3)e fozicbelre Qou/ta/nt Woensdag 37 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 4e Jaargang, No. 954; Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. Dit blad verschiint elken dag, uitgezonderd zon- en feestdagen. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, ƒ1.10 per kwartaal bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent November 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels f 0.75, elke regel meer 15 cei ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met grat bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoo (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangebode betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Man van rechts Te Ommen is de heer Bichon van [IJsselmonde gekozen, wat zeggen wil, tiat al wat links staat zich gehaast heeft hem te steunen, anders was hij er nooit gekomen. Voor de Christelijk-Historische partij is deze uitslag wel het onaangenaamst. IHaar hoofdbestuur en haar orgaan heb ben beide den heer v. d. Vegte aanbevo len en toch krijgt zij den heer Bichon jthuis. De districts-organisatie heeft een jnooie gelegenheid verzuimd om haar fout goed te maken. Bij de eerste stem- ining bleek overtuigend de groote min derheid harer volgelingen en toch ging izij weer op buit uit, instede van ridder lijk opzij te gaan voor den moreelen overwinnaar, i. c. het kiezerscorps, dat zich achter den heer v. d. Vegte schaar de £r zijn gevallen denkbaar, dat men bij een eerlijke krachtmeting van par tijen in een of ander district de conse quenties eener herstemming moet aan vaarden, maar hier is willens en wetens op een valschen uitslag gespeculeerd. iEen minderheid heeft met behulp onzer vijanden getriomfeerd. De vraag mag dan ook gesteld, of met den heer Bichon van IJsselmonde wel een man van rechts de Kamer bin nentreedt? En speciaal de Christelijk- Historische Kamerclub staat voor de moeilijkheid, of zij hem wel in haar ge lederen zal toelaten. Neen, de Ommer strijd is ook met deze itweede sluiting üer siembus nog niet uit. In den boezem dier club valt de gewichtigste beslissing. Laat zij den heer IBichon binnentreden, dan hecht zii als nog haar zegel aan de Ommer roofpoli- tiek, wat voor 1913 onberekenbare ge volgen kan geven. Laat zij hem, wat eigenlijk zijn verdiende loon is, buiten de 'deur, dan eerst zal een grenslijn zijn ge trokken, welke de Christelijk-Historische kiezers hebben in acht te nemen dan eerst z#l paalden perk zijn gesteld aan het voortwoekeren van den splijtzwam in de coalitie. Dat 's gauw. In zijn idem-zooveelste reclame-mee ting te Zaandam zeide gisteravond de heer Duys Een socialistisch wethouder'in Zaan dam kan natuurlijk nog geen socialisti sche dingen doen dat zal zelfs nog niet mogelijk zijn al was de meerder heid soc.-democratisch, dat komt, om dat men nog midden in het kapitalisti sche stélsel zit. Die waarschuwing komt al heel gauw. Wethouder Duys is ternauwernood aan Zijn taak begonnen en nu reeds bereidt hij zijn volgelingen voor op tegenvallers. Intusschen werpt hij de schuld al op een ander: op het kapitalisme met zijn breeden weg. Ja, dat 's makkeljjk. ALGEMEEN OVERZICHT. Het is nog maar zeer weinig en alles behalve hoopgevend op een goeden uit slag, wat er tot op heden vernomen wordt over de onderhandelingen tusschen de Bulgaarsche en Turksche ge volmachtigden. Gister kwamen ze voor het eerst bij een in het dorpje Bagtsjekeui buiten de 'linie van Tsjataldsja. In officieele kringen heeft men niet Zeer veel vertrouwen in het resultaat der 'besprekingen. EenTurksch hoogwaardig heidsbekleder verklaarde, dat hij twijfel de of er wel meer dan vijf procent kans Was op een oplossing, tenzij Bulgarije, .wat zeer onwaarschijnlijk is, zijn eischen belangrijk wijzigt. De wapenstilstand zal, Indien hij noodig is, 24 uren duren. De jquaestie van Adrianopel schijnt de hin derpaal te zijn. Bij de eerste samenkomst moeten dan ook, naar de „Ikdam" meldt, de Turken fde eisch van ovérgave van Adrianopel be slist hebben afgewezen. Naast de verbetering van den militai ren toestand van het oostelijke leger en «ie jongste successen in de Tsjataldja- lniie, vindt de Porte blijkbaar ook aan moediging door de houding van Oosten rijk jegens Servië. Over de houding der Bulgaren bij de onderhandelingen verneemt Reuter het volgende: Bulgarije is volkomen bereid gematigd te zijn. Het wenscht Europa van zijn redelijkheid en zijn verlangen naar vrede te overtuigen. Wanneer het verzekerd was, dat Turkije werkelijk den vrede wenschte, zou Bulgarije gereed zijn belangrijke wijzigingen in de voorwaar den aan te brengen. Bulgarije, dat meer op het wezenlijke dan op den vorm let, is volkomen bereid de Turksche gevoe lens zooveel mogelijk te sparen. Op en kele voorwaarden, als het terugtrekken der Turksche troepen uit de Tsjaltaldzja- linie, zou misschien niet langer aange drongen worden. Ook zou de eisch om Adrianopel met het geheele garnizoen en de bewapening gewijzigd kunnen wor den. Van meening zijnde, dat de mo gendheden oprechtelijk verlangen, dat de vrede hersteld en gehandhaafd worden, willen Bulgarije en de Balkangenooten alles doen om daartoe mee te werken. Nog weinig ontspanning schijnt er te zijn gekomen in de Oostersch-Servische kwestie hoewel het „Berl. Tagebl." uit kringen der entente-diplomatie verneemt dat tus schen de mogendheden overeenstemming verkregen is. Toch is Oostenrijk er niet voor te vin den dat Servië een haven zal krijgen op eigen grondgebied in Albanië. Wel kan het toestemmen in een handelshaven die door een Servischen spoorweg met Ser visch grondgebied zal verbonden zijn. Voorts verneemt het blad, dat Oosten- rijk-Hongariie-geneigd is de Al»- -cesche kwestie en de havenkwestie i band met de andere Balkan-kwcr. te lossen. Men heeft te Weentn ..ui ook steeds verklaard, dat men den vrede met Turkije moest afwachten, omdat Servië geen gebied van Oostenrijk-Hongarije, maar van Turkije verlangt. Daarentegen staat Oostenrijk op het standpunt, dat het zich niet met een conferentie in wil laten, voordat de groote mogendheden het Oostenrijksch-Hongaarsche stand punt betreffende de kwestie van de Ser vische haven en Albanië aangenomen hebben, zal de regeering te Weehen aan een conferentie willen deelnemen, die, zooals reeds eenmaal gezegd, het karak ter van een registreerende bijeenkomst dragen zal. Zoo heel veel verder is men echter blijkbaar toch niet gekomen. Het eiland Chios is naar nu officieel uit Athene bevestigd wordt, ook door de Grieken bezet. Het vierde eskader van de Grieksche vloot is Zondagochtend te 8 uur voor Kastron, de hoofdstad van het eiland Chios, ver schenen. Het eskader begeleidde de transportschepen Patris en Sappho, die te zamen drie bataljons infanterie en een batterij berggeschut vervoerden. Het eskader vroeg de overgave van het eiland door bemiddeling van dc con suls. Nadat de onderhandelingen over een vreedzame overgave mislukt waren, begon des middags de ontscheping van troepen bij Koentari, gelegen in het Zui den van het eiland. Het Turksche leger trachtte de ont scheping te beletten, die met groote rap heid ten uitvoer werd gelegd, onder dek king van het scheepsgeschut. De Turken trokken geleidelijk terug. Het bezettings leger bereikte Maandagochtend tegen 8 uur den berg Prowatos en trok vervol gens zonder op verzet te stuiten de stad Kastron binnen. Daarna wierp het de Turken, die intusschen stellingen in den omtrek der stad hadden ingenomen, te rug en vervolgde hen landinwaarts. De verliezen waren aan Grieksche zijde: één officier gewond en 5 soldaten gedood. Er werden 25 Turken gevangen geno men. Tengevolge van het overlijden van de Gravin van Vlaanderen juist op den naamdag van haar zoon, waarvoor reeds de vlaggen wapperden, werd gister alle feestbetoon plotseling gestaakt en verschenen de Belgische bla den in rouwrand, miet lange artikelen aan de 'beminde ontslapene gewijd. Zoo schrijft het „Handelsblad van Ant werpen" o.m. Is het rouw in den lande want 's konings moeder was in België het voor werp der algemeene vcreering en waar deering jiet is vooral rouw aan het Hof, want ,de koning verliest in de af gestorvene doorluchtige vrouw niet alleen eene voorbeeldige moeder, doch ook eene hoogbegaafde raadgeefster, ,naar wier wij ze wenken hij gaarne luisterde. Mevrouw de gravin van Vlaanderen heeft van het leven niet alleen de schoo- ne zijden gekend, doch ook rampvolle dagen beleefd en haar moederhart heeft gebloed bij het verlies van eenen zoon, die tot de hoogste lotsbestemmingen was geroepen en die haar ontrukt werd in den bloei der jaren. In de deugden, die immer haren voor beeldige» huiskring sierden, putte zij toen de kracht, om de beproevingen te dragen, zooals zij steeds, in eene diep christene overtuiging, in alle levensom standigheden moed en sterkte had geput. Het is voor Zijne Majesteit, die zijne moeder verafgoodde, een zware slag, voor de koninklijke familie een rouw, voor de natie eene oorzaak van innige deelneming in het onherstelbare verlies door den koning ondergaan. Maria Louisa Alexandrina Carolina, prinses van Hohenzollern, zag het levens licht te Intzigholen bij Sigmaringen, op 17 November 1845, dochter van prins Karei Antoon van Hohenzollern, de prins wiens candidatuur voor den Spaanschen troon mede aanleiding gaf tot den Fransch-Duitschen oorlog. Haar oudste broeder is het hoofd van dqn niet regeerenden (katholieken) tak van het huis van Hovenzollern, terwijl de protestantsche tak van hetzelfde huis de koninklijke macht in Pruisen en de keizerlijke macht in het Duitsche Rijk bezat. Een der broeders van Mevr. de gravin van Vlaanderen is koning Karei van "Ru- menië. Op 25 April 1867 trouwde prinses Ma ria met prins Filips van België, graaf van Vlaanderen, tweeden en jongsten zoonvan Leopold I, uit welk huwelijk 5 kinderen geboren werden, waarvan de jongste de nu regeerende koning Al- bert is. De graaf van Vlaanderen stierf in 1905. Mevr. de gravin van Vlaanderen was eene voorbeeldige, christene vrouw, zeer geloovig, zeer godsdienstig, die in het beoefenen harer godsdienstplichten im mer sterkte en troost vond. Ook als kunstenaresse en als k'unst- minnaresse stond zij hoog aangeschre ven; men kent van haar verdienstelijke aquarellen, die zij kosteloos aan liefda dige tombola's schonk. Het lijk van de afgestorvene is gisteren gebalsemd. In de acte van overlijden van de gravin van Vlaanderen wordt vastgesteld, dat de gravin is gestorven aan een beroerte. Alle souvereinen van Europa zullen zich bij de begrafenis la ten vertegenwoordigen. GEMENGD Garcia Prieto heeft meegedeeld dat hij Frankrijk verzocht heeft Zaterdag het Spaanseh-Fransche verdrag aan de pers mee te deelen. De datum waarop '»et verdrag aan het parlement wor den voorgelegd, is nog onbekv. In de Fransche Ka m e r be toogde de radicaal Delouche bij de be handeling van de begrooting van bin- nenlandsche zaken, dat men ook zonder terug te komen op de Schei dings- wet, toch wel kon trachten de verhou ding tusschen kerk en staat te verbeteren. De rapporteur antwoordde, dat de be sprekingen met Rome voortduren en dat, als men over iets te klagen had den aan zien van de Scheidingswet, het dit zou zijn, dat zij niet volledig genoeg is. Het Duitsche fonds tot bevor dering der zeevisscherij zal het volgend jaar op een half millioen mark worden gebracht. Men is voornemens in de eerste plaats der Duitsche haring- visscherij meer ondersteuning te verlee- nen. Ten gevolge van een ongeluk met een machine in de werkplaatsen van den spoorweg te Nice werden een groot aantal arbeiders geëlectrocu- teerd. Drie hunner zijn overleden. Telegrammen uit Pittsburg meld den, dat de werklieden van de Steel Corporation 70 dollarcents loons- verhooging per dag eischen. «Indien de maatschappij weigert de eischen in te willigen, dreigen de werk lieden met een massa-staking, waar aan alle werklieden in dien tak van in dustrie zullen deelnemen. Gezaghebbende personen verklaarden, dat de toestand inderdaad ernstig is. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is aan T. M. Hoo- gendoorn, eervol ontslag verleend als commies bij de directie van den Land bouw bij genoemde directie overge plaatst als adjunct-commies W. M. Eb- bink, adjunct-commies bij het dep. van Landbouw, Nijverheid en Handel te 's- Gravenhage. De verkiezing in Ommen. Bij de gisteren in het district Ommen gehouden stemming, ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer (vaca- ture-Kuyper), heeft de heer Bichon van IJsselmonde 4181 stemmen behaald, en de lieer Van der Vegte, de candidaat der anti-revolutionairen, die gesteund werd door de Roomsch-katholieken en door het hoofdbestuur der Christelijk-histori- sche Unie, 3541. Gekozen is dus de heer Bichon van IJsselmonde. Het Nederl. Roode Kruis. Het vertrek van de zending naar Mon tenegro is bepaald op Vrijdagnamiddag 4 u. 55 min. van het station Weesper- poort te Amsterdam. Van de regeering in Montenegro is bericht ontvangen, dat er nog groote behoefte bestaat aan verbandmiddelen, heelkundige instrumenten en medicamen ten, echter niet aan geneeskundige hulp. Mocht den leider van de zending even wel blijken, dat heelkundige hulp alsnog gewenscht is, dan zal op zijn telegra fische aanvrage het Nederl. Roode Kruis Nederlandsche geneesheeren en ver pleegsters uitzenden. De actie van de sigarenmakers. Zooals wij reeds mededeelden hebben de sigarenmakers te 's Hertogenbosch besloten het werk te hervatten. De werk lieden-organisaties hebben zich bereid verklaard het geschil aan een scheids rechterlijke besiissing te onderwerpen. Voor den R. K. Zuidelijken Patroonsbond treden als arbiters op de lieerenAlph. Houtman Sr., Den BoschM. Retera, Beek (L.); J. W. L. v. d Putt, Eind hoven W. Huijsmans, Eindhoven. Staatscommissiën. Omtrent den stand der aan Staats commissiën opgedragen werkzaamheden wordt door de regeering het volgende medegedeeld. Het verslag der Staatscommissie tot herziening der Strafvordering wordt be gin 1913 verwacht. De commissie tot vast stelling van een ontwerp betreffende ouderlijke macht en voogdij hoopt nog in dit jaar met haren arbeid gereed te komen, evenals in 1913 de Commissie voor de wetgeving op de registratie en de hypotheekrechten. De sub-commissie der Staatscommis sie betreffende de geldelijke en per soonlijke lasten der landsverdediging, stelde op meerdere plaatsen een onder zoek in. De aanbieding van een partieel rapport zal worden gevraagd. Het verslag der S.-C. inzake de reor ganisatie van het militair onderwijs bij de landmacht, wordt in den loop vain 1913 tegemoet gezien. Overeenkomstig de adviezen der Com missie voor het waterstaatsbestuur wordt met de bewerking eener wettelijke regeling omtrent de wegen verdere voort gang gemaakt, terwijl voorts wordt gear beid aan eene herziening der wettelijke bepalingen omtrent het waterstaatsbe stuur. De S.-C. voor den handeldrijvende» en industrieel en middenstand heeft haar werkzaamheden opgeschort tot de ver schijning van het rapport der Commis sie voor de Middenstandsenquête. De ze heeft met dc opstelling van het eind verslag een aanvang gemaakt. De S.-C. voor den Landbouw hoopt nog in dit jaar met haren arbeid gereed te komen. De voorbereidende arbeid der S.-C. betreffende de werkeloosheid inge steld 30 Juli 1909, om een beeld te jgeven van de werkeloosheid in de ver schillende vakken en naar onderschei dene streken des land, is thanf afgeloo- pen. Vijf andere sub-commissiën zijn reeds i vrij ver gevorderd met hare taak om over de werkloosheidstatistiek en over de middelen tot bestrijding der werkloos heid en tot leniging der gevolgen een oordeel uit te brengen. De Commissie omtrent de verdediging van Nederl. Indië zal waarschijnlijk voo het einde van het jaar met haren ar beid gereed zijn. Een door de Staatscommissie ii zake electriciteitsvoorziening opgemaak ontwerpdat naar hare meeninj voor de regeling van dat vraagstuk doei treffend zou zijn, maakt bij den Minis ter van Landbouw, Nijverheid en Han del nog een punt van overweging uit. KORTE KRONIEK. De „Alkm. Ct." meldt, dat 20 si garenmakers in dienst van de firma Jan Helling en Zn. aldaar, Zaterdagavond hel werk gestaakt hebben. Enkele werklie den zijn aan het werk gebleven. Te Sn eek is opgericht een afdee- ling van den N. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden met een aanvankelijk ledental van 20. LEIDEN, 27 November. De kapitein-intendant C. Wals i9 alhier gedetacheerd voor toezicht bij de aanmaak van verduurzaamde levensmid delen voor het leger aan de Ned. fabriek, voorheen firma Hoogstraten Co. Men verzoekt ons de lezers attent te maken, dat de opvoering van het historisch treurspel «Zriny, hedenavond in de St. Jozefsgezellen-vereeniging, beslist de laatste voorstelling zal zijn, zoodat zij, die dit boeiend en aangrijpend too- neelspel willen zien of nog eens zien, heden voor het laatst daartoe gelegen heid hebben. Voor het examen vrije- en orde- oefeqinegn üer gymnastiek zijn te Am sterdam geslaafd de dames J. W. Koo renhof, E. M. Valk, J. G. van Waveren,- allen van Leiden. D, N. M. Taverne van N o o r d w ij k e r h o u t en J. W. van den Ameele van Oegstgeest. ROOMSCHE AGENDA. Woensdag 71/2 uur 's avonds St. Jozefszaal, Rapenburg 52. Opvoering van het historisch treurspel Zriny. Woensdag 8 uur 'savonds. Bonds» gebouw, Rapenburg 10. Bioscope-voor stelling. Donderdag 81/9 uur 's avonds. Bondsgebouw, Rapenburg 10. R. K. Propagandaclub De Jonge Qarde. Bui tengewone vergadering, toegankelijk voor alle Katholieken. Spreker de Wi. Eerw. heer H. W. J. Hoosemans, kape laan te Rotterdam. V r ij d a g 5 uur 's avonds. Bondsge bouw, Rapenburg 10. Bijbelsche Ge schiedenis met lichtbeelden. Spreker de W.Eerw. pater J. Hendriks O. F.. M. Maandag 8V2 uur 's avonds. Bonds gebouw, Rapenburg 10. Openb. verga dering, R. K. Orafischen Bond. Spre kers de heeren W. Mooijman van Rot terdam en J. van Eyndthoven, voorzit ter Ned. R. K. Grafischen Bond. Dinsdag 8 uur 's avonds. St. Lo- dewïjkskerk, Steeiischuur. Apologetische cursus. Spreker de Z.Eerw. H.Gel. Hecfl P. G. Groenen, hoogleeraar aan het groot-seminarie te Warmond. Onderwerp De Kerk en de Charitas. ALPHEN. Zondag 1.1. hield de Zeer. Eerw. Heer Jansen, die hedenavond te Aarlanderveen een lezing over de missie op Borneo houden zal, alhier een predi katie in de R. K. Kerk onder beide H.H. Missen. Zijn Eerw. is aan genoemde mis sie werkzaam en wordt in zijn moei lijk werk ter zijde gestaan, door den Zeereerw. heer L. van den Bergh, een oud-dorpsgenoot. ZijnEerw. zet te in 't kort de moeilijkheden verbonden aan het missiewerk, uiteen en vroeg den geloovigen om een bijdrage tot steun. E11 het behoeft niet gezegd dat de parochianen, opgewekt door het woord van Zijn Eerw. zorgden, dat een groote som werd gecollecteerd. BOSKOOP. De raad heeft met alge meene stemmen aan B. en W. een cre- diet van f 3000 verleend voor aanschaf fing van automatische lantaarnaanstekers. HAZERSWOUDE. In de gisteravond gehouden vergadering van de R. K. kies- vereeniging werd door den voorzitter medegedeeld, dat er in Januari 1913 te Alphen een districtsdag zal gehouden worden. Als leider van het uitvoerend comité zal optreden de Z.Eerw. heer Deken van Alphen. Hierna verkreeg het woord de heer Engels, ambtenaar aan het Centraal Bureau der K. S. A. te Lei den,

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1