Gemengd Nieuws. nu toe gegeven verklaring van die zijde Luther heeft dan ook de juistheid» van den letterlijken uitleg erkend. Er bestond voor den Zaligmaker trou wens alle reden om zich zoo duidelijk mogelijk t e uiten. Hoe konden anders de Apostelen voldoen aan Zijn bevel 7,ij11 offer voort te zetten. Christus wist dat Zijn Kerk 15 eeuwen lang zonder de minste uitzondering Zijn tegenwoordig heid in het H. Sacrament zou aannemen. Hoe zou Christus aanleiding hebben kunnen geven tot iets, wat een ver schrikkelijke dwaling zou zijn, als de woorden niet letterlijk moesten worden opgevat? Ook uit de woorden van Pau- lus blijkt de waarachtige aanwezigheid van Christus in het H. Sacrament. Uit de geschiedenis der Kerk, de uit spraken der Kerkvaders en kerkverga deringen, de leer zelfs der secten, die zich van de Kerk in de eerste eeuwen afscheidden, toont spr. in het kort aan dat de Kerk altijd de tegenwoordigheid van Christus in het Sacrament heeft ge leerd. Spr. zet vervolgens uiteen dat Chris tus in het H. Sacrament met godheid en menschheid, ziel cn lichaam, vleescli en bloed tegenwoordig is. Hoe Christus daar is, heeft hij niet geopenbaard. Dat is het geheim der geheimen, hetwelk ons verstand niet kan bevatten. Maar het is niet noodig dit te wetenvoldoende is dat wij weten dat Christus tegen woordig is. Hier past ons een nederig geloof Onze rede kan het geheim niet door gronden. Zij kan alleen zien, dat het niet onmogelijk is bij God. Het is in zich zelf niet ongerijmd, be toogt spreker, dat brood en wijn door Christus wordt veranderd in Zijn lichaam en bloed. De eenige moeilijkheid is, hoe de verheerlijkte Christus toch op zooveel plaatsen tegelijk tegenwoordig kan zijn. Toch is ook dit niet ongerijmd. Christus is in h£t H. Sacrament door een overgroot wonder van God op een bij zondere, op een geestelijke wijze, te genwoordig. Wij kunnen zulks met ons verstand moeilijk indenken. Een geest is totaal onstoffelijk en daar wij geheel aan de stoffelijke wereld vastzitten, kun nen wij ons van een geest geen voor stelling maken. Als een geest aan een plaats wordt gebonden, is hij tevens op elk deel van die plaats geheel tegen woordig. Zoo als God is in de wereld, zoo als het leven is in een plant en onze ziel in het lichaam, zoo moeten wij onzen Goddelijken Zaligmaker in het "H. Sacrament des Altaars voorstellen Zóó kan Hij dus in elk deel geheel te genwoordig zijn en wel op meerdere plaatsen tegelijk, daar voor een geest geen afstanden bestaan. Wij begrijpen dus dat, als de H. Hostie wordt ver deeld, Christus in elk deel geheel tegen woordig is. Zoolang de gedaante van brood en wijn blijft, waarover de woor den der Consecratie zijn uitgesproken, zoolang blijft Christus geheel en al te genwoordig. Niemand kan aantoonen, dat deze leer ongerijmd is, te meer omdat de zelfstan digheid van ieder stoffelijk lichaam geestelijke eigenschappen bezit, die wij met onze zintuigen niet kunnen waarne men. Niemand heeft nog kunnen ontdek ken de zelfstandigheid van hout, steen, ijzer enz. Deze stoffelijke zelfstandig heden hebben veel overeenkomst met de geestelijke. De H. Kerk nu noemt juist hetgeen er bij de Consecratie geschiedt: transsub stantiatie, d.i. zelfstandigheidsverande ring. De vorm, de kleur, de smaak blij ven, maar de zelfstandigheden van brood en wijn worden veranderd in de zelfstan digheid van Christus' lichaam en bloed, dat daar op geestelijke maar volkomen werkelijke wijze tegenwoordig komt. Met een peroratie, waarin spr. de grootheid van het wonder, door Chris tus in het H. Sacrament gewrocht, op heerlijke wijze schetst, ons aanspoort tot een nederig geloof, diepen eerbied en vurige aanbidding van Jesus in het H. Sacrament, dat wij zoo mogelijTc dage lijks moeten ontvangen, besloot spr. zijn met warme overtuiging voorgedragen conferentie. Op de volgende conferentie zal de Z.Eerw. Z.Gel. Heer P. Groenen, pro fessor aan het Groot-Seminarie te War mond spreken over „De Kerk en de Charitas." R.K. Volkszang. De plannen, die reeds vroeger in het plaatselijk comité van de Kath. Soc. Actie èn in onze courant werden be sproken, tot stichting hier ter stede van een afdeeling der R. K. Vereeniging voor Volkszang hebben nu vasteren vorm aangenomen. Het voorlaopig Comité heeft tegen morgenavond 8 uur in het Bondsgebouw een vergadering belegd, waarop, naar het hoopt, de oprichting der plaatse lijke vereeniging een feit zal worden. Bij die verwachting sluiten wii ons van ganscher harte aan. Het is toch zoo volkomen waar, dat onze volkszang in verval is geraakt. De vroolijke, van guitige humor tintelende liedjes van de beste onzer volksdichters hoort ge nauwelijks. Wel worden allerlei café-chantant- en straatdeunen uitge galmd, zónder dat zelfs op de woorden gelet wordt. Ziet, dit moet anders wordenHet volk moet leeren zingen die kerngezon de versjes, die opwekken en den geest verheffen. Qoede vriendelijke liederen brengen vroolijkhcid in iiuis, vroolijkheid langs den weg, vroolijkheid in de werkplaats, vroolijkheid overal. Een mensch, die zingt, kan niet boos noch verdrietig zijn. De zang verdrijf! zorgen en kommer en schenkt ons rei ne blijdschap. Het streven naar verbetering van den volkszang draagt daarom een alzijdig, en sympathiek karakter. En wanneer hier ter stede een afdee ling van den R. K. Volkszang haar taak opvat gelijk zusterafdeelingen het doen, dan twijfelen wij niet, of binnen een kort tijdsverloop zal reeds een groote verbetering zijn te constateeren. De handen moeten daarvoor aan den ploeg worden geslagen. Mannen en vrouwen zijn noodig en deze mogen van hun goeden wil om liet schoone plan te helpen uitvoeren ge tuigen door hun tegenwoordigheid ter vergadering van morgenavond. Het heeft H. M. de Koningin be haagd goed te keuren, dat het verguld vijfarmig kruis dat door het Hoofdbe stuur van den Ned. Bond voor Licha melijke opvoeding is toegekend aan den sergeant-majoor H. J. Siebrecht, en den mi.licien-sergeant H. A. de Wit, beiden van het 4e regiment Infanterie, wegens het met goed gevolg deelnemen aan de in 1913 door dien Bond uitgeschreven vierdaagsche afstandmarschen, ook in dienst door die militairen kan worden gedragen. Eergisteren avond had door het Bestuur van de afdeeling Leiden van de Koninklijke vereeniging van gepen sioneerde onderofficieren en minderen aan de leden en weduwen van leden dezer vereeniging uitkeering plaats van de halfjaar!ijksche tegemoetkoming. Aan de leden als onderofficier gepension- neerd werd ieder f 50, aan die als sol daat gepensionneerd f 30, terwijl aan ieder der weduwen f 50 werd uitbe taald. De Minister van Oorlog heeft be paald dat adspiranten vrijwilligers, die een vonnis te hunnen laste hebben, doch wier aanneming niettemin door de be trokken militaire autoriteit gevvenscht geoordeeld wordt, niet mogen worden aangenomen, zonder machtiging van den Minister van Oorlog. De tot kapitein bij het 3e regiment Infanterie benoemden le luitenant O. O. Gude, van het 4e regiment infanterie, komt te Middelburg in garnizoen. Bij de posterijen en telegrafie zijn verplaatst de commiezen 4e J. de Kloet, van Bussum en D. Wiesebron, van Bre da naar Leiden, de commiezen 2e kl. S. W. Weisselt van hier naar Amster dam en de Commiezen le kl. K. W. Kor- terweg van hier naar Den Haag. Voor het examen vrije en orde- oefeningen der gymnastiek zijn te Breda geslaagd de heer A. J. Anes van Lei den en J. de Jeu van Koudekerk. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van hier verzonden gedu rende de le helft der maand Novem ber 1912. Binnenland Brieven, fa. Snijkt Stemfoort, Amersfoort. D. Vink, Amster dam. F. Elstradt, Amsterdam. Mevr. Hoogenstraten, Amsterdam. Van Leune 's-Gravenhage. Mej. Wed. Achilles, 's- Gravenhage. Mej. M. Jansen, Haarlem. W. Tuyn, Leiden. C. v. d. Pauw, Leiden. J. v. d. Meer Gzn., Sassenheim. Mevr. Statius Muller, Utrecht. A. Vermeulen, Gouda. J. Thij'sse, Montfoort. Briefkaarten. Mevr. Piera, Alk maar. Mej. M. Kleiboer, Alkmaar. Mej. A. Schout, Amsterdam. Jongejuffr. D. Versteeven, Arnhem. Mevr. Bontjema Schone, Bussum. Mej. M. Heemkerk, Dordrecht. Mej. S. De Ru, 's-Graven- hage. Mej. v. d. Berg, 's Gravenhage. Mej. M. Wesbroek, 's Gravenhage. L. J. Meijer, Hoorn. Kraamer, Noordwijk. Mej. A. Demmers, Rotterdam. Sibur Amsterdam. P. Stuks, zonder adres. Buitenland. Briefkaarten. Mme. J. Waitton Rahder, Genève, Gravenstein v. Heyst, Hamburg. Frau Dr. R. P. v. d. Kasteele, Strassburg. L. La Brée, Sü- d^nde. ROOMSCHE AGENDA. Woensdag 51/2 uur n.m. St. Jo zefszaal, Rapenburg 52. Bijbelsche Ge schiedenis (met lichtbeelden), voor de kinderen der St. Petrus-parochie. Spre ker: de Weleerw. heer C. G. J. van Leeuwen. Donderdag, 8 uur 's avonds. Bondsgebouw Rapenburg 10. Propa- gan.davergadering voor den R. K. Volks zang. Spreker de heer F. X. M. Schip horst. Zaterdag, 8 uur '.s avonds Bonds gebouw, Rapenburg 10. Biscope-voor- stel ling. Zondag 1 uur n. m. Kapel R. K. Begraafplaats Bidstond der St. Barbara- Vereenjging. Maandag, 8 uur 's avonds St. Jo zefszaal, Rapenburg 52. Geloof en We tenschap. Spreker de Weleerw. heer L. J. Willenborg. Onderwerp: Een aquarel van het bovennatuurlijk leven naar St. Thomas van Aquino. AALSMEER. De Bouvvvereeniging Volksbelang heeft bij den gemeenteraad een adres ingediend om een voorschot ingevolge de Woningwet groot f 80000 te mogen ontvangen, ten behoeve van den bouw van 40 arbeiderswoningen. BOSKOOP. Gisteravond werd voor 't eerst in het schoone nieuwe R. K. ver- eenigingsgebouw een voorstelling ge geven door de jongens van het Patro naat. De Z.E. Heer Pastoor riep den talrijken aanwezigen, H. H. Geestelijken, ouders der jongens en weldoeners een hartelijk welkom toe in dit nieuwe rui me gebouw. Spr. noemde het een ge luk voor het Katholieke Boskoop zulk 'n heerlijke zaal te bezitten, waarin nu wel voorloopig het Patronaat wordt gehou den, maar die toch zeker spoedig zal worden ingenomen door een flinke man- nenvereeniging, terwijl dan nog gemak kelijk twee zalen kunnen worden aan gebouwd voor de kleinere en grootere jongens. Wij hebben nu een kerk met het kruis in top, een degelijke school met het kruis in top en' nu ook een flink vereenigingsgebouw ook ijiet het kruis in top: het kruis nu wijst 011s op Chris tus, die altijd moge heerschen over de genen, die dit gebouw zullen bezoeken, want in geloof en liefde zullen allen hier dan te zamen komen. Dit wordt zoo schoon voorgesteld door de aangebrach te schildering boven het tooneelhet Christusmonogram staat boven aan en overheerscht de gansche zaaldaaron der de zonnebloemen, die het geloof ver zinnebeelden en tusschen het Patronaats wapen en dat van Boskoop de roode roos, het beeld der Jjefdemoge dan ook het onderschrift altijd in dit gebouw be waarheid wordenIn geloof en liefde bloeiende. Daarna gaven de jongens het blij spel „De wraak der Kabouters" van Pa ter Servatius. Voor het eerst waren de jongens op de planken, maar het applaus bewees wel, dat iedereen voldaan was over deze eersteling. Dat belooft naast degelijke jongens ook aardige tooneel- spelers. Na dit blijspel nog een aardige apotheose voorstellend St. Joannes de Dooper, zegenende het Patronaat. Een woord van felicitatie aan den Z.Eerw. Heer Pastoor, die in zijn jubeljaar dit heerlijke gebouw mocht stichten en een hulde aan den W.Eerw. Kapelaan, die nu zijn vele moeite zoo schitterend be- t loond zag. HILLEGOM. In een ledenvergadering der R. K. Kiesvereeniging alhier zal, naar wij vernemen, in December de heer F. A. Moerei van Oudewater een poli tieke rede houden. Het Bestuur van den R. K. Kring is tevens voornemens in dezen winter een openbare vergadering uit te schrijven over de Tariefwet, waar voor de heer Van Bes uit Amsterdam als spreker zal worden uitgenoodigd. KATWIJK AAN ZEE. Op de publie- ken afslag werden de volgende prijzen besteed: volle haring f 16.65f 16.85 f 17.f 17.25, ijle haring f 13.90—f 14.20 f 14.30, steurharing f 14.90, makreel f 14.45f 15.40, dito zeer groote f 18.35 f 20.90 alles per kantje. LEIDERDORP. Op een terrein inde Waard zal een zandsteenfabriek worden opgericht. LISSE. Met medewerking van de Zang en Tooneelvereeniging vierde onze afd. van den Ned. R. K. V. B. Maandag en Dinsdagavond het Patroonsfeest. Na het zingen van het Bondslied werd door de tooneelvereeniging „St. Genesius" op gevoerd „Manasses, koning van Juda", treurspel in vijf bedrijven. Zooals we van hen gewoon zijn, gaven de leden goed spel te zien en bleken goed rolvast Tot een duidelijke vertolking droeg "ook bij de grimeering en de costumes. Onder directie van den heer A. H. Schrama zorgde de zangafdeeling tus schen de bedrijven voor afwisseling, ter wijl door den heer J. Bemelman het mu zikale gedeelte uitstekend werd uitge voerd. Door applaus gaf het talrijke pu bliek herhaaldelijk blijk van tevredenheid Een paar prachtige, goed geslaagde ta- blaux gaven een mooi slot aan 'tgêheel. NIEUW VENNEP. De landbouwerK. Lewis heeft op zijn land een biet ge rooid, die 1.75 M. lang was. De onderhandelingen tusschen de vereeniging tot oprichting eener weeg brug op het spoorterrein alhier, en de Holl. Spoorwegmaatschappij zijn afge sprongen op de hooge eischen, betreffen de verplicht vervoer, door de maat schappij gesteld. ZOETERWOUDE. De Harddraverij- Vereeniging vergadert op Vrijdag 22 Nov. a.s., des nam. 7 uur, bij L. Dolle. Aan de orde komt het verslag over het af- geloopen jaar. Rekening en verantwoor ding. Verkiezing van een voorzitter, aftr. de heer G. Belt. Verkiezing van een bestuurslid, aftr. de heer P. Spijker. Be noeming commissarissen en reglements wijziging. GEWESTELIJK GEMENGD. Een onvrijwillig bad. Toen de dienstbode van den heer d. P. te Roe tof ar endsveen gister aan de slootkant bezig was met het spoelen van linnengoed, verloor zij het evenwicht en duikelde hals over kop te water. We der boven komende had zij de tegen woordigheid van geest zich aan een drij vende vischbun vast te grijpen, waarna zij zich met veel moeite op het droge kon werken. Zoo kwam zij er met deii schrik en een nat pak af. 't Had erger kunnen wezen, daar de sloot zeer diep is en er niemand in de nabijheid was. De veerschipper te Woubrugge is gistermorgen tot de ontdekking geko men dat het koper handvat van zijn ma chine was ontvreemd. Daar ook elders de dieven bijzonder belust waren op het koperwerk van stoom- of motorbooten, vermoedt men dat ook ditmaal met be hulp van een vaartuig de diefstal is ge schied. In ieder geval is hqt zeker dat het koper door iemand ontvreemd is die zeer goed met machinerieën op de hoogte is. Kerknieuws. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemdtot pastoor te Laren (N. H.) den weleerw. heer Th. W. Hen driks tot pastoor te Hertmc en Sende- ren den weleerw. heer E. H. De Hos- son, en tot pastoor te Gorscl den wel eerw. heer A. W. Overvelde. Z. D. H. de Bisschop van 's Bosch heeft benoemd tot pastoor der nieuw op gerichte parochie Keidonk (Erp): den weleerw. heer J. P. Bogaartsen tot kapelaan te Kerkdriel den eerw. heer j. L. Gudde, priester van het seminarie. Academienieuws. LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap op „Stellingen" de lieer Walter Adoif-Moerel, geboren en wonende te Breda. Bevorderd tot,doctor in de Nederl. letterkunde na verdediging van een academisch proefschrift, getiteld „de Duivel in het drama der Middel eeuwen" de heer Eduard Johannes Haslinghaus, leeraar aan het Gymnasium te Breda,- geboren te Rotterdam, Met gunstigen. uitslag afgelegd het candi- daats-examen in de rechten door den heer A. E. von Saher (Haarlem); candidaals-examen in de wis- en natuurkunde door den lieer Ch. H. van Os (den Haag). Sport. Schaken. De uitslag van den Massa-kamp gis teren gehouden tusschen de schaakclubs Leiden en Rotterdam, in de zaal van het L. Schaakgenootschap, in den Verg. Turk alhier, was dat Leiden won met SU, punt, tegen R,dam punt. Leger en Vloot. Het Reservekade. De inspecteur der infanterie heeft ter kennis van de commandeerende officie ren der korpsen gebracht dat* hem ge bleken is, dat niet overal op gelijke wijze wordt gehandeld bij het verleenen van toestemming tot verblijf onder de wapenen van vaandrigs. In het stellen van de voorwaarde in het kon. besluit, dat de vaandrig ten minste 4 weken onder de wapenen moet zijn geweest, om in aanmerking te ko men voor de toelage van f100, is een prikkel gelegd voor de belanghebbenden tot het onderhouden hunner geoefend- heid telken jaren tenminste vier achter- j eenvolgende weker, onder de wapenen te komen. Hieruit volgt dus, dat verzoeken van vann<lrigc, nm A'öo»vior kruier de wapenen te komen, niet behooren te worden afgewezen op grond dat de belanghebbende alsdan in aanmerking komt voor de foelage van f 100. Aan vaandrigs, die tot het bekomen van de hierbedoelde toelage hun ver plicht verblijf onder de wapenen met vier weken verlengen en, volgens de be staande bepalingen, gedurende dezen verlengden dienst niet of slechts gedeel telijk aanspraak zouden kunnen doen gel den op soldij en verdere vergoedingen, behoort van deze bepalingen mededee- ling te worden gedaan. („Avp.") Rechtzaken. Het O. M. bij het Gerechtshof te 's- Gravenhage requireerde heden bevesti ging van het vonnis der Haagsche Recht bank, veroordeelendeW. van S., koop man te Leiden, die bij een vechtpar tij iemand in den vinger beet tot 14 da gen. Voor het Gerechtshof te 's-Graven- hage stond heden terecht J. F., huisvr. van J. van Dissel, thans wonende te Zoeter w oude, die zich in haar werk huis te Scheveningen, zou hebben schul dig gemaakt aan diefstal van verschillen de goederen. Mej. Mr. Obreen vroeg uitstel, tenein de eenige getuigen te kunnen hooren omtrent de geloofwaardigheid en de be trouwbaarheid der bestolene. Het Hof begaf zich in raadkamer en besliste daarop, dat de verdere behan deling zou worden uitgesteld tot a.s. Woensdag te 3 uur, tegen welken dag de bedoelde getuigen zullen worden ge dagvaard. De Rotterdamsche Rechtbank veroor deelde L. Z., los werkman te Gou- d a, wegens oplichting tot twee maan den gevangenisstraf en Th. B., werkman te Gouda wegens mishandeling, tot f 15 boete subs. 15 dagen hechtenis. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. naar waarnemingen vemcht in aen morgen van 20 November 1912, meaeoedeeld door het Kon. Neacrl. Meteorologisch Jnsti/uui ie De Bitot. Hoogste barometerstand 744.6 Coruna. Laagte baromcterslarr] 745.1 Christiansund. Verwachting tot den avond van 21 Nov. wes telijke tot noordwestelijke wind zwaarbewolkt, buiig weer zelfde temperatuur. "STATEN-G E NERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 20 November. De vergadering te half elf ure belegd, moest wegens onvoltalligheid tot half twaalf worden verdaagd. Toen was aan de orde de Indische Begrooting. De heer Scheur er (A. R.) zijn rede van gisteren voortzettend, wijst er op dat ook v^n christelijke zijde in deze Kamer aandacht dient te worden ge wijd aan de stoornis en de onrust in In- dië teweeggebracht door de mannén van het neutraliteitsbeginsel, de bestrijders van de zending en de aanvallers van liet streven om den inlander te kerstenen* Die onrust en ordeverstoring wordt veel eer door het optreden van links opge wekt dan door de zending en spr. be roept zich tot staving dezer bewering! op officieele gegevens omtrent den krach' tigen beschavenden invloed van den ar beid der zending. Spr. bestrijdt de uiting dat de zending den Islam ondermijnt. Spr. ontkent niet dat er een islamsche beweging is waar te nemen. Maar daar van is niet het Christendom en de Evan- gelie-prediking de oorzaak, doch uit sluitend de historische omzetting van! de bevolking, hetgeen spr. nader uit eenzet. En het is een bekrompen stand punt om die beweging, die zich niet al leen in Indië, maar overal elders in het Oosten vertoont, toe te schrijven aan een subsidise voor de zending en het op richten van een Christelijke school te Djokja. Hierna besprak spr. de Chineezen- quaestie en betoogde dat het vraagstuk1 niet opgelost kan worden door ze nu en dan telkens een faciliteitje meer te ver leenen en door telkens op te komen voor die arme verdrukte Chineezen, die geen rechten worden toegekend, maar alleen kan worden opgelost in verband met een definitieve regeling der rechts positie der inlanders. Spr. acht 't hoogst gevaarlijk om zoolang die positie der. inlanders niet geregeld is, de positie der Chineezen, die een groote massa begin nen te vormen overal, te bevoorrechten boven den inlander. Men late de her vormingen, in den laatsten tijd aange bracht, eerst eens rustig doorwerken, en wachte de resultaten af. Blijkt dan dat ze niet voldoende zijn, dan kan men ver der zien. Spr. bestrijdt den aandrang) naar het uitzenden van een regelings commissaris om de Chineesche relletjes te onderzoeken. De vlaggenquaestie acht hij van ondergeschikt belang. Zoolang de vlag der nieuwe republiek niet erkend was, had het bestuur volle bevoegdheid om het ontplooien der republikeinsche vlag te verbieden en der regeering treft geen enkele blaam. Uitvoerig, bespreekt hij de quaestie van overste v. d. Linden, die herkeuring had aangevraagd na afkeuring voor den dienst, welke herkeuring echter door den Minister was geweigerd, hoewel de Ka mer haar wenschelijk achtte. Spr. hoopte dat er alsnog een middel zou worden; gevonden om aan het z. i. rechtmatig verzoek van den overste te voldoen. De lieer Hugenholtz (S. D.) criti- seert de ontactische en verkeerde wijze Nederland worden overgezonden. Hierna behandelt hij uitvoerig de Chi neezen-rel* letjes, waarvan de oorzaak z.i. geen an dere is dan de opwinding, veroorzaakt onder 't Chineesche proletariaat over het verblijdende feit dat het proletariaat in het Chineesche vaderland, de onderdruk king der Mantsjoes moede, eindelijk in opstand was gekomen. De zitting duurt voort. Faillissementen. Ujtgesproken: W. Th. de Vries, schoen- maker te Groningen. Cur. mr. W. J. M. Weersma Geëindigd: I|. K. van der Veen, winke lier te Buitenpost P. Ruben, koopman, te Terneuzen. H. Porck en J. Bruyn, schilders te Alkmaar. J. H. A. Schrait, koopman te Vught. K. J. J. Tiddcns, vroeger hotelhonder te' Denkum thans hotelbediende te Batavia. J. Demmer, bakker te Nijkerk. Twist. Maandagochtend kregen een viertal Hollandsche sigarenmakers* werkzaam te Emmerik, in het café Sche- pens, liggende even op de Duitsche grens bij 's-Heerenberg met een vijftal, ver moedelijk metselaars uit Didam, twist. Buiten het café werd deze voortgezet en twee der sigarenmakers mishandeld* De een kreeg een slag met een kalkkrab- ber over den arm en de tweede een slag met een nog onbekend voorwerp over het hoofd, waardoor bij beiden bloe dende wonden ontstonden, welke dooi! dr. Nuyens uit Zeddam bij tijdelijke af wezigheid van den stadsgeneesheer dr. E. Tasselt werden verbonden. Nadat de. aangevallenen op 's-Heerenberg hun weg vervolgden, werden zij door de Didam- mers tot hier achtervolgd en begon op nieuw de slagerij. Daar hier juist najaars- markt was, trad de gemeentepolitie on middellijk op en zette drie der belhamels; achter slot en grendel. De anderen wisten het hazenpad te kiezen. Bij de wederom op de markt ontstane twist werd een 11-jarig jongentje zoodanig met een rij wielband in den rug geslagen, dat hij bewusteloos ineen zakte. Van een en ander is proccs-verGaal opgemaakt. Mollenvanger s. De mollen- vangers welke uit Winterswijk werden verdreven, zijn te EHnxperloo met hun werk begonnen. Ze worden op de lan derijen van verschillende landbouwers toegelaten, daar men het nut dat de mol len verspreiden, nog niet voldoende b©« grijpt. De kooplui betalen voor de mol- lenvellen reeds 26 cent. Patrijzen,-jacht. In Friesland is de jacht op patrijzen, in de vorligei week gesloten, een maatregel waarmee) de jagers zeer zijn, ingenomen, wijl patrijzenjacht tot dusver niet zeer vredigervd is geweest.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2