regelt de kleine diensten, door de veree- niging te praesteeren en de daarvoor verschuldigde vergoeding. Geleerd door de ervaring heeft het bestuur het tarief moeten verhoogen en bepaald naar de verschillende diensten, verdeeld in drie klassen. Hierna werd het reglement in zijn geheel vastgesteld. Vooris werd behandeld de beschrij vingsbrief voor de aanstaande alge- meene vergadering te Rotterdam, waar bij de vergadering zich uitsprak tegen het voorgesteld subsidie ad f 1000 voor cursussen in zuige ingenverzorgenna eenig verzet van den heer Sijtsnia die meende, dat er heel wat bakers gevonden worden die geen goede opvat ting hebben van hun taak. Het bestuur verwachtte evenwel van deze cursussen practisch geen nut. Gesteund zal worden het voorstel om toe te treden tot een te vorincn algemeenc Ned. Groene Kruis- vereeniging. Voor het hoofdbestuurslid- maatschap zal de candidatuur w'orden gesteund van dr. W. Mees te Rotterdam (afir.), dr. J. A. Schreuder alhier en Dr. J. M. van Staveren te Reeuw ijk. Dr. Boonacker deed ceuige mededee- lingen over den herhalingscursus eerste huip bij bedrijfsongevallen en de gewone cursussen van dien aard. Voor de laatst bedoelde hebben zich 48 deelnemers aangemeld, zoodat waarschijnlijk 3 cur sussen moeten worden georganiseerd, daar het maximum aantal deelnemers 20 bedraagt. In overleg met den voorzitter zal hieromtrent nader door het bestuur worden beslist. Vervolgens werd de ver gadering gesloten. Bij Kon. besluit is dr. E. F. van de Sande Bakhurjzen, buitengewoon hoogleeraar aan de Rijks Universiteit al hier en directeur der Sterrenwacht be noemd tot gedelegeerde der Nederland- sche regeenng bij de in October 1912 te Parijs te houden Intern. Conferentie in zake radio telegraphische tijdseinen. Mei Staatscourant no. 242 zijn ver zonden de statuten van de Goudsche Coöperatieve Bouwvereeniging Ons Te huis ie Gouda. ROOMSCHE AGENDA. Woensdag 8 uur 's avonds, St. Jo zefszaal, Rapenburg 52. Bioscoop-voor- sielling. Donderdag 8 uur 's avonds. St. Jo zefszaal, Rapenburg 52. Geloof en We tenschap voordrachten van mejuffr. Jiarry van der Harst Dinsdag 8 uur 'savonds, St. Lode- wijkskerk, Steenschuur. Apologetische cursus; spreker de Weleerw. heer Th. 'M. P. Bekkers, onderwerp De Sacra menten. AALSMEER. Bij Koninklijk besluit is aan G. Vreeken, Joteling (No. 19) der lichting 1911, uit deze gemeente, voor 'den tijd van één jaar, vrijstelling van den dienst bij de militie verleend. Naar gemeld wordt is P. Spaar garenvischhandelaar in Wijk III, No. 236, vanwege den Burgemeester aangezegd vóór 1 November e.k. zijne ÏKruisbessenstruiken, tot bestrijding van, den Kruisbessenm eel dauw te doen snoeien. BOSKOOP. In tegenwoordigheid van vele belangstellenden is gistermiddag met eenige plechtigheid een in den voor gevel van het gebouw van den Rijks- tuinbouwwintercursus geplaatste marme ren gedenksteen voor Ary Koster ont huld. De heer H. Ie Coultre, burgemees ter van Bodegraven, vroeger burgemees ter dezer gemeente, hield een rede waar in hij de verdiensten van Ary Koster op tuinbouwgebied, als voorzitter, als re dacteur van het vakblad Flora en Pomo na, als voorzitter van het college van kerkvoogden en notabelen, van Natio naal belang, van den polder Laag Bos koop en in vele andere functies prees. Aan zijn doorzettingsvermogen is te dan ken, dat te Boskoop een tuinbouwschool tot stand gekomen. De steen werd daarop onthuld en met eenige toepasselijke woorden aan den burgemeester dezer gemeente overge dragen. De directeur van de tuinbouw school aanvaardde hem. Een zoon van den heer Koster dankte voor het hulde blijk. De voorzitter van Nationaal Be lang hechtte een immortellenkrans aan den steen. HAARLEMMERMEER. Door de land bouwers in deze gemeente wordt zeer geklaagd over de trage aflevering hunner suikerbieten. De oorzaak hiervan is, dat bijna geen schippers zijn te bekomen, ondanks de hooge vrachtprijzen, en de moei el ijk heden, welke worden onder vonden bij het schutten der schepen aan de sluis bij Aalsmeer. Alter hoop is nu gevestigd op een aanhoudende droogte. KATWIJK AAN ZEE. Terwijl op vele plekken, waar duinen liggen, deze duinen onrustbarend verstoven of zelfs afnamen, valt hier juist het tegendeel waar te nemen, want de duinen nemen hier eer toe dan of. Langs den Boulevard toch ligt een tamelijk breede duinstreek aan de zeezijde, terwijl het bij menschen- heugenis bekend is, dat het strand zich uitstrekte tot waar nu de Boulevard ligt. Destijds stond dan ook het kantoor der rijksambtenaren aan de andere zijde van den Boulevard. LISSE. De lessen aan de Rijkstuin- bouwwinterschool zijn met 14 leerlingen voor de eerste en 11 leerlingen voor de tweede klasse aangevangen. Voor de lichting 1913 zullen uit deze gemeente 26 man onder de wa penen moeten komen. OEGSTGCEST. De Commirsnris der Koningin heeft herbenoemd tot leden van het college van zetters de hreren A. Juffermans en A. den Haan. REEUW1JK. Het lang aanhangige plan tot het stichten eener R. K. bij zondere school in deze gemeen'.c staat werkelijkheid te worden. Behoudens goedkeuring der plannen door de be trokken overheid, zullen school en zuster huis worden opgeirokken in de onmiddel lijke nabijheid der R. K. kerk. Het onder wijs zal worden gegeven door Eervv. Zusiers, wier Moederhuis.is gevestigd te Moerdijk. Reeds dezen winter zullen met dc eerste werkzaamheden op het terrein een aanvang worden gemaakt. RIJNSBL'RG. De Gemeenteraad be schikte gunstig op een adres van inej. Kooij om flOO subsidie ie i behoeve van de bewaarschool, welke zij van niej. v. d. Berg heeft overgenomen. Bij de behan deling der begrooting meende de heer van der Gugien, dat de huur der burge- meesterswoning te hag was gesteld. Hij zal later ern schriftelijk voorstel indienen Besloten wordt de belooning voor den commiesdeurwrarder op f20-vasi te stel len. Er werd geklaagd ener de stijgende kosten der straatverlichting, die boven dien niet overal even goed is. Aan de ver- eenigingVeilingTuinbouwproducten werd f20 subsidie verleeud voor het houden van een tuinbouwcursus. Een voorstel van dr. Jonker om de wedde der vroed vrouw mei f50 te verhoogen, vond geen steun. De begrooting wordt vervolgens vastgesteld. Bij de rondvraag werd aan gedrongen de maximum-snelheid voor auto's in de bebouwde kom op 15 KM. ie bepalen. VOORSCHOTEN. De Schietvereeni- ging „Si. Eloy", een der vele vereeni- gingeu van het personeel der Kon. Ned. fabriek der firma J. M. van Kempen en Zonen, alhier, herdenkt 22 October a.s. haar 121/2-jarig bestaan. WARMOND'. De tuinbaas van „Huys ie Warmondf' ving in het Ga'gebosehje bij de Poel twee jonge otters, die hij met een hark doodsloeg. GEWESTELIJK GEMENGD. Gisteren is bij den Steenen Muur te Voorschoten een auto, waarin alleen de chauffeur zat, tegen een boom ge reden. De chauffeur was er even van te voren uitgesprongen. Onderwijs. Apothekersassistenten. 's-GRAVENHAGE, 14 en 15 Oct. Vier candi dates Geslaagd de heeren L de Hoogh te Delft h'. de Jong te Kampen; en J. Korevaar te 's- Gravenhage. Afgewezen 1 candidaat. Academienieuws. LEIDEN. Geslaagd voor het candidaats-examen in de rechten den heer G. H. Dijkstra van Grundt (den Haag); Candidaats-examen wis-en natuur kunde dc heer L. A. Tromp, (Leeuwarden). In het Klein Auditorium der Academie aanvaardde Dr. J. H. P. van Kerckhoff heden namiddag zijn ambt als lector in de huid- en geslachts-ziekten aan de Leidsche Universiteit met een openbare les, getiteld„Syphiulis als ziekte van tropische herkomst5'. UTRECHT. Bevorderd is tot doctor in de plant- en dierkunde op proefschrift: „Die rotierende Mutation und das Gastropismus der Windepflanzen" de heer C. E. B. Bremekamp, geb. Ie Dordrecht. Kerknieuws. Mgr. Heylen te Malta. De bisschop van 'Namen, mgr. Hey len, voorzitter van "het blijvend comité der internationale Eucharistische con gressen, is naar het eiland Malta ver trokken. Hij gaat 'daar reeds maatrege len nemen voor 'het aanstaande Eucharis tische congres, dat In 1913 van 24 tot 27 April te Malta zal worden gehouden. Mgr. Heylen was Vergezeld van zijn secretaris, den Z.E. 'H. kanunnik Thar- Te Bedum (Grón.) Is overleden de Z. eerw. heer J. 'N. van der Nap, in den ou derdom van 59 'jaar. De overledene werd in 172 priester gewijd en was sinds 1906 pastoor te Bedum. Land- en Tuinbouw. V.P.N. Gisteren werd te Utrecht de algemee- ne ledenvergadering gehouden van bo vengenoemde vereeniging. De voorzitter, de "heer Posthuma, open de de vergadering met een korte toe spraak, waarin hij den aanwezigen een hartelijk welkom toeriep. O.a. werden verschillende mededeelin- gen gedaan en 'wel betreffende besmette lijke hoenderziekten, vervoer van eieren als ijlgoed. Tot de directie van de S.S. werd het verzoek gericht om mogelijk te maken eieren als ijlgoed tegen vracht goedtarief naar het buitenland te zenden. Als antwoord hierop werd de mededee- ling ontvangen dat "het verzoek niet voor inwilliging vatbaar was, zoo min op de lijnen in het buitenland als op die In het binnenland; uitgifte van een handboekje, wijziging in de inning van contributie en de afdracht van quotums; internationaal verband; cursus te 'Amersfoort en com missie van stemopneming. Aangenomen werd de door het hoofd bestuur voorgestelde wijziging in de sta tuten, ten doel hebbende het mogelijk te maken dal leden der V. P. N., wonende op de grens ei-ner afdecling kunnen 'be- hooren tot de afdecling der naburige en niet tot de afdecling hunner eigen pro vincie. De vergadering herbenoemde met alge- meen-e stemmen tot algemeene voorzitter den heer F. E. Posihuma te 'sGravenhage. Het hoofdbeDuur van de Vereeniging voor Bloembollencultuur is voornemens in boekvorm uit te geven de honderd eersie uitspraken van het Scheidsgerecht. Het zal Cr toe overgaan zoo zich vóór 1 Nov. een voldoend aantal leden aan melden, die dit hoek wer.schen te ont vangen. Rechtszaken. Geheime branderij. Wegens het hebben van een, geheime branderij en van werktuigen daartoe ge schikt a,an dc Prinsegracht te 'sGra venhage, was A. A. W. B., kantoorbe diende te Arnhem, door de Haagsche Rechtbank veroordeeld tot 3 weken ge vangenisstraf en twee geldboete.], van te zamen f1240, met verbeurdverklaring der in beslag genomen voorwerpen,. Van dit vonnis was hij in, hooger be roep gekomen. Toen eenigen, tijd gelo den dit beroep zou worden behandeld, was beid. verschenen, doch werd de zaak uitgesteld tot heden. Nu was bekl. er niet en zijn verdediger was ook weg gebleven. Hef Gerechtshof besliste nu, dat de zaak zou worden behandeld zonder dat verstek zou worden verleend. De Rijksadvocaat en het O. M. eisch- ten bevestiging van het voiyiis. Uitspraak over 14 dagen. Het Gerechtshof te 'sGravenhage deed heden uitspraak in de zaak van lo. Salomon M., werkman te Leiden door de Rechtbank te 's Gravönlhage veroordeeld tot 5 maanden gevangenis straf wegens diefstal van leverworsten en spek, gepleegd in vereeniging moi een anderen werkmap Het vonnis der Rechtbank werd bij verstek bevestigd. De Rotterdamsehe Rechtbank veroor deelde J. H. K., koopman te Gouda, wegens mishandeling van een ambtenaar tot een maand gevangenisstraf, en J. H. B., wegens eenvoudige 'beleediiging van een ambtenaar te 'Gouda tot f10 boete subs. 15 dagen hechtenis. De Utrechtsche rechtbank heeft de vonnissen bevestigd van het Kantonge recht te Woerden, veroordeelende A. v. W., kantoorbediende te Rotterdam, wegens overtreding der visscherijwet tot fl boete of 1 d. hechtenis, met ver beurdverklaring vischhengel, en C. B., werkman te Oudewaier, wegens open bare dronkenschap. Veroordeeld werden: G. S., kuiper te Bodegraven, wegens mishandeling van B. B., tot 14 dagen gevangenisstraf; J. v. d. L., kermisreiziger te Aarlan- d erv e en, wegens diefstal van een vaar boom ien nadeele van A. T., tot 1 week gey.-staf, en C. R. tc Gouda, wegens mishandeling van A. B., te Oudewater, tot f 10 boete s ubs. 20 dagen hechtenis. STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 16 October. Aan de orde is de Invaliditeits- en Ouderdomsverzekering. De heer Schaper (S.D.) zet zijn gis teren afgebroken rede voort en zet nu nader uiteen dat het wetsontwerp in onvoldoende mate voorziet in de behoef te niet slechts omdat alleen loonarbei ders zijn opgenomen, maar ook ten op zichte der verzekerden zelf. Het <*it- werp geeft te weinig. Voor de 10 millioenen die nu door de werkgevers en den verzekerden moet worden bijgedragen, kan men meer be komen, zonder dat ze behoeven bij te dragen. Als men in plaats van f 2 aan 70-jarigen besluit allen 65-jarigen loon arbeiders f3 per week of f156 per jaar te geven, zal dit slechts kosten de som van f 7.254.000. Als men ze f4 gaf zou. dit f 9.672.000 kosten, dus ook nog onder de 10 millioen. Het is spr. niet te d oen om de invaliden niets te geven, maar voor alles gaat het ouderdomspen sioen. Veel eenvoudiger dan alles en veel beter is daarom het systeem van staatspensionnéering. De daarvoor be- noodigde 20 millioen zijn, gegeven de stijging der Rijksmiddelen, zonder be duidende belastingverhooging te vinden. Het is spr's innige overtuiging dat het aanhangige wetsontwerp wel trekt om arbeiders te helpen, maar om de poli tieke invaliditeit der Regeering en dtv rechtsche partij te bedekken. Spr. hoopt dat de rechterzijde dit onwaar zal ma- Iken. Maar dit zal niet gaan, wan,t Kuy- per in de Kanaalstraat en Passtoors in Ginneken schrijven voor, dat rechts maar moet zwijgen en zich niet moet laien prikkelen. De voorzitter verzoekt op deze wijze niet over personen te spreken* De heer Schaper bestrijdt vervol gens dat het beginsel der regeering zou medebrengen, verplichte verzekering en, niet staaispensionn.eering. Daar gelooft niemand iets van. Spr. hoopt, dat het ontwerp zal worden verworpen. Op voorstel des Voorzitters v^rd het wetsontwerp tot organisatie van de Rijksverzekeringsbank verzonden naar de Commissie van Voorbereiding voor het ontwerp tot herziening der Ongevallen wet 1901. (Qjl fitting ftwwt ymt) Onteigeningen te Rotterdam. Ingediend zijn een tweetal onteigo- ningswetjes, het eene ten behoeve van de verruiming der verbinding tusschen het Van Hogendorpsplein en de Blaak, het andere voor het verruimen van het Oostplein te Rotterdam. Drukkosten Staatscourant en Handelingen. Over het jaar .1911 hebben de kos ten, verbonden aan liet drukken en, uit geven van de Staatscourant en dc Han delingen der Staten-Generaal ineer be dragen dan daarvoor in het betrokken artikel der begrooting van de Algemee nc Landsdrukkerij is toegestaan. Uit het artikel Onvoorziene uitgaven is op dat artikel f 9843.79 overgeschreven en dit Iaat geen verdere aanvulling toe, waar om thans verhooging Van bovenbedoeld artikel wordt gevraagd niet f 10.800, waardoor het stijgt tot f 104.800. Pensioen luit.-kol.-tit. Lindhout. Ingediend is een wetsontwerp tot toe passing van art. 53 Pensioenwet voor de landmacht 1902 ten behoeve van dien gewezen luitenant-kolcnef-titulair (ka pitein) S. P. Lindhout. De heer Lindhout werd in 1888 gede tacheerd bij de fopografische inrichting, in 1893 benoemd tot onder-directeur inet den titulairen rang van luit.-koloiiel. Hij werd van zijn commando bij den troep ontheven, omdat geen enkel offi cier even geschikt als hij voor plaat sing aan die instelling kon Worden, ge vonden, en is op die wijze, in het be lang van den dienst, in zijn, militaire carrière zeer geschaad. Daarom is dit wetsontwerp ingediend, ten einde aan, den heer Lindhout het pensioen te kun nen toekennen tot een. bedrag als voor den rang van luit.-kol. is bepaald. Organisatie Rijksverzekeringsbank. Ingediend is een wetsontwerp tot re organisatie van het beheer der Rijks verzekeringsbank', in verband, met de aanhangige voorstellen tot uitbreiding van de arbeidersverzekering. Bij dat ontwerp is men uitgegaan van de grondgedachte, dat een richtig en doeltreffend beheer der Bank vóór alles een krachtige éénhoofdige leiding eischt. De Ministers van Landbouw en van Fi nanciën zijn van meen,ing, dat de wetge ver, die een driehoofdig bestuur voor schreef geen gelukkige keuze deed. Als gevolg hiervan wordt de afdoening van zaken vertraagd en de kans op conflic ten vergroot.- Het wetsontwerp stelt op den voor grond, dat het beheer der Bank zal be rusten bij een directeur-generaal, die onder de bevelen zal staan van den Mi nister, met de uitvoering van de wet belast. Thans heeft men den toestand, dat de Minister, die de verantwoordelijkheid draagt voor de wijze waarop de wet wordt uitgevoerd, in belangrijke geval len niet zijn zienswijze kan doen, zege vieren, maar alleen het middel heeft om het bestuur der Bank voor ontslag voor te dragen. De taak der Regeering zal zich moe ten bepalen tot de aanwijzingen, die noodig zijn opdat de Minister kunne blijven dragen de yterantwoordelijkheid van de wijze ,waarop de verzekering wordt uitgevoerd. Overigens zal de di recteur-generaal moeten worden vrijge laten om zijn stempel op het beheer der Bank te "drukken. De dagelijksche werkzaamheid voor de beide verzekeringen daarentegen zal worden gelegd in de hand van een tweetal directeuren. Met de beide directeuren, de drie ad viseurs en den secretaris-generaal vormt de directeur-generaal een advisetteaiden Raad. De directeur-generaal moet pet- slot degene zijn, die beslist. Naast de ambtenaren, wien het be heer der Bank wordt opgedragen, staat, gelijk thans jn de Ongevallenwet een Raad van Toezicht. Bij de samenstel ling van den Raad zullen de onbezoldig de leden van de Verzekeringsraden de hoofdrol spelen, slechts 2 a 4 leden zuillen worden aangewezen door de kroon, de overige 6 of 8 door werk gevers- en arbeid er sleden van de Ver zekeringsraden en hun plaatsvervangers. De Raad zal zoo weinig mogelijjk ambte lijk worden gemaakt, hij kiest zelf zijn voorzitter en secretaris, bezoldiging wordt niet genoten, slechts kan de se cretaris toelage voor bureaukosten krij gen. .TELEGRAFISCH WEtRBcKiCHT naar waarnemingen verricht in den morgen van 16 October 1912, medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770.0 Muenchen. Laagste barometerstand 745.5 Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 17 October: zwakke tot matige zuidelijke tot zuidwestelijke wind, betrokken tot zwaarbewolkt, waarschijnlijk enkele regenbuien, iets hoogere ochtend-tempe ratuur. Gemengd Nieuws. Brand. Te St. Picter, bij Maas tricht, is gisternamiddag door onbekende oorzaak brand uitgebroken in het door Schirbach bewoonde huis aan den voet van den St. Pietersberg. De inboedel, die niet verzekerd was, kon gered wor den, het verzekerde huis, toebehoorcvide aan de Wed. Timmermans, werd met schuur en stal een prooi van de vlam men. Een aangrenzend huis werd ook door het vuur aangetast. Voor het blusoh- werk moest men water uit .mestputten gebruiken. Dood door een koe. Gister* morgen wilde de landbouwer v. Rijsberm gen, van Ruephen, een, koe naar huis leiden welke hij van een lan.dbouwer te Oudenbosch gekocht bad. Even buiten Oudenbosch ging de koe op hol. v. Rijs- bergen struikelde en werd aan een, touw, dat hij om zijn hand gewondenj had door het dier meegesleept, waarbij hij met! zijn borst tegen een struik geslingerd! werd. Eenige oogenbiikken later is de! man overleden. Te water. In een sloot langs een! toepad naar den Graafstroom, achter de; woning van J. W. S. te Streefkerk, is Dinsdagochtend drijvende gevonden het lijk van den kramer D. v. G. aldaar», 's avonds tevoren is hij vermoedelijk door, dc duisternis misleid te water geraakt. Ontvoerd? Achter het Savoy- Ho lel te Scheveningen is gisterochtend een ongeveer 17-jarig meisje, G. E., aan- ge.rcffen, dat beweerde uit Rotterdam te zijn onivoerd. Omtrent deze ontvoering deed zij hel volgende verhaal: Maandagmiddag op de Binnenrotte te Rotterdam wandelende» werd zij plotseling opgepakt en in een auto gestopt. Een in die auto zittende heer wond haar een doek om hel hoofd^ zoodai zij niet kon roepen en niets kon zien. Te Dordrecht gekomen, dwong men haar bier en port te drinken, waardoor zij bewusteloos werd. Hoe zij in Schevenin gen kwam, wist zij niet te zeggen; even min kon zij een signalement opgeven van den bestuurder van de auto ol van dc-n heer, die er in zat, noch het nummer van de auto. De politie, zoowel te Scheveningen als van het hoofdbureau in den Haag 'twij felde, ook in verband met de antwoorden, die het meisje gaf op haar gestelde vragen, aan de waarheid van dit verhaal en weer 'naar herhaaldelijk op de onge loofwaardigheid ervan. Zij bleef evenwel de juistheid van haar mededeelingen vol houden. Gisternamiddag is zij naar Rot terdam gebracht, om aan haar oudersi te worden overgegeven. Arme r ij ken. Uit Makassar schreef men aan het „Soer. Hbl." „Door den bekend geworden diefstal van Daeng Pamatti, die zich zoo handig had weten fneester te maken van een; groot deel der schatten van den laatstenj vorst van Gowa, werd er weer eens dei aandacht op gevestigd, dat er bij de grooten van dit rijkje zooveel kostbaar heden te vinden waren, En nog zijn er daar meer dan, men vermoedt. Hebben de heeren geldge brek, dan zakken ze gewoon lijk naar Ma kassar af om 't een of andere kostbare erfstuk t e beleenen of te verkooptM. Zoo zagen we de vorige maand een zwarenj gouden ring, bezet met een diamant van! hooge waarde. j Dat kleinood was hier in commissie! gegeven om het te gelde te mak cm, doch voor minder dan f 10.000 mocht het nieti van de hand worden gedaan* Kenners' beweerden, dat de diamant alleen zeker wel 15 mille zou opbrengen. Te Makassar was geen kooper te vin den en zoo nam de eigenaar zijin fon kelenden steen weer met* terug naar. Celebes' binnenlanden. Blijkbaar was del geldnood nog niet hoog genpeg geste gen. Er moeten nog heel wat meer vanj zulke sieraden in onooglijke woningen! van Gowa's adel verborgen zijn. Dat zei nog niet door ondernemende kooplui j gezocht zijn, is wel het beste bewijs, dat Celebes nog een afgelegen land Ï3- Volkomen juist. Leeraar „Wanneer stonden de Batavieren op.'* Jantje: ,,'sMorgens vroeg, meneer.'* Onleesbaar handschrift. Dat is een kenmerk van onzen tijd. Del nerveuze polsslag van het moderne leven) geeft ook aan het handschrift vaak een) kenmerk van vluchtigheid en gejaagd heid, waardoor de ontcijfering een taakj wordt van uren van nauwgezette overn peinzing. Zou het aantal brieven, waar op men 't verontschuldigende „in haast'* zakenbrieven blijven buiten deze ben, schouwing heeft neergepend, niet be^ Iangrijk grooter zijn dan die^ waaraan! een duidelijk handschrift het kenmerk van rust en bedaardheid heeft verleend Whitelaw Reid, de Amerikaansche ge>< zant te Londen, die een dezer dagen, hdj voornemen te kennen gaf zijn functie te willen neerleggen, vertelde onlangs) over het hanenpooteneuvel een, aardige anecdote: De Amerikaansche journalist Horace Greeley wordt door een vriend aan tafel genoodigd en n,eemt die uitnood ging schriftelijk aan. De vriend kan, het onmogelijke handschrift van Greeley niet ontcijferen hij toont het aan; vrienden) en bekenden, maar niemand is in staatd( ware beteekenis van het hieroglyphenstel te doorgronden. Half schertsend loopt de vriend een apotheek binden e*n rtvki den apotheker zwijgend het papier ovefj Deze zet zijn bril op, poogt te lej zen, staart zijn bezoeker aan, poo\g€| nogmaals te lezen. De vriend van, Greejl ley verbergt zijn lach achter een gehuil chelde hoestbui. Tenslotte schijnt den apotheker een licht op te gaan'. Eri blijkbaar tevreden over zijn speurtalenf zegt hij: „O, juist! wilt u er misH schien even op wachten De bezoeker zeer in zijn' schik' betuigt levendig zijn instemming. Na vij{ minuten wachtens geeft de apothekeL hem een zorgvuldig in papier gewild keld fleschje, waarin het vermeende to^ bereide recept. „Een dollarzegt d( man, „het is een uitmuntend middel gen verkoudheid.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2