DE TWEE VRIENDEN. 4e Jaargang, No. 968, Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 27» cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 13 regels 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden meaedeeiingen van 15 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-aavertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. KAMEROVERZICHT. TW BEDE KAMER. Met algemeen debat. Twee kopstukken van de rechterzijde hebben gisteren het Ministerie-Heems kerk verdedigd. 't Eerst de oude heer Lohman, die met verjongde geestdrift de aanvallen van de linkerzijde afsloeg en onder bravo geroep der rechterzijde het Kabinet- Heemskerk even verdienstelijk prees als het Kabinet-Kuyper. Dr. Nolens sprak 's middags kalm, overtuigend, niet schermend met dikke woorden, zonder de tegenstanders te prikkelen en hen toch geducht de waar heid zeggend. Daarom herinnerde dr. Nolens, dat de liberale regeering in 1900 dat was dus ook één jaar voor de groote verkie zingen met leege handen stond en dat zij het laatste jaar harer regeerings- periode met hulp van de r echte r- z ij d e haar wetten binnenhaalde. Dr. Nolens zeide toen niet, dat nu de rollen zijn omgekeerd, rechts niet de hulp, w e 1 de tegenwerking van links ondervindt 't sprak uit zijn woorden vanzelf. Hij wees er op, dat er een nei ging bestaat om de zaken langer te laten duren dan strikt-noodig is en dat het [Ministerie de werkkracht der Kamer over schatte. Doch geen belofte, die gedaan werd, is gebroken. Rechts wil de verze keringswetten en het tarief zoo spoe dig m o g e 1 ij k afdoen. De nog res tende tijd moet daarom goed worden be steed; men moet blijven, om de zaken iaf te doen, want nog niet mag men zeggender Mohr hat Schuldigkeit ge- üthander Mohr kann gehen. Dr. Nolens verdedigde daarna minis ter Ta lm a tegen de uit den treure verno men verwijten van staatssocialisme en wees er op, dat de arbeiderswetgeving er slecht voor. zou staan, dat er zelfs weinig of niets van terecht zou komen, als de vrijzinnige concentratie het eens is met den heer de Beaufort, die de geheele sociale quaestie als een brood- qua estie beschouwt. De coalitie, hoopte dr. Nolens, zou haar heilzamen invloed op de wetgeving blijven behouden. Zij is bestand geble ken tegen scherpe aanvallen van buiten en tegen onderlinge kleine moeilijkhe den. Trouwens, ook mr. Lohman had er op [gewezen, de liberalen erkennen-door hun concentratie de antithese. Zij maken met hun allen front tegen rechts. Dr. Nolens critiseerde de concentratie plannen, waarin het sociaal-democrati: sche program is opgenomen. Zeer on waarschijnlijk acht hij het, dat de gecon centreerde vrijzinnigen 51 zetels zullen veroveren. Gevaarlijk voor het land is het om de regeering van dit Kabinet over te brengen naar mannen met zulk een vaag program, dat eigenlijk nog niet eens een program is, terwijl de banden tusschen de drie groepen nog niet zeer hecht zijn. Het zal een zegen zijn voor ons land, concludeerde dr. Nolens, wanneer de coa- FEUILLETON. 65) Niet zonder voldoening hoorde Jean !de Trémazan eindelijk dezen wantrou- Avigen schildwacht met zekeren tegenzin zeggen Gij kunt gaan, burger. De reiziger verlangde niets liever. Hij sprong op zijn paard en reed voort, terwijl de schildwacht hem nastaarde en niet kon nalaten nogmaals te brommen: ïk zou er op gezworen hebben, dat hij een ci-devant was. Tot Maintenon, waar Jean een vluchtig ontbijt gebruikte, ging alles naarwensch. Hetgunstige uiterlijk van den jeugdigen ruiter, die zijn innerlijke smart zoo goed mogelijk verborg, nam aller harten voor hem in. Trouwens, hoe verder hij van IParijs kwam, hoe zuiverder de dampkring ivoor hem werd. Met uitzondering van de steden, waar vertegenwoordigers der Na tionale Conventie waren gevestigd met Onbeperkte volmacht en die er heersch- ten als ware onderkoningen, had men kunnen meenen, dat er niets in Frank rijk was veranderd. litie de zege zal behalen en deze Minis ters zullen aanblijven om hun taak af te werken. Op het einde van den dag kwam Minis ter Heemskerk aan het woord, om en kele kleine puntjes te beantwoorden, 't Groote werk, de verdediging van het Kabinet, bewaarde hij tot morgen. Uit de Leidsche Vroedschap. Wie had nu kunnen denken, dat de bagg er-debatten het grootste deel van den middag in beslag zouden nemen? 't Gaat 'bij ons al niet veel beter dan elders: hoe 'meer tijd men meent te hebben, des te meer wordt gesproken. En zoodoende werd ten-vier male de winkelsluiting uitgesteld, maar nu met het zekere 'vooruitzicht, dat de volgende week Donderdag de beslissing zal vallen. De heeren 'zullen moeten blijven, totdat de agenda is afgehandeld. Men zal 's middags een 'uur vroeger beginnen; 's avonds doorvergaderen en zeifs al wordt het middernachtelijk uur gepasseerd, de Voorzitter is van plan de leden niet eer der te laten heengaan alvorens alles is afgewerkt. Hij wil 't volgend jaar met een schoone lei beginnen. 'n Mooi voornemen. Maar om liet te verwezenlijken, zal 'de Raad minder moe ten boomen 'dan gisteren; anders komt er niets van terecht. Twee volle uren zijn over de contract voorwaarden met 'den heer P. van UIden zoek gebracht; over allerlei kleinigheden is van gedachten gewisseld, zonder dat noemenswaardige veranderingen er het gevolg van waren. Alleen ten opzichte van de arbeids voorwaarden voor het personeel van den pachter heeft 'de Raad eenige wijzigin gen van beteekenis aangebracht. Zooals men weet, had de heer Sijtsma een motie voorgesteld om in de verpach- tingsvoorwaarden bepalingen betreffende minimum-loon en maximum-arbeidsduur op te nemen. B. en W. waren hieraan in zooverre tegemoet gekomen, dat de bestaande loon- en arbeidsduurbepaliiigen ook zou den gelden voor de arbeiders in vasten dienst van den pachter, voor zooverre dezen arbeid binnen de gemeente verrichten. Tegen de gespatieerde woorden kwam verzet. Eerstens was het begrip „vasten dienst" niet omschreven. Wat verstaan B. en W„ daaronder? Wethouder Fischer antwoordde, dat B. en W. alle werk lieden, wier dienstbetrekking langer dan 8 dagen duurt, als vast personeel be schouwen. Welnu, zet het dan in de over eenkomst, repliceerde de heer Sijtsma. Maar daarvoor schenen B. en W. niet te vinden, evenmin als voor den eisch, dat de werklieden van den pachter, die buiten de gemeente werk verrich ten, evengoed onder de gunstige bepa lingen zouden vallen. Wethouder Fischer en oud-wethouder Korevaar bestreden. met kracht deze aan vulling, hoofdzakelijk omdat zij controle niet wel mogelijk achtten. Men noemde elkaar burger en bur geres zonder overtuiging, men sprak elk aar aan zonder beleefdheidsvormen, om dat die uit de mode waren, maar het aanzicht van het land bleef nagenoeg 'hetzelfde. De groote kasteden stonden ledig, maar dat bemerkte men niet, omdat de parken en het struikgewas, waarmee zij waren omringd, hen toch aan de blikken der voorbijgangers onttrokken. Op het oogenblik dat Jean de Tré mazan weer te paard wilde stijgen, kwam de meid uit de herberg, die hem be diend had, bij hem en zegde: De burger zal misschien verstandig doen, als hij over Dreux gaat. Dat is wel een omweg, maar op die manier loopt hij het leger mis.... en welk een leger Och kom! De stalknecht bevestigde De raad is niet slecht, het meisje heeft gelijk. E-n waar gaat dat leger heen? vroeg de reiziger. Naar de Vendée. Talrijk? Wel een mijl lang; het is een lich ting van vrijwilligers uit de sectiën van Parijs. De meld voegde er bij: Doch de bestrijding imponeerde niet. De heer Sijtsma belichaamde zijn wen- schen in een amendement, dat met 25 tegen 5 st. werd aangenomen. Een even gevoelig fiasco leden B. enW. bij de quaestie over de toepassing van de art. 1638 een d Burg. Wetb. (Arbeids contract). Het is een oude geschiedenis. Bij de vaststelling van de wet op het Arbeids contract heeft de wetgever bedoeld door deze artikelen de arbeiders uitbetaling van loon te verzekeren bij ziekte en ver hindering gedurende een naar billijkheid vast te stellen tijd. Bij schriftelijk aange gane overeenkomst mag de patroon hiervan afwijken. Nu heeft het bij de invoering van het arbeidscontract algemeen teleurstelling gewekt, dat de meeste werkgevers deze bepalingen uitschakelden, waardoor de goede intenties van den wetgever werden verijdeld. Vandaar, 'dat B. en W. van Leiden indertijd op verzoek van den Ned. R. K. Volksbond, in de gemeentebestek- ken bepalingen opnamen, ten doel heb bende de werklieden die voordeden te bezorgen, welke hun door den wetgever waren toebedacht. 't Was dus alleszins rationeel,- dat mr. Briët aandrong ook in dit contract den ar beiders de voordeden van liet arbeids contract te garandeeren. Hij klopte evenwel aan doovemansdeur. B. en W. moesten er niets van hebben, omdat de bepalingen niet te controleeren en de kosten er van niet te berekenen waren. Mr. Briët was me/ dit antwoord niet tevreden en wederom met 25 tegen 5 st. nam de R'aad etn amendement aan-, dat van art. 1633 c en d niet mag worden afgeweken. Voor de werklieden-belangen is dus in het nieuwe contract goed gezorgd. To'en de 'behandeling was afgeloopen, ging mr. v. d. Eist nakauwen over de openbare aanbesteding en schopte B. en W. een standje, dat zij door hun voor barig optreden aan den Raad de beslis sing over openbare aanbesteding ont trokken. Mr. Aalberse evenwel prees het beleid van B. en W., die een voordeelig contract voor de gemeente hadden weten te bedingen. Toen kwam de winkelsluiting. Wij zullen er heden niet veel over zeggen, omdat de debatten de volgende week worden voortgezet en de burge meester gisteren nog niet in de gelegen heid was de critiek op het praeadvies te weerleggen. Het valt evenwel nu zoo moeilijk niet "een horoscoop te trekken van de be slissing. En 'daar komt het toch eigen lijk voor 'de belanghebbenden op aan. Viel voor de raadsvergadering met geen mogelijkheid te voorspellen hoe de Raad zou beslissen, na de gisteren gehou den 'discussies Verlieten wij de raads zaal met den indruk, dat de verplichte winkelsluiting zeer veel kans heeft te worden aangenomen. En in die meening bleken wij niet alleen te staan. Er is van alles in en een gedeelte gaat ook naar Bretagne, zoo 't schijnt. Doe weet ge dat? De aanvoerders hebben het ge zegd. Ik heb het gehoord toen zij aan tafel zaten, waar zij de eene fles'ch wijn na de andere ledigden. Waar zijn zij op het oogenblik? Bij Chartres. Jean de Trémazan zegde vastberaden: Het is goed, wij zullen zien. Zijt gij niet bang? Wat heb ik te vreezen? De weg is toch voor iedereen? De meid zegde zuchtend: Gij moet het weten, maar ik zou liever eenige mijlen verder rijden dan hen ontmoeten. De Bretagner lachte. - Ik misschien ook, wanneer ik een vrouw was, maar een man... De stalknecht schudde het hoofd en antwoordde Zij zijn te talrijk. Goede reis. Dank u. De ruiter glimlachte tegen het dienst meisje, groette de stalknecht met de hand en reed voort. Wel verre van het leger der patriotten, dat tegen de koningsgezinden werd uitge zonden, te willen ontwijken, zou hij het gaarne eens zien, vooral de regimenten BUITENLAND. ALGEMEEN OVERZICHT. Rondom Skoetari blijft het artillerie duel voortduren en meerdere berichten duiken op over het spoedige uitvaren van de Turksche vloot. De Grieken blij ven voortgaan de laatste Turksche stad jes te nemen en de Turksche benden te verspreiden. Anders is er van actie op den Balkan niets bekend. Ook de vloot- betooging door de mogendheden van het drievoudig verbond wordt tegengespro ken. Intusschen blijven we in afwach ting van de groote dingen die de vredesconferentie aanstonds weer zal brengen. Omtrent de verhouding tusschen Griekenland en Bul garije wordt gemeld dat Griekenland Frankrijk uitgenoodigd heeft de geschil len tusschen beide partijen op te heffen. De houding van Servië op de con ferentie zal heel wat gematigd zijn door Rusland. De „Echo de Paris" heeft vernomen, dat Rusland eergisteren nog Servië bij herhaling heeft laten weten, dat het den eisch van Servië tot een haven aan de Adriatische Zee niet zal ondersteunen. De Servische regeering heeft daarop van haar eisch afgezien in dezen vorm dat zij verklaard heeft, zich bij de beslis sing van Europa, tl. i. van de samenkomst van gezanten te Londen, te zullen neer leggen. Voor het overige is de triple entente besloten, zoo heeft de Echo de Paris voorts vernomen, zoowel Servië als de andere christelijke Balkanstaten tegen pogingen van Oostenrijk of Duitschland, om hen in hun rechtmatige eischen te kort te doen, in bescherming te nemen, onder dit voorbehoud evenwel, dat de Balkanstaten onderling eensgezind blij ven. Voor het tegenovergestelde geval houden zich de mogendheden van de triple entente vrijheid van handelen voor. Van dat voorbehoud van Frankrijk zijn de Servische gevolmachtigden reeds op de hoogte gebracht. In Turkije heeft men geen groote verwachtingen yan de vredesonderhandelingen te Lon den. De instructies van de Turksche af gezanten, schrijft de correspondent der „Frankf. Ztg.", worden streng geheim gehouden. De uitslag zal afhangen van de gematigdheid in de eischen der Bal- ken-staten. Wanneer de Balkan-staten een schadeloosstelling in geld op de agenda brengen, zal Turkije weigeren daarover te spreken. Deze correspondent legt er den nadruk op dat het militaire element in het afge zantschap overheerscht. De Porte ziet in, dat Macedonië en Albanië verloren zijn voor Turkije. Maar naar het beproefde Turksche recept zal men alles doen om den schijn te redden. Daarom zal getracht worden althans de suzereiniteit van den Sultan over deze gebieden erkend te krijgen. Maar de kri- tiekste onderwerpen bij de onderhande lingen zullen zijn het lot van Adriano- pel en Kirk Kilisse. Turkije acht het een die voor Bretagne waren bestemd. Wie wist of hij ze nog niet eens er gens anders zou ontmoeten dan op den grooten weg. Het echte leger, dat uit dappere en onversaagde soldaten bestond, was aan de grenzen onder bevel van zijn gene raals Hoche, Marceau, Keilerman en Klé- bcr, om het hoofd te bieden aan de ver bonden mogendheden, den vaderland- schen bodem te verdedigen en den oor log over te brengen op het grondgebied den aanvallers. Hetgeen men uitzond tegen de op standelingen in de Vendée, die men de Saracenen van het Westen noemde en waarbij zich weldra de koningsgezinden van Bretagne, daar Chouanen genaamd, zouden voegen, was slechts een bende huurlingen, die men betaalde met 500 fr. in assignaten, welke niet meer kost ten dan de moeite van het drukken. Dat zoogenaamde leger was samenge steld uit het gespuis van Parijs, bijeenge gaard uit de achterbuurten en gecom mandeerd door gelegenheidsofficieren, die van de krijgskunde niets verstonden. Zoo kwam het, dat de horden van boeren op klompen, gewapend met knuppels en hooivorken, zoo langen tijd konden standhouden tegen de regee- ringstroepen, die uitgezonden werden oir; levenskwestie, dat deze beide „steunpun ten van de Turksche kroon" als zoodanig bewaard blijven. De diplomatieke strijd zal gaan: om Adrianopel en "Kirk Kilisse. En wanneer het de Turksche onderhan delaren niet gelukken mocht deze noor delijke vestingen voor hun land te red den binnen de grenslijn, dan is het wel zeker dat het vredesverdrag niet onden- teekend wordt, en dat de oorlog met het Balkanverbond opnieuw ontvlamt. Zooals we gister reeds meldden is Prins Luitpold de prins-regent van Beieren gisteroch tend overleden. ïn het einde van de vo-< rige week had de krasse oude man kou gevat. Niettegenstaande het protest der doktoren ontving hij toch enkele staats lieden. Een bronchitis dwong hem ech ter spoedig het bed te houden. De toe stand verergerde zoo, dat de doktoren eergisteren besloten, den troonopvolger, prins Ludwig, die op zijn landgoed in Hongarije vertoefde, mededeeling te doen van de crisis. De prins-regent scheen zelf niet bewust te zijn van het gevaar, waarin hij zweefde, want toen zijn zuster, prinses Thérèse, den priesteil tot hem wilde zenden, had hij op dit be zoek niet gerekend. Tegen half tien 's avonds was de toestand hopeloos, en waarschuwden de doktoren de konink lijke familie. De geestelijkheid verscheen, om den prins-regent de LceEte sacramen ten toe te dienen. Tegen elf uur trad! de doodstrijd in, die tot 's morgens 5 uur duurde. Prins Luitpold, de zoon van Ludwig I (25 Aug. 1786—29 Febr. 1868) en van Thérèse van Saxen-Hildburghausen (8 Juli 179226 Oct. 1854), was geboren te Wurzburg op 12 Maart 1821, en is dus ruim 91 jaar geworden. H'ij werd als regent van het koninkrijk tot de regeering geroepen, toen zijn neef Lud wig II op 10 Juni 1886 krankzinnig werd verklaard, en bleef dit toen ook diens broeder Otto, de tegenwoordige koning, niet in staat bleek de regeering te aanvaarden. Gedurende ruim 26 jaren heeft prins Luitpold de regeering in Beieren waar genomen, en daarbij door zijn hartelijken eenvoud en constitutioneele opvattingen dc harten zijner onderdanen gewonnen. Hij zal als regent in Beiereu worden opgevolgd door zijn zoon Ludwig, die zelf al een grijsaard is, daar hij den 7den Februari 1S45 werd gehore» en dus bijna 67 jaar oud is. Prins-regent Ludwig is gisteravond uit Hongarije tc München aangekomen. Ba ron v. Hertling, de minister-president en de overige ministers hadden hem te Freilassing opgewacht. Aan het station te München waren aanwezig: de leden van het koninklijk huis, de hertog en hertogin van Calabrië en verschillende rijks- en hofambtenaren. De prins-regent onderteekende een proclamatie en begaf zich daarop naar het paleis, waar een lijkdienst werd ge houden aan het sterfbed. De prins-regent zal op 21 dezer ten overstaan van beilrle Kamers den eed op de grondwet afleggen. tegen hen te strijden en wien zij nog menige nederlaag toebrachten. De meid had zich niet vergist. Toen Jean de Trémazan te Chartres kwam, vond hij de stad in rep en roer, alsof er een inval van vijanden had plaats gehad, waarvan de inwoners dezer plaats, de hoofdstad van Beaace, zich zoo spoedig mogelijk wenschten te ont doen. Alle herbergen waren propvol, maan met gasten, die niet betaalden en de winkels van de stad werden leeggehaald om het leger van levensmiddelen te voor zien, eveneens op kosten van de winke liers. Op de hoeken der straten stonden ka nonnen, de paarden stonden aan rijen vastgebonden op de openbare pleinen, dc kelders werden opengebroken door de woeste kerels, die met soldaten niets niets dan den rok gemeen hadden. De bevelhebbers van deze benden, die plechtstatig „het leger der republiek" werden genoemd, reisden in karossen, welke afkomstig waren uit de stallen van het verdreven hof en zij droegen uniformen, die overdreven en potsierlijk waren opgesmukt met goudgalon, koor den en kwasten, terwijl zij een steek met een grooten vederbos droegen. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1