BUITENLAND. BINNENLAND. 4e Jaargang, No. 951. 2)e Scicbctie Qowtm\Jc Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, t 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/« cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag 23 November 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. Een verblijdende gebeurtenis. Zooals onder „Binnenland" wordt me degedeeld is te Utrecht tot stand ge komen een vereeniging van voorstan ders der nieuwe Tarief wet. Een verblijdende gebeurtenis. 'tWerd hoog tijd, dat tegenover de actie t e- lg e n de tariefwet, door het anti-tarief- .wet-comité ook eens krachtig werd aan gepakt de actie ten voordeele van de tariefwet, door een soortgelijk co mité. Te verblijdender is deze gebeurtenis, omdat, zooals men kan zien, in dit co mi tt^ zitting hebben genomen, naast be kwame theoretici, mannen, die door hun zaken bij de al of niet totstandkoming van de nieuwe tariefwet ten zeerste zijn [geïnteresseerd. Daarin toch ligt 'n spre kend getuigenis, dat, ondanks alle ge schreeuw, er nog velen zijn, die de nieu we tariefwet beschouwen als een zegen voor de industrie en voor den handel. 'tWare immers een dwaasheid, zoo de- jgenen, die zelf bij de industrie en bij den handel zijn geïnteresseerd, pro paganda gingen maken-voor een wet, die huns inziens ten jiadeele strekt van in dustrie en handel. 'tWare een dwaas heid, ook als al die leden van dat co mité menschen waren van rechts. De bescherming is toch volstrekt niet een beginsel van rechts, zooals de vrij handel een beginsel is van links. iMen zou uil overtuiging (met het oog op de practijk, niet uit beginsel), te gen bescherming kunnen zijn, zonder dat men daardoor tegen de rechtsche begin selen inging. Maar er is meer: de personen die deel uitmaken van dit comité zijn niet allen van rechts. Dit drukt nog dieper het stempel van onpartijdig heid op het pro-tariefwet-comité. iVioge het dit comité gelukken, den Idikken korst van laster en leugen, waar mede de tariefwet van minister Kolk man is bedekt, te verbreken. Ommen In de Chr. Hist. Nederlander van Cistcrr.vond lezen wij Naar onze meening wij wachten intusschen het advies van het Hoofd bestuur af behooren onze kiezers niet mr. Bichon, maar mr. van der Vegte te stemmen. Dit advies grondt het blad hierop, 'dat een gemaakte afspraak moet blijven gelden, en men in de districten 'die zich bij de Chr.-Hist. Unie hebben 'aangesloten, geen candidaat moet steu nen, wiens politiek indruischt tegen die 'der coalitie, waarin de Chr.-Hist. Unie ook een plaats inneemt. En dat de politiek van den heer Bi chon in strijd is met die der coalitie partijen, waaruit het huidige kabinet is ontstaan, zegt het blad verder: Als men nu 'n tarief als 'tnu voor gestelde „protectionistisch" noemt, om dan tegen dien fiscalen maatregel te stemmen, gaat men vierkant in tegen de financieele politiek van het Kabi net en schijnt ons, or men het wil er kennen of niet, deze candidatuur tegen het huidige kabinet gericht. Wij zijn nieuwsgierig hoe de Neder lander, als het Hoofdbestuur een an der advies mocht geven, dit zou weten goed te praten en zijn eigen logische re- ideneering zou weten te verdonkere manen. Treurig- of grappig. Men hoort of leest dikwijls oordeel vellingen, zoo dom en tegelijk getui gend van zulk een arrogantie, dat men waarlijk niet weet of men ze treurig of grappig moet vinden. Een staaltje van zulk een „wetenschap- kelijkheid" troffen we dezer dagen aan in de deftige oud-liberale „Nieuwe Cou rant" onder de rubriek „Nieuwe uit gaven." Daar wordt een boek gerecenseerd, waarin o.a. gesproken wordt over een öochter uit e$n gemengd huwelijk, en dan lezen wij: De moeder van dit meisje (die pro testant was) was radeloos Haar doch ter wilde daarom in een klooster gaan, omdat haar moeder, die buitengewoon vrijzinnig was, bij haar dood (vol gens katholieke opvatting)... voor iedereen verloren zou zijn. Het door ons gespatieerde is blijk baar een toelichting van den recensent. Men moet eerbied hebben voor zulk een kennis van zaken„Volgens Katho lieke opvatting" is de moeder, die „bui tengewoon vrijzinnig" was, bij haar dood „voor iedereen" verloren. £Wat 'n nonsensMen moest eens in een deftige courant, als de „Nieuwe Courant" wil zijn, zulk een averecht- sche verklaring geven van een of anderen godsdienst in de binnenlanden van Afri ka Uit naam der wetenschap zou daar tegen en met recht geprotesteerd worden. ;t Fraaiste komt echter nog! 't Luidt aan 't slot van de rencensie Ook om de tendenz, is dit boeien de, zeer vlot geschreven boek, met zijn gevoelige karakterbeschrijvingen en gemakkelijke dialogen als een leer zaam goed boek aan te bevelen. Aan te bevelen om de tendenz natuurlijk, de Katholieke Kerk wordt er nu juist niet in verdedigd. Aan te bevelen als een „leerzaam" boek„bedwingt uw lachen, vrien den." ALGEMEEN OVERZICHT. De Turken zijn verbaasd, aldus seinen de correspondenten der Engelsche bla den te Konstantinopel, dat plotseling zich de Bulgaren teruggetrokken hebben van de Tsjataldsja-linie. Naar de verklaring wordt gegist. De corr. van de „Daily Chron." geeft deze reden: de Bulgaren hadden slechts veld- en geen belegeringsgeschut. Nu wordt er ge meld dat zij hun sterkste belegeringsge schut naar het krijgsterrein heen voeren. Dit is reeds de zooveelste maal dat dit gemeld werd, waarschijnlijk heeft het transport door de drassigheid van den bodem veel vertraging. Een ander zoekt de reden in de angst voor de cholera die reeds sjx>radisch on- gder de Bulgaren voorkomt. Misschien is het ook wel een taktische terugtocht om de Turken weer iets verder weg te lok ken waardoor de actie die de Grieken naar gemeld wordt, op het oog hebben, beter zou kunnen gelukken. Uit Kon stantinopel toch wordt aan de Berliner Zeitung am Mittag geseind: Dertigdui zend man Griekscne troepen zijn naar de haven van Katherini (aan de golf van Saloniki) gerukt, vanwaar zij op 50 transportschepen naar de golf van Saros (aan den westkant van het schireiland van Gillapoli) zullen vertrekken. Door een aanval op de Dardanellen kan dan de Zee van Marmora voor de Grieksche vloot vrijgemaakt worden en tevens de Turksche schepen, die het nu den Bulgaren zoo lastig maken, gedwon gen worden zich naar de JZ.ee van Mar mora samen te trekken. Misschien is dit een poging der verbondenen om den Turk gevoeliger te maken voor onderhandelingen over den vrede, voorafgegaan door een wapenstilstand, die nu geweigerd is. In Bulgaarsche regceringskringen bewaart men het stilzwijgen over de weigering van Turkije om de voorwaarden voor den wapenstilstand, door de geallieerden ge steld, aan te nemen. In de openbare meening vallen twee hoofdstroomingen waar te nemen. Eenerzijds zegt men, dat het antwoord der geallieerden geenszins het karakter had van een ultimatum eu dat dus nog nieuwe besprekingen op den grondslag van tegenvoorstellen, die Turkije zou kunnen doen, mogelijjk zijn. Anderzijds is men van meening, dat het mislukken van de onderhandelingen over een wapenstilstand niet insluit, dat alle pogingen ten gunste van het sluiten van vrede moeten worden opgegeven. Men acht het bovendien nog mogelijk, dat eventueel, door de tusschenkomst van derden, onmiddellijk weder besprekingen worden aangeknoopt omtrent het sluiten ^an vrede, zonder officiee'.e staking der vijandelijkheden. Wat den intocht in Konstantinopel be treft, ingeval de Bulgaren ook verder succesmochten hebben, wordt gemeld, dat deze, wegens de uitbreiding van de cholera onder de Turken, daarover thans geheel anders denken dan vroeger. Een later bericht wijst erop, dat Bul- gareij wel geneigd is om de onderhande lingen voort te zciteii. Danef, de presi dent der Sjobranje, generaal Sa\vo| en generaal Fiütsjef, die namens Bulgarije zullen onderhandelen over een wapenstil stand, zullen zich ten spoedigste naar Tsjataldja begeven, om daar besprekingen te voeren met deTurksche gedelegeerden. Xsjaprachikof, secretaris van het poli tiek kabinet van den koning, en Stanciof, legatieraad, werkzaam aan het ministerie van buitenlandsche zaken, zijn aan de Bulgaarsche missie toegevoegd als secre tarissen. De Serviers hebben den uit Monastir verdreven vij and nu geheel uiteengeslagen. De Turk sche troepen, van zeven tot tien bataljons sterk, met tien kanonnen terugtrekkend op Fiorina, zijn door de Servische cava lerie achterhaald bij Medzjeli. Na een kort gevecht werden de Turken uiteen gejaagd; zij lieten kanonnen, wapens en schietvoorraad in den steek. De Servische cavalerie zette den tocht naar Fiorina voort en bereikte het. Kort daarna daag den Grieksche troepen op. Dc aanvoerder der Serviërs gaf hun toen de stad over. Vliegende kolonnes gaan voort de om streken van Monastir te doorkruisen om die vanTurksche vluchtelingen te zuiveren. Wat aangaat de eventueele bezetting van Doerazzo heeft de Berlijusclie corres pondent der „Neue Freie Presse", naar hij zegt uit diplomatieke bron, vernomen, dat tusschen de mogendheden reeds be- sprekirjen hebben plaats gevonden, wat geschieden moet als de Serviërs Doerazzo zouden bezetten, wat niet onmogelijk dezer dagen zal geschieden. Men is voor- loopig overeengekomen tegen deze bezet ting niets te ondernemen. De Serviërs zijn reeds door alle mogendheden, zoowel van het drievoudig verbond als van het triple entente,- eiuvcV ingelicht, dat ëeft bezetting van een "haven aan de Adria- tische Zee als een definitieve daad be schouwd zal worden. Het is onder deze omstandigheden niet te verwachten, dat Oostenrijk het bezetten van Doerazzo met militaire maatregelen beantwoorden zou. Militaire maatregelen schijnen echter overal aan de orde van den dag te zijn. Aan de „National Zei tung" wordt uit Weenen geseind: Naar hier van betrouwbare zijde medegedeeld wordt, is het eerste, tiende en elfde legerkorps reeds gemobiliseerd. Hun taak is het beveiligen van de Oosten- rijksch- Russische grens. Tegelijkertijd duurde de inscheping van de Óosten- rijk-Hongaarsche troepen te Pola, Fiume en Triest voort. Uit Weenen wordt aan het Berliner Tageblatt geseind: Oostenrijk-Hongarije treft niet alleen in het Zuiden, maar ook in het Noorden aan de Russische grens militaire toebereidselen. Uit deze maatregelen kan men vrees zien, die in regeeringskringen gekoesterd wordt. De militaire maatregelen in Gallicië wor den genomen, omdat de Russische regee ring aan de Zuid-westelijke grens van het rijk troepen samentrekt. Hierover heeft men volstrekt betrouwbare inlich tingen Tegelijk zijn er teekenen, dat de hardnekkige houding van Servië ver klaard moet worden uit den steun, die de regeering te Belgrado bij Rusland vindt. Men meent, dat zij tot haar uitda gende houding, zoo al niet officieel, dan toch door invloedrijke Russische kringen aangemoedigd wordt. Ook uit Duitschland verneemt de „Nat. Ztg." komen verontrustende be richten. „In financieele kringen, zoo meldt het blad, beweert men, dat het gebrek aan goederenwagens, dat in de industrie-districten op te merken valt, toegeschreven moet worden aan het feit dat vele duizenden wagens voor militaire doeleinden in de oostelijke provincies van het rijk zijn gerequireerd. Verden weet men, dat in Rusland sedert twee weken troepentransporten op groote schaal naar de zuidelijke en westelijke grenzen plaats vinden." De Duitsche begrootitrg voor 1913 is ingediend welke sluit in inkomsten en uitgaven inet een bedrag van 3049 millioen Mk., zijnde 191 mil- lioen meer dan het vorige jaar. Voor schulddelging zullen in het ge heel 82 millioen worden besteed (in het vorige jaar 79 millioen.) De rijksschuld wordt ten gevolge van de begrooting voor 1913, verhoogd met 331/2 millioen en zal dus stijgen tot 5269 millioen. Voor aanleg en inrichting van ver sterking zullen 12,7 millioen worden besteed (16,7 millioen in het vorige jaar.) Voor het rijksleger wordt gevraagd een som van 726,8 millioen (38 mil lioen meer dan het vorige jaar) voor uitgaven voor één maal 160,8 millioen (18 millioen meer dan h. v. j.). Op de legerbegrooting voor 1913 zijn sommen uitgetrokken voor de oprich ting van 93 nieuwe machine-geweer compagnieën, en van één cavalerie-re- giment. De vaste uitgaven voor de marine worden geraamd op 192,2 miilioen (16,1 mill, meer d. h. v. j.) de uitgaven voor één maal op 228,7 millioen (21,5 mill, meer). Met de thans in aanbouw zijnde sche pen zal het aantal der bij de vlootwet bepaalde schepen op twee linieschepen en drie kleine kruisers na, bereikt zijn. De bemanning, van dekofficieren en lager, wordt uitgebreid met 6125 kop pen Voor onderzeeërs worden evenals het vorige jaar 20 millioen uitgetrokken. GEMENGD De Boekarestsche correspondent van de „Daily Telegraph" verneemt, dat Roemenië's verlangens aan Oos tenrijk zijn meegedeeld. Zij omvatten een wijziging van de grens van Dobroedzja ten bate van Roemenië, de concessie van een spoorweg tusschen de Donau eri de Adriatische Zee en, in geval Albanië zelfstandig wordt, dat de heele streek tusschen Monastir en Ochrida, bewoond door Koetso-Walachen, tot dat Albanië zal behooren. Te St. Petersburg is bericht ont vangen uit Kiasjta in Russisch Jrans- Baikalië^—""dat een- regiment-Russische kozakken uit Oerga op weg is gegaan naar Binnen-Mongolië, om daar de belangen van Russische onderdanen te behartigen. Aan boord van het te Odessa aan gekomen stoomschip Bosuiare is een c h o 1 e r a-geval geconstateerd. Kort na de aankomst van het schip stierf de man. Koninklijke besluiten. - Bij Kon. besluit zijn bevorderd tot kapitein ter zee de kapt.-luits. ter zee S. P. l'Honoré Naber, J. H. van Leent en A. J. van Stockum; is N. Pinto da Silva Salla erkend en toegelaten als consul-generaal van Brazilië te Rotterdam voor Nederland. Een toespraak van H.M. de Koningin. De leden van de ambulance naar Turkije en Bulgarije en van de aanvul ling, welke naar Griekenland gaat, zijn gistermiddag in het Pageshuis aan het Lange Voorhout te 's Gravenhage in dienst gesteld. De leden begaven zich hierna naar het Paleis aan het Noordeinde, waar H. M. de Koningin hen ontboden had. Daar werden zij vereenigd in de Indi sche zaal, waar de Koningin weldra in hun midden verscheen. H. M. liet zich ieder van de leden door generaal de Waal voorstellen. De Koningin richtte tot hen de vol gende woorden: Het is mij eene behoefte het vertrek kende personeel van de ambulance van het Nederl. Roode Kruis persoonlijk de verzekering te geven van mijne groote waardeering en belangstelling voor het verheven doel, waaraan het zijne alge- heele toewijding en beste krachten geven wil, tevens voeg ik hieraan toe mijne goede wenschen voor ieder hunner op hun tocht. 1 Moogt gij, waar u straks ecne taak wacht, welke gij onder moeilijke omstan digheden en bezwaren zult moeten ver vullen, immer uw steun vinden bij God en in de overtuiging, dat in het vader land de harten warm kloppen voor de wakkere, zelfopofferende landgenooten die hun haardsteden verlaten om het leed der slachtoffers van den oorlog te helpen verzachten. Ik geloof, dat ik u niets schooners kan toewenschen, dan dat God u krach ten geve naar evenredigheid van de taak, die u daarginds wacht, en u en uw arbeid van naastenliefde zegene. H. M. ging daarna den kring der aan wezigen nog eens rond en richtte tot ieder hunner nog afzonderlijk een woord van afscheid. Pro-tariefwet-comité. Vao eene Donderdagmiddag in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht gehouden vergadering van voor standers eener herziening van onsTarief in meer beschermenden zin wordt het volgende verslag gezonden: Allen oordeelden, dat de aanhangige Tariefwet ten zeerste de economische ontwikkeling van ons vaderland zou kun nen bevorderen. De totstandkoming van dat ontwerp achtten zij dan ook in het algemeen belang. Besloten werd een comité te vormen, dat de actie ten gunste van de Tariefwet zou kunnen leiden. Dit comité heeft geen politiek karakter. Het wil allen vereenigen, die van welke staatkundige beginselen ook oordeelen, dat meerdere bescherming van onze nijverheid aanbeveling verdient. Het comité bestaat uit de heeren: HL W. E. Struve, oud-directeur der Rijks verzekeringsbank, 's Gravenhage, voorzit ter; J. B. v. Bork, fabrikant, Gilze-Rijen, 2e voorzitter; H. M. J. BJomjous, fabri kant, Tilburg, secretarisP. Leeuwen berg, directeur der rijwielen- en autorao- bielenfabriek Simplex, Amsterdam, pen ningmeester; L. baron van Voorst tot Voorst, Twello, K. Meisna^ Sneek, be stuursleden; C. Bressers, lid van GetÜ, Staten van N.-Brabant, fabrikant te Don gen; H. Baekers, fabrikant, Eindhoven; J. Th. Cuypers, architekt, Amsterdam,; P. P. H. M. Dobbelman, zeepfabrikant, Nijmegen; A. Dingemanse,Utrecht; H. G. K. F. Diepen, fabrikant, Tilburg; Rudolf J. A. Diepen, fabrikant, Tilburg; Joh. Eras, firma H. Eras en Zn., Tilburg; W. Hovy, voorzitter der Patroonsvereeni- ging Boaz, Amsterdam; P. J. v. Hoeken, lid der firma Gebrs. v. Hoeken, hout handelaar, Leiden L. J. ten Horn, direc teur der N. V. Ned. Kinderwagenfabriek v.h. v. Roosendaal en Co., Nijmegen; K. Hoogeveen, notaris, Dordrecht; P. Wj, de Jong, fabrikant, Tilburg; Jos. Jacob- son, oud-lid van de Kamer van Koop handel te Rotterdam; E. W. Klijberg Pernot, lid van de Kamer van Koop handel te Waalwijk; J. B. M. Merkel- bach van Embhuizen, Breda; J. J. Pen- nock Jr., rijtuigfabrikant, 'sGravenhage; Chr. Pleines, zeepfabrikant, Zeist; Jacq. van Riel, lid van de Kamer van Koop handel, Waalwijk; mr. A. v. Rijckevorsel, voorzitter van den Raad van Beroep (on gevallenverzekering), 's .Hertogenbosch B. T. C. Straeter, fabrikant, Tilburg; N. Sluis, oud-lid der Tweede Kamer, zaadhandelaar, Enkhuizen; jhr. mr. Th. Smits van Oyen, lid der Ged. Staten van N.-Brabant, Eindhoven; L. Swage- makers, firma S\vagemakers-Bogaerts,Til- burg; jhr. mr. J. Stoop van Strijen 's GravenhageFrans Smulders,Utrecht; W. Swagerman, orgelfabrikant, 's Graven hage; J. Tenvinclt, steenfabrikant, Nij megen; J. Bl Timmermans Wz., lid der Prov. Staten van N.-Brabant, voorzitter der Kamer van Koophandel, Waalwijk; J. de Vlam, firma v. d. Putt en deVlam, Eindhoven; H. Ch. Vegtel, lid van Ge<L Staten van Z.-Holland, 's Gravenhage; H. Verhcijen, fabrikant, Dongen; E. Ver- viers, LeidenP. Wielenga, secr. NederL Patroonsvereeniging Boaz, AssenP. A, Zuur, Rotterdam, allen leden. Vele anderen zegden steun en mede werking, alsmede toetreding tot het co mité toe. Het bureau van het comité is geves tigd: Korte Houtstraat 17, 's Gravenhage. De actie van de sigarenmakers. Men meldt uit 's Hertogenbosch Dc Bossche fabrikanten vergaderden opnieuw met de besturen der drie werk liedenorganisaties (de Christelijke was af wezig), teneinde de op 20 dezer gestelde nieuwe loonregeling nogmaals te be spreken. Hierbij bleek, dat het vast personeel niet tevreden was, omreden voor deze categorie van werklieden geen verhoo ging van loon door de patroons was voorgesteld, zoodat dit personeel geen zekerheid omtrent de loonsverhooging verkrijgt. De fabrikanten zagen de onbillijkheid hiervan zelf in en gaven toezegging dit punt in ernstige overweging te zullen nemen. De besturen en leden der werklieden organisaties zullen nu in een spoed- eischende vergadering opnieuw beraad slagen of zij de staking zullen voort zetten, en van hun besluit hedenavond aan de patroons kennis geven. Onze nieuwe munten. Naar het „Hbld." verneemt, zullen onze nieuwe s tui verstuik jes, de hoekige

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1