Uit Stad en Omgeving. Diocesaan Comité der K. S. A. Naar de „N. H. Ct." verneemt zal op 15 dezer het Diocesaan Comité der K. S. A. in het Bisdom Haarlem te Rot terdam in het St. Joscfs-Gezellenge- bouw vergaderen. De actie van de sigarenmakers. Het hoofdbestuur van den Nederland- schen Sigarenmakers- en Tabaksbewer- kersbond heeft besloten tot het houden van een buitengewoon congres op 25 cn 26 dezer te Amsterdam, ter bespre king van de actie voor liet gemeenschap pelijk program. Om te onthouden is, wat van liberale zijde geschreven wordt over ministers uit dit rèehtsche liabinet. Zoo lazen we in 't Kaïner-Over- aicht van het „Handelsblad" van gis terochtend. Wij willen aan 't slot der behandeling van deze laatste Indische begrooting in deze parlementaire periode, nogmaals van minister Maiefijt getuigen, gelijk wij verleden jaar reeds deden dat hij zich allengs in zaken heeft ingewerkt en er in geslaagd is om een wel niet krachtige maar ernstige en oprechte figuur ach ter de Minisierstafel te zijn. Hij is ze ker meegevallen En in het Kameroverzicht van de N. R. Ct. van dezen morgen „inderdaad, er is geen ander minister in het kabinet-Heemskerk, die zooveel met de Kamer in aanraking is geko men aks minister Talma. Niet slechts de wetsontwerpen betreffende arbeiders verzekering en arbeidersbescherming kwamen voor zijne rekening, ook de Bo- terwet, Visscherijwet, Schepenwet, Vo- gelwet en Octrooiwet had nij te verde digen. En waarlijk, deze opsomming is in geenen deel volledig. Het zou dan ook de grievendste on rechtvaardigheid zijn, als men minister Talma beschuldigde van opzettelijke wer keloosheid, als ware hij iemand, die slechts zoo nu en dan de siësta-stem ming van zich afschudt om de hand aan den ploeg te slaan. Wellicht is er geen stoerdere werker in het kabinet-Heems kerk." In 1913 zullen er andere geluiden ge hoord worden. St. Jozef-comité. De vereeniging „Nederland", die zich dooi middel van het St. jozef-Comité ten doel stelt de godsdienstige en maat schappelijke belangen te behartigen van de in het buitenland gevestigde Neder landers, heeft, volgens een officieele op gave, in Pruisen hare vergaderlokalen, waar men alle inlichtingen kan beko men, in de volgende plaatsen: Aken, „Zur Maus", Münsterplatz 6. Beek, Vereinshaus, Floitenstr. Crefeld, Hoffacker, Tannenstr. 130. - Dortmund, Gesellenhaus, Silberstr. Duisburg, Aloy- siushaus, Niederstr. Dusseldorf, ,,Zum Jiirschen", Duisburgers;r. 146. Éssen, Schulte, Elisenstr. Essen-West, Am Ge- marke-Platz. M. Gladbach, Gesellenhaus, Dalenerstr. 19. Hochweide, Adams, ;Rheinpreussenstr. Holweide, „Ratskel- ler", Gladbacherstr. Keulen, „In der Gaf fel", Eigelstein 41. Marxloh, Rosenthal, Marienstr. Neuss, „Zum Marienbild- chen", Niederstr. Oberhausen, Karsen, Kirchweg. Oberhausen, Stvrum, „Zur •Haidekrug" bij St. Josephkirche. Rheydt, Kiippenberder, Odinkirchenersir. 162. Sterkrade, Lütkeherrn, Hüttenstr. Vicr- sen, Stierken, Gereonstr. 15. Waltrop- Mengede, ZaalBeckmann (tegenover de kerk.) Vóór-T arie f wet-Comité. jMen meldt ons dat tot dit comité nog zijn toegetreden de volgende personen en firma's: (Wij laten hier de volledige lijst volgen, omdat er uit blijkt dat er onder de voorstanders van de Tarief wet gevonden worden die in politiek opzicht tegenstanders van de regeering zijn, en dat men voorstanders van de Tariefwet in verschillende industrieele kringen aan treft) C. Appels Cie., timmerfabriek en houthandel, Tilburg; M. Aelen, wolstof- fenfabriek, Tilburg; Ant. Arnold van den Bosch, wollengarenspinnerij, Tilburg; [Hub. Aarts, leerlooier, Gilze-Rijen; Tho mas de Beer, wolstoffenfabrik., Tilburg; M. van Beurdenvan Moll, dekenfabri kant, Tilburg; G. Bogaers Zoon, wollenstoffenfabrikant, Tilburg; Jules de Beer, Pres. der Kamer v. K. en F. te Tilburg; J. Brouwers, wollenstoffenfa brikant, Tilburg; C. J. Brouwer firma S. J. J. Brouwer, leerlooier, Gilze Rijen; J. Cuypers, fa. Cuypers Co., kunst werkplaatsen, Roermond; Catalonië, fa briek van capsules en kurken, Tilburg; S. de Cock Zonen, dekenfabriek, Til burg; A. F. Dronsberg v. d. Linden, 's Gravenhage; Th. G. J. Daams, steen- fabrikant Lobith; J. Dusseldorp A.Wz., lid der Commissie voor de handelspo litiek, Vlaardingen; Gebrs. Deprez, fa briek van stoomketels en machines, Til burg; van Dooren en Dams, wollenstof fenfabriek, Tilburg; W. J. v. d. Eist, steen fabrikant, Zaltbommel; H. J. C. Enne- king, wolstoffenfabriek, Tilburg; A. Fran ken Zonen, wollenstoffenfabriek, Til burg; Gebr. Franken, wolstoffenfabriek, Tilburg; W. Fransen Jz., lid der Prov. Staten van Friesland en van den ge meenteraad te LeeuwardenJhr. Mr. L. von Fisenne, lid Ged. Staten van Zuid- Holland te 's Gravenhage; van Gorp— de Wijs, wollenstoffenfabriek te Tilburg C. J. Hendriks, steenfabrikant, Woer den Jos. de Heer, orgelfabrikant, Rotterdam C, A. de fciaaze, pro curatiehouder firma Stevens, Rotterdam; C. E. j. Houben, wolververij, Tilburg; Janssen 8c Bierens, stoomververij en che mische wasscherij „De Regenboog", Til burg; Gebr. Janssen, wollenstoffenfa briek, Tilburg; Jansscns van Buren, wol lenstoffenfabriek, Tilburg; M. J. H. Kes- sels, Koninkl. Ned. fabriek van Muziek instrumenten, Tilburg; M. J. v. Löben Seis, steen -en pannenfabrikant, Nijme gen; J. B. Lips, koopman, Rotterdam; J. van Laarhoven, papierhandel, electr. drukkerij en cartonagefabriek, Tilburg; W. Mallens, leerlooier, Gilze Rijen; Adolf Mignot, lid der firma Mignot de Block, EindhovenA. Merks, secr. Hanzegilde der klompenmakers in het bisdom den Bosch, Best; W. Meininger, piano -en orgelhandel, Rotterdam; Fr. Mutsaers Zonen, wollenstoffenfabriek Tilburg; Chr. Monners ft Co., wollen- stoffabriek, Tilburg: H. Mommers Zonen, wollenstoffenfabriek, Tilburg, G. S. Majoie, sigarenfabrikanten, Til- bburg; Thomas Overmeer, dir. Leeuw. Houthandel, lid der Kamer van Kooph. LeeuwardenM. Th. Omzeele, steen fabrikant, Buren; A. Pessers Azn., wol lenstoffenfabrikant, Tilburg; Pessers v. Zuijlen, dekenfabriek, Tilburg; N. Pes sers Zonen, wolhandel, vellenplette- rij van schapenleder, Tilburg; M. A. de Rooij, steenfabrikant, Nijmegen; de Rooij van Dijk, wollenstoffenfabriek, Til burg; Hermann A. Schreuder Co., verffabrikanten, Schoonhoven: G. &W. L. Stevens, dir. Koninkl. Tapijtfabrick „Werklust", Rotterdam; W. Schoenma kers Zn., wollenstoffenfabriek, Til burg; Swagemakers Caesar, wollenstof fenfabriek, Tilburg; F. M. Straeter, wol lenstoffenfabrikant, Tilburg; Vincent v. Spaendonk, Ververij cn Chemische Was scherij, Tilburg; André van Spaendonk fr Zonen, wollenstoffenfabriek, Tilburg J. v. d. Tak Co., orgclfabrikant, Rot terdam; Terwindt Veerkamp, steenfa brikanten Arnhem: A. G. Terwindt, leer looier, Arnhem; W. Uijting, bestuurslid Geld. Prov. Boerenbond St. Anna bij Nijmegen; Prof. Dr. Valckenier Kips, hoogleeraar aan de Techn. Hoogeschool te Delft; F. Verheijden, leerlooier, Gil- ze-Rijen A. van Wezel, id., te GilzeRijen J. v. Woenzel, id. te Gilze-Rijen; A. J. de Wit, orgelhandel, importeur van Ame- rikaansche orgels, Rotterdam; D. J. v. Wijk, steenfabrikant, GeldermalsenGe broeders de Wijs, tricotfabriek, Tilburg. KORTE KRONIEK.' In een vergadering van kaasberei- ders, die ten stadhuize te Amersfoort werd belegd door de Kamer van Koop handel, is besloten tot oprichting van een kaasmarkt aldaar. Naar de „N. Pr. Gr. Ct. verneemt, wordt een groote aardappelmeelfabriek in Drente opgericht. De vorst van Weideck en Pyrmont, de broeders van H. M. de Koningin- Moeder is gisteren te 's Gravenhage aan gekomen om eenige dagen de gast te zijn van H. M. LEIDEN, 7 December. St. Nicolaasfeest. 'n Gierende kinderschaar met blijde gezichten, s chaterend lachend, zich ver kneukelend van pret over de grappige bioscoopnummers en gretig happend in de lekkere versnaperingen, vonden wij gistermiddag in het Bondsgebouw bijeen om het St. Nicolaasfcest te vieren, dat het bestuur van de afd. Leiden van den Ned. R. K. Volksbond nu al eenige jaren achter eikaar met behulp van een da mescomité voor de kinderen der bonds leden organiseert. "t Was thans een ander programma als vroeger. De bioscoop draaide telkens van die leuke nummers af, die kinderen met hun oogen verslinden en waarover zij hun pleizier telkens op luidruchtige wijze te kennen geven, zóó luidruchtig zelfs, dat je het buiten het bondsgebouw kunt hooren. En daartusschen komen de dames dan met speculaas, krentebollen, chocolade en vele andere lekkernijen, die natuurlijk in 'n oogenblik naar binnen zijn gewerkt. Sint Nicolaas was dit jaar zelf niet gekomen. De goede heilige was erg ver kouden geworden, den vorigen dag bij zijn tocht over de daken en nu kon hij niet eens meer spreken. Maar hij had mooie lichtbeelden van hem zelf gezonden en wat klapten de kinderen in de handen, to<en zij die op het doek zagen. V/at galmden toen de kindervers jes door de zaal. 't Feest, dat eenige uren duurde, is 'n ware ontspanning voor de vele kleu ters geweest, die de zaal bijna geheel ^vulden. Bij den dienst der directe belas tingen, invoerrechten en accijnzen zijn met ingang van 1 dezer bevorderd van rijksklerk 2e klasse tot rijksklerk le klas se de heeren J. Meijer, ten kantore Lei den, A. J. Vermeulen, ten kantore Oou- d a en A. van Zurk ten kantore K a t vv ij k aan Zee. Voor het examen boekhouden, af genomen vanwege de Vereeniging van leeraren in het Boekhouden, zijn ge slaagd de heeren A. C. Blok, P. de Jongh, H. Lens, Th. van der Linden, allen te Leiden en H. Marseille te H ill egom. B. en W. hebben vergunning ver leend aan I. Bamberger voor den ver- kooj) van sterken drank in liet kleiig voor gebruik ter plaatse van verkoop, voor het benedenlokaal van perc. Lam mermarkt Nis. 15. Deze vergunning treedt in de plaats van tie afgestane vergunningen van J. F. Feltkamp en J. Coster. ROOMSCHE AGENDA. V r ij d a g 5 uur n.m. Bondsgebouw, Rapenburg 10. Bijbelsehe geschiedenis met lichtbeelden. Spreker W.Ecrw. pa ter J. Hendriks O.F.M. Vrijdag 8% uur 's avonds. Bondsge bouw Rapenburg 10. Sociale cursus voor leden van den N. R. K. V. Spreker de heer A. H. J. Engels. HAZERSWOUDE. Gisterenavond heb ben de gaslantaarns in het meest weste lijk gelegen gedeelte der gemeente voor het eerst gebrand. HOOGMADE. Men schrijft ons: Dezer dagen kwam ons een stukje historie van ons dorp in handen, het feit was bovendien juist deze week 105 jaren geleden, nl. dat de vierschaar al hier voor het laatst werd gespannen. Nevens den baljuw namen zitting in liet rechtsgeding onzer dorpsgenooten Willem van Leeuwen, Gerrit van Hete- ren, Avis Jacobz. Quackenbosch, Jacob Beugelsdijk, Jacob Moerkerk en Jan Meijer. Wat was in ons anders rustig dorp geschied? Een jongeman uit ons dorp (zijn naam zullen wij maar verzwijgen) was gedeserteerd uit een der legers van Napoleon. Doch dit was de zaak niet, dat vonden onzen rechters hier wel leuk, dat hij niet onder de legioenen van dezen veroveraar wilde dienen, neen, hij had iets anders op zijn kerfstok, iets dat men in die le gerbenden niet zoo nauw nam, doch dat onze schepenen hem wel zouden aflee- ren. Na zijn vlucht had deze deserteur zijn intrek genomen bij zijn zwager al hier en deze gastvrijheid beloonde hij door dien zwager, toen deze naar de markt te Leiden was, te bestelen en pl.m. drie honderd gulden uit zijn por tefeuille te nemen omvolgens zijn verklaring zijn schandelijke drinkgewoon ten te bevredigen. De veldwachter van Woubrugge, Da vid Gobleski, die hem gearresteerd had, was voor de terechtzitting overgekomen en bracht hem naar de Schepenbank. Na kennisneming der zaken werd de de serteur wegens diefstal veroordeeld tot 6 jaren gevangenisstraf in de gevangenis te Gouda. Doch vooraf zou hij de tradi- tioncele geeseling en brandmerk ont vangen. Na afloop bracht Gobleski den ver oordeelde weder in „de Oude toren", thans nog arrestantenkamer; slot en gren dels waren goed-inairde zoodat ontvluch ting onmogelijk was'. Den volgenden dag zou Gobleski hem naar genoemde stad transporteeren, want hij had bovendien nog een appeltje met hem te schillen om zijn vlucht uit het leger. Doch wat geschiedde? In dien laat- sten hangen nacht; dat hij nog in zijn woonplaats vertoefde, kwam een vriend hem te hulp door een ijzerveil door zijn raampje te steken. Fluks wist hij daar mede de ijzeren tralies zijner cel te ver wijderen, en toen Gobleski (een in dien tijd gevreesde politieman) des morgens de deur ontsloot, was de vogel gevlogen. NIEUWKOOP. Gistermorgen was 't feest voor de leerlingen der R. K. scholen. Een tweetal kindervrienden heb ben jaren geleden een fundatie gesticht om de schoolkinderen met St. Nicolaas op eenig gebak te onthalen. De jaarlijks terugkeerende feestdag is daarom voor de jeugd van zeer veel gewicht. NIEUWVEEN. Op Mandag **9 Dec. a.s., v.m. 89 uur bestaat er ten huize van den heer Nout, arts alhier, gele genheid tot kostelooze inenting en her- inenting. VOORHOUT. Nog pas ejen paar jaar is het geleden dat de Nagelorug alhier geheel opnieuw is gebouwd, en, volgens deskundigen hecht en sierkj met een ruim volüoenue doorvaariruimiede sleepbooten (zanuba-.is.enzouden er nu wel geen last meer mee hebben en toch nu weer zijn de kolossale due dalven kapot gevaren, door wie? niemand ziet het; 't gebeurt niet overdag, palen 30 cM2. zijn totaal doormidden gescheurd, zware ijzeren bouten zitten krom en scheef als of zij met geweld zijn uitge rukt. Och wat dat kleine Voorhout. Op de kaart van Nederland is het niet eens makkelijk te vindenmaar de Heilige man uit Spanje weet toch wel dat het er is en waar het ligt Eergistermiddag cieed Sint Nicolaas een blijden omgang door ons dorpje. Ongeveer drie uur ging hij van Café Boerhaave. Een heusche Sint, gekleed in prachtig Bisschopsgewaad met mijter en staf, gezeten op een vurig wit paardje weiwiilend door den heer Dijsseibloem voor deze gelegenheid aan Sint afge staan), vergezeld van kwarten Piet ging het door ons dorpjehalt gehouden, af gestapt en even vertoefd bij de Eerw. Zusters, jammer dat de meeste kinderen al waren vertrokken Omringd door zeker wel 150 kinde ren, juichend, joelend elkander verdrin gend, ging het naar de Kniplaan, van daar tot aan de Nagelbrug. Aardig van Sinterklaas: onderweg nog een be zoek gebracht aan een ziek jongetje, dat niet buiten mocht komenVoort ging het weer tot aan 't Engelsche Bosch., 9YSKÜL wejdóéfldc aan de kinderen, strooiend en uitdcelend. Voor Pieter den knecht hadden zij nog al ontzag, doch die goede Sint had spoedig aller harten gewonnen en geen wonder, liij was royaal! Een heerlijk feest toch, St. Ni colaas ook de ouderen profiteerden mee, alles was op de been, geen „oud wijf" bleef bij 't „spinnewiel" WOUBRUGGE. Ook hier worden plannen beraamd om het volgend jaar onze 100 jarige onafhankelijkheid op waardige wijze te herdenken. Een aardig plan bestaat, als nummer van het feestprogram, om een historische tentoonstelling te organiseeren. De hee ren H. J. Drenthen, H. de Boer en O. C. van Heinessen hebben zich als Co mité gevormd om een en ander tot uit voering tc brengen. GEWESTELIJK GEMENGD. De bekende truc. Hedenmorgen kwam een vreemde vrouw de groentezaak van v. L. aan de- Rijnstraat te Leiden binnen. Zij ver zocht een bankbiljet van f 10 te wis selen en wel voor guldenstukken met de beeltenis van de Koningin met han gend haar. De vrouw des huizes haal de een zakje met geld te voorschijn en nu werden de guldens uitgezocht. Toen de man t huis kwam, bleek dat de vreem de vrouw, die naar zeggen ltaliaansch sprak, zich een bedrag van f 30 had toegeëigend. Een onderzoek wordt in gesteld. Diefstal. Door de gemeentepolitie te Roelof- ar e n ds v e e n is proces-verbaal opge maakt tegen Th. L. Cz. aldaar en J. I. v. d. M. Dz. te Woubrugge wegens dief stal. Genoemde jongens hadden in den Lecndert den Boerspolder vier gesloten schuren opengebroken en daaruit tuinder gereedschap ontvreemd. Door den ge meenteveldwachter du Pau werden zij tot bekentenis gebracht. Zij wezen ook de plaats aan, waar zij het gestolene verborgen hadden. Ojd last van den offi cier van justitie werden beklaagden naar Haarlem overgebracht en in verzekerde bewaring gesteld. Gisterenmiddag omstreeks 12 uur viel de S1-jarige schipper v. V. te Hazers-'1 wonde door een duizeling bevangen uit een roeiboot. Hij is hedenmorgen aan de gevolgen overleden. STATEN-GENERAAL. tweede: kamer. Ongevallenverzekering zeevaart- bedrijf. Met intrekking van de bij Kon. Bood schappen van 19 Nov. 1904 en 29 Juni 1907 aangeboden wetsontwerpen betref fende de verzekering van personen, werk zaam in het zeevisschersbedrijf, tegen geldelijke gevolgen van bedrijfsongevallen is thans ingediend een wetsontwerp, dat voor die beide genoemde ontwerpen in de plaats treedt. De hoofdpuntenwaaromtrent de nieuwe regeling van de vorige ontwer pen afwijkt, zijn de volgende: De uitvoering van de verzekering is niet aan de Rijksverzekeringsbank op gedragen. De Ministers van Landbouw, Nijverheid en Handel en van BuitcnI. Zaken, die de toelichting 'tot het wets ontwerp hebben on3erteekendk deelen mede. dat zii zijn teruggekeerd tot het aanvankelijk plan van Minister Kuyper ten aanzien der zeevisscherij, om de uit voering der verzekering aan dc belang hebbenden zeiven op te dragen. Het ont werp schrijft voor, dat dc werkgevers in het zeevaartbedrijf en in het zeevisschers bedrijf te zamen zullen uitmaken eene bedrijfsvereeniging. D»e uitvoering is in handen der werkgevers zonder mede zeggenschap van de arbeiders. Door goedkeuring van de statuten door de Kroon te vorderen en door andiere bepa lingen wordt tegen misbruiken voldoende gewaakt. Door de uitvoering der ver zekering op te dragen aan die Zeebedrijfs- vereeniging in plaats van aan de Rijks verzekeringsbank, worut ook een betere regeling der geneeskundige behandeling mogelijk. De wettelijke verzekering strekt zich niet uit tot de werkgevers, dóch slechts tot de arbeiders. Aan die werk gevers wordt echter die bevoegdheid ge geven tot de verzekering toe te treden. Het onderhavig wetsontwerp omvat slechts de zeevaart en de zoogenaamde groote zeevisscherij. De visscherij in de zeegaten den Dollar, de Lauwerzee, de Waddenzee, de Zuiderzee en de Zuid- HoJI. en Zeeuwsche stroomen blijft onder de Ongevallenwet 1901. De visscherij op de Noordzee als regel binnen het gezicht van de Nederlandsche kust (als b.v. de gamalenvisscherij) behoort onder de Ongevallenwet van 1901 te worden ge bracht. Onder de zeevisscherij-verzekcring zal dus vallen de Noordzee-visscherij, in den regel buiten het gezicht van de Nederlandsche kust. Voor de getroffenen in de eerste plaats, maar ook voor de Zeebedrijfsvereeniging wordt het van overwegend belang ge acht, dat de geneeskundige behandeling, vooral in den aanvang, onbekrompen worde verleend en dit kan, voorzoover financieel zwakke werkgevers betreft, op geen andere wijze worden bereikt dan door die behandeling ten laste van de Zeebedrijfsvereeniging te brengen. Dit is geschied met dien verstande, dat ge neeskundige behandeling niet verleend wordt gedurende den tijd, dat de ge troffene op zee is. De verplichting van de Zeebedrijfsvereeniging vangt dus aan: indien het ongeval niet op zee plaats heeft, dadelijk; indien het op zee plaats heeft, zoodra de verzekerde in een haven, in Nederland of in het buitenland, is aangekomen. Het onderhavige ontwerp regelt voor de zeevaart en de zeevisscherij de rente op gelijke wijze. Over de eerste drie maanden na het ongeval wordt, onder bepaalde voorwaarden, een zeker bedrag aan den getroffene uitgekeerd. Ook daar na wordt, niet wegens iedere arbeids ongeschiktheid, geldelijke schadeloosstel ling verleend, doch slechts wegens die, waardoor de verzekerde, hetzij minstens 30 pet. van zijn geschiktheid tot werken heeft verloren, hetzij ongeschikt is ge worden tot het verrichten van zijn werk zaamheden in hef bedrijf, waarin het ongeval hern is overkomen. Volgens het ontwerp worden middelen tot dekking der uitgaven opgebracht door de lederi van de Zeebedrijfsvereeniging! volgens het omslagstelsel niet kapitaal dekking, terwijl in de Vroegere ontwerpen het premiestelsel was voorgeschreven. Door de uitvoering van de verzekering in handen tc leggen van de werkgevers, die zelf een deel van het werk verrichten zonder betaling daarvoor te ontvangen, zullen dc administratiekosten minder kun nen bedragen. Bij dc regeling van de verzekering is hiervan uitgegaan, dat verzekerd moeten worden zij, die in ^e uitoefening van het bedrijf bloot staan aan het eigen lijke zeegevaar, dat is dus de bemanning. De man, die in een kolenbergplaats werk zaam is en niet aan boord komt. valt niet onder de wet. snaar hij, die uit een kolenbergplaats bunkerkolen naar boord brengt en onderweg door een ongeval getroffen wordt, is verzekerd. Hij, die geen deel uitmaakt van 'de bemanning en werkzaam is aan het 'laden of lossen v&n een zeevaartuig, valt, indien bij krach tens het 2e lid van art. 12 der Onge vallenwet is verzekerd, niet onder de Zee-ongevallenwet. Het kantoorpersoneel van een zeevaartmaatschappij valt niet onder de verzekering. In <de verzekering is opgenomen de bemanning van hier te lande gevestigde reddingmaatschap pijen, ook indien de 'hulp wordt verleend op rivieren of binnenwateren. Schippers bedrijven met schepen, welke in den regel van een plaats hier te lande naar een andere' plaats voeren, yallen onder de Ongevallenwet 1901, ook indien de schepen over de Noordzee varen. Wijnaccijns. Ingediend is een wetsontwerp, hou dende nadere bepalingen omtrent den accijns op den wijn. Evenals thans geschiedt, zal wijn, die meer dan 22 pet. alcohol bevat, worden aangemerkt en belast als gedistilleerd. De wijnen, die meer dan 12 en minder dan 22 pet. alcohol bevatten, zullen wor den getfo fen zoowel door den eigenlijken wijnaccijns van f20 per H.L. van hun volume als door den gedistilleerd-accijns voor den alcohol, dien zij per H.L. boven de bij art. la van het ingediende wets ontwerp bepaalde limiet van 12 pCt. in* houden. Wijn, die niet meer dan 12 pet. alcohol bevat, zal aan geen hoogeren accijns dan f20 per H.L. worden onder worpen. De grens van 12 pet. is gekozen, omdat het niet noodig voorkomt de lichte tafelwijnen hooger te belasten dan thans.- Deze grens is ook gesteld in het Fran- sche tarief van invoerrechten. Voorbehouden wordt, bij algemeenen maatregel van bestuur wijnsoorten aan te wijzen, die onder de daarbij te bepalen voorwaarden tegen een lageren accijns:; ten invoer worden toegelaten. De lagere; accijns zal niet minder mogen bedragen dan f20 per H.L. Bedoeld worden wijnen die in bepaalde streken, zooals b.v. in, het Portugeesche district Douro en op het eiland Madera worden gewonnen. Het wetsontwerp bevat voorts nogt enkele bepalingen ten opzichte van de berekening van den accijns, voor. hande laren, die wijn opslaan onder verlengbaar; krediet. W etsontwerp-Feestdageo. Een wetsontwerp betreffende feest-\ dagen, die met den Zondag op één lijn! te stellen zijn, heeft het Departementj van Binnenlandsche Zaken bereids vei>| laten. (Rott.)'j Kerknieuws. In de Trappisten-abdij te Achel is/ naar de „Tijd" meldt, Donderdag tot abt gekozen pater Mauritius Lans, ge boortig uit Haarlem. Land- en Tuinbouw. Tot dusverre verschenen van sommige takken van staatszorg op landbouwge* bied meer of minder geregeld afzonder lijke verslagen. Daartegen waren ver schillende bezwaren. De directie van den landbouw is er daarom toe overgegaan' jaarlijks één kort verslag uit te geven* dat omtrent alle werkzaamheden "der directie van den landbouw in beknorden vorm de jongste gegevens "bevat. Dezer dagen is het eerste verslag versthenen* Het verslag bevat gegevens over het onderwijs; veeteelt, akkerbouw, tuin bouw en uitvoering van verschillende! wétten; veeartsenijkundigen dienst; alge* meene landbouw wetgeving; zufvelberew ding en laboratoria; verslagen en sta< zicht van de inkomsten en uitgaven ovet tistiek. Aan het slot is opgenomen een overt 1911. Als no. 5. van de Yerslagen en Medö

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2