23 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 4e Jaargang, No. 925, e Seictaelie 6ouAa/nt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIINT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, ƒ1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag October 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 15 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent niet gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangebodei betrekkingen 1—5 regels 50 cent iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Administratieve rechtspraak. De Haagsche belastingquaestie toont (Weer eens aan, hoe noodzakelijk het todi is, dat eindelijk de rechtspraak ook be voegd worde in geschillen tusschen bur ger en. overheid vonnis te vellen. Men kent de quaestie? In 't kort komt Hij hierop neer: Beslissend op ingekomen reclames hjadden Ged. Staten uitgemaakt, idat eenige firma's ten onrechte in de g)e>- meentebelasting waren aangeslagen, zoo- dat zij óf niet behoefden1 te betalen óf jhun geld terug moesten hebben:. Desa lniettemin ginig de Haagsche) fiscus voort, ander firma's, die verzuimden1 te reclameer en, toch aan te slaan, terwijl de Raad in zijn voorlaatste vergadering met één stem meerderheid die vani iden Wethouder van financiën be sloot, de ten onrechte betaalde gelden niet terug te geven, o. a. wijl te laat (was gereclameerd. Willekeuriger kan het al niet. Waren er een paar Raadsleden minder of meer gewleest, wellicht hadden de menschen hun geld dan wel terug ontvangen. In den Raad wordt zulks ook wel ge voeld en zoo werd gisteren, toen nog leen staartje der netelige zaak moest behandeld worden, door een der leden, die terstond bijval vond, voorgesteld een onpartijdige commissie van onderzoek te benoemen. 't Is te hopen, dat dit voorstel wordt aangenomen, waardoor de weg naar een billijke oplossing zal geopend wezen. Beter ware het intusschen, indien dus danig buitengewoon onderzoek niet noo- dig ware, wat het geval zou zijd indien de administratieve rechtspraak bestond. De partij, welke zich verongelijkt acht te, kon zich dan eenvoudig wenden tot den ^dministratieven rechter, die een bindende uitspraak zou doen. Moge het al zoo lang aanihangige wetsontwerp tot invoering van admi nistratieve rechtspraak spoedig wet wor den. Dit is ook een sociaal 'belang,, "zoo- als de ondervinding nu weer aantoont. ALGE.MEEN OVERZICHT. Bijzonder weinig nieuws is er van de IMontenegrijnsche en Servische grenzen". iWel wordt gemeld dat het Servische le ger over de geheele linie voortrukt en voor Pristina en Koemanowa staat; een gedeelte moet zelfs tot Kotsjana nog be kend uit vroegere moordpartijen, zijn doorgedrongen. Boven in het Sandsjak rukt men op de richting Bjalopolje aan, waar men zich met de Montenegrijnen zal trachten te vereenigen. Van de Bulgaarsche grens komen schaars de berichten. iDe inna me van Kirk-Kilisse wordt nog niet amb telijk bevestigd. De bladen in Sofia mel den dat de Bulgaren zich ook meester gemaakt hebben van Tsjermen (Cirmen) iten zuiden van Moestafa-pasja, een' ver sterkte plaats vanwaar men Adrianopel zal kunnen bombardeeren. Volgens een j;telegram uit Konstantinopel aan het Ber liner Tageblatt beginnen daar de opti- mistische geruchten, die de eerste dagen yde ronde hebben gedaan, te verstommen jiln de plaats daarvoor zijn nu geruchten in omloop, van Turksche nederlagen en overwinningen der Bulgaren. Men is in Konstantinopel verbaasd, dat de Bulga ren al reeds Adrianopel bedreigen. De stemming is gedrukt, maar toch krijgt men volstrekt geen bijzonderheden te hooren. Ook over de Turksche verliezen is niets bekend. Men weet slechts dat de eerste gewonden aangekomen zijn. Over de bedoelingen der Bulgaren in het. land van Adrianopel wordt verschil lend geoordeeld. Een bijzonder gezïchts punt opent de militaire medewerker van de Matin, die er een opmarsch naar Konstantinopel in ziet. Hij oppert de verondersteling dat het Bulgaarsche leger slechts .bij Moestapha-pasja en Kirk-kilisje zou ge opereerd hebben, om zijn ware bedoe ling een opmarsch naar de Turksche ihoofdstad te verbergen, onderwijl de IBulgaarsche troepen rondom Adrianopel bijeengetrokken werden. Een beleg van tieze laatste plaats toch zou het Bul gaarsche leger te zeer ophouden, terwijl idoor overhaast op Konstantinopel aan te rukken, de Bulgaren de kans krijgen het Turksche leger wiens effectief nog niet compleet is, te verrassen, en het onder de muren der Turksche hoofd stad een nederlaag toe te brengen. Zulk een nederlaag zou niet alleen op den vijand, doch ook wellicht op geheel Europa een schitterend moreel effect uitoefenen. De oorlogscorrespondenten zijn nu eindelijk ook naar het hoofd kwartier vertrokken, waar zij, onder veel vertraging, na een reis van tien uur, zijn aangekomen. De correspondent van de „New-York (Herald" te Sofia, be schrijft den uittocht van de oorlogscor respondenten naar het front, als een zon derling schouwspel. Men zag er enkelen die vreemdsoortig uitgedoscht waren, zij leken meer reizigers naar de Noordpool, dan naar gewesten met een gematigd klimaat. De pakjes van de Duitsche cor respondenten waren het vreemdst en za gen •er uit, of zij zoo juct den kleeren- voorraad van een schouwburg kwamen. Ervaren correspondenten als Bennet Burleigh en markies de Segonzac waren hoogst eenvoudig gekleed. Bennet Bur leigh voorspelde dat de oorlog niet lan ger dan zes weken zou duren en dat de algeheele nederlaag van de Turken hem misschien nog spoediger zou doen ein digen. Nog wordt uit Sofia aan de Times gemeld dat een oost Bulgaarsche kolon- ne, onder generaal Kowatsjef, sterk 1500 man, met een dozijn kanonnen eenige ernstige gevechten gehad heeft met Muzelinansche Pomaken, woeste bergbewoners, ten zuiden van Tanirasj, dat door Bulgaren bezet is. Het aantal Pomaken, die de Turksche artillerie ge steund werden, bedroeg 2000. Zij vielen de Bulgaren aan, maar werden door de zen teruggeworpen en verslagen. Aan beide zijden werden zware verliezen ge leden, zelfs is er een afdeeling Bulga ren vrijwel vernietigd. De Bulgaren maakten vele Turksche en Pomaksche krijgsgevangenen, maar de Pomaken die slaagden er in het meereiideel der ge vangenen weer te bevrijden. In deze woeste bergstreek wordt de strijd zon der inededoogen gevoerd; dorpen van Christenen en dorpen van Mohammeda nen worden verbrand. De stemming der soldaten wordt aardig gekarakteriseerd door ,de volgende mededeeling van de Temps- correspondent te Sofia, over de toestan den die in het Servische leger heerschen. Er heerscht onder de soldaten een zoo danig enthousiasme, dat de officieren meer moeite moeten doen om hen van een onbesuisd aanvallen af te houden, dan om hen aan te zetten tot een gere- regeld gevecht. De bevelhebbers van de beide legers waren genoodzaakt een ieder met den dood te bedreigen, die het wagen mocht vóór het geven van een teeken aan te vullen. De doodstraf is eveneens gesteld op het zich toeëigenen van levensmiddelen. Een arme hongerige Serviër kon aan de verleiding niet weerstaan en verorberde 'een busje met vleesch rdat voor nood rantsoen dient. De krijgsraad veroordeel de hem onverbiddelijk ter dood. Er werd' ee graf gedolven en |de veroordeelde wachtte op den rand van dit graf kalm de kogels af ide ihem zouden dooden. Op het laatste oogenblik werd hemech- ter gratie gegeven. De soldaat wierp zich we en eind voor de voeten van den bevelhebber en «verzocht bij het eerstko mend gevecht met de Turken, in de vuur linie te mogen worden geplaatst. De vlootactie in de Egeische zee schijnt meer te be- teekenen te hebben dan oppervlakkig lijkt De bevelhebber van het Griek- sche eskader in de Egeische zee meldt, dat hij ter bezetting van Lemnos in de haven van Moedros troepen aan wal gezet heeft. Hij heeft de blokkade van de kust en de havens van het eiland afgekondigd. Na een kort gevecht met het garnizoen, te Kastro, werd 'teiland genomen. Lemnos zal als steunpunt moeten die nen voor de verdere krijgsbedrijven ter zee. Het is toch voor de bondgetiooten' van het grootste belang de hegemonie in de Aegeïsche Z-ee te behouden, zooa dat zij het transport vau Turksche troe pen uit Klein-Azië naar Dedeagjatsj e*n Sakwiiki kunnen beletten. Reeds moeteti enkele Grieksche oor logsschepen de,n spoorlijn SalonikiDe- •deagatsj beschoten ,en een landing be proefd hebben. In verband hiermede zou de Turksche vlootvoogd last hebben gekregen een ge deelte van zijn macht, die zich in zijn geheel in ide Zwarte zee bevindt ter blok keering van de Bulgaarsche kust, naar d,e Aegeïsche Zee te zenden,: wellicht oojk om te voorkomen, dat het naar Salo niki oprukkende Grieksche leger daar bij gesteund wordt door de marine-ar tillerie. De berichten over plaats gehad heb bende botsingen en gevechten zal ook in de maritieme actie wel spoedig de noodige teekening brengen. Weer duiken berichtten op over interventie der mogendheden Een telegram uit Lqmjden aan de Pa- rijsche editie van de Fin. News meldt,)/ dat de «mogendh. 'ter oVer eens zijn ge worden om in 't Oosten op dat gunstige oogenblik tusschenbeide te' komen. Men weet nog, niet juist, wanneer deze actie| zal kunnen plaats hebben. Zekere mo gendheden zijn van meening, dat ze n,a den eersten grooten veldslag moeten plaats hebbenandere oordeelen het be ter te .wachten, tot die oorlogvoerende partijen haar krachten hebben uitgeput. Volgens de Fransche „Pressezai de interyéntie waarschijnlijk plaats hebben na den te verwathten slag van Adriano pel. In diplomatieke kringen te Parijs igelooft men, dat de slachtoffers aan! beide zijden daarbij zoo talrijk zullen zijn dat het moment dan zou gekomen zijn voor de mogendheden om in te grijpen. De verplegingsdienst wordt steeds meer aangevuld eh beter georganiseerd. De koningin van Bulgarije werkt met onverdroten ijver voor de menschlieven- de doeleinden van het Roode Kruis. Ze heeft zelf de leiding op zich genomen van de werkzaamheden voor het onder brengen der gewonden en bezoekt de hospitalen en wakkert de Vrouwen van Spfia door haar voorbeeld aan. Aan haar initiatief is het te danken dat het impo sante gebouw der militaire school in een lazaret is omgeschapen, waar 2000 bedden geplaatst zijn. Een afdeeling van het Oostenrijksche Roode Kruis, bestaande uit verscheidene geneeshet'ren en ziekenverplegers is Maandag te Gettinje aangekomen. Een deel van deze zending zal er blijven, het overige gedeelte zal zich naa'r Podgoritsa begeven. De Russische zending van het Roode Kruis wordt binnenkort te Antivari ver wacht. Het Zweedlsche Roode Kruis zendt een volledig toegeruste ambulance met twee dokters en vijf verpleegsters naar het Grieksche leger. GEMENGD. De heer A. J. 'Bogaerts, gebreve- teerd Nederlandsch aviateur, heeft, naar de „Tel." meldt, zijn diensten aangeboden aaii de Servische regeering, die dit aanbod aanvaard heeft. De heer Bogaerts zal binnenkort naar Servië vertrekken. De „Acta Apostolicae Sedis" bevat het besluit van de «Congregatie voor kerkelijke aangelegenheden, waarin de Portugieeschescheidingswet en het decreet betreffende de staatspen sioenen, aan priesters uit te keeren, worden veroordeeld. De Berl. Börsen-Courier verneemt van „bevoegde zijde"- uit (We&nen, dat sedert eenigen tijd onderhandeld wordt over een verlenging en uitbreiding van liet Drievo u dig Ve rb o nd. Graaf Berchtold, die gisteren te Pisa aange komen is, zou tijdens ^ijn bezoek aan Italië hierover beraadslagen met den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, die in den loop van de volgende maand naar Berlijn zou komen om het bezoek van den Rijkskanselier te be antwoorden. Een blijkbaar oiffiaieus bericht uit Parijs deelt mede, dat ide Spaansch- Franschle overeenkomst in zake Marokko zoo goed als .verkregen is, ook ten opTÜchte van het jtolvraagstukSpanje zal jaarlijks 500.000 pesetas aan het Maghzen uitbetalen 300.000 voor die ha vens aan den Atlantischen ,Oceaan en 200.000 voor clie aan ide M,i;ddellandsche Zee Ten bewijze hoeveel .spoed er in Engeland met den aanbouw van oor logsschepen wordt gemaakt, maakt de pers beikend, dat op de 'marinewerf te Portsmouth gisteren de perste kiel plaat gelegd is van een nieuwe opper- dreadnought, slechts negén dagen nadat de Iron Duke, een dergelijk linieschip!, er van stapel is geloopen. En reeds vier maanden nadat de kiel is gelegd, hoopt men het nieuwe schip ,te water te laten. - De Korrespondenz Wilhelm meldt, dat den 23sten en ,24sten dezer aan de stations van de Oostenrijksche staatsspoorwegen manoeuvres zullen gehouden worden voor het troepenver voer met het spoor. De Neue Frede Presse (meldt, dat de lichting 1912 tegen 23 dezer wordt op geroepen, in plaats van tegen half Janu- - In België heeft ,zich een vereeni- gling gevormd onder de familieleden van 500 Belgische Missionarissen. Zij heeft ten doel de zwarten van den Congo te beschermen tegen de losbandigheid der blanken, de missionarissen te helpen in hun missiewerk en hen te verdedigen te gen de aanvallen en lasteringen der vrij metselaars. Volgens een telegram udt Smirna is een trein, die 800 reservisten naar die stad overbracht te Ephese op een goederentrein geloopen. Er wer den 250 Turken gekwetst. voorgesteld een nieuwe tractementsre- geling der brievengaarders vast te stel len waar,voor f49.000 extra is uitgetrok ken. Belanghebbenden zijn echter hier mede nog niet volkomen tevreden ge^ steld. Het Bestuur van het Limbuigschi Kruisverbond heeft een adres gericht tot den minister van financiën, waar in de aandacht wordt gjevestigd op het; feit, dat de zitdagen yan ontvangers der. directe belastingen in verschillende doi>-. pen van Limburg gehouden worden iq[ herbergen. i j In de nieuwe instructie van het Amsterdamsche polrtiecoTps wordt ben paald, dat het mindere personeel eiepsl in de tien dagen een vrijen dag zal Rebben. i 1 De Servische tabaksregie heeft hletl Uitsluitend recht tot de levering van si garen enz. voot den tijd van vijf jaren! gegund aan de fabriek iTrio te Wijk-bij- Duurstede. i, -De gewone audiënties van den minis ter van landbouw, nijverheid en handel, den minister van koloniën en den, mi nister van waterstaat, zullen deze weet) niet plaats hebben. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot bur gemeester te Boxtel A. J. Gijsen; te Veghel, M. A. Völker te Standaardbui ten, A. J. van Hoof; te Oudenbosch H.. L. P. A. Berends te Udenhout, H. Wl A. van Hees wijkte Moordrecht J. J. Snelte Nieuwenhoorn en Rockanje, mr. F. J. D. C. Egter van Wissekerke; te Voorburg D. baron Mackayte M.enaldu- madeel C. Pais is A. A. C. J. van Klaarenbeek een- vol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Ravenstein is aan C. A. -Cikot eervol ontslag ver leend als leeraar aan de Rijks H. B. S. te 's Hertogenbosch. Het Ned. Roode Kruis. Naar aanleiding; van den Balkanoorlog is dezer dagen de vraag gerezen, of het Nederl. Roode Kruis een ambulance naar het oorlogstooneel zou zenden ter verpleging van zieke en gewonde sol daten. Naar echter uit goede bron ver nomen wordt, bestaat tot dergelijke uit zending het voornemen niet. Tariefwet en industrie. Naar de „Grondwet"- uit goede bron kan mededeelen, zullen, wanneer de ta riefwet mochtl aangenomen worden, de reeds zoo vele jaren leegstaande fa brieksgebouwen der voorm. suikerraffi naderij „Java" te Roosendaal (Nbr.) door een Belgischen grootindustriëel weder om in exploitatie worden gebracht. Op •die mogelijkheid moeten de verkoops- condlifiies reeds overeengekomen zijn. Verplichte winkelsluiting. In den gemeenteraad van Arnhem is met 18 tegen 8 stemmen een verorde ning op de verplichte winkelsluiting aan genomen. Deze luidt: Het is verboden een winkel (inbegre pen barbierswinkels en kapperssalons) voor het publiek geopend te hebben le. vóór 's morgens 5 uur en na 's avonds 11 uur: a. op Zaterdag, b. op den dag, voorafgaande aan Hemelvaartsdag, c. van 29 Nov. tot en met 6 Dec. en van 17 tot en met 24 Dec.; 2e. op andere dagen vóór 's morgens 5 uur en na 's avonds ,9 uur. Op dagen, wanneer krachtens de verordening op het houden van de mark ten in de gemeente Arnhem, weekmarkt wofdt gehouden, mogen de winkels met zonsondergang geopend zijn. Beslot-en wordt mede, dat deze bepa lingen niet toepasselijk zijn op a. apothe ken, b inrichtingen, waarvoor bij veror dening een sluitingsuur is bepaald, c. alle locailiteaten, niet vallende onder b, doch die blijkens haar inrichting bestemd zijn voor het gebruik ter plaatse van de aldaar verkochte eet- en drinkwaren, d. win kels in het spoorwegstation. KORTE KRONIEK. —Door den Minister van Waterstaat is LEIDEN, 23 October. Apologetische Cursus. Gisteravond had 4e tweede «apologe tische conferentie plaats in de St. Lo- dewijkskerk. De W.Eerw. heer Th. M. PJ Bekkers behandelde ditmaal de Sa cramenten, na vooraf nog -eens het verhandelde in de vorige conferentie over de Genade Gods te hebben geren sumeerd. Daar wij het leven Gods moeten le ven, doet zich van zelf de vraag voor, op welke wijze God zijn genade mede deelt. Dit staat God volkomen vrij, om dat c« genade een, geneele vrijwillige gunst is. God geeft zijn genade dikwt-rf onmiddellijk. Hij heeft zich zelf ver bonden, zooals uit de H. Schrift blijkt, in sommige gevallen onmiddellijk Zijin genade mede te deelen, nl. voor de daad' van volmaakte liefde en van volmaakt berouw. Doch hoe moeilijk is het, ge heel ons zeiven te vergeten en alleenj in Gods liefde te Jeven. En wie geeft ons de zekerheid, dat wij die liefdd behouden? Diie zekerheid hebben wij nooit. In Zijn oneindige goedheid en barmhartigheid komt God aan die om zekerheid te hulp en geeft Hij den schepselen zekerheid door uitwendige teekenen, d. z. de Sacramenten, men- ischelijke handelingen, die Goddelijke genaden geven, Zijn genade te. ontvangen, en Zijn liefde te bezitten. Het ongeloof van onzen tijd valt het oude heiden dom direct bij in (Cie bestrijding der sa cramenten als onwaardig aan God en onwaardig aan de menscnen. God bleef echter, betoogt spr. door aan uilwendig-q teekenen de kracht te geven inwendige genade te verleenen, geheel in de lijn van het werk der schepping ea der Vem lossing; 1 Geest en stof is bij de schcpp pirng in ons één geworden en het ligt geheel in de lijn van het scheppingswerk als hij onze heiliging bewerkt door een geestelijk-stoffelijk middel. Het Sacra ment geeft als 't ware een stoffelijke ze- kerheid, dat wij de geestelijke gunst ontvangen. God blijft ,door de sacramenten ook! in de lijn van het Verlossingswerk. Om ons te verlossen wrochtte God het groot ste wonderde Godheid en de mensch- heid vereenigde «Hij in één persoon: de vergoddelijkte mensch Christus maak te van zijn Kerk een god-menschel ijke instelling; Hij gaf het bestuur aan menschen onder de bescherming en de; bezieling van den H. Geest. Is het nu niet redelijk, dat God aan die Kerk God-menschelijke middelen geeft en is dit voor de Kerk niet van het grootste* gewicht, omdat wij daardoor ontvangen! een uiterlijk teeken van de band met God en van onze band onderling, dat wij aan elkander verbonden zijn als broeders en zusters? Wij mogen dus gerust zeggen, dat wij de 7 HH. Sa cramenten moeten behandelen als werk tuigen Gods, waardoor God geeft do genade der verlossing op dezelfde wijze, als waarop ,Hij die genade heeft ver- diiend. De Sacramenten, p.ntleepen ha&r ktêfiWi

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1