Maandag 2 BUITENLAND. DE TWEE VRIENDEN. BINNENLAND. Jit Stad en Omgeving. 4e Jaargang:, No. 958 Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. In tere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAQ, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, f 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2lfa cent. met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. December 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. v* Openbare Aanbesteding. B. en W. van Leiden hebben 'n be paalde voorkeur voor onderhandsche gunningen. Telkens bereiken den gemeenteraad voorstellen om leveranties onderhands aan de een of andere firma op te dra gen. Zoo werd verleden week een voorstel jianhangig gemaakt inzake het bagger- iwerk. En deze week is het weer het ge meentelijk drukwerkj dat B. en W. on derhands willen aanbesteden. Wij gelooven, dat de gemeente hier mede niet .op den goeden weg is. Men ziet het aan de adressen, welke den Raad bereiken. Drie menschen reeds hebben gevraagd voor het baggerwerk te mogen inschrij ven. En waarom zou den drukkers hier 'ter stede geen gelegenheid worden ge geven naar een belangrijke gemeente lijke leverantie mee te dingen? De argumenten, die B. en W. voor [continuatie van het bestaande drukkers contract aanvoeren, snijden geen hout! De tegenwoordige drukker is reeds in •gunstiger conditie tegenover event, con currenten, omdat hij' voor het gemeente lijk drukwerk is ingericht. En dat andere drukkers het werk niet leven accuraat en netjes zullen afwerken is een minder vriendelijke veronderstel ling voor den Leidschen drukkerstand. Evenals bij de politiekleeding is open bare aanbesteding het eerlijkst en het meest in het belang der gemeente- B. e» W. zouden dan tevens kunnen '^verwegen, of er termen bestonden loon- £n arbeidsduurbepalingen in de bestek ken op te nemen. algemeen overzicht. Nadat Zaterdag de Turksche minister raad het protocol nopens den Wapenstilstand bad goedgekeurd, is deze gisteren door jde onderhandelaars geteekend. Deze wa penstilstand zal 15 dagen duren, gedu rende welke de legers hun tegenwoor- (dige stellingen zullen blijven bezetten. JMen zal geen nieuwe verdedigingswerken ïnogen aanleggen noch troepen ver- Zenden. Adrianopel en Skoetari- zullen gedurende den wapenstilstand van pro viand worden voorzien. Inmiddels zullen de onderhandelingen pver den vrede voortgang hebben. Zooals men weet, eischt de Porte behoud van bet gebied, begrensd door de Maritza en de Zwarte Zee, waarin dan ook Adria nopel valt. De verbonden Balkanstaten iwillen echter den Turk niet meer laten jdau de Tsjataldsjalinie en wat daarachter ligt. Hoewel deze beide voorstellen aan merkelijk verschillen, heeft inen goede 1 boop, tot een overeenkomst te geraken, j pVleu kan aannemen, dat de bondgeiiooten I in een verzoeningsgezinden geest de oor spronkelijk door hen vastgestelde lijn FEUILLETON. 55) Over de leuning van het balcon ge bogen, riep zij: ,Wat 'n menschen! Er waren er liiet meer op den dag, dat de koningin (Sverd terecht gesteld. j[j En tot Sicard ging zij voort: .Vergeef het mij maar, burger, maar 9k moet bekennen, dat die naam weduwe Capet mij in de keel blijft steken. Dat vergeef ik u gaarne. Dus die brave Foucjuier-Tinviüe heeft ons vandaag weer een schotel van jrijn gerecht toegediend en een hoofd schotel wel! En wilt gij daar uw deel van heb ben, burgeres? J Ik beken het, want ik ben zeer I nieuwsgierig, ofschoon niet wreed. Dat fcijn van die plechtigheden, welke men Imaar eens in zijn leven kan bijwonen. jfTwaalf hoofden zullen achter elkaar vvor- Jden afgehakt! Er zullen wel twee kar- jpen noodig zijn om al die veroordeel den te vervoeren. Dat is het einde van liet menschelijk geslacht. En waarom zullen wijzigen en eens grens zullen vast stellen, die het midden houdt tusschen beide voorstellen. De bondgenooten stel len eveneens als vredesvoorwaarden de overgave van de vestingen Adrianopel en Skoetari. De „Temps" weet nog mede tedeelen, hoe men zich in Turkije de eindelijke oplossing denkt. Griekenland zou Epirus krijgen, Servië den Sandsjak en Oud- Servië, Bulgarije zou Jhracië krijgen (be halve het bovengenoemde stuk), Macedo nië wordt autonoom, met Saloniki tot hoofdstad. Albanië verkrijgt autonomie, met uitzondering van een gedeelte, dat aan Montenegro afgestaan wordt. Deze beide autonome provincies worden onder de souvereiniteit der Balkanstaten gesteld. Als laatste voorwaarde wordt gesteld, dat Turkije in den Balkan bond opgeno men moet worden. Bij dit laatste zal, naar men verwacht, ook Roemenië zich aansluiten. Of echter de bondgenooten den Turk in hun mid den zullen willen hebben, staat nog zeer te betwijfelen. De troepen, die op Grieksche sche pen uit Saloniki ter versterking der Tsja- taldsja-troepen waren vertrokken zijn te Dede-Agatsj aangekomen. Te gelijkertijd waarschijnlijk ter bescherming dier on derneming demonstreerden Grieksche oor logsschepen voor de Dardanelles Naar een radiotelegram van den kruiser Ave- rof meldt, werden op de torpedoboot Doxa, die bij Sedulbahr kruiste aan den ingang der Dardanellen 4 kanonschoten gelost, die echter niet troffen. De tor pedoboot beantwoordde het vuren met weg. In Konstantinopel verspreid zich de Cholera, zoo schrijft de correspondent van de „Köln. Ztg.", met toenemende hevigheid Daar er algemeen rust heerscht en het onderhoud van de door de mogendheden aan wal gezette troe pen moeilijkheden oplevert, wordt een derde gedeelte van die troepen weer in gescheept. Kanonnen, wapenen en schiet voorraad blijven echter aan wal. In een oogenblik kynnen de troepen weer wor den ontscheept. De begrafenis van de gravin van Vlaanderen, had ondanks het regenweer Zaterdag een ontzaglijke menigte getroffen. Aan den weg, waarlangs de rouwstoet trok, brandden de lantarens, omfloerst met krip. Van het koninklijk paleis en van het paleis der Gravin van Vlaanderen woei de vlag halfstok. Aan vele particu liere huizen waren rouw-draperieën aan gebracht in zwart en zilver. Troepen pen en burgerwacht bewijzen militaire eer. Tegen half elf kwam de Koning zeer bewogen aan het paleis van de Gravin van Vlaanderen aan. Nadat de lijkkist in tegenwoordigheid der geeste lijkheid door onder-officieren naar den lijkwagen gedragen was, die door acht aan de hand geleide paarden getrokken werd, zette de stoet zich om half elf in beweging. De Koning volgdeaan zijn rechterhand ging de Duitsche kroon prins links prins Ruprecht van Beieren heeft men hen veroordeeld, groote go den! Omdat zij niet houden van de Na tionale Conventie, van de Jacobijnen- clubs, van de Commune en van de re volutionaire rechtbank. Maar dan, voegde zij er met een pruilend lipje bij, zou men wel s/4 van de Parijzenaars mogen guil lotineeren. Arme menschen! Het schijnt dat er ook vrouwen bij zijn, schoone, jonge vrouwen. Wat kan men er aan doen, burgeres, zegde .Sicard, zij zijn handlangers der royalisten, onverbeterlijke samenzweer ders. De vrouwen ook? Zeker, want men heeft haar ook gevangen genomen en veroordeeld. Men zal toch niet beletten, haar te beklagen. Hoe laat komen zij voorbij? Tegen 12 uur. Aan tafel dan. De bediende van den dokter, een forscli gebouwde man van omstreeks 30 jaren, opende -de dubbele deur der eetzaal van den vrijgezel, waar de tafel stond ge diend, die er inderdaad aanlokkelijk uit zag. Hubert Nollan geleidde de tooneel- speelster naar haar plaats, naast hem en tegenover Sicard. Ik heb, zegde hik voor u besteld, mijn koningin,,4 onmiddellijk daarop volgden prins Ka- rel van Hohenzollern, de hertog van Vendomc. de kroonprins van Roerneniëë en dan kwamen al de andere buitenland- landsche vorstelijke personen, de buiten- landsche bijzondere missies. Overal, waar de stoet langs kwam, ontblootte de me nigte eerbiedig het hoofd. Om elf uur kwam de stoet aan de St. Goedelekerk aan, waar een godsdienst- stige plechtigheid plaats had, gecele breerd door den kardinaal-bisschop van Mechelen. Vervolgens ging de stoet naar de kerk te Laeken. Wegens het ongun stige weer heeft de Koningin aan de begrafenis-plechtigheid geen deel ge nomen In den Duitschen Rijksdag zijn de debatten over de Vleeschduurte geëindigd met de behandeling van de motie der sociaal-democraten, die ver klaarde, dat de wijze, waarop de rijks kanselier de kwestie behandelt, niet strookt met de inzichten van den Rijks dag. De motie was het gevolg van het antwoord op de interpellaties, door den Rijkskanselier gegeven. ,De regeering erkent volmondig, zeide hij o. a., dat het onmogelijk is een einde te maken aan de duurte der levens middelen, die op internationale verschijn selen berust, en zijis nog steeds van meening, dat wtj ernaar moeten streven, dat aan de behoefteii van het Duitsche volk kan worden voldaan door de bin- nenlandsche productie, zoowel in het be lang van de politieke onafhankelijkheid Diuts-chet maatregel, waardoor de Duit sche landbouw in gevaar kan worden gebracht, mag worden genomen." Daar men de eerste motie der socia listen in strijd vond met het reglement van orde, dienden de socialisten nu een nieuw voorstel in, waardoor verklaard wordt, dat het antwoord van den rijks kanselier niet in overeenstemming is met de opvattingen van den Rijksdag. Natuurlijk werd de motie niet aange nomen, zoodat Duitschland zijn bescher mende politiek blijft volgen. GEMENGD Volgens de „Koln. Volksz." heeft de republiek San Domingo een eigen aardig middel te baat genomen teneinde aan het getwist der „generaals" om het presidentschap een einde te maken. Ze heef namelijk aartsbisschop Nouel tot president gekozen. Of de bisschop de benoeming aanneemt is een tweede. In elk geval is het wel een bewijs, voor het vertrouwen, dat men in hem stelt. De bisschop is inlander en sinds 1906 in functie. Zaterdag is in de Belgische Kamer het wetsontwerp tot beperkin g van den kinderarbeid ingevoerd. Het Brusselsche „N. v. d. D." deelt van het ontwerp het volgende mede: „In de toelichting van het ontwerp verklaart de minister, dat de regëering van- plan is, de nieuwe schoolwet nog in den tegenwoordigen zittij<3 neer te leg- igen. Het ontwerp heeft voor doel de Zie viel hem lachend in de rede: O! burger! Hij verbeterde: Mijn godin. Ik heb voor u besteld, bij Méot, een ontbijt, waarover gij te vreden zult zijn: oesters van Caucale, paling in gelei.... Uitmuntend! Salade met gevogelte, augurken, champignons, tomaten en wat er verder bijbehoort en dan, iets waar deze mees- ter-kok een specialiteit in is: een ge braden patrijs, gëbak en vruchten. Is het zoo goed? Het kan niet beter. Lydie Manon neuriede den eersten regel van een liedje, dat toen zeer in zwang was Oublions, citoyens, les ennuis de la vie.... Vervolgens proefde zij de oesters, die zij als voortreffelijk prees, begoot ze met wijn van Pouilly, welke destijds een zeer veydiende reputatie genoot, en gedurende eenige oogenblikken vergat zij, zooals het liedje wilde, de zorgen des levens de Nationale Conventie, de Jacobijnen, de politie met honderd oogen en ontel bare ooren, en gaf zich geheel over aan de genoegens der tafel, zoo vurig be zongen door Grimod de la Reynière, den onveigetelijken lekkerbek, die, om aan hinderpalen, die er voor het verplichtend schoolbezoek bestaan, te doen verdwij nen, en den weg te banen voor de in richting van den vierden graad van het lager onderwijs. Er wordt daarom voor gesteld te verbieden, kinderen onder de veertien jaar te laten arbeiden in werk huizen of fabrieken. Mits zekere voor waarden kan de koning den arbeid toela ten van kinderen boven de dertien jaar voor een zeker getal uren, zoodanig nochtans, dat zij nog de lessen eener lagere school of eener beroepsschool kunnen volgen. Het zal ook verboden zijn kinderen onder de veertien jaar thuis te doen wer ken voor rekening van een baas." - Aan de Berliner Zeitung am Mittag wordt uit New York geseind: Op de middelste en zuidelijke F i 1 i p p ij n e n heeft een orkaan gewoed. De goever- neur Fores meldt, dat verscheidene groo te steden op de eilanden in de laatste dagen door den vreeselijken storm ver woest zijn. Alleen op de eilanden in de nabijheid van Manilla vonden 17.000 menschen den dood. De hoofdstad Ta- koblou is geheel vernield en de hoofd stad van het eiland Panay. Kapit is ook geheel verwoest. Hierbij zijn ongeveer 5000 menschen omgekomen. De telegra fische verbinding tusschen Manilla en de zuidelijke provinciën is geheel afge broken. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besluit is de Oost-Indische Ublfttoc ItfïffSterijirrcfaCfb*nbtci mud? Hoog gerechtshof van Ned.-Indiëv eervol ont slagen zijn benoemd tot vertegenwoordigers der Regeering op het in October 1913 te Milaan te houden XlVe Internationale Congres tegen het alcoholisme jhr. mr. C. J. M. Ruys de Beerenbrouck, lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal te Maastricht, dr. W. P. Ruysch, benoemd tot voorzitter van den Centralen Gezondheidsraad, dr. J. R. Slotemaker de Bruine, voorzitter van den Bond van Protestantsche drankbestrijdersvereeni- gingen Enkrateia te Utrecht. Batavia vrij van cholera. De correspondent van de Telegraaf" te Batavia seint, dat de besmetverkla ring wegens cholera van Batavia is op geheven. Tariefwet. De te Groningen gehouden vergade ring van afgevaardigden van den Pro vincialen (Groningschen) Bond van Pa trimonium heeft besloten de Tweede Kamer te verzoeken het ontwerp-Tarief- wet zoo spoedig mogelijk in behandeling te nemen. Beleediging. De politie te Zaandam heeft ambts halve proces-verbaal opgemaakt tegen den heer J. E. W. Duys, lid van de Tweede Kamer, naar aanleiding van eenige be- leedigende uitlatingen van dezen omtrent mr. C. A. Elias, burgemeester van Zaan dam, in een Vrijdag aldaar gehouden openbare vergadering. KORTE KRONIEK. De gewone audiënties van de Minis ters van Oorlog en van Landbouw, Nij verheid en Handel zullen deze week niet plaats hebben. de gevaren van het schrikbewind te ont komen, met een kraam op de kermissen in het Zuiden reisde. De geestige finan cier was kermisreiziger geworden. Men had de oesters gebruikt. De paling in gelei, de salade met gevogelte, de patrijs, het gebak en de vruchten onder gingen hetzelfde lot, bespoeld met edele wijnen, en ternauwernood herinnerde zich de zwartgelokte tooneelspeelster nog het doel van haar komst in de woning van haar vriend aan de rue Saint-Honoré, toen een gedruisch, eerst nog in de verte, maar dat voortdurend nader kwam, haar de eigenlijke reden van haar morgen- bezoek in het geheugen terugriep. Zij stond van tafel op, liet de perzik, die zij uit de vruchtenschaal van Sak sisch porselein genomen had en bezig was van den fluweelen schil te ontdoen, op haar bord liggen en snelde naar het venster, dat op de rue Saint-Honoré uitzag. De straat stond zoo vol met menschen. als een dichte massa opeengepakt, dat men zich afvroeg, hoe de karren met de veroordeelden er doorheen zouden moe ten komen. Half verborgen in de koets poort van een huis, juist tegenover liet balkon van dokter Nollan, stond een jonge man, wiens gelaat ten deele bedekt was door een das, ongeveer gelijk aan die der mqscadins, welke eenige weken te LEIDEN, 2 December. Nederl. R. K. Volksbond. Gistermiddag hield de afd. van den Nederl. R. K. Volksbond een verplichte vergadering, die slechts matig was be-* zocht. Nadat bij ontstentenis van den Voorzitter de vice-voorzitter de verga dering had geopend en de notulen wa ren vastgesteld, kwam als gebruikelijk! aan de orde de installatie van verschil-* lande nieuwe leden, hoofdzakelijk bak kersgezellen. De voorzitter uitte daar bij zijn vreugde, dat de leden niet al leen tot den Bond waren toegetreden, doch tevens toonden in te zien de nood zakelijkheid van aansluiting bij de vakbe weging. Daarna verkreeg de heer W. de Gooyer, voorzitter van St. Hubrecht het woord, die in een korte toespraak, waar in hij het goed recht van iedere onder* afdeeling op een banier verdedigde^ een nieuw vaandel voor het bak- kersgilde aanbood. De kosten hier van waren gevonden uit vrijwillige bij dragen en uit een deel van de opbrengst der bakkerij-tentoonstelling. Met een herinnering.aan hetee.en St. Hubrechtu» de spr. dat het vaandel wèlverdiend was. De W.Eerw. pater C. Zuidgeest wijd de het vaandel, waarna de voorzitter het namens het bestuur aanvaardde, verze kerend zich bij voorbaat reeds te verheu gen dat 't schoone vereenigingssymbool Dij het a.s. encycliekfeest door Leiden's straten zal trekken. De heer van der Aar, secretaris van St. Hubrecht, zette in een keurige rede uiteen, dat het vaandel het kruis in top; voert, met het insigne van den Volks bond opgewerkt als herinnering aan het devies van den Bond: voor Go'd* en Kerk, Vorstin en Land. Het medail lon geeft een voorstelling van het be kende jachtavontuur van den H. Huber- tus. Spr. deelt een en ander van het leven van dezen heilige mede, alsmedel hoe men er toe kwam hem tot patroon der bakkers te verkiezen. Ten slotte sprak de secretaris van het bondsbestuur der Ned. R. K. Ver. van Bakkersgezellen enz. de heer Lauret. Hij betoogde, dat het zwaartepunt van den arbeid der vakbeweging ligt in de ver betering der arbeidsvoorwaarden. Spr. die veel lof bracht aan St. Hubrecht en aan haar bestuur voor de werkzaamheid inzake de verbetering van arbeidstoestand den en het organiseeren der vaktentoon stelling, meende toch dat de kroon op het werk werd gezet door de aansluiting bij den nationalen R. K. Vakbond. Over de beteckenis hiervan wijdde spr. breed voerig uit, om te eindigen met een voren in de mode waren gekomen en wiens zwarte oogen, die 'gloeiden als vurige kolen, overschaduwd werden door den breedën rand van zijn hoed. Zij merkte hem niet op. Hij keek met buitengewone aandacht naar de vensters der woning, waar zij zich bevond, en toen hij haar gewaar werd, maakte hij een onwillekeurige be weging. Daar woonde Hubert Nollan. Hij wist het. Was de dokter dan in vroolijk gezel schap gedurende de afschuwelijke uren voor hen, die hij zulk een bedriegelijke genegenheid had betoond in hun land Bretagne? Het volksrumoer werd aldoor luider. Óp een bevel van hun commandant veegden de ruiters het middengedeelte van de straat schoon, vormden daar een dubbele haag, hielden de menigte met de getrokken sabels in bedwang en dron gen de nieuwsgierigen terug tegen de muren der huizen. In de verte zag men reeds den som beren stoet naderen. De tooneelspeelster keerde zich snel om en riep: Dokter! Hij vertoonde zich achter haar. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1