Uit Stad en Omgeving. nl., niet eerder in omloop worden ge bracht dan in de tweede helft van het jaar 19J3. Over eenige weken zullen de nieuwe 5-gulden goudstukjes reeds gemunt wor den. De technische vóórwerkzaamheden voor beide nieuwe muntstukken zijn reeds geruimen tijd aan 's Rijks Munt te Utrecht afgeloopen. Nood in West-lndië. Namens het comité lot leniging van den nood in West-lndië meldt men, dat de geheele opbrengst van de inzameling, gehouden ten bate van de noodlijdenden op de eilanden Bonaire, Aruba en Cura sao, bedraagt f33.220,SI-1. Hiervan bracht de verkoop van de heideruikertjes op Koninginnedag, na aftrek van de onkos ten, f 17.06S,46 op, waarvan f 8819,13 door de afdeelingen van den Padvinders- bond en f8249,33 door de afdeelingen van de Padvindersorganisatie en de meisjesgezellen bijeengebracht. Voegt men hierbij de reeds voor den aanvang der inzameling door H. M. de Koningin onmiddellijk naar Curasao ge zonden gift van f1000, dan is er in het geheel voor de noodlijdenden bijeenge bracht de som van f34.220,SI3. LEIDEN, 23 November. „Arti et Religioni". Bovengenoemde vereeniging had gis teravond een buitengewone ledenverga dering uitgeschreven, die te beslissen had over de vraag: Zal „Arti" blijven voort bestaan of moet de vereeniging worden opgeheven? Na opening door den voor zitter, den heer Chr. Driessen, en voor lezing der notulen, verkreeg de Weleerw. heer M. Th. Vinck 't woord om een ant woord te geven op bovengenoemde vraag. De Eerw. spr. verklaarde aller eerst met veel sympathie te zijn toege treden als lid van het bestuur dezer vereeniging; „adviseur" wilde spr. zich niet noemen; beter is misschien „mode rator". Waarom aldus vroeg spr. verder heeft men in Leiden een Ka tholieke zangvereeniging opgericht? Spr. noemde drie beweegredenen op, die daartoe hebben geleid. Eerstens heeft men misschien deze vereeniging opge richt als een maatregel van tegenweer. Zoo er geen Katholieke vereeniging is, treden velen toe tot een neutrale vereeni ging, die, spr. behoefde dit niet nader uiteen te zetten, vele en groote gevaren met zich brengt. Op de tweede plaats, omdat men gevolg wilde geven aan zijn zucht naar ontwikkeling, aan zijn kunst zin en liefde voor het schoone. En op de derde plaats, omdat men anderen wilde laten genieten, aan anderen avon den van ontspanning en hooger genot wilde schenken. Welnu, dezelfde beweeg redenen, die er toe hebben geleid „Arti" in het leven te roepen, moeten ons ook doen besluiten haar te laten voortbe staan, want die motieven zijn nog in even sterken mate aanwezig. Er is echter nug een ander motief om „Arti" te laten voortbestaan. Door de vereeniging op te heffen zouden wij den waan versterken, alsof er van Katholieke zijde niets goeds, niets blijvends kan tot stand gebracht worden. „Arti" moet blij ven bestaan, en iets praesteeren, wat ieders bewondering afdwingt, en zoo doende medehelpen om dien waan, dat valsche oordeel over de minderwaardig heid der Katholieken te breken. En zou een Katholieke vereeniging in het Katho liek geloof niet zooveel begeestering vin den, dat zij iets grootsch praesteeren kan? Spr. kan niet begrijpen, waarom in een stad ais Leiden geen plaats zou zijn voor een Katholieke zangvereeniging. Maar, als men het doel wil, moet men ook de middelen willen. De leden van „Arti" moeten hun uiterste best doen. Zij moeten zich getroosten de velerlei moeilijkheden, verbonden aan de voor bereiding voor een uitvoering, en moeten trachten zooveel mogelijk nieuwe leden aan te werven. Om de vereeniging tot bloei te brengen, heeft spr. het bestuur aangeraden voor den Vastenavond-tijd een avond te organiseeren, die alle vorige nog overtreft. Geen repetities moeten den leden te veel zijn; zooveel „mogelijk krachten moet men zich voor dien avond zien te verwerven. Het moet zijn een propaganda-avond voor „Arti". Dat doel moet men zich voorloopig voor oogen stellen. Met een herinnering aan den feest dag van St. Caecilia, dien wij gisteren vierden, sloot de Eerw. spreker zijn sym pathieke improvisatie. In eenige welgekozen woorden bracht de voorzitter den Eerw. spreker dank voor diens toespraak, waarin hij zoo duidelijk had uiteengezet, dat „Arti" kan en móét blijven bestaan. Daar niemand der leden naar aanlei ding van het gesprokene het woord ver langde, ging men nu over tot de stem ming over het al of niet opheffen der vereeniging. Van de 36 uitgebrachtestem- men was 1 blanco en waren 35 voor het voortbestaan der vereeniging. Daarna sprak de directeur, de heer Corn. Conten, zijn vreugde uit over de genomen beslissing, de vereeniging zijn beste krachten toezeggend. De voorzitter deelde ten slotte mede, dat op de eerste uitvoering zullen worden gezongen de 42e Psalm van Mendel sohn, „Das Marchen von der schóne Melusine" van Hoffmann, en ySchön Ellen" van Max Bruch^ waarna 'hij de vergadering sloot. Wij voegen hier nog aan toe den haftelijken wensch, dat velen in de drje beweegredenen, door kapelaan Vinck ont wikkeld, een spoorslag mogen vinden om, hetzij door het geven van hun krachten als lid zij 't dan alleen voor den pro- paganda-avond hetzij door luin mo- reelen of financieelen steun, het voort bestaan dezer Katholieke vereeniging mogelijk maken. Een oproep om steun. Reeds is een beroep gedaan op uwe hulp voor den gewonden en zieken sol daat in den Balkanoorlog. Nog veel is echter- noodig, want de strijd is nog lang .niet ten einde en een nieuwe vijand heeft zich tegen beide partijen gekeerd: de Cholera. De militairen van het garnizoen Lei den, medegevoelende het leed, dat hun hulpbehoevende kameraden daarginds getroffen heeft, wenschen het hunne te doen, om in den steeds grooter wor denden nood te helpen zooveel zij kui* nen. ij stellen zich voor een uitvoering te geven, waarvan de opbrengst geheel ten bate komt van het menschlievende doel, dat zij nastreven en dus aan de gewonden en zieken van alle oorlog voerenden. Helpt gij, medeburgers met uwe bij dragen in ruime mate; ontsluit nog eens uwe beurzen, om mede te werken tot het voor het leven behouden van zoovelen, die anders uit gebrek aan verpleging en hulpmiddelen, voor ouders, vrouw en kroost verloren zouden gaan. Teekent ruim op de lijsten, die u zul len worden aangeboden en schenkt daar door mede aan de militairen van dit gar nizoen de gelegenheid een flinke bij drage in te zenden, als een bewijs dat bij hen en u een warm hart klopt voor de lijdende menschheid. Eene opgave van de namen der intee- kenaren op de lijsten zal bij de overzen ding van het bedrag worden overgelegd. Deze oproep wordt gedaan door de heeren van Terwisga, garnizoenscomman dant en Comm. van het 4e reg. inf., Dr. Pronk, chef van de A4il. Ziekeninrich- ting, Verff, comm. He afd. 2e regt. veld-art.Van Buuren, air. van de kweek school voor Zèevaart, Methorst, comm. van het Depót 4e regt. veld-art., en Wil son, cömm. van het Depót huzaren. Het bovenstaande heeft de volle sym pathie en wordt warm aanbevolen door Jhr. de Gijselaar, Burgemeester, Prof. Eerdmans, Rector Magnificus. Prof. No- len, voorzitter der afd. Leiden van het Roode Kruis, en Smissaert, Coll. h. t. praeses. Wij gelooven dat een aanbeveling on zerzijds na de warme sympathiebetuiging van onzen burgemeester en de militaire autoriteiten overbodig mag heeten! Rijnland. In de heden gehouden openbare ver- eenigde vergadering van Rijnland werd de begrooting van het Hoogheemraad schap. dienst 1913 vastgesteld in ont vang op f 308405,16, in uitgaaf op f 306897,15, sluitende alzoo met een voordeelig saldo van f 1508.01. De post „Omslagen voor landerijen in Rijnland" werd uitgetrokken op f 145705.46 en het bundergeld vastge steld op fl.70 per H.A. tegen f 1.46 over het loopende dienstjaar. Volksbijeenkomsten. Als voorheen, zijn ook'dit jaar de volks bijeenkomsten geopend met een muziek avond. Is er in den laatsten tijd in onze stad een streven merkbaar om te komen tot veredeling van het volksvermaak, de commissie voor de volksbijeenkomsten heeft al sedert jaren dien weg bewan deld en met vrucht; getuige de volle zalen die de muziekavonden steeds trek ken. Is 't wonder? Gisteravond is weer eens gebleken dat het streven er op is gericht goede muziek aan het volk te geven en door eene afwisselende com binatie van vocale- en instrumentale mu ziek, te waken voor dorheid en eentonig heid. Geijp's muziekgezelschap heeft in een zevental goedgespeelde nummers, waaronder vooral Die lustige Dorf- schmiede de aandacht trok, wederom ge toond, wat studie vermag. Het Stedelijk Muziekkorps is zeker in staat een groote zaal te vullen met zijn tonen, doch ook een publiek aangenaam bezig te houden, waartoe de keuze der nummers veel bij droeg. Een aangename afwisseling bracht de heer Jac. Jongmans, baritonzanger alhier, die in niet minder dan veertien zangnummers zijn talenten ten beste gaf. En door keuze èn door uitvoering der liederen, die allen door Hollandsche componisten waren getoonzet op Hol- landschen tekst, deed Jongmans zich ken nen als een zanger die weet wat hij wil en wat hij kan. En het overtalrijke pu bliek was vol waardeering voor hetgeen hij ten gehoore bracht. Na aandachtig luisteren brak na elk lied een echt ge meend applaus los, dat gewis als maat staf kan worden genomen van het ge noegen dat door die talrijke schare is genoten. ROOMSCHE AGENDA. Zaterdag, 8 uur 's avonds Bonds- gebouw, Rapenburg 10. Biscope-voor- stelling. (Openingsavond). Zoadag 1 uur n. m. Kapel R. K. Begraafplaats Bids ton,d der St. Barbara- Vereeniging. Sluiting door den W.Eerw. pater C. Zuidgeest O. F. M. Zondag 8 uur 's avonds. Bondsge- bouw, Rapenburg 10. Bloscope-voor- stelling. Maandag, 8 uur 'savonds St. Jo zefszaal, Rapenburg 52. Geloof en We tenschap. Spreker de Weleerw. heer L. J. Willenborg. Onderwerp: Een aquarel van het bovennatuurlijk leven naar St. Thomas van Aquino. Maandag 8 uur 's avonds. Bonds- gebouw, Rapenburg 10. Bioscopevoor- stelling. Dinsdag 1% uur 's avonds. St. Jo zefszaal, Rapenburg 52, Opvoering van het historisch treurspel Zriny. •Woensdag 71/2 uur 's avonds St. Jozefszaai, Rapenburg 52. Opvoering van het historisch treurspel Zriny. Woensdag 8 uur 's.avonds. Bonds- gebouw, Rapenburg 10. Bioscope-voor- stelling. V r ij d a g 51/:» uur 's avonds. Bonds- gebouw. Rapenburg 10. Catechismus met lichtbeelden. Spreker de W.Eerw. pater J. Hendriks O. F. M. ALPHEN. Zondag a.s. vergadert de R. K. Kiesvcreeniging Recht en Orde, in het Juvenaatsgebouw, des avonds te half acht. Aan de orde koint een voorstel van het bestuur over art. 6; verkiezing van afgevaardigden voor Provincialen bond; Centrale te Bodegraven, en de Centrale te Alphen, Voorstel tot ver goeding aan afgevaardigden van de Cen- tralen en een voorstel tot het verleenen van subsidie voor een in Januari alhier te houden distrietsdag. De heer W. de Ridder van Oudshoorn is benoemd tot brief- en tele grambesteller alhier. GOUDA. De Goudsche Winkeliersver- eeniging besloot niet groote meerderheid van stemmen den Gemeenteraad te ver zoeken het sluitingsuur van winkels bij verordening te regelen. HAZERSWOUDE. Onze voormalige plaatsgenoot, de heer J. F. Havermans, destijds rijksveldwachter alhier, thans bo de bij den Hoogen Raad der Nederlan den, herdacht deze week zijn 45-jarigen arbeid in 's Rijksdienst. De president van den Hoogen Raad ontving in zijn kamer in tegenwoordigheid van den grif fier den jubilaris en overhandigde deze onder een hartelijke toespraak de eere medaille in goud van de Oranje Nassau orde. Maandag 2 Dec. a.s. zal de koste- looze inenting en herinenting plaats heb ben ten huize van de beide geneesheeren. .LISSE. De bloemistwerkliedenveree- niging St. Isidorus hield een goed be zochte vergadering. Als eerste punt was aan de orde het doen van voorstellen voor de jaarvergadering. Door de af- deeling Lisse zal worden voorgesteld dat het hoofdbestuur pogingen aanwendt om voor den Bond St. Deus Dedit 'n rechts kundig adviseur te verkrijgen. Alsnu was aan de orde het concept contract. Op de eerste plaats werd besloten den duur van het contract op drie jaren te stellen. Als loon werd bepaald in 1912 van A4rt.—Nov. f 11Nov.—Maart f10 per week, met een jaarlijksche verhoo- pging van 50 cent per week, zoodat in 1916 het loon f 12 en fll per week zal bedragen. Een voorstel, dat f 1 per week meer vroeg, werd met het oog op het bedrijf verworpen. Voor overwerk werd bepaald 25 cent per uur. De werk dag wordt bepaald van Mrt.-Sept. van 6 uur 's morgens tot 7 uur 's avonds, en verder van licht tot donker; des Zaterd- dagsavonds om 4 uur vrij. De opzeggingstermijn werd bepaald op 14 dagen, met dien verstande, dat deze niet plaats heeft door de arbeiders van Juni tot Sept. en door den patroon niet van Sept. tot Februari, uitzonderingen daargelaten. Een collectief contract voor de geheele bollenstreek werd niet mo gelijk geacht. Bij de rondvraag vroeg de heer Warmerdam aan de leden om gegevens inzake de kwestie Zaterdags namiddags om 4 uur eindigen. Over 14 dagen vergadert de commissie. Hierna werd de vergadering gesloten. Waarschijnlijk door een hond zijn 50 kippen in het kippenhok van het Piusgesticht 's nachts verscheurd, 'n Leelijke schadepost. NIEUWVEEN. Op Vrijdag 29 Nov. a.s. n.m. 7 uur, zullen de heeren Hell- mann en van Leeuwen, duettisten, te Lei den, in de R. K. School, alhier een too- neelvoorstelling geven. NIEUWKOOP. Het Argentijnsch vleesch heeft-ook hier zijn intocht ge daan. Tweemaal is het te koop aangebo den en het aantal afnemers neemt toe. De hooge prijzen van het inlandsche vleesch zijn daar van hoofdzakelijk de oorzaak. NOORDWIJK. De Afdeeling Noord- wijk van den Ned. R. K. Volksbond zal de volgende week haar Patroonsfeest vieren. De leden worden uitgenoodigd, Zondag a.s. gezamenlijk tot de H. Tafel te naderen na de H. Mis van zeven uur. Op Woensdag 27 en Donderdag 28 November zal in de zaal van den heer P. H. v. d. Voort een feestvergadering ge houden worden, waar de Weleerw. Pa ter Zuidgeest, geestelijk adviseur van den Ned. R. K. Volksbond te Leiden, de feestvierenden zal toespreken, terwijl verder de Rederijkerskamer „Vondel" uit Leiden en onze Zangvereeniging „St. Gregorius" hare medewerking zullen verleenen. Tot dekking der onkosten zal een entree geheven worden van 5 cent per persoon. Het overblijvende bedrag zal in de kas van 't Ziekenfonds gestort worden. De gemeenteraad vergadert op Woensdag 27 November 's morgens 10 uur. Aan de orde komt: Ingekomen stuk ken Uitbreiding GasfabriekAankoop van grond-; Heffing KaaigeldHeffing Havengeld; Heffing Rioolrechten; Re geling van Uitgaven Adres N. V. AA ij. tot expl. van het Grand Hotel en Pen sion „Rembrandt"; Reclames Hoofd. Omslag; en 2e Suppl. Kohier Hoofd. Omslag. NOORDWIJKERHOUT. Naar aanlei ding van een telegram van gelukwensch werd op het zilveren bruiloftsfeest van den heer P. Verdegaal en echtgenoote een collecte gehouden voor de missie van Pater Vermin, welke de som op bracht van f 19.25. In het café van Densen vergader de gisterenavond het Kruisverbond „St. Victor". Nadat de voorzitter de vergade ring geopend had, wordt het bondslied gezongen en een lid geinstalleerd. A4e- degedeeld werd, dat men zal trachten in December een spreker te doen optre den en dat in de volgende maand be stuursverkiezing moet plaats hebben. Hierna wordt een commissie benoemd met het nazien der rekening op de jaar vergadering belast, welke zal bestaan uit de heeren J. van der Weijden en L. van der Linden. Bij de rondvraag wordt de wenschelijkheid uitgesproken, te trach ten meer gegoeden lid van het Kruis verbond te doen worden en te ijveren voor oprichting van een gebouw, waar in alle vergaderingen kunnen worden ge houden. OUDADE. Het echtpaar Th. A. van der HulstVink alhier werd verrast met de geboorte van een drieling, twee jongens en een meisje. De vreugd was evenwel van korten duur, daar de kin deren den zelfden dag stierven. SASSEN HE1M. De candidaatstelling voor een lid van den Raad, vacature de heer G. Kruyff, is bepaald op Maan dag 9 December, de stemming op Maan dag 23 December en de herstemming zoo noodig op Maandag 30 December De gemeenteraad vergadert op Maandag 25 Nov. 's avonds 7 uur. De agenda vermeldt: Wijziging Alg. Pol. Verordening. Vergoeding 5 pet. Ge meente Opzichter. Benoeming stembu reau Verkiezing, Gemeenteraad. Vaststel ling kohier schoolgelden 4e kwart. 1912 Periodieke aftreding Commissie tot we ring van schoolverzuim. Wijziging in structie Gemeente Ontvanger. Verorde ning heffing Hoofd. Omslag kinderaf trek. Aangaan geldleening aankoop grond. Comptabiliteit 1912. Vaststel ling suppletoir kohier H. O. STOMPWIJK. Donderdagavond hield de Stompwijksche IJsclub Nut en Ver maak haar Jaarvergadering in het koffie huis de „Gouden Leeuw", die door 33 personen was bezocht. Bij het nazien der rekening bleek in kas te zijn een som van f 109,73. De aftredende bestuursleden werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Hierna werd overgegaan tot 't prijsjassen. Aan dezen wedstrijd namen 32 eprsonen deel. De prijzen werden ge wonnen door de heeren J. Wilting en P. Wensveen f 3.L. H. de Bruyn en Jac. v. d. Horst f 2.troostprijzen H. Grunneman en Jac. v. Rijn f 2.—, P. Huisman en C. Juffermins f 1.50. De prijzen werden met een toepasselijk woord door den Voorzitter aan de win ners ter hand gesteld en de vergadering gesloten. WASSENAAR. De tooneelvereeni- ging Onderling Kunstgenot, geeft Dins- avond een uitvoering. Voor deze gele genheid is een nieuw programma ge maakt waarop ook voorkomt een revue- samengesteld door den heer B. P. van der Meer. Tusschen Kerstmis en Nieuw jaar geeft de vereeniging een uitvoe ring ten bate der St. Vincentius-Vereeni- ging. Ook voor dien avond wordt een nieuw programma gemaakt en een nieu we revue. ZOETERWOUDE. In plaats van wij len den heer. G. P. van Outeren, is tot voorzitter van den Room- en Meerbur gerpolder door ingelanden gekozen de heer J. S. van der Stoel. GEWESTELIJK GEMENGD. Dezer dagen vervoegde zich te A1- p h e n bij het hoofd der R. K. school een persoon Rombouts geheeten, zoo als hij zeide. Naar zijn beweren was hij onderwijzer geweest bij het R. K. on derwijs in Transvaal. Thans kwam hij informeeren of hij geene betrekking aan de school aldaar kon verkrijgen. Op de vraag of hij dan niet wist, dat een onder wijzer gewoonlijk langs een anderen weg wordt aangesteld beweerde hij met die zaken hier niet op de hoogte te zijn. Toen dit niet lukte, kwam hij met een brief voor den dag, welke een bewijs moest heeten, dat hij een postwissel wachtende was en vroeg, of hij niet wat geld ter leen kon krijgen, daar hij op dat oogenblik zoo goed als niets bezat en gaarne naar Den Haag wilde reizen. Het behoeft niet gezegd, dat het hoofd ter stond de gevraagde som verstrekte! Als de man gemeend heeft op deze manier geld- los te kunnen krijgen, houden wij hem voor niet erg snugger. Te Lisse is gearresteerd en gevan kelijk naar het huis van bewaring te Haarlem overgebracht, de schippers knecht J. H., die verdacht wordt ten nadeele van zijn patroon een bedrag van f340 te hebben ontvreemd. In zijn bezit werd nog f 250 gevonden. Academienieuws. LEIDEN. Mot guns ig gevolgd afgelegd het theoietisch-apothekeis-examtii door Mejuffr. A. M. Nooijen (den Haag) en den lieer A. J. Bronkhorst (Leiden). UTRECHT. Bevorderd tot arts de heeren J. W. Hartgerink en P. B. van Steenis. Sport. Vliegenier Van Heel. Men meldt uit Amsterdam aan het het „Vad.". Onder de weinige Neder- landsche vliegeniers behooren Van Heel en Henri Bakker tot degenen, die hei langst de vliegsport blijven beoefenen. Omtrent den vliegenier Van fjeel ver nemen wij, dat hij te Soesterberg twee hydro-acroplanes onder zijn leiding laat bouwen. Hij heeft namelijk liet voor nemen zoo gauw deze toestellen gereed zijn, daarmede proefvluchten te doen op de Loosdrechtsche plassen. Aanvankelijk wordt medegedeeld, dat Van Heel zou vliegen boven de Zuider zee, doch van zijn broer vernamen wij daarvan geen bevestiging. Wel had deze van zijn broer den vliegenier vernomen, dat de plannen bestaan omtrent den bouw van een militair vliegstation te Rotterdam of Amsterdam. Faillissementen. Uitgesproken: W. P. van Wijk, winke lier in schrijfbehoeften te Rotterdam, cur. mr. C. A, van Renterghem. T. A. J. van der Meer, beeldhouwer variété-kunstenaar te Am sterdam, cur. mr. B. H. Gomperts. Geëindigd: J. D. van Dijk, caféhouder, te Woudenberg. Eerste Ned. Hygiënische Volkorenbroodfabriek te Nijmegen. K. Hooge- veen, vroeger bakker te Nijlnnd, thans te Leeu warden. Opgeheven: A. M. Poons, laatstelijk te Amsterdam. Ingezonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid der redactie, Wassenaar, 21 Nov. 1912. M. de R. Mag ik zoo vrij zijn U nog eens een weinigje plaatsruimte in uw veelgelezen blad te verzoeken. De heer Blommetje Blommeman is zoo goedertieren mij te antwoorden, niet tegenstaande ik maar een werkman ben, dat het al zeer onbeleefd van mijnent wege zou wezen, hem niet een weder woord toe te voegen, en als de geachte inzender dit stukje maar weer wil lezen, dan ben ik a! weer tevreden. Ik ben wel een weinig laat, M. de R., maar werkmanshersenen werken zoo spoedig niet en zoodoende was ik niet eerder gereed met mijn stukje. M. de R., ik begrijp van Blommetje Blommemans houding niet veel, wanneer hij zegt, dat een brief uit Waalsdorp niet in Wassenaar thuishoort en ik dus als „buitenstaander" had moeten onder teekenen. Maar, M. de R., in de Brieven uit Waalsdorp worden toch Wassenaar- sche toestanden besproken en ook de Wassenaarsclie R. K. Kiesvereeniging, en vooral de voorzitter, komt nog al eens op 't appèl, 't Is daarom, dat ik als „werkman van Wassenaar" daarop ant woordde. Bovendien stond in uw blad van 13 Nov. toch ook een ingezonden stuk uit Wassenaar aan Blommetje Blom meman gericht, maar daar maakt hij geen melding van. Dat de geachte inzender geen propa gandist van den Volksbond wil wezen, begrijp ik zeer goed, maar dat vroeg Ikf ook niet. Door lid van een onderafdee- ling van den Bond te worden en daar. zijns gelijke ook trachten in te krijgen, teneinde iets verkeerds uit te roeien, is naar mijn meening zijn eigen belang dienen. Ik dacht wel, dat Blommetje Blomrneinan daar niet voor te vinden zou zijn; de meeste middenstanders toch zien met een beetje huivering tegen dien Bond op, en daar zal Blommeman ook wat van te pakken hebben. Verder schrijft Blommeman, dat hij via den Volksbond niet den schijn op zich wil laden lid van eene of andere corporatie te worden en dat er hier misschien een afd. van de „Hanze" komt. Ik geloof echter, M. de R., dat die „Hanze", zij 'tdan niet direct, dan toch indirect, zijn oprichting aan den Bond te danken zal hebben. Dat ik mijn Kiesvereeniging de vorige week geen grooten dienst bewezen heb, door, zoo zegt Blommeman, tusschen de regels te laten uitkomen, dat de candi- daat vari verleden jaar niet voor zijn taak berekend was, en Tiet werk van de kiesvereeniging dus prullewerk was, dat stem ik nog lang niet toe. Evenals ver leden week, wil ik ook nu die geschikt heid aan bevoegder beoordeelaars over laten; ik kwam alleen op 't recht neer, en 't recht op een candidatuur der Kies vereeniging heeft iedereen, die aan dë bij de wet gestelde eischen voldoet. Dat de candidaat, verleden jaar ge schikt, daarom nu ook geschikt is, acht ik nog geen voldongen feit, al zijn de, toestanden, volgens Blommetje Blomme man tenminste, dezelfde. Wat wij verleden jaar nog niet wisten van onzen burgervader, dat kunnen wij nu met zekerheid zeggen, en dat de raadsleden zelf allemaal consequent ge bleven zijn, zal Blommeman evenmin ontgaan zijn als mij. Ik zou, M. de R den geachten inzen der nog veel meer kunnen zeggen of schrijven liever gezegd, over zjjn inge zonden stuk, maar ik vrees te lang tg worden. Zoo schrijft hij: 'tbehoeven alle maal geen Duijsen te zijnmaar de naam! Duijs is waarlijk toch geen aanbeveling. Zoo schrijft hij, na zijn propaganda voor zijn lievelingscandidaat, dat de leden vair het bestuur der Kiesvereeniging en vooral de voorzitter daarvan hun uiterste best moeten doen om hun candidaat te doen'

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2