f. Taverne a. fO.ÜÜ, b. f0.85, c. f0.60, d. f 0.90H. A. Visser a. f 0.90, b. f 0.87, c. f 0.50i d 0,87 J. Riviere a. f 0.90, b. f 0.92, c. f 0.70, d. f 0.85G. van Leeuwen a. tü.88, b. f0.82,c. f 0.50d. f 0.82Is. Zandvoort a. f 0.85, b. f 0.90, c. fü.65, d. f0 83, Th. M. W. Bergers af0.78, b. f 0,84, c. f 0 47, d. f 0.82J. j. Taverne a. f 0.75, b. f 0.84, c. f 0.60, d. f 0.84 J. Straathof b. f 0.85, c. f 0.40, d. f 0.85. De inschrijvers allen woonachtig tc Lelden. De levering opgedragen aan den heer v. Leeuwen. 40 e Staatsloterij. DERDE KLASSE 3e LIJST. Trekking van Vrijdag 27 December. Iloo^e prijzen. f1000: 4016 IC796 f 400: 14366 Prijzen van 1 45, 982 3039 6782 9099 11669 13594 16523 19614 1339 140 805 103 780 14193 636 3, 711 380 7148 319 12051 325 781 85 978 475 590 67ö 89 80 823 897 84 527 829 72 j 381 561 17C90 20037 2036 4308 8017 980 410 777 240 523 62 80 172 10365 521 851 854 54 299 912 432 699 751 90 18077 83 356 5292 647- 704 13075 15127 634 791 549 443 82 8l5 58 792 846 817 954 827 789 596 225 IC 149 957 65 17 985 9uc 1 llol 2 315 319 19529 Faillissementen. Uitgesproken: G. Dijkstra, meubelmaker te Enschede, cur. mr. J. W. Goedblóed. Th. Fussen, n tans-klerk te Kapede, cur. mr. A. C. W. Jacu se Boudewijns G. C. Koopman, m.u elaar en agent in öuitenland>ehe huizen, Am t-rdam, cur. mr. J. Th. Valkenberg. D. Huisman, ko pin n en winkelier ui tapijten, lino leum enz. Amsteidam, cur. mr. J. Teixeha d' Andrade. W. van der Twcel, koopman te bustum, cur. mr. Joh. M. Jolles. A. Mos, wed. H. C. Roeleve d. te Scheveningen, cur. mr. C. J. de Vries. E. van V./orden, bakker en winkelier te Opijnen, cur. mr. J. G. van Everuingen. C. Immink, handelsreiziger en koopman te Amsterdam, cur. mr. I. van Geveld. Opgeheven: J. W. H. v. d. Burg, koop man in v.sch en fruit, te Arnhem. A. F. B. Thtewis, te 's-üiavenhage. J. M. Fraikin, wed. Mizee, te Schevenineen. Geëindigd: H. von Staedel, schilder te Utrecht. N. Agsteribbe. N. Sühren, schil der te Hilversum. Stoomvaartberichten. Het ss Ambon, v. Amsterdam n. Batavia, vertr, 24 Dec. v. Suez. Fris ia. v. Amsterdam n. Buenos-Ayres, vertr. 28 Dec. v. Lissabon. Gooiland, .v. Amsterdam n. Buenos Ayres, vertr. 23 Dec. van St. Vincent V.V. Timor, v. Amsterdam n. Batavia, arriv. 23 Dec. te Sabang. N i a s, v. Batavia n. Amsterdam, pass. 24 Dec. Dungeness. Prins Maurits arriv. 23 Dec. v. Amsterdam te Paramaribo. R ij n d a m vertr. 24 Dec. v. New Yoik naar Rotterdam. A in stel land vertr. 24 Dec. v. Amsterdam n. Buenos Ayres. Rotterdam arriv. 23 Dec. v. Rotterdam te New York. TELEGRAFISCH WEERBERICHT naar waarnemingen vei richt in aen morgen van 27 December 1912, nieaegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut tc Dc Bitot. Hoogste barometerstand 766.8 Perpignan. Laagste barometerstano 738.8 Vestmanoer. Verwachting tot den avond van 28 December Toenemende tot krachtige, tijdelijk wellicht stormachtige, zuidelijke tot zuidwestelijke wind, betrokken tot zwaarbewolkt, regenbuien, zelfde temperatuur.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2