BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 4e Jaargang, No. 966. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCH1INT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering tn het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week,. *1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco der post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2Va cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels t 0.75, elke regel meer 15 een -ingezonden mededeelingen van 1—5 regels t 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratia bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur eri verhuur koop en verkoop (geenhandels-aövertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. De pot en de ketei. Om te beginnen een teekenend mo ment uit de gisteren door den heer Rood- jhuyzen in de Kamer ten beste gegeven "repetitie zijner kiesvereenigingsspeech De heer RoodhuizenBij de verkie zingen hebben wij met de sociaal-de mocraten niet te rekenen. Zii willen de verantwoordelijkheid voor de regee- ring niet aanvaarden. De heer Hugenholtz (S. D. A. P.) Toch zult gij met ons rekening moeten houden De heer RoodhuizenDaarom is het juist zoo dwaas dat gij niet wilt mede werken tot de regeering. (Dat is zeer juist opgemerkt van den [altijd slagvaardigen afgevaardigde voor iBrielle. Maar.... voor zichzelf bepleitte de heer jRoodhuizen het rechteven dwaas te ïijn. Hij en hiermede trad hij zelfs inliet voetspoor der andere linksche sprekers hij deed nadrukkelijk uitkomen, dat jnet het conceijtratieprogram geen re geer i n gs program was bedoeld, dat |me:: niet "belust was op ministerzetels ;en dat de vrijzinnigen alleen dan de ver antwoordelijkheid voor een kabinetsfor matie zouden hebben te dragen wanneer zij een meerderheid zouden krijgen, on afhankelijk van de socialisten. M. a. w. de vrijzinnigheid legt het er alleen op aan, deze regeering weg te (jagen, zonder daarbij de verantwoorde lijkheid voor "wat verder moet geschieden op zich te nemen evenals de socialis ten. Het staat immers vast, ja de lieer iRoodhuizeu heeft het in zijn Vader land e r, meeneii wij, al eens gezegd, .idat er van geen louter vrijzinnige meer derheid- sprake zal zijn in de nieuwe ka mer evenmin als van een socialistische meerderheid. F.n zoo hebben alle partijen links zich zelf in de benijdenswaardige positie ge- "plaatst,alles te kunnen beloven maar voor de uitvoering der beloften aan niets gebonden te zijn. Zeg, lezers, laten wij ons dan houden aan de rechter partijen, die ten volle de verantwoordelijkheid voor hun beloften aanvaarden. algemeen overzicht. Het eenige onderwerp waarover in verband met de Balkanoorlog iets ver luidt is de spanning tusschen Oosterijk en Servië die, naar het schijnt weer grooter ge worden is. Terwijl uit officieuse Oostenrijksche bron bericht -wojdt dat de toestand tus schen Rusland en Oostenrijk beter is dan ooit te voren, en dat er over sn weer het grootste vertrouwen heerscht, wordt de verhouding me't Servië statio nair, dus minder bevredigend, genoemd. (Derhalve gaat de Oostenrijksch-Hon- Jgaarsche regeering voort met het nemen van militaire maatregelen. Zoo werd uit (Boedapest aan de „Voss. Ztg." geseind, dat bij keizerlijke verordening verboden as passen uit te reiken aan dienstplich tigen in Oostenrijk-Hongarije en dat het voor het geheele volgende jaar dienst plichtigen verboden is Oostenrijksch grondgebied te verlaten. De „Pesti Hirlap" deelt mede, dat de beslissingen op dit oogenblik zoowel di plomatiek als militair volkomen voorbe reid zijn en dat de laatste maatregelen, waarvoor enkele dagen, wanneer het noodig is zelfs enkele uren, voldoende 2ijn, zonder eenige geheimzinnigheid ge troffen zullen worden. Wat er geschie den zal en hoe zal afhangen van het verloop der ambassadeursconf,r jij tie. De (regeering zal echter niet wachten tot !de ambassadeursconferentie geëindigd is, |docli zal om spoediger aan de ernstige crisis en aan de algemeene onzekerheid 'een einde te maken, zoo spoedig moge lijk ernstige stappen doen om Servië te noodzaken zijn uitdagende houding op te geven: Van dit voornemen zijn alle re geeringen reeds in kennis gesteld. Uit Weenen werd heden aan de„Tagl. [Rundschau" geseind „Met beslistheid aoet hier het gerucht de ronde, dat Oos tenrijk-Hongarije aan Servië reeds een Ultimatum gesteld heeft." Intusschen wordt bekend de ontslag aanvrage van de hoogste militaire autoriteiten in Oostenrijk, de minister van oorlog Auffenburg en de chef van den gene- ralen staf von Schemua. Als opvolgers worden genoemd Von Krobaten en von Hötzendorf. Aan de „Köln. Ztg." wordt aangaande deze mutaties gemeld, dat men in Ween- sche diplomatieke kringen reeds e eniger mate hierop was voorbereid. In die krin gen deelt men de opvatting, die onder het volk is verbreid, dat deze mutaties een bewijs daarvoor zijn, dat de laatste maatregelen voor het geval van oorlog getroffen zijn. Het „Grazer Volksblatt", dat militaire betrekkingen heeft, beweert: de muta ties hebben geenszins een plotseling op gedoken oorzaak. Reeds verscheiden we ken geleden had men er toe besloten en wel wegens bestuurskwesties die op het binnenland betrekking hebben. In verband met het naderen van de mo gelijkheid van. een militaire interventie zijn ze echter uitgesteld en nu, daar de aard der gebeurtenissen het raad zaam deed schijnen de allerbeste krach ten aan het hoofd van het leger te plaat sen, uitgevoerd. Deze mutaties staan in logischen samen hang met de vernieuwing van het drie voudig verbond en zijn een betooging, die niet kan worden misverstaan, en waarmede Oostenrijk-Hongarije wil te kennen geven dat het zijn rechten en zijn positie van groote mogendheid onder alle omstandigheden zal handhaven. De Weensche bladen waren door de gebeurtenissen geheel overrompeld en vermelden ze bijna alle zonder eenig commentaar. Alleen het „Neue Wiener Tageblatt" spreekt van meeningsver- schillen tusschen den minister van oorlog en „de hoogste persoonlijkheden in het leger" (aartshertog Frans Ferdinand is daar bedoeld). De Weensche correspondent van de „Lokal Anzeiger" betoogt met allen na druk, dat deze gebeurtenissen volstrekt geen ongunstigen invloed zullen hebben op' de oplossing van de hangende quaes- ties. Von Krobaten, de nieuwe minister van oorlog, was reeds sedert geruimen tijd de feitelijke organisator van het depar tement van oorlog, terwijl von Hötzen dorf reeds lang het eigenlijke hoofd van den generalen staf zou geweest zijn. Deze correspondent zegt, dat de veran dering, waaraan anderen pessimistische beschouwingen vastknoopeii, juist een gunstig teeken is, daar men ze in een kritieken tijd niet zou hebben laten plaats vinden. In de laatste drie dagen zou er dan ook" een ontspanning tusschen Oos tenrijk en Servië hebben plaats gehad. Hetliooger door ons vermeldde lijkt daar echter allesbehalve op. De „Zeit." waarschuwt dan ook Servië tegen de illusie, dat dit een gunstig verschijnsel zou zijn ten opzichte van de wenschen van Servië. Het is van beteekenis er op te wijzen, dat de leger-inspecteur, gene raal Conrad Hötzendorf, onlangs een reis naar Boekarest gedaan heeft, waar hij eea lang on e i oud I ad met de m'nisie s en den Roemeenschen staf. Over de Over de gezantenconferentie zal in de eerstvolgende dagen wel meer licht verspreid worden. Gister vroeg in het Engelsche Lagerhuis de afgevaardig de King, of er plannen bestonden, dat de gezanten der groote mogendheden een conferentie zouden houden in een der Europeesche hoofdsteden om de ge meenschappelijke politiek vast te stellen, die gevolgd zou worden bij de vraagstuk ken uit den Balkan-oorlog ontstaan. Mi nister Grey antwoordde, dat alle betrok ken groote mogendheden ten zeerste wa ren ingenomen met het plan, dat de afgevaardigden in een der Europeesche hoofdsteden tot vrije beraadslaging zou den samenkomen om de gedachtenwisse- ling onder de mogendheden te vergemak kelijken. Het zal overigens geen confe rentie zijn. Op het oogenblik kan ik geen bijzonderheden mededeelen, doch ik stel mij voor om 12 Dec. over '{leze kwestie zoo volledig mogelijke inlichtin- tingen te verstrekken. GEMENGD Waarschijnlijk Zondagnacht heeft een ergerlijke grafschennis plaats gehad in de grafkelders van het Italïaan- sche Koningshuis. De lijkkist van de grootmoeder des konings is opengebro ken en het lijk van zijn sieraden be roofd. Men vermoedt dat de daders anar chisten zijn. Een uitgebreid onderzoek is ingesteld. Uit Brussel werd aan de „Deut sche Tagesztg." geseind: „De minister president eischt een spoedige behande ling van de nieuwe Iegerwet en afdoe ning van Jiet ontwerp nog vóór Kerstmis. Nadat de militaire hervormingen tot stand zullen zijn gekomen, zal België de groote mogendheden verzoeken ,om op heffing van het neutraliteitsverdrag, ten einde een bondgenootschap met Nederla nd te kunnen sluiten. Naar de Matin" meldt, zal de Fransche cavalerie met een bij zonder soort kanon worden uitgerust. Dit kanon moet met affuit slechts 1350 K.ü. wegen. Het ministerie van oorlog heeft reeds 20 batterijen van 4 zulke stukken geschut elk besteld. Men denkt dat het nieuwe kanon reeds het volgende jaar bij de herfstmanoeuvres zal wor den gebruikt. Een draadloos telegram, ontvan gen van De ven port meldt, dat het E n- gelsche oorlogsschip „Centuri on", dat gisteren een proeftocht deed, in a a n va r i ngis gekomen met een stoom schip. Laatstgenoemd schip zou gezon ken zijn; de „Centurion" is met bescha digden boeg naar Devonport terugge keerd. De naam van het stoomschip is niet 'bekend. Een afschrikwekkend voorbeeld, schrijft de „Msb.", is door een Duitschen rechter ges-iel d aan die laffe sujetten, welke het tfen „aardigheid" vinden om geestelijken zoogenaamd aan het sterf bed van een zieke te roepen en hem dikwijls de grootste moeilijkheden daar door te bezorgenzooais dit nogal eens voorkomt. Een dergelijk geval werd nu eergis teren voor het gerecht te Castrop behan deld. Het betrof een feit, dat in Augus tus van dit jaar had plaats gehad. Tij dens een stormachtigen en regenachtigen nacht in die maand werd een kapelaan te Mengede door een mijnwerker uit Westerfilde gewekt en naar een zooge naamd zwaren zieke in dit plaatsje ont boden om de H.H. Sacramenten toe te dienen. Zooals zijn plicht was begaf de gees telijke zich naar het ver gelegen Wester filde om zijn ambt te vervullen, doch bij zijn aankomst bleek hem, dat hij het slachtoffer was geworden van een laffe „aardigheid." De zaak kwam bij het gerecht in be handeling en het gerecht te Castrop ver oordeelde den schuldige tot negen maan den gevangenisstraf. Koninklijke Besluiten. Bij kon besluit zijn benoemd tot subst.-officier van justitie bij de arr.- rechtbank te Breda mr. P. Oosting, thans ambtenaar van het O. M. bij de kanton gerechten in het arrondissement Assen. tot ambtenaar van hat O. M. bij de kantongerechten in het arrondissement Assen, mr. J. A. de Visser, thans griffier bij het kantongeecht te Schoonhoven bij de kantongerechten in het arron dissement Zwolle mr. A. C. Leendertz, thans ambtenaar van het O. M. bii de kantongerechten in het arrondissement Winschoten bij de kantongerechten in het arron dissement Winschoten mr. D. Reilingh Zz., advocaat en procureur te Wagenin- gen. Tegemoetkomingen aan onderwijzers Ingediend is een wetsontwerp voor tegemoetkomingen aan onderwijzers bij het lager onderwijs. Nieuwe moeilijkheden in de Sigaren-industrie Maandag is de nieuwe loonregeling- van de Amsterdamsche sigarenindustrie in werking getreden. Deze is gebaseerd op den verkoopprijs van sigaren tot een bedrag van 5 cent. Het is nu gebleken dat in de loonregeling de prijs van de sigaren niet wordt gemeld. Dit kan, naar wordt verzekerd, aan leiding zijn tot nieuwe moeilijkheden, welke nader door de besturen der ar beidersorganisaties besproken zullen wor den. Van de onvereenigde patroons zijn verschillende loonlijsten bjnoëngelsqmen, waarin deze prijzen wel worden vermeld Gisteren is omtrent de invoering van de nieuwe loonregeling met Utrechische patroons en Donderdag met Rotterdam- sche patroons geconfereerd. Rapporteurs Tweede Kamer. De af deelingen der Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs: lo. de heeren Van Vliet, Van Lennep, Schimmélpenninck, De Monté verLorcn en Heemskerk, over de wetsontwerpen betreffende: regeling van de ontvang sten en uitgaven van het weduwen- en weezenfonds voor burgerlijke ambtena ren voor 1913; verhooging der bedragen van de pensioenen ten laste van het fonds ingesteld bij de Weduwenwet voor de ambtenaren 1890; regeling van de ontvangsten en uitgaven van het wedu wen en weezenfonds voor militairen en gepensionneerde militairen der land- en zeemacht voor 1913. 2o. de heeren Bi- chon van IJsselnionde, van Vuuren, Rut gers, Van Wijnbergen en Van Veen, over de wijziging der Loterijwet enz. „Allerzielen" te Apeldoorn. Gisteravond zou te Apeldoorn „Aller- ielen" worden opgevoerd. De burgemees ter had echter Zaterdag de opvoering ver boden, ofschoon zijn voorganger die vroe- ger had toegestaan. Daar de Naaml. Venn. „Tooneelvereeniging" zich bij dit verbod niet vvenscht neer te leggen, heeft zij gistermiddag den burgemeester van Apeldoorn laten soimneeren de voorstel ling te doen doorgaan. Ondanks het verbodj kwam, naar het „Hbld." meldt, het gezelschap der „Too neelvereeniging,, om 7 uur toch te Apel doorn aan, en begaf zich per rijtuig naar „Tivoli", waar het zich door de politie den toegang geweigerd zag. Reeds om 6 uur waren op last van den burgemees ter, mr. Roosmale Nepveu, alle toegangen tot het gebouw gesloten, nadat de zich in het gebouw bevindende personen, niet behoorende tot het gezin van den eige naar, den heer Oosthout, daaruit waren verwijderd. Na de aankomst van het gezelschap vroeg de heer Heyennans toegang tot het gebouw, wat hem door den adjunct-in specteur van politie namens den burge meester geweigerd werd. Ook tot de wo ning van den heer Oosthout werd geen toegang verleend, waardoor genoemde heer genoodzaakt was op straat met den heer Heyermans te confereeren. Dit on derhoud werd voortgezet in hotel Van der Burg, in tegenwoordigheid van een der Raadsleden, die toezegde over de kwestie in den Raad een interpellatie te zullen houden. De heer Heyermans verklaarde de zaak voor de rechtbank te zullen brengen, en zoo noodig in hoogste instantie door te zetten. Na de conferentie in hotel Van den Burg keerde de heer Heyermans met eenige leden van het gezelschap naar Ti- volit erug, van waar zij zich per rijtuig naar het station begaven. Bedrijfsongevallen en Katholieke feestdagen. De vraag, of na het bekende Pauselijk Decreet van 2 Juli 1911 de tweede Paasch-, Pinkster- en Kerstdagen al dan niet nog als algemeen erkende Christe lijke feestdagen zijn te beschouwen, is weliswaar aan den Hoogen Raad onder worpen geweest, doch kon door dit col lege niet worden beslist. Thans is de kwestie beslist door het hoogste rechtscollege voor administratie ve geschillen, den Centralen Raad van Beroep te Utrecht. Het bestuur der Rijksverzekeringsbank had geweigerd de schadeloosstelling, toe gekend aan eenen door een bedrijfsonge val g etroffen werkman, langer uit te kee- ren dan tot en met den Zaterdag vóór Paschen, wijl hij daarna weder geheel valide werd geacht. De getroffene, zich nog niet als her steld beschouwende, vroeg verdere scha deloosstelling aan den Raad van Beroep te Rotterdam, die van oordeel was, dat hij |daarop recht had, hem deze toe kende met ingang van 8 April 1912, den tweeden Paaschdag, zulks uit overwe ging, dat deze niet meer is een alge meen erkende Christelijke feestdag en dus over dien dag krachtens art. 21 der Ongevallenwet schadeloosstelling behoort uitgekeerd te worden. Het bestuur der R. V. B. ging van deze uitspraak in hoo- ger beroep bij den Centralen Raad. Door den pleiter voor dat bestuur, mr. A. Schavier, werden ter openbare terechtzitting eenige punten van twijfel fmtrent de uitlegging van het Pauselijk Decreet en de toepassing daarvan aan gevoerd, weshalve hij den Centralen Raad in overweging gaf, alsnog een des kundige te hooren. De Raad, aan dit verzoek voldoende* gelastte daarop tegen eene volgende zit ting het verhoor van dr. A. C. M. Schaep-* man, president van het Aartsbisschoppe lijk Seminarie te Rijsenburg, met be trekking tot deze twee vragen le. Is door het besluit van Paus Pius X; van 2 Juli 1911, genaamd „Suipremi Dis- ciplinae" de 2e Paaschdag als feestdag voor de Roomsch-Katholieke Kerk af geschaft? 2e. Is dit besluit voor alle Roomsch- Katholieken geldend? Naar aanleiding der door dr. Schaep- man gegeven uitvoerige historische en dogmatische toelichting, die hem leidde tot onvoorwaardelijk bevestigende beant woording der beide gestelde vragen, heeft de Centrale Raad, bij uitspraak van gis teren, de uitspraak van den Rotterdam- schen Beroepsraad gehandhaafd. Door dit college is dus thans uitgemaakt, dat de 2e Paaschdag (en derhalve ook de 2e Pinksterdag en de 2e Kerstdag) niet meer is een algemeen erkende Christe lijke feestdag. Het belangrijke gevolg dezer uitspraak is, dat alle krachtens de bepalingen der Ongevallenwet schadeloos gestelden hun uitkeering voortaan ook over genoemde drie dagen zullen behooren te ontvan gen, althans tot tijd en wijle, dat de in uitzicht gestelde wet de gelijkstelling dier dagen met de Zondagen en algemeen erkende Christelijke feestdagen zal heb ben uitgesproken. KORTE KRONIEK. Dr. C. A. L. Rademaker te Amsterdam, voorzitter van het hoofdbestuur van het liefdewerk Oud-Papier is door Z. H. de Paus benoemd tot Ridder in de ordel van den H, Qregorius den Grooten, ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als geneesheer. Tot opvolger van wijlen den heer Planter als consul-generaal van Nederl te Nèw-York is benoemd de heer mr. A. van de Sande Bakhuyzen, sedert 1911 consul te New.-York. Met het gisterochtend om halfzes van Montreal binnengekomen stoom schip Pallanza heeft de gezamenlijke ton- nenmaat van de sedert 1 Januari den Nieuwen Waterweg binnengeloopen vaar tuigen het cijfer 12,000,000 bereikt en overschreden. Het vierde Qroot-Nederlandsch' Sludenten-Congre; zal worden gehou 'en te Amsterdam op 1, 2 en 8 Februari. De gewone audiëntie van den mi nister van waterstaat zal op Vrijdag 13 dezer, die van den minister van binnen- landsche zaken op Zaterdag 14 dezer met plaats hebben. LEIDEN, 11 December. Liefdadigheids-voorstelling. Het comité ter regeling van de lief dadigheids-voorstelling ten bate van de Zieken en gewonden in den Balkanoor log maakt bekend dat degenen, die op| de inteekenlijsten uitsluitend voor. een zeker bedrag teekenden, zonder den wensch te kennen te geven, voor dit be drag over een of meer kaarten le of 2e rang te willen beschikken, op den avond der uitvoering (Donderdag 12 Decern-1 ber 1912 half acht) zeer gaarne onder de bezoekers der voorstelling zullen wor den gezien. Plaatsen zullen voor hen worden gereserveerd. Waar het comité in hooge mate waar deert, dat de bijdragen ruim hebben ge vloeid, daar zullen de medewerkers liet zeer op prijs stellen, voor een goed be zette zaal te mogen optreden. - Met Staatscourant iio. 290 zijn ver zonden de statuten der Naaml. Venn Leid sche Trust en Safen maatschappij alhier. Doelle. het exploiteeren van gebou wen, inbraakvrije kelders en kluizen,2e. het vertegenwoordigen en behartigen van belangen van derden3e. het als admi nistratiekantoor werkzaam zijn. Duur: tot 31 December 1949. Kapitaal: f250.000, verdeeld in 550 aandeden van f1000, waarvan 70 geplaatst. Het be stuur is opgedragen aan een directeuf onder toezicht van een raad van ten min ste 3 en ten hoogste 7 commissarissen.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1