BUITENLAND. 4e Jaar gaas:» No. 938, 3)e Sou/temt Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. lnterc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week,. 1.30 per kwartaal. Franco per post f L50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/j cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Vrijdag 8 November 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels f 0.75elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Qroote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V* Een shmme politicus. Mr. Samuel van Houten heeft een staatkundigen brief gewijd aan de vrij zinnige samenwerking. ylk begrijp inderdaad niet", zegt de slimme politicus, „waarom de bewerkers jder „vrijzinnige" circulaire zac5i niet met (het in de overwegingen goed geformu leerd verkiezingsmanifest tevreden ge steld hebben en daaraan een program hebben toegevoegd. Dat was geheel on- inoodig en kan slechts nadeelige gevolgen hebben voor de samenwerking." Hij ziet blijkbaar heel goed in, dat de iwenschen te wijd uiteen loopen om een gemeenschappelijk program samen te stellen, dus ook om gezamenlijk op te .treden en wetten te maken (een gevolg trekking, die heel logisch is!) Ze hadden het moeten laten bij een snorkend ver kiezingsmanifest met groote en dikke woorden. En daarom geeft de slimmeling «de volgende raad: „Kiesvereenigingen zullen ïn.i. wel jdoen, bij eventueele raadpleging te ver klaren, dat zij zich met richiing en doel, in de overwegingen der circulaire aange duid, vereenigen, doch aan een eventueel liberaal ministerie overlaten, in dien geest de administratie te voeren en voorstellen van wetgeving te ontwerpen. iZoo kan het kwaad van dit program nog worden afgewend." LHij had het eenvoudiger kunnen zeggen „Laten de kiesvereenigingen haar best doen de kiezers met een kluitje in het riet te sturen. Zoo kan, etc." 'n Apologie voor de Katho lieke Kerk. In het „Nederlandsch Tijdschrift voor Geneeskunde" vinden wij een kort over zicht van een artikel van de hand vari dr. J. hi. Gunning, geplaatst in het tijdschrift „Het Kind", over de vermin dering van het aantal geboorten. Daarin worden de volgende voor de Katholieke zeer gunstige en bijzonder vereerende feiten en cijfers naar voren gebracht. Wij laten hier de betreffende passage volgen „Dat het geboortecijfer in de Katho lieke provincies hooger is dan in de Protestantschev is geen wonder, daar ook (het geboortecijfer in de Katholieke ge zinnen in het algemeen veel hooger 'is, dan in de gezinnen, tot andere kerk genootschappen behoorende. Dit geldt .voor het Rijk in zijn geheel, voor elke provincie en voor elke groep van ge meenten. Eerst komen de Katholieken met bijna 287 geborenen op 1000 ge huwde vrouwen beneden het 50ste jaar, jdan de Protestanten inet ruim 219, dan de Israëlieten met 157 en eindelijk de personen tot geen kerkelijke gezindte be hoorende met 88." Hierin ligt een heerlijke apologie voor de Katholieke zedeleer en het Katholiek geloof! Het is volstrekt niet den eersten keer, dat zulke feiten en cijfers naar voren worden gebracht, maar het mag toch nog wel 'ns in het licht worden gesteld, in het helle licht! De Katholieke zedeleer schenkt den menschen de sterk ste veerkracht om te kunnen weerstand bieden aan den ontzenuwenden en ver slappenden invloed van de genot- en weeldezucht; 't Katholiek geloof schenkt iiden menschen den machtigsten steun om te kunnen torsen ontbeering en gebrek terwille van hun plichtsbesef, ter- wille van g e e s t e 1 ij k e, van i d e e 1 e belangen. De Katholieke zedeleer en het Katho- jliek geloof zijn de veiligste schutse en :ïde zekerste bescherming van de mensche- lijke waardigheid en den menschelijken ia-del, waar deze door de modern-hei- d'ensche opvattingen dreigen te worden besmeurd en neergehaald. Met het volste recht kan men de geci teerde passage uit het „Nederlandsch {Tijdschrift voor Geneeskunde" betitelen •als 'n apologie voor de Katholieke Kerk! jEn als kinderen dier Kerk kunnen we op •Zulk een verklaring trotsch zijn! Voortreffelijk. In Engeland is voortaan liet Lager huis heeft het zoo juist uitgemaakt, (elke politie man, die gegronde redenen heeft iemand, te verdenken van te be- hooren tot het „gilde" van handelaars la jonge meisjes, bevoegd zulk een persoon te arresteeren zonder dat hij daarvoor een bevel van den bevoegden magistraat noodig heeft. Bovendien kan een man, van wien gebleken is dat hij zich aan het bedoelde vergrijp tegen de zeden heeft schuldig gemaakt, voortaan nevens veroordeeling tot gevangenisstraf ook veroordeeld worden tot afstraffing met de zweep. Uitmuntend. In onze vrijzinnige kringen zal of zou men allicht minister Regout's nog zachtzinnige zedelijkheidswet is er ook al zoo zonderling ontvangen tegen dergelijke „barbaarschheid" in verzet treden, maar in Engeland denkt men Goddank wat ruimer. Slechts 44 Parle mentsleden verklaarden zich tegen de zweepstraf, terwijl het nadere voorstel, om deze ook bij een eerste overtreding- toe te passen, nog zooveel voorstem mers vond, dat er een meerderheid van 4 stemmen voor was. Uitstekend. Zeer terecht oordeelde men, hier te doen te hebben met een bijzonder geval, 't Is toch bekend al zet men deze dingeij om begrijpelijke redenen niet in geuren en kleuren in de krant dat de gewetenlooze belagers der onschuld vaak enorme sommen door hun slacht offers verdienen, terwijl die kerels nie mendal om gevangenisstraf geven. Zij wagen er dat in hun „bedrijf" op. Maar dergelijke schavuiten zijn ook meestal erg lafhartig, zoodat de kans op een flinke afstraffing niet de zweep er den 'angst zal inbrengen en velen hunner want die handelaars schijnen mee- rendeels vreemdelingen te zijn min der gesteld op de zweep, Engeland zui len verlaten. En zoo raakt men ze daar kwijt, de jegens hun slachtoffers zoo hardvochtige beulen, van wien het parlementslid Ste wart zeer juist zeide, dat „inbrekers en roovers „gentlemen'" zijn vergeleken bij dergelijke schurken." Zoo raakt men ze daar kwijt, maar hiermede zijn ze de wereld nog niet uit. Zouden ze nu misschien liet oog gaan vestigen op „het klassieke land der vrijheid?" Gelukkig hebben we hier met de weg zending der „bookmakers" al getoond, dat vrijheid geen bandeloosheid is, maar de moderne slavenhandelaars zijn ge vaarlijker lui, werken niet openlijk met kantoren, chèque-boekjes, enz. Enfin, Engeland heeft nu een goed voorbeeld gegeven. Uit de Leidsche Vroedschap. B. en W. hebben voor hun volkspark- plannen een bereidwilligen, zelfs een enthousiastischen raad gevonden. Een allergunstigste ontvangst viel hun voorstel ten deel en zóó verrukt waren de leden, dat verschillende applaudis seerden, toen tot aankoop was beslo ten. i In deze stemming paste geen critiek men luisterde dan ook niet naar de op merkingen van den lieer Hoogeboom, den eenige, die op de plaats van het toekomstig park wat had af te dingen. De financieele zijde van het vraag stuk liet men onaangeroerdde grond was niet duur en Leiden zit royaal ge noeg bij kas om 'n h*alve ton voor .een plantsoen uit te geven. Wat deerde het nu, of de kosten1 van ophooging 80 of 100 cents per vierk. M. zouden bedragenDe heer Hoogeboom kreeg zelfs geen antwoord op zijn becijferingen, 't Scheelt toch niet meer dan f 4000. De gemeenteraad was kiplekker met zijn park, waar hij al lang om geroepen had. Hoe dit park' wordt ingericht, is een quaestie van later zorg. Voorloopig heeft de gemeente den grond en men kan, als men. wil, direct aan den aanleg be ginnen, omdat er geen huur loopt of an dere belemmeringen in den weg staan. 't Zal nochtans een poosje duren, al vorens de definitieve beslissing valt. Mr. van der Eist wilde b.v. het ter rein voor speelplaats inrichten een park in een arbeidersbuurt wordt vernield, als er niet voldoende toezicht is, en! toezicht zal heel wat kosten. De burge meester gaf evenwel te kennen niet veel voor dit denkbeeld te voelen. Waarom zou 'n park in een arbeidersburuc onbe staanbaar zijn en kan het volk nlelti worden aangeleerd zorg te /lebben voor datgene, wat in zijn belang wordt opge richt? Zeker, de voorzitter was niet iblind voor een leelijken volkstrek: o;nze zuchU tot ongebondenheid, waardoor hier niet kan geschieden wat In Engeland ge>- beurt, dat men vrijelijk over het gras in de parken mag loopen. Maar allicht kon men het raetee een park proheeren. Klaarblijkelijk gaven de meeste raads leden aan een park de voorkeur; nie mand althans steunde het denkbeeld van den heer van der Eist. B. en W. beloofden, het tel zullenl overwegen, evenals de inrichting van een park nauwgezette studie zal vorde ren. Een deel van den aangekochten grond zullen zij wel in bouwter rein omzetten en mochten er leelijke hoeken ontstaan, dan schijnt de voor zitter ook die te willen bestemmen om er vriendelijke arbeiderswoningen neer te zetten. Wij kunnen niet anders zeggen, dat B. en W. zich een aangenaam denkbeeld van het 'park scheppen en wij hopen, dat zij in de uitwerking hunner plan nen zullen slagen. De gemeente deed weer een belangrij ken stap voorwaarts in de richting van moderniseering der stad. Zal men ook ten opzichte van de win kelsluiting dezelfde vooruitstrevendheid' betrachten? Wij weten er nog niets van. Want ofschoon de agenda dit onderwerp vermeldde, kwam het wegens 't late uur niet meer aan de orde en werd het uitge steld tot de volgende vergadering over 14 dagen of 3 weken. Iets wijzer zijn wij. gisteren inmiddels geworden. De vijf leden der vrijzinnigKlemocratisahe- raads fractie hebben een motie ingediend om de winkelsluiting bij verordening te regelen en zijn er dus allen voorstanders van. Waarom de heer Fokker c.s. zijn motie inzond is ons echter niet duidelijk. De motie is overbodig. Het verzoek tot winkelsluiting zal aan de orde komen en daarover wordt gestemd, zoodat zonder een motie hetzelfde effect wordt bereikt. Of is het soms om de eer van het werk te doen? Het verdere van de agenda was kleint- goed. De bewoners van de opgebroken en gebarricadeerde 3-Octoberstraat heb ben in den Raad heel wat deernis en deelneming in hun lot ondervonden. Aan betuigingen van afkeuring over deze schandelijke daad heeft het niet ont broken. Verder kwam men niet, omdat de gemeente er niet veel aan kan doen, al had eeii onbekende jurist aan den heer Sijtsma 't tegendeel verzekerd. Door schade en schande wordt men wijs en ook de gemeente heeft door dit voorval geleerd, dat bouwers aan nieuwe straten voorwaarden zijn te stellen, die zooda nige wantoestanden in de toekomst zullen voorkomen. De geteisterde be woners van de in staat van beleg verkeerende straat kunnen zeker zijn, dat B. en W. alles zullen doen; wat tot hun ontzet kan voeren. ALGEMEEN OVERZICHT. Het schijnt werkelijk waar te zijn, dat de Bulgaren hun troepen eenigen tijd rust gunnen, alvorens zich met alle macht op de Tsjataldsja linie te werpen. Veel wordt er althans niet verno men over gevechten sinds den laat- sten slag in de vlakten van Tsjorloe. Over den stand der Bulgaarsche troepen seinde de correspondent van de „Reichs- post", d.d. dezer het volgende: De Oostelijke Bulgaarsche vleugel heeft na hevigen strijd de hoogte ten Oosten van de plaats Istrandzja (die ongeveer 300 Meter hoog is), bezet en den Turlcschen rechtervleugel in het boschgebied van het Derkos-meer geworpen (de rech tervleugel van de Tsjataldzja-stelling). De Bulgaren trokken over Istrandzja en Jenikeui (ten zuiden van het Derkos- meer) met sterke krachten om hier een aanval te doen op de Tsjataldzja positie ten Z. van het Derkos-meer. Het centrum en de rechtervleugel van de Bulgaren vervolgden de verslagen Turkfeche achterhoede langs den spoor weg en over Tsjanta (15 K.M. ten W. van Silivri) en willen in de nabijheid van het station Tsjataldzja een aanval doen op de Turksche positie. Totnutoe heeft de Turksche artillerie de infanterie niet genoeg ondersiegnd en slechts zelden tot het laatste oogen- blik standgehouden. De geringe uitwe-r king en de te vroege terugtocht van de Turksche artillerie heeft de terugtrek kende Turksche infanterie onbeschermd en aan het vuur van de Bulgaarsche bat terijen overgeleverd, zoodat de terug tocht in een vlucht moest ontaarden. Men verwacht dat de Turksche stel ling van Tsjataldzja spoedig zal val len. Voor Adrianopel trachten de Tur ken vergeefs de omsingeling van de Bul garen te verbreken. Ondanks de zoek lichten waarmee de Turken werken, on dernemen de Bulgaren dikwijls nachte lijke aanvallen. Bij Karagasj aan den rechter oever van de Maritsa wordt bij na dagelijks gevochten. De beschieting duurt met groote uitwerking voort. De bezetting schijnt haar weerstandsvermo gen verloren te hebben. De val van de vesting schijnt ophanden. Dit laatste is al eenige malen be weerd. Klaarblijkelijk hebben de Bulga ren besloten liever door insluiting dan door 'n stormloop Adrianopel tot overga ve te dwingen. De laatste slag die wel bij de Tsjataldzjalinie zal geleverd worden, wordt door de Turken krachtig voorbereid. De Tur ken bereiden zich op het oogenblik voor op de verdediging door het versterken van de linie van Tsjaltaldzja, die van de Zwarte Zee tot de Zee van Marmora gaat, van Boejoek-Tsjekmedsje tot Ka- raboeroen. Nazim pasja is te Hademkeui op 10 K.M. van Tsjataldzja en leidt zelf de werken. Het opperbevelhebberschap heeft aan merkelijke wijziging ondergaan. Abdoel- lah pasja is teruggeroepen, Hamdi pas ja, die den linkervleugel van het ooster- leger commandeerde, volgt hem op. Moechtar pasja zal den geheelen rech tervleugel aanvoeren. Men weet nog niet of deze laatsten evenals Abdoellah pasja vergezeld zullen zijn van den Duitschen kolonel van den staf von Lutzow. lederen dag worden versterkingen en troepen naar de linie gezonden. Men zal de artillerie van middelbaar kali ber gaan gebruiken om de verdwenen veldartillerie te vervangen en de Bul gaarsche artillerie op een afstand te houden, die de nederlaag bij Loele Boer- gas heeft veroorzaakt. Ook machinegeweren worden gezon den en wat wel het belangrijkste is en wat totnogtoe bijna geheel ontbrak, er wordt veel brood verzonden. De blokkade van de Bulgaarsche ha vens is voorloopig opgeheven en de oor logsschepen zullen waarschijnlijk ter ver dediging der Tsjataldzjalinie meewer ken. Naar de Daily Telegraph uit Konstan- tinopel verneemt, hebben de militaire attaché's, Dinsdag daar van het front aangekomen, besloten gisteren of he den naar Hademkeui het nieuwe Turk sche hoofdkwartier terug te keeren, om er bij te zijn als de laatste beslissende slag valt. Maar den afstand, dien het Bulgaarsche leger moet afleggen, in aan merking genomen, kunnen zij niet voor Zondag of Maandag voor de Tsjaltaldzja linie aankomen. Van het overige oorlogsterrein komen nog steeds berichten van kleine successen, door de verbondenen behaald, binnen. De Grieksche troepen onder den kroonprins zijn de Warden waarvan de bruggen door de terugtrekkende Turken waren opgeblazen, op ongeveer 20 K. M. van Saloniki overgetrokken. Daarna ihebben, volgens een bericht uit Saloniki aan de „Lok. Anz." de Turken in de buurt vau Saloniki een vernieti gende nederlaag geleden. De Grieken staan 10 K.M. van Saloniki af, waar de gedecimeerde Turksche troepen wan- Ihopigen tegenstand trachten te bieden. De ^gouverneur van Saloniki onderhan delt reeds met de vijanden over toet) overgeven van de stad. Volgens de laatste berichten zou de stad zich reeds overgegeven hebben. Uit Cettinje wordt aan de Berliner Mor- genpost geseind dat Dzjakowa veroverd werd door troepen onder ciien Montene- grijnsölien generaal Woekotits met be- Ihulp van de Servische artillerie welke van Prizren kwam. De Serviërs en de Montenegrijnen hadden slechts geringe verliezen. Aan de zijde der Turken vielen talrijke dooden. Te Belgrado zijn particuliere berich ten uit §k,o.eiaii ontvangen, volgens wel ke Essad pasja zich met het heele gar nizoen overgegeven iheeft. De bevelhebber van Skoetari had eerst de overgave geweigerd. Alessio en San Giovanni di Medua zijn door de brigade Woekotits ingenomen. Twee dagen was in de vlakte regen en op toet gebergte! sneeuw gevallen. Deze omstandigheid had het krijgsbedrijf belemmerd. Gezien de hardnekkige verdedigitogj van Essad pasja, die gezegd had de citadel tot zijn laatsten ademtocht te zullenl verdedigen, is dit bericht niet wel aan te en. i De mogendheden aldus het „Berl. Tagebl.", zijn verder van eenstemmigheid verwijderd dan ooit en het zal thans buitengewoon moeilijkj zijn tot een overeenkomst te geraken,, daar de .toestand, en niet alleen op hetj oorlogsterrein, ieder oogenblik verann dert. Daarin en in de mogelijkheid van, plotselinge improvisatie ligt ook het be denkelijke van den internationalen toe stand. Bij dezen stand van zaken is het waarschijnlijk, dat het den verbonden Balkanstaten gelukken zal hun militaire) operaties ongehinderd voort te zetten. In den loop van de komende week zal niet alleen 'de beslissing bij de Tsjatald»- ja-lijn gevallen zijn, maar zullen ook dq operaties van de Grieken, Serviërs ent Montenegrin en dan voltooid zijn. Pas wanneer de .militaire toestand tot zoover, opgehelderd is, .zal een bemiddeling eo- nig vooruitzicht op succes hebben, als! de mogendheden dam even eenstemmig zijn, als de Balkan-statan het thans zijn. Een geruststellende factor is op dit oogenblik misschien juist het feit, dat de mogendheden zoover van een oven- eenstemming verwijderd zijn, dat zij etf niet aan kunnen denken de optoeldie- ring van 'den militairen toestand te ven- hinderen en dat zij althans tegenover een scherp omlijnden Joestand zullen komen te staan, dien zij, zij het ook met tegenzin, tot basis van hun onderhand- delingen zullen moeten nemen. Deze sombere inzichten worden ge deeld in ofifcieele- Berlijnsche kringen. Nog wordt gemeld, dat de Russische minister van buitenlandsche zaken Saso- nof den Turkschen ambassadeur te St Petersburg en den Turkschen gedele geerden, die van de Russische hoofdstad naar Berlijn en Weenen vertrekken, heeft verklaard, dat Rusland, evenals de andere groote mogendheden alleen bereid is de bemiddeling tusschen Turkije en de Bal- kanstaten op zich te nemen, wanneer de Porte bindende garantie geeft, dat zij alle vredesvoorwaarden aanneemt, 3ie door de groote mogendheden gesteld zullen worden. Zoolang geen belofte in dezen geest door Turkije is afgelegd, acht Rusland bemiddeling onmogelijk. Gelijkluidende antwoorden moet de Porte ook van de overige mogendheden ge kregen hebben, .aldus verluidt uit St Petersburg. Echter is hiervan nog niets naders bekend. Een van de belangrijkste punten in de Balkankwestie zoo heet het nog in de „Lok. Anz." is de wensch van Servië naar een haven aan de Adriatische Z^e,} een wensch, die, naar men beweert/, van Russische zijde gesteund wordt,i maar bij andere mogendheden, zooals! Italië en vooral Oostenrijk-Ho'njgarije,! tegenstand vindt. De besprekingen tus>- schen graaf Bechtold en di San Giuliano te Risa hebben, zooals men weet, tofc een overeenkomst geleid, waarin beide mogendheden de onschendbaarheid en daarom ook de ondeelbaarheid van Alba^- nië tot richtsnoer van hun gemeenschap^ pelijke Balkanpolitiek gemaakt hebben. De door Servië gewenschte toegang tot de Adriatische Zee zou echter dwars door Albaneesoh gebied loopen. In deze tegenstellingen is een zekere stof tot' een conflict, die bijzonder të Weenen! met onloochenbare zenuwachtigieliid be handeld wordt. Als men de zaak nader beschouwt, is echter inderdaad niet in! te zien, waarom het verlangen van Ser vië naar de zee,' waartegen op zichzelf niets te zeggen valt, juist naar den oever van de Adriatische Zee zou moeten lei den. Buiten Servië is men van meeningj dat, zoowel met het oog op politieke! als oeconomische overwegingen, het het gesohiktst lijkt als Servië zich een uit- -weg zoekt naar de Egeïsche Zee, wat na zijn militair succes geen groote moei lijkheden zou veroorzaken. Men moet aannemen, dat een dergelijk plan ook te Weenen geen tegenstand zou vindea»

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1