Bij de behandeling van het wetsont werp tot wijziging van de Loterijwet zal wellicht ook gelegenheid worden gebo den de gedragsfijn tegen „Lotisico", welke vennootschap een ongeoorloofde uitbreiding aan haar bedrijf heeft gege ven en deswege dan ook door de rech terlijke macht tot in de hoogste instan tie is veroordeeld, meer uitvoerig uiteen te zetten. De minister keurt in hooge mate af, dat ambtenaren zich in verband met een voorgekomen misdrijf ten behoeve, van een geillustreerd blad op de plaats des misdrijfs laten fotografeeren. De minis ter gaat in dit opzicht nog verder en is van oordeel, dat de ambtenaren niet alleen zich zelf, niet op die wijze moeten laten fotografeeren. doch ook in gee- nen deele hun medewerking mogen ver- leenen, noch actief, noch passief, dat ten dienste van een tijdschrift foto's om trent een misdrijf worden opgenomen, die hetzij uit een oogpunt van kiesch- heid, afkeuring verdienen, hetzij de zucht naar bekendheid, en dit in den ongunsti- gen vorm van beruchtheid, kunnen in de hand werken. De minister heeft on middellijk nadat dergelijke foto's in ver band met het in Februari 1912 te Beek voorgevallen misdijf waren geopenbaard den betrokken ambtenaar zijn misnoegen hierover geuit. Telefoon-explr Ingevolge het in dc 1911 aangekondigde vc geering om de particul. foon-exploitatie door rij!: vervangen, heeft de minister staat thans ingediend een we tot verhooging der begrooting van zijn departement voor 1912 met f 1.350.000 voor overneming van de locale tele foonnetten van de Ned. Bell-Telephoon Maatschappij. Deze netten zijn geves tigd in 19 gemeenten, t. w. Almelo, Amersfoort, Baarn, Bussum, Dordrecht, Groningen, Haarlem, Hengelo, Hilver sum, Hoogezand, Hoorn, Maassluis,. Roermond, Schiedam, Utrecht, Veendam, Velsen, Vlaardingen en Zaandam. Het bedrag der koopsom is bepaald op! f 1.342,363.77, waarmede de maatschap pij genoegen heeft genomen. Het ligt in de bedoeling om, zoodra de beschik king over deze gelden is verkregen, de aan de maatschappij verleende rijkscon- cessiën op te zeggen met ingang van 1 Januari 1913. Hierdoor wordt een ein de gemaakt aan de particuliere exploita tie, zoodat met ingang van dien dag de rijksexploitatie rechtens een aan vang neemt. Het rijk draagt gedurende een overgangstermijn van drie jaren aan de Nederl. Bell Telephoon Mij. Op de uitvoering der rijksexploitatie voor hare rekening en op dezelfde commer- cieele wijze als tot dusver gebruikelijk. Gedurende den overgangstermijn van drie jaren wordt het personeel in dienst gelaten van de Mij. Na afloop zal het, voor zooveel het voor den rijksdienst geschikt en noodig is, in vas ten dienst bij het rijk kunnen overgaan met uitzondering van degenen, die niet voldoen aan de yoorafgaande keuring. Aangaande pensionneering van het over te nemen personeel is ook een regeling getroffen. Gemeenteraad v. Noordwijkerhout. Voorzitter de heer J. P. J. M. Sweens, burgemeester. Na opening der vergadering worden de notulen gelezen en goedgekeurd. Wordt medegedeeld, dat de gemeente nog een tegoed heeft van f I6.66V2 in de vergoeding van het Rijk in de kos ten voor het lager onderwijs over 1910. Op de begrooting voor het dienstjaar 1912 wordt afgeschreven f 115.35 en overgeschreven een gelijk bedrag. Aan dezelfde begrooting wordt in uilgaaf toegevoegd een bedrag van f 105.58, ter wijl de post voor onvoorziene uitgaven wordt verminderd met f2.10. Ingekomen is een adres van de ge meente-wegwerkers J. van der Berg en J. Brouwer, om verhooging van arbeids loon. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten hun een loon toe te kennen van f 1.50 per dag zoo wel 's winters als 's zomers. Deze rege ling wordt geacht ingegaan te .zijn op A November j.l. Verder kwam in een adres van de heeren G. Bulten en A. ;Endema, om eene toelage als hoofden der herhalingsscho len. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten hun eene toelage toe te kennen van f25 per cutsus. De voorzitter deelt mede, dat aan een der mestbaklcen zullen worden aangebracht 2 schepgaten aan de bene denhoeken. Blijkt dit te voldoen, dan zal de andere bak evenzoo behandeld worden. Aan de orde is een adres van de hee ren G. Warmerdam e. a., om den weg loopende van den Schulpweg naar de ei gendommen van den eersten adressant te verharden. Uit de toelichtingen van den Voorzitter en de gehouden dis- cussiën blijkt, dat le het geen bewijs is, dat, wanneer het kadaster een ongenummerde weg ten name van de gemeente brengt, deze weg ook aan de gemeente toebehoort. Dit blijkt .uit het feit ,dat vroeger een weg, loopende door het Duin van den heer Willink, behoorlijk op de kaart en den kadastralen legger voorkwam' en dat op een gegeven oogenblik, de weg op de kaart werd uitgewischt, zonder dat hier van eenige kennis aan het gemeentebe stuur gegeven werd. Toen het gemeen tebestuur het recht op dien weg wilde handhaven is op rechtskundig advies be sloten hiervan af te zien. 2e. dat wanneer besloten werd dezen weg te verharden, die niet op den legger der wegen voorkomt, dit een gevaarlijk precedent zou stellen, wijl hier verschil lende particuliere wegen bestaan, die door vele ingezetenen worden gebruikt, en welke men gaarne voor het onder houd aan de gemeente zou overdoen. 3e. dat een gedeel'e van dezen weg is verlegd, ter breedte van twee regels hout en een grep 4e. dat wanneer adressanten dezen weg zouden willen omgraven, de ge meente dit niet zou kunnen beletten. 5e. dat het opmerking verdient, dat de grootste belanghebbende bij de ver harding van den weg het adres niet heeft onderteekend. Ten slotte stelt de Voor zitter voor, afwijzend -op het adres te beschikken' wijl het eigendomsrecht op dezen weg niet vaststaat. Mocht later blijken, dat dit besluit onbillijk zou zijn, dan kan er op worden teruggekomen. Dienovereenkomstig wordt besloten. Hierna deelt de Voorzitter mede, dat de levering van electriciteit zooda nige vertraging heeft ondervonden ,dat men op 1 Januari 1913 nog niet met het werk gereed zal zijn. In verband daarmede stelt Leiden voor, dat voor el ke maand of gedeelte van een maand, dat na 1 Januari 1913 de stroomlevering aanvangt, de. garantie over 1913 met 1 6 gedeelte wordt verminderd, en dat voor 1914 de garantie wordt f1200. voor 1915 f 1800 en zoo vervolgens, zoo dat de verschillende garanties met een jaar verspringen. Dit wordt goedgevon den, waarna tot een besloten vergade ring wordt overgegaan. Ingezonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid der redactie Mijn/ieer de Redacteur. Sta mij s. v. p. een,ige plaatsruimte af om recht te maken, wat m. i. de zich noemende Hyacinth over tuinbouwcur- sus krom voorstelde in zijn ingezonden stukje opgenomen in Uw blad van 16 Nov. 1.1. Bij voorbaat mijn, hartelijken danjt. Hyacinth als u beter met de zaak op de hoogte waart geweest, had u njet zoo maar plomp verloren, neergeschreven dat van, Bloemencultuur een adres was ingekomen, bij den Raad, om de sub sidie voor den cursus met f5 te verhoo- gen, als schoolgeld voor onver- mogenden. Dat is onwaar... Bloem bollencultuur heeft per gezegeld request den, Raad verzocht om een verwarmd en verlicht lokaal en een subsidie van f 20 ten behoeve van den te houden cursus. Dat «en, der raadsleden bij de behan deling van dit request het voorstelde alsof die f 20 gedeeltelijk dienden om het schoolgeld voor minvermogenden te betalen, laat ik voor rekening van dat raadslid -en, schuif ik die voorstelling van zaken noch op rekening van Bloem bollencultuur en nog minder op rekening van, den cursus-directeur. (P.S. waar komt die vreemde ben,aming vandaan). U had dat trouwens ook niet moeten doen, Hyacinth. Uwe fan.tasie heeft u parten gespeeld,- hyacinth, want er komen verschillende onwaarheden voor in het door u ge plaatste stukje. Het Rijk betaalt a lies, zeide verleden jaar te Ncordwijk een leeraar, zegt u. En zoo is het ook, voegt U er aan toe. Dat is onwaar, zeg ik U; het Rijk betaalt niet alles. Wanneer eene ver- eeniging een cursus opricht heeft het op de eerste plaats te zorgen, voor een onderdak, waar de lessen gegeven kun nen worden, daar betaalt het Rijk niets aan, verwarming en verlichting, zegels, porto's excursie, mogen evenmin van rijksgeld betaald worden. Het Rijk geeft alleen subsidie in de salarieering en veilgoeding van reiskosten van de lee raren, evenzoo. doet ook de Provincie. De salarisregeling is en blijft echter in die handen van de vereenigirigl die de cur sus opgericht heeft, en het Rijk biedt de helpende hand in den vorm van sub sidie dat is een, groot verschil met zoo als hyacinth 't voorstelt door te zeggen het Rijk betaalt alles. De voorwaarden waarop subsidie's worden, verleend door Rijk en Provin cie, zijii, 'dat het particulier initiatief de zaak ter hand neemt, en deze daad^- werkelijk steunt en eerst dan steken zij de helpende hand uit. Het was aanvankelijk mijn plan niet op Uw geschrijf in, te gaan, hyacinth, maar de vrees dat tengevolge van Uw ondoordachte en scheeve voorstelling mogelijk het tuin, bouw onderwijs op deflesch zou gaan, noopt mij tot deze uiteenzetting. Nog dit wil ik U vragen Hyac. Waaraan ontleent U het recht de leeraren aan dezen cursus er met de haren, bij te slepen? In welk stuk van aanvraag voor subsidie of iets van dien aard, treft U den naam van de leeraars aan, als vragers? Ik zal U wei antwoorden: Nergens! Als U het pu bliek voor wil lichten, doe het dan goed zooals het behoort dan, zal men U dankbaar zijn, nu niet. W. VAN DER LAAN, Sec. der Comm. v. Toezicht op den Tuinbouwcursus te Voorhout. Wassenaar. )v. 1912. Waarde Blommetje B - n roeman. Ik laat u weete as dat ik met veel ge- nocge alles van u heeft geleze, ook uwe laaste ingezonde stuk. Ik heb daarin geleze dat uwes van meening is dat de briefve uit Waalsdorp niet in Wassenaar tuis hoore en dat ben ik heelemaal met uwes eens. Verders heb ik geleze dat u liefer alleenig aan het woort blijft, maar dat u een werkman tusse twee haakkies dankbaar is dat hij uwes in de geleegen- heit steld om uwes kannedaat zoo goed aan te befeele en om de voorzitter van de kiesvereenegin eens goed af te ros- schen. Verders hep ik gezien dat uwes geen propagandist is voor de folksbond, maar wei voor uwes kannedaat en dat uwes zig zeeker versproken heit toen uwes schreef dat uwes zelf de schijn wil vermijde om via de folksbond lid van de een of andere korperasie te worden. Zoo iets kan een mens ligt overkom ine, dat gebeurd meer as men twee rolle tegelijk spele moet in een stuk. Dat uwes kannedaat als midde- stander ook een goed verteegen woor- diger van de middestand zal weeze, ben ik ook met u eens, maar ze motte niks van hem hebbe, dat is tog verleede jaar duidelijk geweest toen de middestanders strooibiljetten hebben ondertekent voor een andere kannedaat en met autoos uit rijde gingen en op de fies. Anders zouwe ze zoo iets nooit doen. De midde- standers hebbe liefer iemand van duirn- kruit, veel werkverschaffing en goede leveransie, dat is ook een presiep. Uwes kannedaat zal nooit na de overkant overhelle, motte eerst weete aan welke kant hij zit of dat hij in de midde zijlt. Zeeker ze moete alle gepaste middele aanwende natuurlijk ook stroobiljette.Van de goede u i t werking van zulke pam- piertjes hebbe we ons verleede jaar kunne overtuige, er zijn heel wat stroo- biljette voor uwes kannedaat in het ligt verschene, maar wat hebbe ze uitge werkt? Zonde van $e sente, vind uwes ook niet? Voors ben ik het ook met uwes eens dat briefve schrijfve en inge zonde stukke veel gekooper uitkomt. Maar de voorzitter van de kiesverenegin kan dat allemaal niet keren. De kiezers moete dc uitspraak doen. Wens uwes veel sukses en om niet door uwes te worde aangezien voor een slimmeling en alles goed hep begreepe, teeken ik op u atvies EEN BUI TEST A AN DER. S. v. p. Gebeurd wel meer, dat een kannedaat niet na de zin van dc besture is, maar ze motje ze toch neme, de vergadering is baas, die kiest een kanne daat en stemt een ander, daar kunne ze niks aan doen. Noot van de Redactie. Op verzoek van den inzender is dit ingezonden stuk geplaatst zonder correctie van ons. Gemengd Nieuws. Een merkwaardige promotie. Merkwaardig mag zeker genoemd worden de promotie, die te Utrecht heeft plaats gehad. De heer J. A. Rosenveldt promoveerde op stellingen tot doctor in de rechtswetenschap; van de verdediging zijner stellingen valt niets bijzonders te vertellen de merk waardigste hebben geen aanleiding ge geven tot discussie. Maar wel is zijn studie vermeldenswaardig. De heer Ro senveldt kwam met een einddiploma van de H. B. S. met drie-jarigen cursus aan het spoór en heeft zich opgemerkt tot goederenklerk. Toen hij korten tijd op het hoofdbureau was, werden de aan vullingsexamens door de maatschappij ingesteld in de drie vreemde talen. De ze drie examens deed hij alle binnen het jaar, zonder een enkele privaatles. Daarna begon hij te werken voor het staatsexamen voor de universiteit. In alle vakken had hij examen te döen en hij bracht het er kranig af, ofschoon hij nagenoeg geen privaatlessen had ont vangen. Dit s taatsexamen deed hij 6 jaar geleden. Hij heeft daarna voor ge- ruimen tijd zijn studie laten varen, hoofd zakelijk omdat hij het druk had in de vakbeweging (hij is sociaal-demccraat). Voor de 2 jaar en 3 maanden vatte hij de studie in de rechtswetenschap op, en slaagde in een minimum van tijd voor alle examensalleen bij zijn doctoraal kreeg hij 3 maanden uitstel. Zijn studie in het volkerenrecht bleek toen niet voldoende te zijn geweest daar had hij ook slechts 5 dagen aan besteed. Zijn promotie werd door vele belang stellenden bijgewoond. „U. D." In- en uitval. Een onderwijzer vraagt aan zijn leerlingen wie „Gijs- brecht" geschreven heeft. Als hij op één van de jongens wijst schrikt deze, en de vraag verkeerd begrijpend, storttert hij „Ik niet, meneer 1" Leze grap vertelt de onderwijzer aan een kennis, die er uitbundig om lacht, zeggende „En ik ben er van overtuigd, dat die kwajongen het wel degelijk gedaan heeft!" „Hbld." Oplichting. Oplichting, na eerst een zekere eerlijkheid te hebben be toond, is een geraffineerd soort van be driegerij. Zoo zijn er dezer dagen eenige bewoners van Westbroek (U.) ingevlo gen. Een oudachtig man kwam in deze gemeente n.l. bij een paar ingezeten wat eten vragen. Hij was onderweg van Am sterdam naar Utrecht en had geen geld. Men gaf den stakker te eten en ook wat geld. Na een paar weken kwam de man bij deze menschen terug en bood hun een zakje met een trosje druiven aan. Hij was, zeide hij, handelaar in vruchten ge worden en bood hun de drujven aan uit dankbaarheid voor de verleende hulp. Dé menschen vonden dat aardig en ga ven hem een fooi, daar zij de vruchten niet voor niets wilden hebben. Eenige weken daarna kwam hij weer, nu met zakjes met een peer er in en een paar noten. Ditmaal wilde hij niets aannemen. Een paar dagen later echter kwam hij terug, vroeg de heer des huizes te spre ken, zeide, dat 't nu met de vruchten gedaan was, doch vroeg om een tege moetkoming van een paar gulden, daar die hem ontbraken om een wildzaakje op te zetten. Hij zou ze 1 Nov. terug brengen. Op eenige plaatsen kreeg hij aldus eenige guldens, maar sedert is hij te Westbroek niet teruggezien. (Tijd.) Schatgravers. Tc Venraai (L.) werd dezer dagen een heel oud vervallen huisje afgebroken. Volgens de in den volksmond loopende geruchten, zouden de bewoners die tot de stille potters behoorden, wel geld in den grond ver borgen hebben, wat den werklieden die met het afbraak belast waren, aanleiding gaf den grond onder den kelder eens diep om te wroeten. En jawel, eindelijk stieten zij op een ijzeren kistje. Ze had den den schat. Toen 't kistje opgedolven en geopend was, bleek het evenwel slechts... één rijksdaalder te bevatten. Gevaarlijke heeren! I11 ver band met het onder de gemeente St. Kruis op elf dezer plaats gehad hebbende treffen tusschen de politie en eenige stroopers meldt men nader uit Aar denburg Met buitengewone brutaliteit e;i on verschrokkenheid treden tegenwoordig in Zeeuwsch-Vlaanderen de wildstroo- pers op. Zooals de den elfden dezer surveilleerende politiemannen ondervon den, gaat het evenwel alle perken te buiten. Na de wildstroopers vijf in getal geruimen tijd te hebben bespied, bemerkten de marechaussees, dat deze door het buitengewoon slechte weer een op het besurveilleerende land staand schuurtje binnengingen, waarschijnlijk om daar te schuilen. Niettegenstaande de politiemannen slechts met hun beiden waren en zij wisten, dat de stroopers van meerdere vuurwapens waren voorzien, beslopen zij het gebouwtje. Na even geluisterd te hebben, opende een hunner de deur, ten einde zoo mogelijk de overtreders te bekeuren. Onverwachts evenwel werden de po litiemannen door de uit het schuurtje te voorschijn springende vermomde stroopers overrompeld, waarop een he vige worsteling ontstond. Door de over macht werden jammer genoeg de mare chaussees overmand en ontsnapten de booswichten. De politiemannen onderzochten daarna het schuurtje, zonder evenwel iets te vinden. Toen zij zich daaruit verwijderden, be merkten zij, dat de stroopers terug keerden. Spoedig daarop werden ver schillende schoten gelost en werd het schuurtje, waaruit de politiemannen ge lukkig bijtijds vertrokken waren, als het ware doorzeefd met hagel. Verbluft door de verregaande brutali teit der bende en slechts in hei bezit hunner revolvers, waaruit zij ec e scho ten afvuurden, doch waarmede in zulke omstandigheden en in de duisternis wei nig valt te doen, en die bovendien door de worsteling beslikt en onklaar waren geworden, zagen de marechaussees het nuttelooze er van in verder hun leven in de waagschaal te stellen en konden zij slechts met groote moeite, achtervolgd door de stroopers, retourneeren. Tragische bruiloft. Te Hal- berstadt, aldus de Geld., reed1 Zondag een, bruidspaar benevens zes gasten in open, rijtuig van Langenstein naar de kerk van, eerstgenoemde stad. Dicht bij de poorten, der stad schrikte het paard Het sn,elde de steile Wernigeroderstras- se af. De gillen.de kreten der menschen in het rijtuig, die een ongeluk zagen aan komen. maar er niet konden uitspringen verschrikten, het paard nog meer. Einde lijk werd het rijtuig tegen, een paal van de electrische tram letterlijk in, stuk ken. geslagen. Het paard liep met "een stuk van, het rijtuig verder en werd later opgevangen. Een. ontzettenden aanblik boden de uit het rijtuig geslingerde menschein.. Zeven personen lagen bewusteloos en bebloed. Van. een achtjarigen knaap was het voorhoofd geheel opengespleten. On,der de stukken van het rijtuig vond men, twee ooren,' waarvan een een ring droeg. Nadat de verongelukten, waar van, er vier zeer erg gekwetst zijn, de eerste zorgen, hadden ontvangen, werden zij naar liet gasthuis gebracht. Het bruidspaar, dat te Largcnstein burgerlijk was gehuwd, bevon,d zich op weg naar de katholieke kerk van. Hilberstadt, om daar het huwelijk te laten, voltrekken. Doodgereden, Men schrijft uit Doesburg aan, de „Geld." Vrijdagmiddag had op den. Drempfc- schen,dijk een zeer ernstig ongeluk plaats. De echtgenoote van den arbeider B. die haren, man op het land eten wilde brengen, had door hare bijziendheid de tram G. S. T. Mij. bij het oversteken, der rails n.iet bemerkt, en werd door de locomotief gegrepen. Ge ongelukkige uwas geheel vermorzeld. Met dezelfde tram werden, de overblijfselen vervoerd en, gebracht naar het krekelhuisje op de algemeen,e begraafplaats. De vrouw vierde dienselfden dag haar 35sten verjaardag. Stoomvaartberichten. Het s.s. O p h i r, v. Rotterdam 11. Java, arriv. 19 Nov. te Port Said. M era u ke, v.Java n. Rotterdam, arriv. 18 Nov. te Suez. Bandoeng v. Java n. Rotterdam, pass. 19 Nov. Perim. Prins der Nederlanden vertr. 16 Nov. v. Paramaribo n. Amsterdam. Prinzess Alice arriv. 18 Nov. v. Rotterdam te Sjanghai. Ncra arriv. 18 Nov. met de Fransche mails v. Japan tji Marseille. K 0 n i n g W i 11 e m 1, v. Batavia n. Amsterdam, vertr. 18 Nov. van Sabang. Ce ram, v. Calcutta n. Java, vertr. 16 Nov. v. Rangoon. Calcutta, v. jayaai. Calcutta, vertr. 16 Nov. v. Soerabafa. Tam bora, van Rotter dam naar Java, arriveerde 19 Nov. te Southam- ton. Merauke. van Java naar Rotterdam,ver trok 19 Nov. van Port-Said. Kar im oen van Java naar Rotterdam, vertrok 19 Nov. van Mar seille. N i a s, vaii Batavia naar Amsterdam, ver trok 19 Nov. van Padang. K 1 e i s t, van Rotter dam naar Japan, arriveerde 19 Nov. te Port- Said. Burgerlijke Stand. LEIDEN. Geboren: Dirkje, d. van S.Janse en M. C. Buis. Barbara Adriana Jacoba en Adriana Barbara Alida, ds. van H. Kamerling en A. C. van Velzen (tweeling). Johanna Wil- helmina Maria, d. van P. van Haastcrcn en A. Smits. Geertruida, d- van J. Fuchs en C. Vroom. Dingena Pieternel la, d. van D. P. Kleinjan en W. van Dongen. Bastiaan, z. van B. Kromhout en A. Berlemon. Matthijs, z. van P. de Tombe en J. W. Starre. Bartho- lomeus Hermanns, z. van B. Pardon en S. de Tombe. Alida Johanna, d. van M. Jongbloed en E. J. Ultee. Jacobus Johannes, z- van G. Gressie en N. Beigers. Lambertus, z. van 5. M. Bosman en E. Borgerding. Pieier Johannes Jacobus, z. van j. Zaalberg en M. Ranselaar. Johannes, z. van A. Pardon en J, Blansjaar. Maria Wilhelmina Cornelia Theo dora, d. van C. Homberg en W. J. A- Col'et. - Wilhelmus Johannes Marie, z. van W. de Bruin en M. Th. van Ulden. Overleden: B. C. Perdijk geb. Barcndse 57 j. Levenl. kind van A. J. Schölvink en C. G. M. Kolfschoten. Levenl. kind van H. 1. van Hensbergen en A. Klinkenberg. P. Beekman z. 9 m. LevenL kind van P. Vermond en S. Sinttur. F. J. Los w. 84 j. L. J. Sloots w. 81 j. Levenl. kind van J. Zitman en J. van Iterson. Opgave van Personen die zich in Leiden hebben gevestigd. J. Pels, Steenstraat 48, beambte H. IJ. S. M. M. E. Zant. Nieuwe Rijn 3, dienstbode. C. J. A. Snorn, Groenhovenstraat 11, le luit. veldartillerie. H. Waalwijn, Heijnsiusstraat 7, photograaf. J. Siera, Kloot- of Vischpoort 7, tuinder. O. Rh. J. M. van Dijk, Hooigracht 74, student. W. Koèkebakker, Heerengracht 132, naaister, C. F. H. Göbel, Rapenburg 51, student. H. Fijma en gezin. Oude Rijn 116, machinist H. A. Broug, Aalmarkt 26, winkeljuffrouw. G. A. Wethmar, Oude Vest 31. J. W. Bode, Hcerenstraat 18, electricien. H. de Klerk en gezin, Stadhouderslaan 2. J. van Soest. Diaconessenhuis, verpleegster. B. E. R, N. D. Engelbert—van Bevervoorde Oude Vest 33D. F. H. J. Vintges en gezin, Haarlemmerweg 39A kok. C.' I. Carl. Acad. Ziekenhuis, leerl.verpleegster. E. Urbanetz, Noordeinde 54. N- Weeda. Bakker Korttstr. 6, broodbakker. B. Ph. van Harinxma thoe Slooten, Bloem- markt 16. J. van den Brand, Haven 11. L. Smits, Pr. Hendriksiraat 8, letterzetter. J. A. Davids, Pieterskerkgracht 3A. N. van der Tuin en gezin, Pr. Frederikstraat 6. plaatsnijder. H. A. Triebeis, Doezastraat 19, banketbakker. Opgave van Personen, die uit Leiden vertrokken zijn. W. Kling, Den Haag, Sirtemastr. 10. Mej. S. Mulder, Bergen (N.H.) Mej. G. Duijverman, Den Haag, Laan Copes 54.— Mej.J.v. d. Akker, Warmond. Mej. E. M. C. P. Damen, Amers foort, Stationsweg 17. G. 1. v. d. Pol, Den Haag, Ravensteinstr. 325. D. Boon, Utrecht, Nassaus'r. 6B. Mej. H. v. Omroeren, Den Haag, Spijkermakerstr. 180- j- v. d. Meer, Zaandam, a.d. fabr. Kennemerland. Abr. Ver hoeven, Utrecht, Breedstr. 38. Mej. G. Schetter, Amsterdam, Brouwersgr. 67. Mej. C.v. Zon neveld, Oegstgeest, Rijnsb.weg C 37. Mei. M. Groenendijk. Amsterdam, Wilhelminastr. 198. P. J. Zaal, Amsterdam, Barendtzstr. 54 huis. P. Kwantes, Boskoop, Bize 38. C- L. Las- schuit, Rotterdam, Nassaulaan 11 of 13.—Mej. Joh. Dubbelaar, Rotterdam, Laanzichtstr. Bil.— Mej. Helmstrijd-Vlaming, Helder, le Vroomstr. 7. W. H. Schroder, idem. A. Schouten, Leiderdorp, Voorstr. 38. Wed. S. Proper- Voorn, Oegstgeest, Riinsb.weg 39G. J. Bekooy, Amsterdam, Polanenstr. 38, 2 hoog. Mej. G. de Vries, Rotterdam, le Jerichostr. 15B. G. de la Rie, Rotterdam. Weenerstr. Marktberichten. PURMEREND, 19 Nov. Kaas. Aangevoerd: 107 stapels, f 30.— a f 33 de 50 K.G. Boter. Aangevoerd 1381 K.G., f 1.45 a f 1.59.per K.G. Vee. Aangevoerd 652 runderen, vet vee f 0.68 a f 0.84 per K.G., 7 paarden, 63 vette kalveren, f 0.85 a f 1.05 per K.G., 243 nuchtere id., f 16 a f 30 per stuk, 435 veile varkens f 0X6 a f 0X0 per K.G., 34 magere id. f 20 f 30 per stuk, 155 biggen f7 a f 12 p.stuk,2019schapen en lammeren. SNEEK, 19 Nov. Boter. Aangevoerd 1/4 en 1/8 v. Prijs le keur f 53.— Bij de Ver- eeniging le keur f53.— Fabrieksaanvoeren 14/6 a f 55.50. Noteering van de commissie der ver- eeniging voor boter- en kaashandelaren in Friesland: le soort f 55.—. Vee. Aangevoerd 203 koeien, 96 kalveren, 573 schapen, 849 lammeren, 308 varkens en big gen. Prijzen van vet vee per K.G. varkens 29 a 30H ct., biggen voor Londen 2627 c., varkens vlug, rest prijshoudend. Handelsberichte!» LONDEN, 18 Nov. Wol. Voor de laatste in dit jaar te houden veilingen van koloniale soor ten, die den 26sten dezer beginnen, zijn aange voerd 138,215 bn. Na aftrek van 48,000 bn. (23,200 bn. Australische, 300 bn. Nieuw-Zeeland en 24,500 bn. Kaapsche), die direct verzonden zijn naar het Continent, Yorkshire enz., en met bijvoeging van 7000 bn. ouden voorraad, zijn er in 't geheel 97,000 bn. voor dc veiling be schikbaar tegen 128,500 bn. in het vorige jaar' voor de laatste veiling. De nieuwe aanvoeren bestaan uit 26,918 bn. Nieuw-Zuid-Wales, 28,187 bn. Queensland, 11,585 bn, Victoria, 15,180 bn. Zuid- en 12,330 bn. West-Australische, 154 bn. Tasmania, 14,562 bn. Nieuw-Zeeland en 2°,299 bn. Kaapsche en Natal. In den tijd die er sedert het s.ot der vorige koloniale wol-veiiingen verloopen is, heerschte r hier ter markt aanzienlijke vraagtoch kwa men er maar weinig omzetten tot stand, hoofd zakelijk omdat verkoopers volle prijzen verlang den en daarop bleven staan. De meeste omzetten kwamen tot stand in Zuid-Afrikaansche wol en wel in scoureds, waarvoor, vooral in de lager geprijsde soorten, volle prijzen betaald werden. In de fabrieks-centra van Groot-Britanniê was de handel gedurende de laatste zes weken voort' durend levendig. Tot nu toe heeft de Balkans oorlog geen nadeeligen invloed geoefend en ei schijnt, wat den internationalen polifieken toe» stand betreft, een gevoel van meer vertrouwen te heerschten.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 6