Ziedaar de hee'.e „onzedelijkheid" der coalitie tot haar richtige proportiën terug gebracht. Laar de „Nieuwe Courant" maar eens beginnen de houding der vrij-liberalen, die straks voor algemeen kiesrecht en staatspensioen in het vuur gaan uitliefde voor de concentratie, aan hare „zedelijk heid" te toetsen. Dan doet zij allicht vruchtbaarder werk dan thans. Minister Talma. De Haagsche Kroniekschrijver der li berale „N. Oron. Courant" geeft het volgende getuigenis van minister Talma Hoe men ook over de invaliditeits- en ©uderdomsverzekering, die de Kamer nu vier weken heeft bezig gehouden en, nu men gisteren aan de artikelen is be>- gonnen nog wel een, onafzienbaar aan tal zittingen in beslag zal nemen, moge denken, niemand zal betwisten, "dat de heer Talma zich kraiiig heeft gehou den. Ik weet wel dat de minister, door zich in zijn antwoorden aan, de 24 spre>- kers zeer te beperfken den schijn op zich geladen heeft dat hij er zich met wat algemeenheden van wilde afmaken, sterk in de zekerheid dat hij toch de rechtsche meerderheid, op een enkele uitzondering na, achter zich zou vinden, bij de eindstemming, doch het mag, als men onpartijdig wil oordeeien, niet uit het oog worden verloren dat, na de zeer langdurige voorbereiding in 't com missoriaal overleg, ten slotte alleen te strijden viel over de principieele vraag: verplichte verzekering of staatspen- sionneering hetzij dan zon,der meer, of als aanvulling van 'n vrijwillige ver zekering met staatshulp. En over die quaestie is de heer Talma allerminst heengeloopen, maar na den str;jd, des wege vier weken ongeveer tusschen dc sprekers van rechts en links gevoerd, viel er zelfs voor den minister niet heel veel meer over te zeggen. Bij de artikelen, bij de uitwerking van zijn plan, komt 't er voor den heer Talma op aan de regeling zoo goed mo!g}elijk te maken en r eeds gisteren heeft hij ge toond waar het maar eenigszins doenlijk is, bereid te zijn tot 't doen van con cessies. In elk geval, ik heb de onver zwakte belangstelling en den ernst, waarmee de bewindsman vier weken het debat gevolgd heeft en de opgewektheid^ waarmee hij, toen 't eindelijk zijn beurt was om zich in de discussie te mengen optrad vooral ook bij repliek wer kelijk gewaardeerd. Menig ander zou er, afgemat door 't bijna eindeloos gepraat, zich met wat groote woorden hebben doorgeslagen maar de heer Talma heeft zich kalm en vol overtuiging tot een verdediging van zijn stelsel bepaald en >t principieel verdedigd. Of men het er mee eens is, doet niet ter zake en be hoeft niet te beletten hem-de eer te geven, die hem toekomt als hard werken Vooral bij de artikelen zal hij zijn kracht moeten toonen. Nu, hij is nog volstrekt niet vermoeid. Toen ik hem gisteren, na de zitting ontmoette en vroeg of hij niet doodvermoeid was, antwoordde hij mij „in 't geheel niet, ik gevoel me inte gendeel met den dag frisscher voor 'J werk en hoop het vooral als 't gaat zoo als heden, tot een goed einde te bren gen." Dat wil iets zeggen na een cam pagne als die yan de laatste weken,, men moet daar respect voor hebben. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 12 Nov. (verv.) Na de pauze wordt besloten heden avond en Donderdagavond te vergaderen. Op een vraag van den heer Duys (S.-D.) verklaart de Voorzitter, dat het zijn voornemen is, de volgende week Dinsdag met de Indische begrooting te doen aanvangen. De heer Duys ver klaart hierop nader te zullen terugkomen, teneinde gelegenheid te geven om nog de Indische begrooting te bestudeeren. De beraadslaging over de invalidi teits en ouderdomsverzekering voortgezet zijnde, betoogt de heer Duys (S.-D.), dat de heer Treub beter had ge daan, niet te spreken van „bijdrage", maar van „belasting". Het beginsel van bestrijding der onkosten der verplichte verzekering, zooals dat in art. 19 is neer gelegd: werkgevers en werknemers pre mie en Staatsbijdrage van 81/2 mrllioen, wordt geheel en al in den steek gelaten bij de overgangsbepalingen. Daarom wenscht hij in elk geval art. 19 te wij zigen. Hij verdedigt dus met tal van aanhalingen het door hem met zijn partij- genooten ingediend amendement, dat de kosten van ouderdoms-, weezen- en vve- duwenpensioen geheel doet dragen door den Staat, de invaliditeitskosten door werkgevers en staat, de administratie al leen door den Staat. De Voorzitter verzoekt toch eenigs zins korter te zijn bij het lezen van ci taten. De 'heer Duys zegt ,dat het onmo gelijk korter kan. Hij geeft ook citaten uit „Het hoog ambacht". Evenzeer als het ouderdomspensioen moet ook het weduwe-pensioen worïlen gedragen door den Staat. Wanneer in het gezin, waartoe Prins Hendrik be hoort, de koshvinster sterft, krijgt hij een pensioen van f 100.000 per jaar. Het arbeidersgezin is toch wel ten minste even nuttig voor de maatschappij. Ook de kosten van de geneeskundige behande ling en van de algemeene hygiënische maatregelen dienen gedragen te worden dooi Siuat en werkgever, zoowel op grond van de meerwaarde, als omdat Staat en werkgever er van profiteeren. De heer Hugenholtz (S.D.) verde digt het amendement, dat de socialisten indienden voor het geval het meer princi pieele, dat de heer Duys heeft verdedigd mocht worden verworpen, namelijk om liet Rijk steeds te doen bijdragen, wat nog noodig is en niet door premiën van werkgevers en werknemers kan worden gevonden. Spr. acht liet volkomen on rechtvaardig, dat de Staat hier zijn hulp zou weigeren. De grond voor de Staats bijdrage is gelegen in de voordeden, wel ke de gemeenschap ondervindt door de grooterc gezondheid, de betere instand houding van de maatschappij en de ver lichting van de armenzorg. Avondvergadering. De behandeling van art. 19 worttt voortgezet (middelen tot dekking der kosten) met de bekende amendementen. Tevens komt nu echter tegelijk in be handeling een amendement-Patijn c.s. om in te voegen een nieuw artikel 19a lui dende: „Onverminderd het bepaalde in liet voorgaande artikel vergoedt het rijk aan het invaliditeitsfonds een jaarlijksch bedrag van 26 voor iedere invaliditeits-, ouderdoms- en weduwenrente en van f 13 voor iedere weezenrente. De heer Patijn (U. L.) licht dit toe als hebbende de strekking om op het voetspoor van de Duitsche wet voor iedere rente een toeslag uit 's Rijks schat kist beschikbaar te stellen. Dat is fei telijk niets dan een stuk van het anti- revolutionnair program van actie. Finan- cieele overwegingen behoeven niet de aanneming van zijn amendement tegen te houden, daar hij becijferde een stijging der kosten van 26 millioen, op f 130.000 per jaar over 20 jaar. Vervolgens licht spr. nader toe zijn ander amendement (op art 19) om de bijdrage van het Rijk tot een blijvende te maken. De heer Rutgers (A. R.) bestrijdt het amendement-Treub om het woord „premie" te vervangen door „bijdrage" en eveneens het amendement-Treub, be- oogende rijksbijdrage. Spr. zet uiteen dat de rijksbijdrage over alle jaren van het overgangstijdperk gelijk moet zijn en er zou veel meer voor te zeggen zijn haar afloopend dan oploopend te maken. Voorts bestrijdt hij het stelse/ der amendementen-Patijn, betoogende dat er geen reden is voor overneming van den Duitschen Rijkstoeslag, en eindigt met te wraken het beroep van den heer Pa tijn op een oud program der anti-revo lutionaire partij. Dat moesten de libe ralen maar niet doen, als zij indachtig zijn aan het niet spreken over het koord in het huis van den gehangene. De hee|- Treub (V. D.) bestrijdt den heer Kutgers en verdedigt nader de blijvende rijksbijdrage. Juist omdat men niet weet wat bij den overgangsmaatre gel te gebeuren staat, moet eene rege ling getroffen als door spreker voorge staan en moeten de kosten niet alleen drukken op het tegenwoordig geslacht. De heer Teens t r a (V. D.) gaat ais voorstander van staatspensionneering me de met 't amendement-Duys voor zoover dit betreft dekking van de ouderdoms rente door een rijksbijdrage, niet echter voor wat betreft de vrijstelling der ar beiders van premiebetaling voor de in- validiteitsrente. fa De heer Nolens (R.K.) meent dat door de verandering van het woord „pre mie" in „bijdrage" het verzekeringska rakter wel eenigszins aan het ontwerp wordt ontnomen. In het stelsel des Mi nisters moet men spreken van premie. Spr. meent dat men niet tot een blijven de staatsbijdrage mag overgaan (zooals de andere amendementen willen), indien men het verzekeringskarakter behouden wil. Spr. verdedigt het systeem dat voor elk jaar een gelijk bedrag gegeven wordt. De h.eer De Jong (U. L.) wenscht zijn stem niet te geven aan het amende- ment-Duys (op art. 19) Hij is het in hoofdzaak eens met den heer Teenstra. De heer Talma, minister van land bouw, handel en nijverheid, zegt, dat indien blijkt, dat de maatregelen tot» dekking van de overgangsregeling te kort schieten, het dan in de lijn van deze regeering zou liggen de Staatsbijdrage te verhoogen. De kosten van overgangs regeling worden betaald uit de gewone begrooting. De millioenen van de Tarief- wet zijn voor deze verzekering bestemd. Bij de risico-overdracht zal de zeker heid als eisch niet uitgeschakeld wor den. Het amendement-Duys, om ouder doms-, weduwen- en weezenrente voor rekening van den Staat te brengen, zou 't heele ontwerp omver gooien. Het sub sidiaire amendement-Duys, premieheffing cn het tekort aanvullen door een rijks bijdrage, wil spr. overnemen als de afge vaardigde hem dan helpt om de wet verder ongewijzigd aan ie nemen. Wat betreft de rijksbijdrage over 75 jaar bestrijdt spr. het betoog van den heer Patijn, wiens berekening spr. niet juist acht. Met betrekking tot het beroep op Dr. Kuyper komt spr. er tegen op, clat men zich zou moeten binden aan welke uit spraak ook. Nadat de Voorzit ter zijn verlangen had te kennen gegeven art. 19 nog heden avond af te handelen, merkte bij repliek de heer P a t ij n nog op, niet den Minister te willen binden aan het door hem ge noemde „Standaards-artikel, maar wel de a.-r. partij. De heer Duys wilde morgen repli- ceeren, maar de Voorzitter bleef bij zijn verlangen, waarna de lieer Duys een voorstel deed tot verdaging der be raadslaging. De heer Lohman verzette zich daar tegen; hij vroeg of de heer Duys ge reed was niet zijn redevoering; eerst daarna kan hij een motie voorsteden. De Voorzitter was het niet eens met den heer Lohman en bracht het voor- stel-Duys in stemming, dat toen ver- w o r p e n werd met 9 tegen 43 stemmen. Nadat de heer Duys nog akte had genomen van ee.ie beschuldiging van den heer Lohman, dat hij (Duys) bezig was met obstructie (waarop de Voorzitter den lieer Duys tot de orde riep), zegde de heer Duys den Voorzitter dank voor diens opmerking, dat spr. zich bekortte in zijn betoog. Daarna repliceerden de heeren Duys, Teenstra en Treub en diende de Minister van dupliek. Hierna komt in stemming het amende ment-Duys, betreffende de middelen tot dekking der kosten, waarbij 48 stemmen voor en 1 tegen uitgebracht worden, zoo dat de vergadering onvoltallig blijkt. De vergadering wordt te 12 uur 35 verdaagd tot Woensdagochtend 101/2 uur. Land- en Tuinbouw. Coöp. veevoederfabriek en olieslagerij. Naar aanleiding van ons verslag van de Prov. Z. H. Boerenbond op 1.1. Za terdag, maken wij melding van volgend stuk in de „Nieuwe Rott Crt.". In verband mei loopende geruchten be treffende de 3 pet. obligaties der Coö peratieve Veevoederfabriek en Oliesla gerij) van den Provincialen Zuid-Hol- landschen Boerenbond, heeft Humfeld Financier zich gewend tot den heer Enn,. Bemelmans, oud-voorzitter dezer coöpe ratie, die in Maart jl. zijn ontslag nam om redenen die met het beheer verband hielden. Genoemde heer, bleef ook na zijn aftreden als voorzitter de belangen van obligatiehouders verdedigen. Aan de inlichtingen, welke het blad van hem ontving is het volgende ontleen.d: De uitgift: van f 600,'000 5 pet. obliga tie» met winstuitkeering, deel uitma kende eener leening, groot f 1,000,000, geschiedde krachtens besluit der alge meene vergadering van 28 September; 1911. De zekerheid voor hoofdsom, rente en aflossing dezer obligatiëën bestaat uit a. Het hypothecair verband op fa brieksgebouwen, pakhuizen, silo's gron den en machinerieën te Schiedam. b. De onbeperkte en werkelijke .aan sprakelijkheid van alle leden xder ve-n- eeniging, welke in art. 17 der statuten uitdrukkelijk is vastgesteld cn welke statuten door alle leden qnderteekend zijn. Art. 12 der statuten, waarop de lee ning tot stand kwam, vermeldt, dat elk kwartaal slechts aan één op elk 50-tal leden ontslag mag worden verleend, dit artikel was de waarborg voor de lee ning. De algemeene ledenvergaderir.jj» heeft nu dit artikel om van de persoon lijke aansprakelijkheid af te komen, ge- gevv ijzigd in dier voege, dat het artikel thans luidt: „elk lid, dat uit de vereeni- ging wenscht te treden, geeft daarvan schriftelijk kennis aan het bestuur". Het aantal leden dus, hetwelk per kwartaal uit kan treden, is onbeperkt, met het gevolg, dat de boerenleden ongeveer al len hun ontslag indienden. Deze statu tenwijziging beoogde slechts de leden te laten uittreden, zoodra de zaak ge heel spaak zou loopen. Bij liquidatie bleef dan alleen de waarde van het on derpand, dat natuurlijk ontoereikend is om de obligatiën te dekken. De statuten wijziging is onder het nieuwe h^stuur bestaande uit boeren, tot stand gekomen. De eerste voorzitter is reeds in jVlaart afgetreden, daar hij zich niet kon ven eenigen met de handelingen der overi ge bestuursleden. Het was onder de boe ren één enthousiasme over het reuzensuc- ces, hetwelk zij met deze statutenwijzi ging dachten behaald te hebben. Intusschen heeft zich echter een feit voorgedaan, dat de „gladde boertjes" er in laat loopen. Den 16 October werd een accept gepresenteerd, hetwelk de Coöp. Ver. weigerde te betalen. De president der rechtbank te Rotterdam gaf 31 Oc tober last tot inbeslagneming der onroe rende goederen op grond van n,ietbeta ling van den geaccepteerde» wissel. Op 2 November 1912 werd door den deur waarder het onroerend goed in beslag genomen. Er staat in de trustacte dat de geheele obligatieschuld met de ren ten, zonder voorafgaande opzeggin'pj, da delijk opeischbaar zal zijn, o.a. indien voormeld onroerend goed geheel of ge deeltelijk wordt in beslag genomen. Door de beslagneming, welke ten hypo- theekkantore Zaterdag ingeschreven; werd, is de obligatieschuld onmiddel lijk opeischbaar geworden. Door het en kel feit der beslagneming heeft de trust te Amsterdam de Coöp. Verceniging ge sommeerd, „om terstond, in elk geval binnen vier weken n,a heden in handen van de firma F. Th. Everard, gevestigd te Amsterdam, f600,000 met de renten ad 5 pet. per jaar, gerekend van 1 Oo tober 1912, te storten ter betaling van de bovenbedoelde obligatiën met de daarbij behoorende talons, coupons en dividendbewijzen". Daar volgens art. 19 der Coöperatiewet de leden ook nog één jaar na hun uittreding, aansprakelijk1 zijn, kunnen obligatiehouders gerust zijn, en het verloop, dat te huppen gunste moet zijn, lafwachtep. Ingezonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid der redactie Geachte Redacteur. Mag ik u s. v. p. een weinig plaats ruimte verzoeken in uw veelgelezen blad. Het komt jpij voor, dat de Zoeter- woudsche briefschrijver het grootelijks af- keurt, dat het verzoek om subsidie van de werkmansvereeniging „Steunt Elkaar" door den heer D. J. Rotteveel gesteund wordt. Ik betreur hett dat de goede ge zindheid van den heer Rotteveel voor de vereeniging den Zoeierwoudschen brief schrijver aanleiding geeft om genoemd raadslid dusdanig te hekelen. Waarom worden juist de twee burgerraadsleden aangevallen? De vereeniging „Steunt El kaar" heeft den steun ingeroepen van den heer Rotteveel en dankt Z.Ed., dat hij woord gehouden heeft. De Burgemeester, die de vereeniging een warm hart toe draagt, vindt de contributie te laag, wat inderdaad ook zoo is. Z.E.Achib. raadt aan als donateur de vereeniging te steu nen, wat ook door den heer Rotteveel gedaan wordt. Had ook de Zoeterwoud- sche briefschrijver een woord van aanbe veling om de vereeniging zooveel mo gelijk als donateur te steunen, in zjjn schrijven laten doorvloeien, dan ware dat een pleister geweest om de wonde te helen. U, mijnheer de redacteur, dankzeggend voor de verleende plaatsruimte, en u tevens verzekerend het hierbij te laten, verblijf ik, hoogachtend, Een trouw lezer van Zoeterwoude, j. Beleefde uitnoodiging aan Blommetje Blommeman, schrijver der Brieven uit Waalsdorp. Weledele Heer. Het zou mijn vurigste wensch zijn, dat UEd. zelf uw candidaat voor den Gemeenieraad in de vergadering der R.K. Kiesvereeniging kwam stellen en aan bevelen. U heeft geklaagd over hetslecht bezoek der vergaderingen. Door aan mijn beleefde uitnoodiging te voldoen, voor spel ik UEd., dat, om zulk een s ch o u w s p e 1 b ij te wonen, de ver gadering zeker voltallig zal zijn. En om het komische met het ernstige te ver eenigen, wil ik in die vergadering met UEd. gaarne debatteeren over deze woor den uit uw na het bedanken van den heer E. Terheijden verwachten brief, dat uw candidaat „zich verleden jaar geleend heeft, om een niet meer door ons ge wilden candidaat te doen vallen". Ten slotte waag ik het te veronder stellen, clat de vergadering te zien krijgt die „één", ja, die één, „die de hoop uitsprak, dat het bestuur der R. K. Kies vereeniging er hier geen tweede Ommen van zou maken". Met de meeste achting, Weledele heer, uw dr., De Voorzitter der R.K. Kiesvereen. „Recht en .dicht" te Wassenaar. Gemengd Nieuws. Het verdrinken van een kor poraal. Omtrent het ongeluk, dat Zaterdagmiddag bij een drijfoefening der militaire wielrijders te Zutphen heeft plaats gehad, meldt men aan de „Tel." nog de volgende bijzonderheden Er werd door de compagnie een ge wone drijfoefening gehouden. Deze heeft plaats op waterdichte zakken, die met stroo gevuld worden en waarop een zes tal manschappen kunnen plaats nemen. Vooraf steekt een der mannen de gracht over om de lijn vast te maken, waar langs de drijvers zich voortbewegen. De oefening was bijna afgeloopcn. Alle manschappen een dertigtal waren heen en terug gegaan, de laatste zak moest nog terugkomen. Daarop zaten korporaal P. en de miliciens Maatman en Welle, dus drie inplaais van zes. Daar zij de laatsten waren, brachten zij de lijn mee terug, die vóór aan den zak werd gebonden e~i waaraan de zak of matras naar den kant werd getrokken. Midden in de zeer diepe gracht kantelde de zak, misschien door een onvoorzichtige beweging van een der manschappen, en alle drie raakten te water. Maatman kon zwemmen en redde zich zelf. W:elle had dezen zomer bij de compagnie leeren zwemmen en kon zich boven houden. De milicien-korporaal Joustra redde hem. P., die geen gebruik had gemaakt van de gelegenheid gedurende den zomer om te leeren zwemmen, zonk in de diepte en kwam niet meer boven. Behalve Joustra, sprong de kapitein H'elwig, onder wiens leiding de oefening plaats had, met nog eenige miliciens te water, maar er kon geen hulp verschaft worden. De heer Haverkorn van Rijze- wijk ging met de matras naar het midden van de gracht en dook tweemaal ook tevergeefs. 'Een boot werd gehaald en na geruimen tijd dreggen werd het lijk opgehaald. De officier van gezondheid, dr. Bruinier, paste de gebruikelijke behandeling toe, maar het mocht niet baten. De zaak wordi onderzocht door den kapitein der marechaussee, den heer Dangernian Grootcpas. Het oversteken van water op derge lijke drijfzakken wordt niet als gevaarlijk beschouwd. Meer dan eens gaan de mili taire wielrijders met hun rijwielen de IJsel over, waar natuurlijk heel wat meer stroom is dan op een binnengracht. Dan wordt de lijn eciiter o*erg.\».-acht door een boot. Thans was er geen boot aanwezig. Vaak wordt de drijfoefening gecombi neerd met een roei-oefening en dan is er een boot bij. Deze was nu al opgeborgen, zoodat er alleen drijfoefening gehouden werd. De storm. Van hier en daar komen nog berichten over den storm van Maandagmiddag. Men meldt uit de Langstraat, dat ten gevolge van den storm uit het Westen van den Bosch tot Geertruidenberg de polders onder water staan. Ook de we gen staan blank, zoodat liet verkeer tus- schen de Langstraat en bet Land van Heusden en Allena geheel verbroken is. Door den hevigen storm kon de laatste boot van Vlissingen op Breskens haar bestemming niet bereiken. De post en de passagiers moesten den nacht te Vlis singen verblijven. De 64-jarige naaister N. v. d. G. uit Overschie is op de Schie nabij de Heul- brug ie .Rotterdam door een rukwind te water geraakt. Zij werd door het toe steken van een hand gered. Op den Schiedamschen weg te Rotter dam is de gereedschapmaker A. C. V., wonende op den Nieuwen Binnenweg, door een rukwind voor een motorwagen van lijn 8 der electrische tram geduwd, met het gevolg, dat hij onder den motor wagen raakte en op twee plaatsen, aan het hoofd en aan den rechterarm, ge wond werd. De werkman Niesthoven te Gorinchem is door den storm in de Linge geraakt en verdronken. Stoomvaartberichten. Het ss M a 1 a n g, van Hamburg en Antwer pen naar java. pass. 11 Nov. Sagres. Bali vertr. 12 Nov. van Hamburg naar java. Gro- tius, van Amsterdam naar Batavia, arriv. 12 Nov. te Port Said. Krakatau, van Amsterdam naar Batavia, pass. 11 Nov. Panteilaria. Lom bok, vai> Batavia naar Amsterdam, pass. 12 Nov. Perim. Bandoeng, van Java naar Rot terdam, pass. 11 Nov. Point de Gaile. Wal cheren, van Java naar Rotterdam, arriv. 12 Nov. te Suez. A m s t e 1 d ij k, van Newport naar Rotterdam, rass. 12 Nov. Wight. R ij n- d a m arriv. 11 Nov. van Rotterdam Ie New-York. Kleist, van Rotterdam naar japan, vertr. 10 Nov. van Algiers. Volturno arr. 11 Nov. van Rotterdam ie Halifax. Sommelsdijk, van Cuba naar Rotterdam, vertr. 9 Nov. van New-Orleans. Oranje, van Batavia i.aar Amsterdam, vertr. 11 Nov. v. Algiers. Z e e i a 11- d i a, van Amsterdam naar Buenos Ayres, vertr. 11 Nov. v. Lissabon. Noordam vertr. 12 Nov. v. New-York naar Rotterdam. Burgerlijke Stand. LEIDEN. Geboren: Leendert z. van A. Brandt en J. Koekebakker. Jannetje d. vanj. C. Roelandsche en A, A. Owel. Abraham z. van A. Neuteboom en F. Geeben. Christina d. van H. van Houten en A. Eikerbout. Maria Engelina d. van J. van den Berg en M. de Haas. Arie z. van B. Eradus en F. Scheffer. Petrus z. van P. Goddijn en J. M. H. Singeiing Willem johannes z. van \V. Kranenburg en L. de Ridder. Theodorus z. van J. P. Th. van Niel en M. H. L. Ridder. Maria d. van J. van Oosten en W. Stol- Maria Antonia d. van M. H. de Bruin en M. M. Tuurenhont. Pieternella Teunia d. van A. Starkenbrug en P. Mosselman. Pieternella d. van M. Onvlee en P. van der Heijden. Overleden: I. Grosman, z. 12 j. E. de Kier, wed. van W. Calkhoven 82 j. W. E. de Kier, w. 81 j. H. J. Carree, z. 23 m. W. F. van Hooven, z. 17 j. J. Heijne m. 54 j. A. Wijnans. z. 5. j. Levenloos kind van C. L. C. F. Sommers en E. W. Knoetsen. J. van der Laan, m. 62 j. M. S. Landkroon w. 81 j. M. Lapair, wed. van H. van der Snoek 70 j. G. Wijsman, m. 56 j. Levenloos kind van P. J. Burgersdijk en G. Elshont, KOUDEKERK. G e b o r e nZ. van K. Ch. Th. Pietbarg en Buitenhuis. D. van J. Wassen- burg cn van Klaveren. Z. van F. Paling en Bol. D. van A. Maat en Boer. LEIMUIDEN. Geboren: D. van C. van Berkel cn M. A. van Schie. RIJNSBURG. Ondertrouwd: G. van Eg- mond jin. 35 j. te Katwijk en A. Star jd. 30 j. te Rijnsburg. Getrouwd: H. den Haanjm. en M. van der Gugten jd. Opgave van Personen die zich in Leiden hebben gevestigd. H. Eisener, Maresingel 52a, dameskleeder- maker. L. A. de Graaff, Hoogewoerd 58. AA. A. Bouman, Hoogewoerd 58. M. van Weijli, Acad. Z-ekenhuis. C. de Jong, Lange Mare 76, Apoth.-assistente. J. Donner, Varkens- markt 8. Th. Overdijk, Blansjaarspoort 12, los werkman. Th. Metman, Pieterskerkgracht 3a. E. H. Wamelir.k, Hoogewoerd 181, lim- merman. J. J. van Geuns, Hoogewoerd 42, student. H. Toorman, Acad. Ziekenhuis. S. Boelee, Hoefstraat 62, schipper. Th. G. Kar re man en gez., Levendaal 91, kapper. D. B. W. Postma, Rapenburg 4. E. G. Hollen, Steenschuur 16, winkeljuffrouw. C. van den Raadt, Zoeterw. Singel 75, dienstbode. K. P, Wiekhart en gez., Poelgeeststraat 22, photograaf. A. Fuchs, Boisotkade 2. R. van Ammers en gez., Oegstgeesterlaan 7, werktuigkundig inge nieur. H. W. van den Brink, Sieboldstraat 8, klerk H. IJ. S. M. Jhr. J. C. Baud, Breestraat 124, student. H. j. Dirkse en gez., Hooigracht 80, handelaar in bloemen. E. A. A. Snij de laar, Pieterskerkhof 2a. F. H. M. Kramers en gez., Koningsstraat 23a, schipper. P. Kleef en gez., Korte Hansenstraat 14, onderchef N. Z. H. Tramwegm. G. Oostendorp, Koddesteeg la, kok. J. B. Capaan-Rozeboom cn gez., Haarlemmerweg 63. Opgave van Personen, die uit Leiden vertrokken zijn. Mej. Goudsbloem-Amkerk, Rotterdam, Pupillen straat 22. Mej. C H. Bos, Amerongen, Mej. Broekstra-Langeveld, Bloemendaal, Klever- laan 10b. J. Rietmeijer, Hillegom, van der Endelaan. Mej. Minke-Springer, Hellevoet- sluls, Peperstraat 41. Johs. Schuurhuizen, Delft, Kerkstraat 15. D. J. de Haas, Oegst- geest Joha.straat 172a. Mej. C. C. M. Rosier, Nieuwendam, Kruithuis. Johs. Tjalünk, van Haag, Frederikshofje 45. f. P. Teding Berkhorst, Delft, Leeuwenhoeksingel 34. J. Kouw, Voorschoten, Inst. Wullings. Mej. J. Abswoude, Oegstgeest, Morschweg 99. Mej. Mej. N. van der Vliet-Filippo, Oegstgeest, Jo- hannastraat I63f. A. H. Servatius, Arnhem, Sweerts de Landasstraat 82. W. de Bres, Dordrecht, Mej, j. de la Rie-van der Pol, Amsterdam, Krom boomsloot 3, 3e étage. M. C. van der Schaaft, Hoogezand, Leeraar M. O.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 6