Uit Stad en Omgeving. HERMAN F. A. DAMEN Zn. ongelukken voorkwamen. Elf passagiers .werden zwaar gewond. De Berlijnsche kassiersknecht Br tining, die 28.000 Mk. heeft ver duisterd, is, naar een telegram uit Winni peg in Canada mckl't, aldaar gevat. Te gelijk met Bruning werd een zekere Va- lentijn Berniau gearresteerd, die van me deplichtigheid aan den diefstal verdacht wordt. Eergisteren is tevens een bedrag van 67.000 Mk. bij den zwager van Bru ning, te Engte bij Osnabrück terugge vonden. BINNENLAND. Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit is benoemd tot bur gemeester te Proeksittard J. H. Kamps te Brakel en Poederoyen S. van Palen, secretaris dier gemeentente Eerken- woude, Th. H. Klinkhamerte Giessen- Nieuvvkerk H. H. D. Slijpe, secretaris dier gemeentetc Krabbendiikc J. N. Elenbaas, secre.aris dier gemeentete Usquert T. E. Welt; tc Hoensbroek N. J. Boshouwers. Bureau voor de R. K. Vakorganisatie. Aan de Besturen der R. K. Coöpera tieve Vereenigingen in Nederland, is door liet Bureau voor de R. K. Vakorganisa tie de volgende circulaire gericht: Eén in doel als wij met U zijn, hebben wij steeds met grootc belangstelling uw werken gevolgd, en waar ons zulks mo gelijk was, krachtig bevorderd. Natuur lijk is het dan ook, dat de bloei der R. K. Coöperatieve Vereenigingen ons zeer ter harte gaat, zoodat de beste onzer mannen óf oprichters van uw Coöpera ties zijn óf invloedrijke deelnemers en propagandisten. Het spreekt dus vanzelf, dat de be langen der Coöperaties ook in de - R. K. Vakbeweging ter sprake komen, ter wijl wederkeerig de Coöperaties niet on verschillig staan tegenover de R. K. Vakbeweging. Hierin moet zeker de oorzaak gezocht worden, dat onze 2e Jaarvergadering, in Februari van dit jaar te Preda gehouden, haar aandacht meer bizonder schonk aan de Coöperatie en als zeer noodzakelijk uitsprakde oprichting van een Nederl. Bond van R. K. Coöperatieve Vereeni gingen. Waar eenerzijds de Coöperatieve Ver eenigingen in omvang en in aantal toe nemen en anderszijds in de R. K. Vak beweging bewezen is, welk een macht een Nationale aansluiting kan geven, daar spreekt het vanzelf, dat de R. K. Coö peraties niet langer mogen wachten om zich met elkander te vereenigen tot be hartiging van haar gemeenschappelijke belangen. Wij behoeven U zeker niet te zeggen, welke uitgebreide en groote belangen de •R. K. Coöperatieve Vereenigingen met elkander gemeen hebben. Op zg. neu traal gebied is zulks voldoende bewe zen, en gij zijt er te goed van overtuigd, om er nog iets over te moeten zeggen. Er rest nog slechts het stellen van een daad. En ofschoon wij ons geens zins daartoe willen opdringen, achten wij het onze plicht, een plicht van vriendschap, om U tot dien daad uit te noodigen. Dientengevolge hebben wij de eer, U beleefd uit te noodigen tot een vergadering van de besturen van allein Nederland gevestig de R. K. Coöperatieve Vereeni gingen, opZondag 22 December 1912, des namiddags te 121/2 uur, in het gebouw van den R. K. Volksbond, te Arnhem, Klarendaalsche weg. Ons Roode Kruis te Konstantinopel. Aan de Nederlandsche ambulance te Konstantinopel zijn thans ongeveer 100 gewone'en Joevertrouwd. KORTE KRONIEK. De afdeeling Zuid-Holland van den Nederlandschen bond van gemeente-amb tenaren heeft behandeld het rapport van een commissie uit die afdeeling, waarin de wenschelijkheid werd uitgesproken van samenvoeging van onderscheidene kleine gemeenten in Zuid-Holland. Te Rotterdam is opgericht een Zou- aven-Vereeniging die het doel heeft on dersteuning van den armen oud-zouaaf te Rotterdam en de kameraadschap onder de zouaven zooveel mogelijk te onder houden en te bevorderen. LEIDEN, 9 December. Een ongepaste aardigheid. Men maakt ons op het volgende op merkzaam: In de „Mixed pickles" van de. dezer dagen verschenen almanak van het Leidscli Studentencorps voor 1913 treffen wij de volgende bijdrage aan: „Op zeker hoogleeraar. „Du bist verrückt, mein Kind, „Du rauszt nach Berlin." Het kan wel voor niemand een raadsel zijn, wie hiermede bedoeld wordt. Wij meenen deze aardigheid als hoogst ongepast le moeten kwalifïceeren. Het ware inderdaad beter als de heeren van het L. S. C. hun rol als ridders van de droevige figuur niet met alle geweld aan de vergetelheid trachtten te ontrukken en ongepaste geestigheden richtten aan het adres van een ernstig geleerde en zeer geacht landgenoot. De le luitenant J. Versteegh van het 4e reg. Infanterie, die gedetacheerd was in het vliegkamp te Soesterberg, is wegens voorioopige schjrscniug van dc vliegoefeningen, van zijn detacheering al daar ontheven en bij het korps terug gekeerd. Zaterdag 14 December a.s. om 2 uur n.m. zal alhier de plechtige eedsaf legging plaats hebben van 17 bij het 4e reg. Infanterie benoemde reserve-officie ren. De heer W. K. Mertens% medisch student alhier, is bij beschikking van den Minister van Oorlog toegelaten tot eene verbintenis als adspirant-reservc-officier van Gezondheid bij het 4e reg. Infanterie. Op den nationalen korpswedstrijd, uitgeschreven 8 Dee. door den Meesters- vereeniging te Rotterdam, verkreeg de Schermvtreeniging Jeanne d.Arc, ouder- afdeeling van den Ned. R. K. Volks bond alhier, den lsten prijs sabel, behaald door de heeren J. Raaphorst, Th. Raap horst en M. Dieckhoff. ROOMSCHE AGENDA. V r ij d a g 5 uur n.m. Bondsgebouw, Rapenburg 10. Bijbelsche geschiedenis met lichtbeelden. Spreker W.Eerw. pa ter J. Hendriks O.F.M. V r ij d a g 81/2 uur *s avonds. Bondsge bouw Rapenburg 10. Sociale cursus voor leden van den N. R. K. V. Spieker de heer A. H. J. Engels. KATWIJK AAN ZEE. Prijzen der ha ring op den publieken afslag: volle ha- ringd f 15.60—15.70—1515.80, ijle dito f 12.4512.5512.65, steurharing f 16.05 —16.75—17.90, makreel f 12.80—15.40— 12.80, alles per kantje. LEIMUI DEN. De R. K. kiesvereni ging Leimuiden-Rijnsaterswoudc zal eene buitengewone vergadering houden op Zondag -22 December, des avonds te 7 ure in de parochiale jongensschool. De heer F. A. Moerel, van Oudewater, zal in die vergadering spreken over De Ka tholieken in 1913. NOORDWIJK. Z. D. H. de Bisschop van Haailem heeft bij besluit van 6 De cember aan den Z.Eervv. Heer Pastoor op diens verzoek om ontslag wegens ge zondheidsreden, eervol ontslag verleend als Geestelijk Adviseur van den R. K. Volksbond afdeeling-Noordwijk, en tot geestelijk adviseur van genoemde afdee ling benoemd den WelEerw. heer F. Hermans, Kapelaan der parochie. VOORSCHOTEN. De gemeenteraad vergadert Dinsdag 10 Dec., 's avonds te half 8. Aan de orde komenBenoeming leden; wijziging begrooting 1913; suppl. kohier hondenbelasting; voorstel tot het overnemen van een straat; vaststelling uitbreidingsplan; aanschaffing politie hond 'voorstel der raadsleden Eggink c.s. in zake schoolgeldheffing; suppl. Hoofd. Omslag. Den gemeenteraad is een voorstel aangeboden tot vaststelling van hef vol gende keurloon: voor een koe, os, stier, schot, vaars of paard f0.50; voor een kalf, pink, schaap of varken f 0.25; voor een ezel of muilezel f 0.20 en voor een lam, geit of bok f 0.10. De tooneelvereeniging Nooit te Laat zal Zaterdag 14 December 's avonds te S uur een uitvoering geven in het hotel Deurloo, waarop drie blijspelen zullen worden opgevoerd. WASSENAAR. De candidaatstelling voor een lid van den Raad (vacature E. Terheyden) is vastgesteld op den 3en Januari a.s. Academienieuws. LEIDEN. Na verdediging van „Stellingen" werd heden bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap de heerPieter Een te Barbas geboren tc stad Delden (O), wonende te Haarlem. Met gunsiig gevolg afgelegd het eindexamen voor den Ned. Ind. adminislr. dienst door de heeren C. A. Cattelijn (den Haag) en W. A. van der Capellen (Soerabaya). Geslaagd voor het doctoraalexamen rechten de heer C. W. Feith (den Haag). GRONINGEN. Op stellingen bevorderd tot doctor in de rechisweienschap de heer H. K. Venema, geboren te Oidehove. AMSTERDAM. Tot arts cevorderd de heeren H. Meijer, geboren te Amsterdam, en J. F. Paul geboren te Zevenhuizen. Onderwijs. Het college St. Wiilebrord te Katwijk. Naar de „Msbd." verneemt, zal de af deeling Hoogere Burgerschool met drie jarigen cursus van het college St. Wiile brord te Katwijk a. d. Rijn in een Hoo gere Burgerschool met 5-jarigen cursus worden omgezet. In September 1913 zal de 4de klasse geopend worden. Sport. Voethal Ajax behaalde gister een mooie over winning in den Haag op D. V. V. met 7—3. Minder fortuinlijk waren de beide uitgaande derde klassers waarvan te Rot terdam De Sportman toch nog tegen U. S. C. gelijk speelde en te Vlaardin- gen L. V. V. verloor tegen Fortuna met 4—0. Rechtzaken. Kantongerecht te Leiden. De nieuwe strafvervolging tegen „prof." de Haas. De auto van den heer de Haas stond reeds voor, toen wij hedenmorgen het kantongerechtsgebouw bereikten. De be klaagde was zelf in persoon verschenen en nam plaats in een armstoel, voor de getuigenbank geplaatst. Ais verdediger verscheen mr. J. A. de Wilde van Den Haag, die, ongewoon verschijnsel voor ons kantongerecht, zich in toog met bef kleedde. Om tien uur ving de behande ling der zaak aan, onder zeer groote belangstelling van de zijde van het publiek. Abraham Johannes de Haas, 77 jaar oud, zonder beroep, geboren te Voorscho ten, wonende te Zoeterwoude, is gedag vaard ter zake dat hij zonder toegelaten te zijn tot de uitoefening van de genees kunst, waartoe de wet een toelating vor dert, in zijne woning te Zoeterwoude bui ten noodzaak het beroep van geneeskun dige, door het verleencn van geneeskun digen raad en bijstand, heeft uitgeoefend hetgeen blijkt uit de verschillende feiten in de dagvaarding omschreven en waar omtrent het hier volgend getuigenver hoor nader licht, verspreidt. Het eerst wordt als getuige gehoord P. J. Beurze, smid te Leiden. Bek!, had een zieken vinger; hij had deze aan een koperen haak opengehaald en zich daar om aanvankelijk gesteld onder behan deling van dr. Niemer. Later is get. op advies van dr. de Flines van Leider dorp, naar het ziekenhuis gegaan en men zeide hem toen dat hij een vreemde ziek te had. Na eenige bezoeken heeft hij zijn gang naar het ziekenhuis gestaakt uit vrees, dat hij den weg van een ander, zekeren Bergman, zou opgaan, die reeds 31/2 jaar met een wonde naar het Zieken huis loopt. Bek!, is daarom naar de Haas gegaan. In de wachtkamer, die hij be reikte door het bekende hekje, ontving hij een kaartje met volgnummer en aan de achterzijde met f 2.5U bedrukt. Bekl. zeide aan get. dat hij aan vergiftige wolf leed en gaf daarvoor gele zalf, die hij op den vinger smeerde. Bekl. 'heeft f 2.50 voor de visite ontvangen, doch gelooft dat de Haas ock wel met f 1 of f 1.50 tevreden zou zijn geweest. Get. ontving een pak kruiden en een doos zalf. Het geld is niet teruggegeven, doch de Haas heeft het opgestreken. Om cenige beloo ning heeft beklaagde niet gevraagd. Get. wist van anderen dat voor een visite f2.50 werd betaald. Den tweeden keer, acht dagen later, is getuige weer bij de Haas geweest, en heeft weer f2.50 be taald. Toen constateerde bekl. dat de vinger vooruitging en de wond mooi stond. Hij heeft den vinger toen zelf verbonden. Twee dagen later ontving hij een brief van de Rijksverzekerings bank om zich onder behandeling van een geneeskundige te stellen. Get. werd toen verplicht niet meer naar de Haas te gaan. Bekl. de Haas heeft op de verklarin gen van getuige niets aan te merken, maar vraagt hem hoe de vinger het maakt. De kantonrechter zegt dat hier geen consult wordt gehouden. De verdediger, mr. de Wilde, vraagt of getuige's vinger thans genezen is. Get. zegt, dat zijn vinger thans beter is. Hij stelde zich eerst onder behande ling van dr. Seret, die den vinger wilde afzetten. Daar had get. weinig zin in en vroeg daarom nog eenige weken met de imiddelen van de Haas te mogen door gaan. Dr. Serert heeft hem daarop de deur uitgegooid. Daarop heeft get. zich gewend tot dr. Boonacker. Deze heeft hem behandeld op een wijze, waarvoor getuige hem thans hulde brengt. De wond is nu genezen. Dr. H. J. M. Boonacker zegt gecon stateerd te hebben, dat de wond verwaar loosd was, met etter bedekt en -diep ingevreten. Get. weet niet wat „vergif tige wolf" is. Getuige J. Bruijstens, 60 jaar, zon der beroep te Leiden, zegt bij de Haas een visite te hebben gemaakt omdat hij leed aan pijn in het been. Hij kon niet loopen en zijn ongesteldheid is nog niet over. V/at hem mankeerde heeft de Haas niet verklaard. Wel zeide hij dat get. een groote man was die door zijn haat was gegroeid. Get. kreeg een pot krui cfen en een flesch smeer. Van den rijksdaalder, dien hij had gegeven, ontving hij, daar hij onbemiddeld was, f 1 terug. K. van Dop, veldwachter te Loosdui nen, die, gelijk uit zijn verklaring blijkt, op last van den kantonrechter een visite bij de Haas maakte, en A. Groen, rijks veldwachter-brigadier te 's Gravenhage, deel en mede, wat zij bij dat bezoek heb ben geconstateerd. Beiden hebben deont vangen kruiden en droppels niet inge nomen, maar gedeponeerd ter griffie van het kantongerecht. Had ze maar ingenomen, dat was be ter geweest, zegt bekl. de Haas, naar aanleiding van'deze verklaringen. Geen der getuigen heeft uit noodzaak de hulp van beklaagde ingeroepen, naar zij ieder op een vraag van den kanton rechter antwoorden. Dr. Boonacker, thans als deskundige gehoord, zegt dat uit de getuigenverkla ringen blijkt, dat bekl. heeft gehandeld als geneeskundige. De kantonrechter vraagt of bekl. ge diplomeerd geneeskundige is. Bekl.Daar praat ik niet over. Als iemand een ongeluk heeft en hij heeft al lang gedokterd, dan help ik hem. De kantonrechter: Bent u gediplo meerd? Bekl. Als u bij mij komt, kunt u het zien. De kantonrechter: U weigert dus te antwoorden? Hebt u gestudeerd? Bekl.: Vooral in de kruiden. Ik heb niet gestudeerd en wel gestudeerd. De kantonrechter laat nu een arrest voorlezen van dr. W. P. Ruijsch, hoofd inspecteur der volksgezondhd, waar uit blijkt dat A. J. de Haas te Zoeter woude niet vooricomt op de lijst van ge neeskundigen. Bekl. zou niet weten, waar hij moest wezen oin te proinoveeren. Hij is niet gediplomeerd. De ambtenaar van het O. M., mr. A. van der Eist, requisitoir nemend, ineent dat het ten laste gelegde wettig en over tuigend is bewezen. Dc feiten spreken voor zich zelf, vooral na de toelichting van den deskundige. Spr. wijst erop, dat deze bekl., *al kan er een invloed ten goede door suggestie van hem uitgaan, toch iemand is, die niet straffeloos mag blijven. Twee jaar terug is ontslag van rechtsvervolging uitgesproken. Bekl. is in zijn optreden niets veranderd, alleen het betalingssysteem is geperfectioneerd. Eisch vier geldboeten van f 100 of vier maal 5 d. De verdediger, mr. J. A. de Wilde, te 's Gravenhage, vooraf opmerkend, dat van dezen bekl. ecu door hetO.M. erkende goede nivioed uitgaat en dat hij zeer veel goeds doet, zoodat hij niet moest wor den gestraft voor hetgeen hij voor den evenniensch doet, beziet allereerst de ju ridische zijde van de zaak. Hij herinnert dat twee jaar terug de heer de Haas is vrijgesproken wegens een omissie in de dagvaarding, n.l. het niet ten laste leggen van het uitoefenen der genees kunde als bedrijf. Deze klip is thans om zeild, doch pl. valt toch dc dagvaarding aan, betoogend dat uit de dagvaarding niet blijkt, waar de strafbare feiten zijn gepleegd. Spr. verdedigt deze meening zeer uitvoerig met talrijke beroepen op den Hoogen Raad. Vervolgens betoogt pl. dat niet vier geldboeten, doch slechts één geldboete kan worden opgelegd, om dat dc strafbare feiten slechts één han deling veronderstellen. Spr. betoogt vervolgens dat het in ont vangst nemen van gelden als honorarium niet is bewezen, ook omdat de kruiden veel geld kosten en het zeer wel moge lijk is, dat de patiënten in deze kosten 'n tegemoetkoming geven. De behandeling van den eerste der getuigen, Beurze, is niet strafbaar. Hoevele huismoeders, die een zalfje op een vingervvond snieren, zouden dan vervolgd kunnen worden. Spr. wijst op het verdienstelijk leven van deze bekl., Hij heeft wel les dé- fauts de ses qualités, maar menschen in alle standen en kringen danken aan bekl. hun gezondheid. Spr. wijst er op, dat niet alleen zeer hooggeachte en ontwik-, kèlde personen, doch menschen met de medische doctorsbul in de zak hebben niet tevergeefs meermalen den raad en den bijstand van de Haas ingeroepen. Spr. wraakt- uitvoerig de toepassing der wettelijke bapalingen. Altijd heeft men bekl. vrijgelaten en nu op 77-jarigen leeftijd wordt hij vervolgd. Dat krenkt het rechtsgevoel van velen. Spr. laakt dat twee veldwachters zijn uitgestuurd z.g. om zich te laten behandelen, maar in werkelijkheid om bekl. in den val te laten loopen. Spr. lanceert de opmerking, dat het eigenbelang der geneeskundigen niet aan de lijdende menschhcid moet wor den opgevoerd. In een peroratie dringt spr. aan dat mocht de dagvaarding niet nietig worden beklaagd, bekl. dc laagst mogelijke boete zal worden opgelegd. Pleiter had circa drie kwartier ge sproken. De ambtenaar, dupliceerend, betoogt dat de argumenten tot vernietiging der dagvaarding zeer gezocht zijn. De be langrijkheid der verdediging was niet in evenredigheid met haar lengte. Spreker wijst er op dat bekl. een zeer uitgebreide practijk heeft, waarmede hfjj schatten verdient. De wet is nu eenmaal wet en zij moet worden toegepast. Als men de wet wil veranderd zien, laat pl. en zijn vrienden dan een beweging tot wijziging op touw zetten, en als bekl. zoo ver dienstelijk is, laat men hem dan tot doc tor honoris causa maken. Mr. de Wilde, repliceerendcwraak te het officieele gedoe en het feit, dat men de heerschappij over zijn eigen li chaam niet bezit. Hij had het beter ge vonden, indien men de verouderde wet niet had toegepast. Pl. herhaalt vervol gens dc argumenten, reeds in eerste in stantie aangevoerd, speciaal wat aan gaat de geldigheid der dagvaarding. Uitspraak over 14 dagen. De kantonrechter veroordeelde heden H. Th. S., spekslager te Leiden, wegens het op 22 Oct. als vleeschver- koopcr in zijn winkel voorhanden hebben van een stuk spek, dat tot bederf was overgegaan en ondeugdelijk was gewor den, tot 6d. principale hechtenis. Van het vorige vonnis van den kanton rechter, waarbij H. Th. S. tot 6 d. hech tenis is veroordeeld, is bekl. in hooger beroep gekomen. In de zaak van C. A. J. M. L., smid te Leiden, die terechtstond wegens het uitstallen van kachels op de Hooigracht, wordt thans vrijspraak gevraagd. M. J. S., directrice der naaiinrichting der firma Zurloh te Leiden, staat thans terecht wegens de arbeidswetovertreding, in die naaiinrichting gepleegd en waar voor de heer Z. zich eenigen tijd geleden moest verantwoorden. Toen is de heer Z. vrijgesproken, omdat hij, buitenslands vertoevende, voldoende instructies voor de naleving der wet had achtergelaten aan zijn directrice. Bekl. beroept er zich op, dat in de dagvaarding wordt gesproken van direc trice inplaats van hoofd of bestuurder, terwijl daarin niet is vermeld, dat vér gunning voor overwerk niet is aange vraagd. Na het hooren van drie getuigen wordt Ingezonden Mededeelingen 5 30 cents per regel. Wijnhandelaren Hofleveranciers Kantoor: Burgsteeg tot 's avonds 8 uur geopend. <rc7)> zes geldboeten van f5 of zesmaal 2d. gevraagd. D. F. B J. P. A. P. en A. V. hebben in de maand October een gedeelte van de 3-Octobei straat le Leiden laten opbre ken zonder vergunning van B. e» W. Bekl. zijn niet verschenen. Als eerste getuige wordt gehoord de werkman Prackt, die van den laatsten bekl. last heeft gekregen de gaten in de straat te maken. Bekl. was in gezelschap van» een anderen werkman. Get. Eskens, inspec teur van politie, die het proces-verbaal opmaakte, zegt, dat dc eigenaars B., P. en V. de straat hebben laten opbreken. Zij hebben de bewoners zes weken ge legenheid gegeven te verhuizen en waren zelfs van plan met een muur en een schutting het verkeer af te sluiten. Eisch tegen ieder der hek!, tweemaal f 10 of tweemaal 5 d. Haagsche Rechtbank. De Haagsche Rechtbank veroordeelde J. K. wegens het baggeren zonder ver gunning onder Wou brugge, tot t'3 boete of 6 dagen hechtenisH. K. Ph. v. d. R. te Leiden, wegens vernie ling van een glasruit, tot f5 of 10 d; J. v. S., boerenarbeider te Alphen, wegens mishandeling van een 78-jarige buurvrouw tot f10 of 10 d. ;J. P. K. en J. A. S. tc Leiden wegens weder- spannigheid, tot resp. 2 weken gev. en f5 of 5 dC. v. W., boomkweekers- knecht te Boskoop, wegens weder- spannigheid tot f8 of 8 d; W. K., door den Leidschen kantonrechter ontslagen van rechtsvervolging wegens overtreding der Sassenheimsche politieverordening, to f1 of 1 dag J. H. B. te Leiden werd ontslagen van rechtsvervolging ter zake van drank wetovertreding. P. van R. te K a t w ij k aan Zee had een meisje geslagen en getrapt. Bij de politie had hij verklaard, driftig te zijn geworden, omdat het meisje met anderen hem had geplaagd en nageroe pen. Heden moest hij voor de Recht bank terecht staan, maar was niet ver schenen. De getuigen, de mishandelde en haar vriendin, verklaarden, dat er geen reden was geweest voor bekl. om te slaan. Het O. M. eischte f10 of 10 dagen. Tegen K. V. te L c i d e n, die op de Breestraat een agent uitschold, omdat deze een collega hielp bij dc arrestatie van een besehonkene, werd bij verstek 8 dagen gevangenisstraf geeischt. - ri. G. te Leiden, die zich aanstelde alsof hij dronken was, schold een 'agent uit, die op hem toekwam, om zich te overtuigen, of hij werkelijk dronken was, was evenmin verschenen. Eisch: f 10 of 10 dagen. J. J. H., rijwielhersteller te Rotter dam, duwde onder O e gs t g e e s t op 27 Augustus een broodwagen voort, toen een luitenant, die een vóór hem uit mar- cheerende troep commandeerde, plotse ling rechtomkeerd commandeerde. Daar door kwam hij met zijn wagen met den troep in botsing, 'n Sergeant vroeg H. toen even te wachten en toen hij dit' niet deed, hield de sergeant den wagen tegen, waarop H. hem uitschold voor hongerlijder en andere liefelijkheden. Be klaagde herinnerde zich niet gescholden te hebben. De beleedigde sergeant ver klaarde, dat de luitenant een verkeerden weg had doen inslaan en dit bemerkende „tweemaal met rotten linkshad ge commandeerd. Daardoor was bekl. met zijn wagen midden in den troep terecht gekomen. In plaats van gevolg te geven aan het verzoek even te wachten, begon bek», te schelden. Eisch: f3 boete of 3 dage nhechtenis. F. M. te Bleiswijfc had onder A I- p h e n rozen gesneden zonder vergun ning van den eigenaar. Deswege heden voor de Rechtbank terecht staande, ver klaarde hii te goeder trouw te zijn ge gaan op de bewering van een knecht van zijn compagnon, dot hij de rozen wel zou mogen snijden. Eischf 5 boete of 10 dagen hechtenis. De Noordwijksche strandkwestie. Advocaat-Generaal bij den Hoogen Raad Mr. Ledeboer nam heden conclusie in de zaak van W. T. directeur der Maat schappij tot Exploitatie van het Hotel „Huis ter Duin" te Noordwijk, door de Rechtbank te 's Gravenhage veroordeeld tot f 3 boete of 1 dag hechtenis we gens het zonder vergunning van B. en W. van Noordwijk twee palen laten staan op het strand aldaar in itrijd met art.i 2 der betrekkelijke Noordwijksche ver ordening. Aangevoerd was, dat genoemd art. 2 verbindende kracht mist, als gaande bui ten de bevoegdheid aan den GemeenteJ raad toegekend in art. 135 der Gemeen tewet waar het verbiedt het verkeer op! het strand in eenig opzicht te belemme ren, zonder beperking van dat verbod tot de terreinen voor het publiek toegan kelijk en dat, zelfs indien bet artikel alleen .to.e.oassclijk i s op. voor het publiek

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2