3© ""Ibüït enl andT~~~ BINNENLAND. 4e Jaargang, No. 957» Bureau OUDE SINGEL, 34, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, U1T0EZ0NDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/« cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag November 1912,- De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels t 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handeis-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regelmeer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. Weer 'n bond, i iWij, Katholieken, maken zooveel „hek- jjes", verwijten andere partijen ons spot- itend; allerlei bonden worden door ons [opgericht. Daarom is het wel eens goed ,te wijzen op bonden, die van andere zijde In het leven worden geroepen. Je Rotterdam, aldus lezen wij in de -„Ned.", wordt 1 Dec. a^. opgericht een iafdeeling van den „Bond van Hervorm den in Nederland". Het doel van dezen Bond is, om, „bij ide uiteenloopende geestesstroomingen ivan onzen tijfd, ook onder het groote [aantal leden der ïjerv. Kerk, „door me'er- Idere leiding" dan tot nu toe het geval iwas, op geestelijk, maatschappelijk en [ook „op politiek terrein" te komen tot Ide zoo zeer noodige samenwerking van (de leden dier kerk „als geheel" tegenover [Verschillende kerkelijke en niet-kerkelijke !machten, welke, hetzij dan door „vrij zinnigheid" of door een politieke coalitie „van Rome met de mannen uit de geref. lof doleerende Kerk", de gezonde christe lijke denkbeelden verloochenen." De bond stelt zich dus teri doel „hek- jjes" te plaatsen tusschen zijn leden en de ivrijzinnigen eenerzijds en de coalitiege- öooten anderzijds. i Er blijkt ook uit de oprichting van Idezen bond weer eens, hoe noodzakelijk is, wat de Katholieken voorstaan en in practijk brengen, de hechte aaneensluiting ivan gelijk-gezinden, het staan onder „lei- iding". En juist dat, die „leiding" vooral, Ss zoo dikwijls een voorwerp van spot ;en afkeuring. De waarheid wordt, ofschoon men het ïiiei zoo bedoelt, weer eens hulde en lerkenning gebracht! Zeer juist. Wij lezen in de Nederlander van gisteravond naar aanleiding van den uit slag van de verkiezing te Ommen: „Nu die verkiezing afgeloopen en de jgekozene zijne benoeming aangenomen heeft, achteiT wij het volkomen doelloos^ ;en, indien men de coalitie ook in 1913 In stand wil houden, buitengewoon on doelmatig, thans daarover in het open- ?>aar te discussieeren."' Eu het blad vervolgt: „Zeer zeker zal het gebeurde in het Dvcrijsselsche district, indien men de coa litie wil behouden, tot vastere regeling .van sommige punten moeten leiden. Het [ontbreken daarvan geenszins valsch- heid en ontrouw hebben de verwarring veroorzaakt. Maar de bespreking daarvan behoort plaats te hebben, wanneer tot Ide voortzetting der coalitie zal worden ;overgegaan. Thans dit te doen, nu de gemoederen aan weerszijden verhit zijn, ,en de feiten niet in aller oogen vaststaan, izou geen ander effect hebben dan het spelen in de kaart der liberale partijen. Daaraan doen wij niet mee." Daaraan doen ook wij niet mee. Reeds ifneerJere malen hebben wij beweerd, dat /het nu de meest ongeschikte tijd is om te 'beraadslagen, en wij door besluiten te ■nemen, onder den invloed der ontstane Verbittering, spelen in de kaart der vrij zinnigen. En daarom nemen wij deze zeer juiste bemerkingen van de Nederlander met volle instemming over. ALGEMEEN OVERZICHT. De berichten welke van den Balkan ko men handelen zoo goed als alleen over Ide vredesonderhandelingen In welker goeden afloop men steeds meer vertrouwen begint te krijgen. ïn officieele kringen bewaart men het stilzwijgen over de onderhandelingen. Naar men zegt, heeft de Porte thans ifeen nieuwe grensregeling voorgesteld. IDe nieuwe grens zou beginnen bij een 'punt van de tegenwoordige Turksch-Bul- ijgaarsche grens en loodrecht naar bene- jlden gaan tot aan de Egeïsche Zee, waar- jbij Dedeagatsj dan aan Turkije zou blij- >en. i Optimistische Turken verklaren dat de Jonderhandelingen voor Maandag a.s. af- jgeloopen zullen zijn. In een geïnspireerd artikel, blijkbaar bestemd om de openbare meening voor te bereiden op het sluiten van vrede, stelde de „Sabah" de noodzakelijkheid in het licht van een vrede, die zonder de Turksche eigenliefde te kwetsen, het land in staat zal stellen goede betrekkin gen aan te knoopen met de Balkanstaten speciaal met Bulgarije. Berichten welke ook de hoop op goe den uitslag voeden, luiden dat de mo gendheden de Porte er op gewezen heb ben dat het belang van Turkije eischt, dat een spoedige vrede wordt gesloten. Ook den Balkanstaten is aangeraden spoedig vrede te sluiten, waarbij be hoorlijk rekening wordt gehouden met hun militair prestige en hunne nationale belangen. Bulgaarsche bladen vernemen voorts dat een wapenstilstand van eenige da gen gesloten is, waarna men aan de vredespreliminaires zou beginnen. Ech ter verluidt uit Sofia dat de Turksche gevolmachtigden, die de voorwaarden der Bulgaren onaannemelijk achtten, en te genvoorstellen hebben gedaan nopens den voorloopigen wapenstilstand. Een goed teeken acht men nog dat de Bulgaarsche minister van financiën naar het hoofdkwartier vertrokken is, waaruit men afleidt dat er belangrijke financieele onderhandelingen tusschen de bondgenooten en Turkije plaats heb ben. Bij mislukking der onderhandelin gen, zoo bericht men uit Sofia, zullen de bondgenooten gezamenlijk door de linie, waarheen dagelijks versterkingen gezonden worden, heenbreken en Kon- stantinopel bezetten. Als een gevolg daar van acht men onvermijdelijk dat Rusland Konstantinopel en de Dardanellen zal be zetten, waaruit ernstige Europeesche ver wikkelingen zouden ontstaan. Doerazzo zoo meldde de „Daily Telegraph", werd eergisteren door de Servische troepen zonder tegenstand bezet. Tengevolge van het vertrek van het Oostenrijksche stoosemhip „Wurmbrand' dat een installatie voor draadlooze te legrafie aan boord had, is de gemeen schap verbroken. Ook uit San Giovanni di Medua wordt dit bericht aan de „Giornale d'Italia" bevestigd. Dit blad zegd dat de Servi sche divisie onder Pucnezic gisteren op weinige kilometers van Doerazzo aan - kwam en de stad begon te beschieten. Het schieten werd gestaakt, toen de Albaneesche vlag op de vroegere vesting werd geheschen. De Servische comman dant zond Albaneesche notabelen als par lementairen om over de bezetting der stad te onderhandelen. Het kleine Turk sche garnizoen bood geen tegenstand en een escadron Servische cavallerietrok Doerazzo binnen. Talrijke Albaneezen scheepten zich op de pakketboot in, die naar Trioteste vertrok. In de stad is het rustig. De Albaneesche notabelen zonden een protestschrijven naar de regeering te Belgrado en de voorloopige regee ring te Valona, waar de Albaneesche na tionale vergadering de onafhankelijkheid van Albanië heeft uitgeroepen. Ismail Kemal heeft daarvan aan de mogendhe den kennis gegeven, maar zal hierop nog wel niet spoedig antwoord krijgen. Eerst toch zal deze zaak een onderwerp van ernstige bespreking der mogendheden uit maken. De Jesuitenwet heeft door de uitspraak van den Duit- schen Bondsraad een veel scherper vorm aangenomen dan ze tot dusverre had. Een kreet van verontwaardiging, zegt de „Köln. Ztg.", zal bij dit bericht door het heele katholieke volk gaan. Elke ka tholiek zal deze barsche afwijzing van zelfs de meest bescheiden verzachting van de onrechtvaardige uitzonderingswet als een slag tegen zijn eigen katholieke overtuiging gevoelen en elk katholiek zal de beslissing van den Bondsraad opvatten als datgene wat zij is: als een vernieuwing en opfrissching van den Kulturkampf. En de „Germania" schrijft: „Gf men in den Bondsraad zich klaar bewust is geweest van alle consequenties van dit verbod, moet ernstig betwijfeld worden. De weerklank die het bij het katholieke volk vinden zal, zal den Bondsraad niet aangenaam in de ooren klinken. Het besluit lieeft dan tenminste dit voordeel, zegt de „Msb.", dat het de oude wonden weer openhaalt en die ten minste. door het pleistertje van een schijnconcessie niet dicht Iaat trekken zonder dat de wonde eigenlijk genezen GEMENGD Er wordt bekend, dat de zelfstan dige vorsten, prinsen en edelen in En gel sch-I n di met elkaar overwegen, een fonds bijeen te krijgen, groot genoeg om er aan de rijksregeering voor aan te bieden drie linieschepen en ne gen liniekruisers eerste klas. Men zou daarbij verzoeken, de schepen te leggen in de Roode Zee, de Middelland- sche Zee en den Indischen Gceaan. Het plan is nog irihet eerste begin van ontwerp en het bericht mist officiee le bevestiging. De o u d-p1 resident van Venezue la, Castro, heeft zich onder den naam „Puntero" gisteravond ingescheept op de Duitsche stoomboot Windhuk, met be- steipming naar Southampton. Hij maakt de reis alleen. De Windhuk zal na Sout hampton Antwerpen en Hamburg aan- loopen. Gisterenavond omtrent 11,15 is een artilleriemagazijn te Wilhelms haven in brand geraakt. De belangrij ke inhoud is deels door het vuur ver nield, deels beschadigd. Van het uitge breide gebouw staan nog slechts de bui tenmuren. Uit Valencia wordt gemeld, dat de employe's van den Ojos Negros spoor weg in staking zijn gegaan om te protesteeren tegen het ontslag van ver scheiden kameraden. In Malaga staken de arbeiders van de maatschappij, die het spoorwegverkeer met de voorsteden onderhoudt, omdat zij ontevreden zijn over hun directeur. Op een vergadering van den In dustrial Council w^.rdhcf N;ret* door een der leden, een Lagerhuisafgevaardigde, medegedeeld, dat er gevaar dreigde voor een nieuwe staking, omdat de e r- s c h e s p o o r w e g m a a t s c h ap p.ii e n weigerden de overeenkomst 3 jaren ge- den met de andere maatschappijen ge sloten, aan 'te nemen. De leiders hadden alle andere middelen uitgeput en zagen Izich nu voor de keuze van een staking ge- plaats. De geest onder het personeel was zeer opgewonden. Bij het doorzoeken van een .gebouw te Aberdeen, waar minister Lloyd-Geor- ge gisteravond een lezig zou houden, werd een jeugdige suffragette ontdekt,, die een bom bii zich had. Het meisje werd in hechtenis genomen. Later wer den nog twee andere vrouwen gearres teerd. Koninklijke Besluiten. Bij kon. besluit is benoemd tot hoofd inspecteur van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid, dr. Th. G. den Houtcr inspecteur van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid voor Zuid-Holland en Zeeland, en is den benoemde als ambts gebied aangewezen de provincinë Zuid- Holland, Noord-Holland, Zeeland en U- trecht. is aan mr. L. H. D. de Vos tot Ne- derveen-Cappel, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van griffier bij het kantongerecht te Arnhem, benoemd tot directeur, van het post en telegraafkantoor te Montfoort j. de Boer, thans commies-titulair der poste rijen en telegraphie; is benoemd tot adj.-inspecteur van den arbeid, F. Verschoor van Nisse, adj.- inspecteur bij de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij te Winterswijk is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau J. Th. E. Canteel, hoofd commies bij het Bureau voor den ïndus- trieelen eigendom. Christel ijk-Historische Unie. Na afloop van de te Amsterdam ge houden vergadering (zie daarvoor ons derde blad) is, met bijna algemeene stem men, de volgende motie aangenomen De Provinciale Landdag der Christe- lijk-Historische Unie, in Noord-Holland, den 28sten November 1912 samengeko"- men te Amsterdam „gehoord, het referaat van dr. Krom- sigt en de daarop gevolgde discussiën „spreekt als zijn gevoelen uit (in ver band met art. 7 van het program der Christelijk Historische Unie) „dat nleer dan tot nu toe in de Chris telijke politiek nadruk moet worden ge legd op het Christelijk beginsel, in ob jectieven zin opgevat en mitsdien op het Christelijk karakter der overheid als zoodanig ,.dat derhalve piet kracjit aio et worden opgekomen voor de leuze, door dr. Schokking eèns aldus geformuleerd: „Plaats voor den Christus, ook bij de openbare instellingen." Ned. R. K. Vrouwenbond. Zooals wij gisteren mededeelden, is te Amsterdam een vergadering gehouden tot oprichting van de eerste afdeeling van den Ned. R. K. Vrouwenbond. De Zeereerw. heer Rector Stroomer zette daar het doel van den bond uiteen. Aan een verslag in de „Msbd." ontleenen we het volgende: Spr. zal dan iets zeggen over den Bond. Wat wil hij? De Roomsche vrouwenbond wil zich niet bemoeien met bestaande vereeni- gingen. Iedere vereeniging moet haar eigen werkkring zelfstandig behouden. Spr. zet de idee van den Bond aldus uit een In elke plaats wordt getracht een afdeeling op te richten van den Bond. De leden, die toetreden kiezen een bestuur. Het bestuur bestaat van zelf uit bestuur- deren van de bestaande Katholieke vrou wenverenigingen. Hieruit wordt een da- gel ijksch bestuur samengesteld. De ver schillende afdeelingen vormen te zamen een R. K. diocesanen vrouwenbond. De afdeelingen kiezen een diocesaan be stuur. De diocesane bonden der verschil lende bisdommen vormen samen een fe deratie. Daarnaast staat een algemeen secretariaat van R. K. Vrouwenbonden.' Maar spreker wijst er uitdrukkelijk op, dat de R. K. Vrouwenbond absoluut on afhankelijk is van andere organisaties. Dus b.v. ook absoluut onafhankelijk van de .Kath. So.c Actie. Het doel van den bond zal zijn de deelneming van de vrouw aan het Katho liek leven te bevorderen, volgens de en cyclieken Rerum Novarum en Graves de communi re, in volstrekte gehoorzaam heid aan de bisschoppen. Het doel moet zijn, bevordering of oprichting van Ka tholieke Vrouwenverenigingensamen werking zoeken onderling. Practisch stelt spreker zich voor, dat een afdeeling b.v. wenscht op te rich ten een vereeniging voor eerste hulp bij ongelukken. Zii vereenigt daarvoor bij voorkeur R. K. ziekenverpleegsters en tracht cursussen op "te richten. Verder een vereeniging voor ondervvijs aan ach terlijke kinderen. Propaganda voor de Roomsche persbestrijding van bios copen-kwaad bestrijding van onwelvoe- gelijke mode; bescherming van externe winkeldamesonderzoek naar slechte loonen in huisindustrie en fabrieken, etc. Wie hooren in den R. K. Vrouwenbond thuis Alle R. K. vrouwen die aan de be palingen der statuten voldoen. En spre ker wijst er uitdrukkelijk op, dat in de kleinste plaatsen een bond kan worden opgericht. Ten slotte hoopt spreker dat de hoo- gere standen zullen medewerken want die hulp is juist noodig. Onderwijzers-salarissen. Het Comité voor Gemeenschappelijke Salarisactie heeft den minister van Bin- nenlandsche zaken een adres gezonden, waarin het verzocht, het daarheen te wil len leiden, dat nog in deze wetgevende periode een verhooging der wettelijke minima van de salarissen der openbare en bijzondere onderwijzers tot stand kome. Éénjarige spoordienstregeling. Bij de H. IJ. S. M. is het gewoonte om indien een nieuwe dienstregeling eenigen tijd loopt, dat door de Inspectie bureau's aan de stationchefs der groote stations de vraag voorgelegd wordt, wel ke wijzigingen, naar hun meening, in den loop der treinen dienen te worden gebracht met ingang van de volgende dienstregeling. Dit is nu weer geschied. „Het Vliegend Wiel" verneemt ech ter, dat er ditmaal de volgende opmer king aan toegevoegd is: „Bij de opgaaf der wenschelijke wij zigingen is er rekening mede te houden, dat de met 1 Mei 1913 in te voeren nieuwe dienstregeling zal moeten loopen tot en met 30 April 1914 en dus op 31 Gctober 1913 geen nieuwe dienstrege ling wordt ingevoerd, doch zoo noodig alleen enkele wijzigingen per aanschrij ving zullen worden geregeld." „Tijd". R. K. Kalk- en Steenbewerkersbond. Het bestuur van bovengenoemden bond hield te 'sBoszh hare vergadering. Het verslag van den Bondspenningmeester luide gunstig. Weerstandskas, propagan- dakas en het fonds tot uitkeering bij overlijden verkeeren in bloeienden toe stand. Te Hengelo (G.) was opgericht eene nieuwe afdeeling. Mededeeling] werd gedaan van de reorganisatieplan nen te Oosterbeek. Behandeld werd het reglement van het bondsziekenfonds, het welk 1 Jan. a.s. in werking treed. Bij het vakblad zal dezen keer een bijblad verschijnen, en ten behoeve der propa ganda zullen allen afdeelingen meerdere exemplaren worden verstrekt Het op richten van een bouwvakbond, is blijkens verslag van het bestuurslid dat afge vaardigde is geweest om deze quaestie te behandelen, overgelaten aan de bonds-* besturen. Aan het bestuur van den Werk- liedenbond Raamsdonkveer zal worden medegedeeld dat de daar gevestigde Grondwerkers zich wel kunnen aanslui ten, maar niet voor het seizoen. Deze vergadering begonnen te IU/2 uur werd te ruim 5 uur met den Christelijken groet gesloten. Kinderwetten. De Staatscommissie tot redaction- neele herziening der burgerrechtelijke Kinderwetten heeft heden haar verslag aan H. M. de Koningin gezonden. R.K. Vereeniging voor volkszang. De R. K. Vereeniging voor Volkse zang in het bisdom Haarlem heeft te 's Gravenhage hare tweede jaarverga- dering gehouden. De vergadering werd met den Chris telijken groet .geopend door den zeer-» eervy. heer pastoor Wi H. Jansen* van Den Haag, die als leider der bij eenkomst optrad, wijl deken De Graaf, 'wegens ongesteldheid, ontslag heeft ge nomen als voorzitter. Er waren ter ver gadering' afgevaardigden en leden uit ver schillende plaatsen aanwezig, waaronder eenige geestelijken. Uit het jaarverslag bleek, dat de jeug dige vereeniging krachtig in bloei toe neemt. Er zijn thans 5 afdeelingen, n.lj Haarlem, Heemstede, Leiden, Den Haag, en Rotterdam. Weldra zal een afdeeling te Gouda worden opgericht en er bestaan plannen, opnieuw een afdeeling te Ara- serdani op te richten. Het ledental der, 5 afdeelingen bedraagt 910bovendien zijn er nog 80 leden over verschillende plaatsen in dit IBisdom verspreid. Het verslag van den penningmeester, den heer M. L. van Gemert, Heemstede, deelde mede, dat de inkomsten bedroe gen f 322'95de uitgaven waren f317,90Vs, zoodat liet batig saldo f 5,041/2 bedroeg. In het hoofdbestuur waren vier vaca tures te vervullen. Gekozen werden pas toor De Meulder, van Ierseke, mej. Ma rie v. d. Vijver en tnej. A. van Hulst,, beiden van Den Haag, alsmede de heer Gilissen, van Rotterdam. Het Bestuur bestaat thans uit pastoor De Meulder, voorzitter, den heer F. X. M. Schiphorst, onder-voorzitter, den heer Jac. de Jong, secretaris, mej. A. van Hulst, 2de se cretaresse, M. L. van Gemert, le pen ningmeester, mevr. KerkhoffPoortman 2de penningmeesteresse, mej. v. d. Vij ver, pastoor W. P. H. Jansen en den hfcer A. Gilissen, commissarissen. Hierna werd een wijziging in art. 17 van het huishoudelijk reglement gebracht Dit artikel bepaalde, dat jaarlijks f0.75 voor elk lid aan het hoofdbestuur moet worden afgedragen. Besloten werd dit te veranderen in 25 pCt. der contributie van alle leden. Als spreker trad vervolgens op de heer P. A. A. Kunst, gediplomeerd)! spraakleeraar te Scheveningen, met het onderwerp: „Het zangonderwijs op de lagere school, beschouwd in het licht der stemhygicne." KORTE KRONIEK. Naar men mededeelt hebben eeni ge handelaren te 's Gravenhage het plan gevormd eene naamlooze vennootschap op te richten tot het drijven van paaf- den-vleeschhouwerijen met het doel le kwaliteit paardenvleesch te verkoopen tegen zeer verminderd tarief. Voorloopig is een kapitaal van 50 duizend gulden gevormd. Mr. A. H. van Ophuysen, op ver zoek eervol ontslagen als adjunct tolk voor de Turksche en Arabische talen bij het Nederlandsche gezantschap te Con- stantinopel, is te 's Gravenhage terugge keerd. De 1ste klerk bij het Ministerie van B.uitenkndsche Zaken M. H. God-

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1