Uit de Pers. DE TWEE VRIENDEN. Tweede Blad» behoorende bij DeLeidsche Courant van Vrijdag 8 Nov. no. 938. KAMEROVERZICHT. TWEEDE KAMER. De Invallditeits- en Ouderdomsverzekering. Eindelijk zijn wij door de algemeene beschouwingen heengeworsteld. Vijftien jdag- en vijf avondvergaderingen hebben zij geduurd, en had de rechterzijde zich geen groote zelfbeperking opgelegd, wel licht ware de opzet der linkerzijde gelukt jen had men den beschikbaren tijd voor ide begrooting volgepraat zonder één artikel van de wet af te doen. .Thans is men aan de artikelen be gonnen. Hoeveel zullen er worden afge daan alvorens de begrootingsdiscussiën beginnen? Veel hoop, dat er eenig schot in het ,werk zal komen, hebben wij niet. De linkerzijde heeft absoluut geen haast en Zal bij de onderdeelen wel hetzelfde spelletje volgen als bij het algemeen de bat: rekken en nog eens rekken. Wij juichen dan ook toe, dat niemand van de rechterzijde aan de replieken heeft deelgenomen, tenzij alleen de heer Lohman, die zich tegen de scherpe aan vallen wegens zijn frontverandering wilde verdedigen en wiens woorden meer een |>ersoonlijk karakter hadden. Rechts heeft de verdediging aan den (Minister overgelaten en de heeren der linkerzijde laten kletsen. Men kon kwa lijk anders handelen, omdat het meeren- Üeel van de gehouden redevoeringen niet .werden afgestoken in het belang der zaak, doch uitsluitend dienden om den tijd te vullen. De kiezers prenten zich deze aanvallen leens goed in het geheugen en herinneren zich 't volgend jaar bij de stembus, hoe jde oppositie ons den wetgevenden arbeid 'allerbezwarendst maakte! Veel valt er over den dag van gisteren biet te zeggen. De Minister had het bij het rechte einde, toen hij gisteravond zeide, dat het volk geen belangstelling meer had voor de ellenlange debatten. ÖVij verwijzen dan ook naar ons verslag, jwaar men de details der ministcricele rede kan vinden. In de avondzitting kwam nog een ta melijk fel incident voor. De heer Goe man Borgesius schold n.l. den socialist (Duys uit voor „een verdachtmaker bij Uitnemendheid". Dit liet de Voorzitter natuurlijk niet toe en hij riep de heer •Borgesius tot de orde. Doch Borgesius iwas hierover niet gesticht en noemde Ide Duys' beweringen onzinnig en gek. Ja, als Duys het den liberalen lastig maakt, praat hij onzinnige en gekke taal, maar als hij tegen rechts van leer trekt, prijzen dc liberalen en anti-clericale cou- rantcninenschen zijn heldere? betoogen. *t Is eenvoudig m.eten met twee maten. Zullen de liberalen in 1913 aarzelen, 'dezen „verdachtmaker bij uitnemend heid" weer aan een Kamerzetel te hel pen? Al had Duys nog veel meer op zijn kerfstok, hij kan bij de vrijzinnigen van alles vergiffenis krijgen, omdat hij anti-clericaal is. Fransch-Duitsche Oorlog? Onder dit opschrift schrijft de Nieu we Tilburgsche Courant: Het is deels belangrijk, deels eigen aardig en deels koddig te lezen wat de fransche bladen zeggen over den Bal- Icanoorlog. Zij trekken allen partij voor jie vereenigde Balkanstaten en roemen den oorlog. De verliezen van den Turk ma ken hen gelukkig... maar bet motief daar bij is voor een niet gering deel gelegen in nationaliteits-hoogmoed. Omdat het iTurksche leger Duitsche instructeurs heeft gehad en met Duitsche kanonnen schiet, de anderen, vooral de Grieken <en Bulgaren, naar Fransch systeem vech ten of Fransdie officieren tot opleiders FEUILLETON. 35) De troep van Sicard vervolgde zijn weg. Op ongeveer een mijl afstands van Lamballe moest men den grooten weg verlaten en op dwarspaden gaan, waar jde koets van den vertegenwoordiger der Nationale Conventie zich moeilijk kon bewegen. De bewoners der weinige hoeven, waar dit zonderlinge leger voorbij trok, kwamen aan hun deuren en keken het met verwonderde blikken na. Men vorderde slechts langzaam over üe smalle wegen, over paden, die door Ide hei liepen en door bosschen met rotsachtigen bodem. Sicard kon op zijn gemak de raadge vingen overwegen van zijn vriend Nol- 'lan, die hem tot zelfs van de kleinste f'bijzonderheden, welke hij noodig kon fjhebben om zijn zending goed te vol brengen, niet onkundig had gelaten. Het karakter der Trémazans en van •hun bedienden was hem bekend. c M^n zoja vm de,n tujnman Bpn,n,et al- hebben gehad en zij bovendien met Fran- sdhe kanonnen bewapend zijp, spreken zij gewoonweg van een overwinning der Franschen over de Duitschers. En het Fransdhe volk leeft op in het suggestief bewustzijn en in de onbewuste suggestie, dat (het in een oorlog vam wezenlijke Fransühen tegen wezenlijke Duitschers evenzoo gaan zal en Krupp geslagen zal worden door Creusot, het Duitsche systeem door het Fransche. En jubel kreten heffen zij aan, omdat ook de Bal kanoorlog weer bewezen heeft, dat de bajonet in den modernen krijg nog een machtig en beslissend wapen is. De Fransdhen immers zijn meesters op de bajonet en een aanval der Fransche soldaten „a la bajonette" werd zelden weerstaan. En zoo hopen zij eens, in den revanche-oorlog den gehaten Duit- scher met de bajonet uit den Elzas te ia gen. En dat Tsaar Ferdinand van Bulgarije Bourbondsbloed in de aderen heeft zijn moeder was immers prinses Cle mentine, dochter van Louis Philippe verheugt hen dermate, dat zij bijna verge ten, dat zij hun heil zoeken in een repu bliek. Wij laten den Fransdhen hun nationa le zelfvoldoening niaar koddig is, dat zij in huil bladen zelf de redenen aan geven, waarom men toch de nederlaag der Turken niet geheel en al op de sbhuldzijde der Duitschers kan boeken. Onomwonden wordt n.l. in de Fran sche pers te kennen gegeven, dat de oor zaak van de desorganisatie, van het Turk- sdhe leger moet worden gezocht... in het feit, dat Jong-Turkije, dat thans de macht bezat, in handen was der vrijmetselarij en de ellendige gebruiken dier vrijmetse larij in het leger heeft gebracht. Pas op! het was geen katholiek blad, dat met die aanklacht het* eerst voor den dag kwam, maar wel d»e „Temps", het Fransche Hugenotenblad, dat zoo grif aan de katholieken-vervol ging mededoet. Maar ihet blad heeft ten slotte liefde voor zijn vaderlanS en heeft medegetreurd over de verwoestingen door de vrij metselarij in het Fransche leger aange bracht.... Men weet het immers nog wel hoe dank zij het schandelijk verklikkers systeem de fichestot elfduizend officieren, die zelf naar de Mis gingen of hunne vrouw en kinderen er heen lie ten gaan, in één jaar van de ranglijst werden geschrapt. Welnu ook in Turkije heeft de loge de politiek in het leger gebracht met het gevolg, dat ook daar het leger werd verdeeld. En zoo werd het mogelijk dat een di visie-generaal, groot-meester der Otto- maansche vrijmetselarij1 maar natuurlijijk voor zijn taak onbekwaam, moest ge fusilleerd worden omdat hij lafhartig vluchtte. Dat soldaten van honger stier ven omdat de zaken zoo slecht geregeld waren dat een hoofdofficier een gene raal met de revolver doodde omdat hem de gegeven bevelen niet aanstonden. Het Turksdie leger, dat zpo verschrik kelijk geslagen werd, is het vrijmetse laars-leger geweest en meer dan de Kruppkanonnen en de bajoneiaanval- len of de Fransche geest is het de vrij metselarij geweest, welke de ineenstor ting van het Turksche rijk in Europa heeft bewerkt. Men ziet het doodgravers zijn de broeders van de troffel altijd geweest en zullen zij altijd blijven. De obstructie. Het Nederlandsöhe volk weet nu wel, hoe de linkerzijde obstructie voert. Om weer „baas" te kunnen worden in het land, gooit men zelfs de par lementaire eer overboord ge behoeft niet te vragen hoe het den onzen zal vergaan, wanneer de linksClieu weer macht en.... de benoemingen in handen zouden hebben. Sinds jaar en dag is men met die ob structie bezig. Het is meerdere malen gezegd en ook bewezen. Maar toch niet duidelijker dan door een staatje in de Tijd, waarin wordt aangegeven, hoeveel bladzijden druks de redevoeringen voor de algemeene be- les gedaan kunnen krijgen, wanneer men hem in zijn zwak tasttezijn drankzucht en begeerigheid. De dokter had niets verzuimd en Si card had bovendien geen lange uiteen zettingen noodig, maar begreep reeds met een half woord. Men bereikte eindelijk het kasteel La Guyonnière. Sicard was in zijn hart geen slecht men sch. De tijd, waarin hij leefde, (had ook op hem den stempel gedrukt en daarbij had hij zich voorgenomen, een vermogen te bemachtigen onverschillig op welke wij ze, maar hij was bloeddorstig, noch wreed. Toen hij het vreedzame verblijf aan schouwde, waar hij rouw en verderf moest brengen, voelde hij eenig leed wezen. Zijn plicht gebood evenwel en het zou niet voorzichtig zijn, dien stap niet te volbrengen. Wel was hij voorzien van een volle dige volmacht, maar wie verzekerde hem dat er onder zijn gevolg niet ee|T was met een andere volmacht, belast met een toezicht op hem en het uitbrengen van een rapport aan hen', die hem had den afgevaardigd. Hij moest 'dus ook a<a,n zijn eigten h|0|0fd denken. schouwingen voor belangrijke wetsont werpen sinds 1848 besloegen. Voor de invaliditeitswet eisebten in eersten termijn de algemeene be schouwingen 270 bladzijden druks. Zie nu verder. Getal Jaar bladz. Kieswet 1850 58 Provinciale wet 1850 12 Gemeentewet 1851 29 Armenwet 1854 57 Jachtwet 1857 12 Successiewet 1878 77 Lager Onderwijswet 1878 130 Strafwetboek 1881 9 W.eiboek van Strafverder. 1886 5 Grondwet 1887 98 Lager Onderwijswet 1889 93 Arbeidswet 1889 46 Vermogenbelasting 1892 115 Bedrijfsbelasting 1893 82 Faillissementswet 1893 27 Kieswet 1896 74 Finant. verh. Rijk en Gem. 1897 29 Kamers van Arbeid 1897 18 Persoonlijke Dienstplicht 1898 37 Leerplichtwet 1900 25 Militie en Landweerwet 1901 77 Kinderwetten 1901 24 Woningwet 1901 20 Ongevallenwet 1901 64 Beroepswet 1902 8 Militair Strafwetboek 1903 19 Hooger Onderwijswet 1905 168 Drankwet 1907 98 Wet Arbeidscontract 1907 98 Visscherijwet 1908 17 Onderzoek Vaderschap 1909 44 Arbeidswet 1911 47 Wet bestr. zedeloosheid 1911 20 Militiewet ipi2 137 Vraagpunten ziekteregeling 1912 130 Ziektewef en Radenwet 1912 180 ïn 1911 is men aan de linkerzijde dus blijkbaar met de obstructie begonnen. Thans bij de invaliditeitswet heeft men echter het record geslagen. Op 1 April hield men, zooals men zich herinneren zal, de politieke staking, door eenige dagen weg te blijven bij de arti- kelsgewijze behandeling der wet in de commissie van voorbereiding. Zoo speelt de linkerzij met den par lementairen tijd en met de belangen der arbeiders. Laat ons kiezersvolk er aan blijven denken. Politie-Vereenigingen. Aan een a4ike! in de Politie gids onleenen wij het volgende: „Het is een niet te loochenen feit, dat de politie in Ned and c'en laatsten tijd in opspraak is. \vordt over hetgeen zij praesteert vrijwel gezwegen of, wat vroeger haar taak heette, overgedragen op particuliere veiligheidsdiensten, over den ontevreden geest onder de politie weet ieder mee te spreken. „Nauwelijks toch is er weer een ver gadering gehouden, een vergadering van.... politiebeambten, waarin de loon- wenschen of dienst-eischen zijn te berde gebracht of de voorstellen en adviezen hunner superieuren te dier zake zijn be sproken in den bekenden afkeurenden zin of er is zorg gedragen, dat de pers daar aan openbaarheid geeft in den meest op- zienbarenden vorm." „Zeker er zijn vele en billijke werr- schen aan te wijzen, die op bevrediging wachten, er zijn teedere belangen, die om voorziening roepen, maar zal dit ooit anders zijn en is het dan niet verstandi ger deze voor te "dragen met 3e Ingeto genheid, die den politiestand1 past, dan ze uit te meten voor Jan en alleman, die de zaak wel verergeren maar niet verbe teren kunnen „Noblesse oblige. Nimmer ver- gete de politie haar oorsprong en hpar roeping". „Zij sluiten oog en por voor de pers organen, die slechts leven en tieren van der menschen ontevredenheid, die, spe- culeerend op hun slechtste eigenschap pen, daaruit voor hun penvoerders en propagandisten een bestaan weten te kloppen. Dat men oog en oor in dejjo- litiewereld niet sluit voor die verfoeieliji- ke strijdwijze, welke niet dan lage be doelingen ziet bij de tegenpartij en slechts edele bij de hare zoo menig op- In een oogwenk had hij zijn troepen verspreid. Het voorplein, de binnenplaats, de lanen en alle uitgangen waren door sol daten bezet en voor elke deur werd een schildwacht geplaatst met de bajonet op het geweer. Vervolgens ging de commissaris, met zijn sjerp om, vergezeld van gendarmen met getrokken sabel, naar de huisdeur en de graaf de Trémazan hoorde einde lijk het beveldat hij reeds den geheelen nacht verwacht had Open in naam der wet! Er werd geen tegenstand geboden'. De graaf, bleek en vastberaden, kwam hem tegemoet en vroeg: Wie zijt gij? De commissaris, gezonden door de Natiuonale Conventie te Parijs. Gij zijt de voormalige graaf de Trémazan? Ja. Beschouw u dan als mijn gevange ne. Laten wij naar binnen gaan,. Alvorens den graaf te volgen liet h/j vaij den drempel van het huis zijn blik over de omgeving gaan en hij was tevre den over zijn werk. Niemand kon hem ontsnappen. Een linie van nationale garde had het kasteel omsingeld. Hij beschikte pver voldoende gewa pende stel van zoo menig politieman draagt daarvan de leelijke kenmerken." jtVolkomen begrijpelijk is het dan ook, dat allen, die ais superieur huil verant woordelijkheid begrijpen, front maken tegen de onhebbelijkheden, waartoe hun mindéren als vereenigingsmannen mee>-' nen gerechtigd te zijn, en, geen verschil erkennen tussChen de woorden en hande lingen van den politieman en den ven- eenigingsman, den eerste aansprakelijk stellen ook voor den laatste. Hun verant woordelijk voor den dienst tegenover Staat en Maatschappij gevoelend, mogen de superieuren niet dulden, dat een amb tenaar z'n natuurlijke verantwoordelijk heid afwerpt op een tweede ik, die juist het tegenovergestelde doet van hejgeen tot z'n taak behoort en in nacthverga- deringen afbreekt, wat in dagtaak moei zaam wordt opgebouwd. De superieur kan niet toestaan, dat een ambtenaar als lid eener vereeniging rechten zich aan matigt» woorden zegt en handelingen pleegt, die hem in dienst ontslag of straf zouden kosten." „Zeker, wij zijn nog lang niet, waar wij komen moeten, nog zoovele rech ten bleven onvervuld, en nog zooveel behoeften bleven te voorzien, maar wie de ontwikkelingsgang verhaasten wil, moet werken in de richting van zijn doel, door daarvoor te pleiten met oordeel en bedachtzaamheid. Wie in afbreken hun ner meerderen hun heil zoeken en be wijzen op den katheder even weinigt waarde te hebben als in den dienst, zij toon en onwaardig te zijn wat zij... eischen, en doen hun doel meer schade, dan hun verwatenheid hen veroorlooft te beseffen." „Een voorbeeld? De bladen vermei den het volgende: Een verzoek van agen ten van politie te..... om verhooging van jaarwedden is door den gemeenteraad met eenparige stemmen afgewezen, na mededeciing van den burgemeester, dat dit adres tegen zijn advies als hoofd der politie was ingediend en dat er in het politiecorps een geest van.... opruiing en aantasting van het gezag heerschte." „Zoover is het dan gekomen.... En nu ïegge men niet, dat dit een zuiver plaat selijk verschijnsel is, want wie in de jjolitiewereld en in de politiepers thuis is, weet dat die geest van opruiing ook elders roudwaart, dat die juist is op te merken in de voornaamste gemeenten van ons land en we daar ook de eerste offers zullen zien vallen, als de aantas ting van het gezag door de politie zelve haar bezinning niet terug erlangt." Het artikel sluit: „Ër zijn verzachtende omstandighe den, o zeker, op bewogen wateren is al tijd schuim. En wanneer het betrekkei ijk nog jonge vereenigingsleven onzer poli tie wat ouder zal zijn geworden, zal "het door een harde school geleerd hebben» zich aan tc passen aan de eischen van het politieambt, dat geen opspraak duldt. In die richting hebben v^ij steeds ver maand en gaan wij voort ons woord te doen hooren STATEN-GENERAAL. T\N EEDE KAMER. Zitting van Woensdag 6 Nov. verv.) Aan de orde is de In validiteits- en Ouderdomsverzekering. De heer T r o e Is t r a (S.D.) schreef de houding van den heer Treub toe aan spijt over de onbetwistbare nederlaag, welke heer Treub iti diens strijd van 15 jaren tegen de sociaal-democratie heeft geleden, een nederlaag, vooral op het gebied van staatspensioneering, welke spr. thans na der uitvoerig onderstreepte. Spr. noemt den heer Treub een „mooi psychologisch geval". Eli wat nu het uitspelen betreft der buitenlandsche sociaal-democraten tegen de Nederlandsche, betoogt spr., dat de heer Treub eenige dagen geleden op een interruptie van den heer Hugenholtz toe gaf, dat van sociaal-democratisch stand punt de houding der Nederlandsche so ciaal-democraten in zake het staatspen sioen veel meer te verdedigen is dan het afwijzend standpunt van de buitenland sche socalisten. Dit slaat het geheele De gendarmen, die hem vergezelden zagen er wel naar uit om schrik aan te jagen en de kruidenier Ledoux had hem aangekeken alsof hij zeggen wilde: Heb geen zorg, ik sta voor mijn mannen fci. In de eetzaal wachtte hem een teleur stelling: Daar waren geen vreemden, geen be zoekers. Alleen de gravin de Trémazan e|n haar dochter waren daar. 'Hij zette zich op een stoel neer en keek de drie menschen aan, wier gelaat- srtekken volmaakt lcalni waren. Toen vroeg hij: Gij zult weten waarvan gij wordt beschuldigd De graaf antwoordde: Neen, dat weet ik niet, ik heb mij niets te verwijten en verzoek u mij te zeggen, wat mijn misdaad is. Gij staat in verbinding «net de grootste vijanden der natiegij hebt de verraders gesteund en de oproerlingen aangemoedigd ten slotte hebt gij een schuilplaats aan hun aanvoerder, die zich nog in uw huis bevinden moet. De graaf de Trémazan antwoordde zonder aarzelen Men za! u door valsche rapporten bedrogen hebben. Zoek vrij den man, van wign gij spreekt, gij zult hem hier betoog van den heer Treub dood, en het blijkt, dat de socialisten-moord van den heer Treub al heel onbloedig is geweest; dat de lieden, die hij meende te dooden, uitstekend welvarend zijn en dat de heer Treub handelde als Nazim Pacha in den huidigen Balkan-oorlog, die slechts onbe woonde dorpen achter zich verbrandde. Spr. beslhit dit gedeelte zijner rede met het getuigenis, dat de Nederlandsche so ciaal-democraten op den goeden weg zijn en dat het moeilijk zal zijn het staats pensioen tegen te houden. De heer Duys (S.D.), die hierna repli ceert, critiseert de inhoudlooze rede van den Minister, die of uit onmacht of udt onwil verschillende van spr.'s argumènten liet loopen of er zich afmaakte met een phrase. Zitting van Donderdag 7 November De heer Du ijs (S. D.) zet zijn gis ter afgebroken repliek rede voort Onder de tekortkomingen van het ontwerp re kent hij het niets geven voor volkshy- giënische doeleinden. De risico-overdracht zal tengevolge hebben, dat men particuliere instellingen krijgt van een exciusivistischen, anti-so cialen aard. Hij verwijt den heer Lohman en Bor gesius, dat zij, zelve bij particuliere ver zekeringsmaatschappijen betrokken, niet gezwegen hebben over de risico-over dracht. De particuliere maatschappijen krijgen bijna onbeperkte vrijheid, zich aan de ongunstige risico's op 't oogen- blik dat zij ongunstig worden, te ont trekken. Hij bestrijdt ook de heeren Teenstra en ;Bos vooral ten aanzien van wat deze over zijn, sprekers, werk heeft gezegd. De .heer De Savornin Lohman (C. ,H.) geeft een verklaring van zijn veranderde .houding sedert het onder teekenen van de bekende nota. Hij Jieeft zich steeds zijn vrijheid voor behouden ,om alle argumenten te hooren en ,op het laatste oogenblik nog te be slissen naar aanleiding van het gehoorde. Zóó deed hij als rechter, zóó deed hij ook in de Kamer. Welnu, de algemeene politieke toestand van het land ^ischt de aanneming van dit ontwerp en bui tendien zijn er tal van punten, waar omtrent de afgevaardigde inderdaad van meening is veranderd door hetgeen later bekend werd. Iiij zal vóór stemmen, hoe zeer hij weet, dat velen waaronder personen, die hij acht hem zijn houding zullen euvel duiden. De heer Patijn (U. L.) ontkent een onkiesche toespeling te hebben gemaakt op een mogelijk niet terugkeeren van den neer Treub in de Kamer. Hij acht de door hem ingebrachte bezwaren tegen staatspensionneéring niet alle ernstig. De staatspensionneering moet in ons welvarend land zonder eenig bezwaar te bekostigen zijn; desnoods door een speciale j>ensioenbelasting. Avon dzitting. Voorzitter de heer De Geer. De heer Goeman Borgesius (U. L.) betoogt dat de vrijwillige verzekering aanvankelijk niet velen zal omvatten. Naarmate hun aantal gaat toenemen, zal het bedrag voor staatspensioen noodig geringer worden. Wat het concentratie program betreft dit is slechts een grond slag voor een eventueel Regeeringspro- gram, men moet wat overlaten aan het ver trouwen. In details treden ware niet ge- wenscht. De Minister greep zich vast aan de brokjes verdediging van de heeren Treub en Bos, zooals men bekentenissen wel eens splitst. De bekeering der Libe- berale Unionisten begreep de Minister, niet, maar die van den heer Lohman wel. Spr. kwam er tegen op, dat de heer. Lohman hedenochtend zou hebben ge zegd, dat spr. als oud-Minister het volk zou ophitsen tegen eerlijke lieden zooals hij. Uit een hem door den heer Lohman getoond stenogram concludeert spr., dat het nog sterker was dan hij zei. Er was geen reden om zoo te spreken. De heer T r o e I s t r a (S.D.)Hij vleit zelf de massa is er tegen en zal voorstemmen, omdat het volk 't wil. De heer Borgesius (U.L.) neemt niet vinden. Mijn huis is gastvrij, ik heb meermalen huisvesting verleend aan rei zigers, die verdwaald waren of onder weg een ongeluk hadden gehad. Kent gij den voormalige» baron de Guern Zeker. Is hij niet familie van u? Ja, een neef. Hebt gij hem in de laatste dagen nog gezien Neen. De graaf de Trémazan sprak deze on waarheid zonder blozen uit. Sicard zegde alleen 't Is goed. Daarop wendde hij zioh tot de gen darmen, die aan de deur stonden, eit beval hun Gendarmen, bewaakt deze beschul digden, zonder hen een oogenblik tel verlaten, niemand mag met hou gemeen schap hebben. Hij verwijderde zich met zijn Helper Morillon om de verschillende vertrekken van La Guyonnière te doorzoeken, ten- wijl zijn andere agent, Burthe, den om trek van het kasteel doorzoeken zou en de bedienden in het oog moest Ihoudert!» (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 5