Ingezonden Me^edeelingen. a 30 cent per regel EN-IS OVERAL-ËRATIS-VERKR'J6flAAR VOOR ELK-KOOPER VAN Sa QLOnARGARINE-A-^ScTPER-PONC Vooi de spuitgasien e. d. bedraagt die uitkeering resp. f 1000, f.1000 en f 1.50. Deze verzekering is van kracht gedu rende den brandweerdienst, op «Jen heen- en terugweg naar en van den brand, bij brandweeroefeningen en bij het beproe- van van het brandweermateriaal. Zij loopt van jaar tot jaar, met stilzwijgende ver lenging, indien zij niet 6 wek ?n te voren is opgezegd; zij za! van c gemeente een jaariijksche premiebetaling vorderen van f49.20 voor de kaderleden (thans 41 man) en van f 101.20 voor de spuit gasten e. d. (thans 253 man), behoudens vertekening aan het einde van ieder jaar, in verband met het aantal dan in dienst zijnde personen, naar rato van f 1.20 per jaar voor ieder kaderlid en f0.40 pet jaar voor de overigen. B. en W. geven derhalve in overweging hen te machtigen tot het sluiten van eene overeenkomst in bovengemelJcn zin met de A!g. Verz.-Mr. Providentia te Amster dam, ingaande 1 Jan. 191*3. B. en W. bieden den Raad de vol gende voordrachten aan voor de benoe ming eener onderwijzeres aan de school 4e ld. !io. 1:1. mej. Al A. Horree, onder wijzeres in de handwerken aan school 3e kl. no. 5; 2. mej. j. W. Zwart, werk zaam aan school 3e kl. no. 43. mei. M. P. Sluis, werkzaam aan school 4e kl. no. 1.; van een onderwijzeres aan de school 3e kl. no. 4: 1. mej. J. W. Zwart 2. mej. E. Korenhoff, onderwijzeres in de handwer ken aan school 4e ld. no. 2; 3. mej. A. G. Saraber, tijdelijk onderwijzeres in de handwerken aan school 3e kl. no. 6; van een onderwijzeres aan de school 3e kl. no. 1 1. mej. J. A. Overduin, tijde lijk onderwijzeres in de handwerken aan school 3e kl. no. 3; 2. mej. A. G. Saraber; 3. mej. C. G. van Keulen, werkzaam aan school 3e kl. no. 1. B. en W. geven in o\erwegiag het tot de verzameling van de Lakenhal be- hoorende pastelportret van dr. G. Pie- cardt, dat geen kunstwaarde heeft, in eigendom af te staan aan dr. C. Hofstede de Groot te 's Gravenhage, tot wiens familie de afgebeelde persoon behoort, ender voorwaarde, dat deze een in zijn bezit zijnde teekening van Jan de Bis schop, gezicht op de Zijlpoort, aan de gemeente in eigendom geeft. Deze teekening kon indenijd niet voor de gemeente aangekocht, worden, daar de prijs (f77) hooger was dan het beschik bare bedrag, en is voor de gemeente van waarde als bijdrage tot de topografische kennis van de toestanden uit de 17e eeuw. De algemeene Rijksarchivaris zou het zeer op prijs stellen, wanneer eenige tot het oud notarieel archief behoorende stukken en een in het Leidsch archief zich bevindend verkort reisjournaal van het schip Hollandia, 15951597,, dat voor het algemeen rijksarchief van belang kan zijn, aan het Rijk werd afgestaan. Tegen dezen afstand bestaat geen be zwaar. Het reisjournaal houdt geen ver band met de verzamelingen van het Leidsche gemeente-archief, terwijl de ove rige stukken, als behoorende tot de oude notarieele archieven, toch in ons bezit blijven, zij het ook slechts in bruikleen van het Rijk. Daarenboven komt het B. en W. rationeel voor, dat deze bescheiden weder gevoegd worden bij de verzame lingen, waartoe zij behoord hebben. Tegen den verkoop van een stuk grond, deel uitmakende van een der binnenplaatsen van de school in de Bran- dewijnsteeg, aan den heer J. A. Koh- schulte, teneinde daarop een gebouwtje, dienende tot berging van magazijngoede ren, te maken, bestaan bij B. en W. on overkomelijke bezwarenwel willen zij die strook gronds ten gebruike afstaan onder verschillende, door den aanvrager aangenomen voorwaarden, voor den tijd van 10 jaren tegen een jaariijksche re- cqgnitie van f10. De gemeente heeft echter het recht het gebruik tusschentijds op te zeggen, mits den gebruiker 6 maan den te voren kennisgevende; eene een voudige schriftelijke mededeeling zal daartoe voldoende zijn, zoodat geen ex ploit of andere gerechtelijke akte daar voor noodig zal wezen. Vóór 1 Jan. 1917 kan van dit recht geen gebruik worden gemaakt. Alvorens met het bouwen wordt aan gevangen, zal de aanvrager ten kantore van den Gemeente-ontvanger moeten storten een bedrag van f300, uit welke som door de gemeente zullen worden bestreden alle voor haar uit deze in- gebruikgeving voortvloeiende uitgaven, alsmede de herstelling van schade aan gemeente-eigendommen, die eventueel ten gevolge van den bouw mocht ontstaan. Na afloop van die werkzaamheden zal verrekening van genoemd bedrag plaats hebben. De N. V. de Leidsche Zoutkeet, die indertijd vergunning kreeg tot het maken eener transportinrichting, verzoekt thans die inrichting bewesten, in plaats van beoosten de Koolstraat te mogen maken en haar dan door het maken van een brug over de Koolstraat te mogen ver lengen tot in het gedeelte der fabriek, dat beoosten die s traat ligt, teneinde op die wijze tevens de beide gedeelten harer fabriek met elkaar in verbinding te bren gen, tegen inwilliging van welk verzoek bij B. en W. en de Commissie van Fa bricage geen bezwaar bestaat. De Commissie voor de Strafverorde ningen geeft den Raad in overweging, art. 22 der verordening op de straat- politie, hetwelk bij de toepassing niet geheel duidelijk bleek te zijn, te wijzigen in dien geest, dat het verboden zal zijn, tenzij met schriftelijke vergunning van B. en V/.a. met eenig vervoermiddel, met een tafel, een kraam of eenig ander voorwerp standplaats in te nemenb. koop waren uit te stallenc. vee te plaatsen. Deze verbodsbepalingen zijn niet van toepassing op de door den Gemeenteraad aangewezen marktplaatsen gedurende de voor de markt bestemde tijden; doch wat betreft de verbodsbepaling sub aalleen voorzoover de daargenoemde voorwerpen gebezigd worden om koopwaren uit te stallen. Onder overlegging van het advies der Gezondheidscommissie in van het aan hen uitgebracht rapport van den in specteur der bouwpolitie geven B. en W. den Raad in overweging, de perceelen Hof van Zessen nos. 4, 5, 6, 7, 8, 9 en 10 onbewoonbaar te verklaren en te gelasten, dat die perceelen ontruimd moe ten zijn binnen zes maanden, te rekenen van den dag, waarop de tijd tot voor ziening is verstreken of het besluit tot Oïihcv. oonbaarverklariiTg is gehandhaafd. -- B. en W. geven den Raad in over weging aan de afd. Leiden der Z.-Holl. Verceniging Het Groene Kruis voor de door haar te houden cursussen in eerste hulp bij bedrijfsongevallen een subsidie te verleenen ten bedrage van f 30 in toiaal, onder voorwaarde, dat desgewenscht een nader met B. en W. overeen te komen aantal agenten van politie in de gelegen heid wordt gesteld de cursussen kost.loos als toehoorders bij le wonen. Ingezonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid der redactie Vóór=Tarie?-Comité. L. S. De tegenstanders van eene herziening- van ons Tarief in meer beschermenden zin hebben gedurende de laatste maan den een levendige propaganda gevoerd. Voor den vrijhandelis de leuze. Van de talrijke voorstanders van een Tarief, dat aan onze eigen nijverheid eenigen steun verleent, hoorde hetgroo- te publiek minder. Een deel'der pers nam zelfs van hunne geschriften geen notitie. Zwak staat hun zaak echter al lerminst! IntegendeelZij gevoelen zich sterk in de overtuiging, dat eene wijzi ging van onze handelspolitiek, als door hen aanbevolen, de welvaart van heel het volk zal verhoogen. En zij gelooven, dat alle agitatie voor den „vrijhan del" ten spijt in breeden kring toch de meening veld wint, dat meerdere be scherming van onze nationale nijverheid ten zeerste gewenscht is. Maar toch be hoort er naar gestreefd te worden, die overtuiging al meer te maken tot het ge- mcengoed van alle kringen des volks. De vraag, of ons vaderland in de hui dige omstandigheden zijn industrie me de door een matig beschermend recht tot breeder ontplooiing moet trachten te brengen, is niet een vraag van partij politiek in den engen zin. Zij raakt een economische quaestie, die men zonder partijdige vooringenomenheid onder de oogen behoort te zien. !n alle Staten van Europa Engeland en Nederland uitgezonderd werd reeds lang door de regeeringen erkend, dat beschermende rechten de voortbren gingskracht der eigen nijverheid verhoo gen. Ook in andere werelddeelen houdt men waarlijk niet aan de vrijhandeisleuze vast! En men moet wel ziende blind zijn om niet te ontdekken, dat de nijver heidsbescherming in de landen om ons heen het zeer gelukkige gevolg heeft ge had dat de voortbrenging en de daarme de gepaard gaande welvaart, belangrijk zijn toegenomen. Ons Nederlandsche volk mag zich ver heugen in een gelukkigen groeiNieuwe bestaansmogelijkheden moeten daarom gezocht. In den handel is voor allen zeker geen plaats. Het abnormaal groot aantal kleine winkeliers wijst nu reeds op overlading. In de locale ambachts- bedrijven moet eveneens een te veel ge constateerd worden. Ook in het land bouwbedrijf kan de bevolkings aanwas geen behoorlijk emplooi vinden. Wel doet de intensieve cultuur de behoefte aan werkkrachten toenemen, maar de ma chines en allerlei krachtwerktuigen zul len aan den anderen kant weer tot rela tieve vermindering van het aantal arbei ders in het landbouwbedrijf leiden. Ve len moeten daarom al meer in de indu strie een middel van bestaan zoeken. Daarin ligt te toekomst voor een belang rijk deel des volks. Maar onze nijverheid van zoo groot belang voor de nationale welvaart wordt in hare ontwikkeling belemmerd. Wij, zoo allergunstigst gelegen op een der uitgezochte plekjes in het Noord- Westen van Europa, zijn op industrieel gebied bij lange na niet zoo sterk voor uitgegaan als andere landen. Zonder twij fel valt er ten onzent in de laatste jaren op eenige verhooging van industrieele kracht te wijzen. Diep ellendig zou zeker onze economische toestand zijn, indien dit niet het geval ware. De hoog-con- junctuur, waarover men zich thans nog in de moderne industrielanden mag ver heugen, heeft ook voor onze nijverheid goede gevolgen. Maar hoelang zal deze toestand nog voortduren? Daarbij kan de gunstige werking reeds van de wijzi ging van ons Tarief in 1895, die feitelijk neerkwam op het verleenen van eenige meerdere bescherming aan verschillende industrieën, niet geloochend worden. Maar de vergelijking met den industriee ls? vooruitgang in andere landen valt stellig in ons nadeel uit. Veie industrieën lijden zeer onder den druk der buiten- landsche concurrentie. Zij vinden in liet binnenland geen voldoenden afzet voor hun producten en missen zoo den noo- digen ruggesteun, .om zich tot export- nijverheid te kunnen ontwikkelen. Nieu we industrieën kunnen niet tot breede ontplooiing komen. Er is hier eene «ar beidersbevolking, voor nij\ erheidsarbeid zeer geschikt, maar het productieve! mo gen van ons volk wordt stellig niet ten volle benut. Dit blijkt trouwens reeds uit het enkele feit, dat jaarlijks vele tienduizenden Nederlandsche arbeiders in den vreemde werk en brood gaan zoeken. Welk een kapitaal aan werk kracht -gaat zoo voor onze natie verloren Eene doelmatige bescherming zal, blij kens de ervaring in Duitschland en ei ders, voor de nijverheidsontwikkeling gunstige gevolgen hebben. Méér indu strie beteekent verruiming \;an de ar beidsgelegenheid, minder werkloosheid, geregelder en ruimer inkomsten van den arbeider, in één woord dus: vermeerde ring van volkswelvaart. Dc middenstand, de winkeliers vooral, hebben het aller grootste belang bij een koopkrachtige massa. Mandei en verkeer, zullen van den industrieelen bloei de gunstigste gevol gen ondervinden. Productieve arbeid is dc hoofdbron immers van allen welvaart. Veel Nederlandsch kapitaal wordt thans ir, den vreemde belegd, niet zelden in zeer gewaagde speculaties. Maar ver hoogt men de kans op welslagen voor de Nederlandsche industrie en dat doet men ongetwijfeld door een jationeeje bescherming dan zal het kapitaal hier belegging zoeken. Ook de boerenstand heeft bij een koop krachtige industrieele bevolking, bij een goéde binnenlandsche markt, bij ruime gelegenheid in de omgeving voor den verkoop van nevenproducten een niet te onderschatten belang. Vóór meerdere bescherming van onze nijverheid worde daarom met alle kracht het pleit gevoerd! Er is thans een comité gevormd, dat met alle geoorloofde middelen voor de totstandkoming eener herziening van 't Tarief in meer beschermenden geest wil ijveren. Wie met dit streven instemt, sluile zich bij het comité aan. Mannen van verschillende staatkundige beginselen kunnen hier samenwerken tot bereiking van dit eene groote doel: de verhooging van onze volkswelvaart door meerdere nijverheidsontwikkeling, waartoe bescher ming leiden zal. Personen, Firma's, NaamloozevVen nootschappen, Middenstands- en Arbei dersorganisaties, die het Comité op de een of andere wijze steunen willen, kun nen zich wenden tot een der leden van van onderstaand bestuur of tot het Se cretariaat: Schoolstraat 22, 's Graven hage. Het Bestuur van het Voor-Tarief- wet-Comité H. W. E. Struve, Laan v. Meerdcrvoort 296, 's Gravenhage, Voorzitter. J. Bs van Bork, Gilze Rijen, 2e Voorz. H. M. J. Blomjous, Tilburg, Secretaris. P. Leeuwenberg, Overtoom 271, A'dam Penningmeester. L. Baron v. Voorst tot Voorst, Twello, K. Meima, Sneek, Bestuursleden. Katholieken van Leiden J.l. Donderdag is er weder een ver gadering geweest van de Commissie' voor Volksbijeenkomsten, en juist tegen wat op dien avond is geschied, wilde ik u gaarne "waarschuwen. Het is n.m. op dien avond gebeurd, dat ons H. Geloof nogal eenigszins 'onbetamelijk is aangeval len. Men 'heeft wederom door het houcl^n van een voordracht de Teeds zooveel be sproken Kloosterzusters willen neerslaan. Nu weten \vij wel, dat onze Moeder de H. Kerk zal vervolgd worden tot het einde der dagen, maar laten wij vanaf vandaag besluiten, ons te onthouden om dergelijke voordrachten te bezoeken en dat dit stukje diene als ernstig protest tegen de Commissie voor Volksbijeen komsten. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voor uwe goedheid, teeken ik mij, hoog achtend, EEN TOESCHOUWER. Mijnheer de Redacteur. Dezer dagen las ik in uw Kamerover zicht, dat de heer Vorsterman van Oijen had voorgesteld om vee, afgemaakt ter bestrijding van mond- en klauwzeer, niet te vergoeden, wanneer bleek, dat de eige naar de wet overtreden had. Deswege werd dien afgevaardigde in uw overzicht verweten, weinig medelij den met de boeren te hebben. Indien het voorstel was at gekeurd, wijl daardoor de evenredigheid tusschen de straf en de grootte van het misdrijf ver loren gaat, de opmerking ware juist ge weest. Maar medelijden te vragen voor wetsovertreders als door den heer V. v. O. genoemd! In plaats daarvan dien de men toch eenig medelijden te hebben met de talloozen, die door dergelijke wetsovertreders zoo gewetenloos er aan gewaagd worden ter wille van een luttel voordeel, door de overtreding verkregen. U dankend voor de plaatsing, X. Wassenaar, 17 Dec. 1912. Mijnheer de Redacteur. Verzoeke een weinig ruimte in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Zooals bekend, is in Wassenaar een nieuwe gasfabriek in aanbouw, waar door straten en wegen door het leggen van het buizennet deerlijk gehavend wor den, hetgeen dan ook wel begrijpelijk is en ik best kan toegeven. Wat ik echter niet begrijpen kan, is, dat nage noeg al deze straten weer zijn opge haald en begaanbaar gemaakt behalve één, en wel de Kerkweg naar de R. K. kerk, 'n weg waar zeker wel 't meest ge bruik van wordt gemaakt, terwijl men er de nict-pieizierigen ondervinding opdoet om door een wagen of auto onder het slijk geworpen te worden. Ik zou dan langs dezen weg den autoriteiten dezer gemeente in overweging willen geven en tevens een beleefd verzoek willen doen. dezen toestand daar eens na te zien en, indien mogelijk, te verhelpen. Een voorbijganger der Kerkstraat. Burgerlijke Stand. AARLANDERVEEN. G e b o r e nd. van M. C. Vonk en Verkade. z. v. Wijsman en v. Bee- men. z. van de Kruijf en Verduin, Over leden: G. van Veen echtg. van C. Koeleman, wedn. van M. van Rodenrijs. L1SSE. Geboren: Antonius Theodorus Johannes z. v. M. v. d. Berg en C. A. Worwijs. Baaf.e d. van i. Slottje en S. v. d. Berg. Wilhelmina Cornelia Huberdina. d. van J. Te gelaar en P. M. J. Spaargaren. Maria Alida Cornelia d. van Zandvliet en J. Witteinan. Cornel a d. van F. Hoogervorst en C, H. van der Plas.Johannes Whlem z. van Ji. Ouds hoorn en E. P. Schniedewind. OUDSHOORN. Gebo e n z. van Hoogeveen en Broker. z. van Zwaan en. Horsman. d. van L. Hoogendoorn en Burggraat. kEEUWIjK. Geboren: c. van T. van Os en Hoeksei. Overleden: A. de Knikker, 12 j. TER AAR. Geboren: z. van Kouwenhoven en van der Sluis, z. Overleden: H, Appelhof wed. van C. c. Lange, 66 j. A: de Boer jd. 73 i. Getrouwd: A. Leenhard, jm. 28 j. en J. Rooklu/izen, jd. 24 i. Gemengd Nieuws. Moordaanslag. Donderdag heeft de vrouw van T. ri. te Hoorn bij de politie aangifte gedaan, dat zij haar man zoodanig met een hamer op het hoofd had geslagen, dat zij dacht, dat hij dood was. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in en vond in de woning den man onder het bloed in het ledikant lig gen. Hij had een paar ernstige hoofd wonden. Nadat hij door dr. van den Berg was verbonden, werd hij naar de zieken verpleging overgebracht. De vrouw is op gesloten. Plotselinge dood. Ten stad- huizete Alkmaar had eergisteren een tref fend sterfgeval plaats. De 73-jarige heer J. Francken, ambtenaar van den burger lijken stand, zakte, nadat hij een paartje getrouwd had, plotseling op de trap van het stadhuis ineen. De onmiddellijk ont boden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Een nootlotige uitvinding. Een landbouwer in den Elzas had veel last van wezels, die herhaaldelijk invallen deden in zijn hoenderhok. Ten einde zich van deze indringers te bevrijden had hij op koFten afstand van het hok een gela den jachtgeweer opgesteld en den trek ker, die gespannen stond, vastgemaakt aan een kippenei. De man wilde zijn vernuftige uitvinding beproeven, doch hierbij gaf hij zich geen voldoende re kenschap van de richting, waarin de loop van het geweer stond, zoodat hij de volle laag in het lichaam kreeg. In ho- peloozen toestand is hij naar het hospi taal van Colmar vervoerd. De grootste uitvoerhaven voor p a a r I e n. De Perzische Golf levert aan Bombay zijn paarlen en de jrroote Indische stad drijft een rcusuchtigen handel in dit kostbare artikel. In de maand September 1911 voerde de Perzi sche Golf niet minder dan 22000000 gul den aan paarlen op. De fraaiste worden opgekocht door de groote juweliers van Londen en Parijs. Afpersing. Men meldt uit Ter- neuzen aan het -Ctr. Zondagmorgen werd onder de ge meente Graauw, terwijl de familie naar de kerk was, een hofstede door een drietal individuen bezocht. De alleen zijnde jeugdige dienstbode, werd door de booswich«en gekneveld, terwijl zij ge dwongen werd de plaats aan te wijzen waar het geld en andere waarden waren geborgen. Zij deed dit, toen de mannen daarna iets wilden gebruiken, werd het meisje uitgenoodigd koffie te zetten. Zii verklaardde zich daartoe bereid, maan vroeg haar los te maken. Daarna beweer de zij, dat het om de koffie te zetten' noodig was even naar buiten te .gaan. De mannen lieten haar even onbewaakt en van haar vrijheid maakte de dienst bode gebruik om terstond weg te snellen om hulp te halen. Ofschoon de dieven onraad bemerkten, bleek het toch nog mogelijk om twee hunner op de hof stede te arresteeren. De derde werd door een hond van den rijksveldwachter, in een kreek opgespoord. Gisteren zijn de drie mannen door marechaussees naar het Huis van Bewaring te Middelburg overgebracht. Faillissementen. Uitgesproken: G. L. P. E. Valkenef, schilder en koffiehuishoüdei te Oldenzaal. Cur. mr. J. W. Goed bloed. H. van der Beek, s-cliildersknecht en caféhouder te Nijmegen. Cur. mr. J. Suntman, te Nijmegen. A. Kok en W. Kok, kooplieden te Paterswolde gemeente Eelde. Cur. mr. A. W. van Holthe tot Echten. A. H. Pctit-Saelmans, koopman te Weert Cur. mr. Henri Hobus. Jf. Busé Jr., winkelier in fruit enz. te Haarlem. Cur. mr. P. Tieenk Willink. F. P. Kiercks, te Amsterdam. Cur. mr. I. van Creveld. J. M. Steger te Amsterdam. Cur. mr. G. Seret. M. Mathijs, modiste te 's-Gra- venhage. Cur. jhr. mr. W. M. de Marees van Swinderen. J. Schetzer, meubelmaker te 's-Gravenhage. Cur. mr. S. H. B. Halbertsma. Geëindigd: B. A. J. Deenen, eerder te Dordrecht, thans te Arnhem. M. Wijnberg, eerder te Zwijndrecht, thans te Dordrecht. W. Desmous, voorheen wonende te Heer bij .Maastricht. Wed. C. W. Hombrink-van der Velde, winkelierster te Stad-Hardenberg. Stoomvaartberichten. Het ss Karimoen van Rotterdam naar Batavia, vertrok 16 Dec. van Southampion. Prinses Juliana van Amsterdam naar Ba tavia passeerde 14 Dez. Perim. Vondel van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 15 Dsc. te Suez. F 1 o r e s van Amsterdam naar Batavia vertrok 14 Dec. van Colombo. Koning Wil lem III arriveerde 16 Dec. te Batavia van Am sterdam. Banda van Batavia naar Amsterdam passeerde 16 Dec. Perim. A m b o n van Amster dam naar Batavia passeerde 14 Dec. Gibraltar. Oranje van Amsterdam naar Batavia passeerde 14 Dec. Gibraltar. Malang van Hamburg naar Java pass. 15 Dec. Point de Galle. S h i r a ar riveerde 16 Dec. v.m, van Philadelphia te Rot terdam. Uranium van New York naar Rot terdam passeerde 16 Dec. Lizard. Sindoro van Rotterdam naar Java arriveerde 15 Dec. te Southampton. Palembang van Java naar Rotterdam, arriveerde 15 Dec. 11 u. v.m. to Marseille. Bengaien van lava naar Rotterdam, arriv. 15 Dec. 6 u. n.m. ie Marseille. T a m b o r a van Rotterdam naar lava vertrok 15 Dec. van Colombo. T a ban an, van Java naar Rotterdam, arriv. 15 Dec. te Gibraltar Koning Willem 1 arriv. 16 Dec. 1eAmstei* dam van Batavia. PrinsFrederikHendri| vertrok 13 Dec. van New York naar West-lndiR Kleist arriv. 13 Dec. van Rotterdam teHong< kong. Lord Sefton van Rotterdam naai Tampicon, pass. 15 Dec. Dungeness. A m a t e h dijk arriv. 14 Dec. van Rotterdam te NewpoiJ News. Tiberius vertrok 14 Dec. van Baltif l naar Rotterdam.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 6