3)e £cictaciie Sou/tomt BUITENLAND. biNNENLAND. 4e Jaargang, No. 959, Bureau OUDE SINGEL, 34. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en liet GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, t 1.30 per kwartaal. Franco per post 11-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag 3 December 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, Iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. 't Loopt in de gaten. Al meermalen hebben we er op gewe- jzen, hoezeer men links allerlei pogingen iwendt om rechts toch maar in discrediet (te brengen. Er wordt daartoe zelfs in 't parlement critiek geoefend waarvoor jnen niet durft uitkomen. En dat gaat Crescendo! Waren het bii justitie nog jnaar „sommige leden", die 's Ministers beleid in het algemeen aanvielen, en [in het openbaar niet voor den dag kwa- Imen, in het Voorloopig Verslag over fBuitenlandsche Zaken wordt getuigd, 'dat „verscheidene leden" zich niet in ;alle opzichten met 's Ministers beleid konden vereenigen. Welnu, ook deze 'aanvallers, hoe venijnig zij in de sec ties ook spraken, hebben hun vizier niet geopend. Niemand heeft gisteravond het [algemeen beleid des Ministers gecriti- seerd. Integendeel, er waren ook nu (weer betuigingen van tevredenheid. En tzelfs de heer Hugenholtz vond slechts [aanleiding tot detaij-critiek. De overzichtschrijver van 't H b 1 d. ge voel t zich dan" ook gedrongen te zeg gen Wii willen niet verhelen, dat dit schieten uit gemaskerde batterijen ons .weinig bewonderlijk dunkt, en dat zulk een stiekum optreden sterk doet den ken aan een louter politieke stokerij om het potje voor 1913 al vast wat aan het koken te brengen. Wie ano niem critiseert, moet er ook openlijk voor durven staan. Precies Men zal intusschen verstandig doen, tan die lafhartige critiek allemachtig weinig waarde te hechten. KAMEROVERZICHT. TM HEDE KAMER. Een Vredesboodschap. Had de gistermiddag aangevangen .vergadering met de eindelooze debat ten over de Indische begrooting een wei- jiig belangrijk verloop, gisteravond heeft (Minister de Marees van Swinderen een blij-stemmende mededeeling 'gedaan, die jméér aandacht waard is dan alle redevoe ringen van de geachte afgevaardigden saam. Het was een vredes-boodschap, die de (Minister ons brachteen boodschap, die het vooruitzicht opent, dat Europa niet in vutjr en vlam zal worden gezet tenge- i vol ge van de conflicten op den Balkan en de daaruit voortvloeiende verwik kelingen. „Ik meen te mogen zeggen", al Jus de heer de Marees van Swinderen, „dat de berichten, die ik gedurende de laatste ;24 uren heb ontvangen alle symptomen ;in zich dragen om te kunnen verwachten, j!Üat langs den weg van conferenties en kancelarij-arbeid een einde zal worden (gemaakt aan den toestand van oorlog en onrust, die op het oogenblik in Euro- jpa bestaat, zoodat op deze wijze de rust •izal worden hersteld waar ze door oor- Ilog werd gestoord en de rust zal worden (gehandhaafd in die gedeelten van Euro pa, waar ze thans nog bestaat." Herstel van vrede dus op den Balkan! Handhaving van den vrede in Europa 'Aan deze voorspelling van een ervaren (diplomaat, die zijn woorden eerst op seen-goudschaaltje pleegt te leggen alvo- ïens ze publiek domein te maken, mag 'leen groot gewicht worden toegekend. 'Zij geven voedsel aan de hoop, dat de 'oorlogsgruwelen op den Balkan beëin- Idjgd en dat de quaestie over een Ser vische havenplaats niet door allerlei ge- intrigeer zal worden opgeblazen tot een ontzaggelijken strijd tusschen de groo tte .ogendheden. Deze belangwekkende verklaring zal (ongetwijfeld de min- of meer opgewon den gemoederen kalmeer en en wii mo gen den Minister dankbe r zijn dat hij ze geheel vrijwillig, zonder eenigen aan drang of zinspeling uit de Kamer heeft iWilien geven. Maar ook een andere zaak schenkt ons voldoening. Direct nadat de Minister ivan het bovenstaande gewag had ge maakt, liet hij er op volgen „ik wil hier nog iets aan toevoegen. Ik iieb reeds gezegd, dat Nederland zich als van zelf niet heeft bewogen in de ifeer der belanghebbende Mogendheden, maar dit neemt niet weg, dat wij ons op de slagvelden hebben geweerd op een wijze, zooals schier geen andere kleine natie dat heeft gedaan: door middel van het Roode Kruis^ Ik betuig van deze plaats mijn diepe, warme en welge meende erkentelijkheid voor de opoffe ring, de trouw en de liefde, waarmede door onze landgenooten op het oorlogs terrein wordt gewerkt. Ik durf te ver zekeren, dat zij de eer en den naam van de Nederlandsche natie op waardige wijze hoog houden." Luide bravo's betuigden de instemming der Kamer met deze woorden. Zóó is in 's Lands vergaderzaal openlijk door Re geering en door volksvertegenwoordiging de heldhaftigheid en opofferingsgezind heid der onzen gehuldigd. Wat een verschil met deze kloeke taal is het miserabele gepeuter der socialisten, wier gedachten door den heer Hugen holtz vertolkt werden. Sprekende over de opening van het Vredespaleis, verzocht de socialistische afgevaardigde, den Czaar vooral niet uit te noodigen, omdat er dan eenige geheime Russische politie agenten in het land zouden komen. Van den Minister kreeg de socialist het pas send antwoord: van zijn woorden kon geen nota worden genomen. De heeren moeien wel hardhandig worden neergezet. AL GEMEEN OVERZICHT. Ofschoon we gister op gezag van over vloed aan berichten van Zaterdag die voorspelden dat de wapenstilstand Zon dag zou gesloten zijn en overigens zulke vertrouwenwekkende bijzonderheden ga ven, mededeelden dat de wapenstilstand Zondag gesloten was blijkt uit latere be richten, gisterontvangen, dat er weer een kink in de kabel is gekomen. ,De Grieken moeten n.I. geweigerd hebben de wapenstilstand te aanvaarden op de voorwaarden door Turkije in plaats van die door de Balkanstaten gesteld. De Griek- sche gezant te Parijs moet aan 'n mede werker van de Temps verklaard hebben, dat die voorwaarden onaannemelijk waren. „Griekenland, zeide hij, weet niet of Bulgarije de voorwaarden van Turkije aanneemt, maar vertrouwt dat het ze evenzeer zal verwerpen, want de aan neming ervan zou het heele werk van christelijke bevrijding te niet doen. Wij zijn bereid eensgezind met onze Jbondgenooten met alle kracht den oor log voort te zetten. Wij zijn ook bereid de vredesonderhandelingen voort te zet ten, maar tot geen prijs willen wij een wapenstilstand gelijk die thans wordt voorgesteld." Vooral schijnt Griekenland erop tegen te zijn dat een der voorwaarden is dat Turkije proviand en kolen naar de oo- genblikkelijk meest benarde punten kan zenden, die nu bijna tot overgave ge dwongen zijn, en dan den strijd weer frisch zouden kunnen voortzetten. Men schijnt nu besloten minstens nog tot heden te wachten met de onderteeke- ning van het protocol opdat Servië, Grie kenland en Montenegro gelegenheid heb ben zich met Bulgarije te verstaan. Ondanks dit intermezzo schijnt er van Oneenigheid tusschen de Balkanstaten geen sprake. Echter schijnt hun .plan te zijn zoo spoedig mogelijk de Balkan kwestie in haar geheel op te lossen. De Grieksche krant Chronos verneemt van gezaghebbende zijde, dat de ver tegenwoordigers van de verbonden Bal- kan-staten verlangen zullen, dat in het vredestractaat het nauwkeurig afgeba kende gebied zal opgenomen worden, dat elke Balkan-staat van de veroverde Turksdie Li ke aanleiding voor latere wrijving en tot een mogelijke inmenging van de groo te mogendheden zal komen te vervallen. Als dit bericht juist is, zullen dus niet dc vredesonderhandelingen tusschen Tur kije en de Bal kan-staten onderhandelin gen tusschen deze laatste onderling sa menvallen. 4 Terloops zij opgemerkt, dat deze mo dus ook een regeling van de kwestie van een Servische haven aan de Adriati- sche Zee gemakkelijker zou maken. Want als Turkije bij de vredesonderhandelin gen weigert om aan Servië een kust strook aan de Adriatische Zee af te staan, zal het voor Servië's eigenliefde gemakkelijker zijn zich daarbij neer te leggen, dan dat Oostenrijk later aan Ser vië de bezetting van zulk een kustland verbood De internationale toestand geeft evenmin groote. reden tot ongerust heid als men tenminste de uitlatingen van onzen Minister, van Swinderen in de kamerzitting van gister (zie elders in dit blad) mag gelooven. Niet minder hoopvol, ofschoon met meer reserve sprak gister in den Duitschen Rijksdag de Rijkskanselier. Zouden zich, zoo ver klaarde hij o.a., onverhoopt onoplosbare tegenstellingen voordoen, dan zullen de direct betrokken mogendheden haar rech ten doen gelden, ook onze bondgenoo- ten. Wanneer deze echter bij het doen gelden van hun belangen tegen alle ver wachting in van een derde zijde wor den aangevallen en daarmede in hun be staan bedreigd wo-rden dan zouden wij, aan onzen plicht van bondgenoot ge trouw, ons vast besloten aan hun zijde te scharen hebben en aan de zijde onzer bondgenooten ter bescherming van onze eigen positie in Europa, ter verdediging van de veiligheid en de toekomst van ons eigen land te strijden hebben. Ik ben er vast van overtuigd, dat wij bij zulk een politiek het heele volk achter ons hebben. (Dit lijkt wel wat op een bedreiging van de Russische Balkanpolitiek in ver band met de Oostenrijksch- Servische kwestie.) Bij het onderhouden van onze econo mische betrekkingen met de Balkanstaten hebben wij Turkije Onenigen dienst be wezen, zonder onze betrekkingen met andere mogendheden in gevaar te brengen* Deze politiek zullen wij ook verder voortzetten en het streven van Turkije naar den vrede als een belangrijken eco- nomischen en politieken factor handhaven. Daarin stemmen wij niet alleen met onze bondgenooten overeen, maar ook met andere mogendheden. De door de pers veronderstelde bedoelingen van gebieds- verwerving ten koste van Turkije kan ik als onjuist kwalificeeren. De gedachten- wisseling tusschen de groote mogendhe den wordt voortgezet en laat een in alle opzichten bevredigende oplossing ver wachten. De groote mogendheden streefden er steeds naar het uitbreken van den Balkan oorlog zoo lang mogelijk tegen te houden, tot het conflict ten laatste niet meer te verhinderen was. Sinds ons het in den zomer aangegaan verbond der Bal kanstaten bekend was geworden, moesten wij het uitbreken van den oorlog als onvermijdelijk beschouwen. Ik kan echter de besliste hoop uitspreken, dat het ge lukken moge den strijd te localiseeren. Zoo onze belangen op den Balkan bij andere achterstaan, dan zijn wij toch bij de economische ontwikkeling in het Oos ten zeer direct geïnteresseerd, zoo b.v. bij de waarborgen voor de schuldeischers van den Turkschen staat. Bovendien zullen wij bij de regeling van vele kwes ties ons woord ten gunste van onze ver bondenen mede in de weegschaal leggen. Door de oorlogvoerende partijen wordt niet betwist, dat de groote mogendheden op grond van haar belangen tot mede werking bij de definitieve regeling der resultaten van den oorlog geroepen zijh. De doorvoering barer eischen wordt voor de groote mogendheden vergemak kelijkt, indien zij voor die eischen ge meenschappelijk opkomen. Daarover wordt onder de groote mogendheden een levendige gedachtenwisseling gevoerd, die tot nu toe in den geest van tegemoet koming plaats vond en alle vooruitzichten op succes biedt. Natuurlijk waren de sociaal-democraten met deze verklaring des ministers nog niet voldaan. L-Y r ver' k\ d-i ade partijen uitvoeriger mededeelingen hadden verwacht, dat de minister slechts nietszeggende toespelingen en algemeen heden over den huidigen toestand had gezegd. Vervolgens deed hij nog een aanval op Rusland, dat, meende hij, er alleen voordeel van heeft als onder de drie leidende staten van Europa oneenig- heid opvlamt. Minister von Kiderlen Wachter protes teerde „tegen dien door niets gemoti- veerdén aanval op den met ons bevrien- den monarch van het groote naburige rijk, waarmede wij in vrede en vriend schap leven". Wij wenschen, zeide hij nog, op open hartigheid .eu vertrogvveu beTUjStende be sprekingen tusschen Londen en Berlijn. De jongste crisis heeft reeds aanleiding gegeven tot een verblijdende intimiteit in de betrekkingen en deze bewijst goede diensten bij de handhaving der eensge zindheid tusschen alle mogendheden. GEMENGD De „Osservatore Romano'4 schrijft over de reeds gemelde verkiezing van Mgr. Nouel tot president der Mu latten-republiek San Domingo het volgende „Wij kunnen ons slechts verheugen over dit bericht en hopen, dat de ver kiezing van dezen uitnemenden prelaat tot president van San Domingo zal leiden tot de pacificatie van zijn land, met welk doel hem de hooge en belangrijke functies van het presidentschap zijn aan geboden en die door Mgr. Nouel zijn aanvaard^"' Kolonel Mangin is naar Demnat teruggekeerd, waar hij den opstandelin gen een nederlaag toebracht. Dezeii had den 60 dooden; de kolonne van Mangin leed geen enkel verlies. Volgens de „Matin" woedt in Se negal de gele koorts. Aan boord van het Engelsche stoomschip „Egypt" vond men Vrijdag te Bombay veertien postzakken opengesneden en ten deele beroofd. Men had het ontdekt, nadat het schip Suez was gepasseerd. In den laatsten tijd zijn op die Engelsche postbooten herhaaldelijk dergelijke dingen voorge komen. Naar uit Delhi aan de „Times" ge meld wordt, weet de Britsch-Ir.dische regeering niets af van het gemelde aan bod der Indische vorsten ter ver sterking van de Engelsche vloot. .Het aan bieden van drie groote schepen en negen kruisers grenst aan het ongelooflijke, daar de vorsten voor de rijksverdedigingen bij zondere troepenkorpsen onderhouden. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tot com mandeur in de orde van Oranje-Nassau mr. B. Hulshoff, president van het Ge rechtshof te 's-Gravenhage en is aan voornoemde eervol ontslag verleend; zijn benoemd bij het Gerechtshof te 's Gravenhage tot president mr. B. J. A. Sterck, thans vice-president van gemeld college, tot vice-president mr. C. W. Vollgraff, thans raadsheer in dat college; is aan den commies der posterijen en telegrafie 3e kl. R. A. J. de Wal eervol ontslag verleend. Bijzonder kras. In het Kameroverzicht van het Hbl. was verleden week het volgende moois te lezen: Een totaal verbod van concubinaat voor ambtenaren zou wel een merk waardige uiting wezen van het zelotisme, waartoe de regeering (althans de Indi sche) drijftof wordt gedreven. Een zoo volstrekt miskennen van het meest tijdelijke karakter van het verblijf der Europeanen in Indië en van den moree- len aard van een waar concubinaat (welk een grootsche figuur is bijvoorbeeld de concubine van Toontje Puland geweest!) zou al bijzonder kras zijn. Het „Centrum" teekent hierbij aan Met heel wat meer reden kan men, dunkt ons, „bijzonder kras" noemen, dat in een orgaan als het Hbl. aldus het con cubinaat verdedigd, ja bijna verheerlijkt wordt. Dat de Christelijke leer daar lijnrecht tegenover staat, zullen wij niet behoe ven uit te zetten. En toch worden de Linksche heeren v njen Yin onchriste lijke ideeën ten laste legt en daar de christelijke' beginselen en christelijke po litiek tegenover stelt. Ja, daar willen ze liever niet van hoo- ren maar nu en dan laten ze zich zoo duidelijk kennen, dat niemand zich meer door hun beweringen om den tuin laat leiden. Stakingen. Door het Centraal Bureau voor de Sta tistiek werd dezer dagen gepasseerd het jaaroverzicht der werkstakingen in 1911. Aan deze uitgave is het volgende ont leend. Ter kennis van het Bureau kwamen in het afgeloopen jaar 205 stakingen tegen 133 in 1910, 142 in 1909, 103 in 1907, 164 in 1906. In 1911 bedoeg het aantal stakers pl« m. 19122 (bekend voor 197 geschillen) stakingen), pl.m. 7841 in 1906—1910. tegen pl.m. 4507 in 1910 (voor 131 (voor gemiddeld 133.8 geschillen) eu pl.m. 11882 in 19011905 (voor gemid-i deld 104.4 stakingen). Het aantal betrokken ondernemingen bedroeg in 1911 pl.m. 640 (bekend vooii alle stakingen), tegen 196 in 1910 (ident plm.. 467 in 19061910 (voor gemid« deld 136.4 stakingen) en pl.m. 271 iu 1901—1905 (voor gemiddeld 107.2 ge schillen). In 1911 duurden 200 stakingen geza-i menlijk pl.m. 3804 dagen tegen pl.m, 2599 dagen in 1910 (voor 130 geschiD len) gemiddeld pl.m. 2809 dagen in 19061910 (voor gemiddeld 133.8 sta kingen.) Gedurende het jaar 1911 braken de meeste stakingen uit in de „bouwbedrij ven", nl. 58 (w. o. 2 solidariteitssfa-» kingen). Sedert 1901 is het bijna steeds deze bedrijfsgroep geweest, waarin het grootste aantal stakingen geteld werd. De actie van de sigarenmakers. De bond van Sigarenfabrikanten B. Z. H. (waarvan de hoofdzetel te Delft is en die de provincie Zuid-Holland omvat) vergaderde gisteren met de afgevaardig den der vier werklieden organisaties in de Vergulde Turk te Leiden. Aan de af gevaardigden werd na langdurige dis cussie een voorstel van de zijde der pa troons gedaan, hetwelk zij in hunne ver- eeniglngen nader zullen bespreken. Naar het „Hsgz." verneemt, zijn door de vier werklieden-organisaties in het tabaksbedrijf tot scheidsrechters aange wezen (om te confereeren met de scheids rechters der patroonsorganisatie van den Zuidelijken Bond van Sigarenfabrikanten) de heeren J. Kok (voorzitter Van den R. K .Bond), K. Kruithof (voorzitter van den Christelijken Bond), Eichelsheim (bestuurslid van den Nederlandschen Bond) en C. Wolt (voorzitter der Fe deratie). Heden zijn de scheidsrechters der pa troons- en der werkliedenorganisaties te Eindhoven bijeen gekomen om de vraag te behandelen of men één of drie toe gevoegde scheidsrechters zal nemen, dus of het scheidsgerecht uit 9 of uit 11 personen zal bestaan. KORTE KRONIEK. Met ingang van 1 Dec. is de „Gel- dersche Koerier" omgevormd tot een dagblad. Te Tilburg heeft zich een comité gevormd, bestaande uit een 50-tal heeren, dat eene groote actie wil beginnen voor de R. K. pers. In alle kerken der stad werd Zondag jl. van den kansel eene aan sporing tot de geloovigert gericht, om dit comité te steunen en neutrale en liberale couranten meer en meer uit de huisge zinnen te weren. Door het bestuur der Leesbiblio theek „St. Dyonisius te Tilburg is be sloten met Januari a. s. eene R. K. open bare leeszaal te vestigen. Deze week zullen, met uitzondering van die van den minister van binnenland'- sche zaken en van justitie, de gewone wekelijksche audiënties der ministers niet plaats hebben. Het hoofdbestuur van den Anti- trekhoudenbond heeft aan de Tweede Kamer der Staten Generaal een adres gezonden, waarin het betoogd, dat de hond niet als trekdier mag worden ge bruikt, en dat het verleenen van geldee om te bevorderen dat de hond voor dat doel geschikt wordt, niet in het alge meen belang kan worden geacht. Uit Stad en Omgeving. LEIDEN, 3 December. De kapitein F. G. Riesz, van het 4e reg. infanterie, die gedetacheerd is bij het le reg. vesting-artillerie te Utrecht, wordt den 14en dezer van zijn detacheering ont heven en keert op dien datum naar zijn garnizoen terug. De na-inspectie voor den Militie- commissaris voor de miliciens-verlofgan gers, die daartoe zijn opgeroepen, zal plaats hebben op Woensdag 4 December om 11 uur v.m. in het Invalidenhuis alhier. ROOMSCHE AGENDA. Dinsdag 8 uur 's avonds. St. Lo- dewijkskerk, Steenschuur. Apologetische

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1