BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. de binnenhuiden voor Enver bqy zich versterkt heeft. Deze zou, naar het heet. zes batterijen snelvuurgeseiïut ontvangen en nieuwe versterkingen voor Derna aan gelegd hebben. - In sommige Engelsehe bladen wordt melding gemaakt van een gerucht, dat men dezer dagen te Londen het bezoek te verwachten hebben zou van prins H e i n r i c h van P r u i s e e u, dep broer van keizer Wilhelm. De prins zou met een diplomatieke zending belast ziin. -Een telegram uit Greiz ineld de u i t- sluiting van 10,000 werklieden in de Saksiseh-Thuringsche ververijen. Een instorting had plaats in de kalkgroeve te Calonne. Zeven perso nen werden gedood en twee zwaar ge wond. De Duitse he keizer krijgt een nieuw jacht, dat 10 millioen M. kost. De bouwkosten zijn verdeeld over de be grootingen van 1913 en 1914. De tegenwoordige Hohenzollern heeft uitgediend en is niet voldoende veilig meer voor den persoon van den Keizer. De nieuwe Hohenzollern moet in het voorjaar vaii 1915 klaar zijn en zal dan deelnemen aan de opening van het ver- breede Noord-Oostzee-kanaal. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tot tijde- Hjk leeraar in de scheikunde bij het Kon. Instituut van de Marine te Willems oord A. Slingervoet Ramondt, techno- loog; is de adjunct-commies bij het Departe ment van Koloniën mr. J. KaJma eer vol ontslagen; is aan den luitenant ter zee 2e kl. D. A. de Ronde eervol ontslag verleend; is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de le luitenant van het korps marechaussee H. Meyer. Kamer-Verkiezingen 1913. De Centr. Liberale Kiesvereeniging in het district Katwijk heeft onder voorzit terschap van den heer G. Kruijff te Sas- senheini, een vergadering gehouden ter voorbereiding van de verkiezingen voor 1913. Besloten werd op den grondslag van het vrijzinnig concentratie-program een actie in het district te voeren en een candidaat te stellen. De nieuwe vijfguldenstukken. In de Tweede Kamer liet minister Kolkman gisteren eenige exemplaren der nieuwe vijfguldenstukken circuleeren. Het vijfguldensstuk is een weinig klei ner dan ons kwartje en dunner; daar door ook lichter. De voorzijde vertoont de buste van H. M. de Koningin, met kroon en herme lijnen mantel, het gelaat naar rechts ge wend, er omheen leest men de woorden „Koningin Wilhelmina", de keerzijde draagt het Nederlandsche wapen, gedekt door een kroon, er omheen staan de woorden „Koningrijk der Nederlanden" er onder het jaartal 1912. KORTE KRONIEK. Te Amsterdam is een bijeenkomst gehouden, waarop na een rede van den geestelijk adviseur, rector P. Stroomer zich een aantal dames hebben opgege ven om als lid toe te treden tot de eer ste op te richten afdeeling van den Ned. R. K. Vrouwenbond. Te Rotterdam is op initiatief van het plaatselijk comité der K. ,S. A. een R. K. Bouwvereeniging opgericht, zich ten doel stellende werkzaam te zijn uitr sluitend in het belang der volkshuisves- iing. Eveneens te Rotterdam is, naar de „Msb." verneemt, door de vereeniging „Voor Eer en Deugd" het initiatief ge nomen om een informatie-bureau op te richten voor heeren, die een of meer kamers willen huren of in pension wen- schen te gaan. Het verbond van vereenigingen van sigarenfabrikanten in Nederland heeft in een adres een aantal bezwaren tegen eenige artikelen van de Veiligheidswet ter kennis van den minister van Land bouw, Nijverheid en Handel gebracht. LEIDEN, 29 November. Plan 1913. Gisteravond werd in het Bondsgebouvv eene propagandavergadering gehouden, belegd door de R. K. Propagandaclub „De Jonge Garde", als eerste van een reeks, die de club dezen winter zal be leggen. De vergadering was goed bezocht en werd behalve door den geestelijken ad- viseur der club, den W.Eerw. Heer Bors- boom, ook bijgewoond door den Z.Eerw. I heer Gadet, pastoor der Hartebrugskerk. Na opening met den Christelijken groet en een korte inleiding, gaf de voorzit- 1 ter, de heer J. P. J. Viddeleer, het woord 'aan den eerw. spreker, kapelaan H.W.J. f Hoosemans, van Rotterdam, die zou spreken over „Ons PI a n 1913". Deze begon op te merken, dat de tijd voor actie is aangebroken en dat het zelfs kort dag is. Want spr. meent, dat de verkiezingsstrijd beslist wordt op 15 Februari, den laatsten dag voor kiezers aangifte. Spr. beschouwt fclen kiezerskweek als alles-beslissend voor den komenden stembusstrijd. Spr. zal geen politieke rede houden; hij wil een eenvoudig hartelijk woord spreken om tot propaganda op te wek ken. Twee vragen wil spr. beantwoorden: Moet de rcchtsche meerderheid be houden blijven? en: Staan wij er 'l vol gend jaar zoo slecht voor? Op de eerste vraag zegt spr. volmon dig ja. Immers, bij de rechtsche meer derheid zijn, voor zooverre dit in coa litie mogelijk is, de Christelijke, geeste lijke en hoogere belangen van het volk veilig. Spr. zet uiteen, dat het een grootc plicht van dc Katholieken is, dat God gediend wordt in het openbare leven, en wij zijn niet verantwoord, als er een Rc- geering komt, die ,gciiik een libeiale re geering, dezen eisch verwaarloost. Als Katholieken hechten wij groote waarde aari een Katholieke schooiopvoe- ding. Kinderen, die een neutrale school bezoeken, gaan den godsdienst beschou wen als een zaak, die er neven staat en het leeren, het verzamelen yan kennis,wordt als hoofdzaak betracht. Deze opvatting is dooi en door verkeerd en daarom zorgen wij, dat het kind doordrongen raakt, dat de dienst van God de .voornaamste plicht is en dat het godsdienstig leven is ge weven door het maatschappelijk leven heen. Dit moet het kind van jongsaf inge prent worden. Van de liberalen is in dit opzicht niet veel te wachten. De liberalen sabbelen op 't oogenblik uit den treure of de christelijke scholen in Indië niet iets te veel aan subsidie ontvangen. De openbare zedelijkheid werd bevor derd door de wetten, ingediend door een rechtsch ministerie. Van welken kant komen evenwel de schimpscheuten, van welke zijde worden aanmerkingen ge maakt, of in welke bladen worden deze wetten bespot? Het is steeds van li berale zijde. Spr. wijst op de handhaving van het gezag en haalt het optreden der Ned. Ver. van Spoorwegpersoneel aan, een optreden, dat tegen het gezag inging. Onze mannen hadden niet met kracht kunnen optreden tegen dezen Bond, als zij de socialisten naar de oogen moesten zien. Zou een liberaal kabinet tegenover de socialistische vereeniging zoo sterk staan, waar de liberalen verschillende ze tels aan de socialisten danken? Spr. releveert deze enkele feiten en merkt vervolgens op, dat men met vol strekt niet alles behoeft in te stemmen, hetgeen de rechterzijde of de regeering deed. Spr. betreurt b.v. het afstemmen van de Bakkerswet, het verwerpen van het amendement-Aalberse-Passtoors inza ke den fabrieksarbeid der gehuwde vrouw en de kwestie van subsidieering der open bare leeszalen, waarvan een hoogst ver- derfelijken invloed uitgaat. Gaan wij echter volstrekt niet met alles mede, wij hebben slechts te vragen wat er gebeuren gaat als links weer aan het.roer komt. Hetzelfde spelletje van 190B wordt herhaald en al bestaat er een overeenstemming op papier in hetz.g. con- centratie-prograin, in werkelijkheid loopen de partijen ver uiteen. Spr. vergelijkt de linksche concentratie met het weinig wel luidend en onharmonieus gefluit en ge piep der stoombooten in de Rotterdam- sche haven bij het uitfluiten van het oude jaar op oudejaarsavond. Roodhuyzen heeft gezegd, dat het toe komstig liberale kabinet stevig op een driepoot zal zetelen, maar spr. is niet gesteld op het ongelukkig mannetje met drie pooten. (Gelach.) Er zal dringend een vierde poot noodig zijn, maar deze poot zal vuurrood zijn. (Gelach en ap plaus). Van een links kabinet is niets goeds te wachten. Komt de linkerzijde aan het bewind, dan zal op het punt van be noemingen wraak worden genomen, en zal het gaan, gelijk Minister Van Raalte heeft gedaan, dat het geringe getal Ka tholieken in de openbare betrekkingen nog wordt verminderd. Spr. verwacht evenmin een gematigd optreden op het gebied der wetgeving, als links aan het roer komt. Te ontken nen valt niet, dat in de laatste jaren een heerlijk Roomsch leven over het geheele land zich ontplooit. Dit kunnen de li beralen niet zetten. Spr. wijst op de retraitehuizen, waarvan men den invloed niet onderschatte! Het zijn de arsenalen, waaruit alle standen kracht putten, ook om den naam van Christus in het open bare leven hoog te houden. Het Bureau voor Vakorganisatie heeft kracht ont plooid tegenover de socialisten. Spr. her innert aan de schitterend geslaagde be tooging der R. K. vakbeweging voor den 10-urigen arbeidsdag. Ook andere uitin gen van vooruitgaand Katholiek leven worden door spr. behandeld. De liberalen doen alles om de partijen der coalitie tegen elkaar op te zetten en gebruiken daarvqpr de ontwikkeling der Roomschen. Spr. ridiculiseert ook de beweging om de Borromeus-Encycliek en het Motu proprio Quantalis diligentia. Spr. meent hiermede voldoende te heb ben aangetoond, dat wij ons Rechtsch ministerie moeten behouden en komt dus tot de tweede vraag. Er heerscht in onze kringen een ze kere lusteloosheid en het laatste sprankje hoop schijnt uitgedoofd. Het is jammer, dat er zoo weinig so ciale wetten tot stand zijn gekomen, maar toch zal men moeten getuigen, dat er reusachtig is gewerkt door de Regeering, speciaal door den Minister Tahna, die het meest wordt aangevallen. Men staal eenvoudig verbaasd over Talma's arbeid. Spr. haalt de vele tot stand gekomen wetten aan, welke onder Talma's de partement ressnrteeren. Meermalen werd door de liberalen warme lof aan Talma toegezwaaid. Verschillende sociale wet ten wachten op afdoening, doch deze wordt vertraagd doör de obstructie der linkerzijde. Spr. betreurt dit, evenals hij het jam mer vindt, dat de Tarief wet nog niet is ingevoerd. Was deze in werking ge treden, dan-zou men gezien hebben, dat het zoo erg niet was en dat de klein- indlistrie groot voordeel van deze wet zou ondervinden. In dc Ommer verkiezing bestreed spr. vooral het werken op dc godsdienstige gevoeligheden. Deze zijn tegen den A.R. candidaat opgewekt. Spr. meent daaruit te concludceren, dat in 1913 sterk ge werkt zal worden met godsdiensthaat te verwekken en daarom wacht ons een zware strijd. Toch gaal spr. met hoopvol gemoed de toekomst tegemoet, omdat de liberalen zullen terugdeinzen voor de macht der socialisten. In de concentratie zullen dc socialisten groote» invloed uit- oeefnen en reeds nu is er op een ver gadering te Amsterdam gezegd, dat men het volgend jaar de liberalen zal leeren de Internationale te zingen. Wat voor het volgend jaar te doen? We .moeten onze propagandaclub ver sterken. Maar allereerst moeten wij bid den om van God dc overwinning af te smeeken, gelijk ook in België is gedaan. Als wij goed bidden dan vreest spr. voor 1913 niet. (Applaus.) Vervolgens moet gewerkt worden aan de ontwik keling der propagandisten, opdat zijden boer kunnen opgaan met kennis van za ken, en aan huisbezoek door jongelui van alle rang en stand. Spr. roept ook de hulp der jonge dames in, die in den verkiezingsstrijd veel nuttig werk doen. De propagandisten moeten voorzien zijn van lectuur, o.a. van het pittige spotblad De Roskam. Spr. meent dat met moed en vertrou wen den strijd kan worden tegemoet ge gaan. Het gaat om de vrijmaking van ons Roomsch volk, of ons goed recht op cle school zal worden erkend en of de landsbetrekkingen ook voor ons open staan. Het gaat om de ontplooiing van ons Roomsch leven. Het gaat om den candidaat van de coalitie, wie hij ook zij, gekozen te krijgen. Van huis uit is ieder Katholiek propa gandist door het H. Sacrament des Vorm seis. Wij hebben voor ons zelf te wer ken maar evengoed voor hen, die met ons leven. Wij hebben ons eigen geloof en de rechten, die daaruit voortsprui ten, te verdedigen. Krachtens ons be ginsel zijn wij verplicht aanvallenderwij- ze te werk te gaan, waar de Kath. kerk wordt aangevallen. Spr. hoopt dat alle Katholieken, man nen en vrouwen, zullen medewerken om den candidaat der» coalitie gekozen te krijgen. (Daverend applaus.) Na een dankwoord van den voorzitter en een opwekking tot deelname aan het verkiezingswerk, werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. „St. Aifgustinus'L De Inauguratie-Vergadering van de R. K. Stud.-Ver. „St. Augustinus" heeft plaats gehad in „de Harmonie". Na voorlezing der notulen wekt de aftre dende Praeses de heer Spoorenberg al le leden op, altijd even goed Roomsch als goed vereenigingslid te'zijn. De hee ren Beckers en Geers namen plaats ach ter de groene tafel (resp. als vice-prae- ses en al-actis I). Dan inaugureert prae ses Vos met eenige weinige welgemeen de woorden het 7-tal nieuwe leden. De traditie getrouw richtte nu de modera tor der Vereeniging, prof. Groenen van Warmond zich tot de nieuwe leden en wees hen op 't nieuwe leven dat ze nu zouden i ngaan op de nieuwe meenin gen en niemve bekoringen, waar zij nu zoo vrij tegenover kwamen te staan; „Bestudeert u zelf; legt u toe op uw Christelijk-menschzijn" was de raad die hij tot hen en over hunne hoofden tot zijne oudere vrienden richtte. Daarna verkreeg de Zeereerw. pater P. L. de Jonge S. J. uit Katwijk het woord. Hij sprak over de zoo weinig bekende ele gieën van den H. Gregorius van Nazian- re. Uit zijne lezing, juist niet te lang voor eenen feestavond als deze, bleek hoe de dichter Gregorius voor 't eerst in de literatuur historie zich zelf, zijn eigen stoffelijk-geestelijk ik als de oor zaak, de noodzakelijke oorzaak van eene voortdurende smart zag. Als bewijs hoe Gregorius iets geheel nieuws gegeven heeft, las pater de Jonge eenige metrisch door hem zelf vertaalde stukken uit Gre gorius' elegieën voor. Langdurig applaus beloonde spreker voor de keurige ver vulling der belofte slechis eenige dagen te voren door hem gedaan. Na de Rondvraag werd de Vergade ring gesloten en weldra kon men zich ten half 11 ure aan 't souper zetten. R. K. Politieagenten. Gistermiddag hield! de vereeniging van R. K. politieagenten alhier in het Bonds gebouvv eene algeineene ledenvergade ring. Dc voorzitter opende de vergade ring met gebed, waarna de notulen wer den goedgekeurd. Daarna deelde de voorzitter mede, dat in de vorige ver gadering besloten was, den heer Vid deleer, leider van den vak- en taalcursus der vereeniging, voor de vele en gewich tige diensten sedert de oprichting van de vereeniging aan deze bewezen, het eerelidmaatschap aan te bieden. Met een hartelijke toespraak installeerde nu de Voorzitter den heer Viddeleer als zooda nig en hechtte hem het insigne van eere lid op de borst Deze dankte hiervoor met eenige woorden. Besloten werd aan ieder lid een St. Nicoiaasuitkeering toe te kennen van een gulden. Alsnu kwam de Geestelijk Adviseur, de Welccrw. pa ter Zuidgcest aan het woord, die in een korte, doch schoone rede den leden op het hart drukte, ook in het openbare leven een apostel van Jezus Christus te zijn. Wij stippen uit deze rede het volgende aanDe waarheid is alleen te vinden in de Katholieke kerk. Als men dus tracht dc wereld gelukkig te maken zonder het geloof zal men nooit tot zijn doel geraken. .Wij moeten de Katholieke waarheid niet alleen belijden in het huisgezin, maai ook in het open bare leven. Wij moeten er naar streven de Roomsch e ideeën zooveel mogelijk te verspreiden. Dc Katholieken wordt ten onrechte onverdraagzaamheid aangewre ven. Het „Oranje boven" klinkt even hartelijk uit Roomschen mond, als uit den neutralen. Men kan in den groo te» strijd onzer dagen niet onverschillig blijven staan, daarom is hei onze.plicht ons aan te sluiten bij dc Roomschc or ganisatie. Nadat de Eerw. spr. nog had aangetoond, dat de neutrale vakverecni- gingen langzamerhand al roodcr en roo- der worden, wekte hij aan het slot allen op, pal te staan voor de Katholieke vak- vereeniging. Met een luid applaus en een dank woord van den voorzitter werd de eer waarde spreker beloond. Medegedeeld werd nog dat op Dinsdag 10 Dec. a.s. des morgens te 7V4 uur een H. Mis met algemeene H. Communie voor dc vereeniging zal plaats hebben in dc kerk Hartebrug. Nadat nog enkele zaken van huishoudelijken aard waren behandeld, werd de vergadering met gehad gesloten Met Staatscourant no. 280 zijn ver zonden wijzigingen in de statuten van de Naaml. Venn. Boekhandel en Drukke rij voorheen E. J. Bril!, alhier. Van hier wordt aan de „Std." ge meld: Naar we vernemen zal het hier verschijnende „Dagblad" tot dusver al gemeen christelijk, binnen korten tijd in antirevolutionaire richting geleid wor den. ROOMSCHE AGENDA. Vrijdag 5 uur 's avonds. Bondsge- bouw. Rapenburg 10. Bijbelsche Ge schiedenis met lichtbeelden. Spreker de W.Eerw. pater J. Hendriks O. F. M. Dinsdag 8 uur 's avonds. St. Lo- dew-.jkskerk, Steenschuur. Apologetische cursus. Spreker de Z.Eerw. H.Gel. Heer P. G. Groenen, hoogleeraar aan het groot-seminarie te Warmond. Onderwerp De Kerk en de Charitas. Dinsdag 81/2 uur 's avonds. Bonds- gebouw, Rapenburg 10. Openb. verga dering, R. K. Grafischen Bond. Spre kers de heeren W. Mooijman van Rot terdam en J. van Eijndthoven, voorzit ter Ned. R. K. Grafischen Bond. Woensdag 51/2 uur n.m. St. Jo zefszaal, Rapenburg 52. Bijbelsche Ge schiedenis (met lichtbeelden) voor de kinderen der St. Petrus-parochie. Spre ker: de Weleerw. heer C. G. J. van Leeuwen. ALPHEN. Van de negen woningen, staande voor de R. K. school, welke met het oog op den aan te leggen straatweg, voor Maart moeten ontruimd wezen, zijn er thans nog slechts drie bewoond. Met de andere zes heeft men reeds een begin gemaakt om ze af te breken. Het prach tige gebohw der R. K. school, zal eerst dan wanneer al deze woningen zijn ver dwenen goed uitkomen. KATWIJK AAN ZEE. De haring prij zen op den publieken afslag waren volle haring f 16.25 tot f 16.30, ijle haring f 13.45 tot f 13.65, steurharing f 17.15 makreel f 14.15, alles per kantje. LISSE. Woensdag- en Donderdag avond gaf de tooneelvereeniging Nut en Genoegen haar 29e uitvoering voor donateurs en kunstlievende leden. Op beide avonden was de groote boven- achterzaal van de Witte Zwaan tot in de uiterste hoeken gevuld. Opgevoerd werd „Simon Turchi, of de Italianen in Antwerpen", treurspel in 6 bedrijven. Op meesterlijke wijze werd dit stuk uitgevoerd. Tot slot kregen we een paar leuke voordrachten van den heer C. Elfering. Uit het Jaarverslag der St. Elisabeths-Vereeniging, alhier blijkt, dat in het Vereenigingsjaar 19 Nov. 1911 19 Nov. 1912 door de dames zijn be zocht: 27 behoeftige kraamvrouwen en 52 zieken. Behalve een groot aantal kledingstuk ken, eenige flesschen wijn, port, lever traan, enz. zijn uitgereikt 6344 liter melk, 2109 eieren, p.m. 250 halve Ki lo's rund- en ruim 50 halve kilo's rook- vleesch. Bovendien werden de dames dezer da gen verrast met een vorstelijke gift. 'Zij werden n.I. door iemand, die onbekend wenscht te blijven in de gelegenheid ge steld om aan de behoeftigsten onder de behoeftigen een flinke wollen deken te verstrekken. Een gift, die zeer zeker Ibij het a.s. koude en gure ijaargetijde "zeer welkom geweest zal zijn. NOOTDORP. Bij de drijfjachten ge houden door den heer van den Berg, van 's Gravcnhage, werden bij de eerste maal 28 en de tweede maal 26 stuks hazen geschoten. RIJNSBURG. Meerdere bloembollen- kweekers ondervinden de schadelijke ge volgen van het vele water, gevallen in den laatsten tijd. Verschillende tulpen soorten, vooral die welke niet spoedig na het planten wortel schieten, zijn voor een groot gedeelte verrot, althans op land, dat geen voldoende aSwalcrinj heeft. De hoeveelheid tulpen, welke noj geplant moeten worden, is grooter da» ooit te voren op dezen datunu ook al doo.' de nattigheid waardoor het werk vee vertraagd is. Vorst zou daarom ook nog zeer van onpas komen. VOORSCHOTEN. Gisteravond ver gaderde in hotel Deurloo de IJscIul Allemansgcest". De penningmeester bracht financieel verslag uit dat sloot met een voordeelig saldo van f489.97 De heeren Schmal, Turion en Niersma werden tot verificateurs aangewezen, en bevonden de rekening in orde. De aftre dende bestuursleden, de heeren J. Romein en C. Breukink, werden herkozen en in vacature G. Schmal de heer A. Turion. Dc heer S. de Groen bracht verslag ui; van dc algemeene vergadering. De voor zitter wees de vergadering op een schrij ven van den penningmeester van het Hoofdbestuur, waarin wordt gezegd, dal •de contributie van 5 cent per fid, in dien de toestand van de kas zulks niet toelaat, niet behoeft afgedragen te wor den. Spr. achtte het wenschelijk den af gevaardigden op te dragen hierover op de eerst volgende algemeene vergadering nadere informatie» in te winnen. Over. het houden van een ijsfeest, dat algemee ne instemming ondervond, zal nogmaals een vergadering worden gehouden, daar - dit punt niet op de agenda was aange geven. Gisteren herdacht de heer H. de Wit den dag waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de heeren J. M. van Kempen en Zn. Verschillende stoffelijke blijken van belangstelling werden hem met waardeerende toespra ken aangeboden, terwijl Benvenuto ter huldiging van den jubilaris vroolijke fanfares liet hooien. GEWESTELIJK GEMENGD. In den laatsten t id werd wederom aan verschillende huizen aan het Ra penburg te Leiden lood gestolen. !>e politie heeft de daders, twee opperlic- den, opgespoord en aangehouden. Pro ces-verbaal is opgemaakt. Hedenmorgen is op de Oude Vest te Leiden een paard, gespannen voor een veewagen van den landbouwer Roe- loffs te water geraakt. De strengen van het paard moesten worden doorgesne den, waarna men het dier heeft laten zwemmen naar den Rijnsburgersinge! en het daar op het droge gebracht. Te Nieuw-Vennep speelde een dochtertje van L. D. op een grinthoop, toen een speelmakkertje haar met een handvol keitjes wierp. Een keitje kwam toevallig in het. oor terecht en drong er zoover in dat zelfs de geneesheer hel met gewone middelen niet kon verwij deren. Het meisje is naar het Acade misch ziekenhuis te Leiden gebracht, al« waar het na operatie gelukt is het keit je er uit te nemen. Men hoopt dat het meisje er verder geen schadelijke gevol gen van zal hebben. Gemeenteraad van Lisse. (Vervolg.) Na heropening der vergadering wordt bij den post jaarwedden van het perso-, neel van Openbare werken een request gelezen van den Gemeenteopzichter den heer Suijkerland, houdende verzoek om zijn salaris te verhoogen tot f1200 met zes jaarlijksche verhoogingen van f50. B. en W. stelden voor het salaris te ver hoogen tot f 1200 zonder meer, en on der voorwaarde dat hij dan absoluut geen particulier werk meer zal verrichten. De lieer van Zanten vindt een salaris vaiï f 1000 hoog genoeg. Het voorstel van Bc en W. werd echter aangenomen met Ti tegen 1 stem. Een verzoek van de ge* meentewerklieden om een toeslag op hun loon werd van de hand gewezen. De post onderhoud straten en .pleinen werd verhoogd met een bedrag van f 54Q en zulks in verband met de voorgestelde bestrating en verbreeding van het ge deelte Achterweg vanaf het nu bestraatte gedeelte tot het Vierkant. De post onderhoud parken en plant soenen werd eveneens verhoogd met f500 in verband met de voorgenomen verfraaiing van het Vierkant, waar plant soen-aanleg komt. Bij den post jaarwedde der onderwij zers werd een request gelezen van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers^ houdende verzoek om salarisregeling van het onderwijzend personeel der O. LE School. Hierop werd afwijzend beschikt. Nog deelde de Voorzitter mede. dat men wegens een ministerieel schrij ven genoodzaakt was om een 8-tal ramen in dc openbare school te doen vermaken in naar buiten-draaiende ramen. Kosleiï f 75.— Op voorstel van 3en heer Pijnackec werd een memoriepost op de begrooting gebracht voor een veentueel te stichten geneeskundig toezicht op de scholen. Een verzoek van de heeren S. F. Barn- hoorn en H. Kingma om van gemeente wege eene overeenkomst te sluiten mef de gemeente Haarlem en Leiden betref fende het schoolbezoek van kinderen uil deze gemeente, werd aangehouden tot1 een volgende vergadering. B. en W. adviseerden om afwijzend Ie beschikken, omdat het kinderen geldt vnal gegoede ouders. Wegens de verschillende verhoogde posten werden de uitgaven verhoogd met f 1595. Dientengevolge werd de Hoof delijke Omslag gebracht van f 1350U opj f 15000 en de post onvoorziene uitgaven

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2