DE*SOLIST Ingezonden Medeaeeüngen. a 30 cent per regel 5677 CRITIC kismqektubschrift ÖIAraS O VERSCHUNT-ALLE-14 DAGEN EN IS OVERAL VERKRLI&BAAR VOOR-IEDER KOOPER VAN dikanten in hun protest. Later heeft Von del zelf dansen in „Adam in Balling schap" ingevoerd, die Royaards zoo heerlijk heeft weergegeven, doch bijVon- del's leven is dit treurspel, ondanks de dansen, nooit opgevoerd. Nadat Vos overleden was, trachtte Dr. Goverd Bidlo de spelen van Vondel weer op 't tooneel te brengen met de zelfde middelen als Vos, door dansen van allerlei fantastische wezens. Spr. gaf aan de hand van allerlei no- tarieele akten, een kijkje op het schouw burgleven in dien tijd. Vechtpartijen met bloote degens, ruzie tusschen de acteurs of actrices die handgemeen werden, ont braken niet. In 1685 boden de regenten 100 zilve ren ducatcns aan de schrijvers voor ver taalde treurspelen als Bajazet, Berenice, Agamemnon enz., maar de 'dichters ont vingen vaak hun geld niet. Na het eindigen zijner rede, werd spr* door den voorzitter, ook namens verdere aanwezigen, dank gebracht, voor zijne belangrijke voordracht. Ook nu weer werd dit voorstel van de hand gewezen en aanstonds door Griekenland aan zijn bondgenooten me degedeeld. En nu eindelijk sluiten de bondgenoo ten, in schijn daarmede Griekenland een klap in het aangezicht gevend, den wa penstilstand, met Turkije, niet lettend op de bezwaren van Griekenland. Is dit een bewijs van de scheuring in het Balkanverbond, waarover reeds zoo lang gesproken werd? In het ver band met wat reeds vooraf ging, be schouwd, moet men hierop wel ont kennend antwoorden. De Griek staat voor te slim bekend cit Vcniselos heeft al reeds zooveel bewonderenswaardige staaltjes van staatsmanskunst laten zien dat men niet mag veronderstellen, dat hij, wetend door de bondgenooten als een nul in het cijfer beschouwd wordt, de kostelijke gelegenheden om zich zelf te bevoordeelen zou hebben laten voor bijgaan, om later uit dankbaarheid in een hoek getrapt te worden. Dus rest slechts te gelooven, dat die terughouding der Grieken alleen een kwestie van taktiek is geweest en ook dit nummer op het program van actie der geallinecrden gestaan heeft. Te eer dringt zich dit vermoeden op, waar de Grieksche gezant te Parijs er aanstonds bij was, om den wereld kond te doen, dat Griekenland slechts in het belang der bondgenooten en niet uit eigenbelang handelde en door zijn wei gering om in de wapenstilstand te dee- len, deze bepalingen voor den Turk ern stig verzwaarde. Maar nu gaat ook weer het gerucht dat het ten slotte toch toegetreden is en aan de vredesonderhandelingen zai het echter afgezien van alles, toch ook deelnemen. Een tweede verrassing bood de rede van den Duitschen Rijkskanselier, die a la Wilhelm met den sabel rinkelde, zon der in het minst kwade bedoelingen te hebben. Het was niet te verwachten dat hij in de gegeven omstandigheden zich anders zou uitlaten. Reeds in het begin van den Balkanoorlog was in alle cou ranten de mogelijkheid van een conflict tusschen Oostenrijk en Rusland bespro ken, waarbij men dan licht combineerde, dat Duitschland zijn bondgenoot zou bijspringen, enzoovoort. En nu de Rijks kanselier hetzelfde beweert, vindt men dat in Frankrijk plotseling heel erg. Of eigenlijk niet plotseling. Eerst vond men de rede als vanzelf sprekend, maar den volgenden dag was men reeds wat om gedraaid en zag den toestand somberder in. Rusland echter, wien de zaak in de eerste plaats aanging, bleek vrij onbe wogen, omdat het reeds te voren op de hoogte gesteld was omtrent de ware bedoeling der groote woorden, die niet zoo ernstig gemeend waren. En in En igeland is men zelfs zeer tevr.eden over de uitlating van von Bethmann. Wie licht een tip op van de raadselachtige sluier der Engelsche politiek? De derde verrassing is wellicht de (grootste van allen. Met een fier woord protesteerde het Katholieke Duitschland bij monde van den Centrumsafgevaardig de. dr. Spahn tegen den uitleg, door den bondsraad aan de Jezuietenwet gegeven die hij met recht een verkrachting1 van de rechten van den Katholiek als mensch en staatsburger noemde. Ze kwam blijkbaar onverwacht die klap uit het Centrum, dat zijn vertrou wen aan de regeering ontzegde,want von Bethmann was minder glad ter tong toen hij op deze verklaring moest ant woorden. Maar het was goed en juist op tijd dat nu de Katholieken weer eens den strijd beginnen over het geval waartegen zij jaarlijks slechts hun protest doen hooren. De bondsraad had de wet kun nen uitleggen volgens de veel minder strenge manier waarop er nu de hand aan gehouden wordt en die de Beier- sche regeering als de officieele wijze van interprestatie wilde verklaard zien. Maar zij heeft het niet gewild en het Centrum heeft haar ruiterlijk den hand schoen toegeworpen. Het oogenblik waarop die gehate uit zonderingswet zoo niet ingetrokken, dan toch in uitvoering aanzienlijk verzacht zal kunnen worden, is nu aangebroken. Doet de regeering zulks niet, dan doet het sombere dreigen der centrumspers die de verklaring van Spahn flink onder streept, het ergste voor haar vreezen. Zonder het Centrum, de regeering is er van doordrongen, kan zij zich niet staande houden. Maar de liefde kan niet van één kant komen. Zal Duitschland dit nu begrijpen? V. Weekpraatje. Niemand der lezers noch de jong- sten, die 'de woorden moeten spellen, noch de oudsten, die een grooten bril moeten opzetten óm dat letter-gewriemel voor hun oogen te kunnen ontcijferen geen enkele is het Sint .Nicolaasfeest vergeten. En daarom begin ik maar met wat onze dichter de Genestet over het Sint Nicolaasfeest dichtte of rijmde: O wel hem, die dat feest Nog altijd meeviert met een kinder lijken geest 1 Wiens hioofd niet al te zeer vervuld is van die schatten Der wijsheid, "die helaas -mijn brein niet kan bevatten ;k Meen beursnieuws, politiek en soort gelijke meer Om met zijn kinderen mee te leven in 't weleer. 'tGaat meer zoo niet dichters: van politiek ihebben ze een verbazenden afkeer. En de Genestet denkt, dat inenschcn, die aan politiek doen, niet met hun kin deren kunnen meeleven „in 't weleer". Dan had hij Donderdag eens in onze Tweede Kamer moeten wezen, waar bij acclamatie een motie werd aangenomen om de vergadering te eindigen ('t was kwart voor vier) vanwege het Sint Ni colaasfeest. En Leiden's burgemeester wenschte Donderdagmiddag aan het ein de van de raadszitting den vroeden va deren „Een prettige Sint Nicolaas" en men kan vrij aannemen, dat bij niemand van hen het aangename van den Sint Nieolaasavond vergald is door politieke bekommernissen! Meer bekommernissen hadden op dien avond de winkeliers en bijzonder de ban ket- en koekebakkers, en ook het win kelpersoneel. Alle beschikbare krachten, de uiterste reserves, zijn voor dien avond gerecruteerd, maar 't is niet zoo ver bazend moeielijk om den vak-winkelbe diende of de vak-winkeljuffrouw heel gauw te onderscheiden van degenen, die „voor vandaag een handje meehelpen" niet doordat de laatsten een te-kort of een te-veel aan beleefdheid vertoonen, doch, ik zou haast zeggen, doordat zij zoo blij schijnen, als ze iets mogen ver- koopen, terwijl de vak-menschen de on gewone drukte al heel gauw beu zijn! Over die vak-menschen gesproken: ik ben benieuwd hoe het a.s. Donderdag in Leiden's Raad met de negenuurslui- ting zal afloopen. Dit wil ik wel zeggen ik ben er een voorstander van-; 't is alleen treurig, dat dit zou weinig zal baten! Nu zijn we afgedwaald van ons praat je over Sinterklaas, en tocji wilde ik er op mijn manier nog wat over gaan philosopheeren. Ik vroeg mc dezer dagen zoo eens af, hoe komt het, dat de groo ten toch nog altijd blijven meedoen aan dit feest, dat toch eigenlijk voor kin deren is; hoe komt het, dat er zoo weinigen bitter en cynisch genoeg zijn om zich met een sarcastisch lachje af te wenden en te mopperen over „die onbenullige flauwheid"'? En het ant woord vond ik in een oud rijmpje, dat zegt: Wat in de kinderjaren het harte boeit en tooit Raakt nimmer uit 't geheugen en men vergeet het nooit. Ligt hier geen les in? Wij zouden den St.-Nicolaasavond niet ongemerkt voorbij kunnen laten gaan, doordat wij dien avond in de jaren der jeugd zoo prettig gevierd hebben. Zouden we in latere jaren wel kunnen nalaten en vul hier in een massa goede daden als we ze in jonge jaren met blijden zin en over tuiging beoefend hebben. Daarom brengt die Sint Nicolaasviering ons een nieuwe bevestiging van de oer-oude waarheid: wie het kind heeft, heeft de toekomst. Wie het kind daden leert stellen, bepaalt ook de daden, welke de man of de vrouw zal stellen. En na deze „philosophie" moet ik nog even gewag maken van een onaangename surprise, die de Sint Nieolaasavond ge bracht heeft. Ik bedoel den uitslag der gemeenteraadsverkiezing in Rotterdam IV. De liberale candidaat verkreeg het vorig jaar 2135 stemmen nu 2457; de soc.-dem. 1549 nu 2312; de Katho lieke verkreeg 2632, de antirev. behaalde nu 2336. Gelukkig is bij-deze verkiezing, dat de heer Ter Laan, de reclame- candidaat der S. D. A. P., gewipt is, zoodat de socialisten nu nog slechts drie zetels in den Rotterdamschen Raad tellen. Maar overigens is het be droevend. 't Scheelde slechts 25 stem men of de rechtsche candidaat was niet ééns in herstemming gekomen. Velen schijnen nooit te gaan beseffen, aan welke grove fout zij zich schuldig maken door voortdurend hun kiezersplicht te ver- waarloozen. Mocht het in 1913 anders zijn, want.... anders zal het bedroevend afloopen. JAN. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 6 Dec. (vervolg.) Aan de orde is het algemeen debat over de Staatsbegrooting 1913. De heer Drucker (V.-D.) bespreekt verder de Staatscommissie in zake grond wetsherziening en haar werk. Welnu, om trent onze Grondwet der toekomst geeft het rapport geen licht, maar wel zijn de gronden, waarop onze staatsinrich ting rust, onder handen genomen. Spr. gaat dit uitvoerig na. Voornamelijk hebben de drie liberale partijen zich vereenigd om het land te behoeden voor het voortzetten van de politiek, die thans wordt gevolgd, maar zij hebben ook gedacht aan een verdere samenwerking. Duidelijk is evenwel ge bleken, dat de samenwerking met de so ciaal-democraten niet op den voorgrond is gesteld. Wat spr. zelf aangaat, hij staat nog steeds tegenover de socialisten als hij vroeger stond in het jaar'1903. Van een feitelijk het eens zijn met de socialisten, zooals de rechterzijde steeds heeft beweerd, en bij verkiezingen weer beweren zal is geen sprake. Veel is er daarentegen wat de vrijzin- gen onder elkander verbindt. Wel moet men een en ander aan de concentratie opofferen en vooral de vrije liberalen moeten het toekennen van meer bevoegd heid aan de Eerste Kanier als eisch la ten vallen, maar dat zij zonder concen tratie daaraan zouden hebben vastge houden, gelooft spr. niet. De heer Roessin gh (U.-L.) klaagt over de scherpe scheiding die de anti these heeft gebracht tusschen de ver schillende deelen van ons volk. Spr. geeft er zijn teleurstelling over te kennen dat het niet is mogen gelukken tot een an dere partijformatie te komen waarbij de antithese niet zou gelden. We hebben thans feitelijk een gereformeerd-kerkelij- lcelijke regeering gekregen. Het woord „Christelijk" wordt slechts als verkie zingsleuze gebruikt om het volk aan te lokken. De heer van Dedem (C.-H.) houdt funccieële beschouwingen en critiseert hetgeen de heer Patijn heeft gezegd ten aanzien van de stijging van het natio nale vermogen met 315 millioen. Wanneer er welvaart hecrscht stijgt de waarde, doch ze daalt evenwel bij te genspoed. Do heer H e 1 sd i n g e n (S.-D.) be spreekt de aanbesteding van rijkswer ken. en dringt aan daarbii bepalingen op te nemen in de bestekken omtrent minimum-loon, raa\im urn-arbeidsduur voor de arbeiders. Srr. vraagt ook hoe- het staat met de uitschakeling van ar tikel 163cc en b van het B. W. bij aan bestedingen voor rekening van het Riik. Maandag half twee voortzetting der alger.icene beschouwingen. A von d ve rgadering. Aan de orde is de L a n d b o u w b e- grooting en we! de tweede afdeeling (Landbouw). De heer Vorster man v. O ij e (V> D.), bepleitte de wenscheiijkheid om 't arbitragereglenient vastgesteld door 't Ned. Landbouwcomité met betrekking tot vrijwaring van koopvernietigende ge breken bij den handel in paarden en vee tot wet te verheffen. De heer F1 e s k e n s (R.K.) vroeg niet nadruk dat de Regeering na de sociale, de agrarische wetgeving zou ter hand nemen, opdat den gebruiker van den grond ook de opbrengst daarvan ten goede kome. Voorts bepleitte spr. uit breiding van tuinbouw en landbouwon derwijs en wettelijke regeling daarvan. De heer Sm een ge (U.L.) klaagde over te weinig spoorwegwagens, voor vervoer van landbouwproducten. Spr. wenschte een onderzoek naar de mollen- vangerij en naar het nut der mollen voor den landbouw, waaromtrent de meeningen verdeeld zijn. De heer Teenstra (V.D.)x erken nende dat uit verschillende feiten en handelingen blijkt, dat de afdeeling Landbouw niet bureaucratisch is, zag toch eenige s poren van bureaucratie. Spr. gaf overigens toe, dat den land bouw voldoende wordt bevorderd. Daar entegen critiseerde spr. het beleid van den Minister ten opzichte van de land arbeiders. Als Kamerlid heeft de Mi nister een hoogen toon aangeslagen, doch als minister ondanks een groote meerderheid, éen zee van tijd en prik keling tot spoed, niets gedaan. De heer Schaper (S.D.) sloot zich bij die critiek aan. De toestand van de kleine boeren is niet zoo slecht als de heer Fleskens het voorstelde, dank.- zij het feit, dat de boeren geen last. hebben van de sociale wetten, dank zij ook hun vrijstelling van de bedrijfsbelasting. De Minister van Landbouw, Handel en Nijverheid, de heer T a 1 m a, betoogde dat de klachten over bureaucratie bij Handel en Landbouw het gevolg zijn van onkunde. In voor bereiding zijn wetsontwerpen le. voor het hooger landbouw- cn veeartsenijkun dig onderwijs, 2e voor het overige land bouwonderwijs. Het besproken arbitra gereglement moet geen wet worden. De herziening van de jachtwet wordt wel licht nog in den loop van het jaar in gediend. Spr. constateerde dat de heer Fleskens in gebreke bleef de lijn aan te geven voor de agrarische politiek. De Minister wacht het rapport ten deze af van de Staatscommissie voor den land bouw. Spr. heeft voor de landarbeiders ingediend een ziektewet, een invalidi teitswet en een wet tot verstrekking van grond. Voor een veiligheidswet voor de landarbeiders is een avant-projet op gemaakt. Wat de Landbouwongevallen- wet aangaat, 'tegen een ontwerp daar voor hadden belanghebbenden bezwaar. Op landbouwonderwijsgebied kunnen wij geen ijzer met handen breken. Ou derwijzers zijn hiervoor noodig. Het ontwerp voor grond aan lanaar- ders is nog steeds niet door de Kamer onderzocht. In bespreking is een wets- ontwerpje om iets te doen voor de mol len en de kikvorschen in den geest van de Vogelwet. Bij de jaarwedden en toelagen van de Rijks land- en tuinbouw leeraren licht de heer Du ij nst ee (R K.) een amen dement van de Commissie van Rappor teurs toe om daaruit te doen vervallen f 300 als toelage aan den gewezen rijks landbouwleeraar voor Limburg, den heer Corten. Deze zaak dient in een afzon derlijke wet te worden geregeld. Na ver schillend debat neewt Minister Tal ma het amendement der Commissie over. Bij de bespreking van de Boeren leenbanken protesteert de heer de W ij- kerslooth (R.K.) dat de Minister geen subsidie meer wil geven in de op richtingskosten van plaatselijke boeren leenbanken waardoor de oprichting zal worden bemoeilijkt. De kosten van op richting fan boerenleenbanken aange sloten bij de Centrale te Utrecht bedroe gen f175. Als die banken zelf de kos ten moeten dragen, dan is de rente niet voldoende om de uitgaven der bank te bestrijden. De Centrale te Eindhoven wordt door de politiek des Ministers be voordeeld boven die te Utrecht. Finan- cieele motieven mogen nimmer beslissen of men zich aansluit bij de Christelijke Centrale te Eindhoven dan wel bij de neutrale te Utrecht. De billijkheid ver zet er zich tegen dat men aan de pro- testantsche streken van ons land de voordeden onthoudt van de boerenleen banken. die de Katholieke streken in het Zuiden genieten. Te middernacht wordt de beraadsla ging verdaagd tot Maandagavond 8 uur. Nieuwe Uitgaven. Zoo wordt men lid van de Tweede Kamer. Hollandsche verkiezingsroman door Henry van Meerbekc. Met bandteekening en tien platen door Louis Raemaekers. 3c druk. C. L. van Langenhuysen, Amsterdam. Een prettig, frisch geschreven werk, vol tintelende humor en zuivere karak- ter-teekening. 't Is een roman, die den derden druk beleven mag reeds op zichzelf een veel-zeggende getuigenis en die door verschillende letterkundigen hoog is geroemd. S. Gorter noemde het „een geestig boek vol menschenkennis en studie", Van Lennep plaatste den auteur „in den eer sten rang onzer nieuwere novellenschrij- vers", Alberdingk Thi/m achtte hem „ge roepen om erfgenaam te zijn van het talent des populairsten Hollandschen schrijvers". Louis Raemaekers heeft den echten hu mor op uitstekende, dikwijls op meester lijke wijze aanschouwelijk gemaakt. Voor een goede typografische uitvoering is zorg gedragen door het Kasteel van Aemstel. Mijn eerste laarboekje, uitgegeven ten bate der R. K. Vacantie-Kolonies, door A. F. Suidgeest, pastoor te Egmond aan Zee. Met rechtmatigen trots getuigt pastoor Suidgeest: „We mochten weer meer kin deren verplegen dan verleden jaar en 't aantal verpleegdagen overtrof dat van verleden jaar verre". En wij onderschrijven de woorden van den heer R. Fischer, arts „Ten slotte een eeresaluut aan pastoor Suidgeest, die alles regelt en bestuurt; hoeveel zijn zoovelen heni verschuldigd. Zijn grootste belooning ligt in 't zen den van veel kinderen en ruime middelen om hen te verplegen". Kunst en Wetenschappen Uit het Amsterdamsche tooneeileven op het einde der 17e eeuw. In de maandvergadering van de Maat schappij van Nederl. Letterkunde trad Vrijdagavond op als spreker de heer J. F. M. Sterck te Haarlem met eene voor dracht over bovengenoemd onderwerp. Aan deze voordracht wordt het volgende ontleend. De invloed van Vondel op het Amster damsche tooneel verminderde gaandeweg toen JanVos schouwburgregent geworden was. Dezen zou men een soort „futurist" kunnen noemen in de tooneelkunst van die dagen. Tegenover de streng klassie ke stukken van Vondel stelde hij spek- takele met „kunst- en vliegwerk" waar in veel te zien was. ^Lucifer" werd na de tweede keer ver boden, doch daarbij worden de dansen van Vos noe niei gsnaand door de ore- Gemengd Nieuws. Sc handel ij ke begraafplaats.. Maandagmiddag had te Ter Apel een begrafenis met hindernissen plaats. Het lijkje van het kind zou gebruikelijkcrwij- ze per lijkwagen naar zijn laatste rust- plaats vervoerd worden. De menner was al met zijn paard bij het 1 ijk wagenhuis» je, toen hij de boodschap ontving, dat; het niet mogelijk was met den wagen het kerkhof te breiken. Alleen omdat de weg zoo slecht was, moest de man onver richter zake huiswaarts keeren. Daar de afstan'd van het sterfhuis tot het kerkhof niet groot was, zou het lijkje geriragenf worden, doch hoe treurig, nu moesten enkelen, die den overledene de laatste! eer wenschen te bewijzen, tot hun er gernis terugkeeren, daar zij onmogelijk kans zagen door den modderpoel te ko men. Zoo iets is toch zeker wel ver schrikkelijk te noemen en te meer daar er al meermalen om steun is gevraagd om hierin verbetering te brengen, docfó tot heden vruchteloos, zegt de „Ass* Crt," Een vreemde slaapplaats. Een niet onvermakelijke geschiedenis speelde zich dezer dagen te Pijnacker afj Toen eenige personen de Roomsch- Kath. kerk passeerden, klonk hen uit het gebouw een benauwd geschreeuw te* gemoet. De koster werd er bij gehaald* de kerkdeur geopend en het raadsel op^i gelost. Wat toch was het geval De koorzangers hadden dien avond re-- petitie gehouden met begeleiding van het, orgel, en waren na afloop nog wat blij-f ven praten. En de orgeltrapper, wiens* arbeid geëindigd was, dutte op het or gel in en toen men de kerk verliet, vetf- gat men hem en sloot de kerkdeur. Toen zijn dutje uit was, wou hij ook wel naar huis- en bemerkende, dat del deuren dicht waren, begon hij te roe-1 pen, waarop men hem bevrijdde. „Tel/* Sint Ni.kol aas-avond. Hanft tien jaar oud, zegt volstrekt niet meen aan St. Nikolaas te gelooven. „Kom", zegt zijn moeder, „zet jij je schoen maar eens onder den schoor* steen en ik wed, dat je er straks wa> in vindt. Hans: ,,'k Geloof d'r toch niet aarf) want om 9 uur is 't winkelsluiting/* <H£i4ÏL

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 6