IS DE TWEE VRIENDEN. BUITENLAND. 4e Jaargang, No. 944, Sfe Scidóclve Qou/tmiï Bureau OUDE SINGEL, 54, LEIDEN. In tere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2'/j cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag November 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 een; ingezonden mededeelingen van 15 regels f 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Stationswerk. Het Hbld. is een reeks artikelen be- jgonnen over dit zoo hoogst nuttige werk ter bescherming van meisjes, dat gaande weg een grooie uitbreiding verkreeg en internationaal arbeidt. We hebben in ons land tien stations van de „Vereeniging tot behartiging der belangen van jonge meisjes", een te 's-Hage van den „Bond Itot verhooging van het zedelijk bewustzijn Ider vrouwen" en vier katholieke posten. [Vindt de protestantsche dame een katho liek meisje, dan brengt ze dat bij de katholieke vertrouwenspersonen of om gekeerd. Op veelvuldig gunstig resultaat kan gewezen worden, wat nog steeds be ter wordt naarmate de dames, die zich laan dit moeilijke werk geven, meerdere (ervaring verkrijgen. Het Hbld. steekt natuurlijk zijn licht jop bij bovenvermelde, reeds 25 jaar be staande vereeniging, die te Amsterdam leen kantoor heeft. Daar bleek van de goede verstandhouding tusschen de ver schillende gezindten, welke leidde tot de- Ze uiting: „Wat men bij Rome altijd kan be wonderen, is de uitstekende centrale organisatie. Bij ons gebeurt 't meeste werk vrijwillig bij hen onder lei ding." 'Men bewondert dit en'terecht. Men zal er waarschijnlijk ook wel een beetje jaloersch om zijn en terecht. Moge een en ander voor diegenen onder ons, welke zich moeilijk aan lei ding kunnen onderwerpen, een aanspo ring zijn, om zichzelf een beetje geweld aan te doen. Het beoogde goede doel zal er mede gebaat zijn ook op ander gebied dan van het Stationswerk. Bittertafel praat. Da HoogEdelgestrenge heer Duys zei- de gisteravond in de Kamer over het ont- wer)>Talma o.m. Van deze wét snapt niemand iets. De heele wet is onduidelijk. Spr. heeft het ontwerp eens een half uur lang, zonder dat hij het wist, onderste boven voor hem gehad en toen hij las was het niets onduidelijker dan als hij het goed voor zich nam. (Vroolijkheid.) Hoe is 't mogelijk, dat dergelijke treu- ïelpraat in een parlement geduld wordt, Ja, dat men er nog om lacht in stede van d en spreker toe te roepen dat het schande is. KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER. De Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering. De oude heer Lohrnan heeftt blakend nog van jeugdigen ijver, dezer dagen gezegd dag en nacht te willen vergaderen voor het afdoen van de invaliditeits- en oud erdomsverzekering. Wanneer men een vergadering als gis teravond heeft meegemaakt, dan zal men zonder overdrijving kunnen zeggen, dat niet alleen spreekwoordelijk, doch in wer kelijkheid de Kamer 's nachts vergadert voor de discussies over dit ontwerp. Tien minuten vóór tweeën gingen de FEUILLETON. 41) De juiste plaatsen, waar de gelds waarden, de juweel en en het goud ge borgen waren van deze welvarende fami- Siën, die voor hem een gemakkelijke prooi waren, was hem evengoed bekend als de bewaarplaatsen der compromit- jtereende stukken, met behulp waarvan de openbare aanklager te Parijs, Fou- quicr-Tinville^ hun hoofden eischen zou. De voorbijgaande aandoening, die hij had ondervonden, toen hij optrad tegen over een moeder en haar ongelukkige jdochter, onder de oogen van den vader^ yooï wien zijn aanwezigheid onverdraag lijk moest zijn, was nu geheel verdwenen, ijiij genoot van het welslagen zijner on derneming. Ds jacht was goed geweest. Nog was het niet gedaan. Hij wenschte zoo spoedig mogelijk Lamballe ie be reiken. Ondanks zijn gewapend geleide, voorspelde het aanzicht van de land streek, waar hij doortrok, hem weinig goeds. Deze holle wegen, gelijk aan jstroombeddingen, deze boerderijen, af gesloten door dichte doornhagen, deze heeren uiteen, omdat zij niet meer vol tallig bleken. Van rechts waren er 42 op het appèl; links compareerde met slechts 5 man. Na de krachtproef in Dauerreden dus een krachtproef in „Dauer"vergaderingen. En dat alleen ter wille van de linker zijde, die rechts als 't ware dwingt tot buitengewone praestaties, wil men at- thans iets gedurende deze wetgevende periode 'tot stand brengen. Vandaag zal het ondertusschen den laatsten dag zijn van de besprekingen over deze groote en gewichtige sociale wet. Tevergeefs poogden de heeren Mid- delberg en Lohrnan gistermiddag bij een regeling der werkzaamheden nog enkele vergaderingen voor de invaliditeitswet te reserveeren. Zij vonden tegenover hen den Voorzitter en dr. Nolens, die meen den dat de beschikbare tijd voor de be grooting en de daarmede samenhangende wetsontwerpen moest worden gereser veerd. Veel is er tegen deze redeneering niet in te brengen. In vergelijking met andere jaren begint men al later en series avond vergaderingen zullen noodig zijn om de begrooting vóór Kerstmis gereed te heb ben. Men zou reeds in Januari, na een zeer kort Kerstreces, de debatten over de Invaliditeitswet kunnen hervatten. De rechterzijde was evenwel niet een stemmig in haar oordeel over deze werk- verdeeling. De grootste meerderheid dei- Katholieken en alle Anti-revolutionairen wilden tijdens de Indische begrooting in de avondvergaderingen de Invalidi teitswet aan de orde stellen en ook zeer velen gingen mede met het. voorstel-Loh- man, om althans Dinsdagavond de dis cussies nog voort te zetten, De Voorzitter behield evenwel het ter rein. Moge hij een wijs voorstel hebben gedaan Het zwaartepunt der discussies lag gis teren niet zoozeer in de dag- als wel in de avondzitting. Zeker, mr. Treub had 's morgens en 's middags héél interessant met den Mi nister gestreden over de rentekaarten, de plakzegels en de administratie. Maar slechts weinigen zat dit woordengevecht belang inboezemen. Minister Talma had het trouwens niet zoo mis. Hij wil de premie laten betalen door plakzegels op een rentekaart. Groote patroons Allien dit natuurlijk erg lastjg vinden. Verbeeld u eens een fabriek met een paar duizend man personeel, voor wie wekelijks een paar duizend zegeltjes op een paar duizend kaarten moeten wor den geplakt! Dat is erg omslachtig. Zulke patroons zullen evenwel de premie in geld kunnen storten en van het geplak verschoond blijven. De kleine patroons, denken wtij, ver kiezen het opplakken van een zegeltje verre boven den adminiistratieven omslag als b.v. die, welke voor de Ongevallen wet noodig is. Alwéér bij zuivere partijstemming moest uitgemaakt worden, dat de Mi nister gelijk had. Des avonds kwam art. 30 aan de orde en de daarop correspondeerende amen- kreupelboschjes en grasvelden, waar het gras wel een manshoogte groeide, waren zeer geschikt voor het leggen van hinder lagen en maakten hem daarom ongerust. Zijn vertrouwen in de dapperheid der soldaten van den kruidenier Ledoux was ook niet zeer groot. Wat zou er van hen geworden zijn, wanneer uit die struiken,, uit dat riet, uit die holen eens onverwacht een welgemikt peletouvuur op hen wferd gericht? Wat zou er dan van hemzelf geworden zijn, met zijn handlangers, zijn gevangenen en zijn buit? De reis scheen hem eindeloos toe en toen hij ten slotte, op eenigen afstand voor zich uit, de muren van Lamballe voor zich zag oprijzen, voelde hij zich nog maar half gerustgesteld. Daar zou hij nog niet in veiligheid zijn. De be woners van Lamballe, voor het ineeren- deei althans, waren d-e familie de Tré- mazaln zeer genegen, want deze familie had nooit anders dan goed gedaan. Sicard hield zich dus te Lamballe 'niet langer op dart noodig was: d'en tijd om vain postpaarden te verwisselen, en toed zond hij de gevangenen, onder ge leide va!n de nationale garden, naar Rennes,waar zij moesten opgesloten wor ded tot alle gevangenen bij elkaar waren, om dan naar Parijs te worden gezonden. Den vrachtwagen, waarop hij alles ge- dementen betreffende ouderdoms-, we duwe- en weezenpenóioen. Dat was nu een mooi artikel om tegen elkaar op te bieden en lustig kampten liberalen en socialisten om de lauwerkrans voor „Ar- beiterfreundlichkeit". Luistermaar! De Minister kent pensioen toe op 70 jaar; de liberalen willen 65 jaar; de so cialisten 60 jaar. De Minister wil* wezenrente voor alle kinderen beneden 13 jaar; de liberalen en socialisten bieden tot 16 jaar op! De Minister stelt geen weduwerente voor; de liberalen en socialisten wèl. Een artikel met zooveel propaganda materiaal moest natuurlijk uitgemolken worden en al naarraafe men talent en temperament bezat werden de socialisti sche en liberale wenschen voor de oude, afgeleefde arbeiders, de arme weezen en de aan haar lot overgelaten weduwen verdedigd. Kort en bondig slingerde de Minister zijn banvonnis naar alle voorstellen. Er is eenvoudig geen geld voor en daarmede houdt alles op. Het ouderdomspensioen is slechts een aanvulling van de invali- diteitsrente en in de weezenrente zit een weduwerenie opgesloten. In ieder geval worden door de weezenrente de meest hulpbehoevende weduwen geholpen. Toen vannachi om 2 uur over de amen- demenieii zou worden gestemd, bleek de Kamer onvóltallig, zoodat hedenmorgen de beslissing zal vallen. ALGEMEEN OVERZICHT. Nog steeds komen, geen bijzo-n der hei den over de operaties der Bulgaren te gen de Tsjataldsjalinie die nu toch reeds eenigen tijd aan, den gang moeten zijin. De correspondent van de „Reichspost" meldt n.l. dat er reeds drie dagen lang en uiterst bloedig ge vochten wordt. Het eerste leger vecht tegen de stelling ten Noorden, van het meer Tsjekmedzje tot Pakkaskeui. Het derde leger rukt op de lijn Delijoenoes op. Een kolonne is uitgezonden tegen het défilé van Tsjekmedzje. De Turken vech ten met groote hardnekkigheid, maait hun tegenstand begint reeds te verzwak ken. Latere berichten melden dat in het centrum de linie geforceerd ïs en de Bulgaren Hademkeui op 21 K.M. van Konstantinopel bezet hebben.. De Turken houden op grond van, be richten van den gen,eralen staf den toe stand van het leger in de linje voor ho peloos. Officieus wordt ook verklaard dat een tweede linie in gereedheid wordt gebracht. Men meldt echter niet of deze moet dienen om den vijand tegen te hou den, dan wel Konstan,tinopel tegen de vluchtende eigen troepen te bescher men. De Turksche ministerraad heeft nu be sloten te trachten rechtstreeks vredesonderhandelingen te beginnen met de Balkapstaten. Het gerucht loopt, dat Turkije om pakt had, dat op het kasteel La Guyon- nière in beslag genomen was, zond hij naar Plancoët, waar hij zijn hoofdkwar tier had opgeslagen en zichzelf liet hij met zijn reiskoets, onder bedekking van 12 gendarmen, naar LaTose, het kasteel van d'Achet brengen. Dank zij de aanwijzingen van denver rader, had de vertegenwoordiger der Na tionale Conventie ook daar een volko men succes. Hij maakte zich meester van papie ren, die hij nooit zou hebben gevonden, wanneer Hubert Nollan hem niet met alle geheimen had ingewijd, die de arge- looze menschen hem, in wiens oprecht heid zij geloofden, hadden toevertrouwd Het kasteel La Tosse, dat het grootste van deze landstreek was, bevatte de ad-' ministratie der gelden, die voor de sa menzwering waren bijeengebracht en de namen van hen die er aan deelnamen, al les gesloten in een koffer die in een hoek van den grooten moestuin was be door hem zelf geteekenden plattegrond van den tuin gegeven, waarop de plek duidelijk was aangewezen, waar de kof fer begraven was. Nadat Sicard dus de bewoners van het kasteeL .evenals hij het de Jréma- een wapenstilstand van, acht dagen zou vragen. De gezanten van de groote mogend heden hadden aan de Porte in, de laatste dagen den raad gegeven, om recht streeks te onderhandelen. Inmiddels hebben ook de gezanten, der mogendheden het nieuwe verzoek der Porte overgebracht. Dit luidde als volgt: „Naar aanleiding van het ver zoek der Porte aan de mogendheden om bemiddelend op te treden, is ons op gedragen te vragen, of Bulgarije bereid is die bemiddeling aan te nemen0 en zoo ja, ons de voorwaarden mede te dee- len, waaronder die bemiddeling zou won den aanvaard." De Bulgaarsche minister Oesjof ant>- woordde, dat de regeering het verzoek van Turkije ter overweging zal geven aan den generalen, staf en zich zal ver staan met de ministeries der geallieerden. Over de gedragslijn die Bulgarije volgt, weet het „Berliner Tageblatt" nog het volgende te melden uit een onderhoud, reeds eenige dagen geleden, van haar correspondent met den. minis- ter van buitenlandsche zaken. Deze zei- de „De vier verbonden Balkanstaten, zullen geen interventie vragen en zij wenschen ook geen interventie, voor de strijd bij Tsjataldja beslist is en nog eenige hangende militaire quaésties op gelost zijn. Wanneer wij de overwonne nen waren, dan, zouden wij misschien om de hulp der groote mogendheden vragen. Thans echter hebben wij ons zelve geholpen en beter dan wij ooit door anderen geholpen zouden kunnen zijn en wij willen nu geen beslissing, die volkomen duidelijk is en iedere dubbel zinnigheid uitsluit. De groote mogend heden zijn het er bfijkbaar nog niet over eens wat zij ons zeggen willeiv want de geaccrediteerde gezanten te Sofia hadden tot hedenochtend vroeg nog geen instructies van hun regeerf'n- geu g:kregen, en wanneer de beslissinjg werkelijk ontvangen zou zijn, zouden wij doen wat wij voor den oorlog ge daan hebbennamelijk met alle ach ting den raad der mogendheden aan- hoorendoch antwoordendat wij eerst den begonnen oorlog ten einde willen brengen, ja 1 vorens op een be middeling ir. te gaan." In Konstantinopel verbaast men zich niet over het vragen van een wapenstil stand. Niet alleen dat het moreel van het leger allesbehalve schitterend is,, maar ook heeft het te veel te lijden van de Cholera Het uitbreken van de cholera te Kon stantinopel wordt nu officieel toege geven. Sedert Zondag zijn op de ver trekkende schepen papieren aange bracht „Cholera heerscht te Konstan tinopel." De officieele cholera-statis- tiek geeft natuurlijlk slechts onbedui dende cijfers. In den tijd van Zondag avond tot Maandagavond waren, volgens die statistiek, vijftien nieuwe ziektege vallen en drie dooden voorgekomen. De werkelijke toestand is ongetwijfeld veel ernstiger. In alle hospitalen 1'ggeo. cho- zan's had gedaan, in een kamer van hun eigen huis had laten opsluiten en be waken, begaf hij zich met twee gendar men, die zich van spaden hadden voor zien, in den tuin en wees hun zonder lang zoeken de plek aan waar zij te graven hadden. Het duurde niet lang of de spaden stieten op iets hards, dat te voorschijn 'gebracht, een eikenhouten kist bleek te zijn. De kist was geducht sterk en het kostte heel wat moeite eer men ze open had, maar die moeite werd ruimschoots beloond. Zij bevatte een kapitaal aan goud- en zilverstukken, benevens de volleL»? be wijzen om alle leden der families Tré- inazan, Kérouai, d,Achet en Balazé te doen veroordeelen als samenzweerders. Sicard dacht: Fouquier-Tinville kan tevreden zijn evenals Nollan en ik ook. Nu begaf hij zich naar de kamer waar de bewoners waren opgesloten. De familie Kérouai was op het kasteel van hun vrienden d'Achet en werd dus gelijk met dezen gevangen genomen. Bij de bewijzen, die de regeeringscotn- missaris gevonden had, was het zelfs niet noodig de gevangenen in verhoor te nemen. lera-lijders. Bij de massa's vluchtelin gen te Stamboel worden dagelijks nieu we gevallen geconstateerd. Iedere trein; van Tsjataldja brengt soldaten mede diel aan cholera lijden. Te Tsj'ataldja leden; Zondag 200 soldaten aan deze ziekte^ van welk 120 gestorven zijin. Gistereinj moeten meer dan 500 gevallen geconsta teerd zijin met een groot percentage dood den. De ziekte is door de reservisten uit Azië overgebracht. Een ambtenaar vait den Anatolischen spoorweg vertelde dat 20,000 reservisten van het vilayet Ada- ma, die reeds naar Roemelië onderweg) waren, ten spoedigste terug moesten keeren, daar onder hen dagelijks 200 choleragevallen voorkwamen. In het Engelsch lagerhuis zijn de gemoederen reeds wat tot beda ren gekomen ofschoon ook gister ecn[ opgewonden stemming heerschte in. het voltallige Lagerhuis. De zaken werden echter in de gewone volgorde afgehandeld, zonder dat er een incident plaats greep. Aan het slot der besprekingen naar aanjeiding van ge stelde vragen, vroeg de unionistische afgevaardigde Ronald Mc. Neill, die gisteren "een boek naar Churchill wierp,/ zonder voorbehoud om excuss, wat de minister hem gereedelijk verleende. Vóór de naanvang der discussie oveq de resolutie der regeering, strekkende om de aanneming van, Banbury's aniens dement ongedaan te maken, zeide de speaker, dat het Lagerhuis wel niet de herhaling zou wenschen van, de too ngelen van gisteren. Het was begrijpe- lijk, dat het voorstel van minister As- quith grooten tegenstand zou ontmoeten, van de zijde der oppositie en de speaker meende dan ook, dat, indien, het Lager huis gelegenheid had de omstandigfhedenj te onderzoeken, waarin het verkeerde, er een andere oplossing van, de moeilijk heden zou gevonden worden, die meer in overeenstemming was met het precedent en waardoor geen nieuw precedent zou gesteld worden. Hij was daarom van oordeel, dat er meer tijd voor beraadsla ging moest gevonden worden, daar, zoo dacht hij, een weinig nadenken tot de oplossing der moeilijkheden zou leiden^ die aannemelijk was voor beide par tijen van het Huis. Minister Asquith zeide in het vervolg der Lagerhuis-zitting, dat hij er zeker van was, dat elk lid er naar verlangde, dat er geen inbreuk zou gemaakt v/oit- den op de aaneengesloten, reeks der tra dities, waaraan het Huis zijn groote autoriteit te denken had onder de vetv tegenwoordigende vergaderingen. Hij begroette namens de regeering het voorstel van den speaker en stelde voor,' de zitting tot Maandag te verdagen. Bonar Law zeide geheel met Asquith'sf bemerkingen mede te gaan en, zeide, dat de houding van den speaker den, eer bied, dien 't Huis voor hem koesterde, had vergroot. De zitting werd daarna tot Maandag verdaagd. Na den dood van Canalejas treedt als Spaansch minister-president op de voorzitter van de Kamer Romano- Er waren twaalf menschen, mannen en vrouwen, grijsaards en jongelieden en Sicard kon een gevoel van medelij den niet onderdrukken, toen hij deze hoofden zag, die alle zoo goed als zeker voor de guillotine waren bestemd. In den tuin van uw kasteel heb ik papieren gevonden zouden worden vriendelijken toon, die maar al te duide lijk bewijzen dat gij tegen de natie hebt samengezworen. Hoe onvoorzichtig van u, zulke papieren niet te verbranden. Een 20-jarig 'meisje, de dochter van d'Achet, die de lijsten voor haar vader had geschreven, zeide: Wie had kunnen denken, dat die papieren gevonden zouden worden? Inderdaad, dat had ook niet kunnen gebeuren, wanneer er geen verraad in het spel geweest was. Sicard antwoordde: Men moet aan alies denken. Ik ben genoodzaakt u in hechtenis te nemen, maar ik ga met u mee naar Parijs en ik zal nog doen wat ik kan om u te redden. Dat waren slechts ijdele troostwoor den, die het oogenblikkelijk medelijden Sicard ingaven, hij wist te goed dat niets hen zou kunnen redden. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1