26 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 4e Jaargang, No. 953, Sfe £ctdóoke Gou/tant Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. latere. Telefooa 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag November 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Onvrijwillige bekentenis. 't Ging gisteravond in de Tweede Ka- pier over een plan van den minister tot verplaatsing van het ministerie van Bin- ïienlandsche Zaken. De heer De Jongh [(U. L.) verklaarde zich er over, en zeide D. m. Laten we toonen nog iets anders te kunnen doen dan lange redevoeringen nouden, en laat ons nu* eens opbouwen door met dit ontwerp mee te gaan. In deze woorden ligt een bekentenis zij 't dan onvrijwillig dat „lange Redevoeringen houden" nu juist niet een izeer nuttige en heilzame bezigheid is. De heer De Jongh doelde op den heer De (Stuers, maar zijn woorden troffen aller eerst zijn partijgenooten, zooals de heer Ruys de Beerenbrouck opmerkte, toen hij zeide: De heer De Jongh had het over lange redevoeringen, daarmede op den heer De Stuers doelende. Maar dan zie hij liever naar zijn eigen vrienden ter linkerzijde, die heel wat meer en langer redevoeringen houden. ;t Is te hopen, dat de liberale partij ■JÉich de woorden van den neer De Jong: j,Laten .we toonen nog iets anders te kunnen doen dan lange redevoeringen houden" aantrekt 't Is te hopen, maar niet te verwach ten. V De Indische onderwijs politiek. Men herinnert zich, hoe nadrukkelijk de heer Lohman in zijn rede over de In dische begrooting zeide, dat tnen bij de beoordeeling der Indische politiek louter rekening had te houden met de meening en 'de plannen des Ministers, niet met wat buiten Z.Exc. om werd of wordt ge- Ivraagd en voorgespiegeld. Een uitstekend standpunt inderdaad, maar dat voor links niet zeer aantrekke lijk is, \vant de heer De Waal Malefijt legt het bedaard aan, wel beseffend hoe zeer aile overdrijving schaadt. Er heer- jschen ginds waar b. v. de inlandsche ouders vooreerst wel geen bijzondere scholen zullen gaan bouwen gansch andere toestanden dan hier en wie daar bij de bevordering van het Christendom geen rekening mede houdt zou deze goe- rde zaak eer schaden dan bevoordeelen. De Minister nu houdt zeer wel re kening met de gindsche omstandigheden. iWel verre van één vast systeem door te .willen voeren, wijzigt Z.Exc. zijn stel sel naar gelang der landstreken waar voor het dienen moet. Elders zal men een en ander nader besproken vinden. Hier wenschten we er slechts op te wijzen, hoezeer men er links naar streeft, de Indische onderwijs toestanden tegen ons gouvernement uit te spelen. Zoo kan zelfs de meermalen (ruim ziende kameroverzichtschrijver van ft H b 1 d. zich niet weerhouden als volgt te getuigen „Deze Minister heeft weer getoond, zeer wel te beseffen, dat een staats man nu eenmaal geen apostel mag zijn en dat ook de vurigste christen reke- ning behoort te houden met het Mo- hammedaansche karakter van hetover- ;groote deel onzer Indische bevolking. llMaar wordt er in Indic gehandeld .naar 's Ministers woorden? Is daar 'rde druk niet merkbaar van de zeloti- (..schc elementen de Kuypers, de LWoltjers, de Scheurers, de Bogaardts die niet den apostel van den staats man weten te scheiden? Ook na den '(Minister gehoord te hebben, zijn wij in dat opzicht en dat is het beslis sende punt, want het geldt hier d a- ücn niet geritst." ,4- 'Men ziet het: wat er van regeerings- iwege ook wordt gezegd, men w i I links niet gerust zijn. De onderwijsstrijd hier tte lande kan niet al te best meer dienst öoende zwartgallige voorspellingen van links komen niet uit. Geen nood: 53kn een Indische schoolstrijd geformeerd ^en tnede tot inzet gemaakt in den strijd itegen het kabinet. Al schept mendaar- t>ij dan een nieuw en ander soort „af schuwelijk misverstand", dat komt er niet Dp aan. Bij 't gebrek aan steekhoudende Argumenten kan men links alles gebrui ken Gelukkig intusschen dat de oud-afge vaardigde van Breukelen zich ontpopt heeft tot een zelfbewust bewindsman, op wiens woord wij aan kunnen. Het zoo juist bedoelde „misverstand" zal de rech ter kiezers niet van de wijs brengen. ALGEMEEN OVERZICHT. Ondanks de overstelpenden telegram- menvloed blijft het gebrek aan positieve berichten van den Balkan Wel werd d.d. 24 dezer door den cor respondent van de „Daily Express" te Konstantinopel gemeld, dat er een wa penstilstand van 8 uur zou zijn tot stand gekomen, gedurende welke de troepen zouden blijven in de stellingen die z>) hebben ingenomen en geen nieuwe versterkingen zouden mogen aanbrengen, maar ook daarvan ontbreekt bevestiging, terwijl van de onderhandelingen in het geheel niets verluidt. In aanvulling nog met het gister vermelde bericht Over de oorlogsvergoeding verneemt de „Tribu- na", dat men een milliard vraagt, waar van Servië 300 miliioen zou krijgen. Bul garije eischt, zoo men weet, 700 miliioen. Maar wat krijgen dan de andereu? Ook dat bericht lijkt dus niet heel serieus. Een andere onwaarschijnlijkheid wordt uit Belgrado aan de „Matin" gemeld, n.L dat de Porte aan de Balkanstaten zou voorstellen, inet haar huidige bezit tingen dat is dan wat haar nog rest in Europa in het Balkanverbond te treden. Over Idle Bulgaarsche toebereidselen voor het verdere verloop van den oorlog wordt uit Sofia nog aan de „Temps' geseind, dat Bulgarije voornemens is het leger te velde aan te vullen met nieuwe troepencontingenten, bestaande uit de lichtingen van dit jaar en van 1913. Dat zijn t ezainen 50.000 man, die zullen kun nen dienen voor een laatste krachtsin spanning, indien het daartoe mocht ko men. De Bulgaren trekken een deel van hun troepen terug van de Tsjataldsja linie. Een ,van hun colonnes rukt aan op het schier-eiland (Jallipoli (Dardanel- len)een andere afdeeling, van ca. 50.000 man, gaat naar Adrianopel. De algemeene toebereidselen tot den oorlog blijven voortgaan. Nu zou ook, volgens Geneefsche bladen, Frank rijk voorzorgsmaatregelen gaan nemen, die op het volgende neerkomen: De reserve vah het landleger tot de lichting van 1899 toe, heeft bevel gekre- kregen zich gereed te houden. Aan de hoogere spoorwegambtenaren zijn de posten medegede.cld, waarheen zij zich in geval van oorlog moeten begeven. Voorts hebben de stationschefs reeds last gekregen, alle goederenwagens onmid dellijk na de uitlading naar de districten terug te zenden, waar ze voor een defi nitieve mobilisatie gereed moeten staan. Van Rusland bericht de „Warschauer Telegrafen Agentur", dat de Russische minister van spoorwegen bevolen heeft het personevervoer op de spoorwegen van de Warschau-Weenen-Maatschappij te beperken. In vollen omvang wordt het verkeer slechts toegestaan op' het tra ject Warschau-Kalisch. Deze maatregel wordt gemotiveerd met een noodzakelijke verbetering van de rails. En uit Oostenrijk blijven de mobilisa tie berichten eveneens komen, waarbij nu nog groote vlootbevvegingen worden gemeld. Zelfs de oorlogsschepen in de Turksche wateren worden op een paar na teruggeroepen, naar verluidt voor een vlootbetooging voor Doerazzo. Gerustellende mededeelingen blijft echter Duitschland officieus lan- ceeren. De „Lok. Anz." van gisteravond bevatte de volgende verklaring: Tegenover de verschillende alarmee- rende geruchten houdt men hier in in gelichte kringen vast aan een rustige beoordeeling van den toestand. Hetzelf de rustige oordeel behouden ook de amb telijke kringen te Weenen en zij laten zich door de overdreven voorstellingen van eenige Oostenrijksche bladen vol strekt niet meesleepen. Dat Duitschland een bemiddelende rol zou willen spelen tusschen de tegenovergestelde opvattin gen van Rusland en Oostenrijk, daar voor bieden de werkelijke gebeurtenissen in het geheel geen aanleiding. De on derhandelingen tusschen de regeeringen te St. Petersburg enj t eWeenen zijn op het oogenblik niet in :.et stadium, waar bij bemiddeling van derde zijde noodig schijnt. Men mag integendeel nog steeds aannemen, dat zij gelegenheid laten tot et?, algemeene gedachtenwisseling tus schen de zes groote mogendheden en dat men op deze wijze tot overeenstemming komen zal over het Balkan probleem in zijn tegenwoordigen vorm. De tegenstel lingen tusschen de in de eerste plaats belanghebbende mogendheden zijn niet zoo groot, dat zij een zakelijke overeen komst onmogelijk doen schijnen, en ze voor een internationale conferentie te brengen is een denkbëeld waar Duitsch land zich niet tegen verzet. Het heeft hier echter geenszins om verzocht, zoo als van Fransche zijde beweerd is, blijk baar met de bedoeling stemming te ma ken tegen het drievoudig verbond. De mobilisatieberichten uit Oosten rijk worden daarin voorts zeer overdre ven geacht. Tegen den oorlog vergadert te Bazel het Internationaal Socialistisch congres. Het heeft een ma nifest aangenomen door Jaurès voorge steld, behelzende dat indien de Balkan crisis tot een algemeenen oorlog mocht leiden, dit een afgrijselijk gevaar voor de beschaving en voor het proletariaat zou wezen. De socialisten in de Balkanstaten moeten zich verzetten tegen een hernieu wing van de oude veeten. De socialisten uit Oostenrijk-Hongarije, Kroatië, Sla- vonië, Bosnië en Herzegowina moeten zich verzetten tegen een aanval, door de Monarchie te ondernemen tegen Servië. De socialisten van Italië dienen bijzon derlijk aatfdacht rê schenken aan de Al- baneesche quaestie. Het bewerkstelligen van den val van het tsarisme is de voor naamste taak van de internationale ar beidersbeweging; de werklieden van Duitschland, Frankrijk en Engeland moe ten hun regeeringen dwingen om een absolute neutraliteit in acht te nemen. Er moet gewerkt worden aan het her stellen van de goede verstandhouding tusschen Engeland, Frankrijk en Duitsch land. Wij zijn tot iédere opoffering bereid om den vrede, de beschaving en het proletariaat te redden. Na een discussie, waaraan door ver scheiden gedelegeerden werd deelgeno men o.a. door Vaillant, die beweerde, dat indien de regeering zich mocht laten meeslepen om den oorlog te verklaren, dit de revolutie zou beteekenen, werd het manifest met algemeene stemmen aangenomen. Alle deelnemers stonden op en zongen de Internationale. Onder de kreten van „de oorlog aan den oor log" werd het congres gesloten. Ook het Fransche Algemeene Verbond van den Arbeid heeft op zijn congres den toestand besproken en besloten op 16 December een algemeene proteststa king van 24 uur te doen houden. Nu zullen natuurlijk de mogendheden zorgen dat de vrede bewaard blijft! GEMENGD Het Weensche blad „Der Morgen" meldt: Volgens zekere informaties uit diplomatieke kringen, berejdt Japan een mobilisatie voor. Japan werkt daarbij samen met China. China en Rus land hebben onderhandeld over Mongo lië, maar Rusland had deze onderhande lingen plotseling afgebroken. China had zich daarop met Japan in verbinding ge steld en Japan zou China behulpzaam willen zijn, daar het niet vanzins is, de Russen verder in Azië, te laten doordrin gen. Een feit is het, zoo eindigt het blad, dat Japan, om op alle gebeurlijkheden voorbereid te zijn, met de mobilisatie van zijn troepen begint. De Hongaarsche opposi tie zond een delegatie naar de Kamer, maar de politie weigerde haar den toe gang. De delegatie was samengesteld uit afgevaardigden, die van de zittiilgen zijn uitgesloten. De gravin van Vlaanderen de moeder van Koning Albert, lijdt se dert twee dagen aan een zware in fluenza. Daar de ziekte van ernstigen aard is geworden, zal een consult van genees- heeren plaats hebben. Hedenochtend kwam plotseling een ongunstige verandering en in den mid dag verergerde de toestand nog. Men achtte de ziekte zoo onrustba rend, dat de koning onmiddellijk naar het paleis van de gravin ontboden werd. Hij bleef daar een half uur en besprak den toestand met de behandelde genees- heeren. Te zes uur bezocht de Koning, thans in gezelschap van de Koningin, de gravin nogmaals. De geneesh'eeren hebben het volgende bulletin opgesteld„De toestand van de gravin van Vlaanderen is nog steeds ern stig en zonder eenige merkbare wijzi ging. In de omgeving .van de gravin is men ernstig ongerust." Naar uit Tabes gemeld wordt, zijn door een lawine de toegangen naar een op den top van een berg gelegen electriciteitswerk afgesneden. Zestig ar beiders, die zich op het gebergte bevin den, hebben zich nog niet door de sneeuwmassa's kunnen dringen, ofschoon twee dagen lang krachtige pogingen daartoe zijn gedaan. De toestand der arbeiders is hopeloos, daar zij geen vol doende voorraden levensmiddelen heb ben. De doodstraf, tot welke vijf matro zen wegens ophitsing tot m u i t e r ij o p de Russische vloot waren veroor deeld, is, bij wijze van gratie, veran derd in levenslange dwangarbeid. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tot nota ris te Barradeel, G. D. Boswijk, caudi- daat-notaris te Gouda. De actie van de sigarenmakers. Nadat gisteren de arbeiders te 's-Her- togenbosch met het hoofdbestuur der vier arbeiders-organisaties hebben verga derd, is het besluit genomen om de sta king op te heffen. Heden gaat reeds een gedeelte der arbeiders aan den arbeid en zoodra voldoende tabak is lereid, her vatten de andere werklieden het werk. Bescherming van R. K. Zeelieden. Te Rome is naar wij in de „Maasb." lezen een bijeenkomst ge houden waaraan vertegenwoordigers van geestelijkheid en van leeken uit alle na ties hebben deelgenomen, ten einde een centraal comité op te richten tot bescher ming van katholieke zeelieden. De te stichten vereeniging zal worden georga niseerd op internationalen grondslag. Elke katholieke zeeman zal, in welk land hij zich ook bevindt, door eenvou dig zijn identiteitsboekje te toonen, kun nen profiteeren van de voordeelen welke door de organisatie geboden worden. De nieuwe instelling ressorteert onder de Congregatie van het Consistorie. Kardi naal di Lai is beschermheer. Een R. K. Nederlander zou, volgens de „Métro- pole", tot president van het internatio naal comité benoemd zijn. Het Nederlandsche Roode Kruis. Het hoofdcomité van het Nederland sche Roode Kruis deelt mede: Uit Saloniki is door het hoofdcomité van het Nederl. Roode Kruis een tele gram ontvangen, meldende dat allen wel zijn. De ambulance heeft 260 gewonden te verzorgen en werkt hard. De Koning, de Koningin en Prins George bezochten het hospitaal en spraken bewondering en erkentelijkheid uit. Met ongeduld wor den de vier gevraagde verpleegsters (die inmiddels Zaterdag reeds vertrok ken zijn) verwacht. Verder vraagt het telegram om toezending van bedlakens, hoofdkussens, servetten en tien kisten gecondenseerde melk. telegrafische gemeenschap is moei lijk, in de stad is alles rustig. Naar het „Hbld." verneemt, is de Ne derl.-Turksche ambulance te Constanza aangekomen. Zij zal van daar door de „Griekenland", die daarheen gedirigeerd is, worden afgehaald en naar Konstan tinopel gebracht. KORTE KRONIEK. Men meldt uit Amsterdam aan de „Maasbode", dat aan een aantal r.-k. da- mes-vereenigingen, en aan tal van r.-k. dames in 'deze stad een circulaire ver zonden' is, behelzende een oproep tot een vergadering, waarop Rector Stroo- mer. jilgemeen geestelijk adviseur voor het bisdom Haarlem, het doel van een r.-k. vrouwenbond zal uiteenzetten. De gewone audiëntie van den mi nister van koloniën zal op Vrijdag 29 de zer niet olaats hebben, LEIDEN, 26 November. De verbouwde St. Petruskerk. Met den aanvang van het kerkelijk jaar zal de nieuw gebouwde rechter vleugel van de St. Petruskerk in gebruik worden genomen. Hiermede is het eer ste gedeelte van de voorgenomen ver bouwing voltooid. Dit feit voor het Katholieke Leiden inderdaad een feit van groote beteekenis verdient met blijdschap en instemming vermeld! Immers, niet de Z.Eerw. heer pastoor en het kerkbestuur alléén, maar ieder, geloovige zag in, welk een nijpend ge brek aan plaatsruimte in de St. Petrus kerk bestond en hoe het zich steeds rij ker ontplooiend Katholiek leven in deze parochie uitbreiding van het kerkge bouw dringend noodzakelijk maakte. Men voelde, zóó kon het niet langer blijven, er moest meer ruimte komen. De quaestie was evenwel gemakkelij1- ker gesteld dan opgelost, en 't heeft heel wat hoofdbreken en overleg gekost, al vorens er plannen waren, die zonder de eischen der aesthetica geweld aan te doen op practische wijze een oplossing voor dit moeilijke probleem brachten. Toen gistermiddag de houten schut ting, die het nieuwe gedeelte voor het oog verborg, was weggebroken, zijn wij het kerkgebouw gaan bezichtigen. Het effect was waarlijk verrassend. De nieu we vleugel verandert het aspect van de oude kerk geheel en al. Wij hebben thans de helft van het werk gezien; als het volgend jaar de andere helft gereed is, zal men de St. Petruskerk van vroeger niet terugkennen. Wij kunnen dan ook niet nalaten den .ZEerw. heer pastoor reeds nu oprecht geluk te wenschen met het welslagen van dezen arbeid. Meermalen heeft Z.Eerw. verzekerd, dat de verbouwing groote zorgen op zijn schouders legde. Als Z.Eerw. even wel de resultaten beschouwt, door zijn energiek en doortastend optreden be reikt, zal hij zich verheugen de zorgen gedragen en de moeiten getrotseerd te hebben, omdat hij alles met de schoon ste uitkomsten ziet bekroond. Het nieuwe gedeelte is opgetrokken ïn den bouwtrant van de bestaande kerk, nl. het type van de waterstaatskerk, waarin aanvankelijk bijna alle kerken ge bouwd werden, toen de Katholieken de vrijheid voor het oprichten van kerkge bouwen hadden herkregen. Van den eenvoudigen, sierlijken front gevel aan de Langebrug met het vlugge koepeltje is op het oogenblik niet veel te zien. De toeschouwer moet daarom zijn verbeelding laten werken en in plaats van de leelijke schutting, die spoe dig wordt afgebroken, een fraai be werkt ijzeren hek denken, en met een welverzorgdeu plantsoenaanleg daarach ter. Men bemerkt twee ingangen. Voor eerst de toreningang met een trap, waar langs men alle daken, ook die van het het hoofdgebouw bereikt. Iets meer links ligt de eigenlijke kerkingang en hier treedt men dus naar binnen. De kale wit-gecemente muren steken wat vreemd af bij de deftige kost baar gepolychromeerde overburen. Maar dat gaat nu eenmaal niet anders. De muren moeten eerst droog zijn en dan pas kan de kerkschilder zijn kunst er aan beproeven. Op versche muren po lychromeert men niet. Direct valt ook de ruime en toch ge temperde lichttoevoer op, die stemmige ingetogen verlichting, die op onze kerken zoo'n mystiek cachet drukt. Men kijkt onwillekeurig op om te zien vanwaar al dat licht komt. De vier gekleurde ramen, die door het sloopen van den ouden muur vrijkwamen, zijn gecombineerd tot twee ramen, van boven aangevuld met couronnement. Voorts zijn in de nis voor het nieuwe altaar drie ramen aan gebracht (wij uitten bij ons zelf den wensch dat het spoedig gekleurde ra men zouden worden, gelijkwaardig aan de andere), terwijl ten slotte boven de deur door matglas gebroken daglicht naar binnen stroomt. De muren zijn uitsluitend metselwerk: de onderste vloer is Monierwerk (ijzer met cement)de bovenvloer granito en 1 het 2ewelf ijzersteen.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1