RONA Van Houten's Cacao 4e Jaargang, 25 DE TWEE VRIENDEN. BUITENLAND. Ingezonden Medeaeelingen. BINNENLAND. No. 952, 3)e ©oti/tcmt Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 41.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post ƒ1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Maandag November 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V „Allerzielen". Men schrijft van hier aan het „Volk", Idat onze burgemeester, Jhr. de Gijselaar, Aan de N. V. „Tooneelvereeniging", Idie van plan was a. s. Donderdag „Allerzielen" van Heyermans alhier op !te voeren, daartoe geen verlof heeft ge- jgeven. i En het slot van het berichtje luidt: „Ook deze burgemeester zwicht voor Hen aandrang van eenige reactionairen." Wij zijn er van overtuigd, dat de bur gemeester niet is gezwicht „voor den laandrang van eenige reactionairen", maar gehandeld heeft uit volle overtui ging. Uit overtuiging n.l., dat het niet ja an gaat, om een tooneelstuk te laten opvoeren, waarin de gevoelens van een groot deel der bevolking, de Katholieken, ivorden gekrenkt. Uit overtuiging nl., dat het niet aangaat mede door gemeentelijke subsidie de opvoering mogelijk temaken van een tooneelstuk, dat bij vele toeschou- Bvers een valsche, bespottelijke en gedroch telijke voorstelling zou wekken van het Katholicisme. Dat dit geschieden zou is Zeker, gezien de inhoud van het stuk èn We denk-wijze van vele toeschouwers. Men moge zulk een overtuiging „reac tionair" noemen: wij nemen dan gaarne Hie kwalificatie aan als ook op ons van toepassing. Wij zijn nog „reactionair" genoeg om öok een anders gevoelens te eerbiedigen; cwij zijn nog „reactionair'' genoeg om ons ook, en met evenveel kracht, te verzetten tegen de opvoering van een tooneelstuk, waarin de gerechtvaardigde jgevoelens van een ander deel der bevol- Jring zouden gekrenkt worden. Wij meen den, dat zoo iets wel eens „liberaal" oft „vrijzinnig" is geheeten.... Ommen-Katwijk. Terstond nadat in een liberaal blad hei bericht had gestaan, dat er in het district Katwijk pogingen worden aan gewend om een Katholiek naar de Twee lde Kamer af te vaardigen, hebben wij Hit „nieuwtje" gesignaleerd ais uit de [lucht gegrepen, 't Was ons met abso lute zekerheid bekend, dat het „polsen" van drie Katholieke candidaten, waarvan in het bericht sprake was, louter een Spelletje was van iemands phantasie. Men is er echter op gaan door bordu ren, en een veronderstelling gaan ma ken. „Mocht Ommen", zoo schrijft men, „door de houding der christ.-histo- rischen voor de rechterzijde opnieuw ver loren gaan, dan zijn wij beducht, dat de jroomsche kiezers in Katwijk van hun i'recht tot candidaatstelling gebruik zullen maken en dat zij een vinnigen strijd om den zetel zullen voeren. In ieder geval zal het dan zeer veel moeite kosten hen te be wegen, van het stellen van een eigen Candidaat af te zien." Al o c h t Ommen... Het hoofdbestuur der Christelijk-His- iorische Unie heeft in zijn Zaterdagmid dag gehouden vergadering besloten, on- Her de gegeven omstandigheden voor JOmmen de candidatuur van mr. Van der iyegte aan te bevelen. Ommen zal dus niet door de hou ding der Chr. Historische Unie verloren gaan.... FEUILLETON. 49) - Gij zijt wel gelukkig. Ik ben al ([18 uren hier, of ten naasten bij. De Bre- tagners staan terecht. Wat verwijt men die menschen Dat zij aanhangers zijn van Pitt «n Coburg. Zij hebben de groote sa menzwering gesmeed. Zijn er vrouwen ook bij Jonge en oude. Zwoeren die ook samen Het schijnt zoo. Zal de zaak lang duren? Niet al te lang. Er wordt spoed gezet. De procureur vooral maakt groo te haast. Wie is de procureur? Fou qui ér-Tin vil le. Weet gij dan V.an niets Niet veel. Wat zijt gij van uw vak? Ik heb niet veel om handen. Ik zoek ïen betrekking. Als wat?, iAls klerk. Waarom is men toch ingegaan op een berichtje, dat van liberale zijde als een proefballonnetje was opgelaten, en waar bij zeer waarschijnlijk de wensch de va der was der gedachte. Van liberale zijde wil men natuurlijk graag een splijtzwam drijven in de coalitie-partijenEn door naar aanleiding van een dergelijk bericht je verder te gaan phantaseeren en te gaan veronderstellen, prikkelt men een gedeelte der coalitiegenooten tot verzet, tot scheiding, terwijl en ziehier het gevaarlijke! de leiden die de constulatie der ^politieke partijen over zien, daartoe nog in de verste verte geen besluit hebben genomen! ALGEMEEN OVERZICHT. De berichten over gevechten aan de Tsjataldsjalinie blijven schitteren door af' wezigheid; wel wordt bevestigd dat de Bulgaarsche opmarsch gestaakt is, en wel om de reden die wij reeds vermoedden. De Bulgaarsche legatie te Parijs ontving n.l. uit Kirk-Kilisse een telegram, dato 23 November, meldend, dat het hoofdkwartier, op het bericht, dat de cholera in het Turksche leger heerscht, en dat Tsjataldsja en het geheele om ringende t errein besmet zijn, aan de Bul- aarsche troepen bevel heeft gegeven iede re voorwaartsche beweging te staken, opdat de ziekte zich niet onder het Bul gaarsche leger verspreide, en niet nut teloos slachtoffers make. .Toch schijnen de verbondenen zich nog voor t e bereiden op een actie tegen die stelling, want ook Servische en Griek- sche troepen worden tegen Tsjataldsja samengetrokken, om desnoods met ge meenschappelijke krachten de Tsjataldsja linie te forceeren als de Turken de vre desvoorwaarden niet aannemen. In dat geval zou door de vereeniging van de drie verbonden legers de gemeenschap pelijke tocht naar Konstantinopel plaats vinden. fntusschen worden de onderhandelingen voortgezet met eenige hoop op succes. De Bu'gaarsche gevolmacntigien kwamen Zaterdagavond in het Bulgaarsche hoofd kwartier aan. Waarschijnlijk zou gister de plaats voor een bijeenkomst worden vastgesteld. Dedclid-pasja vertrok gister avond naar het front, om zich bij de Turksche missie te voegen, die waar schijnlijk heden een eersten onderhoud met de Bulgaarsche gevolmachtigden zal hebben. Men verwacht, dat dan tevens zal blijken, of het mogelijk is, tot een overeenkomst te geraken. De jongste voorwaarden der Bulgaren zijn, naar aan de „Neue Freie Presse' geseind wordt, de volgende: le. Turkije doet afstand van het be zette grondgebied, dat als grens heeft een lijn, die van Midja, over Sarai, en Tsjorlou naar de monding van de Maritza loopt. 2e. Bulgarije houdt het gebied rondom Tsjataldsja bezet, totdat Turkije een oor logsschatting van 700 millioen francs zal hebben betaald. Misschien ligt hierin ook een reden Dat kan ik wel aan u zien, gij hebt zulke schoone, blanke handen. Een werk man zijt gij niet. En gij? Ik ben kantbewerkster, maar ge begrijpt wel, dat ik in dezen tijd niet veel te doen heb en zoo kost het mij vaak moeite genoeg om rond te komen. Zij bloosde een weinig. Eensklaps gaf zij een andere wending aan het gesprek door te vragen Dus gij kent den openbaren aan klager niet Fonquier-Tinville Dat is hij die nu met den voor zitter staat te praten. Hij bestuurt hier alles. Zachter, bijna fluisterend, ging zij voort Zie hem eens aan, hij heeft een boosaardig voorkomen, ruw en wreed. Hij is meedoogenloos geweest voor die arme menschen.- Beklaagt gij hen, burgeres? De vrouwen vooral. Gij zult hen zien. Zij zullen nu niet lang meer weg blijven. Waar zijn zij In de zaal hiernaast, terwijl de jury beraadslaagd. Dat duurt na al 2 waarom ze niet verder doordringen, nu zij het gebied dat zij wenschen bezet hebben. Toch blijven de Turken bevreesd voor hun laatste gebied, vooral met het oog op de berichten van de voorgenomen ac tie der Grieksche vloot, waarvan wij be reids melding maakten. Ook gistermorgen liep te Konstantinopel weer het gerucht van een Grielcsch-Bulgaarschen aanval op de Dardauellen-forten van de zijde van Xeros. Daarom heeft de regeering troe pen naar de bedreigde punten afge zonden. Een Engelsche sleepboot nam Fransche en Engelsche onderdanen aan boord. Ook wordt Gallipolis versterkt. Een Turksche kanonneerboot is intusschen door de Grieken weer on klaar gemaakt. De opperbevelhebber der Grieksche vlootdivisie in de Egeïsche Zee seinde, dat de torpedoboot „N. 14'", die de haven van Aivali was binnen gekomen, een Turksche kanonneerboot aanviel. Op het gezicht van de Grieksche torpedoboot verlieten de commandant en de bemanning van de kanonneerboot het schip, dat lek was geworden. Een afdeeling Grieksche matrozen klom aan boord van de kanonneerboot om te trachten de lekken te stoppen, maar flevergeefs, daar het schip reeds begon te zinken. Men vermoedt, dat deze kanonneerboot de „Zephyr" was, die als bewapening drie Krupp-kanonnen aan boord had. De Oostenrijksche mobilisatie wordt met kracht voortgezet. Er wor den, zegt de „Nat. Ztg.", uitsluitend regimenten in Galicië -en Bosnië ver sterkt. Over de mobilisaties, die een pu bliek geheim zijn, mogen echter de Oos tenrijksche bladen geen woord zeggen. Aan alle redacties is medegedeeld, dat hun blad dan onvoorwaardelijk in beslag genomen zou worden. Niettemin weet men, dat de verschillende militaire over heden reeds alle drukwerken, geschriften enz. voor een onmiddellijke algemeene mobilisatie gereed hebben liggen. De af kondigingen liggen gedrukt, om aange- pïakt en verzonden te worden, klaar. Het is verder een feit, dat alle spoor wegstations, die voor groote troepen transporten in aanmerking komen, reeds nauwkeurige inlichtingen voor een mo bilisatie en voor het vervoer van groote troepen-transporten gekregen hebben. Toch meent de „Lok. Anz." te kunnen constateeren, dat de algemeene politieke toestand een zekere verbetering vertoont en dat 'men in politieke kringen de ont wikkeling der zaken met vertrouwen te gemoet ziet. Wat de houding van Servië betreft, die kort geleden een halsstarrigen indruk maakte, zegt het blad verder, hier zijn duidelijke teekenen, dat Servië tot een gematigde en bezonnen politieke opvat ting terugkeert. Dit vindt zijn oorzaak in den kalmeerenden invloed van Rus land, welks regeering op ondubbelzinnige wijze te verstaan gegeven heeft, dat het niet geneigd is, onbillijke eischen van Servisch chauvinisme te ondersteunen. Dit standpunt, dat JRusland van het be gin af aan ingenomen heeft, is een verder Dus de procureur is fel tegen hen geweest? Vreeselijk. Komt gij hier dikwijls? Nooit. Alleen gisteren heb ik het willen zien. Waarom? Omdat ik een Bretonsche ben; ZooGij komt.... - Uit den omtrek van Plancoët. Waarlijk? Waarom zou ik het zeggen als het niet waar was Ik heb meer dan eens hooren spreken over Trémazan en de anderen. Waar woont gij? Reu Neuve-des-Petits-Champs, op korten afstand van het Paleis-Egalité. Zou er bij u in huis nog een ka mer te huur zijn Hebt gij er dan geen? Ik kom uit de provincie. Welke? Brctagne. Gij zijt dus ook een Bretagner? Zeker. En van waar? Van Guingamp< Dat is niet ver van Plancoël, maar te Parijs zult gij misschien niet gaarne mijn buurman zijn. Eiken dag wordt RONA meer gewaardeerd. Het aantal geregelde gebruikers neemt voortdurend sterk toe. Hun goede voorbeeld kan met gerustheid door iedereen worden gevolgd. Daar men voor een heerlijken kop chocolade van RONA minder noodig heeft dan van andere soorten, is zij zoo bizonder voordeelig in 't gebruik. Velen hebben dit reeds door ervaring geleerd. bewijs voor het vertrouwen, dat de po litiek van Sasonof in de hoogste kringen van het Russische rijk geniet en daarom zijn alle geruchten van een omkeer in de buitenlandsche politiek van Rusland ongegrond. Weliswaar staat Rusland op het standpunt, dat men Servië de vervul ling van zijn verlangen naar een haven aan de Adriatische Zee op eigen gebied moeilijk zal kunnen weigeren, maar ook met deze beperking, dat deze plaats slechts commercieele belangen mag die nen en daarom onversterkt moet blijven. Als niet alle teekenen bedriegen, is deze opvatting intusschen het onderwerp van onderhandelingen, waartoe zich Oosten- rijk-Hongarije bereid verklaard heeft. Tot welke hoogte men te Ween en geneigd is met dezen wensch rekening te houden, zal reeds dezer dagen moeten blijken. GEMENGD Het dagelijksch bestuur van de interparlementaire unie is te Brussel bijeengekmen onder voorzitter schap van Lord Weardale. Houzeau de la Haie werd als oudste in jaren als voorzitter van het bestuur aangewezen tot aan de volgende bijeenkomst. De bij eenkomst hield zich nu vooral bezig met de voorbereiding van de interparlemen taire, die in September in Den Haag zal worden gehouden. De mehalla van Glawi heeft onder de muren van .Taroedant de troepen van El Hiba volkomen verslagen. Deze zijn in volkomen verwarring ge vlucht. Op het Oostenrijksche stoomschip Waarom niet? Integendeel, dan kunnen wij nog eens praten. Ik ken hier niemand. O! in het huis waar ik woon zijn nog wel kamers te huur. Hoe heet gij? Jeanne Leguer. Gij behoeft slechts naar mij te vragen, maar over een uur zult gij het u misschien niet meer her inneren. Zeker, Jeanne Leguer, uit Plancoët reu-Neuve-des-Petits-Champs, dicht bij het Palais Egalité. Gij hebt een goed geheugen. Dat zal ik u bewijzen. De jongeman voelde reeds sympathie voor het meisje, dat ook voor hem een plotselinge genegenheid scheen op gevat te hebben. Zij kon 20 jaar oud zijn, niet meer. Haar haren waren kastanjebruin, zij had fijne gelaatstrekken, mooie witte tanden, een frissche kleur, een slanke, sierlijke gestalte. En dan, zij was een landgenoote. Haar mooie bruine oogen straalden een glans van zachtheid uit. Welk een tegenstelling vormde zij met de vrouwen, die haar hier omringden. Op haar keurslijf had zij een driekleu rige cocarde gestoken. Maria Immaculata zijn door een ketel* ontploffing 6 man zwaar en 11 maff licht gewond. JJet Spaansche linieschip Pelayo is bij het binnenloopen van de haven van Malon op den bodem ge varen. Van voren werden verscheiden pantserplaten ingedrukt. H,et schip is in de haven aan den grond gezet. Duikers zijn bezig het gat te stoppen. In de m ij n e n van S.t. Martin te Valgarges (Frankrijk) had gisternacht een ontploffing plaats, waarbij 24 van de 25 werklieden die er zich in bevonden, gedood zijn. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is aan J. Koopman eervol ontslag verleend als burgemeester. 8er gemeente Wervershoof; is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau F. J. P. Moquette, pre dikant bij de Nederduitsch-Hervormde gemeente te Rotterdam. Algemeen erkende christelijk-feest- dagen. In de te Utrecht gehouden openbare terechtzitting van den Centralen Raad van Beroep had de uitspraak plaats in zake het hooger beroep van de R. V. Bu tegen de uitspraak van den Raad van Beroep te Rotterdam, waarbij met ver nietiging eener beslissing van de Bank, die na 6 April 1912 verdere schadeloos* stelling weigerde aan H. H., scheeps bouwer te Rotterdam, ingaande 9 April De anderen begonnen reeds te luiste ren naar het gesprek, dat zij samen voerden. Met een veelbeteekenden blik beval de kantwerkster haar nieuwen kennis voorzichtigheid aan. De sans-culotten en de tricoteuses ke ken naar hen. Er kwam afleiding. De deuren van de raadkamer werden geopend en de gëzwoornen kwamen iir de zitting terug. Terstond heerschte er stilte, een dood- sche stilte. De voorzitter van de jury bracht zijn uitspraak uit. Vervolgens werd door de rechtbank' het vonnis geveld. Van de 27 beschuldigden werden er 10 vrijgesproken. Het waren de knechts, meiden en an dere ondergeschikte bewoners der kas teden, die slechts voor den vorm bij de andere beschuldigden waren gevoegd om nog wat meer schijn van gewicht te ge ven aan de beruchte Bretonsche samen zwering. De dokter van Lamballe bevond zich' j ook onder de vrijgesprokenen. I (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1