Rö MA Van Houten's Cacao Uit de Pers. DE TWEE VRIENDEN. Ingezonden Medeaeelingen. 'Tweede Blad, behoorende fbij DeLeidsche Courant van Woensdag 20 Nov. no. 948. KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER. De Indische begrooting. Indië doorleeft een tijdperk van bloei. Deze grondgedachte hebben de Indi sche sprekers gisteren in hun financieele beschouwingen over Insulinde uitge- iwerkt, zich verheugend, dat na den ach teruitgang weer teekenen van op bloeiend leven vallen waar te nemen. De Minister van Koloniën, die het ..eerst van alle andere Ministers zijn be- [(grooting moet verdedigen, zal dan ook r^niet voor een zware taak staan. Men is dover 't algemeen met den loop van za ken tevreden en stemt met de hoofdlij- ünen van het Regeeringsbeleid in, ter- 'iwijl de zich voordoende punten van ver- jfechil de heer de Meester critiseerde tons optreden bij de Chineezenrelletjes ï!te Soerabaja van meer ondergeschik ten aard zijn. Veel nieuws is er gisteren trouwens l (niet te berde gebracht en heel wat oude ilkost is opgestoofd en opgewarmd voor gezet. Zoo hoorden wij den socialist .{Vliegen voor de hoeveelste keer wel? f>— het doel der socialistische koloniale politiek uiteenzetten; zoo verdiepten de heeren de Kanter, de Meester en Vlie- jgen zich in de ook verleden jaar wijd .ne breed besproken suibsidie-quaestie van 'het bijzonder onderwijs en maakten zij ïzich bang, dat het christelijk onderwijs te veel uit de Staatskas kon trekken. Dan immers zou voor de liberalen de kans op verkiezingsgelden uit Indië danig ver minderen. Maar wat bijzonders brachten zij niet ïiaar voren en zij lieten zich slechts on- t'der dit opzicht weer eens in hun kaart ikijken, dat de igeheele linkerzijde even onverdraagzaam is tegenover rechts en ,;even onbillijk staat tegenover onze wen- ischen, ongeacht of het Holland of In dië geldt. Parlementair schandaal. Het Centrum schrijft: Wat de Linkerzijde in onze Tweede Kamer de laatste weken te aanschouwen heeft gegeven, mag o. i._gerust gequali- ficeerd worden als parlementair schan daal. Niettegenstaande de behandeling van het Invaliditeits-ontwerp door de Com- missie met alle zorg was voorbereid, heeft men toch in vijf weken, waar in verscheidene avond-, om niet te zeg gen nacht-vergaderingen, werden gehou den zelfs geen 35 artikelen kunnen afdoen, en zulks wegens de voortdu rende obstructie der Linkerzijde, 't Is schandelijk, allerschandelijkst Het schijnt wel, alsof voor sommigen de voorbereiding bestaan heeft in het zich pcepareeren voor de obstructie. jWant het zijn juist de Linksche leden \Öer Commissie van Voorbereiding en bij zitters (men denke slechts aan Patijn, 'Schaper, Duys), die uren, dagenlang ge praat hebben, terwijl men toch van hen 'had mogen verwachten, dat zij na den arbeid in de Commissie in het openbaar de soberheid zouden betrachten. Maar neen, men wilde blijkbaar ob structie. 't Is schandelijk! Voor Rechts zijn het pijnlijke weken geweest: men stond machteloos tegen in vji- zulke obstructie. Het Reglement van Orde'gaat nu eenmaal nog van de .veronderstelling uit, dat Kamerleden zijn menschen van fatsoen, plichtsbesef en goede trouw. Nu die onderstelling in hare algemeenheid meer en meer blijkt onjuist te wezen, past het Reglement niet meer voor onzen tijd. Rechts mag echter de voldoening sma ken, zooveel mogelijk zijn plicht te hebben gedaanmen bewaarde de kalm te, en sprak zoo min mogelijk, hoeveel moeite het zwijgen ook kostte. FEUILLETON. 45) De waanzin van den,oorlog greep hem i&an. Oorlog Tegen wie? Tegen zijn landgenoten Tegen de ellendelingen, die alles zou den dooden wat hij liefhad: zijn moeder, die hij als een heilige uibad, zijn va- ,jder, die een onberispelijk leven achter zich had en nooit anders dan goed had gedaan, zijn zuster, een engel van deugfd' ,jen al zijn vrienden, de d'Achets, de Ké- rouals en de Balaaés, met wie hij was opgegroeid. Zeker, zij waren schuldig, -omdat zij jveibitterd waren door de gebeurtenis sen, die een geheel andere orde van za- Icen hadden ingevoerd zij waren, onivoor- fcrichtig gew eestziji waren in opstand gekomen tegen een wet, waaraan, zij zich hadden moeten onderwerpenr louqui er-Tin vil le zou geen moeite hebber. om hun schuld aan te toon,en. 'Ma«tv het schavot Moeten zuljce da,d$ii, .die vo.ortoornen, Edoch, men zorge zooveel mogelijk present te zijn. Schandelijk was 'daarentegen 'de laat ste weken het absenteïsme van Links: 's morgens bij den aanvang der zitting soms 10 leden van Links, 's avonds 6, ja Donderdagavond of juister in den nacht van Donderdag op Vrijdag te kwart vóór twee uur waren van Links slechts 4, van rechts 43 leden aanwezig. Als er maar door eenige langpraters obstructie gevoerd wordt, is 't blijkbaar goed. De andere Linksche heeren gaan rustig naar bed, slapen uit, ofbe reiden zich voor tot de begrooting. Het verhaal loopt, dat het parlemen tair schandaal bij de begrooting zal wor den voortgezet, en ook dan opzettelijk lang zal worden gepraat. Moge ons volk op dat alles blijven acht gevenhet kan dan later oordeelen. Landarbeiders-organisatie. Let hier eens op, zegt het Katho lieke Volk. In het „Volkv- van 6 Nov. jl. stond het volgend bericht: „In tegenstelling met den ouden Landarbeidersbond, waarin geeri fut zit en het volgens den secretaris van dien bond en anderen een janboel is, kan gemeld worden, dat onze Land- en Zuivelarbeidersbond prachtig gedijt. Het ledental steeg in het afgeloopen boekjaar, 1 Oct. 1911—1 Oct. 1912, van 870 op 2130, het aantal af dee lingen van 48 op 76, terwijl thans het aantal afdeelingen reeds 78 is en het ledental de 2200 is overschreden. In Zuid-Holland zijn 14 afdeelingen met 491 leden, allen in het laatste jaar toe getreden. De afdeelingen en leden waren op 1 October j.l. over het land als volgt verdeeld: Friesland 46 afd. en 909 leden. Groningen 9 462 Overijssel 1 29 Drenthe 1 39 Gelderland 1 31 Utrecht 1 20 N.-Holland 1 146 Z.-Holland 14 486 plus eenige verspreide leden in an dere provinciën. Na 1 October werden nog opgericht 2 rfdeclingen met gezamenlijk 75 le den en andere afdeelingen zijn nog in voorbereiding. Een tweetal werkliedenvereenigingen overwegen verder om zich bij den Land- en Zuivelarbeidersbond aan te sluiten. Men ziet, het gaat met den „mo dernen" bond dus gestadig voor waarts en het is niet onmogelijk, dat het ledental in de a.s. wintermaanden tot 3000 wordt opgevoerd. Is 't nu duidelijk, dat het socialisme ook dieper doordringt bij de landarbei ders? Weliswaar telt de „moderne" bond nog geen enkele afdeeling in Noord- Brabant, Limburg en Zeeland, maar niet lang zal 't duren of ook in deze pro vinciën zal 't socialisme hier of daar voe ling krijgen met de landarbeiders. Onze landarbeiders men kan er in dit blad nog een artikel over lezen leven over- 't algemeen, ondanks den vooruitgang van den landbouw in de laatste jaren, onder treurige toestanden. Wel zijn hunne loonen wegens den trek naar industrieele streken, en hierdoor ont stane schaarste aan arbeidskrachten, (dus onder den drang der omstandigheden), hier en daar verhoogd, maar over 't al gemeen voldoet het inkomen van een landarbeidersknecht toch niet aan rede lijke eischen. De patroon-landbouwer, conservatief van aard, verliest te vee! uit 't oog, dat de tijden zijn veranderd en de levensbehoeften voor alle klassen der samenleving gestegen. Zijn eigen ge zin zou hem dit kunnen bewijzen, wan neer hij het „knechten- en meidenvraag- stuk" niet geheel op zichzelf beschouwde, los van de levensverhoudingen in de te genwoordige maatschappij. Bij de landarbeiders heerscht ontevre denheid. Dit wordt in elk geval door iederen boer toegegeven. En ontevreden heid heeft oorzaken. Dat staat ook vast. Als men nu het ernstig streven om die uit gehechtheid aan denkbeelden waar in men is opgegroeid, gestraft worden als misdaden En dan, al zouden de manpen al schul dig zijn, 'de vrouwen, de meisjes waren onschuldig, maar die bloedhonden te Parijs spaarden 'vrouw noch kind en, lieten onschuldigen met schuldigen, boeien. Het gelaat van Jean De Trémazan nlain een kalme uitdrukking aan, als dat van; een man, die langen, tijd besluiteloos is geweest, maar die nu tot een beslis sing is 'gekomen, die den welg; welken, hij te 'volgen heeft, duidelijk voor zicbl ziet en dezen vastberaden tot het ein.de toe wil volgen. Alsof hij alleen was en tot zichzelf sprak zegde hij: 't Is goed Daarna wendde hij zich tot Gouray: Geef mij eten en drinken^ mijn goede Frangois, ik' heb voor vannacht en morgen mijn krachten, wel noodig. Dus gij wilt er heengaan Ik zal er heengaan. Gij aeedt beter bij ons te blijven. Waarom Als zij stervdn moeten, zult gij het toch niet kunnen, beletten, al zijlt gif te Parijs en gij zift de laatste, be denk d,at wel. Wftt blijft er nta a nog oorzaken te achterhalen en weg te ne men, maar zoo krachtig mogelijk steunt, dan alleen zal het socialisme een gift plant, welig groeiende in den bodem der ontevredenheid van het platteland kun nen weren. We willen maar zeggen: het wordt hoog tijd, dat onze landarbeiders zich vereenigen in katholieken geest. Haast gewenscht. Moest men het landsbelang niet hoo- ger stellen, zoo zou men een stembus- overwinning der linkerzijde haast wen- schen, zegt het Huisgezin. De heer Borgesius, wien de machts belustheid naar het hoofd is gestegen, praat *wei van vrijzinnige meerderheid, maar dit is een droombeeld. In het gunstigst geval wordt het een linksche meerderheid. En waarom zou men zoo'n meerder heid haast wenschen? Gm de schetterende vrijzinnigheid die nu al de te behalen zegepraal met Se- quah-fanfares bejubelt, aan het werk te zien. Eén van tweeën zal dan gebeuren. Of de vrijzinnigheid gehoorzaamt de bevelen van het socialistische hoofd kwartier/ en verricht dan hand- en span diensten voor het socialisme, óf zij ge hoorzaamt die bevelen niet en is dan machteloos. Beantwoorden aan hetgeen zij toezegt, houden hetgeen ze belooft, kan ze niet. Een overwinning van het liebralisme, zou juist de decadentie dezer politieke partij in het helderste licht stellen. Het is intusschen zeer wel mogelijk dat de kiezers aan dit licht geen behoefte hebben en volkomen tevreden zijn met de proeven, door het minsterie-De Mees ter op het politieke koord verricht. De vrijzinnige scheerwinkel, (met muziek). Aldus het opschrift boven een artikel in het Friesch Dagblad, waarin nog eens wordt uiteengezet, hoe men aan de linkerzijde bezig is de arbeiders te bedotten, 't Geval loopt natuurlijk over •de Staatspensioneering, waar alle drie de vrijzinnige groepen voor zijn. Waar moet voor dat Staatspensioen het geld vandaan komen? „Maar 'tgeld.... 'tgeld moet er komen! Geen nood, is ons in allerlei toonaard voorgezongen. Haal het eenvoudig, w a a r 't zit. In de brandkast van de rijke heeren. Als die hun tonnen en millioenen laten vererven, knijp ze dan. Verhoog hun belastingbiljet. Maar laat er dié arme sukkels van arbeiders buiten Zoo is uit den treure gezongen. En Roodhuyzen streek met een breed gebaar over de zaal vol volk: 't Geld komt terecht! Geld genoeg in Neder land! Als ze verlegen waren, konden ze bij hem komenhij wist de wegen en middelen wel Geld hier, geld daar, geld overal, I k ,weet wel, waar 'k het halen zal." Maar, zoo gaat het blad vöort, de Staatslieden van links denken het hunne over de grappen, waarmee menschen als Roodhuyzen zichzelven en het publiek vermaken. Men vroeg in de Kamer aan den heer Patijn gedoodverfd als Mi nister van Finantiën in het linksche Kabi net, dat er nog niet is hoe hij dan dacht aan het geld voor Staatspensio neering te komen. En deze heer vertelde den lieden wel opmerkelijke dingen „Want wat zei de heer Patijn? Als hij voor 'tgeld zorgen moest, zou hij niet opzien tegen een algemeene pensioenbelasting. Dan zou hij van alle Nederlanders tusschen 16 en 70 jaar, dus ook van de arbeiders, dus ook van de laagste loonen, vragen b.v. f 1.50 per jaar en voor man' en vrouw b.v. f2.50 per jaar. Daar kregen ze dan ouderdomspen sioen voor. Als ze zeventig zijn. Als ze dus, volgens Roodhuyzen, 'n „dooie" zijn. En dan zou de heer Patijn voor een invaliditeits-pensioen nog eens apart premie heffen Van de arbeiders, wel te verstaan! Ziedaar den politieken scheerwinkel. Met zijn bij-den-neus-nemerij. over? Niets. En wat kan een en,kel man doen tegen zooveel vijanden,? Het is waar. Gouray hernam Hier kunt ge hen wreken. Hij gaf verklaring. Alles was gereed. Binnen een, paar dagen zou geheel Bretagne in een l$amp van, opstandc- lingen zijln herschapen,. Het zou niet, zooals in de VeJildée, een geregelde oorlog zijn, waarin het leger de overhand hield, maar de guerilla overal, kleine benden die verborgen, wa ren in de rotskloven in, de boschjes, ach ter heggen en in gjreppels en, die van daar den vijand telkëns afbreuk deden Jean luisterde eenigszins verstrooid en, vroeg ten slotte: Wie zal aanvoerder zijn Gij, als ge wilt. Neen, ik heb een andere taak te vervullen, maar dat is om 't even, er zijn dappere mannen, genoeg in Bre tagne. Wij zullen later wel zien, eerst ga ik naar Parijls. Diat is dus vastbesloten? Ja. Jean leunde vriendschappelijk metzijh, hand op den .schouder van Gouray. Geef mij nu spoedig wat te eten, want ik §t§rf yafl, hopgier, gn, wat te cjrin- ENORM VERSCHIL in Smaak, Kracht, Geur en Kleur met alle andere goedkoope merken. Bevoegde beoordeelaars vinden hierin terug den smaak en geur, die goed gefa briceerde cacao moet bezitten. Jt Jalma wil de laagste loonen 'n dub beltje laten betalen. Als premie. Schan delijk! roept de vrijzinnigheid. Patijn wil ze 't in centen laten be talen. Eerst vijf centen voor de pensioen belasting en straks vijf centen of meer voor invaliditeit. E!n nü 'is alles in orde..... 'Geen wonder, dat .Troelstra dadelijk opvloog, en dat het „Volk" zei:Houdt die vrijzinnigen in de gaten! Ja, ze kunnen er wat van maken, die heeren Links! Premie.... gij moogt er vrijmoedig op smalen, Wij laten den arbeider belasting betalen STATEN-GENERAAL. TM EEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 19 Nov. verv.) Aan de orde is de Indische Be groot i n g. De heer de Meester (U.L.) vraagt, waarom de kerstening van Indië met ge weld moet geschieden. Denkt men dat de hadji's zullen nalaten zich te verweren? Reeds wordt gewezen op reactie tegen de allerwege Christelijke actie. Duidelijk is het, dat de bevolking zich verzet; reeds zijn er uitingen, die erop wijzen, dat men liever tot Boeda terug wil dan Christen worden. Ernstig waarschuwt spr. tegen het meer en meer opwekken van fanatisme bij den licht ontvlambaren Javaan juist thans, nu den Padischah door den gehaten Christen misschien uit Stamboel zal worden verdrevenZeker is een aanschrijving aan de ambtenaren en hunne echtgenootenom ter Christelijke kerk te gaan ook in onzen tijd ten eenenmale misplaatst. DeheerVliegen (S.D.) verklaart,dat dat het sociaal-democratisch standpunt tegenover Indië zóó is, dat wij slechts voorloopig moeten trachten, Indië te behouden opdat het zelfstandig worde en we er ons zoo spoedig mogelijk uit kunnen terugtrekken. Het tegenwoor dig toegepast stelsel evenwel ontneemt de economische kracht aan Indië, het put het land uit. De economische toe stand van den Javaan is dan ook niet zoo gunstig, als schijnt te blijken uit de begrootingscijfers. De inlander betaalt vaak 20 procent van zijn inkomen aan belasting: de Europeaan slechts 7 pro cent, en alleen deze is kapitalist. Is het b.v. geen onzin dat van de tabaksmaat- schappijen op Sumatra geen verpondin gen worden geheven Van ernstige be strijding van het opium, den geesel van Indië is geen sprake. Dè arbeidstoestanden in de mijnen zijn ken, want ik smacht van dorst. Gouray haalde het beste wat hij aan eten en drinken, in huis had te voor schijn en zette het op de tafel voor zijn bezoeker, aan wien hij door oude ön hechte vriendschapsbanden was verboiir den. De kastelein van den „Gouden, Leeuw" had veel verplichting aan de familie de Trémazan. Zij had hem geholpen toen hij zijn herberg begon, hem gjeld geleend zon der intrest en hem altijd een vrien|d- schap betoond, die de waard haar met woeker teruggaf, vooral aan Jean, die steeds met hem was omgegaan als een kameraad, die hem meenam op de jacht en hem onder alle omstandigheden, als zijns gelijken behandelde. Trouwens, een ieder hield van dien jongen man met zijn, vriendelijk gelaat, edel karakter en onversaagden moed. Geen paard zoo wild, geen stier zoo woest, die hem vrees kon aanjagen, en wanneer een men,sch in gevaar was, dan was Jean de Trémazan altijd liet eerst er bij om te helpen, onverschillig of het een edelman of .een boer, een, prins of een bedelaar Was. Jean de Trémazan had zwart haar,,1 een welgevormd lichaam, fijne regelma tige, trekken, zwarte .oogen .met etn open zeer slecht en aan de mijninspectie stoort men zich zelfs niet. Alleen Staatsexploi-j tatie kan hier helpen. Ook spr. keert zich/ tegen den onderwijsdwang. In Indië; wordt den Mohammedaanschen kindereu' de Christelijke godsdienst opgedrongen./ De Mohammedanen moeten zich daar! wel tegen verzetten. Het gekste is nogj! wel, dat zij zien, hoe de Europeanen zelf j van het Christelijk onderwijs niet zijn; gediend. (1 De heer Scheur er (A.R.) kan den! Minister in elk opzicht steunen. Hij con-! stateert uit de begrooting, dat we ten aanzien van de behartiging van de be-! langen van Indië niet achteruit, doch!.; beslist vooruit zijn gegaan en nog gaan i volgens vaste lijnen, Van alle kanten wordt de Regeering aangedreven tot hef; bouwen van al meer en meer scholen,' doch spr. wenscht ten deze ook te waar- schuwen tegen al te grooten ijver. Elld i onderwijs, dat zich niet precies aanpast aan de bestaande toestanden en de intel-j lectueele ontwikkeling van het volk, zal; dit volk niet tot zegen zijn. Spr. breekt/ zijn rede af, omdat de vergadering over- gaat tot het trekken der afdeelingen.; I Justitie begrooting. De Minister verdedigt zich in de Me-1 morie van Antwoord breedvoerig tegen- over de door sommige leden geleverde critici: op zijn beleid op wetgevend ge bied. .De Minister deelt voorts mede, dat binnen enkele dagen de Staten-Generaal zal bereiken een wetsontwerp op woon-' wagens en woonschepen en dat de wets-j ontwerpen tot beteugeling van landloo-j perij en bedelarij en tot bestrijding van habitueele dronkenschap in zooverre ge-: reed zijn, dat alleen een noodzakelijk?! overleg met het departement van binnen- j landsche zaken nog wordt vereischt. Het;; staat voor den Minister vast, dat dei eerlang verschijnende resultaten van den arbeid der voortvarende Staatscommis sie voor de herziening van het Wetboek: van Strafvordering onmiddellijk van zij-! nentwege in een wetsontwerp zullen kun nen worden omgezet. Een wetsontwerp tot het brengen van. eenige wijzigingen iji het strafstelsel kan eerlang wellicht nog tijdens deze} wetgevende periode, worden ingediend. Voor een tetnepring van het vooral hier,j te lande zeer streng doorgevoerde stel- sel van eenzame opsluiting schijnt vol doende grond te bestaan. Wat de wetsbepalingen tot bestrijdir-- der zedeloosheid betreft, verwijst de r.:_ nister naar eene bij de Memorie gevoeg de bijlage, waaruit blijkt, hoe goede en krachtige uitwerking de wet gedurende, het eerste jaar van hare toepassing reeds heeft gehad. eerlijken blik en die elk, dien hij tegeiv* over zich had, recht in Ihet gelaat keken daarbij was hij begaafd met een grootel spierkracht en 'n weergalooze vlugheid. Gedurende eenige minuten, bleef hij zwijgend zitten eten, bijna gulzilg als een man die haast heeft en meermalen, ledigde hij met één teug hef '$las wijinj dat Gouray telkens Voor hem inschonk. Daarna vroeg hij: {- Zijn de gevangenneniiiilgjen. plotw seling gekomen Ja- Niemand was er op bedacht? Niemand. Geen voorafgaande bedreiging? Niets daarvan. Die commissaris uit Parijs.... Sicard Ja, ik geloof wel, dat hij zoo heet Heeft men hem vroeger al eens te Lam- balie gezien? Nooit. Hij is 's morgens gekomen en terstond doorgereisd naar La Guyonb nière. En la Fosse? Werd op denzelfden dag, bijna opj hetzelfde uur bezet. OJ hij -was gOjCKf ingelicht. Zonderling. Dat is het zeker. {Wprdt vervolgd!

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 5