Ingezonden Medejeelingen. Ven in gulden pracht ce:i koperen kruis schittert. Wij zöuden water naar de zee dragen indien wij den heer Maas voor zijn kunstpraestatie gingen loven. Het werk prijst den meester genoeg. Met ingang van 1 Jan. a.s. is tot redacteur-verslaggever aan ons blad be noemd de heer W. v. Noord, thans in gelijke functie werkzaam aan de Nieu we Limburger Koerier. Tc rekenen van 6 December a.s. is de le luit. Plaats. Adjudant P. Men- ningh van het garnizoen alhier macli- tiging verleend om het onderscheidings- teeken voor XV jaren Nederl. dienst als officier te dragen. ROOMSCHE AGENDA. Donderdag 8i/« uur 's avonds. Bondsgebouw, Rapenburg 10. R. K. Propagandaclub De Jonge Garde. Bui tengewone vergadering, toegankelijk voor alie Katholieken. Spreker de W. Eerw. heer H. W.- J. Hoosemans, kape laan te Rotterdam. V r ij d a g 5 uur 's avonds. Bondsge bouw, Rapenburg 10. Bijbelsche Ge schiedenis met lichtbeelden. Spreker de tW.Eerw. pater J. Hendriks O. F. M. Dinsdag 8 uur 'savonds. St. Lo- dewijkskerk, Steenschuur. Apologetische cursus. Spreker de Z.Eerw. H.Gel. Hetr P. G. Groenen, hoogleeraar aan het groot-seminarie te Warmond. Onderwerp De Kerk en de Charitas. Dinsdag Styo uur 's avonds. Bonds gebouw, Rapenburg 10. Openb. verga dering, R. K. Grafischen Bond. Spre kers de heeren W. Mooijman van Rot terdam en J. van Eijndthoven, voorzit ter Ned. R. K. Grafischen Bond. Woensdag 51/2 uur n.m. St. Jo zefszaal, Rapenburg 52. Bijbelsche Ge schiedenis (met lichtbeelden) voor de kinderen der St. Petrus-parochie. Spre ker: de Weleerw. heer C. G. J. van Leeuwen. AARLANDERVEEN (dorp). Gisteren avond had in de zaal van den heer Korte- kaas alhier, de lichtbeelden voorstelling betreffende de Missie van Borneo, door den ZeerEerw. pater Jansen plaats. De zaal was reeds vroeg eivol. In het eerste gedeelte van de voorstelling vertelde de Pater bij de beelden heel veel betreffen de Borneo en het leven daar. Het eerst kregen we te zien de kaart van Borneo, waarop bijzonder duidelijk was aange geven het Missiegebied van de eerw. paters van Mill-Hill, vooral bestaande uit het rijk Serawakj welles koning of radja ons ook werd voorgesteld. Daarna kwam een kaartje van Baram, het missie gebied van den Zeereerw. Pater Jansen zelf. De pater verhaalde ons in het kort de geschiedenis zijner missie, die elf jaar geleden gesticht was, al een keer, we gens gebrek aan krachten elders, opge heven,. waardoor reeds verworven vruch ten misschien weer te loor zouden gaan, doch na eenigen tijd weer 'opgericht ten gevolge van clen edelmoedigen steun van een op Borneo wonend Europeaan. Hij schetste ons de groote financi- eele zorgen, waarmede de missionaris te kampen heeft, die daar niet alleen zich zeiven, maar ook jongens, die van dor pen, twee, drie dagen verwijderd, bij de Paters ter school gaan, hebben te onder houden. Om in de kosten daarvan te voorzien, hebben de paters een grooten rubbertuin aangelegd, die echter pas het volgend jaar de eerste financieele vruch ten zal afwerpen. Bijzonder gelach verwekte een groote ©erang-oetang, die op het doek ver scheen. Hier vertelde de pater een in teressant stukje over het vangen der apen, die dikwijls groote schade in de rijstvelden aanrichten. Daarna passeerden vertegenwoordi gers van verschillende stammen en ras sen, inboorlingen en niet-inboorlingen de revue: Poenans, Menado's, Dajaks, Maleiers en Chineezen. Die stammen werden ons voorgesteld in hun leven en gewoonten. We zagen hun dorpen, hun huizen op palen, van binnen en van buiten, hun kleeding, in het dagelijksch leven, bij feesten en in den strijd. Er grijnsden ons aan leelijke koppensnellers, en niet minder de ge droogde koppen die zij op hun vijanden veroverd hadden. Heele rijen doode hoof den hingen in de woningen. We zagen dc inboorlingen in hun familieleven, op jacht met het blaasroer met de vergif tige pijlen, we zagen ze in den strijd, voortsluipend door dichte bosschen met hun schilden en wapens, fn gevecht van man tegen man. Ook kregen we een roeiwedstrijd te zien. Van hun gewoon ten bij het begraven der dooden, niet onder maar boven den grond in prach tig gesneden doodkisten op hooge stel lages, bij het sluiten van vrede werd ons een duidelijk beeld gegeven. Hun bijgeloof werd ons in afgodsbeelden, of feranden en amuletten, doodenkruiken, waarin de beenderen der dooden be waard worden, enz., duidelijk voor- jgesteld. Ook kregen we een duidelijkcn blik op hun handel, visscherij, jacht, het bouwen van huizen, hun nijverheid. We zagen het winnen en verwerken van ka toen, het maken van blaasroer en pijlen, het bereiden van het vergif daarvoor, en het bereiden van sago enz. Ook. zagen we het opperhoofd van Baram, een stoere jonge inboorling, ook het vroegere opperhoofd, waarbij de pa ter in 't eerst nog had ingewoond. Ook uit het leven van den missionaris werden ons eenige beelden gegeven, de missionarissen met hun bekeerlingen en hun inhnds-TiC catlieJiislcu, de paters op reis (o.a. ook pater Jansen zelf). De portretten van Kardinaal dc Vau- ghan en van pater Dum, het hoofd der missie, werden ons vertoond, verschei dene jongensscholen van de Raters en Zusterscholen in Koetjing en in het bin nenland, missie-staties, enz. Bijzonder in teressant was het „Adeste fidelis" in de taal der inboorlingen. Tusschen dit alles was een pauze ge weest, waaronder dc Pater collecteerde Z.Eerw. sprak zijn groote tevredenheid uit over de opbrengst. Nadat de Pater in hartelijke bewoor dingen zijn hoorders had bedankt en de Zeereerw. lieer Pastoor namens de aan wezigen heui een hartelijk woord had toe gesproken, was de voorstelling nfge- loopen. HAARLEMMERMEER. In de gehou den jaarvergadering van de IJsclub ,.Ab- bencs en Omstreken'' werden tot be stuursleden gekozen de heeren A. Kroes M. van Tilburg, C. AL Kroon en B. van 't Riet. Het finantieel verslag sloot met een batig saldo, terwijl o.m. besloten werd, dezen winter,-wanneer ijs en we der dienende is, een hardrijderij te orga- niseéren, ten behoeve van de armen. HAZERSWOUDE. Gisteren vergader de in café Roodenburg de Ingelanden der Groote Hazerswoudsche Droogma kerij, ten einde te bespreken verande ring van bemaling. Door het bestuur werden een viertal plannen aan de ver gadering voorgelegd. Hierna werd ge stemd over het al of niet veranderen van bemaling. 1065 stemmen werden uit gebracht voor verandering en 650 voor behoud der watermolens, wat bcieekent dat de watermolens zullen verdwijnen. Nog is het bestuur een blanco crediet toegestaan om in verceniging met des kundigen veranderingsplannen tc on derzoeken. Op een nader te bepalen da tum zal een nieuwe vergadering wor den uitgeschreven tot het nemen van een definitief? besluit. KATWIJK AAN DEN RIJN. In ho tel de Roskam vergaderde de IJsclub „Voorwaarts" alhier. De vergadering welke bezocht was door 28 leden werd door den voorzitter, den heer W. v. Beelen geopend. De secr. deed jaarver slag, de penningmeester de heer H. W. Grimbergen, rekening en verantwoor ding, waaruit bleek dat in kas was f 426.36. Deze rekening nagezien door de heeren v. Bemmel en v. Prooien, bleek geheel in orde waarvoor de pen- ningm. werd dank gezegd. De aftr. be stuursleden Jac. Remmerswaal en D. de Jong werden evenals de baan-commissa- rissen G. de Ruyter en A. Zuyderduyn Cz. herkozen. Bij rondvraag verlangde niemand het woord, .waarna men over ging tot de gewone verloting. Hierna werd de vergadering geslóten. Tot hoofdbrandmeester is in de plaats van den heer K. Haasnoot, die bedankt heeft, benoemd, de heer G. Vooys. LEIMUIDEN. Dinsdag en Woensdag avond gaf de Tooneelvereeniging Voor waarts hare eerste uitvoering in dit win terseizoen in café J. Keijzer alhier. De zaal was beide avonden zeer goed be zet. De avond werd geopend met een komische voordracht „Dat hebben wij". Den vertolker daarvan komt alle lof toe. Daarop volgde een klucht in een bedrijf „Slachtvisite", welke klucht vlot wercf gespeeld door alle medespelenden zon der uitzondering. De komische scène die hierop volgde „Vroeger... Nu en Straks," viel zeer in den smaak. De jeugdige ar tist, die hierin optrad, kende zijn rol goed van buiten, iets wat vaak van me- nigen van zijnere oudere kunstbroeders niet kan worden gezegd. Daarna werd de pauze ingesteld. Na afloop hiervan werden wij eerst vergast op de klucht „De Goochelaar", waarover wij niets dan lof kunnen uiten. De drie medespe lenden deden in elk opzicht hun best. Nadat nog een komische voordracht ten beste was gegeven, kwam het glans punt van den avond, de klucht in drie bedrijven met proloog „Een paard op Zolder". Te zeggen wie hierin uitmunt te, zou geen gemakkelijke taak zijn, toch meenen wij te mogen zeggen zonder te vreezen iemand in waardeering te kort te doen, dat aan den vertolker van de rol van Tienus Ploeger een bijzonder woord van hulde toekomt voor zijn frisch spel. Een daverend applaus viel dan ook den spelers ten deel. Als slot als naar ge-* woonte een ensemble scène, ditmaaI„Te- rugkomst van den Pleiziertrein uit Am sterdam". Het was in één woord een recht prettige avond. Voor het muzikale gedeelte van- den avond werd op uitste kende wijze gezorgd door de heeren Nic. Wagenaar (piano), en H. Stipdonk (vi ool), beiden te Roelofarendsveen, ter wijl de grime niets te wenschen overliet dank zij het talent van den lieer C. Staats (Leiden). Met genoegen consta teerden wij, dat „Voorwaarts" weder om een paar flinke krachten rijker is geworden, waarvan zij nog goede dien sten kan verwachten. Het aanvullingskohier van den H. Omslag dienstjaar 1912 ligt gedurende vijf maanden voor een ieder ter inzage ter Gemeente-secretarie. NIEUWKOOP. Gisterenavond gaf ons Fanfarecorps „Eensgezindheid" in het café van den Heer Th. van den Bosch zijn eerste uitvoering voor dezen win- ter. Nadat de Voorzitter, de heer P. Augus- tinus de genoodigden welkom geheeten en bedankt had yyor de jj&UJeJ.iike steun aan he'. korps, waardoor li:i mogelijk ge worden was een prachtig vaandel aan te schaffen, zetten de muzikanten de Uit voering in met „Salut au Drapeau, door Victor Mally. Dit nummer, de Ouverture: Flore la Belle van L. Langlois en de Grande Val se Doux Mvstères van A. Korn vorm den de glanspunten van liet muzikale gedeelte. Het was vooral de zuivere, beschaafde voordracht, die blijk gat', dat er onder de flinke leiding van den Di recteur, den Heer J. A. van Berkestijn ijverig gestudeerd was. Vervolgens werden een viertal voor drachten gehouden, die de aanwezigen in een vroolijkc stemming hielden, tot na middernacht. NOORDWIJK. De eerste feestverga- dering van den Ned. R. K. Volksbond ter viering van het St. Willibrordusfeest is uitmuntend geslaagd. Het Bestuur had gezorgd voor een zeer afwisselend pro gramma, dat wel hoofdzakelijk gewijd was aan de vroolijkheid en het lachen, maar toch ook ruimschoots gelegenheid bood van de kunst en wel van de edele zangkurtst, te genieten. In zijn openingswoord riep de voor zitter, de heer öuijze, vooral het welkom toe aan de dames der leden, die door haar groote opkomst getoond hadden, belang te stellen in den R. K. Volks bond. Na het zingen van het Bondslied door de zangafdeeling „St. Gregorius" kreeg de Weleerw. Pater. Zuidgeest het woord, in een van gloed en overtuiging tintelende rede wees de Eerw. spieker op den plicht, die wij, leeken, hebben, om deel te nemen in den strijd onzer dagen. Onze plicht is de waarheid te brengen aan de wereld. Wij, Katholie ken, hebben de waarheid, want Christe- tus is de waarheid. Met alle wettige middelen, moeten wij trachten Christus te doen leven in de maatschappij. Zon der Christus verdwijnen geluk, huwe lijkstrouw, zedelijkheid, reinheid der jeugd. In het verdere gedeelte zijner rede besprak de Eerw. spr. op geestige wij ze de onverschillige houding dergenen die zeggen: „Ik doe niet mce."Als men Ciod, zijn Kerk en het menschdom be mint, moet men meestrijden. Ten slotte wees spr. in een gloedvolle peroratie op het schoone doel van den R. K. Volks bond, n.l. te strijden voor God, en Kerk, Vorstin en Land." De voorz. bedankte den Eerw. spr. voor zijn schoone woorden en sprak de hoop uit, dat de leden van den Volks bond Z.Eerw. nog vele malen in hun midden mochten zien. Tevens deelde de voorzitter inede, dat de Z>Eerw. heer Pastoor tot zijn grooten spijt, om ge zondheidsredenen, de feestvergadering niet kon bijwonen. Hierna werd het programma zonder groote tusschenpoozen vlug en vlot af gewerkt. De zangvereeniging St. Gre gorius" debuteerde dezen avond eeni ge welgekozen nummers „Vertrouwen" van Pr. Abt en „Moeder en Kind" van J. P. J. Wierts. Wij hebben respect voor de wijze waarop de beide zangnummers door een koor van ongeveer 20 zangers dat nog zoo kort bestaat, en dat voor de eerste maal optreedt, werden ten ge- hoore gebracht. De leiding schijnt bij den directeur, de heer Beijersbergen v. Henegouwen, in uitstekende handen te zijn. Genoemde heer gaf nog van zijn muzikale gaven blijk door de aanwezigen te vergasten op een tweetal solo's „Heil- groet aan den Paus", en „De Rangen- stem". De voorzitter der zangvereeni ging, de heer J. G. Rijnders, droeg op een verdienstelijke wijze voor „De Ko- ningsvrouwe", van Arnold Spoel. Voor het humoristische gedeelte van den avond had het bestuur zich de me dewerking verzekerd van de heeren J. P. en C. F. de Haas, leden van de Rede rijkerskamer „Vondel" uit Leiden en van den heer C. P. van Zeist, voor velen een oude bekende en tevens een goede be kende. De keus van het bestuur is een uitstekende geweest, want zoowel de heeren De Haas als de heer van Zeist hadden uitbundig succes. Er is veel en hartelijk gelachen en het talrijke pu bliek, dat de zaal van den heer P. H. v. d. Voort vulde, heeft volop genoten. De voorzitter wan ongetwijfeld de tolk der aanwezigen, toen hij in zijn slot woord zijn dank bracht aan allen, die tot het welslagen van dezen avond had den meegewerkt. Maar ook het bestuur komt een woord van lof toe voor de moeiten, drukten die het zich bij de velen arbeid, die "de bestuursfunctie al reeds meebrengt, nog heeft getroost om den leden een gezelligen avond te be zorgen. De heer Bemelman Jr. hield ook tusschen de verschillende nummers met zijn opgewekt pianospel het publiek in een vroolijke stemming. De uitvoering- die gedeeltelijk werd bijgewoond dooi de beide weleerw. heeren kapelaans, was wel wat laat afgeloopen, een gevolg- van de uitgebreidheid van het program. Tijdens de feestvergadering werd ge collecteerd voor het Ziekenfonds „St. Joannes de Deo". NOORDWIJKERHOUT. Op Dinsdag en Woensdagavond gaf onze tooneel vereeniging „Hulp der Armen" eene uit voering in café „De Zwaan". Op bei de avonden viel er niet te klagen over het bezoek. Vooral de tweede avond toen was er geen plaats meer over. Zij die deze uitvoering hebben bezocht, zijn ten zeerste tevreden over het goede spel, dat men te aanschouwen kreeg. Wij wen schen daarom „Hulp der Armen" geluk uiet haar sikacs» 30 cent per regel. Verschijnt iedere 14 dagen en is overal gratis verkrijgbaar voor iederen kooper van SOLO Margarine a 45 ct. per pond. RIJNSATERWOUDE. Alhier is over- leden de heer V/. Visser, sinds vele ja ren lid van den gemeenteraad en tevens geruimen tijd wethouder. Deze laatste functie legde de overledene verleden jaar neer. Ook maakte de overledene tal van jaren deel uit van het R. K. Par. Arm bestuur waarvan hij penningmeester was Ook van het College van Zetters was de heer Visser lid. De overledene had in den Raad zitting tot 1913. Zijn nage dachtenis zal bij velen in dankbare her innering blijven. WASSENAAR. Gister werd in 't Oostdorp op Elba een vischotter gescho ten van 1.20 M. Zeer waarschijnlijk huist daar nog zoo'n dier. GEWESTELIJK GEMENGD. Gevaarlijk eten. Door het gebruiken van gezouten spek van een onjangs door hen geslacht varken door gebrs. H., aan den ring dijk te Haarlemmermeer woonach tig, werden niet minder dan acht perso nen des nachts ongesteld, welke zoo ernstig werd, dat de hulp van den ge neesheer moest worden ingeroepen. Zij kregen allen hevige koortsen. Gelukkig is hun toestand nu beterende, zoodat het waarschijnlijk nog goed af zal loopen. Het varken, waarvan men vermeende dat het iets mankeerde, was uit nood ge slacht, maar na het slachten, was er niets aan te zien. Toch blijkt het niet goed geweest ie zijn. 401e Staatsloterij. EERSTE KLASSE 4e LIJST. Trekking van Donderdag 28 November. Hooge prijzen. f 100: 18071 Prijzen van f 20. 70 2407 6199 9070 11410 14904 17554 20106 89 506 331 127 89 15011 969> 224 654 640 91 98 619 336 97 363 58 3270 556 360 47 592 18074 66 719 432 79 524 904 668 189 409 910 4764 650 750 47 88 247 566 1135 79 7271 808 13111 897 357 682 1730 5536 669 10 445 944 494 991 42 58 738 10166 572-16158 582 2098 612 975 314 704 441 19091 285 52 95 25 908 506 561 89 58 8234 900 14043 644 745 335 6141 481 11184 239 60 863 Academienieuws. LEIDEN. Gesla? gd voor hetcandidaats-examen in de rechten de heeren H. van der Meulen. Joure, (Fr.) en Barlagen Bussemaker. Leiden. Na verdediging van „Slcüingen" werd heden bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer Albert Hendrik Servatius. geboren te Leeuwarden, wonende te Assen. AVISTERDAM. Bevorderd tot doctor :n de scheikunde op proefschrift: „Bijdrage tot de kennis der Chemische Samenstelling van het duinwater in verband met degeo-mineralogische gesteldheid van den bodem, de lieer W. G. N. van der Steen, geboren te Haarlem. TELEGRAFISCH WEERBEE: HT. naar waarnemingen verricht in aen morgen van 28 November 1912, medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 773.1 Horta. Laagste barometerstand 732.7 Bodo. Verwachting tot den avond van 29 Nov.: Maiige meest Zuidwestelijke wind, betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk regenbuien, iets zachier. Gemeenteraad van Lisse. Vergadering van hedenmorgen. Voorzitter: jhr. Bönninghausen tot Herinckhave, burgemeester. Aanwezig 9 leden. Afwezig de heeren Prins en van der Mei. De Voorzitter opent de vergade ring. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goedge keurd. Daarna wordt direct aangevangen met de behandeling van de begrooting der gasfabriek, dienst 1913. Naar aanleiding van de voorgestelde salarisverhooging van den klerk met f120 is ingekomen een verzoek van den kassier om eveneens zijn jaarwedde te verhoo- gen. B. en W. achten salarisverhooging van den klerk niet gewenscht. De heer L e f e b e r zegt nader te hebben verno men, dat het werk van den klerk niet zeer omvangrijk is. De heer Tromp merkt op, dat de klerk den geheelen dag is bezet, terwijl de heer van Heniert, de kassier, verschillende andere functies kan waarnemen. De heer Pijn acker bepleit de wenschelijkheid van verhoo ging. Spr. begrijpt niet, dat er thans voor den klerk geen werk is, terwijl er vroeger twee waren. De Voorzitter wijst op de moeilijkheden, die uit een verhooging] zullen spruiten. Het evenwicht met hef salaris van den kassier wordt verbroken. De kassier met f400 tractement verdient alsdan minder dan de klerk ,die tot f480 stijgt. De heer van Lijnden merkt hier tegenover op, dat voor den klerk het be drag van f480 een compleet salaris, voor den kassier de vergoeding van f400 een toelage is. De heer Lef eb er wenscht den klerk een deel van den kassiers- arbeid op te dragen, om den heer van Hemert te ontlasten. Het voorstel, zooals het nu is gewijzigd, wordt met alge- meene stemmen goedgekeurd, terwijl op het request van den kassier niet wordt ingegaan. De loonen van den fitter, stoker en handlanger worden met fl per week en van den fitter-leerling met f2 per, week verhoogd. Ter sprake komt de automatische straat verlichting, waarbij de heer v. L ij n d e n klaagt over de slechte werking der auto maten. Sommige lantaarns branden over dag. De Voorzitter antwoordt, dat dit komt omdat de straatjongens de lantaarns aansteken. De heer van Lijnden geeft daarom in overweging de palen met prikkeldraad te omwinden. De Voorzit ter gelooft, dat afdoende maatregelen' volgens den directeur moeilijk zijn te nemen. De baldadigheid der jeugd is verregaand en spr. bereiken herhaaldelijk! klachten. Er is te weinig politie om op alles toezicht te houden en de ouders werken zeer weinig mede. De heer van1 Lijnden meent, dat het niet in het aan tal der agenten zit. Zij moeten met tact op treden. Wethouder van Parijs pierkf op, dat de politie wel wat meer hande lend kon optreden. De Voorzitter, wijst op den weinigen steun der justitie inzake het optreden der politie. Spr. ver haalt vervolgens, dat dezer dagen om streeks 12 uur een officier te paard door, het dorp reed, toen de school uitging. De schooljeugd maakte toen een helsch' lawaai, doch de onderwijzers keken er niet naar om. De heer van Lijnden zou het schoolhoofd daarover willen aan schrijven. De onderwijzers zijn immers niet alleen om de kinderen een lesje te leeren, doch ook om hen op te voeden. Nadat over dit punt nog wat gediscus sieerd is, gaat men weer naar het uit gangspunt terug en wordt besloten de straatlantaarnpalen met prikkeldraad t€| voorzien. De begrooting wordt vervolgens vast gesteld in ontvangsten en uitgaven <op4 f51178.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2