7 BUITENLAND. BINNENLAND. 4e Jaargang, No. 963, e CekAóeJre Sou/temt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, #1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag December 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen nandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD* V St. Nicolaas en Kerstmis De schrijver der rubriek „Godsdienstig leven in Nederland" van 't H b 1 d. uit ten aanzien van het ook door hem zeer op prijs gestelde St. Nicolaasfeest vol genden wensch: „Moge in lengte van tijd de oude "Sint geëerd worden op dezen dag en moge hij nimmer schuilgaan in den Kerstdag. Hij blijve onze goede oude -Sint geen Kerstmannetje, geen San ta Claus met hulst in zijn grijze haar. Er wordt in de laatste jaren levendi ger dan vroeger Kerstmis gevierdde ernst van Kerstmis dreigt daardoor niet zelden te verbasteren. Daartegen zij de strooi-avond en de pakjes-dag en 't surprise-feest van onzen Neder- landschen Sinterklaas ons tot een be scherming. Kerstmis zij feestgetij voor de Chris tenwereld die zich Christen weet. Kerstmis, doe de klokken klinken, de lichtjes fonkelen, 't wintergroen glan zen. Kerstmis make ons blij èn vroom en door vroomheidsbesef blijde: Sin terklaas brenge de blijdschap der vriendelijkheid, 't jolijt der verrassin gen, zij 't feest van de humaniteit on zer samenleving, de eeuwen doorge dragen tot onzen tijd en tot lang na dezen Met dezen wensch gaan we gaarne accoord. 't Zou toch jammer wezen, als de devote stemming, waarin ,het Kerst feest ons brengi,gaandeweg verstoord ging worden door een gejaagde drukte, welke het St. Nicolaasfeest goedmoedig verdraagt. Een vriendelijke Kerstboom in den huiselijken kring, dat gaat nog, maar breide zich verder liefst niet uit. V; De handeldrijvende midden stand. Zou er iemand wezen, die met St. Ni colaas niets gekocht heeft? Stellig neen. Welnu, dan hebben we dezer dagen allemaal het nut van den handeldrijven- den middenstand weer eens ondervon den. Stel u eens voor, dat er nu geen win keliers waren geweest. Hoe hadden we dan klaar moeten komen met onze inkoo- pen O, zal misschien de een of ander lucht hartig zeggenwe hadden ons direct wel tot de fabrikanten enzoovoort kun nen wenden. Prachtige theorie! Zeker, er zijn prijs couranten genoeg te bekomen, doch be gin er maar eens aan om op grond daar van een keus te doen. Dat zou schrijven en nog eens schrijven geven terugzen den en nog eens terugzenden, waarvan in vele gevallen het eind zou wezen de verzuchtingLaten we dit dan maar houden.... Dank zij de winkeliers konden we nu overal op ons gemak wat uitzoeken. O, zegt nu wellicht dezelfde luchthar tige snaak, de fabrikanten enzoovoort zouden wel filialen vestigen. 't Is mogelijk, maar dat zijn dan toch ook weer winkels. En zouden die filia len even veelvuldig verrijzen als thans overal de winkels? En zouden die filia len ook zoo uitgebreid gesprteerd zijn als de winkels.En zouden de fabrikanten heelemaal geen vergoeding moeten be- rekenen voor de te maken kosten Zou het dus voor onze portemonnaie wel faeusch goedkooper uitkomen want daar gaat het toch per slot van reke ning om. Deze en dergelijke vragen zullen we in ue practijk nooit beantwoord zien» .want zooals de handeldrijvende midden stand georganiseerd is, vormt hij een onmisbare tusschenschakel in onze sa menleving. Dat hebben we nog pas alle maal .tot ons gerief ondervonden. KAMEROVERZICHT. T\\ LEDE KAMER. De algenieene beschouwingen. De balans over het kabinet wordt op gemaakt. Maar het is geen zakenbalans, waar bij nuchtëre voor zichzelf sprekende cijfers tegenover eikaar worden geplaatst JÖet is een politieke balans, die de politieke gevoelens en omstandigheden meeweegt, naar uiteenloopende inzichten gewaardeerd. Gisteren waren de heeren Rink en Drucker politieke taxateurs van den boe del van 't Rechtsche kabinet. En zooals te verwachten was, kreeg het Ministerie 't noodlottige „gewogen en te licht bevonden" te hooien en werd tot faillissement en liquidatie geconclu deerd. 't Is nogal kras hoor Daarvoor hebben de ministers nu vijf jaar achter de groene tafel gezeten daarvoor hebben zij de vuile wasch van het liberale ministerie-de Meester opgeknaptdaarvoor hebben zij de Ka mer met werk overladen. Het rapport was bovendien allesbehal ve malsch. Geen consideratie werd gebruiktgeen verontschuldiging mogelijk geacht. Er deugt van het heele rechtsche zaakje geen sikkepit meer. Je zoudt zoo zeggen: vroeger heb ben de liberalen meermalen anders ge sproken en kregen de Minister, ieder op hun beurt, vriendelijke woorden. Ja, zelfs gisteren nog had de befaamde an- ti-clericale hoefijzer-correspondent van het „Hbld." een pluimpje voor Minister de Waal Malefijt over en vanmorgen stak d e„N. Rott. Crt." de loftrompet uit over Minister Talma. Dat de rechtsche ministers slecht zijn, meenen de liberalen dan ook niet serieus. Dat de Regeering niet genoeg tot stand bracht, gelooven zij zelf niet. Maar op onze ministers rust nu een maal het odium, dat zij Christelijk zjjn en hun bewindsdaden naar hun beginse len richten. Dat is voor de geheele linker saam scholing het groote motief om ons te bestrijden. De heer Rink, de eerste spreker van gisteren, erkende dit door de leuze van te heffen: vóór een liberale grond wet. De liberalen zijn ontzettend benauwd, dat het Christelijk tintje van onze grond wet wat sterker gekleurd wordt. De cle- ricalen zijn immers dompers, betoogde de heer Drucker ongeveer. Eu als zulke clericalen een grondwetsherziening moes ten voorbereiden, wat zou het er dan beroerd uitzien! De grondwet zou zoo waar het christelijk karakter der natie iets meer naar voren brengen. 't Is de oude antithese, door de li beralen gesteld. En wanneer de liberalen ons tevergeefs van 't politiek tooneel hebben willen af dringen door hun leuze vóór een liberale grondwet, vóór liberale wetgeving, vóór liberale siaatsbaantjes, dan gaan zij kro kodillentranen huilen omdat de rechter zijde het volk heet te verdeelen, wijl rechts, in zelfbewuste kracht ontwaakt, geen liberale, maar een christelijke grond wet wilgeen liberale wetgeving be geert, maar een, doordrongen van den Christelijken geest en ook voor menschen die aan den Christus gelooven, het recht opcischt om door het bckleeden van staatsbetrekkingen invloed op 's lauds za ken uit te oefenen. Het is het oude liedje, door de heeren Rink, Drucker en Roessingh in verschil lende toonaarden gezongenwij verdee len liet volk. Het is de oude liberale waan, die de eigen meening aan anderen wil opdrin gen met uitsluiting van het goed recht van tegenovergestelde beginselen. En als die anderen zich niet meer laten overbluffen door de liberalen, gelijk vroe ger, als die anderen gaan inzien, dat de liberalen een even verderfelijke politiek voorstaan als de socialisten en zich niet meer g'eneeren met de laatsten gemeene zaak te maken; als zij de consequenties hunner eigen beginselen op politiek ge bied gaan toepassen en na een bangen strijd, begonnen om de vrije school, zich aan het liberale juk ontworstelen, ja, dan heet het van die anderen: zij verdee len het volk; zij zijn onmachtig tot regee- ren; ziet maar eens naar de vruchten van hun beleid. Mr. Rink is nagegaan, wat er de laatste jaren tot stand kwam en wat er niet tot stand kwam. Het resultaat is volgens hem wie had anders verwacht? pover, vooral als men nagaat, dat sinds 1S48 geen kabinet ouder zulke gunstige omstandigheden heeft gearbeid als het tegenwoordige. Ei, ei, nir. Rink. Heeft een liberaal Kabinet ooit met zóóveel obstructie te kampen gehad als het ministerie Heems kerk? Obstructie in allerlei vorm, die de meerderheid lam slaat en tot on macht doemt? Zijn dit gunstige omstandigheden? Heeft een liberaal Kabinet ooit be leefd, dat de rechtsche leden van een commissie staakten, on. Jat de heeren li. i. een week te vroeg moesten vergaderen? Het ministerie-Heemskerk wel! Heeft een liberaal Kabinet de vergade ring der Kamer zien opheffen wegens verregaande wanordelijkheid der leden'? Het ministerie-Heemskerk wel! Zijn dit gunstige omstandigheden? Maar dat tellen de liberalen niet mede daaraan zijn zij zelf schuldig. Ook op andere door de heeren Rink en Drucker besproken punten klopt de balans niet. 't Zal dezer dagen wel nader blijken. Avondvergadering. De Landbouw en de politiek. Nu wordt waarachtig alles verpolitiekt! Zelfs bij landbouw Bureaucratie en achterstand heeft de heer Teenstra ontdekt bij de actief wer kende landbouwafdeeling van Talma's departement. Ge hebt voor de landarbei ders niets gedaan, verweet de vrijziunig- democratische spreker aan den Minister. Men wacht op de ongevallenwet voor den landbouw. Waar blijft de jachtwet en het pachtcontract? En de toegezegde land- bouw-arbeidsvvet is er evenmin! Bescherm toch de mollen, had de heer Smeenge gevraagd, en de zeehonden had den op hun beurt m den heer Schaper een verdediger hunter belangen gevon den, terwijl er ten siotte de kikvorschen ook oog aan te pay^vrnen. 'Wat wifmen Toch in godsnaam Is men zoo naïef te meenen, dat de Kamer al deze wetsontwerpen, gesteld ze waren ingediend, had kunnen afdoen? En hacl de linkerzijde in de dagver- gadering verschillende wetsontwerpen niet als „paradepaarden" gekenschetst? Het standpunt van den heer Fleskens was vrjj wat rationeeler. Hij drong aan na de sociale wetgeving de agrarische ter hand te nemen en speciaal de kleine boeren te helpen. Trouwens, het viel Minister Talma niet zwaar de critici af te slaap. Hij kon eens deels wijzen, dat de critiek onjuist was. Voor de landarbeiders zorgde hij b.v. door hen op te nemen in de ziekte-, ouderdoms- en invaliditeitsverzekering. Het wetsontwerp om hun grond te ver schaffen, diende hij maanden terug reeds in, maar de Kamer onderzocht het nog niet in de afdeelingen. Zij liet het een voudig liggen. De andere agrarische wet ten wachten op het rapport der Staats commissie of wel zijn in voorbereiding, zelfs voor mollen en kikvorschen. Werkelijk, Minister Talma mag geen werkkracht of werklust ontzegd worden. Hij werkt als geen ander. Tegen middernacht hield de heer de Wijkerslooth een lang betoog om de sub sidie in de oprichtingskosten van boeren leenbanken niet af te schaffen. Deze quaestie werd verder tot Maandag ver schoven. ALGEMEEN OVERZICHT. Er is nog geen bevestiging ingekomen van het gerucht dat ook Griekenland zich bij den wapenstilstand zou aangesloten hebben en in Turksche militaire kringen, zegt de Koln. Ztg., vraagt men zich af, hoe het., mogelijk zal zijn den wapenstilstand daar in toe passing te brengen, waar de Grieksche troepen en de troepen van hun bond- genooten naast elkaar strijden, zooals bijvoorbeeld in Macedonië het geval is. Dit geldt ook voor het schiereiland Gal- lipoli. Door deze omstandigheid wordt de toestand nog ingewikkelder en het is niet onmogelijk dat gedurende de* vre desonderhandelingen zal worden ver klaard, dat, indien Griekenland niet aan den wapenstilstand deelneemt, de vre desonderhandelingen niet doelmatig kun nen worden voortgezet. Die onderhandelingen te Londen zul len zegt men te Sofia, over de volgen de punten loopen en in deze volgorde: Afstand van gebied, Albanië, oorlogs vergoeding. Betreffende de kwestie van Adriano- pel willen de Bulgaren niet toegeven. Zij maken op deze stad aanspraak. Zou den lupine vvciischeu in de^e niet ver vuld worden, dan dreigen zij de vre desonderhandelingen te verbreken. Voorts verluidt daar dat de vredeson derhandelingen niet langer dan 25 dagen zullen mogen duren, na dien tijd zal de oorlog hervat worden. De bedoeling van Bulgarije spreekt de officieuse „Mir" uit in een artikel „Het doel bereikt." Daarin uit liet zijn mee- ning dat de verbondenen nu bereikt heb ben, wat zij wenschten, n.l. hunne land- genooten bevrijden en dat er dus geen aanleiding meer is om de vijandelijk heden voort te zetten. „De voorwaarden van den wapenstil stand wijzigen in geen enkel opzicht de verschillende posities der oorlogvoe renden", zoo vervolgt het blad. „Of schoon wij bereid zijn eventueel de vij andelijkheden te hervatten, hopen wij toch, dat de Turken zullen inzien, dat zij hun heil niet moeten zoeken in voortzet ting van den oorlog, maar in een toe nadering tot ons. Nu de fouten, begaan door het "Congres van Berlijn, her steld zijn en de rassenstrijd is afgewend zullen wij in het vervolg als goede buren kunnen leven." En het artikel eindigt aldus: „De vre desonderhandelingen zullen door de ge delegeerden van de vier bondgenooten gezamenlijk gevoerd worden en het feit dat Griekenland niet toegetreden is tot den wapenstilstand, verandert niets in den toestand. De bondgenooten weten dat hun kracht ligt in hun eensgezind heid en z ijzulien alles vermijden, wat deze in gevaar kan brengen." Zooals reeds zoovele malen wordt ook nu weer gesproken van achtcrbaksche onderhandelingen tussen en Griekenland en Turkije. Het Konsianunopeische blad „Ame- roliptou" deelt mede dat de minister van buitenïandsche zaken Noradoengian den ministerraad mededeeling heeft ge daan van een bericht, hem door den V/eenschen gezant Hiimi pasja gezon den, over een onderhoud, hetwelk hij met den Griekschen gezant Streit tc Weenen over eventueel e afzonderlijke vredesvoorwaarden tusschen Turkije en Griekenland heeft gevoerd. Op de Porte verzekert men dat nil mi pasja met den Griekschen gezant gesproken heeft over een Grieksch voorstel tot liet siuiien van een afzonderlijke vrede. Nadere berich ten en bijzonderheden ontbreken echter hieromtrent intusschen blijven de Grieken met het oorlogsbedrijf voortgaan en moeten zij nu ook Koritsa bezet hebben. Nog meldt de „Skrip" dat de bewoners van 't door de itaiianen bezette eiland Symi (ten N. van Rnodos) hun vereeniging met Grie kenland hebben uitgeroepen. Duizend ge wapende eilanders houden zich voor alle gebeurtelijkheden gereed. Aibanië schijnt nu ook een Kwestie van conflict te zullen worden tusschen Griekenland en Oostenrijk en Italië. Naar aanleiding van het bombardecren van Valona, de plaats waar zich de zetel van de voor- loopige Albaneesche regeering hebben Oostenrijk en Italië verhoogen geëischt tot de Grieksche regeering en verklaard dat de bezetting van die stad en het beneerschende eiland Saseno niet van blijvendeii aard kan zijn. De hardnekkigheid, zegt de Italiaan- sche „Tribuna" waarmee Griekenland te gen Valona opereert, heeft een ongun- sligen indruk gemaakt op de openbare rneeuing van Italië, daar ze het groote gewicht v an de zaak kent en in de Albaneesche kwestie het volkomen eens is met de regeering. Bovendien weten wij,'dat de Italiaansché en Oostenrijk- Hongaarsche gezant nooit en onder geen enkele omstandigheid zullen duij den, dat Valona en het schiereiland van kaap Lingueiia eii het eiland Sascnq door een mogendheid, bezet worden en in ceil vlootstation of een militair steun punt veranderd worden. Deze vermaning zal op vriendschappelijke en beleefde wijze gegeven worden maar tevens met groote beslistheid. Wij betwijfelen niet, dat Griekenland cr naar zal luisteren en dit te meer daar het de vriendschap pelijke gevoelens kent, die Oostenrijk cn Italië tegenover Griekenland koesteren Deze gevoelens zullen Griekenland in zijn andere wettige en redelijke eischen steunen. Wij winden ons over voorvallen als die van Valona niet op, wijl zij de vrijheid van h:mdëTe". der oorlogvoerende partijen volkomen erkennen. Het schijnt ons iniusschen bij den tegenwoordigen toestand en de besluiten, zooals ze door Italië en Oostenrijk-Hongarije genomen zijn toe dat zekere handelingen, die opj de openbare raeening een weinig gun- stigen indruk maken bater nagelaten had-» den kunnen worden. De meening der Serviërs over de jj toekomst van Aibanië is, zegt de „Matin" aldus: Albanië moet voor Servië en Grie kenland evenzeer worden afgegrenst als Dalinaiië voor Herzegowina. Alle rivie ren en bijrivieren, die in de Adriatische zee uitmonden, zullen aan Albanië ko men. Alle rivieren, die in het Ochrida- meer uitmonden zullen aan Servië of Griekenland komen. Dientengevolge zal de Noordgrens van Albanië gevormd worden door een lijn getrokken van Kaap Rondoni naar Dibria, terwijl net meer zelf aan Bulgarije of Servië zal komen. De meening van Griekenland over de Zuidelijke en Zuid-Oostelijke grenzen is nog niet bekend. Tocli zal ook die grens naar den loop der rivieren bepaald worden. Wij spraken boven over de voorloopi- ge Albaneesche regeering die zich te Velona gecontitueerd heeft. Het „Ste- fanibureau" geeft er de volgende sa menstelling van op: voorzitter en minis ter van buitenïandsche zaken Ismail Ke- mal BeyOorlog Mehmed Pacha Der- hallaiBinnenlandsche Zaken Musicli Bey; financiën Abdi Bey Toptanijus titie Rierto Poga onderwijs Guracuechi openbare werken Midhad Bey Drafheri post en telegrafie Lefnoslandbouw en handel Pandelitzali. Er is verder een senaat samengesteld, die thans uit 18 leden bestaat. Tot voorzitter werd Zeynel Bey uit Ipek bö noemd. Tot commandant van de nationale mi litie werden benoemd: Issa Boljetinas en Riza Bey. Het kabinet bestaat uit twee Katholieken, drie orthodoxen en vijf Muzelmannen. Zoodat geheel Alba nië hierdoor vertegenwoordigd is. GEMENGD De Z w e e d s c li e v 1 o o t is bij de wintermanoeuvres door ongelukken ge troffen. Het pantserschip Yhule is bij het uitloopen van de Stockholmer Skaer- gaard tegen de Soederham opgeloopen waarvan eenïge platen geblutst werden. De Thule zette zijn reis naar Kalmar- sund voort. Bij een hevigen storm zijn voorts twee torpedobooten tegen elkaar geslingerd. Zij liepen eenige averij op. Ter reede van Karskrona is het pant serschip iigketen aan den grond ge raakt. Het is thans weer vlot. Op de Par ij sc he w e i n t u u r- ba a n heeft gisteren een spoo rw eg- ongel uk plaats gehad tusschen liet station St. Lazare en het Gare du Nord. Door het misstellen van een wissel, reed een personentrein bestaande uit 7 wagons nabij Argentetii!, op een trein bestemd voor Nantes. Tengevolge van de botsing liepen 12 passagiers verwondingen op, die voor het meerendeel echter niet van ernstigen aard waren. Het drukke verkeer op Quze lijn, vooral het goederenvervoer, onder vond vee'i vertraging, voordat uc weg weer geheel was vrijgemaakt. De directeur van de Foerenings- bank is wegens wisselverval- sching en verduistering in hech tenis genomen. Het verlies der Foereningsbank be draagt 2.4ÜÜ.U00 de verliezen van par ticuliere personen en ondernemingen niet meegerekend. Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit is dr. J. W. jenny Weyerman lid en secretaris van den Cen- tralen Gezondheidsraad, eervol onthe ven van het secretariaat van dat col lege is benoemd tot lid en secretaris van dien raad, jhr. mr. H. A. M. van Asch van Wyrk, adjunct-commies bij het derpartemeni van Binnenlandsche Zaken. Kamerverkiezingen IV13. Naar „De Fakkel" verneemt, -stilt mr. W. H. de Beaufort, afgevaardigde voor Amsterdam VI zich voor de Kamerverkie zingen van 1913 weer beschikbaar om voor dit district een candidatuur te aan vaarden.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1