BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. neesche Republiek in den ministerraad verklaard, dat in de Mongoolsche kwestie thans nog slechts-de kanon nen dienen te spreken. Een botsing met .Rusland werd daarbij ernstig besproken en mogelijk geacht. Daarom besloot de ministerraad voorloopig eejjj half mil- lioen soldaten te mobiliseeren. De le den van alle elkaar bestrijdende poli tieke partijen besloten eenstemmig, de regeering in de Mongoolsche kwestie zoo krachtig mogelijk te steunen. De Koning van Italië heeft liet decreet geteekend, waarbij een depar tement van koloniën wordt in gesteld. Het Kamerlid Bertolini is tot minister van koloniën benoemd. De St. Petersburgschc correspon dent van de Vossische Zeifung seint: De ziekte van den Russisch en kroonprins bestaat - naar ik uit volstrekt betrouwbare bron verneem in heupgewrichtstubercuiose en sluit alle hoop op een zekere genezing uit: In ieder geval zal de kroonprins alle licha melijke en geestelijke inspanning moe ten vermijden, waardoor zjjn ontwikke ling zal worden belemmerd. De kwestie van de troonopvolging wordt daarom tc Tsarskoje Selo ernstig besproken. Een beslissing heeft nog niet plaats gevon den. Verder meldt deze correspondent, dat er gisteren een consult van dok ters heeft plaats gehad, die den toestand nog steeds ernstig vonden. De voorloopige president van de Dominikaansche Repubiek Ela- dio Victoria, zal 26 dezer aftreden. De administratie der Braziaan- sche spoorwegen heeft, wegens de staking te San Paulo, besloten het laden van koffie te staken. Het vervoer naar Santos staat totaal stil de magazijnen en dokken liggen stampvol; er worden aanzienlijke ver liezen geleden. Het militair gerechtshof te Chavez heeft, naar de N. R. Ct. verneemt, Pai- va Couceiro veroordeeld tot 6 jaar gevangenisstraf en 10 jaar verbanning of 20 jaar verbanning. Het hof heeft graaf Penela vrijgesproken. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester te Houthem J. H. M. Vermeulen; is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Barneveld J. D. Mulder, thans commies der telegrafie le klasse. Centrale commissie voor „Plan 1913". Men schrijft ons: Dc Centrale Commissie voor ,,Plan 1913" hield te Utrecht hare 9e vergade ring onder voorzitterschap van jhr. C. F. van de Poll. De vergadering was voornamelijk ge wijd aan de besrpeking van de rapporten en praeadviezen der subcommissies. Aan de hand van de ingekomen ge gevens werd een lijst opgemaakt van de plaatselijke plannen voor den dienst der buitenlandsche reclame. De sub-commissie voor de reclame bracht weder nieuw reclame-materiaal ter tafel en deelde mede, dat de reclame- sluitzegels besteld zijn. Met publiciteitsorganen in Duitschland, Frankrijk, Engeland, België en deVer- eenigde Staten zijn onderhandelingen ge opend, die voor het bevorderen van het vreemdelingenverkeer doeltreffend belo ven te worden. Besloten werd door een geldelijke bij drage mede te werken aan het ver wezenlijken van een plan der Ned. Ver- eeniging voor Economische Geographie ©m in 1913 een beknopten economischen gids van Nederland in vier talen uit te geven, speciaal bestemd om vreemde lingen juiste gegevens te verschaffen over onze welvaartmiddelen. De volgende vergadering werd bepaald op Zaterdag 14 December in Hotel des Pays-Bas te Utrecht. Ned. Roode Kruis. De samenstelling van de a.s. Maandag naar Bulgarije vertrekkende ambulance van het Ned. Roode Kruis is buitenge woon vlug geschied door N. E. W. Sike>- meier, haar chef, die Woensdag 13 de zer daartoe aangezocht, reeds Vrijdag de hem vergezellende geneesheeren had en dien dag alle maatregelen voor de uitrusting der expeditie kon nemen. Een en ander is berekend op een ver blijf van 4 maanden in den Balkan omdat ook al wordt de vrede gesloten, nog in die tijdruimte handen vol werk voor de medici en het verplegingspersoneel zal zijn. De Prins-Voorzitter komt meermalen per dag op het bureau en laat zich, bui de stad zijnde, dikwijls telefonisch inlich tingen geven omtrent den loop van za ken, waaronder vaak spoedaangelegenhe- den waarover geconfereerd moet worden met elders wonende leden van het Hoofd comité. i Vrijzinnige concentratie. Nu het concentratie-program de goed keuring der algemeene vergaderingen heeft verkregen, zijn door de hoofdbe sturen der drie vrijzinnige partijen de onderstaande heeren aangewezen om als centraal comité op te treden bij de ver kiezingen van 1913: Mr. M. Tydeman (Jr., prof. A. C. Visser van IJzendoorn en jhr. mr. H. Smissaert als afgevaardigden van den Bond van Vrije Liberalen; mr. H. Goeman Borgesius, mr. P. Rink en A. Roodhuyzen als afgevaardigden van de Liberale Unie, en Herman Snijders, inr. J. H. Thiel en mr. L. N. Roodenburg als afgevaardigden van den Vrijz.-dem. Bond. Kamerverkiezing 1913. Bij de verdeeling van de Kamercandi- daten over de drie geconcentreerde vrij zinnige partijen is als eerste regel aan genomen, dal de verschillende partijen de zetels behouden, welke zij thans be zetten, óók wanneer de zittende leden vrijwillig heengaan. Dc vrij-liberale partij zal dus den concent rati e-eandidaat aanwijzen voor Utrecht I, (vac.-Van Karnebeek). Naar het „Hbld." verneemt hebben de vrijliberalen voor deze candidafmir 'toog gevestigd op mr. J. H. W. Q. ter Spill, advocaat tc 's-G rave ullage, en oud-redae- teur der „Nieuwe Courant". Ommen. Dc centrale vrijzinnige kiesvereeniging in hel district Ommen steunt dc candi- datuur voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer van mr. C. J. A. Bichon van IJseimoiule, als voorstander van vrijhandel. KORTE KRONIEK. Naar de „Tijd"' verneemt, heeft te Arnhem een vergadering plaats gehad, ten doel hebbende te komen tot op richting van een algemeen consultatie bureau voor drankzuchtigen. Een comité is benoemd om deze plannen tc ver wezenlijken. In dit comité heeft ook een R. K. priester zitting. Het Nationaal Comité tegen den sluitingsdwang is gereorganiseerd. Als voorzitter treedt thans op de heer G. de Vries Gzn., te Haarlem; als secre taris de heer J. Noordeloos, eveneens te Haarlem. Tot adviseur van bet comité is gekozen de heer D. Manassen, te Am sterdam. Het comité heeft besloten, een krachtige actie tegen den sluitingsdwang ter hand te nemen en in verschillende plaatsen sprekers te doen optreden. Op het nader verzoek van een aan tal R.K. ongeil, mannel. ingezetenen uit de gemeente Heer Hugowaard aan Ge deputeerde Staten om hen in den hoofde- lijken omslag te doen aanslaan, met de bedoeling zoodoende op de kiezerslijst te komen (de gemeenteraad had een ge lijk verzoek van de hand gewezen), heb ben Ged. Staten gunstig beschikt. Bij de laatste verkiezingen werden de liberale candidaten met een zeer kleine meerderheid gekozen, zoodat algemeen verwacht kan worden dat door dit be sluit de meerderheid van den raad lang zamerhand van links naar rechts zal ver plaatst worden. De Alg. Apothekers Assistenten- bond heeft een adres van instemming gezonden aan den Minister van Binnen- landsche Zaken, inet het verzoek van de Vereeniging van Drogisten (apothe kers assistenten) inzake wederinvoering van het Drogisten-examen en wettelijke regeling van het Drogistbedrijf. LEIDEN, 22 November. R.K. Volkszang. Gisteravond werd in het bondsgebouw de oprichtings-vergadering gehouden van een plaatselijke afdeeling der R. K. Ver eeniging tot bevordering van den R. K. Volkszang. De opkomst van belangstel lenden, waaronder eenige heeren geeste lijken werden opgemerkt, was niet bij zonder groot. Zij werden verwelkomd, bij ontstentenis van den voorzitter en vice-voorzitter van het comité, door den heer J. P. J. Viddeleer, die, na de ver gadering met den Christelijken groet te hebben geopend, in 'tkort het doel der bijeenkomst uiteenzette. Hierna sprak de heer de Jong, directeur van de Projia- gandaclub, een opwekkend woord om de aanwezigen uit te noodigen aller eerst gezamenlijk het „Aan U, o Koning der Eeuwen" en het „Wilhelmus" te zingen. Natuurlijk werd aan deze invitatie voldaan en klonken de liederen geest driftig door de zaal. Mevr. Berghuis- Schoon, van Haarlem, vergastte ons toen als een aangename afwisseling op eenige liederen van Hullebroeck. Vervolgens verkreeg de heer F. X. M. Schiphorst, hoofdredacteur van de „N. Haarl. Crt.", het woord. Spr. zette uiteen, waarom en hoe verbetering te brengen in den volkszang, die bij ons tc lande lager staat dan in eenig ander land. Er moet eenheid in dit streven tot ver betering bestaan en hiervoor dient de R. K. Diocesane Vereeniging. 't Is of het volk in onzen tijd stelselmatig het kwaad in deunen of moppen naar voren brengt. Er wordt bedroevend weinig ge zongen en dat is dan nog vuil en vies. Als het waar is, dat de zangkunst een teeken van beschaving is, staat het met de volksbeschaving laag. Er schort iets aan onze beschaving, als wij b.v. volks vreugde zien uiten in gekrijsch en ge schreeuw. De hoofdzaak dat ,t volk niet zingt, schuilt in 't feit, dat het volk geen zingen heeft geleerd. Waar is onze volks zang, zTjn onze volksdichters en volkslie- derne, waar zijn onze vereenigingen, die den volkszang propageer.en Zij bestaan niet i n voldoende mate. Onze goede volks liederen zijn dun gezaaid. Aan de hand van enkele populaire liedjes laat spr. zien aan welke vereischten een goed volksdicht moet beantwoorden. Slechts weinig goede populaire liedjes bezitten wij en dan nog missen wij de stelsel matige propaganda om deze weinige melodieën onder het volk te brengen, teneinde zijn smaak te veredelen. ,Wij moeten de verbetering van den volks zang bereiken door R. K. vereenigingen, omdat onze zang is saamgegroeid met andere instellingen, met onze scholen e.d. De R. K. Federatie streeft haar doel na door het samenstellen van een bundel volksliederen, door een geregeld ver schijnend tijdschrift, door hel stichten van afdeelingen en door het saamstellen van vliegende koren. De verbetering van 'den volkszang hangt vooral af van de school en de R. K. vereenigingen. 't Kind moeten wij niet alleen zingen leeren, maar wij moeten zijn zang dienstbaar maken aan de actie voor den volkszang. ,De vereenigingen moeten op haar vergaderingen liederen laten zingen. Wat de geestelijkheid kan doen tot bevordering van de Rooinsche en de volksliederen, behoeft spr. niet te zeggen. Dc clerici steunen de beweging op krachtige wijze. Ten s'otte roept spr. de medewerking der vrouwen in, die niet mogen achterblijven in de populari- satie van den volkszang. De dames zijn een groote stuwkracht gebleken. In dc stad van de K. S. A. 'meent spr. dc hulp der sociale voormannen niet behoeven in te roepen, terwijl spr. zich voor de medewerking der Roomschc pers erkentelijk toont. Spr. hoopt, dat Leiden een bloeiende bloem zal worden aan de krans der vereeniging. Daverend applaus loonde spr. voor zijn sympathieke rede. Op de lijsten, waarmede nu onder de aanwezigen werd gecirculeerd, teeken den 48 dames en heeren, zoodat de heer Schiphorst met vreugde kon constateeren, dat de afdeeling was opgericht. Benoemd werden tot leden van een voorloopig comité ter voorbereiding van statuten enz. de Wéleerw. heer Vink, kapelaan van de kerk O. L. Vrouw Hemelvaart, de dames Anna Bertels, de Gooijer en Montanus, en de heeren van Helvert, Hensing, Snijders, Spendel, Timp, Vidde leer en Wanna. Door de soliste, het Haarlemsche Pro- pagandakoor en ten slotte door alle aan wezigen werden Leeuwerk-liedcren ge zongen. De heer Spendel bracht hulde en dank aan het Plaatselijk Comité van de K. S. A., welke de zaak ter hand nam, aan de soliste, koor en spreker, waarna de voorzitter, zich hierbij aansluitend, de vergadering sloot. Zingend ging men. uiteen. In het voorloopig verslag van de Begrooting voor Binnenlandsche Zaken werd ten opzichte van de Rijksuniversi teit alhier gevraagd: Bezetting van den leerstoel in het Zuid-Afrikaansch recht, verhooging met f 1000 van het traktement van den direc teur der Universiteits-bibliotheck; aan stelling van 2 assistenten bij het onder wijs in de vaccinatie;' terugneming van den post voor een loods bij het geolo gisch mineraiogisch museum en in ste de daarvan een meer afdoende oplossing bouw van een anorganisch chemisch la boratorium spoed met den bouw van het Academisch Ziekenhuis; voltooiing van het nieuw museum van natuur lijke historie; een nieuw ethnografisch museum en verbetering van het gebouw der bibliotheek. Voorts werd gevraagd f 1900 voor een avondcursus in het vakteekenen voor vol wassenen van de ambachtsschool alhier. Het had bovendien velen leden be vreemd dat de huisvesting der H. B. S. te Gouda nog niet is verbeterd. De le luit. A. H. Drijfhout van Hooff van het 2e reg. veldart. alhier wordt 2 December a.s. voor den tijd van 3 weken gedetacheerd bij de con- structie-werkplaatsen tc Qelft. De miliciens der lichting 1912 voor- jaarsploeg, die niet bestemd zijn om bij de i nfanterie voor den dienst bij het blijvend gedeelte onder de wapenen te blijven, vertrekken op Zaterdag 30 dezer met groot verlof. Bij beschikking van den Minister van Oorlog is de heer H. F. H. van Anrooij, medisch student alhier, toege laten tot eene verbintenis als adspirant- reserve-officier van gezondheid bij het 4e reg. infanterie. ROOMSCHE AGENDA. Zaterdag, 8 uur 's avonds Bonds gebouw, Rapenburg 10. Biscope-voor- st el ling. Zondag 1 uur n. m. Kapel R. K. Begraafplaats Bidstond der St. Barbara- Vereenjging. Maandag, 8 uur 's avonds St. Jo zefszaal, Rapenburg 52. Geloof en We tenschap. Spreker dc Weleerw. heer L. J. Willenborg. Onderwerp: Een aquarel van het bovennatuurlijk leven naar St. Thomas van Aquino. ALPHEN. Het achtjarig zoontje van den werkman J. van den IJ., wonende aan de Lage zijde alhier, had Maandag het ongeluk bij het spelen te vallen Reeds toen klaagde hij over pijn in-den schouder, doch de ouders schenen hier op weinig acht te slaan. Toen de pijn Woensdagmiddag nog niet was gewe ken bracht men den gevallene bij den dokter, die constateerde dat het rech- tersleutelbeen gebroken was. Een bewijs dat de welvaart in deze gemeente vooruit gaat hebben we in de uitbreiding der gasfabriek. Een derde gasketcl grooter nog dan beide vorige ketels is verrezen naast de ande re. Dezen zomer begon men met het heien van palen, en thans is de ketel bijna gereed. Er dient bij opgemerkt, dat ook de beide andere ketels in ge bruik zullen blijven. HAZ.ERSWOUDE. Dinsdag 26 Nov. a.s. zal voor de R. K. Kiesvereeniging Algemeen Belang in café Boers (dorp) optreden de heer A. H. J. Engels te Leiden met het onderwerp le Doel en inrichting van Patronaten 2e Katholie ke lectuur. Toegankelijk voor leden en belangstellende katholieken. L1SSE. In tegenwoordigheid van ge meente-autoriteiten en vele belangstel lenden werd gisternaniiddag de nieuwe brandspuit beproefd. Het Kruisverbond „St. Jan de Dooper" hield gisteravond een goed be zochte vergadering. Na de opening door den 2e Voorzitter, den heer C. v. Leeuwen, werd medegedeeld, dat de voorzitter, de heer W. Wijsman, wegens vertrek, ontslag nam als voorzitter. De 2e voorzitter cn de geest.-adv. spraken eenige waardcerende woorden. Aan den afgetreden president dankt het Kruis verbond alhier zijn ontstaan en bloei Van het Diocesaan Bestuur was een schrijven ingekomen om medewerking inzake een te organiseeren reizende ten toonstelling. In beginsel werd besloten hieraan krachtig mede te werken. De verkiezing van een voorzitter uit een tweetal ingekomen candiclaten had tot uitslag dat werd gekozen de heer Th. Walraven. NIEUWKOOP. De hier en daar in den polder voorkomende verzakkingen zijn tot staan gekomen de aanleg der spoorbaan vordert best. Thans is men daarmee dicht tot aan den Kruisweg naar Nieuwveen genaderd. Voor liefheb bers van natuurschoon is het niet aan genaam tc vernemen, dat de boomen, die een prachtige laan vormen van bij na een uur gaans, aan de céne zijde van den weg, ten behoeve van den nieuwen spoorweg bijna allen moeten gèrooid den. NOORDWIJKERHOUT. In het raads- verslag van Woensdagavond is een sto rende fout geslopen in de laatste zin snede. Daar werd vermeld, dat de garan tie door deze gemeente le stellen, zou bedragen voor 1914 f 1200, voor 1915 f 1800 enz. Dit moet zijn voor 1914 f 1100, voor 1915 en 1916 f 1400, voor 1917 f2000 voor 191S en volgende-ja ren f2600. Door onzen kapelaan zijn eenige heeren uit deze parochie uitgenoodigd zitting te nemen in een commissie, be last met de werkzaamheden der biblio theek. Aan deze uitnoodiging hebben ge- volg gegeven de heeren 14. H. Geer- lings, Th. van den Borg, W. P. Warmen- hoven, A. H. van Noort, L. de Jong en J. Looyestijn. WARMOND. Den heer J. Schrijvers is vanwege de Maatschappij tot Redding van drenkelingen te Amsterdag een be looning uitgereikt van f10, wegens het redden van een persoon uit de Warmon- der Leede. GEWESTELIJK GEMENGD. Het stoffelijk overschot van 't knaapje Jac. Huigen, dat Donderdag j.l. in het Academisch Ziekenhuis te Leiden is overleden, is gisteren te Hi 11 ego m ter aarde besteld. Het onderwijzend perso neel van de openbare school, welke hij heeft bezocht, legde een krans op 't graf van den zoo jong en onder zulke treurige omstandigheden gestorvene. Academienieuws. LEIDEN. Geslaagd over het candidaats-examen in de rechten de heer A. D. van Assendelft de Coningh Amsterdam). De Geneeskundige Staatscommissie bevorder de heden tot arts den heer E. Treffers, tot semi-arts. den heer G. A. Sillcvis (beiden den Haag). GRONINGEN. Tot arts is bevorderd de heer H. Woudstra, geboren te Koüuni. Doctoraal examen geneeskunde mejuffrouw P. E. Brugsmr. AMSTERDAM. Het doctoraal examen in dc chemie is afgelegd door den heer W. J. de Mooy. Gistermiddag is te Utrecht overleden pjof. P. H. Ritter. Hij was professor aan de univer siteit in de faculteit der Ietteren en wijsbegeerte. Faillissementen. Uitgesproken: W. Boehove. kleermaker te Nieuw-Beljerland, cur. mr. F. G. Rens. K. Smink, koopman te Hoogeveen. cur. mr. J. H. Kuiper. B. Nieboer, smid le Nieuw- Amsterdam, cur. mr. W. C. Boelken. R. Schouten Czn. te Sloten, cur. mr. N. dc Bene- ditten. W. A. H. Indcnhoes van Schaik, koop man Dc-n Haag, cur. mr. M. Spaargaren. Wed. J. M. Mizee, geb. Fraikin, te Schevenin- gen, cur. jhr. mr. W. M. de Marees van Swinde- ren. A. J. C. Koppert, schilder te Delft, cur. mr. J. J. Roes. Geëindigd: M. Wih, koopman te Val- kenswaard. TELEGRAFISCH WEERBE. JHT. naar wcarnêmmgen verricht in aen morgen van 22 November 1912, medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 774.2 St. Mathieu. Laagste barometerstand 736.8 Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 23 Nov. zwakke tot matige zuidelijke tot zuidwestelijke wind, nevelig tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen, zeifde temperatuur. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 21 Nov. (Verv.) Aan de orde is de Indischebe- g r o o t i n g. De heer Bos (V.D.) noemt den eco nomischen toestand vooruitgaande, doch onvoldoende. Handel en landbouw zijn in gunstigen toestand, zoowel tengevol ge van de hooge prijzen van koffie, thee, suiker, rubber, tin enz., als door de ver meerderde energie, van handel en land bouw-uitoefenenden zelf. Men bedenke echter, dat crisissen elk oogenblik mo gelijk blijven. Spr. waarschuwt tegen al te groote opvoering van belastingen. Hij dringt aan op matiging ten aanzien van de salarissen van hooge ambtenaren. Dat de Cliineezenkwestie nog steeds niet is opgelost, acht hij met het oog op het ingewikkelde vraagstuk zeer begrijpelijk. Ten aanzien van de onderwijsaangele- genhèid zal hij zich van politiek onthou den, die reeds te veel met het oog op 1913 in liet debat is gebracht bij deze zaak. Men heeft aanvankelijk met goed succes de organisatie van het onderwijs in Iridic ter hand genomen op initiatief* van den Minister Fock, maar men staat nog slechts aan het begin van den weg, het zal nog wel 25 jaar duren voor dat overal voldoende onderwijs is. Ook ten aanzien van de zending loopt het verschil niet zoozeer over de waar deering van het werk der zending, maar over het standpunt van de Regeering daar tegenover. Spreker komt er tegen op, dat liet gouvernement zich laat over vleugelen door de zending. De verant woordelijkheid voor hetgeen geschieden gaat, wanneer men gehoor geeft aan het drijven van personen als de lieer Sclieu- rer en de'heer Kuyper, komt geheel voor de Regeering. De heer Ter Laan (S.D.) dringt aan op liet uitbreiden van de 2e klassescho- Icn cn komt ook zijnerzijds op tegen het verdringen van de goede gouvernements- scholen door de scholen van de zending Avondvergadering. Voorzitter de heer Dc Geer. Aan de orde is het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 23 September 1910 te Brussel tusschen ons land en een groot aantal andere landen gesloten tractaat omtrent aanvaring, hulp en ber ging. Over dit ontwerp ontstond eenig debat naar aanleiding van dc vraag of een tractaat recht schept of niet. De heeren Limburg (V.D.), v a n Karnebeek (O.L.) en Drucker (V.D.) ontkenden deze vraag, doch de Minister van Justitie, de heer E. R. H. Re go ut, betoogde dat bij onze tegenwoordige grondwet liet tractaat recht van wet heeft. De heer (Nolens (R.K.) wenschtc de wet in overeenstemming te brengen met het tractaat, dan heeft men ook practised ook' voor de rechtspraak, volkomen ze kerheid. Het wetsontwerp werd hierna aange nomen, evenals dat betreffende de toe treding van Nederland tot de Marokko- overeenkomst, tusschen Duitschland en Frankrijk gesloten en het wetsontwerp tot goedkeuring van het NederJandsch- Belgische verdrag tot aanwijzing van het station Esschen als overgangsstation. Daarna kwam aan de orde de suppl. Waterstaatsbegrooting 1912 tot verbou wing en uitbreiding der departementen van Binnenl. Zaken en Waterstaat. De heer De Steurs (R.K.) zeide, dat het ontwerp verwondering had ge baard, omdat opnieuw geld wordt ge vraagd voor uitbreiding van departe menten, terwijl de stichting van een nieuw gebouw voor de Tweede Kamer wordt uitgesteld. Verder ontwikkelde spr. uitvoerig een aantal bezwaren van aesthetischen en van practischen aard. A4et tal van cijfers trachtte hij voorts aan te toonen, dat de bouwsom exhor- bitant hoog is. Spr. eindigde met namens de Com missie van rapporteurs een motie voor te stellen, waarin de Kamer uitspreekt dat de plannen van den Minister nader aan een deskundig onderzoek moeten worden onderworpen en dat de uitslag daarvan aan de Kamer moet worden me degedeeld. De heer Rink (U.L.) zeide dc in diening van het ontwerp met voldoening te hebben gezien. De heer De Steurs is van overdrijving en eenzijdigheid niet vrij gebleven. Spr. bestreed de motie-De Steurs. De heer De Vlugt (A.R.) deelde de bezwaren van den heer De Steurs en ver dedigde de motie. De Mi n i s t e r van Waterstaat, de heer L. H. W. Re go ut, verdedigde uitvoerig de plannen, die heel wat be ter zijn dan die van 1891, toen de heen De Steurs nog ambtenaar was. De heer D e Steurs: „Die plannen heeft meneer Lohman destijds opzette lijk achter mijn rug behandeld (groote! vroolijkheid en beweging.) De Minister zette zijn rede voort, geïnterrumpeerd door den heer De Steurs, die zeide, dat de Ministers» telkens op zijn karakter komt en hem' vroeg niet zijn persoon,, maar de zaak te bespreken. De Minister, vervolgende, verklaar de, een eventueele motie tot nieuw over leg met de Commissie voor de grafelijke zalen te kunnen aanvaarden, doch bij aanneming der motie De Steurs zal hij aan de Koningin machtiging vragen het wetsontwerp in te trekken. De discussie wordt op verzoek van den heer De Steurs geschorst tot a.s. Maandagavond. Gemeentezaken. Verpachting oaggerwerk. Naar aanleiding van het raadsbesluit om met ingang van 1 Januari 1914 de uitvoering van het baggerwerk te ver pachten, werd aan verschillende personen een ontwerp-contract ter inschrijving aan geboden. De voor de gemeente meest aannemelijke aanbieding kwam in van den heer P. van Uldeh.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2