RONA Van houten's Cacao Uit de Pers. DE TWEE VRIENDEN. Gemengd Nieuws. Ingezonden Medeaeelingen. Derde Blad, behoorende bij DeLeidsche Courant van Zaterdag 23 Nov. no. 951. Een interview. De Maasbode bevat een interview Jnet Dr. Kuyper. Wij ontleenen daaraan .dat gedeelte, waarin o.a. wordt weerge geven, hoe Dr. Kuyper denkt over den stand der Chr.-üist. partij. „Eerst hebben we de Lohmanianen of jde vrij-anti-revolutionairen, de menschen, jdie ïïch van de anti-revolutionaire partij hebben afgescheiden; een niet groote groep, maar een, die ten minste nog een politiek wezen had. Joen hebben zich 'daarbij aangesloten de volgelingen van iDr. de Visser, oorspronkelijk Bronsvel- tiianen, die zich echter van Bronsveld hebben afgescheiden. De partij was ook zoo nog niet bij zonder groot. Maar toen zijn daarbij gekomen de [zoogenaamde Friesch Christelijk-Histori- schen, die als partij een uitsluitend ker- ikelijk karakter droegen; en nu nog pas jde Nationaal-fjistorischen, die uitsluitend het oude conservatisme nabij stonden. Jot heden zelfs gist er onder hen nog ^liets, waaruit bij mogelijkheid een ge meenschappelijk politiek bedoelen zou Zijn op te maken. De groote fout van de christelijk-histo- rische fractie is, dat zij geen positieve gemeenschappelijke idee hebben, die deze .verschillende groepen samenbindt Dr. Kuyper meende, dat er een nieuw overleg moest gepleegd worden. Wilde ieder der drie verbonden coalitiepartijen weder geheel op zich zelf gaan staan, iDr. Kuyper zag daar geen bezwaar in. ÏJVüden de Katholieken met hem samen gaan, 'tzou hem aangenaam zijn. Maar aan het beginsel mocht niet worden getornd. Want juist dat vasthouden aan het be ginsel had de anti-revolutionaire partij sterk gemaakt. Hij had er nooit van ge houden om zijn menschen aangelengden jwijn voor te zetten. Wilde men voor de toekomst de coa litie bestendigen, dan moest men komen tot een vast accoord. .Tot dusver had men steeds gewerkt in wederzijdsch goed vertrouwen, maar de jongste gebeurte nissen hadden bewezen, dat de coalitie op den bestaanden voet niet meer kon worden voortgezet. Er moet een garantie gesteld worden, dat deze gebeurtenissen zich in de toekomst niet meer herhalen. Wij merkten op, dat de coalitie op zoo menig ander gebied zegenrijk heeft ge werkt, zoo bijvoorbeeld, dat de verhou ding tusschen anti-revolutionairen en roomschen zooveel gemoedelijker was geworden. Juist, zeide Dr. Kuyper, en dat komt omdat wij beiden op zulk een principiee- len grondslag staan. Ook tusschen ons, anti-revolutionairen en katholieken, be staat een antithese, maar wij weten pre cies waar wij elkaar de hand kunnen reiken. En opgewekt vertelde hij, dat hij dezen winter ook waarschijnlijk voor een ver gadering van Katholieken zou optreden. 'Misschien te Maastricht, en dan gaat 't natuurlijk over Rome en Dordt." (jeen regeeringsprogram. Het program der concentratie is een partijprogram, geen regeeringsprogram, met andere woorden: het is één groot kiezersbedrog, zegt de Gelderlander. Dat wordt nu al openlijk van liberale zijde erkend. De groote bladen als „Handelsblad" en „Nieuw Rotterdammer" gaven het al voorzichtigjes te kennen, door beden kelijk te vragen wat er gebeuren moest, als de strijd door links werd gewonnen. (Maar de „Arnhemsche Courant" flapt liet er rond uit. Al voor drie weken, zegt ze, er op gewezen te hebben, dat het concentratie program een partij-program, geen re- ge e r i n g s-program was. Want het was duidelijk, dat in de FEUILLETON. 48) Wanneer men wist..., Men zal het niet weten. Breng mij 'dit offer. Gij loopt een zeker gevaar, jdoch trotseer het voor uw vriend en gij izult over het verdere deel van mijn leven kunnen beschikken. Als ik eenmaal daar ginds ben, zal ik het rechtsgeding bij ■wonen en dan terugkeeren. Het zullen Voor u drie angstige dagen, maar voor mij een onschatbare dienst zijn. Waar Is uw vader? Je Parijs. - Zeg, dat ge hem wilt gaan opzoe ken. Te Vitré kan men u niets weigeren. jGij vertrekt met uw papieren. Bij de tweede pleisterplaats kom ik in uw plaats en gij keert door het veld naar hier terug, waar ge u gedurende drie da gen verborgen houdt. Wat is eenvou diger Het is waar. Ziet ge' wel Niets gemakkelijker, jmaar haast u. Heden moeten zij voor de revolutionaire rechtbank verschijnen en ik wil er bij zijn. gemeenschappelijke politieke wenschen- lijst de stof werd geboden voor elke liberale regeering, doch dat zij niet bedoelde, een scherp omlijnd program aan te geven, dat, zoo en niet anders, moest worden uitgevoerd door een eventueel liberaal Ministerie. Dat concentratie-program, waarbij elk van de drie partijen min of meer iets van haar persoonlijke wenschen op offerde, bevatte de gedachten-kern van het liberalisme in zijn verschillende schakeeringen. Daarom werd Zaterdag, niettegenstaande die opofferingen, met groot enthousiasme de vereeniging ten uitvoer gebracht om wat allen gemeen schappelijk hebben. Alzoo, de concentratie bedoelde niet een scherp omlijnd program aan te ge ven; maar ondertusschen staat in dat gram toch scherp omlijnd het allemans- en allevrouwen-kiesrecht zonder correc tieven, alsmede de staatspensioneering, zij het al niet scherp omlijnd, dan toch in beginsel. Met andere woorden de twee groote eischen van de socialisten. En dat heet nu de gedachtenkern van het libe ralisme in zijn verschillende schakee ringen. Dat heet nu wat die schakee ringen alle gemeen hebben, en wat zij zich met geestdrift verbonden gemeen schappelijk ten uitvoer te brengen! Maar onmiddellijk vojgt er oplet wel, het is geen regeeringsprogram. Met andere woordenniemand denkt er aan het ten uitvoer te brengen, tenzij de Als wij geconcentreerden maar eenmaal de meerderheid hebben, doen we wat we verkiezen en laten de kiezers, die ons om onze mooi beloften aan het roer geholpen hebben, eenvoudig fluitenZoo wordt het kiezersvolk met open oogen bedrogen Grove leugens. 't Kan zijn nut hebben eens aan te toonen, met welke grove leugens men van liberale zijde het volk opzet tegen de sociale wetgeving van ons ministerie. De aandacht zij daarom gevestigd op de volgende woorden van het vrijz.-dem. weekblad de Vooruitgang: „Duizenden werklieden staan eiken dag aan ernstige gevaren bloot; zware arbeid mat hen af en ze zijn oud, vóór de dag des ouderdoms is gekomen. En dan ein delijk op het sterfbed te moeten liggen met de beangstigende gedachte, dat hun trouwe 'gezellinnen straks niet alleen in rouw, -maar ook in armoede worden ge dompeld, dat is inderdaad voor die zwoegende tobbers, die toch óók een hart in de borst dragen, iets pijnlijks en iets vreeselijks. Men vraagt zich dan ook af, hoe een christelijk ministerie er toe komen kon, wetten voor te stellen, die zulke onchris telijke toestanden in het leven kunnen roepen Hoe kunnen zulke wetten worden voor gesteld door een minister Talma, als pre dikant eens de verkondiger van het evan gelie, „dat barmhartigheid wil en geen offerande" Van dit fraaie stukje zegt de Nieuwe Prov. Groninger Courant: „Ons ministerie zou dien toestand in het leven roepen?. Kan het erger? Het is juist 'ons ministerie, dat door zijn wetten in den nood der arbeiders, hier geschetst, en die altijd heeft be staan, zonder dat de liberalen er iets aan deden, voor een deel wil voor zien. Als een arbeider sterft „voor de dag des ouderdoms daar is", en zjjn vrouw blijft achter met een gezin, dan ont vangt zij weezenrente. Heeft zij geen kinderen en gaat zij aan den arbeid, als nu ook het geval is, dan valt zij onder de verzekering, die zorgt voor invalidi teitspensioen en ouderdomspensioen. Maar als gebeurt wat dit vrijzinnig blad wils taatspensioen op 65- of 70- jarigen leeftijd, dan juist blijft de ellende, wanneer de arbeider sterft, ten volle be staan. Stel, hij komt te vallen op 40- of 50-jarigen 'leeftijd, waar is dan de hulp voor de vrouw, die met haar kin deren onverzorgd achterblijft? Is het dan een troost, als men tot haar zegt: wacht maar tot ge 65 jaar zijt en ge krijgt 2 of 3 gld. pensioen? Een leugenachtige voorstelling, als wij aanwezen, wordt nog het best verklaard door aan te nemen, dat de schrijver te dom is om de zaak, waar het om gaat, te begrijpen. Maar men staat tegenwoordig voor niets." Branden. Gisteravond brak te Nijmegen een hevige brand uit op de tweede verdieping van perceel 30 aan de .Grootestraat. Spoedig sloegen de vlammen naar buiten. Het dak en de bo venste verdieping van het perceel zijn uitgebrand. De bewoner, de heer Schaef- fer, was verzekerd tegen brandschade. Oorzaak van den brand moet gezocht worden in het onhandig omgaan met petroleum. Gisterennacht geraakte een groote hooimijt van den landbouwer H. Waaijer te Havelte _(Dr.) in brand. De bevolking was den geheelen nacht in de weer om de belendende woning te behouden, het geen eindelijk gelukte. Een enorme hoe veelheid hooi is verbrand. Het was niet verzekerd. Gisteren brak te Borne een uitslaan de brand uit in een blok woningen, be woond door den eigenaar v. d. Vegte en den huurder Vredeveld. Huis en inboedel van eerstgenoemde was verzekerd, van laatstgenoemde niet, maar van hem werd alles gered. Gezonken. In den nacht van Maandag op Dinsdag is op het Hol- landsch Diep, onder Numansdorp, een scheepje gezonken, vermoedelijk geladen met zand. Maandagavond had men het van den wal af voor anker zien liggen en Dinsdagmorgen zag men alleen den mast boven water steken. Tot heden is van de opvarenden niets bekend. (Telegr.) Verdronken. Van het logger- schip VL 166, van de reederij C. van Toor te Vlaardingen, is, naar de „Rot- terd." meldt, bericht ontvangen, dat de 35-jarige matroos D. Dujardin, van Per nis, door een stortzee is overboord ge slagen en verdronken. De man laat een vrouw en kind achter. Verbrand. In de Van Ostade- straat te 's Gravenhage had gisteroch tend omstreeks half tien een vrouw haar drie jonge kinderen, terwijl zij even een boodschap ging doen, eenige oogen- blikken alleen thuis gelaten. In haar af wezigheid zijn de kleertjes van een 4- jarig meisje met de gloeiende kachel in aanraking gekomen en hebben vlam ge vat, zoodat de kleine jammerlijk is ver brand. De dokter van den te hulp geroepen eerste-hulpdienst kon niet anders dan den dood constateeren. Een naïef echtpaar. Het vol gende naïeve, historische incident deed zich voor op het bureau van den ambte naar van den Burgerlijken Stand van een dorpje, in de omgeving van Box>- meer, vertelt de „B. Ct." Een verliefd paartje, van eene goede zestig ieder, verscheen voor den amb tenaar, om zich voor de nog resteerende jaren door den echtelijken band aan el kander te verbinden. Zoowel man- als vrouwlief had zich voor deze gewichtige gelegenheid de weelde verschaft van een paar extra mooie klompen, van echt-Brabantsch mo del de traditioneele stroohalmen zag men echter voor ditmaal niet uit de ka rakteristieke voetbedekkingen steken. Toen het gewichtige moment plaats greep, om door de handteekening het zooeven ten overstaan van den ambte naar uitgesproken „ja woord" te be krachtigen, en ons bruidje de pen daar toe opneemt, klinkt heel naïef en ge wichtig uit den mond van den goedigen bruidegom, „as ge nou niet gèrn doet, dan kun-de nog terug." Briuidje-lief, die van terugtrekken geen gedachte had, gaf het zeer logische antwoord„ik kan 't nie beroerder kriegen, as ik 't gehad hèb." Zeer begrijpelijk gaf dit tooneel- tje de aanwezigen aanleiding, hun hoofd ietwat om te draaien, teneinde wat min der opvallend te kunnen... uitproesten Zakkenrollers Zakkerollers hebben op de St. Maarten-paarden- en Hebt gij geld noodig? Neen, dat heb ik. Om 9 uur, halverwege Vitré en Laval, had de verwisseling plaats. Jean de Trémazan nam het postpaard van zijn vriend en gaf hem zijn brave paard, dat nog flink liep en er goed uitzag, ondanks den vermoeienden rit dien het gemaakt had. Pierre Lassan keerde in het verbor gene naar huis terug langs paden die omzoomd waren door doornhagen of door groote eiken, geplant op de dijken die de velden omringden en te midden waar van Vitré lag als in een bed van groen Jean de Trémazan, nu van alle vrees ontheven, omdat hij om zoo te zeggen van huid verwisseld had en omdat alle wegen nu voor hem open lagen, begaf zich regelrecht naar Parijs, reed met groote snelheid, nam aan elke postplaats het beste paard, dank zij ruimen fooien, en om 3-uur na middernacht, in een helderen maar kouden nacht, naderde hij Parijs, waarbij hij denzelfden weg volg de als het convooi, dat eenige dagen vroeger zijn dierbare gevangenen had overgebracht: Meudon, Vaugirard en l'Abbave. Om 4 uur, ontdaan van het stof der reis, dwaalde hij door de duisternis in Moeders geeft uUs kinderen dagelijks tc drinken, dat is gezonder voor hen en voor hunne zenuwen dan welke andere drank ook; maar let er op dat ge van deze krachtige pittige cacao niet veel noodig hebt voor de bereiding, dan zult ge ondervinden dat ge hun voor uiterst weinig geld het gezondste te drinken geeft dat maar te bedenken is. veemarkt te Gorinchem. een boer een portefeuille met f 260 ontrold. Bulgaarsche landverhuizers. Eergisterennacht arriveerde te Rotterdam het s.s. „Campanello" der Uranium Steamship .Company uit Amerika. Aan boord bevonden zich 900 terug- keerende landverhuizers, als Oostenrij kers, Russen en Bulgaren. De laatsten, een 350 in getal, waren door hun regeering teruggeroepen. On der hen heerschte een zeer enthousiaste stemming. Enkelen hadden hun vrouwen medegebracht, doch het meerendeel had vrouwen en kinderen achtergelaten. Gisterenmorgen halftien zetten zij met een extratrein van het Maasstation de reis voort. Gevecht met een tijger. De vrouw van den gouverneur van Kinali (Sumatra) werd onlangs door een tijger aangevallen in de veranda van haar bun galow. Na meer dan een uur vechtens tegen liet dier, doodde zij het met een Maleische kris. Een lijk aan het stuur van een u t oEen zonderling voorval, dat op zichzelf reeds tragisch was, maar nog ernstiger gevolgen had kunnen hebben, deed zich te Bilbao voor. Met groote vaart kwam een automo biel, waarin 3 personen gezeten waren, aanrijden over den weg van Algosta. Naast den chauffeur zat een chauffeurs- leerling, die gemerkt had, dat de be stuurder reeds eenigen tijd geheel be wusteloos aan het stuurwiel zat. Toen de wagen een ravijn genaderd was, had de leerling nog juist tijd het stuur te grijpen om den val in de diepte te voorkomen. Toen hij daarop den chauffeur wilde aanspreken, kreeg hij geen antwoord en zag, dat diens oogen gesloten waren. Tot zijn groote ontsteltenis bemerkte hij toen, dat hij naast een lijk zat, dat reeds eenigen tijd het stuur in de handen geklemd hield. Verspeculeerde mil li oen en. Een nieuwe kracht bedreigt de Parijsdie beurs, die juist omhoog ging nu de be- zorgheid voor oorlog weer voorloopig voorbij is. Augustin Max, 50 jaar oud, ridder van het Legioen van Eer, wonen de aan de rue Lafitte, heeft zich ter be schikking van de justitie gesteld en be kend dat hij de depóts van zijn klanten, minstens 10 millioen francs (volgens een later bericht zou het zelfs 15 millioen be dragen) met eigen speculatiën heeft ver- de omgeving van het paleis, waar de revolutionnaire rechtbank zetelde. Hij had alleen zijn mantel afgedaan, een bruin laken rok en broek van dezelf de kleur aangetrokken, die hij gekocht had bij een uitdrager tc Houdan en een roode muts, die hem het voorkomen gaf van een trouwen bezoeker der Jacobij- nenclub. Met een breede das, die zijn kin ver borg en zijn muts diep in de oogen ge trokken, was hij nagenoeg onherken baar. Trouwens, toen hij Parijs, dat des tijds een ware draaikolk was, binnen trad, het hart aangedaan door een ont roering, die men nooit vergeet, al leeft men ook nog zoo lang daarna, had hij zijn offer gebracht Wel 20 maal had hij zijn leven willen geven om dat te redden van hen, die hij zou weerzien. Hij naderde het paleis zonder een pa trouille ontmoet te hebben. Slhperige wachten bewaakten slecht de omgeving van het paleis. Waarom zouden zij hem liever hebben aangehouden dan een der anderen, die naar het paleis gingen? Zonder moeite bereikte hij de ruime galerij, waar de Girondijnen den nacht van 30 op 31 October laatstleden had Ioren. De bankier, die 15 bedienden had en op de beurs goed stond aangeschre ven, gaf de „Tablettes Financières" uit, die hem uit de provincie en in het bui tenland veel opdrachten verschaften. Max zeide aan den rechter van instructie dat hij het kapitaal niet voor eigen behoeften had verbruikt, maar om er zwak staande Caledonische kopermijnen mee te steu nen. De laatste daling bracht hem ten val. De kantoren der bank zijn gesloten: en Max is in voorloopige hechtenis ge nomen. Zoowel groot industrieele als kleine renteniers zijn in dit faillissement betrokken. Eene familie uitgemoord. Een verschrikkelijk drama werd afge speeld ,te Corono-Ausonia, een dorpje in de provincie Caserte. Een jongen, Guiseppe Palzanella, beminde een meisje van het dorp, doch de ouders der juffer verzetten zich tegen het huwelijk. Zij gelukten er zelfs in Guiseppe te verwij deren en uit het land te doen trekken. Toch ging de verloofde steeds voort met het meisje briefwisseling te voeren. Ten slotte kwam hij terug naar het geboorte dorp en vroeg met meer klem dan ooit de hand van het meisje. De ouders stem den eindelijk toe, doch weigerden den bruidschat. Daags voor het huwelijk ontstond een nieuwe .twist. Al de bloedverwanten van de juffer beleedigden Palzanella. Deze vol woede, greep zijn revolver en schoot op al zijne t egenstrevers. De vader werd op slag gedood, de moeder zwaar ge kwetst, de twee zusters van den ver loofde van Guiseppe bekwamen ook ern stige wonden, die haar leven in gevaar brengen. (H. v. A.) Een oplichter in het groot Een gevaarlijk oplichter, de 32-jarige Pierre Olige uit den Elzas, is door de politie te Lonqueville gearresteerd. In den t ijd van 5 jaar heeft hij in Frankrijk, Duitschland, België, Engeland, Honga rije en de Ver. Staten 'n ontelbaar aantal „maatschappijen" opgericht met „aandee- 1 en-kapitaal" van 25.000 of 2millioen gulden. .Hij hield zich ook bezig met waardelooze stukken tegen de nominale waarde aan goedgeloovigen te verkoo- pen. .Te Parijs werd hij in 't begin van dit jaar tot zes maanden veroordeeld en na verloop van zijn straftijd over de gren zen gezet. Hij vestigde zich toen in zijn geboorteland te Lonqueville, waar zoo veel klachten tegen hem inkwamen, dat de justitie een onderzoek instelde. den doorgebracht, die op hun veroor deeling volgde. De deuren van de rechtzaal waren open. Dat was het doel van zijn reis. Hij trad binnen. IX. VOOR DE REVOLUTIONNAIRE RECHTBANK. Achter den zetel van den voorzitter stak de wit marmeren buste eener vrouw, het hoofd gedekt met een phrygische muts, scherp af tegen het groene kleed, dat den achterwand bedekte en waarte gen links en rechts van het Marianne- beeld, de borstbeelden stonden van Bru tus en Marat. Boven hen waren de wetstafelen ge beiteld in een marmeren plaat. Deze zaal werd wat als een be spotting klonk de Vrijheid genoemd. Een beschuldigde die hier gebracht werd, kon bijna altijd tot zichzelf de woorden spreken, die Dante boven zijn Hel geschreven had: Gij die hier binnentreedt Geef alle hoop verloren. iDe aanblik van de zaal was somber. Eenige olielampen verlichtten haar slechts ten deele. Gendarmen, met woest uiterlijk, ston den achter de banken der gezworenen. Beschuldigden waren er nog niet. In het voor de toeschouwers afge schoten gedeelte bevond zich een naac ontroeringen hakende menigte, die tee kenen van ongeduld gaf. Die menigte zag er onheilspellend uit: mannen in roode carmagnoles en met Jacobijnen-mutsen opvrouwen, fu ries voor het meerendeel, aanblafsters van de guillotine, steeds tot betoogingen gereed en die bij de geringste aanleiding de heftigste scheldwoorden uitbraak ten alsomgekochten, landverraders, uit hongeraars van het volk, aristocraten. Soms ging uit die menigte een dof gebrul op, als uit een menagerie. Jean De Trémazan stond dicht bij een jonge vrouw of meisje, met een schoon lieftallig voorkomen, eenigszins behaagziek gekleed in tegenstelling met de andere vrouwen die lompen droegen. Het was alsof zij in deze omgeving verdwaald was. Hij vroeg haar: Waar wacht men op, burgeres? Weet gij dat niet? Neen. Waar komt gij dan vandaan Uit mijn bed. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 9