Uit Stad en Omgeving. HERMAN F. A.DAMEN&Zn. ningin in de provincie Limburg, staats raad in buitengewonen dienst; alsmede benoemd tot lid van gelijk Hof mr. P. tW. A. Cort van der Linden, oud-mi nister van Justitie, lid van den Raad van State. Grondwetsherziening. Naar het „Centrum" uit volkomen be trouwbare bron verneemt, zal bij de a.s. regeeringsvoorstellen tot herziening der Grondwet, zoowei het eerste als het tweede lid van art. 171 der Grondwet geheel ongewijzigd worden gehandhaafd. Gelijk men weet, betreft dit artikel de tractementen en pensioenen der leeraars van de onderscheiden godsdienstige ge zindheden. Tentoonstelling kerkelijke kunst. Men meldt uit 's Hertogenbosch aan de „Msbd.", dat de raad dezer gemeente bij acclamatie en onder applaus besloten heeft namens de gemeente voof een som van f 10.000 deel te nemen in het te stichten garantiefonds door het comité voor de totstandkoming eener nationale tentoonstelling van kerkelijke kunst te 's Hertogenbosch in 1913. Oorlogsgeruchten Naar de „O. H. Ct." verneemt, heb ben Duitsche militieplichtigen, die te Haarlem wonen, aanschrijving ontvangen zich voor oproep onder de wapenen gereed te houden. De actie van de sigarenmakers. Men meldt uit *s-Hertogenbosch, d.d. 19 November aan de „Maasbode": De Zuidelijke Bond van R.-K. pa troons in het sigaren- en tabaksbedrijf vergaderde heden den geheelen dag met de besturen der vier werkliedenorganisa ties te 's Bosch, om tot overeenstemming te geraken. De uitslag dezer conferentie is, dat de Patroonsbond andermaal een officieel schrijven heeft gericht tot het hoofd bestuur der werkliedenorganisaties, aan het adres van den heer Bruens te Am sterdam, waarin wordt meegedeeld, dat ,de patroons geneigd zijn tot een nieuw ontworpen loonsverhooging voor siga renmakers. Tevens wordt vóór Vrijdagmorgen 9 uur een definitief antwoord gevraagd, hetzij de werklieden de voorstellen aan nemen of verwerpen. In het laatste ge- .val stellen de patroons nogmaals voor de loonsregeling aan arbitrage te onder- Werpen. Vrijdag komen de Zuidelijke fabrikan ten opnieuw te Eindhoven bijeen om de uitsluitingskwestie te bespreken. Nader meldt men: De voorzitter dan den R. K. Zuidelijken Bond van Tabaks- en Sigarenfabrikanten heeft een schrijven ontvangen van Z.D.H. den Bisschop van 'sHert ogen- bosch, waarin deze er zijn leedwezen over uitspreekt, dat, nu de werklieden in het sigarenmakersbedrijf te 's Hertogen bosch het werk hebben neergelegd, deze bond van fabrikanten met uitsluiting dreigt. „Staking en uitsluiting", aldus Mgr. in bedoeld schrijven, „zijn toch geen din gen die liggen op den weg der Katho lieke organisaties." In denzelfden brief geeft Z. D. H. te kennen, dat het hangend conflict binnen eenige dagen op een voor beide partijen bevredigende wijze zou kunnen worden opgelost, mits de patroons thans niet tot uitsluiting overgaan. Naar men verneemt, zal, als gevolg van dit bisschoppelijk schrijven, de ver gadering van den R. K. Zuidelijken Bond van Tabaks- en Sigarenfabrikanten, waar in een besluit omtrent de uitsluiting zou worden genomen, Vrijdag a.s. niet door gaan. KORTE KRONIEK. De „Arnh. Ct." verneemt, dat de ambulance van dr. Sikemeier niet Zater dag, maar Maandag zal vertrekken. Dit oponthoud wordt veroorzaakt doordat de ambulance, wegens het uitbreken van de cholera, een hoeveelheid cholera-serum meeneemt. Prof. Spronck in Utrecht, die voor de bereiding van het serum zorgt, kan daarmede niet voor Zaterdag ge reed zijn. Na langdurige besprekingen, ge houden tusschen den Bond in de Kle dingindustrie en de firma A. Herzberger, is het conflict in de kleedingindustrie te Amsterdam opgelost. LEIDEN, 21 November. St. Jozefsgezellen-Vereeniging. Gisteravond werd de eerste winter- uitvoering gegeven voor donateurs, dona trices en genoodigden der St. Jozefs- gezcllen-Vereeniging. Onder de talrijke aanwezigen, die de zaal tot in de uiterste hoekjes vulden, werden opgemerkt de iHoogeerw. heer Mgr. N. J. Smeulders, deken en pastoor van Warmond, de Wel- eerw. heeren Bekkers, van Leeuwen kapelaans der St. Petrus-parochie, en Dessing, kapelaan te Zoeterwoude. Hun allen werd het welkom toegeroepen door den praeses der vereeniging, den Wel- eerw. heer Th. J. A. van de Laar. Tot zijn groote vreugde kon spr. mededeelen, dat de vereeniging in het afgeloopen jaar met rassche schreden vooruit is gegaan, niet alleen in ledental, dat reeds over de 400 klom, maar bovenal in den echten go-eden geest, die de leden onderling be zielt. Ook ditmaal huldigde spr. den be kwamen decorateur, den heer L- iManceau van Warmond, die zoveel eer met zijn werk inlegt. Het was spr. daar om aangenaam hein naast warmen dank ook een blijk te mogen aanbieden van hoogachting: het eereli;'.maatschap der St. Jozefsgezellen-Vereeniging. Onder da verend applaus hechtte spr. den heer Manceau het insigne op de borst. De afwerking van het programma was uitstekend* niets haperde. De pauzen voor décor-wisseling waren kort en wer den aangevuld door de heerlijke Aleo- nora-muziek der symphonic onder leiding van den heer Schinck, waarvoor ditmaal veel meer belangstelling wérd getoond dan de eerste keer. De spelers ha perden geen oogenbiik en na hetgeen wij reeds vroeger schreven, kunnen wij dit maal met de vermelding volstaan, dat ook gisteravond hun succes groot was. Tentoonstelling De Vrouw 1913. Daartoe bijeengeroepen door het Leid- sche Comité, waren gistermiddag in den foyer der Stadsgehoorzaal een zeer groot aantal dames bijeengekomen om de plannen voor de tentoonstelling DeVrouw 1S131913 nader te hooren uiteenzetten. Ook de burgemeester, jhr. mr. dr. N. C. de Gijselaar, woonde een deel der bij eenkomst bij. Nadat mevr. Kluyver-Honigh de aan wezigen had verwelkomd, werd allereerst het woord gevoerd door mevr. dr. G. Docters van Leeuwen-van Maarseveen. Uit haar mededeeiingen bleek, dat de tentoonstelling, welke van 1 Mei1 Oct. te Amsterdam op Meerhuizen aan den Amsteldijk, gratis door het gemeente bestuur afgestaan, wordt gehouden, dc belangstelling niet alleen trekt van de Nederlandsche vrouwen, maar ook van de buitenlandsche. Spr. verdedigde het goed recht dezer tentoonstelling, erop wijzende, dat er 't volgend jaar wel veel tentoonstellingen worden gehouden, doch slechts één door en voor vrouwen. De tentoonstelling van vrouwenarbeid in 1S98 is bovendien ook een succes geweest; waarom zou deze het niet zijn? Het comité, bijgestaan door talrijke sub commissies, zal z;m kracht zoeken in het aantoonen van het verschil in leven en werkkring der vrouw in 1813 en 1913. De plannen daartoe werden in finesses door spr. behandeld en in den geest maakte zij nu reeds een uitstapje met haar gehoor over het tentoonstellings terrein. Mevr. J. P. Odijk-Wouters, penning- meesteres van het dagelijksch bestuur, betoogde vervolgens, dat het welslagen van den opzet niet afhangt van het kunnen of hei willen der vrouw, doch van den financieelen steun, die de Neder landsche vrouwen aan het comité zullen verleenen. Overal in het land toonden de vrouwen te willen werken voor de tentoonstelling, welke een grootsche,doch vreedzame betooging voor de vrouw is. Het doel is een waarborgfonds te stichten van f 100.000 en een bedrag van f50.000 aan giften en bijdragen te verzamelen. Spr. wekt krachtig op tot hulp in den vorm van financieelen steun. Had de eerste spreekster meer nadruk gelegd op het moderne gedeelte van de tentoonstelling, de laatste, mevr. dr. Chr. Kroes-Ligtenberg, lid der Historische Commissie, behandelde het historisch ge deelte en zette daarom den toestand van ons land in 1813 uiteen en de rol, door de vrouw in de gebeurtenissen van dat gedenkwaardig jaar gespeeld. Het doel der tentoonstelling op historisch gebied is zonder eenige tendenz het leven der vrouw onder allerlei opzicht in 1813 te toonen. Alle spreeksters werden met appiaus beloond. Met een woord van dank door mevr. Kluyver-Honigh werd de bijeenkomst ge sloten en thee rondgediend. Ondertus- schen stelden de comité-leden zich be schikbaar tot het geven van inlichtingen of het in ontvangst nemen van bijdragen. Aan de firma E. Vocking, Hooge- woerd alhier, is opgedragen de complete electrische installatie van de St. Petrus- kerk. Voor het examen vrije en orde-oefe ningen der gymnasteek zijn geslaagd te Breda de heeren A. M. Rotteveel en J. Peerenboom van Leiden, te Amster dam mej. M. E. J. Patasse van Haar lemmermeer en te Rotterdam de dames J. j. E. Kabel en C. M. Flux van Gouda. ROOMSCHE AGENDA. Donderdag, 8 uur 's avonds. Bon.dsgebouw Rapenburg 10. Propa- gan.davergadering voor den R. K. Volks zang. Spreker de heer F. X. M. Schip horst. Zaterdag, 8 uur 's avonds Bonds- gebouvv, Rapenburg 10. Biscope-voor- stelling. Zondag 1 uur n. m. Kapel R. K. Begraafplaats Bidstond der St. Barbara- Vereeniging. Maandag, 8 uur 's avonds St. Jo zefszaal, Rapenburg 52. Geloof en We tenschap. Spreker de Weleerw. heer L. J. Willenborg. Onderwerp: Een aquarel van het bovennatuurlijk leven naar St. Thomas van Aquino. LEIMUIDEN. De tooneelvereenigfing Voorwaarts zal hare gewone jaarlijksche uitvoeringen geven op Dinsdag 26 en Woensdag 27 Nov. a.s. in het café van den heer J. Keijzer. Er zullen enkele voordrachten en eenige blijspelen wor den opgevoerd. NIEUWKOOP. Gisteren hielden de dames be"'.rr.d"r der St. Eüsabeth- vereenigmg in het Liefdegesticht alhier de gewone jaarlijksche uitdeeling van kleederen enz. Aan een 26-tal behoeftige weduwen en huisvrouwen werden eenige onontbeerlijke kleedingstukken verstrekt, die dankbaar werden in ontvangst ge nomen. NOORDWIJK. Gisteravond gafNoord- wijk's Zangkoor een welgeslaagde uit voering in het Hof van Holland Het zeer afwisselend programma werd vlug en vlot afgewerkt, met slechts een korte pauze, een navolgenswaardig voorbeeld voor andere vereenigingen. Van de ver schillende koornummers trof ons voor al „Hemelhuis" van E. Hul lebroek, een eenvoudige, doch lieve melodie, die door het koor op uitnemende .wijze werd ge zongen. De soli in het eerste nummer, koren en soli uit het Oratorium „Elias" kweten zich goed van hun taak. Voor de pauze werden we vergast op een sonate voor 2 violen cn piano, een tamelijk omvangrijk werk, met vele tech nische moeilijkheden, die door de hee ren jhr. A. Rappard en Duijster Jr. schitterend werden overwonnen. Dc be geleiding door den directeur, den heer C. B. Duijster, was zooals we dat van hem gewoon zijn. Dc uitvoering werd besloten met een Lied aan Noordwijk's Zangkoor, een compositie van den directeur. De aan gename melodie werd goed vertolkt en oogstte veel bijval van het dankbaar ge hoor. Onze algemeene indruk was, dat er onder de uitnemende leiding van den heer Duijster, goed is gestudeerd. De mutatie, die het koor blijkbaar heeft on dergaan, leek ons, alhoewel het stem- menmateriaal voldoende is, niet ten goe de te zijn gekomen aan den samenklank. Misschien een gevolg van de zeer jeug dige krachten, waarmede de vereeniging is aangevuld. NOORDW1JKERHOUT. Voor 'tcafé Het Wapen van Noordwijkerhout werd gisteravond een serenade gebracht aan het lid van den Gemeenteraad, den heer P. Verdegaal en echtgenoote, die hun 25-iarig huwelijksfeest vierden. Er werd vroöliik door de Echo gespeeld, zeer ten vermake van de feestvierenden binnen en van de menigte buiten. De jubilaris bracht den leden dank, mede namens echtge noote en familie, voor dit onverwacht huldeblijk, waarna de spelers op ver snaperingen werden onthaald. Vervolgens gaf men nog eenige nummers teil beste, waarnade muziek, gevolgd door een groote menigte, wegtrok. ROELOFARENDSVEEN. De bouw van verscheidene schoollokalen, naai school etc. is zoover gevorderd, dat gistermiddag op het terrein der bijzon- derc scholen, bestuurd door de Eerw. Zusters van 's Hertogenbosch, de plech tigheid der eerste steenlegging kon ge schieden. Daartoe waren dé oudste meis jes onder leiding der Zusters rond het terrein opgesteld, terwijl de Nederland sche driekleur vroolij'k wapperde boven hun hoofden. Onder de aanwezigen wer den opgemerkt de Zeereerw. heer pastoor en heeren kapelaans, de Eerw. overste cn zusters^ architect, aannemer en op zichter, het kerkbestuur en verdere be langstellenden. Klokslag 12 uur traden naar voren de jonheer Castclijn en twee jongejuffouwen v. d. Meer, allen klein kinderen van leden van het kerkbestuur. De steen, door de kleintjes gedragen op een versierd plankje, werd voorafgegaan door den jeugdigen steeniegger, gewa pend met den troffel. Met behulp van den heer Schot, opzichter, die het cement aanbracht en uitspreide, werd de steen gelegd en gaf de jeugdige bouwer daarop een paar flinke troffelslagen. Hierna werd een toepasselijk lied gezongen. Daarop betrad onze Pastoor het podium, in deze de balklaag van het nieuwe gebouwen de eerste plaats om de Eerw. Overste en Zusters onderwijzeressen geluk te wenschen en om toen de kinderen aan te manen heel goed te leeren en later trouwe bezoeksters van de naaischool te worden. WARMOND. Gisteravond heeft de „Harmonie van Warmond" haar jaarver gadering gehouden. De kas sloot met een batig saldo van f 2.47. De aftre dende bestuursleden, de heeren B. Rotte veel en W. Haakman, werden herkozen. Nog werden eenige mededeeiingen ge daan omtrent de aanstaande festival, ter herdenking van het 45-jarig bestaan der harmonie. O.a. werd bekend gemaakt, dat het eerevoorzitterschap is aanvaard door burgemeester A. J. Schölvinck. In het eerecomité zullen zitting hebben de heeren L. graaf van Limburg Stiru-m, Noordwijk, jhr, van Schuylenburgh, bur gemeester vaii Bennebroek, Verkouteren, gep. kolonel alhier, Frijlinck, notaris al hier, Romeijn, eand.-notaris alhier en A. van Aarderine, voorheen beschermheer der vereeniging. Aan het bestuur zal wor den geassumeerd de heer Ch. Macken. Er is door eenige personen ;toezegging ge daan van medailles voor de gezelschap pen, die alsdan zullen bekroond worden. WASSENAAR. Gisteravond gaf de harmonie Excelsior haar eerste uitvoering in dit winterseizoen. De heer L. C. Veer man mag zeker met genoegen op deze eerste uitvoering onder zijn leiding terug zien. Getrouw aan net genomen besluit, werden alleen leden en donateurs toe gelaten. Muziek was hoofdzaak in tegen stelling met vorige uitvoeringen, toen ook een groot deel van den avond in beslag werd genomen door het tooneel. Het programma, waarop ook de num mers voorlavamen, waarmede de vereen, prijzen behaalde op concoursen, bevatten voorts meerdere nieuwenummers. Alle nummers werden zeer goed geblazen. Een trio door de heeren H. H. Elkan Hangjas (viool), L. C. Veerman (violoncel) cn Joh. N. Zandbergen (piano) werd uitste kend uitgevoerd. Vooral de pianopartij van Opus 49 Mendelssohn werd uitste kend gespeeld. Jammer, dat zulke wer ken door allen niet worden begrepen en dat de uitvoerenden nog al hinder hadden van gelach en gepraat. De heer J. Huysse oogstte veel succes met zijn voordrachten. GEWESTELIJK GEMENGD. Plotselinge dood. Aan den Lisserweg werd Woensdag morgen het lijk gevonden van den aan den Kanaaldijk nabij O u d e w e t e r i n g woirenden W. R. Hij was dien morgen als gewoonlijk naar zijn werk gegaan en vermoedelijk door een beroerte of hart verlamming getroffen. Gisteren geraakte een driejarig zoontje van H. dc K. te Lei muiden spelende te water. De heer J. B., die juist voor het raam zat, hoorde den plons en bemerkte, dat het kind te water was geraakt; hij snelde naar buiten en begaf zich te wa ter, waardoor hij er in mocht slagen het kind te redden. De kleine drenkeling kwam met de schrik vrij. Door het wippen van een plank had gistermorgen de metselaar H. T. te Noordw ij kerhout het ongeluk te vallen van het dak der nieuw te bouwen woningen nabij den Goovveg. Met een partij steenen en kalk overdekt, werd hij door mede-arbeiders opgenomen cn in een naburig huis binnengebracht. Wijl de man over pijn klaagde, werd genees kundige hulp ingeroepen, welke verleend werd door dr. Sengers. Nadat de man behandeld was, werd hij per rijtuig naar zijn woonplaats Hillegom vervoerd. Kerknieuws. Men meldt aan de „Msb." In den ziektetoestand van den Zeer eerw. heer J. H. Eeuvvens, pastoor te Zoeter meer onlangs door een be roerte getroffen en voorzien van de laat ste H.H. Sacramenten is tot nog toe geen verandering gekomen, integendeel, de verlamming duurt voort en Zijneerw. lijdt erg aan hoofdpijn, terwijl hij steeds minder, zoo goed als geen voedsel meer tot zich neemt. Onderwijs. Sectie B. Zondag 1 Dec. zal dc algemeene R. K. onderwijzers-vereeniging sectie B. te Amsterdam haar 32ste algemeene verga dering houden. Op de agenda staat o.a. een voorstel van het bestuur betreffende een te voe ren actie tot verkrijging van wetswijzi gingen in de pensioensregeling. Alsmede een bestuursvoorstel tot 't oprichten van één of meer leeskringen voor de leden van Sectie B. (in te leiden door den heer P. Viddeleer.) En een rede van rector W. van den Hengel uit Hilversum over „Het Godsdienstig onderwijs op de Lagere Scholen." Academienieuws. LEIDEN. De bevordering gisteren van den heer Haslinghuis tot doctor in de Nederl. letter- k nde geschiedde niet het prtedicaat euro laude. Met gunstigen uitslag afgetegd het doctoraal examen in de plant- en dierkunde door den heer M. J. Sirks (Leiden). GRONINGEN. Doctoraalexamen geneeskunde mej. E. A. H. C. Wichers. Faillissementen. Uitgesproken: J. Bloemhof, herbergier, handelaar in rijwielen enz., te Scherpenzeel (Fr.) Cur. Th. Bnrbach. A. Grisel, koopman in aarde werk te Ti el. Cur. mr. S. Rink. M. Zegers, com- missionnair te Kapelle. Cur. mr. W. M. Paarde- kooper Overman. T. W. de Graaff, mannfactu- rier te Rotterdam. Cur. mr. A. J. van Schelven. Verhoef te Rotterdam. Cur. mr. J. Drost. C. Boogaard, kleermaker te Hoek van Holland. Cur. mr. J. P. Mooyman. W. Soesman, koopman in vleesch te Rotterdam. Cur. mr. L. E. Roes.— C. J. Tielle, werkman te Rotterdam. Cur. mr. H. G. Kronenberg. Geëindigd: H. Kolderie Tbz., fourage- handelaar te Haarlem. J. van Deventer,bloemist te Heemstede. J. B. Anthonisse, koopman en winkelier te Haarlem. G. G. de Hoog, winkelier in daines-confectie, te Amsterdam. K. Vollenga, ex. editcur, te de Rijp. F. J. Hesse, bakker te Nieuw-Buinen. Opgeheven: Th. J. van Staveren, verlof- houder tc Amsterdam. J. van der Schaaf weduwe van F. A. G. van der Voort, te Bussum, Ingezonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid derRedactie. Mijnheer de Redacteur. Tot mijn spijt kan ik, gezien de brab beltaal van Werkman-buitenstaander, de discussie niet voortzetten. Niemand zal wel van mij verlangen om met pasbeginnende schooljongens te debatteeren. M. de R. mijn dank. Blommetje Blomnieman. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Wo ia" 20 Nov. verv Bij een regeling van werkzaam- he den wordt op voorstel des Voor zitters besloten om van nu tot Kerst mis eiken Maandag te vergaderen om half twee en verder Maandags, Woens dags en Vrijdags de vergaderingen des avonds voort te zetten. De heer H u- genholtz (§.D.) verzoekt, dat,de avond.- Ingezonden Mededeeiingen h 30 cents per regel. Wijnhandelaren Hofleveranciers Kantoor: Burgsteeg tot 's avonds 8 uur geopend. (5271) vergaderingen niet langer dan 12 uur 's nachts zullen worden voortgezet. De Voorzitter moet dit overlaten aan de prudentie van dengene, die de ver gadering 's avonds presideert. Maandagavond wordt met dc Justitie- begrooting aangevangen. Men zet de beraadslaging voort over de Indische begrooting en wel met tie rede van den heer Hug e n- h o 11 z (S.D.), die de vlaggenkwestie bij de Chineesche relletjes breedvoerig be spreekt en daarbij den autoriteiten in consequentie en het geven van tegen strijdige en verwarrende bevelen verwijt. De toegezegde hervormingen zijn het naspel van de Chineesche relletjes („vol strekt niet", roept de Minister). Sfw. houdt dit beslist vol (de Minister roept nog eens, dat daarvan niets waar is). Spr. blijft het volhouden en hoopt ook, dat de Chineezen er nu succes mee zullen hebben. De heer de Beaufort (O.L.) be toogt, dat in onze houding en ons op treden tot de Chineezen rekening moet worden gehouden, dat de toestanden in het Oosten geheel veranderd zijn. Het gezag moet een krachtige houding aan nemen en alle schijn, dat men wijkt voor pressie, moet worden vermeden. Daarom moet men de noodige hervor mingen invoeren vóórdat de Chineezen er om vragen. Gewaakt moet worden tegen dc opvatting, als zou de Regeering het volk het Christendom willen qpdrrn- ge.n Men vergete niet, dat wij heerschen over 20 a 30 millioen Mohammedanen en dat de zending onder hen toch geen resultaat heeft van eenig belang. De heer Bogaardt (R.K.) waar schuwt tegen opdrijving van de ambte naarssalarissen. In zake den opiumhandel heeft spr. een motie ingediend, ten doel hebbend, dat het verhandelen of in voor raad hebben van opium voor heel het gebied onzer koloniën worde verboden. De gelijkstelling van de Chineezen wordt door velen van hen geëischt uit ijdel heidsoverwegingen, maar die gelijkstel ling past niet in de Europeesche maat schappij. Ook de gelijkstelling van de Japanners is een fout geweest. Komende tot het algemeen beleid van de Regee ring, erkent spr., dat deze in de jongste tien jaren veel heeft gedaan in de rich ting van de emancipatie van Indië. Even wel moet men bij de eischen van zelf bestuur in het oog houden, dat Indië slechts 70.000 Europeanen telt tegenover zooveel millioenen inlanders. Dat dit wordt vergeten is de groote fout. Waar om wordt nooit gevraagd naar de mede werking, naar het oordeel van de Indo- Europeanen, die in Indië blijven, doch alleen van die van de gewone Euro peanen, welke alleen in Indië komen om wat geld te verdienen en dan weer weg gaan? Spr. is er niet afkeerig van, dat men in Indië ook een begin make met een vertegenwoordiging, welke in den aanvang zeer zeker nog alleen advisee^ rend moet zijn. Donderdag zet spr. zijn rede voort. Zitting van Donderdag 21 November. Aan de orde is de Indische Be grooting. De heer Bogaard (R.K.) zet zijn gisteren afgebroken rede voort met een verdediging van de Regeering tegen de gedane verwijten ter zake van het op wekken van het fanatisme der Mohame- danen. Spr. ontkent, dat de Javanen al len zoo trouwe Mohamedanen zouden zijn als dat wordt voorgesteld. Zij zijn dat evenmin als de Hollanders Christe nen. Het verzet tegen de onderwijspoli tiek van de regeering schrijft hij toe aan het drijven van een paar fanatieke vrijmetselaren. Eigenlijk neutraal onder wijs kan in Indië niet bestaan. Het on derwijs, ook van de Regeering gaat te gen de Indische opvattingen in en dat brengt Westersche begrippen. Spr. klaagt, dat de campagne tegen de Chris telijke onderwijspolitiek ook onder de inlanders wordt gevoerd. In de inland- sche pers vindt men uitingen van dien aard, die volstrekt niet van inlanders zelf afkomstig zijn, doch slechts vertaald uit Hollandsch-Indische bladen. Spr. ontkent dat er in Indië tegen den huidigen gang van zaken een sterke be weging in gang is, zóó dat er gelden worden ingezameld om de vrijzinnige concentratie in Nederland geldelijk te steunen in verband waarmede spr. uit eenzet dat er absoluut geen reden voor. is om de staatkundige verschillen in Ne derland, naar Ned.-Indië over te bren gen. Alleen door Westersche bescha ving bij tc brengen aan den inlander r:aar algemeene christelijke beginselen, kan men een waarborg van verbroedering krijgen. De waarschuwing tot de rechter zijde gericht is dus niet op haai plaats. Zij dient gericht te worden te gen hen, die in Indië weinig vader landsliefde toonen. De heer van Karnebeek (O. L.) jj wenscht tegenover den jubeltoon oveii den goeden financieelen toestand enden economischen vooruitgang van Indië, hoi

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2