BINNENLAND. Een overeenkomst tlisschen Weencn en Belgrado over deze kwestie zou in ie^ der geval tot een ontspanning van den toestand en dus ook tot oplossing van de Balkan-kwestie bijdragen. In Weenen heerscht de overtuiging, dat de belangen van de Balkan-staten met die van Oostenrijk volmaakt te ver zoenen zijn en dat er een formule voor overeenstemming gevonden kan worden^ die geschikt is om beide martijen te be- vredigen. GHMENüD Belgie krijgt ook zijn Rood en Di nsdag. A.s. Dinsdag immers wordt het Belgische parlement geopend en voor deze gelegenheid hebben de socialisten hun roode manifestatie voorbereid. Hun afgevaardigden en senatoren zullen in op tocht, begeleid door het comité voor de algemeene siaking en door partijbroeders in het gansche land,- uit het volkshuis te Brussel optrekken naar het parlement. Door de poliiie is de grens van het terrein aangegeven, waarover de optocht zich mag bewegen. Eei. telegram uit Mexico aai de „Echo de Paris" meldt: Het meerendeel der opstandelingen in den staat Morelos, 20 K.M. ten noorden van Cuer- navaca verzameld, zijn aangevallen door generaal Felipe Angelos, den bevelhebber van de regeeringstroepen in dezen staat, en generaal Blanquet. De revolutionairen zijn volkomen verslagen en verloren 200 man aan dooden. Delcassé, de Fransche minister van marine, was gisteren te St. Nazaire tegen woordig bij het van stapel loopen van het linieschip France. Aan het feestmaal zei de minister in een toost: Frankrijk wordt meer en meer doordron gen van de belangrijkheid van de rol, die de uitbreiding van zijn macht en van zijn belangen in de wereld, zijn vloot toebedeelt, en van de noodzakelijkheid, dat zijn eskaders samenwerken in een strijd ter verdediging van het vaderland. De krijgsraad te Sebastopol heeft voor het voorbereiden van onlusten l^j de marine 17 matrozen ter dood veroordeeld, 106 van vier tot acht jaren dwangarbeid en 29 vrijgesproken. Naar de „Braunschweiger Zeitung" meldt, zal 18 millioen mark voor uitbreiding van de onderzeesche vloot aangevraagd worden. Groote opgewondenheid heeft in tal van Westduitsche steden een beslissing van den Pruisischen minister van land bouw gewekt, volgens welke de groote steden geen recht hebben, van het uit Nederland ingevoerde vl e es ch aan andere gemeenten te leveren. Men zal, aldus de „N. R. Ct.", een groot verzoek schrift tot opheffing van dit verbod aan den minister zenden. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is C. Peereboom, bui tengewoon lid van den raad van bestuur voor de kolonie Suriname, benoemd tot lid van het college; is bij het Dep. van Marine bevorderd tot commies de adjunct-com mi es B. C. Kool. Ned. R.K. Vrouwenbond. Naar het „Dagbl. v. Noordbr." ver neemt, zal er, onder goedkeuring van het Doorluchtig Episcopaat, een Ned. R. K .Vrouwenbond worden opgericht, geor ganiseerd op dezelfde wijze als de Kath. Soc. Actie, met diocesane en plaatselij ke comité's en een hoofdzetel te Leiden op het Centraal Bureau van de Kath. Sociale Actie. Rapporteurs Tweede Kamer. De afdeelinge.i van de Tweede Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over: de begrooting van "de alg. landsdrukkerij enz., de heeren Heemskerk vanfc Vuuren, Vliegen, v. d. Molen en Ter Laan. Over de nadere wijziging van het Vie hoofd stuk der Staatsbegrootig voor 1911, enz. de heeren Kooien, Fleskens, Tydeman, v. $asse van IJsselt en Dolk. Als de Tariefwet er is. Hoe dikwijls, merkt de „Msb." op, is het den laatsten tijd al niet gebeurd, dat er berichten gepubliceerd zijn over industrieën die opgericht of uitgebreid worden, zoodra de tariefwet er maar is. Nu hebben we weer een geval. Nu zit zelfs een vrijzinnig lichaam van zeer propagandistischen aanleg te wachten tot de tariefwet komt om zijn zaken uit te breiden. Op de jaarvergadering van den Ned. Coöp. bond kwam een voorstel aan de orde, om de door den bond geëxploiteer de zeepfabriek zoodanig uit te breiden dat daar ook harde en toiletzeepen ver vaardigd worden. De bondsraad oordeelde het voorstel nog wat ontijdig en de voorzitter deelde mede, dat de Bond de fabricage van die artikelen ter hand zou nemen, bij eventueele aanneming der tariefwet, die een hoog invoerrecht op deze zeepen heft. Eigenaardig is in dit geval dat nu een vrijzinnig lichaam den zegen der ta riefwet zit te verbeiden. Er mankeert nog maar aan, dat de Bond,' na tffhandeling van dit voorstel, met een heftige motie tegen de tarief wet van leer trok. Want men dient in den vrijzinnige goed den politicus van den zakenman fe scheiden. Politiek gesproken deugt er van dit ioor de Christelijke regeering ingedien de wetsvj Ji'siti natuurlijk géén zier. Maar als hei op zaken aankomt, dan leggen ook zij luinnc boontjes alvast in de week. liet Roode Kruis. Het verzoek wordt geiaan nog me de te dee'en, dat in het comité tot het verzamelen van gelden voor de Ncder- landsche afdceling van hei Servische Roo- de Kruis ook zitting heeft ge.iomen de heer H. T. Wi'.kens, consul van Servic te Rotterdam, Baan 46b, aldaar. Er komen reeds belangrijke bijdragen in, maar de benoodigde gelden zijn nog lang iniet bijeen. 1 egenover .hei; schooue feit, dat het Roode Kruis hulp biedt aan Griekenland, staat itevens, dat het aantal gewonden :-n Servië zevenmaal zoo groot is. Het comité \oor Servië hoopt dus nog veel geld te. ontvangen. De actie van de Sigarenmakers. In verband met de te Utrecht gehou den vergadering van het verbond van sigareniabrikajuenv ereenigingen toeft gisternamiddag dit verbond aan de siga- renmakersorganisaties een brief gezon den, waarin gezegd wordt, dat het ver bond het betreurt, dat de organisaties tot staking hebben moeten besluiten, voor dat het verbond in staat is geweest blijk te geven, of het al dan niet bereid is aan grieven geheeic ot gedeeltelijke tegemoet koming te verleenen. Verder wordt er in dezen brief op gewezen, dat het ver bond niet is opgericht om inj de eerste plaats zijn kracht aan de arbeidsorgani saties te laten voelen, doch veel meer om misstanden tusschen werkgevers en werknemers op minnelijke wijze uit den weg te ruimen. Als grondslag van de onderhall delin gen werd bepaald, dat het laagstel mini mum voor handwerk recht model zal bedragen f5.25 per mille en f6 voor knakmodelverder voor vormwerk f3.75 per mille. Alie andere zaken, inl het ge meenschappelijk program aangegeven, dienen met de vereenigjingen bespro ken en geregeld te worden. In den brief wordt verder medege deeld, dat wanneer de werk liedenor gar nisatie bereid zijn hare actie onmidde- lijk op ie schorten, het verbond bereid is zijn leden op te dragen, met ingang van 11 dezer aan de georganiseerde sigaren makers uit te betalen een toeslag, be dragende 5 percent van het loon, totdat de nieuwe loonregeling in werking ge treden is. Aan dezen toeslag kunnen echter geen rechten worden ontleend. Vanmiddag vergaderden te Utrecht de hoofdbesturen van de sigarenmakers organisaties om over het voorstel van de patroons te beraadslagen. Nader vernemen we, dat de arbeiders organisaties de voorloopige regeling, be vattende een toeslag op het loon vanaf den 11 dezer van 5 percent, tot aan 11 Dec. aannemen, pnder voorwaarde, dat de georganiseerde patroons moeite zullen doen om de ongeorganiseerden ook tot een regeling over te halen. Van den uitslag hunner bemoeiingen zullen zij den 11 Dec. aan het centraal bestuur verslag uitbrengen, waarna er verder over een de finitieve regeling zal beraadslaagd wor den. De oorlog en de Nederlandsche nijverheid. De Amsterdamsche correspondent van de „Nieuwe Crt." 6chrijft: De gevolgen van den oorlog in het Oosten, een bekend afzetgebied vooral van roosjes, doet zich terdege in de diamantwereld gevoelen. Werklui, die jarenlang geen dag behoefden te ver zuimen, wordt thans materiaal door de patroons onthouden. Andere patroons bieden den werklui loonen aan onder het tarief, waartegen de Bond dan in verzet komt. Op die wijs blijkt, dat de optimistische uitspraak van de redactie van het Week blad geenszins door de praktijk beves tigd wordt. Uit .Helmond schrijft men aan het „N. v. d. D.": Het valt niet te ontkennen, dat de* textiel-industrie alhier nadeel ondervindt van den Balkanoorlog, daar vele groote orders yoor die streken thans natuurlijk niet uitgevoerd worden of althans blijven liggen tot de oorlog geëindigd is. KORTE KRONIEK. Te Utrecht is opgericht een afdee- ling van den Ned. R. K. Bond van Han dels-, Kantoor- en Winkelbedienden. De afdeeling is begonnen met 25 leden. iMet het aanleggen van het rosa rium bij het Vredespaleis is een aan vang gemaakt. De beplanting geschiedt onder Jeiding van een rozenkweeker. Het rosarium >is een geschenk van de Ver- eeniging .tot bevordering van rozen cultuur „Nos jungunt Rosae". Voor de beplan ting worden uitsluitend de beste soorten gebruikt, waaronder vele nieuwere, o.a. Lady Hillingdon en Rayon d'Or. De 'nieuwe gezant van Siam bij het Nederlandsche Hof, tevens geaccredi teerd te Londen, en die nog zijne ge* loofsbrieven moet aanbieden, is de heer Phya Sudham Maitri. Het 'gezantschap- en consulatiege- bouw der Ver.-Staten van N.-Amerika had gisteren de vlag halfstok wegens het overlijden van de oud-president der Sta ten, Sherman. De gezant, die sinds geruim en' tijd in zijn vaderland Vertoeft, wordt b^gin De- cember te 's Gravenhage terugverwacht. In verband met de ni :awe presidents keuze is het niet onmogelijk, dat de.ge zant door een anderen titularis wordt vervangen. Vóór Maarc is dit echter niet te verwachten. Uit Stad en Omgeving. LEIDEN, 8 November. Naar wij vernemen, zullen B. en W. binnenkort bij den gemeenteraad een voorstel indienen tot verlaging der huur van de eleciriciteitsmeters van 50 tot 25 cents per maand. Deze verlaging zal ook gelden voor de buitengemeenten. Bij Kon. besluit is jhr. mr. dr. W. J. M. van Eysinga, hoogleeraar aan de universiteit alhier, benoemd tot lid van het college voor de visscherijen. Aan de universiteit alhier zijn tot heden voor de eerste maal ingeschreven 278 nieuwe studenten, verdeeld als volgt: rechten 84, rechten en letteren 44, geneeskunde 50, wis- en natuur kunde 32, letteren en wijsbegeerte 44, godgeleerdheid 24 studenten. ROOMSCHE AGENDA. Zondag 1 uur n.m. Kapel R. K. Be graafplaats. Bidstond der St. Barbare- Vereeniging. Maandag 8 uur 's avonds Kerk O. L. Vrouw Hemelvaart (Mon Père). Maan- delijksche recolleciie voor de oud-retrai- tanten van Leiden en omstr. ALPHEN. Voor he. heriialingsonder- wijs aan de R. K. school alhier hebben zich thans 10 leerlingen aangemeld. Het onderwijs zal de volgende week aan vangen. Opmerkelijk is hei, dat ons dorp zoo menigmaal- de uitverkoren plaats is voor die huisgezinnen, die bij gebrek aan werk hulp moeten zoeken bij Arm besturen, St. Vincentiusvereenigingcn enz. Bijna wekelijks hoort men van nieuwe bewoners. En meesial trekt men hier heen zonder vooraf naar werk geïnfor meerd te hebben en zonder de middelen om voorloopig tenminste te kunnen be staan. Dezer dagen had zich nog iemand met have en goed hierheen begeven zender vooruitzicht op verdienste en zelfs niet in staat om den schipper het loon voor het verhuizen uit te betalen. Korten tijd geleden kwam zelfs een gezin hierheen zonder vooraf naar een woning te hebben uitgezien. Tot zijn ge luk werd hem bij hulpvaardige kennissen voor een paar dagen onderkomen ver leend. GROENENDIJK. Gisteravond verga derde de Tooneel-vereeniging „Onder Ons". Besloten werd o.a. dezen winter op te voeren het blijspel „Gzaar en Timmerman", en de klucht „Het ge heim der van Duivenvoorden's." De re kening sloot met een batig slot, dat zal worden aangewend voor den aanleg van gasverlichting. Van gas gesproken: ter gelegenheid van het veertig uren gebed was het gaslicht in de kerk voor het eerst ont stoken. Mooi licht en mooie kronen! KATWIJK AAN DEN RIJN. De uit voering van de R. K. Tooneelvereeni- ging, welke gehouden wordt ten bate der R. K. armen der parochie, zal ge houden worden op Donderdag 21 Nov. a.s. in de zaal van den heer Fennes. NIEUWEWETERING. Op het verzoek van P. v. d. Knijff, verlofhouder alhier, om vergunning tot verkoop van sterken drank in her klein in de verloflocaüteöt wijk C, no. 39a, is afwijzend beschikt, op grond, dat het vastgestelde maximum is bereikt. ZOETERWOUDE. Gisteravond trad voor een stampvolle zaal als spreker op de heer A. H. J. Engels, ambtenaar van het Centraal Bureau der Kath. Soc, Actie te Leiden, daartoe uitgenoodigd üoor de R. K. Propagandaclub De Jonge Garde. Nadat de 2e voorzitter, de heer Berg, de vergadering had geopend en hulde had gebracht aan den afgetreden voor zitter, den heer J. Suiker, voor "hetgeen hij als zoodanig deed, verkreeg de heer Engels het woord om te spreken over Socialistische politiek. Spr. ging in een gedocumenteerde rede allereerst na de tactiek der socialisten bij verkiezingen, wisselend naar gelang van de samenstelling der districten. In een overwegend rood district zullen zij af geven op den godsdienst en zijn be dienaren, in andere gevallen geven zij voor niet tegen den godsdienst te zijn. Doch in alles staan zij aan de linkerzijde en nog nooit hebben de socialisten hun stem gegeven aan een man van rechts, al stond deze tegenover een ultra-con servatief van links. In den verkiezings strijd wordt de menigte door hen be logen en bedrogen. Spr. haalt ten bewijze hiervoor aan, dat de socialisten beweren niet tegen den godsdienst te zijn en dat zij met allerlei onvervulbare beloften op treden. Hun fel anti-clericalisme spreekt uit hun optreden tegen het bijzonder onderwijs. Spr. wijst vervolgens op de obstructie der socialisten in de Kamer bij de behandeling der invaliditeitswet, welke obstructie ten doel heeft rechts te beletten iets tot stand te brengengeen middel wordt door hen onbenut gelaten. De bodem van de geheele socialis tische theorie is de ontkenning van het bestaan van God; alles zou uit stof zijn ontstaan. Spr. rafelt het program der socialisten uiteen en toont de onjuistheid ervan op bevattelijke wijze aan. Hoe de samenleving er uit zal zien, als de socia listische beginselen eens worden ver wezenlijkt, zeggen de socialisten wijselijk niet, omdat zij het eenvoudig niet kunnen. In het algemeen kiesrecht ligt voor de sociaiis.en hei imdJci om hun doel te bereiken. De socialisten maken het volk godsdienstloos en bevelen de grofste zedeloosheid aan. De socialisten willen een maatschappij, die aan de massa brengt allerlei stoffelijke genoegens zon der haar zedelijk te verheficn. De schei ding van Kerk en S.aat, door de socia listen voorgestaan, betcekent niets anders dan een onverzoenlijken oorlog tegen de Kerk; beieekent, dal de kerken in danshuizen of theaters omgezet, dat de kloosterlingen worden verdreven en dar de goederen der Kerk, door Ka tholieken eeuwenlang geschonken, wor den geconfisceerd. Dii zagen wij in Frankrijk -511 Portugal gebeuren. De socialisten willen landnationalisatie en dus alle eigendommen der boeren oni- eigenen. Spr. gaar uitvoerig op dit punt in. Na de pauze wees spr. er op, dat dc invloed der socialisten steeds grooter wordt in de partijen van links en dat de linkerzijde zich aan de greep van Troel stra niet meer kan ontrukken. Waar wij nu weten, dat de eindtriomf van het so cialisme in alles de grootste ellende be- teekent. moeten wij er naar streven, de Katholieke beginselen hoe langer hoe meer te doen doordringen. In onze eigen beginselen hebben wij het machtigste middel om de maatschappij te hervor men. En toch weten de Katholieken zoo bitter weinig af van hun eigen beginselen op maatschappelijk en politiek gebied. Spr. wijt dit aan gemis aan liefde voor de Kath. zaak, o.a. aan het lezen van liberale en neutrale, aan ons vijandige bladen. De Katholieken moe ten hun eigen dagblad lezen; dit is een van de eerste eischen. Ons verenigings leven, zoo nuttig en noodzakelijk, moet op Roomschen grondslag zijtt geschoeid. Spr. beveelt de patronaten aan. In de toekomst gaat de strijd tusschen ons en de ongeloovige wereldwij moeten ten koste van nog zooveel arbeid onze beginselen bewaren, verdedigen en ont wikkelen. Wij moeten toonen wat de wereld kon zijn als zij Katholiek was. In alles moeten wij Katholiek, mannen uit één stuk zijn, dan zal van ons een machtigen invloed uitgaan. Daverend applaus volgde op d$ze rede. Met een woord van dank door den voorzitter en door den Weleerw. kapelaan Dessing werd de vergadering gesloten. GEWESTELIJK GEMENGD.. Door de gemeentepolitie is proces verbaal opgemaakt tegen B. J. M. te Leimuiden wegens vernieling. Volgens aangifte had M. 's nachts een roeiboot, die te Oude wetering gemeerd lag, losgemaakt door vernieling van het slot van de ketting, teneinde naar den over kant te kunnen varen. Onderwijs. Examens Krankzinnigenverpleging. Deze examens zijn voortgezet met de candi- daten uit de gestichten Rhijngeest en Voorgeest te Oegstgeest en Meer en Bosch te Heemstede. De uiislag is als volgt Eerste gedeelteEndegeest, Rhijngeest en Voor geest, 9 candidaten, afgewezen 3. Geslaagd de zusters A. M. Jasperse, M. Kruiff, E. van Putten, E. Schoonewil en W. F. Wijting en broeder W. A. Bodewes. Tweede gedeelte: Rhijngeest 5 candidaten. Geslaagd de zusters C. J. Balder, K. P. Schraage, M. Stuurman en H. J. Zeldenrijk en broeder C. Bekker. Derde gedeelte: Endegeest, Rhijngeest en Voorgeest, 5 candidaten. Geslaagd de zusters H. G. van Dongen, C. J. Lous, M.J. Mastenbroek, J. Ringel- berg en H. Wijga, Heemstede. Eén candidaat die geslaagd is nl. broeder W. J. van Gaaien. Examens worden elders voortgezet. Academienieuws. LEIDEN. Bevorderd tot doctor in de rechts wetenschap, na verdediging van een academisch proefschrift, getiteld „Monumentenrecht" de heer Johan Willem Frederiks, geboren te Middel burg, wonende te 's Gravenhage. Geslaagd voor het doctoraal examen in de Scheikunde de heer J. C. Thonus Jr., Leiden. De Geneeskundige Staatscsmmissie bevor- de heden tot arts den heer J. J. A. Rodbard tot semi-arts Mej. J. Bruggeman, (Rijswijk Z.Hd.) Oud-leden en leden van het Utrechts- Studentencorps hebben leen commissie gevormd, die pogingen zal aanwenden om onder voorlichting van de Utrecht- sche archivaris mr. S. Muller Tz. het corpsmuseum uit te breiden, ten einde aldus bouwstoffen te verzamelen voor een geschieden is van het studenten leven te Utrecht in het algemeen en van het Utrechtsche Studentencorps in het bijzonder. Daartoe verzoekt de commis sie allen, die in het bezit zijn van docu menten, als boeken, tijdschriften enz., deze te willen doen toekomen aan voor noemde commissie, die bestaat uit de 'heeren: Dr. A. A. Nijland, Praeses, UtrechtDr. W. C. A. Baron1 van Vre- denburch, 's GravenhageJhr. Mr. D. G. Rengers Hora Siccama, Utredht Mr. H. Waller, Haarlem Jhr. M. R. Ra- dermadher Schorer, Ab-actis, Utrecht,- Ambaöhtstraat 2. Leger en Vloot. Positieverbetering Onderofficieren. De „Avondpost,, verneemt, dat de Mi nister van Oorlog ernstig overweegt om de voorgestelde positie-verbetering van he onderofficierskorps, in verband met de groote actie, die het korps onder officieren tegen deze voorstellen voert van de oorlogsbegrooting -1913 af te nemen en in het volgend jaar bij] afzom- derlijjke begrooting in te dienen. Militiekader. De commandant van het veldleger heeft den minister van oorlog doen we ten!, dat tijdens de jongste; herhalings oefeningen weer de opvoi doende bruiki- barheid van sommige leden van bet mi* Jiiekader gebleken is, waardoor dus de noodzakelijkheid blijkt, om ten opzichte van de opleiding van dat kader afdoende, eischen te stellen. (Avomdc.) Burgerlijke Stand. AALSMEER. Geboren: Aletta Gerarda <f. van J. Kok en H, Koendermar. Wouter z. van J. Tulp en M. E. de Vos. Ondertrouwd: J. van Wijk jm. 32 j. te .N'ederhemert en T. Been. jd. 22 j. J. Moleman jm. 25 j. en C. W. Smit jd. 28 j. W. J. Spaargaren jm. 23 te Haarl.meer en M. van der Meer jd. 21 j. Over leden D. Pot wedn. 82 HAARLEMMERMEER. Geboren Gcer- truida Theresia, d. van J. Puien en A. Breed. Jan, z. van G. Wanschers en G. Klomp. Julianus Albertus, z. van J. van den Bos en f. van der Meer. Pieter Govert, z. van C. Ben schop en D. Verhoeven. Salomon CorneJis, z. van G. Kardol en L. K. Klootwijk. Johanna Helena, d. van G- Schönhage en N. A. Schoor dijk. Maria Hendrika Petronella, d. van H. Lijs en C. A. M. Vernooij. Dina |ohanna, ct. van P. van Warmerdam en M. E. Tijssen. Arie, z. ..van A. Groenewoud en C. Jansen. jansie, d. van 1. Blokker en G. Nóorloos. Aleida Cornelia Wiliiümina, d. van C. Turk en C. J. Mosteitman. Aafje, d. van J. van Geffen en S. Kunst. Ondertrouwd: J. van der Horst. 23 en G. van Duren, 24 j. H. C. den Daas, 24 j. en G. van der Wal, 21 j. W. van Wicringen, 25 j. enj. Geluk, 20 j. M.J. Blokhuis. 23 j. en A. C. van Dorsten, 20 jr. Getrouwd: J. Konijnenburg en G. Vaande- ring. Overleden D. Duivenvoorden, m. 80 jr. M. van der Linden, 79 jr. wed. van J. van Schooten. Levenl. geb. kind van A. Bras en D. van Marsbergen. LEIDERDORP. Geboren: Theodoius An- tonius, z. van J. H. Hensing en iM. A. de Graaf Niesje, d. van van der Zwaan en A. Blankestein. Jan Wouter, z. van J. f. B. Koniug en van Namen. NOOTDORP. Ondertrouwd:LC.Mooij- man, wednr. van M. M. Romijn, en H. C. Ammerlaan. RIJNSBURG. Geboren: Duifje, d. van J. van Egmond en J. Jansen. Willem, z. van W. van Egmond en M. Vianen. Abraham, z. van A. de Mooy en P. v. d. Boon. Over leden: Levenloos geboren kind van fungen- ius en G. Glasbergen. A. Knijff, m., 72 j. G. v. d. Meij, wedr. 65 j. WARMOND. Geboren: Gerrit Jan, z. van G. I. ter Beek en J. Veldhoen, Overleden: C. Heemskerk, 63 j. Faillissementen. Uitgesproke- W. H«wnc, schoenmaker te Krommenie, cur. inr. W. P. Vis. J. van den Vossen, winkelier in kruidenierswaren, te Haarlem, cur. mr. D. H. Andrcae. P. L. Heems kerk, caféhouder te Beyerwijk, cur, mr. H. J. Simons. S. M. Prins te Amsterdam, cur. mr. P. v. Vloten. Wed. J. J. Brinckman geb. H.J. Cramer tc rs Gravenhage, cur. mr. I, Muller. C. G. v. Leeuwen, mdkhandclaar te 'sGiaven- hage, cur. mr. N. v. d. Dries. C. Verheij Wzn. te Seheveningen, cur. mr. A. M. de Groot. G. Heitman, visehhandclaar te Delft, cur. mr. J. P. Chardon. G e i n d i g d P. jjBerg wever te Amsterdam. Ingezonden Stukken. Buiten verant wout delijkheid der redactie^ Ondergeteekende verzoekt vriendelijk een klein plaatsje in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Met teleurstelling las ik in uw nummer, van 6 dezer, dat een inzender het be treurt, dat aan „Steunt Elkaar" te Zoeter- woude subsidie werd geweigerd. En de vraag rees bij mij op Moest iemand, die zoo geheel verschil lende zaken als Steunt Elkaar"- en een' „vereeniging tot het houden van stieren- keuringen of tot het houden van hard draverijen" op één lijn stelt en die blijk baar van "Steunt Elkaar" totaal niets; afweet, wel ingezonden stukken schrij» ven? 't Is diep treurig. Nogmaals mijn dank voor de verleende! plaatsruimte, Mijnheer de Redacteur, Hoogachtend, Een lezer van uw blad., Rechtzaken. Haagsche Rechtbank. Gisteren stond voor de Rechtbank te recht de 5b-jarige glazenwasscher E'. G., beklaagd in den vroegen ochtend! van Zondag 8 September de weduwel Hoenstok in haar woning aan del Pastoorswarande te 's Gravenhage van het leven te hebben beroofd. Bekl. verklaarde, dat hij zich diefri ochtend in de woning der weduwe H* van het leven had willen berooven. Metï een sleutel, die hij: nog van vroeger hadji was hij binnengekomen. Hij zou aam de weduwe hebben medeglexieeld'y dat hij van haar afscheid kwam noemen en;: richtte toen 'een revolver op zich zelve^: De vrouw wilde zich tegen de uitvoering}; van zijn voornemen verzetteneen worn steling ontstond, waarbij de revolver afk ging en een of twee schoten de vrouw)/ troffen. Uit het getuigenverhoor bleek1, dat eft na de daad in h<et huis der weduwe geenf sporen van een worsteling waren te beH merken en dat bekl. had uitgeroepen) „We gaan samen!" en: „Jij gaat er aanf' en ik ook!" De vrouw was haar huis! uitgeloopen en had geroepen: „Hij heeft op me geschoten hij heeft me wilier* doodschietenNaar aanleiding van het voorgenomen huwelijk 'der weduwe met een koetsier had bekl. zich enkele ma* len dreigend uitgelaten, maar hij leg^ de dit aldus uit, dat zij bij dien maai) wel gee-i gelukkig leven zou hebben. Het O. M. oordeelde, dat men hier tq doen had met moord uit minnenijd ert uit wraakzucht, Waarvoor een zware straft diene te worden opgelegd. I De «eiscih luidde: veroordeel!mg tojt) twaalf jaar 'gevangenisstraf. De verdediger, mr. Rethaan M.acar^ pleittevrijspraak.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2