4 BUITENLAND. BINNENLAND. 4e Jaargang, No. 960, 9e £eicbcli£ (BotPto/nt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus DIT BLAD VERSCH1INT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag December 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 15 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Papenvrees. O, die is nog altijd zoo groot. Alleen toch aan die vrees is toe te Schrijven het nog altijd handhaven van uitzonderingsbepalingen tegen de Jezuf- ten in Duitschland en 't zal wel dezelfde vrees geweest zijn, welke leidde tot de bedreiging van Bethmann Hollweg over de jongste Encycliek van den Paus be treffende de arbeidersverenigingen. De (Rijkskanselier gaf n.l. te verstaan, dat >n dergelijke inmenging van den Paus in de inwendige aangelegenheden des Rijks niet meer zou worden geduld en aan leiding zou kunnen geven tot een breuk jnet het Vaticaan. Waar was toch de kalmte van dien hoogsten ambtenaar des Duitschen Rijks, ten hij aldus sprak! De organisatie-belan- ijgen der arbeiders hebben toch met de politiek niets te maken. En zou in onzen tijd van Internationale Bonden juist de iPaus zich niet met 't verenigingsleven Ider Katholieke arbeiders"mogen inlaten, omdat anders de heer Bethmann Holl- ,weg boos wordt. De bedoelde encycliek liet'waarlijk [allerminst vermoeden, dat zij tot een 'dergelijke zienswijze aanleiding zou ge ven. In dat stuk toch staat de Paus hoewel Z. H. aan de confessioneele .verenigingen voor de verbetering van 'de sociale positie van de arbeiders de voorkeur geeft en die op alle mogelijke wijze wil begunstigd zien toch den (katholieken arbeiders toe lid te wor den van de arbeidersverenigingen, zoo- als die in de Duitsche diocesen bestaand Wat steekt daar nu voor staatsgevaar lijkheid in Wij. vermogen het niet in (te zien. 't ïs veeleer een zeer vredelie vend standpunt. intusscheii, als de Rijkskanselier over tlit punt strijd wil, dan zal deze niet ontweken worden. Dit blijkt al uit een rede van Keulen's nieuwen bisschop, die (ten aanzien van meergenoemde encycliek D. m. zei de: „Zoo ooit voor de katholieke werk lieden door hun lidmaatschap van de Christelijke werkliedenverenigingen een gevaar zou ontstaan voor hun zie- lelieil, voor geloof en zedelijkheid, zul len de bisschoppen hun waarschu wende en vermanende stem doen hoo- ren. Zii moeten echter beslist afwij zen daarover van andere zijde verma ningen en opmerkingen te willen ont vangen. 'Want de bisschoppen en de Paus zijn de eenige wachters over geloof en zeden, en niemand anders.1" Deze vingerwijzing is duidelijk genoeg )hl wordt de heer Bettmann Hollweg niet imet naam of waardigheid vermeld. Maar tevens doet zij zien, dat alleen de zorg ,voor geloof en zeden de kerkelijke over heid ook in deze ten richtsnoer is. Heusch, men moest zijn papenvrees ,wat inperken. V Nliddenstandscongres. Verschenen is no. 2 van de jaargang Ï1Q12 van de verslagen en mededeelingen van de afdeeling Handel van het depar tement van Landbouw Nijverheid en [Handel, waarin gegeven wordt een ver slag over,het derde internationale Mid den Handscongres, gehouden te München Op 28, 29 en 30 Sept. 1911. Het verslag, opgesteld door de verte genwoordigers der regeering, de hee ren P. J. M. Aalberse en J. S. Meuw- fcen. munt uit door beknoptheid, terwijl itoch een held.er inzicht wordt gegeven ïn liet besprokene. Op het congres werd gesproken over „School en Middenstand", „De Midden- Stand in verhouding tot de warenhuizen en de coöperatieve vereenigingen", „Dc (Middenstand en de aanbestedingen van openbare lichamen", „De Vrouw en de IKleinnijverheid." Ofschoon zooals we reeds zeiden hi het verslag niet in den breede het gesprokene wordt weergegeven, geeft 't fcen kijk op de mêeningen betreffende de bo\ ongenoemde voor den middenstand Keer belangrijke kwestie's. De lezing van deze uitgave kunnen we den middenstanders en hun, die in snid.ienstands-kwestie's belang stellen, tnet aandrang aanbevelen. ALGEMEEN OVERZICHT. De bladen meldden gisteren al weer, waarschijnlijk op grond van eenzelfde combinatie als waarvan ook wij een vo rige maal het slachtoffer werden, dat de wapenstilstand gesloten was. Ook nu was het weer niet te gelooven dat de vijandelijkheden zullen worden heropend. Mocht de wa penstilstand worden gesloten, dan zal hij slechts een week duren. Nog verneemt Reuter dat de voor waarden van Turkije van veel verderen strekking zijn dan uit de eerste berichten viel af te leiden. Turkije zou n.l. niet alleen 't recht hebben om alle belegerde vestingen van het noodige te voorzien, maar bovendien alle losse troepenafdeelingen in Mace donië en elders en eveneens de bevol king van verschillende deelen van het rijk. De Turken eischen bovendien het recht om over de Adriatische en de Jo- nische Zee voorraden te zenden onder vrijgeleide van de geallieerden. Het bureau verneemt verder, dat Grie kenland deze voorwaarden niet kan goed keuren, daar Turkije daardoor in staat zou worden gesteld om een onbeperk te hoeveelheid voorraden 'bijeen te bren gen. Griekenland heeft aan Bulgarije her haaldelijk aangeboden drie divisies ver- sche troepen, ter versterking van het Bulgaarsche leger, naar Tsjataldja te zenden, maar Bulgarije heeft tot dus verre op dit aanbod nog niets geant woord. De Grieksche gezant te Londen deel de aan een vertegenwoordiger van Reu ter ter verklaring van de houding van Griekenland mede, dat Turkije driemaal pogingen heeft gedaan om Griekenland over te halen uit den bond te treden, het laatst nog kort voor het begin der onderhandelingen over den wapenstil stand, maar dat Griekenland het voorstel telkens met verontwaardiging van de hand had gewezen. De medewerking van Griekenland in dezen oorlog is niet beperkt gebleven tot operaties te land, haar vloot was ook een beslissende factor, daar zij Tur kije heeft belet zijn beste troepen uit Klein-Azië te iaten overkomen, en door dat zij, door den kolenaanvoer te ver hinderen, het spoorwegverkeer heeft stopgezet. In Konstantinopel is men van meening dat Bulgarije een laatste poging doet om Adrianopel te vermeesteren. Dit zou ook zeer naar den zin zijn van Griekenland, dat nu voor Bulgaarsche eischen ten opzichte van Saloniki vreest. Aan de „Voss. Ztg." wordt uitKonstantinopel gemeld dat Zondag de joden en zigeunerswijken van Adrianopel in brand geschoten zijn. Het niet meer werken van de Turksche zoek lichten sedert twee dagen is het gevolg van het ontbreken van steenkool voor de dynamo's, die de zoeklichten bedienen. Volgens de Tagl. Rundschau heeft de brand te Adrianopel groote militaire ma gazijnen verwoest. De rivieren Maritsa en Toendzja hebben het lage gedeelte van de stad overstroomd. In Sofia loopt nu het gerucht, dat een hooggeplaatste Bulgaarsche persoonlijk heid heeft meegedeeld, dat de Bulgaar sche parlementairen zich gisteren in Adrianopel hebben begeven, daar de Turken den wensch hadden te kennen gegeven met de belegeraars te onderhan delen. Wat de kwestie tusschen Oostenrijk en Servië aangaat, verklaart de officiee- le Servische „Samouprava" in een ar tikel van een der regeeringsleden, dat Servië bereid is deze kwestie aan het Arbitragehof in den Haag voor te leggen De rede van Bethman Hollweg wordt in de buitenlandschc pers druk besproken. In Weetien is men natuurlijk opgetogen over die woorden, welke in de hoogste tonen geprezen worden. Men weet thans, zoo heet het, dat in het door niemand gewenschte uiterste geval, Duitschland zijn plicht zal doen zooals ook Oosten-Hongarije niet aar zelt den zijnen te doen. Het officicusc „Frcindenblatt" zegt o.m. De rede was een manifestatie voor de vrede en zal ook in onbevooroordeel de kringen als zoodanig worden be groet. Vooral bij ons heeft men met vol doening geconstateerd, dat Oostenrijk- Hongarije, dat van den beginne af aan het meest geïnteresseerd was bij de jongste gebeurtenissen op den Balkan, steeds de princiepen heeft voorgestaan die gisteren door den rijkskanselier wer den goedgekeurd. Ook de Fransche bladen roemen over het algemeen de rede al ziet men eerst bij dieper indringen,- zegt de „Petit Pa- risien", dat de rede wat duister is. Men komt dan tot het inzicht, dat ze juist is afgewogen om de verzekerin gen van vastbeslotenheid in evenwicht te houden met de geruststellingen. De vastberadenheid ziet het blad in de verzekering van den kanselier, dat wan neer een der leden van den Driebond met derden in strijd mocht geraken, dan Duitschland zijn bondgenooten bij zal staan. M.a.w. dat Oostenrijk op den steun van Duitschland kan rekenen, zoo 't met Rusland in oorlog mocht gera ken. De „Petit Parisien" meent dat dit de eerste keer is sedert 1871, dat een Duitsche rijkskanselier zich zoo vijan dig uitliet. De „Figaro" meent dat de rijkskanse lier zich in dezen nauwelijks anders had kunnen uitdrukken dan hij deed. ledereen weet toch, zegt het blad dat Duitschland steun zal verleenen aan Oos tenrijk, zoo dit land, om zijn oneenig- heden met Servië, in strijd mocht gera ken met Rusland. Het „Journal" noenn de verklaringen overbodig, daar niemand ooit aan de trouw van Duitschland ten opzichte zij ner bondgenooten, getwijfeld heeft. Van den anderen kant zegt het blad, is deze verklaring juist daarom zooveel te opvallender. Ook de „Radical" erkent het vredelie vende streven van Duitschland en be merkt dat dit land evenals Frankrijk, alle moeite doet, om den oorlog te dempen,. De rede van den rijkskanselier zal overal een aangenamen indruk maken, daar hij zijn oogen niet gesloten houdt voor dreigende teekenen, zegt de „Ti mes" die ook meent dat de verklaringen van von Kiderlen-Wachter de onlangs ge houden rede van vorst Lichnowsky aan vullen. Beide regeeringen werken samen ten gunste van den vrede, dien ze beide noodzakelijk achten voor haar volken. De toezegging aan Oostenrjjik van zijn hulp, noemt de „Times" ietwat onbehol pen. De „Daily Chronicle" meent dat het dwaasheid is in de mededeeling van de mogelijkheid van een Oorlog tusschen Oostenrijk en Rusland, een grond te zoeken voor de meerdere waarschijnlijk heid van zulk een oorlog. In de Vereenigde Staten heeft Taft zijn laatste pressdentieele boodschap aan het congres gezonden, die een be roep doende op politieke eenheid en standvastigheid in de buitenlaudsche po litieke kwesties, zegt dat de betrekkin gen met alle buitenlandsche mogendhe den op de gezonde basis van vredej eens gezindheid, vriendschap en diplomatie staan. Het tegenwoordige bestuur is doende dc Amerikaansche nijverheid te leiden volgens het beginsel, dat de regeeringi allen behoorlijken steun zal uitstrekken tot elke wettige winstgevende Ameri kaansche onderneming buitenslands. In de boodschap wordt het betreurd, dat het Congres er niet in geslaagd is de arbitrageverdragen met Engeland en Frankrijk te ratificeeren. Een wijziging van de tariefwelten wordt aanbevolen om de positie der Vereenigde Staten in onderhandelingen op handelsgebied met vreemde mogendheden sterker te maken. Er wordt verder in de boodschap ge opperd voor dit doel een stijgende schaal tot 25 pet. ad valorem in te voeren de uitvoerende macht zou dan gemach tigd moteen worden die schaal toe te passen als het noodig was. De president betoogd voorts bij de noodzakelijkheid, dat de Vereenigde Sta ten steun verleenen in zake de financiee- le rehabilitatie van de zwakkere staten van Centraal Amerika. (Nog wordt melding gemaakt van de kwestie in Mexico waarin de V. S. zich van interventie onthielden en aan Guate- le en Honduras te verstaan gegeven dat zij hun buitenlandsche crediteuren moe ten voldoen, omdat anders de V. S. tus- schenbeide zullen komen. ÜEMF.NGD Eergisteren .was het cje gedenkdag van de troonsbestijging van keizer Frans jozef (2 Dec. 1848). Die her inneringsdag werd in tal van plaatsen van Oostenrijk-Hongarije gevierd. De Portugeesche Senaat heeft Anseimo Braamcainp herkozen als voorzitter; de Kamer heeft Macedo Pinto, evolutionist, tot voorzitter gekozen met 02 stemmen. De Belgische koning is lij dende aan groep. Hij zal de bijeenkomst van den oppersten nationalen defensie raad. die heden zitting zal houden, niet bijwonen. Men meldt uit Mazagan, dat ko lonel Mangin bij Demna in aanra king is gekomen met een vijandelijke harka. De vijand is op de vlucht ge jaagd en liet verscheiden dooden op het slagveld achter. Aan Fransche zijde wer den 7 man gewond. .Het stroomt lieden, die zich komen onderwerpen. De Japansche minister van oorlog heeft zijn ontslag gevraagd. De aanleiding is, dat hij niet kan instemmen met een besluit van het Kabinet, dat zich. verzet tegen de uitbreiding van het Japansche bezettingsleger in Korea. De Fransche minister van koloniën heeft een nota medegedeeld, waarin ge meld wordt, dat de cycloon, die in den na-cht van 2425 Nov. de streeR van Nossi-Bé teisterde, schrikkelijke verwoestingen heeft aangericht. Te Nossi- Bé is het meerendeel van de gebouwen, kaden en bruggen zeer beschadigd; het drijvend materieel is ten deele vernield. Een twintigtal inwoners worden vermist De bezoeking deed zich zelfs gevoelen in de omstreken van Nossi-Bé, waar ook verwoestingen werden aangericht, in het bijzonder in Sambirano. Zelfs zijn er ver woestingen vastgesteld in Ambilobe, Die- go, Antsirane; overal werden huizen en openbare gebouwen zwaar beschadigd of vernield. Dorpen der inboorlingen zijn verwoest; de wegen zijn onbruikbaar. Te Diego en Antsirane werden 80 inboor lingen vermist of gedood. Het verliescijfer wordt op 10.000.000 frs. geschat. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besluit is B. Hagen, voorzitter van de vereeniging „Bouwmaatschappij tot verkrijging van eigen woningen" te Amsterdam, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau is benoemd tot broeder in de orde van den Nederl. Leeuw de loodsschipper 2e kl. P. Bakker, dienst doende als schipper op het betonningsvaartuig „Ter schelling" is benoemd tot plaatsvervangend se cretaris van de Tiendcommissie in het zevende t ienddistrict ter standplaats Mid delburg mr. H. C. J. Groot, advocaat en procureur aldaar. Kamerverkiezingen 1913. Het „Volk" meldt, dat de S. D. A. P. in het district Katwijk den heer R. Ro- ■drigues de Miranda, van Amsterdam, can- didaat heeft gesteld. Pensioenregeling gemeente ambtenaren. Bij de Tweede Kamer is gisteren inge diend 't aangekondigde ontwerp van wet, houdende eene pensioenregeling voor de gemeente-ambtenaren. Kinderrechters. De invoering der kinderwetten heeft hier te lande een bijzondere wijze van procedeeren in strafzaken tegen kinderen gebracht. Doch een bepaalde kamer der rechtbank voor het behandelen van kin derzaken of een enkele speciale rechter daarvoor, zooals men dat in Duitschland en sommige andere landen kent, is tot nog toe aan onze rechtspraak vreemd gebleven. Thans zijn echter maatregelen in voorbereiding om ook hier tot de in stelling daarvan te geraken. Er is een onderzoek ingesteld naar de werking van dit instituut in het buitenland, waaruit blijkt van daarmede verkregen zeer gun stige resultaten. Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Vrijdagmiddag 2 uur. De Kamer zal, na een korte open bare vergadering, in de afdeelingen gaan. Terugblik. Naar aanleiding van het feit, dat t,ver- s.ehillen,de leden"- niet met open vizier tegen het ministerie strijden waar over wij gisteren het een en ander zeiden schrijft de „Tijd": Woensdagavond behandelde deTweede Kamer de Justitiebegrooting. Afwezig alle socialisten. Zelfs de heerDuys, de groot-redenaar van verleden jaar in zijn betoog tegen de zoogenaamde klasse- j us tit ie, was afwezig! Wat zuilen de zelfbewuste S. D. A. P.'ers daarvan zeg- $ne! Op het volgend Congres krijgt hij er van langs! Minister Regout (Justitie) was bijzon der op dreef, toen hij de afwezige of aanwezige, doch niet voor den dag ko mende „sommige leden", die zijn beleid! in het Voorloopig Verslag scherp ge hekeld hadden, opriep n u voor den dag te komen. In de groot-liberale pers is gezegd, dat de socialistische leden de bedillers waren. Die pers schijnt met de Haag- sche „publieke geheimen" niet op de hoogte te zijn. „In en om" de Kamer weet ieder een, dat de Liberale Unie-heeren de critici waren. Zij hadden een gedrukt manuscript, waarvan de heeren in de erschillende afdeelingen bij het behan delen der Justitiebegrooting gebruik maakten. Ook in dit opzicht volgen de liberalen het voorbeeld der socialisten, die, stelselmatig arbeidende, al sedert jaren in wetgevende lichamen van ge drukte of getypte nota's gébruik maken. Maar nie da gewesen is, dat de woordvoerder der in de Kamer-afdee- lingen critiseerende politieke fractie in het openbaar de critiek niet durft herhalen I De liberalen volgen gaarne het voor- beeia der socialisten, maar doen zulks meestal en ook nu weer bijzonder slecht O, grroote Liberale Partij van het denkende deel van Nederland! En Vrijdagavond maakten deze zwij gende bedillers het niet beter. De heer Duys, die nu met eenige partijgenooten present was, kwam plech tig verklaren: de S. D. A. P.-leden zijn het niet, die den Minister hebben aan gevallen in de afdeelingen; wij komen in het openbaar met onze critiek te voorschijn. Ende heeren der Liberale Unie zwegen, hoewel zij ten tweeden malo door den Minister van Justitie werden opgeroepen. Fijne politiek! i Binnenlandsch Bestuur. De correspondent van de N. R. Crk te Batavia seint, dat de heer J. Eintho- ven benoemd is tot directeur van het Departement van Binnenlandsch Bestuur. Woningen en groote gezinnen. Onder dit opschrift schrijft de Am- sterdamsche medewerker van het „Huis gezin" een beschouwing, die ook wel eens' onder de aandacht onzer lezers mag komen en waaraan wij het volgende ont- leenen De coöperatie kan nog niet voldoende tegemoet komen aan de noodzakelijke verbeteringen van woningtoestanden en' het is maar al te waar hoe eigenaren van overigens goede huizen bij het ver huren hunner perceelen allereerst vra gen hoeveel kinderen het gezin telt. Zoo komt het haast dagelijks voor, dat een arbeider, die om z'n groot gezin toch al niet erg voordeelig uit is, geen goede woning vinden kan, omdat de eigenaren der huizen hun het aantal kinderen als een grief aanrekenen. Juist die gezinnen, die om gezondheid en zedelijkheid rui mer behuisd moeten zijn, worden ge dwongen de minderwaardige woningen voor lief te nemen. Tot welke treurige toestanden dit lei den kan, blijkt uit dit staaltje, dat n.l. in een gezin van tien kinderen het elfde kind geboren werd in dezelfde kamer waar al die kinderen sliepen. Er was geen gelegenheid om die kinderen uit de „kamer" te verwijderen. Dit gezin was katholiek, en dat heel veel katholieke ge zinnen juist om het aantal kinderen moei te hebben een geschikte woning te vin den, is genoegzaam bekend. Dat hier een ruim veld open staat voor katholieke vereenigingen is dui delijk. Het mag dan ook een verblijdend teeken worden genoemd, dat denk beelden overwogen worden om te komen tot een katholieke stichting om wonin gen te bouwen, die aan katholieke ge zinnen met een groot aantal kinderen zullen worden verhuurd. Wanneer deze stichting met bovengenoemd doe! coö peratieve woningen bouwt, zal op de

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1