nuur geen winst worden gemaakt en daar een vader met een groot gezin dik wijls niet die huur kan opbrengen, wel ke noodig is om met zijn groot gezin dragelijk te zijn gehuisvest, zal daarnaast een fonds worden gesticht om hem te gemoet te komen in de huur. Het behoeft wel geen beioog dat zulk een stichting van groot belang is, en het is dan ook te hopen, dat middelen zullen worden gevonden om deze plannen vasten vorm te geven. Het gaat toch niet aan om een degelijk huisvader ter wille van zijn groot gezin te doen verstoken blijven van een goede huisvesting, en zekere huiseigenaren willen hem daar toch de dtipe van laten worden. Overduidelijk is het, van hoe veelzijdig voordeel goede woningtoestanden, zon der welke geen kinderen goed kunnen worden opgevoed, noodzakelijk moeten zijn. Zulk een stichting zai den grondslag leggen voor vele goede gevolgen. Ned. R. K. Bond van Goud- en Zilversmeden. Zondag 1 Dec. hield deze Bond zijn 2e jaarvergadering te 's Bosch. Om half 1 opent voorzitter Krijgsman de ver gadering, waarna spreker wees op het hoogst belangrijk feit, dat in den loop van dit jaar een landelijk collectief ar beidscontract was gesloten tusschen de Ned. Fabrikantenvereniging en de Ar beidersorganisaties en op de spanning in den lande nu overal de afd. bezig zijn het loon en de arbeidsduur vast te leg gen als ooit organisatieplicht gebieden de was, dan is het thans, zoo besloot de voorzitter zijn openingsrede. Hierna bracht de heer Vlaar, secretaris een keurig juist gesteld jaarverslag als mede de notulen uit. Na afdoening van eenige huishoude lijke zaken hield de heer P. Vlaar, een goed gedocumenteerd betoog over de af te sluiten collectieve ziekteverzekering en hare moeielijkheden alsmede over de Raden en Ziektewet van Minister Talma. Met algemeene stemmen werd daarop de volgende conclusie aangenomen „Conclusie: gehoord de besprekingen komt het de vergadering o.a. wensche- lijk voor, dat ook aan ongeorganiseerden de gelegenheid worde geboden zich aan onze collectieve ziekteverzekering aan te sluiten, onder voorwaarde dat een dus danige de volle 100 pet: premie zal heb ben te betalen. Dit geldt dus ongeorga niseerden in dienst van ongeorganiseer de patroons, wanneer n.l. gebleken is de geldige argumentatie van niet georga niseerd zijn. „Verders kan een georganiseerd pa troon zijn ongeorganiseerd personeel eveneens verzekeren bij de collectieve, tegen betaling van 100 pet. premie. „Wij stellen ons voor dat dergelijke patroons hun personeel zooveel zullen aansporen lid hunner organisatie te wor den. „Georganiseerde collega's, in dienst bij ongeorganiseerde patroons, moeten eveneens 100 pet. premie storten, doch kunnen hiernopens in overleg treden met hun afdeeling of districtsafdeeling. Een en ander zal dus moeten leiden tot, zoo niet algeheele dan toch gedeel telijke opheffing der bestaande zieken fondsen, daar het nimmer in de bedoe ling kan of mag liggen in een ziekte periode meer te ontvangen als men ver dient; in dezen geest spreekt ook Tal ma's wet alsmede het overgroote deel der bestaande ziekenfondsen. In nauw verband staat dus hiermede de contri- butieverhooging die zoo mogelijk in Ja nuari a.s. diene ingevoerd te worden als gevolg van de 25 pet. premieaanslag in de Coll. ziekteverzekering. Tevens geeft het H. B. in overweging, zoo spoe dig mogelijk in het leven te zullen roe pen een Bondsziekteaanvullingsverzeke- ring, teneinde met de 75 pet. uitkeering van de collectieve verzekering van 100 procent van het loon te komen in tijde van ziekte." Daarna hielde de heer A. Bertrahdje, Secr. afd. Hoorn, een gestileerde rede over de te sluiten Plaats, loon en ar- beidsduurcontracten, waarop de volgen de conclusie werd aangenomen Conclusie. Het is in het belang van de goud- en zilverindustrie dat de plaat selijke contracten zoo spoedig mogelijk tot stand komen en de onderhandelingen steeds vriendschappelijk geschieden. Dat bij het stellen van motie's de goede trouw van de partijen wordt voor op gesteld. De regeling van loon en ar beidsduur wrordt noodzakelijk geacht en zal bij weigering van 't plaatselijk con tract, nadat alle wettelijke middelen hebben gefaald, in overleg met het Hoofdbestuur daadwerkelijk worden op getreden. Verzoekt daarom allen Ned. Fa brikanten, hetzij of als organisatie of als individu zoo spoedig mogelijk met de arbeiders organisaties te onderhande len. 's Namiddags 4 uur w erd een groote propagandavergadering belegd waar de heer Jac. van Rijzewijk als spreker optrad. KORTE KRONIEK. Naar het „Hbld." verneemt, is bij de afd. Rotterdam van het Ned. Gen. tot zedelijke verbetering van gevange nen zeer ernstig in overweging de aan stelling van een plaatsings-agent aan wien meer bepaald de reclasseeringsar- beid kan worden toevertrouwc In een gisteravond te Utrecht ge houden openbare vergadering in de groo- de zaal van Tivoli, van wege de afd.. Utrecht van de S. D. A. P. heeft een openbaar debat plaats gehad tusschen de heer en W. H. Vliegen en mr. dr. J. van Best, leden vail de Tweede Kamer, over de tarief wet. Het Bestuur van den R. K. Bond van Directeuren en Commiezen bij Pos terijen en Telegrafie, gevestigd te Rot terdam, heeft den minister van water staat verzocht de financieele positie van directeuren en commiezen bij posterijen en telegrafie te willen verbeteren. Het hoofdbestuur van de Ned. Ver- eeniging tot afschaffing van alcoholhou dende dranken heeft aan H. M. de Ko ningin verzocht, dat Harerzijds de noo- dige stappen worden gedaan, die kun nen leiden tot de invoering van het en kelvoudig algemeen kiesrecht voor man nen en vrouwen. Uit Stad en Omgeving. LEIDEN, 4 December. Apologetische Cursus. Op de 5e Apologetische Conferentie in de St. Lodewijkskerk sprak gister avond de Zeereerw. Hooggei. heer P. G. Groenen, hoogleeraar aan het Groot- Seminarie te Warmond, over Kerk en C h a r i t a s. Dit onderwerp, aldus spr., onderbreekt den schakel der voordrachten, doch het staat in verband met de apologie en is daarom hier zeer zeker op zijn plaats. Dc bestemming van den mensch is geweest, dat hij over al het geschapene zou heerschen; door de zonde is deze bestemming een zware last geworden. De persoonlijke arbeid deed het recht op privaat-eigendom ontstaan, dat niet alleen insluit, dat men over den arbeid van anderen kan beschikken, maar ook, dat men de vruchten van hun arbeid mag plukken. Naast rijken zijn er altijd armen geweest; hoe de rijken de armen hebben behandeld, is de toetssteen geweest voor de zedelijke-godsdienstige verheffing van een volk. Spr. wijst in dit verband op de behandeling der armen door de heidenen, de Joden en de Christenen, en betoogde naar aanleiding daarvan, dat de ware naastenliefde alleen bij de Ka tholieken wordt gevonden. Voor Jood en voor heiden was, al was het dan niet in dezelfde maat, een arme iemand, die uitgestooten moest worden in de rij der menschen en troost moest zoeken tjij het redelooze dier. Christus heeft in Zijn leven de armoede beoefénd en den arme in het Rijk, dat Hij stichtte, zijn wettige plaats gegeven, omdat de grondwet van dat Rijk het gebod der naastenliefde was. Christus alleen was gerechtigd, omdat Hij zelf het voorbeeld gaf, de leer te verkondigen van de ge lijkheid van alle menschen tot God, van de plichten der rijken en de rechten der armen. Waar is schooner openbaring ge vonden der charitas dan in de eerste Christen-gemeente te Jerusalem? De christelijke liefdadigheid is meer dan medelijden, dat niet anders is dan 'n subjectief gevoel, in ons opgekomen bij het zien van een arme. De christelijke liefdadigheid spoort de oorzaken der armoede op en tracht de toestanden te verbeteren, teneinde den arme voortdu rend te ondersteunen, terwijl vooral ge wicht gehecht wordt aan het persoonlijk bezoek. Vandaar dat in de kerk van Rome geen enkele bedelaar werd ge vonden. Spr. zet de inrichting der ker kelijke liefdadigheid in dc eerste eeuwen uiteen en het oprichten van diaconiën, van gods- en gasthuizen enz., in welke eerste instellingen niet alleen het brood tot spijziging werd gebroken^, maar ook het zieleheil werd verzorgd. Spr. legt den nadruk erop, dat de geheele armen zorg in zijn breedsten opivang onder beheer en controle van den Bisschop stond. De armenzorg heeft in de Kath. Kerk haar gouden eernv gehad en met de decentralisatie, die in de zich uitbrei dende Kerk noodig werd, kwam ver andering in geest en karakter, wel ke van den bisschop naar den pastoor werd verplaatst. Door de be moeienis van de leenheeren slopen mis bruiken in het beheer van de goederen der armen, doch spr. wijst daarnaast als uiting van den onvernietigbaren offer geest der christelijke charitas op het op richten van kloosters, hospitalen en. toe vluchtsoorden. De individueele liefdadig heidszin spreekt o.a. uit de vele fundaties van de middeleeuwen. In dien tijd werd het gemis aan een gemeentelijke armen zorg dan ook niet gevoeld. Spr. herinnej-t voorts aan de beoefe ning der naastenliefde in den modernen tijd. Het werk van den H. Vincentius leeft tot op onze dagen voort. Op onzen vaderlandschen bodem heeft de liefda digheid, ondanks de verdrukking, welig getierd; zij is tot ontplooiing gekomen in de eerste helft der 19e eeuw. Geen werk van liefdadigheid is den Katho lieken vreemd gebleven, terwijl wij in het bisschoppelijk reglement terugvinden de eenheid van lijn, dc verdeeling der lasten en het persoonlijk bezoek. Spr. verdedigt daarna het goed recht der christelijke naastenliefde, de verschil lende bedenkingen weerleggend^ die daar tegen worden' geopperd, speciaal wat betreft de humanitaire opvattingen, die geen nieuwe begrippen brachten, al deden ze veel goede daden en wedijverden zij met de christelijke charitas. Spr. komt op voor den beslisten voorrang, die aan de christelijke charitas boven de philan- tropie moet worden toegeL.nd, omdat de laatste den grondslag mist: het ge- lof, wijl de allernoodzakelijkste voor waarde van de liefde tot den naaste de liefde is tot God. De philantropie mist dèn Christus, want voor den Christen is het hoogste ideaal Christus te dienen in den arme. Met een peroratie, waarin spr. wees op de gelijkheid van armen en rijken bij hel ontvangen der H. Eucharistie, waarin Christus kracht geeft om de ar moede te dragen en om de liefdadigheid te betrachten, besloot spr. zijn conferen tie. Op de volgende conferentie, bepaald op Dinsdag *17 December a.s., treedt de WjEerw. Heer Th. M. P. Bekkers als spreker op over het H. Misoffer. R. K. Grafische Bond. In de zaal van den Volksbond hield gisteravond de R. K. Grafische Bond een propagandavergadering. Na met den Christelijke groet en een kort woordje de vergadering geopend te hebben, gaf de voorzitter het woord aan de heer Mooiman voor een bijzonder on derwerp. Bijzonder zeide deze spreker was zijn onderwerp, omdat men dit niet in direct verband zou vinden met de grafische vak ken, n.l. de liefde. Spr. bedoelde de liefde voor de organisatie, het meeleven daarin, meer doen dan' enkel contribu tie betalen. Hoe dikwijls gebeurt het dat eenigen tijd voor de organisatie gevraagd wordt er. dan beweren de meesten, den tijd niet te hebben. Dat moest anders zijn. Daarin moest men zijn liefde voor de organisatie toonen. Spr. ziet ook in het geringe bezoek van de vergadering weer een bewijs van het ontbreken dier liefde. Die wegblijvers zoeken allerlei re denen om maar weg te kunnen blijven. En dat moest anders worden. De orga nisatie verdient het. Denk u terug in den tijd dat er geen vakorganisatie bestond en ziet dan wat nu reeds in het belang van den arbeider in de vakorganisatie is gedaan. Spr. vergelijkt de liefde voor de vak organisatie met de liefde voor de moe der. De vakorganisatie toch heeft als een moeder alles voor de haren over. Wij moeten daaróm ook offers weten tc brengen voor de vakorganisatie. I>e ouderen van dagen mogen niet meenen overbodig te zijn in de organisatie, ^ij kunnen juist voor to groote voorbarig heid behoeden, wijzen raad geven. Ook de krachtige man van middelbare leeftijd is juist om zijn kracht voor de organisatie noodig. En bij de jongens moet liefde ge kweekt voor de vakbeweging, de jeugd moet door ons voorbeeld daartoe ge bracht worden. Door die drie krachten voortbewogen zal het schip der vakbeweging kunnen belanden in de veilige haven der goede arbeid svoorw a a rd en Maar wij Katholieken hebben de ka tholieke vakbeweging noodig omdat wij om onze principen de klassenstrijd niét kunnen aanvaarden, maar slechts de or ganisatie door Z. H. de Paus en de bis schoppen als de eenig ware aanbevolen. Spreker vraagt of we zonder de vak organisatie zouden hebben de kinder wetten, de ongevallenwet en betere ar beidsvoorwaarden en zoovele andere gun stige voorwaarden, waaronder we leven. En dan denken we aan de mannen die hun tijd en zoo vele andere offers heb ben gebracht aan de vakbeweging. Had den wij zulke mannen niet gehad, de vakbeweging had zulk een vlucht niet genomen. Maar toch staan er nog te veel buiten en die zijn de oorzaak dat zoovele gun stige voorwaarden nog niet verkregen zijn, die er te verkrijgen waren. Ge moet tegen dat leger dus den strijd aanbinden, die ongeorgasiseerden in de vakbeweging brengen. Nooit mag tegenspoed u daarbij ontmoedigen. De aanhouder wint, ook en vooral in deze kwestie. Ook de aangeslotenen bij het verkeer de leger moeten voor onze gelederen gewonnen worden. Het zou niet de eer ste keer zijn dat door het apostolaat der vakbeweging iemand in de schoot van onze Moeder de H. Kerk is terugge voerd. Ons katholiek vakblad zij daarbij ons wapen. Spr. wekte allen op in dezen het be stuur te helpen, leder oud of jong moet meehelpen strijden met liefde voor de vakbeweging. Het is toch niet veel ge vraagd, dat in twaalf maanden ieder man een medelid poogt aan te brengen. Een uur in de week besteed aan een onwil lige en een gebed tot God zal u de overwinning geven. Spr. kan niet klagen over den ijver der typografen, maar hij spoort tot nog grooter ijver aan, om den Bond, waarmee nu patroons en tegenstanders reeds moe ten rekening houden, nog grooter ge wicht te geven. Wanneer we dat doen, voldoen we aan de opdracht ons gegeven niet door de eerste de beste, gegeven door de Paus der werklieden Leo XIII. Wanneer we onze liefde geven aan de vakbeweging doen we een werk in het belang van vrouw en kinderen, in het belang der natie, in het belang van de Kerk. Langzamerhand verdwijnen de neutrale organisaties, en eenmaal komt den tijd dat op sociaal terrein twee legers tegen over elkaar komen te staan, dat met de roode vaan en dat met het Kruis. Dit laatste leger moet het sterkste zijn, dat kan u niet onverschillig wezen. Want dat roode leger zal roepen als de socia listen van België op hun Roode Dinsdag bij het passeeren der Sipt Gudula-kerjk: ,rWeg met de Papen." Spr. eindigde met een geestdriftige opwekking om de gelederen zoo krach tig mogelijk te maken voor dien strijd. De heer J. van Eijndthovcn hierna het woord erlangende, onders.reepte nog eens de woorden van den vorigen spre ker door te vertellen van het ontstaan van de Grafischen bond, in 1900 gesticht doordrie man, die het rn viermaal herhaalde oproeping tot zes hadden ge bracht. Ondanks tegenkanting zijn zij doorgegaan, en wat de resultaten zijn door de organisatie in de sinds dien verloopen jaren bereikt, ziet men het best in de niet Roomsche vakpers die met den grootsten naijver al onze voet stappen nagaan. Na nog eens nagegaan te hebben wat de R. K. Grafische Bond wis't tot stand te brengen wekte spr. op, leden te zijn in den volsten zin des woords. Tot enkel contribueerende leden zou spreker zeg gen verlaat onze gelederen. Onze bond kan niet zoo groot worden als de neutrale bond omdat wij mannen met principen moeten hebben, volbloed katholieke arbeiders en niet Jan-en-al- leman. Spr. merkte op dat de typo's van Fu- tura het te goed hadden onder hun uit stekenden patroon.Daardoor worden zij te laks. Doch vooral zij die het zoo goed hebben moeten zgrgen dat ook de andere Leidsche typografen het even goed krij gen. Hij wekte hen daarom tot. grooten ijver op om te zorgen dat in Leiden geen enkele typograaf zou zijn niet georgani seerd in den Roomschen Bond. Na nog eenig debat over de organi satie-kwestie in Gezellen-vereeniging of Volksbond waarbij de oplossing dezer kwestie werd in uitzicht gesteld, sloot de voorzitter de vergadering met den chris- telijken groet. Op uitnoodiging van de Nederl. Anthropologische Vereeniging zal Zater dagavond in het Nutsgebouw alhier als spieker optreden dr. J. H. F. Kohlbrugge, met een rede ove'Europa tijdens de ijsperiode en de levenswijze van de oudste bekende menschen. In de pauze is er een tentoonstelling van 100 lichtdrukken, oq lndië betrekking hebbende, bestemd voor schoolplaten en uitgegeven onder leiding van prof. A. W. Nieuwenhuis. Verschenen is de statistiek der ge boorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den daad in Neder land over October 1912. Het aantal inwoners dezer gemeente bedroeg op 1 October 59.191. Er werden levend aangegeven 127 kin deren, waarvan er 113 behoorden tot de werkelijke bevolking der gemeente. Het aantal levenloos aangegevenen be draagt 8. Er overleden op den leeftijd van min der dan 1 jaar 9, van 1 tot en met 4 jaar 3, van 5 tot en met 13 jaar 4, van 14 tot en met 19 jaar 4, van 20 tot en met 29 jaar 2, van 30 tot en met 39 jaar 2, van 40 tot en met 49 jaar 6, van 50 tot en met 64 jaar 11, van 65 tot en met 79 jaar 14, 80 jaar en daarboven 13. Er stierven tengevolge van kinkhoest 1, diphtheritis 1, longtuberculose 10, her- sentuberculose 2, andere vormen van tu berculose 3, kanker en andere kwaad aardige gezwellen 8, meningitis 1, be roerte en hersenverweeking 5, organi sche h artgebreken 4, acute bronchitis 1, chronische bronchitis 1, longontsteking 1, andere ziekten der ademhalingswerk tuigen 3, ziekten van de maag 1, gastro-enteritis en diarrhoea 2, aangebo ren zwakte en gebreken 4, ouderdom 8, gewelddadigen dood {geen zelfmoord) 1, andere ziekten 8, onbekend 3. Het totaal aantal overledenen bedroeg 68, waarvan er 63 behoorden tot de werkelijke bevolking der gemeente. ROOMSCHE AGENDA. Woensdag 51/2 uw n-m- St. Jo zefszaal, Rapenburg 52. Bijbelsche Ge schiedenis (met lichtbeelden) voor de kinderen der St. Petrus-parochie. Spre ker: de Weleerw. heer C. G. J. van Leeuwen. Vrijdag 5 uur n.m. Bondsgebouw Rapenburg 10. St. Nicolaasfecst voor kinderen van bondsleden. KATWIJK AAN ZEE. Op den pu- blicken afslag waren de haringprijzen volle haring f 15.6015.9016.05—16.25, ijle haring f 13.05-13.20-13.35, steur- liaring f 16.8517.10, makreel f 15.85 15.90, alles per kantje. NIEUWVEEN. Zondag werd van den kansel medegedeeld, dat krachtens het Pauselijk Dereet van 2 Juli 1911 en nadere Bisschoppelijke verklaring van 17 Nov. 1.1. op het feest van den H. Ni- colaas, Patroon van Nieuwveen dispen satie is verleend voor deze parochie, niet alleen (zooals elders in het Bis dom Haarlem) in de vastenwet, maar ook in de onthoudingswet, zoodat allen, die aanst. Vrijdag binnen de grenzen van de parochie Nieuwveen vertoeven, ook vleeschspijzen mogen gebruiken. GEWESTELIJK GEMENGD. Verdronken. Vermoedelijk door de duisternis mis leid, is de 17-jarige dochter van H. M. in het Oosteinde te Aalsmeer voor de ouderlijke woning in de vrij diepe vaar- sloot geraakt en verdronken. Noodlottig ongeval. Te Valkenburg is gisteren een treurig ongeluk gebeurd. Dc 21-jarige M. V., van Katwijk aan Zee, kwam door het dorp met twee met hout beladen wagens. Hij had zich even van deri .wagen begeven om het overhellende hout op te duwen, en viel toen bij het op klimmen er af, met het gevolg, dat hij onder de wielen terecht kwam en bijna op hetzelfde oogenblik dood was. Léger en Vloot. Cantinepersoneel. Omtrent het beheer van de militair cantines heeft de Minister van Oorlog nader bepaald: Voor het verrichten van vaste diensten in de cantines mogen alleen worden aan gewezen miliciens, ingevolge art. 82 der Militiewet, vrijwillig onder de wapenen of miliciens behoorende tot de administra- tietroepen. Wanneer over dergelijke mili ciens bij een korps niet kan worden be schikt, dan moet, tot het verrichten van die diensten, burgerpersoneel in dienst worden genomen. De betaling dezer personen zal plaat selijk worden geregeld en moet geschie den uit de .winsten, die door de cantines worden gemaakt. Het gevolg van deze regeling zal kunnen zijn, dat, vooral in de kleinere garnizoenen, de uitgaven verre de inkom sten overtreffen. Tot tegemoetkoming hieraan is de Minister voornemens aan die cantines een rijkssubsidiè toe te kennen. Tot het verkrijgen van een goed over zicht van de werking van deze regeling en tot het bepalen van het bedrag der ventueel toe te kennen rijkssubsidie, verzioekt de Minister op 1 Nov. 1913 een ODsave van de ontvangsten en uitgaven dier cantines, onder mededeeling van de bedragen, uitgegeven tot nut of genoegen van onderofficieren, korporaalsen sol daten. (Avp.) De America-cup. Door de Officieren van het Nederland- sche Leger die aan het concours-hippique te New-York deelnemen is, zooals de le zer weet, de „America-cup" gewonnen*' Over dit feit, waardoor op rijkunstig gebied deze officieren in het buitenland de eer van het land hebben hoog ge houden, tegenover vele andere Rijken, heeft d e Minister van oorlog zijn groote voldoening uitgesproken. Academienieuws. LEIDEN. Geslaagd voor het eindexamen voor den N'ed. Indischen administraiieven dienst de heer G. M. Wigman (Zutfen). Doctoraal examen rechten de heer M. J. A. Steenhuis, (Schiedam). Capdidaatsexamen rechten de heer D. P. M. Graswinckel (den Haag). Dr. P. Ehrenfelt, uit St. Petersburg herwaarts gekomen als opvolger van Profr. Lorentz, aanvaardde lieden zijn ambt als hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Lefdsche universiteit, om onderwijs te geven in de theoretische physica met eene rede over de crisis in de hypothese der luchtether. Kunst en Wetenschappen In de maandvergadering van de Maat schappij van Nederl. letterkunde te hou den op Vrijdag 6 December a.«. des avonds te 8 uren in een der lokalen van het Nutsgebouw te Leiden zal optreden als spreker de heer 1. F. M. Sterck, van Haarlem, met 't onderwerp „het Amster- damsche tooneelleven op het einde der 17e eeuw." Aanbestedingen. Voor de levering van magazijngoederen ten behoeve van het Hoofdmagazijn te Tilburg der Staatspoor gedurende 1913 werd het laagst inge schreven voor perc. 31, gordijnstof (wollen na ture), breed 0.87 M., fa. J. en A. Le Poole, Leiden, f 1261perc* 32, id. id., breed 0.90 M., dezelfde, f1632; perc. 33, id, id., breed 1.22iM., dezelfde, f 687.50; perc. 34, id. id. breed 1,30 M., dezelfde, f 2730perc. 35, id. id. (blauwe) dezelfde f4020; perc. 44, kaloen (lampen- en lantaarn-), fa. Van ,t Hooft Co. Leidenr f 1028.30; perc. 48, koord en touw (divers), J. Kortcnoever Zoon, Gouda, f888.30; perc. 105, touw (bind-), N.V. Goudsche Machinale Garenspin nerij, Gouda, f2170; perc. 111, wagens (ba gage- krui-), G. Gesink, Katwijk, f60; perc. 112, id. (bak-krui-), dezelfde, f 648 en perc. 113, id (schuier-), dezelfde, f 1200. Land- en Tuinbouw. Holland's groentenbouw. Wij hebben indertijd meegedeeld, dat in de maand. Juli een deputatie van de Deutsche Landwirtschafts-Gesellschaft een studiereis d'oor ons land deed, ten einde met onze groentencultuur kennis te maken. De commissie heeft thans door de hand van den Garteninspector Weirup uit Hildesheim een rapport van de studie reis uitgegeven. Het geïllustreerd ge schrift werd uitgegeven onder nummer 232 in de „Arbehen der Deutschen Land- wirtschaft-Gesellschaft". Het „Slotwoord" der brochure luidt aldus „Als ik mij aan het slot van mijn rapport nog eens alles goed voor den geest roep, wat wij op de mooie reis gezien hebben, dan dringt allereerst de indruk op den voorgrond: dat de Hol landers in buitengewoon gunstige om standigheden voor den groentenbouw verkeeren; dat zij de kunst verstaan, hun grdnd op voortreffelijke wijze te gebrui ken; dat zij er in geslaagd zijn een voorbeeldige organisatie voor de bevor dering van hun belangen tot stand te brengen. De FTollandsche groentenkweekérijenij zijn voorbeeldig. Ook de regeering tracht de ontwikkeling van deze bedrijven naaif{ alle richtingen door steun van staats-

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2