Gemengd Nieuws. is krachtens deze wet van rechtswege verzekerd. Wordt ziekenrente uitgekeerd, dari is beslist, dat dc verzekerde aan een be roepsziekte lijdt en behoort de door die ziekte noodig geworden geneeskun dige behandeling ten laste der ziekenkas fe Komen. De losse arbeiders vallen ook onder deze verzekering. De premiën worden door de Rijksver zekeringsbank voor het geheelc rijk vast gesteld. Oefenen evenwel omstandighe- heden in het gebied van een Raad van Arbeid een bijzonder gunstigen of on- gunstigen invloed op een of meer be roepsziekten uit dan is de Raad van Ar beid bevoegd de premiën voor die ziek ten te verlagen of te verhoogen. Van bepaalde onde nemingen kan bij zondere premiën worden geheven. De premie mag geheel noch gedeeltelijk, van liet loon van den' verzekerde wor den afgehouden .Hij, die ziekenrente ontvangt, kan geregeld tegen loon werk zaam zijn. Gemeenteraad van Leiden. (Vervolg.) Aan de orde is: 14o. Verzoek van Gebr. Stork en Co. in zake de aanschaffing van een turbo- generator met toeöehooreii teil behoeve van de Electriciteitsfabriek. B. en W. stellen voor het \erzoek voor kennisgeving aan te nemen. Hierbij komt in behandeling een nader adres van Gebr. Stork. De Voorzitter zegt, dat commissa rissen der lichtfabrieken nooit ook maar eenigszins de vaderlandsche industrie hebben willen benadeelen. De verschillen van vroeger waren zeer aanmerkelijk en zaten niet in eenige meerdere reiskosten. Spr. li'eeft tot zijn leedwezen de cijfers niet meegebracht, want hij vermoedde, dat men de mededeeling van het prae- advies wel zou aannemen. De verschillen, herhaalt spr., waren vroeger zoo impor tant, dat er nu geen reden was de firma Stork uit te noodigeir. Spr. is verzekerd, dat de firma Stork nooit een machine van het benoodigde kleine type heeft gemaakt, 't Is gevaarlijk voor een elec- trische centrale, van een fabriek de eer steling van een dergelijk type te betrek ken. Spr. specificeert, dat zeker de helft der machine door Gebr. Stork uit het buitenland wordt betrokken. Commissa rissen konden in t onderhavige geval niet voordeeliger voor de gemeente hebben gehandeld. Spr. acht het niet gewenscht een debat met Gebr. Stork te openen. De motie zullen zij we! in de courant lezen' en 't is niet in het belang der gemeente hen een antwoord te sturen. De heer v. d. Pot wil de beleefdheid in acht nemen en stelt voor de firma Gebr. Stork te antwoorden, als zooeven door hem besproken. De heer Korevaar acht het voor- stel-v. d. Pot een bedenkelijk precedent. In dit geval staat voor spr. de firma Stork gelijk met den eersten den besten tim merman uit de stad.' Aan deze wordt ook geen kennis gegeven als een werk, waarnaar hij meedong, hem niet is ge gund. Spr. heeft bovendien formeele be denkingen, omdat het hier een kwestie geldt tusschen den Raad en B. en W. en niet met Gebr. Stork. Wethouder v. d. Lip bestrijdt uitvoe rig het voorstel-v. d. Pot. Iedereen zou dan r^cht hebben op mededeeling van be slissingen op door^èift TngèdiW^£_adres- sen. De heer Fokker verdedigt het voor stel, omdat z. i. de vaderlandsche industrie hier is achtergesteld en aan adressanten wel mededeeling mag worden gedaan van de maatregelen, die de Raad nam ter bevordering van de nationale nijver heid. Spr. bestrijdt nader den Voorzitter. De Voorzitter zegt overtuigd te zijn dat de vaderlandsche industrie niet is benadeeld. De heer van der Pot verdedigt en de heer Vergouwen bestrijdt het zenden van een antwoord. De heer H e e r e s constateert, dat vol gens de mededeelingen van B. en W. er geen gering, maar aanmerkelijk prijsver schil bestond tusschen Gebrs. Stork en de buitenlandsche fabriek. Het adres wordt met 25 tegen 4 st., die van de heeren v. d. Pot, Botermans, Fokker en v. d. Eist, voor kennis geving aangenomen. 15o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor het maken van een ver hoogd voetpad op het gedeelte van de Hoogewoerd gelegen tusschen de Rijn straat; en de Bolwerkstraat. De heer C o r t s zou 't trottoir willen doortrekken van de Bolwerkstraat tot de Kraaierstraat. Wethouder Fischer zegt, dat in de toekomst wel tot aanleg van het tweede gedeelte zal worden overgegaan, 't Is een kwestie van geld. De wegname der stoepen zal niet tot verfraaiing bij dragen. Het voorstel wordt goedgekeurd. 16o. Verordening, houdende wijziging der verordening van 6 Februari 1908 (Gem. blad No. 4), regelende de samen stelling van het bureau van Gemeen tewerken en van dat voor het Bouw- en Woningtoezicht en de bezoldiging van 'de aan die bureaux verbonden ambte naren. B. en W. stellen voor de aanvangs- wedde van den ingenieur der gemeen tewerken te verhoogen van f2000 tot f2400 en den titel in ingenieur-plaats- verv. directeur. De heer Korff ziet de noodzakelijk heid niet in van de voorgestelde salaris regeling. Bij gebleken bekwaamheid zal men een persoonlijke toelage kunnen ge ven. In den Haag Is onlangs een op roeping gedaan voor een ingenieur op een wedde van f15002400. De heer A. Mulder, zich bij den heer Korff aansluitend, merkt op, dat in Arn hem het salaris lager is dan te Leiden. Spr. is voor goede bezoldiging en zal dan ook later niet voor verhooging terug schrikken. Maar hij wil de oproeping doen geschieden op de jaarwedde, als waarop de heer Rüclcert is benoemd. Dc heer Fokker zegt, dat het voor gestelde tractement lager is dan elders in soortgelijke betrekkingen wordt be taald. Spr. is voor de salarisverhooging, omdat hij een goede kracht wil aan stellen. De heer Roem zegt, dat voor een dergelijke betrekking Leiden een soort doorgangshuis is. Al geeft men f 1000 meer, men behoudt de betrokken ambte naren niet, omdat zij streven directeur van gemeentewerken te worden. Spr. weet, dat een zeer geschikte kracht naar de betrekking solliciteert op f 2000 wedde. Dc heer Vergouwen merkt op, dat de sollicitanten uit de behandeling van detl heer Rückcrt weten, dai de Raad het personeel goed behandelt en met billijke wenschen rekening houdt. Spr. wil den zuinigen weg bewandelen, omdat bij de laatste salarisverhooging van den keu- ringsveearfë is gebleken, dat een hooger salaris niet meerdere sollicitanten waar borgt. De heer van de r Pot verdedigt het voorstel, er op wijzend, dat de ingenieur zelfstandig adviezen aan den Raad uit brengt. De heer Hoogeboom meent, dat voor deze adviezen de directeur steeds verantwoordelijk blijft. Dit zelfstandig werken is zoo groot niet. Wethouder Fischer verdedigt het voorstel. Voor een aanvangswedde van f2000 is met den tegenwoordige» stand der salarissen geen goede kracht te krijgen. Het vooruitzicht op een perso- neele toelage hangt in de lucht. Na replieken van de heeren 'Roe m Korff en A. Mulder, die opkomen tegen het gezegde van wethouder Fischer, dat voor f2000 geen goede kracht is te krijgen, en na verdediging van het voorstel door den heer Fokker en den Voorzitter wordt het voorstel tot salaris-verhooging verworpen met 18 tegen list., die van de heeren v. d. Eist* Fischer, Fokker, van Hamel, Heeres, Hoogeboom, Korevaar, Kruimel, v. d. Lip, Reimeringer en v. d. Pot. De Voorzitter geeft nu in over weging de geheele verordening te ver werpen, zoodat alles blijft, gelijk 't nu is. De heer Zwiers geeft in overweging het salaris met f200 te verhoogen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. "daar toe geen voorstel zullen doen. De heer Briët wil den naam van ingeniepr- plaatsverv. directeur voor den nieuwen titularis behouden, omdat de redenen voor deze verandering zullen blijven be staan. De Voorzitter ontkent dit, om dat het salaris van den te benoemen titu laris met zijn werkkring verband hield. De verordening, in stemming gebracht, wordt verworjjen niet 17 tegen 12st. Alles blijft dus onveranderd. 17o. Voorstel tot onderhandsche op dracht van het maken der gewapend be tonwerken voor het gebouw der vuil- verbrandings-inrichting aan de N.V. Wer- rristtk'S -Betonfabriek te Oegstgeest. Goedgekeurd. -i_ 18o. Voorstel inzake het beweegbaar maken van de Zijlpoortsbrug ten be hoeve van de Hollandsche Electrische SpoorwegMaatschappij. Den heer van der Eist heeft dit voorstel bevreemd. Hij begrijpt niet,waar om de subsidievoorwaarden weer moeten worden gewijzigd, 'tls uitsluitend in het belang der maatschappij, dat de brug be weegbaar wordt gemaakt. Waarom moet de gemeente daarvoor f4300 uitgeven en de bediening der brug op zich nemen? Waarom moet weer een stuk van de na lang debat vastgestelde voorwaarden af gebrokkeld worden? De heer Hoogeboom heeft bezwaar tegen het voorstel. Spr. heeft bij het na zien der plannen voor de tijdelijke brug opgemerkt, dat door een kleine wijziging de doorvaartwijdte van 7.30 M. op 8M. kan worden gebracht, zoodat direct aan den eisch der Maatschappij kan worden voldaan. Leiden blijft dan geheel vrij van dc verplichting om voor 1922 een nieuwe brug te bouwen, omdat de behoefte daar aan in 1922 wellicht niet zal bestaan. De heer Vergouwen bestrijdt den heer v. d. Eist. opmerkend., dat niet de Maatschappij, doch B. en W. het initiatief tot wijziging der subsidievoorwaarden hebben genomen. Spr .juicht het plan toe. De heer Pera zou de doorvaartwijdte ineens op 8 M. willen brengen, om tegenover de Maatsch. vrij te staan. De Voorzitter had gedacht, dat dit voorstel zonder debat was aangenomen, want de gemeente doet er een voor- deelige transactie mede. Spr. zet dit nader uiteen en betoogt, dat het groote voor deel voor de gemeente is een bedrag van f20.000 te ontvangen als subsidie voor een brug, die over 10 jaar gebouwd moet zijn. De tijdelijke brug kan zonder groote onkosten niet op 8 M. -doorvaart worden gebracht. Trouwens, de Maatsch. neemt met 7.30 M. genoegen. De tijd kan worden afgewacht om te be slissen welke brug daar moet komen. De bediening levert geen bezwaar op, omdat deze door hef personeel van de Schrijversbrug kan geschieden. De heer Ho ogeboom betoogt, dat de tijdelijke brug op 8 M. doorvaart kan worden gebracht, waardoor de gemeente aan de bepalingen van de Spoorweg maatschappij direct tegemoet komt. De Maatschappij kan hiertegen geen be zwaar hebben, want zij krijgt aanstonds, waarmede zij eerst in de toekomst ge noegen neemt. De gemeente kan later beslissen wanneer verruiming noodig is. Dc heer Roem zegt, dat het bouwen van een breedere brug in de toekomst niet helpt, want men stuit op de breedte van de Zijlpoort. De Voorzitter betoogt, dat dc ge meente van de Maatsch. dc verplichting overneemt om een nieuwe brug te bou wen. De hulpbrug moet tijdelijk zijn en de Maatsch. neemt geen genoegen met een „prulbrugje" voor altijd. De heer Bosch constateert, dat de Maatsch. de bediening en het onderhoud der brug aan de gemeente overdraagt, zoodat ook zij een groot voordeel bij deze transactie heeft. De heer Fokker kan zich niet ver eenigen met het voorstel, hoofdzakelijk op de gronden, door den lieer Hooge boom aangevoerd. De heer Pera zegt, dat er een nieuwe brug moet komen, zoodat hij zich bij het voorstel van B. en W. neerlegt. Na een tamelijk rumoerig debat komt het voorstel in stemming en wordt aan- ge nomen niet 24 tegen 5 st., die van de heeren Fokker, Heeres, v. 'd. Eist, Hoogeboom en Roem. De overige punten van de agenda, w. o. winkelsluiting en kermis, worden aan gehouden. De Raad gaat in comité-generaal. Na heropening der openbare vergade ring is aan de orde: 23o. Bezwaarschriften tegen aanslagen in de plaatselijke directe belasting, dienst 1911 en 1912. De lieer Fokker brengt hulde aan de Commissie van onderzoek voor de be handeling dezer reclames. Hierna wordt conform het praeadvies beslist. De Voorzitter deelt inede, dat in de raadsvergadering van 13 December de winkelsluiting en de kermis aan de orde zullen worden gesteld, terwijl de volgende weck andere onderwerpen zullen worden behandeld. Hierna wordt de vergadering gesloten. Land- en Tuinbouw. De eerste seringen. Staat volgens menschelijke berekening de winter voor de deur, niet alzoo in Aalsmeer, waar heden de seringen welig tieren. Zaterdag werden de eerste prachtige exemplaren op de Centrale Aaismeersche veiling verhandeld deze golden niet minder dan 16 ets. per stuk. De handel in chrysanthemums is na genoeg ten einde. (O. H. Ct.) Landbouwtentoonstelling. Bij beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is be paald, dat de in 1913 te 'sGravenhage te houden nationale en internationale land bouwtentoonstelling zal zijn een'e van Staatswege erkende internationale ten toonstelling in den zin van artikel 8 der Octrooi wet 1910. Daar er sedert 8 October in Engeland geen gevallen van mond- en klauwzeer yonrcrekomen 2jjn? heeft het ministerie van landbouw aire ^perkende bepalingen voor het vervoer van veè ópgCfiCTTfj. Rechtzaken. Kantongerecht te Alphen. De kantonrechter veroordeeldeA. v. R. te Alphen, wegens overtreding art. 453 Wetb. v. Strafr., tot fl of 1 w. tucht school; C. M. te Hazcrswoude, wegens overtreding der leerplichtwet, tot f 5 of 3d.; L B. J. te Benthuizen, wegens idem, tot f6 of 3 d.; C. W. van E. te Woubrugge, wegens overtreding der vei ligheidswet, tot f 15 of 3 d.wegens over treding der visscherijwetB. de J. te Zwammerdam tot f3 of 2d.; K. H. H. te Aarlanderveen tot f4 of 2d.; A. v. G. (e Aarlanderveen tot f3 of 3d.; H. E. te Bodegraven tot f 0.50 of 1 d.P. A. te Aarlanderveen tot f2 of ld.; wegens overtreding der jachtwet L. K. te Hazers- woude tot tweemaal f5 of tweemaal 5d. met verbeurdverklaring van het geweer; wegens overtreding van de verordening van Rijnland: P. K. te Alkemade, G. F. van de P. te Hoogmade tot f3 of 3 d. ieder; M. v. G. te Hoogmade tot f5 of 5 d.; wegens stoomvaartovertredingen H. v. d. V. te Leiden, C. D. te Ouds hoorn, A. Z. te Nieuwveen tot f3 of 2 d. ieder; A. v. W. te Oudshooru tot f2 of 1 d.; M. C. te Bodegraven, G. ,S. en J. v. V., beiden te Uithoorn, tot f5 of 2 d. ieder; wegens o er.redirg der motor en rijwielwet: D. L., G. B., D. H. D., W. v. W., J. S., J. V., P. v. d. W., A. V., allen te Boskoop, tot f2 of 2d. ieder; A. v. W. te Alphen, G. R. en J. M. te Oudshoorn, L. M. v. W. te Benthuizen, P. C. v. D. te Ter Aar, J. G. A. te Rijnzatcrwoude, U. en J. v. d. E. te Hazerswoude, J. F. K. te Oudshoorn, J. J. de R. en N'. de H. te Ter Aar, A. M. O. en G de B. te Bos koop, A. R. en J. F. N. te Aarlander veen, allen tot fl of 1 d. ieder; G. F. te Koudekerk en W. v. Z. te Boskoop tot f0.50 of 1 w. tuchtschool ieder; j. G. tc Oudshoorn tot t0.50 of 1 d.; wegens overtreding der politieverordening: W. v. K. Gz., C. v. A., P. O., allen te Hazers woude, tot f5 of 3 d. ieder; wegens overtreding van art. 452 W. v. S.G. T. te Oudshoorn, E. I. te Alphen tot f2 of 2 d. ieder; P. R. te Boskoop tot f 1.50 of 1 d.; H. P. te Ter Aai tot f2 of 2d.; A. v. R. te Alphen tot 3 m. tuchtschool met proeftijd van 1 jaar; wegens idem van art. 424 \V. v. S.M. B. te Aar landerveen tot f 1 of 1 d.wegens over treding der trekhondenwetA. S. de B. te Leiden tot f3 of 3 d.A. v. L. te Alphen. D. v. d. W. te Oudshoorn tot f 1.50 of 1 d. ieder; wegens overtreding van politieverordeningen J. M. te Ouds hoorn, C. J., J. G. B., beiden te Bos koop, A O. te Aarlanderveen tot 1 1 of 1 d. ieder; en E. v. V. te Koudekerk tot f 1.50 of 1 d. Vrijgesproken werdenP. B. te Aar landerveen van de overtreding motor- en rijwielwet, A. J. G. tc Leiden van de overtreding visscherijwet, J. P. te Nieuw veen van de overtreding drankwet en P. J. van A. te Hazerswoude van de overtreding politieverordening. Dreigbrief. De Anisterdamsche Rechtbank heeft een jongen man, overeenkomstig den eisch van het O. M. veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, wegens hét rich ten van een dreigbrief tot den burge meester van Amsterdam. Wegens Iand- looperij werd bekl. verder tot 2 dagen hechtenis en 3 jaar verblijf in een Rijks werkinrichting veroordeeld (wat dit ver blijf betreft was 2 jaar geëischi). De K o n i ngj.n z-i en. Ter terecht zitting van het Haagsche kantongerecht van gisteren bleek, dat men voor zijn ver langen om dc Koningin eens te zien wat over moet hebben. Het is bekend, dat het wandelpad, dat dwars door het Malieveld loopt, niet met rijwielen mag bereden worden. Maar. op zekeren dag zag een fietser in het Bosch, dat de Koningin in een rijtuig naderde, en omdat hij de Koningin nog nooit had gezien cn Haar graag eens van na bij wilde zien, fietste hij het verboden pad over om aan zijn hartsverlangen te kunnen voldoen. Ongelukkigerwijze snajïte hem juist op dat oogenblik een agent van politie en de koningsgezinde fietser liep in de fuik. Het O. M. vorderde, de omstandig heden in aanmerking nemende, slechts f 1 boete. Het geval had wel wat weg van de reis van Pieter Spa, meende de kanton rechter, mr. Boudewijnsc. 'n Noodlottig gebit. De te St. Petersburg vertoevende secretaris der Russische ambassade te Londen, vorst VVjasemski, had het ongeluk bij het ont bijt een groot gedeelte van zijn kunst gebit in te slikken. Een tand raakte in de luchtpijp en zoo in de longen; na een afschuwelijk lijden van 24 uur is de ongelukkige overleden. B e r o uw gekregen! Een jonge man uit Krimpen aan de Lek zou te P. in het huwelijk treden. Op den bepaalden dag was de wederzijdsche familie vol ledig bijeen en gereed om den gewich- tigen tocht naar het raadhuis te aan vaarden. De bruidegom echter ontbrak en bleef ontbreken. Aan vermoedens natuur lijk geen gebrek. Het meest werd ge dacht aan een ongeval en het bruidje bracht een angstigen dag door. De vol gende dag bracht de verrassende oplos sing: de DruttJ^£UI had berouw gekre gen! In een brief aan de fartïïïïc meisje berichtte hij, dat hij van het huwelijk afzag. Geheimzinnige diefstal. —Vol gens de „Star" had een groote bank te Londen dezer dagen eene credietinstelling van Alexandrië tien kisten gezonden, die elk 5000 soevereinen in goud bevatten. De kisten waren gevuld in de bank in 't bijzijn van de vertegenwoordigers van hooger gezegde credietinstelling. Elke kist was verzegeld door de bank en door de vertegenwoordigers van de bestemme lingen. Deze laatsten hadden kwijtschrift gegeven en de tien kisten, begeleid door ewapende detectieven, waren ingescheept, daarna onderzocht in de dokken te Brest, te Brindisi en bij hunne aankomst te Alexandrië. Zij waren ongeschonden. Niettemin, toen men in dc credietinstel ling de kisten opende, ontdekte men, dat 10.000 soevereinen vervangen waren door looden staven. Ongelukken. Eergisteren trof een man, werkzaam aan de vluchthaven te Hoorn, het ongeluk, dat hij door een baggermachine aan het hoofd getroffen werd. De kaak werd verbrijzeld en de kiezen en tanden werden uit den mond geslagen. De eerste hulp werd verleend in het gebouw van het Witte Kruis, waar na de man ter verdere verpleging naar Alkmaar werd vervoerd. De „N. Gr. Ct." meldt, dat in de Zwanestraat te Groningen eergisterna- middag een jongmensch, doordat hij, op zijn fiets zittend, met een kar in botsing kwam, zoo erg is gevallen, dat hij kort daarop is overleden. Wat is geschreven, blijft. De „Msbd." vertaalt uit de Harveys Papers: Op zeker schip ging de stuurman zich wel eens te buiten aan sterken drank. De kapitein deed zijn best om het den man af te leeren, maar als niets hielp, dreigde hij hem, dat, als het nog eens voorkwam, hij het in het logboek zou rapporteeren. 'n Langen tijd hield de stuurman zich goed, maar op zekeren dag verviel hij weer in zijn oude kwaal. De kapitein schreef daarop in het log boek: 12 Aug60 gr. N.B. 70 gr. W.L. „stuurman Jones dronken vandaag". De stuurman (na zijn roes) bad en smeekte den kapitein dit rapport fe schrappen; zoo'n slechte noot in het journaal zou hem de .gelegenheid be nemen ooit kapitein te worden. Doch de kapitein vroeg eenvoudig weg: „Is het waar pf niet?" Ja.... maar.... „Welnu", hernam de kapitein, „wat geschreven is, blijft." Eenige dagen later keek de kapitein het journaal, dat door den stuurman bij gehouden werd, in en zag "daar o.m. inge vuld15 Aug60 gr. N.B. 67 gr. W.L. „kapitein Smith nuchter vandaag." Hij zond om den stuurman, en vroeg hem wat dat moest beteekenen, erbij voegende .het door te schrappen. „Is het waar of niet?" vroeg de stuurman langs zijn neus weg. „ja, natuurlijk is het waar", donderde de kapitein hem tegen. „Welnu, wat geschreven is, blijft", ant woordde de stuurman leukjes. 'n S a 1 o m o n. Op den Schoterweg te Haarlem was eergisteravond kwestie tusschen twee lieden, van wie een Ti hondie bij zich had ,'twelk de ander stellig als zj:n eigendom herkende. Niet waar! Toch wel! Fik! riep de een. Fik kwispelde met z'n staart. Hekkie! lokte de ander. Hekkie spitste de ooren. Wat is nu grooter bewijs van genegen- heidj jt spitsen van öorèrTbf wel 't kwis pelen met den staart? Sommigen meenden de staartmanoeu- vre, anderen gaven de oorbeweging Ge eer, doch eenstemmigheid was er niet hieromtrent. Wat nu? Niets eenvoudiger dan dat, zei 'n man. U maakt 't touwtje los, dan komt de rest van zelf. Is 't hondje van u, dan gaat ie jvel met u mee. Is ie van mijn heer hier, dan zal ie wel dezen kant uitgaan. 't Voorstel werd aangenomen, 't koordje losgemaakt. Fik! Hek! Fik werkte met den staart noch spitste de ooren, doch wipte over 't hekje om 't plantsoen van 't Frans-Halsplein en verdween als 'n haas. De omstanders grijnsden en de par tijen in de verongelukte eigendomsproce dure dropen eenigszins beteuterd af. Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Stadstimmerwerf, Telefoon nr. 127. Geopend van 9—12 uren des morgens en van 25 uren, des middags. Aanvragen van werkzoekenden: 14 timmerlieden, 1 witter, 5 stucadoors, 4 opperlieden, 22 schilders, 1 behanger, 1 mach.» bankwerker, 2 grof-bankwerkers, 1 voorslaar.der, 1 smidsjongen, 1 loodgieter, 1 letterzetter, 1 boekbinder, 1 maclu-breimeestcr, 1 wolsorteerder, 9 loonknechten, 1 avond-loopknecht, 1 loop jongen, 30 losse werklieden, 4 werksters, 1 kookster, 1 dagdienstbode. Gevraagd: 3 metaalschavers, 2 plaatwerkers, 1 smids knecht, R. K„ 2 instrumentmakers. 1 inwonend portier, ongehuwd, 1 banketbakker (2e bediende), 1 broefcenmaker, 1 metaaldraaicr, 1 jalouziën- maker, 2 steenhouwers. Faillissementen. Uitgesproken: M. Siebesma, rijwielhan delaar te Assen, cur. mr. J. T. Linthorst Homan. R. Brandes de Roos, koopman, te 's Gravenhage, cur. mr. H. A. G. Venema. —>F. Buis, koopman, den Haag, cur. mr. H. D. Takken. A. Steentjes Azn„ tuinier, te Monster, cur. mr. D- v. d. Goot N. W. t. Mesman, handelaar in effecten, lid van de (Trina T«!W Amsterdam, cur. mr. J. Kool. H. C. Macoit, koopman Tn nocoew,- Amsterdam, cur. mr. E. van Tuinen. A. Voogd, Apothekers-assistent, thans buitenlands, cur. als voren. S. Messcher, koopman te Water graafsmeer, cur. als voren. Geëindigd: L. F. Heindorf, vroeger te Scheveningen. J. H. Borgast, zetkaslelcm, te Amsterdam. Opgeheven: Mej- A. G. de Zoete,den Haag. Marktberichten. EDAM, 23 Nov. Najaarsmarkt. Aanvoer 770 lammeren. Hoogste prijs f 24 per stuk. Handel matig. GOUDA, 28 Nov. Kaas. Aangevoerd 78 par tijen. Handel matig. Ie kwal. f31 a 33,—2e kwal f 28 a 30, zwaardere f 31 a f 32.50. Boter. Aanvoer 1258 stukken van Yi kg. Handel matig. Goeboter f 1.35 h 1.45, weibotet f 1.20 a 1.30. Veemarkt. Vette varkens met goeden aan voer. Handel minder, 28 a 30 ct. per y$ K.G., biggen voor Engeland met goeden aanvoer, handel minder, 24 a 26 ct. per y-j K.G., magere biggen met goeden aanvoer, handel vrijwel, f 1.40 a f 1.60 per week, vette schapen niet eenigen aanvoer, handel vrijwel, f 22 a f 28, lammeren met goeden aanvoer, handel vrijwel, f 15 a f 21, nuchtere kalveren met goeden aanvoer, handel vlug. f 14 a f 17, fokkalveren f 14 a f 24. MEPPEL 28 Nov. Aan de markt van heden was de aanvoer van boter 900 kilo 1ste soort per M vat f 27.50, 2e soort f. 26.50, 3e soort f 25.50 stukken van Wi kilo f 2.— a 2.25. Handelsberichten. LONDEN, 27 Nov. Wol. Door drie makelaars werden heden aangeboden 12592 bn. diverse Australische soo ten. De wol was van uit stekende kwalilet en de kooplust was dien tengevolge levendiger dan gisteren. Het meeren- deel wass couureds en slipes, daarentegen kwam zeer weinig vettige vlieswol onder den hamer. Ook de sorteering van merinowol was uitstekend, met enkele prima merken van Nieuw-Zuid-Wales en Queensland, waarvoor zeer hooge prijzen werden betaald. Zoowel Engeiand als het Continent kochten op flinke schaal. Het minste avans is 5 percent, maar het roeerendcel der wolsoorten toont een prijs— verhooging van 7V$ tot 10 percent, alles ver geleken ae vorige veiling. Dit laatste wat aan gaat alle vettige en seoiued soorten.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 6