BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. plaats had, werd druk gestemd. De enkele uitslagen die reeds bekend zijn, geven nog geen inzicht op de kansen der ver schillende candidaten. Terwijl Wilson in New-York en Massachussets de meer derheid heeft, behaalde Roosevelt te Chicago een overwinning van 15000 st. Volgens een telegram uit Roche- fort is het Spaansche stoomschip „Are na," geladen met phosphaat, ten ge volge van een aanvaring met het Noorweegsche stoomschip „Era" gezon ken en worden van de bemanning van 25 koppen er 18 vermist. De Daily Mail bericht, dat in een van de Randmijnen een diamant is gevonden tot een gewicht van 1649 kar a at. Het blad zegt, dat deze steen de grootste ter wereld is, nu de Culli- nan geklooid is. De s.ee.i heeft d: vorm van een ei, waaraan de punt ontbreekt. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besl. is aan den hoofdcom mies bij de permanente militaire spoor- wegtommissie W. F. Kappers eervol ontslag uit zijn betrekking verleend on is hij benoemd tot hoofdcommies bij he': departement van Oorlog; is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Winschoten C. Dronkers, thans in gelijke betrekking te Doesburg. Achtdaagsche abonnementen. Evenals op de Belgische Staatsspoor wegen zullen gedurende het tijdvak 1 Juli—23 Sept. 1913 verkrijgbaar wor den gesteld 8-daagsche abonnements-1 kaarten, geldig op alle door de S.S., H. S. M., N. C. S. en N. B. D... S. geëx ploiteerde spoorwegen, kostende voor de le, 2e en 3e klasse resp. f20, f 15 en f10. ,,Ctr." Ommen. Naar aanleiding van het bericht dat dr. Engelberts in Ommen de candidaat zou zijn der Chr.-Historischen, heeft 't „Hbld." zich tot dezen gewend. De heer Engelberts herinnerde er aan, dal hij in 1905 de candidaat van Christ.-Histori- schen en liberalen was geweest bij de periodieke verkiezingen van dat jaar. (De heer Van Alphen, a.-r., werd toen niet 4111 stemmen gekozen, op dr. En gelberts werden 3078 slemmen uitge bracht.) Over het eventueel aannemen van een candidatuur wensdite dr. Engelberts zich absoluut niet uit te laten. 't Is w e er min of meer.... sphinxach- t»g- De actie der sigarenmakers. Men meldt uit Eindhoven d.d. giste ren aan de „Msbd." „De R. K. Zuidelijke Bond van Ta- baks- en Sigarenfabrikanten heeft he den alhier in verband met de dreigende staking in de sigarenindustrie, een ver gadering gehouden, waarop besloten is, in afwachting eener spoedige definitieve regeling, tot eenige tijdelijke tegemoet koming aan de werklieden, waardoor men hoopt-de staking te voorkomen. Te vens werd besloten op de vergadering van het Verbond van Sigarenfabrikanten, welke morgen te Utrecht plaats heeft, aan de gecombineerde besturen hetzelfde aan te raden." Donderdag wordt te 's Bosch een al- giemeene vergadering der sigarenmakers ene tabaksbewerkers gehouden. KORTE KRONIEK. Naar fliiet landbouwblad De Platte lander met alle kekerheid verneemt, zal 'de heer G. A. Vorsterman van Oijjen, lid van de Tweede Kamer voor het district Oostburg, zich voor de volgende ver kiezing niet meer beschikbaar stellen. De gewone audiënties van de mi nisters van justitie, financiën, waterstaat en koloniën zullen deze week niet plaats hebben. LEIDEN, 6 November. Apologetische cursus. De derde Apologetische cursusavond werd door den conferencier, den Wel- eerw. heer Th. M. P. Bekkers, gewijd aan een verhandeling over het H. Doopsel. Het Doopsel is het sacrament, dat door afwassching met water onder aan roeping der H. Drieëenheid ons de gees telijke wedergeboorte schenkt, waardoor wij het bovennatuurlijke leven, der ziel voor het eerst ontvangen. Waar ten slotte alles van afhangt, is de instelling door Christus. Altijd treft men in de Kath. Kerk het H. Doopsel aan, teruggaande tot den vroegsten tijd. Het juiste tijdstip waarop Christus het Doopsel instelde, is in de H. Schrift evenwel niet te vin den, doch tot tweemaal toe heeft Chris tus in zijn predikingen, opgenomen in de H. Schrift, de waarde en de nood zakelijkheid van het Doopsel aange geven en in aansluiting daarmede zendt Hij aan het einde Zijner pre diking de Apostelen uit om de vol keren te onderwijzen en te doopen. Niet het geloof alleen, ook het Doopsel is .noodig ter zaligheid. Aan de af wassching met water heeft Christus kracht tot innerlijke heiliging verbon den. Voor dit iedereen ter zaligheid noodzakelijk sacrament heeft Christus een uitwendig teeken ingesteld, n.I. af wassching met water, dat iedereen zoo gemakkelijk kan krijgen en zoo zeer noo dig heeft. Is dit geen heerlijk symbool? Christus verlangt het Doopsel onder aan roeping van de H. Drievuldigheid, om dat de afwassching met water ons moet toewijden, ons moet verbinden aan de H. Drieëenheid. Iedereen kan volgens de leer der Kath. Kerk geldig doopen, al is de priester er de meest aangewezen persoon voor. Doch in tijd van nood moet iedereen het H. Doopsel toedienen, omdat iedereen het kan. Spr. behandelt vervolgens uitvoerig de uitwerkselen van het Doopsel. Chris tus zegt, dat het Doopsel is een ingaan in het koninkrijk Gods; de Kerk werkt dit nader uit. Door het Doopsel, zijn wij kinderen Gods geworden en blijven wij heel ons leven aanspraak maken op de heiligmakende ge Je. Het Doopsel ont rukt ons zoo volkomen mogelijk aan de slavernij des duivels, omdat het ons geeft vergiffenis van de erfzonde en, als wij hei op volwassen leeftijd ontvangen vergiffenis van alle zonden en van de tijdelijke straffen. Het Doopsel geeft kracht om heel ons leven rein te leven. Dit Sacrament heeft de Kerk om ringd met vele plechtigheden, die le vende getuigenissen zijn van het oude geloof der eerste eeuwen, van welk tijd stip zij dateeren. AI deze plechtigheden dienen om uit te drukken dat de mensch wordt veredeld, een nieuw leven ont vangt, terwij! het hein de verplichting oplegt Christus te volgen. In den bree- de gaat spr. op deze oude plechtigheden in en zet hét verband met de tegenwoor dige liturgische gebruiken uiteen, die een voortzetting en voortleving der al leroudste ceremoniën zijn. Spr. wees er vervolgens op, hoe de idealen der mo derne wereld, saam te vatten in de leu ze vrijheid, gelijkheid en broederschap, ver blijven beneden de idealen, die het H. Doopsel geeft. De genaden van het H. Doopsel ont vangen volwassenen zoowel als kinde ren, al ontvangen de volwassenen de genaden niet zonder geloof en berouw, De kinderdoop is nici in strijd met hetgeen Christus volgens Marcus XVI 16 die gelooft en gedoopt is, zal zalig worden), zeide, daarentegen heeft Christus zoo onbeperkt mogelijk gezegd dat het Doopsel voor iedereen noodza kelijk is om in den hemel te komen. Dit is geen -wreede leer, omdat de kinderen, die ongedoopt sterven, wel niet naar den hemel gaan, doch evenmin naar de hel, maar naar een plaats, waar zij een volmaakt natuurlijk geluk zullen beziiten. Het is ook geen wreede leer tegenover de ongedoopte volwassenen, omdat iemand door een acte van volmaakte liefde het Doopsel van begeerte heeft, dat hij zelfs kan hebben zonder het Doopsel te kennen. Want een acte van volmaakte liefde sluit in, alles te willen doen wat God verlangt. Spr. ontbrak de tijd om het verschil met de leer der Protestanten uiteen te zetten, waaromtrent hij zich bepaalde tot de opmerking, dat daar zij niet aan nemen, dat de mensch door de genade innerlijk geheiligd wordt, nraar alleen dat de heiligheid van Christus den mensch, die gelooft, wordt toegerekend het vanzelf spreekt, dat er voor hen geen uitwendige teekenen kunnen bestaan, die inwendige heiliging mededeelen. In de ze opvattingen zijn de Sacramenten dan ook slechts uitwendige teekenen, waar door God uitdrukkelijk en voor ieder persoonlijk bevestigt en bezegelt zijn be lofte, dat Hij hen, die gelooven hun zonden niet meer toerekent. Het eenige wat de Sacramenten uitwerken is een vermeerdering van het geloof. In deze opvatting kan het Doopsel niet meer zijn een noodzakelijk middel, het is slechts verplichtend uit gehoor zaamheid aan het gebod van Christus. Derhalve vindt men zelfs bij de ortho doxe Calvinisten niet die angstvallige zorg voor het Doopsel der kinderen, welke de Katholieke Kerk ons inprent. Spr. noemt dit afzakken een gevolg van de dwaling, waaruit blijkt, dat al leen bij de Kath. Kerk de volle onge schonden leer wordt bewaard. Op de volgende conferentie zal de Weleerw.Zeergel. Heer J. P. Huybers, leeraar aan het Klein-Seminarie Ha-ge veld spreken over het Allerheiligste Sa crament des Altaars. ROOMSCHE AGENDA. Woensdag 5*/2 uur n.m. St. Jo zefszaal, Rapenburg 52. Bijbelsche Ge schiedenis (met lichtbeelden) voor de kinderen der St. Petrus-parochie. Spre ker: de Weleenv. heer C. G. J. van Leeuwen. Woensdag, 8 uur, St. Josefszaal, Rapenburg 52, Bioscoopvoorstelling. Zondag 1 uur n.m. Kapel R. K. Be graafplaats. Bidstond der St. Barbare- Vereeniging. Maandag 8 uur 's avonds Kerk O. L. Vrouw Hemelvaart (Mon Père). Maan- delijksche recollectie voor de oud-retrai- tanten van Leiden en omstr. LISSE. De gemeenteraad besloot de beslissing op een verzoek van N. van der Veld om een vrijgekomen gedeelte van de Wagenstraat van gemeentewege te doen bestraten, aan te houden totdat er event, een verzoek zal worden gedaan tot overname van die straat door de ge meente. Naar aanleiding van een adres der bewoners van het oostelijk gedeelte der gemeente om middelen te beramen teneinde de hinder vaii het overtollig regenwater tegen te gaan, werd na am pele bespreking besloten in beginsel over te gaan tot rioieering van het ooste lijk en westeliik degl der. ge meende.. fin B. en W. een onderzoek op te dragen of het Rijk een gedeelte der kosten wil dra gen en later over definitieve plannen te beslissen. De gemeente-opzichter had de kosten alleen voor het oostelijk deel op f15,000 a f20,000 geraamd. Betref fende de aansluiting aan een keurings dienst, waaromtrent aanbiedingen waren ontvangen van Leiden en Dr. van Dorp,, zullen B. en W. nader praeadviseeren. Over maatregelen in Let belang der hy giene op de lagere scholen zullen B. en W. eveneens aan de hand van het adres der N'ed. ver. van Schoolartsen den Raad voorstellen doen. Aan Gebrs. Bee- lcn wei d een stukje grond nabij de voor malige aschschuiu' vëflniurd tegen be taling van f3.'s jail's. Besloten werd tot centrale verwarming'van de oj.cubatc school en dé uitvoering van dit werk op te dragen aan de firma Deréns en Westering te "s-Gravenhnge voor f1450 Aan de school zal een verbouwing van f100 noodig zijn. De gewone gratificatie aan de veld wachters voor bewezen diensten tijdens de kermis werd vastgesteld Den heer Volkersz werd de directeurswoning van de tuinbouwschool verhuurd tegen be taling van f 200 's jaars. Aangeboden werd de gemecutebcgrooting en de be grooting der gasfabriek, die werden ge steld in handen eener commissie be staande uit de heeren Lereber, van Zan ten en Pijnacker. De oude boomen op liet Vierkant, vanaf den heer Wolff tot aan den heer G. Vreeburg zullen ge rooid worden en door .jonge vervangen, die zeker belangrijk dichter bij deh ui- zen worden geplaatst. Over een voorstel om daar ter plaatse een trottoir tema ken zal later beslist worden. Gisterenavond hield de Volks- bond-afdeeling een matig bezochte ver gadering, uitsluitend belegd ter behan deling van het gewijzigde reglement. Van den voorzitter was een schrijven in gekomen meldende ontslagname. De waarn. voorzitter wijdde eenige vvaar- deerende woorden aan den heengaande. Over verschillende arfike'en ontspon zich e,en uitgebreid bfoch aangename discussi- sie. Wegens het ge orderde uur kon het reglement niet worde.afgehandeld. De Eerw. Adviseur vroeg verste king van de commissie Eerbied in Gods Huis. Bij de op hec landgoed gehouden klopjacht werden door 6 schutters 252 stuks wild geschoten, nl. 152 fasantem 31 hazen, 56 konijnen en 13 houtsnippen. Door de Tuindersveremiging „de Eendracht" is tegen Donderdagavond te 7 uur een a'.gemeene vergadering uitge schreven in 't lokaal van den lieer-Geer- lings (Ruigehoek). NOOR DW IJKER HOUT. De afdee- ling Noordwijkerhout der Algemeenc vereeniging voor Bloembollencultuur hield gisteravond eene vergadering. De voorzitter opende de vergadering met de leden te herinneren aan het verlies, dat de afdeeling dezen zomer heeft geleden, door den dood van twee harer leden,, de heeren J. C. Smit, die gedurende zijn 2i/o-jarig lidmaatschap veel deed voor de afdeeling en P. Heemskerk Sr., die lid is geweest van de oprichting der afdeeling af. Vervolgens worden de nieu we leden geballoteerd. Het volgende punt der agenda is de bespreking van het te verteenen bijdrage aan het Krela- giefonds tot stichting van een eigen ge bouw en voor het houden van beurs, ten toonstel Vingen enz. Wel vond men het plan mooi, maar met het voorstel tot verhooging der contributie tot f 5.kan men zich niet vereenigen, wijl dit te zwaar op de leden zou drukken en waar schijnlijk een vermindering van leden tal tengevolge zou hebben. Tot candidaten voor het Hoofdbestuur worden benoemd in de vacature de Graaf den heer J. d-e Graaf en in de vacature Damen de heer van Staalduinen. De R. K. Bloemist-, Land- en Tuin- bouwwerklieden vergaderden gistera vond. De voorzitter heette de ongeveer 60 aanwezigen hartelijk welkom. Hierna brengt de secretaris verslag uit van de Haarlem gehouden besprekingen over het collectief arbeidscontract. Een con cept-contract zal aan de afdeeling ter behandeling worden toegezonden. In verband hiermede spoort de voorzitter aan tot aansluiting bij den bond „St. Deus dedit", en deelt mede, dat Rector van den Berg einde dezer of in den loop der volgende maanden eene rede zal houden over vakorganisatie. In de vragenbus bevond zich een brief- j'e met het verzoek te willen bewerken, dat zoo spoedig mogelijk het loon worde uitgekeerd, bij eventueele voorkomende gevallen van brand verdiend. Het be stuur zal hierom verzoeken. Bij: de rond vraag werd nog gewezen op de wensehe- lijkbeid aan den Pastoor dispensatie te vragen, wanneer men op Zondag moet werken, opdat men bij voorkomende gfevallen uit de ziekenkas kan trekken. ROELOEARENDSVEEN. Men deelt ons mede, dat de directe vrachtprijzen van versdie augurken, komkommers enz. van het station Roelofarendsveen naar verschillende Duitsche stations, reeds vroeger in ons blad medegedeeld, thans definitief zijn vastgesteld en op 1 No vember j.l. in werking zijn getreden. WARMOND. St. Caecilia's Zang- en Harnionie-afdeeling gaven in Hotel de Zon gisteravond een uitvoering. Vóór de pauze had de Harmonie haar taak te vervullen. Hoewel het laatste concert nog niet lang verstreken is, vermeldde het program weer vijf gansch nieuwe num mers. Activiteit ontbreekt hier &us oifiL „Landelijke fan.asie" trok .iet meest de aandacht. Nu de zang. Jamnier was hei, dat het mannenkoor niei op eigen wiéken kon drijven en zijn tekort aan krachten aan merkelijk met vreemde hulp moest aan vullen. Ook de goede sopraansoliste der vereeniging moest men missen r— niet voor altijd, zullen we hopen. Mej. M. Baienburg uit Leiden en mevr. J. dc Groen aan de piano, de heer Th. de Groen uit 'sGravenhage ais tenpr- solist, voorts een aantal leden van het Leidsche „Arii" als koristen, verleenden hun gewaardeerde medewerking. Voor afgegaan door een paar solonummers en volksliedjes, weid ais voornaamste stuk van het program uitgevoerd „Der Oster- morgen", een- prachtig opus van Von Ncukomm. Er werd heel goed gezongen. De heer Hugo Zwetsloot, die zich voor het eerst als bassolist deed hooren, heeft zich kranig geweerd. In „de Stad Rome" vergaderden verschillende politiebeambten uit dé na burige gemeenten en hebben een scliiet- vereeniging opgericht, die voortaan om de veertien dagen een oefening za! hou den op een perceel grond langs den Heerenweg, door de heeren Gebr. Ma- chen voor dit doel afgestaan. Het eere- voorziitersch'ap werd aangenomen door den heer A. J. Schölvinck, burgemeester van Warmond. Tot voorzitter werd ge kozen de heer Gooi, inspecteur van politie te Noord wijk; tot vice-voorzifter de heer Posthumus, chef-veldwachter te Sassenheimtot secretaris de heer B. Steekers, gem.-veldwachter alhier, en tot penningmeesier de heer B. Kaas, gem.- veldwachter te Lisse. Dertien leden ga ven zich voorloopïg op. Het schieten gebeurt uitsluitend met de revolver, het wapen der politie. Eenmaal 's jaars zal cr prijsschieten plaats hebben. GEWESTELIJK GEMENGD. Gisterenavond werd te Wassenaar uit de weide van den landbouwer R. in 't Lange Duin een paard gestolen. Tot heden is van paard noch dader een spoor ontdekt. LEIDSCHE SPAARBANK Ultimo October 19!2. Inleggersrekening. 1912 Saldo aanvang der maand 2.847.578.567s Ingelegd 115.249.77 Bijgeschreven rente op afgeloste boekjes _2!366.37 2.963.194.7U'/9 Terugbetaald 159.082.66y2 Saldo van het tegoed einde der maand. 2.804.112.04 Aantal inleggers 1912 Aanvang der maand13248 Nieuwe inleggers77 13325 inleggers waarmede is afgerekend 89 Einde der maand13263 Kerknieuws. Mgr. W. van de Ven. Eergisteren herdacht Z. D. H. mgr. W. van de Ven, Bisschop van 's-Bosch, den dag waarop hij vóór 50 jaa,r zij'n geestelijken arbeid in Noord-Btrabant's hoofdstad1 begon. iNa ruim een jaar kape laan te 'zijn geweest te Oirscfhort, be noemde wijlen imgr. J. Zwijsen Z. D). H. tot Ikapelaan der St. Janskexk te V Bosch, om bp nauwelijks 40-jarigen leef tijd te Worden verheven tori; Plebaan dietr kathedraal. Op *27 Mei 1892 werd' mgr. Van de Ven gekozen tot Bisschop van het Bossche Idiocees, aan welks hoofd' Z. D. 'H. nu ruifir twintig jaar inet onver flauwde toewijding arbeidt. De restaura tie der SL Jnaskerk was een der grooté werken van dezen Kerkvorst, die in zijn Bisdom door iedereen, tot welke partij ook behoor ende, algemeen geacht en be mind is. Dat 50-jarig jubileum werd, daar Z. D. H. tegen openbaar feestbetoon is, in alle stilte herdacht. „"Msbd." Z. D. iH. de Aartsbisschop van Utrecht, heeft benoemdtot Pastoor te Loener- sloot den Wel eerw. heer F. B. F. Stroet- tnan tot Pastoor te Nieuw-Schoone- beek den WieLeerw. heer Ch. Th'. J. Kars. Leger en Vloot. Dienstkleeding. De minister van oorlog heeft aan de korpscommandanten medegedeeld, dat 't voornemen bestaat om aan onderoffi cieren beneden den rang van adj.-on derofficier gratis van rijkswege grijs groene uniform-kleeding le verstrekken van ordinair (grof) laken, te dragen in véld-tenue. Vermits hiertegen van de zijde van de onderofficieren bezwaar zou kun nen bestaan, daar deze kleeding niet van onderofficierslaken is vervaardigd, ver zoekt de minister mededeeling, of een dergelijke gratis-verstrekking door de onderofficieren al of niet op prijs ge steld wordt. (Avp.) Rechtzaken. De kantonrechter te Leiden veroor deelde G. W. te Noordwijkerhout we gens overtreding der wapenwet tot f 3 of 2 d. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage deed heden uitspraak in de zaak van W. R., koopman te Boskoop door de RcchÜiaiLk te ,Sr.Giajiei»b.aüfi vfitoüuiefild tot 6 maanden gevangenisstraf wegens diefstal van palmtakken uit een tuin on der Boskoop. Wegens vormgebrek werd het vonnis vernietigd en bekl. op nieu we rechtsgronden tot dezelfde straf ver oordeeld. Nog werd uitspraak gedaan in de zaak van J. de W. en H. van der Mv, grond werkers te Made en Dimmelen, door de rechtbank veroordeeld tot 1 jaar ge vangenisstraf wegens mishandeling van zekeren Pieters te Alphen. Bekl. de W. werd vrijgesproken en voor v. d. M. werd de straf tot 9 mdn. verminderd. De Rotterdamsche Rechtbank veroor deelde H. H., schuitenvoerder te Gau- da wegens mishandeling, tot f75 boete subs. 10 dagen hechtenis; D. M. te Waddinxveen, wegens mishande ling tot f 15 boete subs. 15 dagen hech tenis en H. v. d. P., timmerman tej Gouda wegens wederspannigiheid, tot f10 boete subs. 10 dagen hechtenis. De kantonrechter te Delft veroordeel de C. J. S. te Berk el en A. J. vajnf W. te Zeg waart wegens visscherij- wetovertreding in vereeniging tot f5 of 5 d. ieder en J. H. wede. J. W. te Z egr- vv a a r t wegens leerplichtwet-overtre ding tot f 2 of 2 d. Ingezonden Stukken. Buiten verantwoordelijkheid derRedartie. Ondergeteekende verzoekt vriendelijk een klein plaatsje in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Met teleurstelling las ik in hetraads- verslag van Zoeterwoude, op Donder dag 31 October gehouden, de afwijzing der aanvraag om subsidie der vereeni ging „Steunt Elkaar." En de vraag rees bij mij op: Heeft zoo'n vereeniging, met zulk een schoon doel, minder recht op subsidie dan een vereeniging tot het houden van stierenkeuringen, of tot het houden van harddraverijen 't Is diep treurig. Nogmaals mijn dank voor de verleen de plaatsruimte. Mijnheer de Redac teur. Hoogachtend, Een Lezer van uw blad. Burgerlijke Stand. LEIDEN. Getrouwd: A. Planje jni. en S. van den Wijngaard ia. J. J. de Groot, j.m. en J. A. Fiolet. jd. A. Hemerik, jm. en W. Mieog, jd. H. van der Blom, jm. en van der Lee, jd. G. de Vogel, jm. en G. C. van Sonsbeek, jd. P. H. J. Schlagwein, jm. en G. WaUaart, jd. H. C. de Goeij, jm. en G. Azier. jd. H. Kikkert, jm. en M. Ciere, jd. iL. Lv.RAt 1 w iib._UIdi i naai waarnermngen vei richt in aen morgen van 6 November 1912, meüegeaeeld door hei Kon. NederI. i-le/eorolo°isch Instituut te De Bildi, Hoogste barometerstand 768.5 Skagen. Laagste barometerstand 741.2 Seydésfjord. Verwachting tot den avond van 7 Nov. Zwakke uiteenloopende, later westelijkë Vu inden, nevelig tot nalf bewolkt, weinig of geen regen, later iets zachter. ~STATcN-GENERAAL. rw fcEDE KAMER. Zitting van Woensdag 6 November. De replieken betreffende de Invali diteit s- en Ouderdomsverzcke- ring wordt voortgezet. De heer de Klerk (U. L.) vervolgde zijn rede mei een betoog dat het slechts, de coalitio-partij: zal zijn die lachen zal' bij: aanneming van dit ontwerp, omdat dit bij: de verkiezingen zal worden uitge sponnen als een belangrijk wetsontwerp) ten voordeele van de arbeiders. Spf.| hield verder, vooral tegenover de argu menten van den heer Aalberse, een hen» nieuwd pleidooi voor StaatspensioiineeR ring. De heer 1 r o e 1 s t r a (S. D.), aan Itet woord komende voor repliek, stelde vooraf een motie van orde voor om de debatten althans tot na de pauze te schorsen. Hij meen de toch, dat de gewone loop der beraadslagingen zou zijn geweest, dat de sprekers, die in eersten ter mijn het woord hadden gevoerd, bij de< replieken in dezelfde volgorde aan het woord zouden komen. Dit nu geschiedt niet, en zelfs is b.v. de heer Patijjn, die} naar aanleiding zijner finaneieele beH schouwingen is aangevallen, niet tegen woordig. Nog had spr. gehoord dijt d'Q rechterzijde blijkbaar niet geneigd is bij de replieken hel woord te voeren. Zelfs1 had hij van den heer Nolens, president der commissie van voorbere'ding ge hoord, dat deze niet meer zou willen spreken, terwijl de heer Aalberse aan spr. had medegedeeld, dat hij wel een rede gereed had, maar haar niet. dacht uit te spreken. Onder deze omstandig heden aarzelde spr. het woord te voeren en stelde hij de bovenbedoelde orde-mo tie voor. De Voorzitter, die den heer-Troel stra even geïnterrumpeerd had, met de opmerking, dat de sprekers die voorne mens waren te repliceeren, in de ver gaderzaal aanwezig behoorden te zijn^ en dat het overigens geen parlementair] gebruik is critiek uit te oefenen op le den die bij de repliek het woord niet willen voeren, brackl hierop de. motiei in stemming. (De sociaal-democraten, be ha 1 v e de heer T roelstra, verlie* ten nu dc vergaderzaal.) De uitslag der stemming was dat 3Ü leden zich verklaarden tegen en 1 (dri lieer Troelstra) vóór, waaruit de onvolt talligheid der Kamer bleek.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2