16 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 4e Jaargang, No. 919, Bureau OUDE SINGEL 54, LEIOEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/a cent met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag October 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels t 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Wethouder Duys. Nu opgelet. Te Zaandam, waar een vrijzinnig wet houder aftrad, omdat de Raad B. en W. te vaak in 't ongelijk stelde, werd met 14 van de 18 stemmen tot wethou der gekozen.het Kamerlid Duijs. Zou dit nu ernst wezen of kortswijl? Vinden de Zaansche heeren den heer Duys primus inter pares, of heb ben zij hem maar eens in de hoogte ge stoken in de hoop, dat hij duizelig zal worden. De nieuwbenoemde scheen van dit laatste iets te vermoeden, want hij nam de functie aan in de veronderstelling, dat de Raad met deze benoeming het gemeentebelang op het oog heeft geacht en niet een politiek spelletje, om eens te zien in hoeverre sociaal-democraten in staat zijn tot opbouwen, waartegen over hij nu reeds te kennen gaf, dat het hem niet mogelijk zal zijn het lek te stoppen, dat het schip door verkeerd manoeuvreeren van zijn tegenstanders heeft opgeloopen. Verklarende bij zijn houding ten opzichte van B. en W. en de meerderheid- van den Raad te zullen volharden, nam hij de benoeming voor- loopig tot de periodieke verkiezingen in 1913 aan. Hij voelt zoowaar al nattigheid. Wel riep hij sinds jaar en dag: „zoo, moet je doen, dan gaat Zaandam vooruit", maar nu hij mede aan den stuurstoel mag staan, nu waarschuwt hij al, dat hij het lek niet kan stoppen. Opgelet hoe stuurman Duys manoeu vred en zal. Dat kan heel leerzaam wor den. Jammer dat Z.H.Ed.Gestr. de be noeming nog slechts voorloopig tot na de stembus van '13 aannam. Dat 's maar zoo'n kort tijdje. Of voelt hij ook in die richting nattigheid? Dan kon zijn voor gevoel wel eens juist zijn. „Kitteloorig"? In een openluehtsamenkomst van „vrij zinnige godsdiensiigen" te Wester-Blok- iker (N.-H.) wekte de heer B. H. S. Stie- lér, arts te Westwoud, onder het motto: j,Niet met den mond maar met het hart," óp tot aankweeking van het Protestant- sche bewusizijn en zei-de, dat dit zich dan ook moest uiten in daden. Hij verklaarde het af te keuren, dat sommige boeren bij voorkeur Katholieke werklieden in dienst namen, en noemde het ook al geen blijk van Protestantsch zelfbesef, dat Protes tanten, gelijk gebeurd was, een Rooin- schen burgemeester gingen gelukwen- schen,'wanneer die, gelijk gebeurd was, bij het feestonthaal alleen de Katholieke armen wist te vinden, doch de Protes- tantsche armen had vergeten. Nu, dit laatste keuren wij. beslist af. Indien een burgervader als zoodanig trac- teert moet hij al zijn gemeentelijke kin deren wat gunnen, zonder onderscheid van godsdienstige of politieke gezindheid. Ook de ophitsing van dr. Stieler inzake het ontslaan van Roomsche arbeiders Keuren we echter af, wat ieder begrijpe lijk zal vinden. Ieder ten minste, die niet vrijzinnig js, want ziet: een inzender in de „N. R. (Ct.", wiens proza onmiddellijk men moet „volledig" zijn, nietwaar? door het „Hbld." wordt overgedrukt, haalt er locale toestanden bij om te kunnen zeg gen, dat de woorden van den heer Stie ler „volkomen op hun plaats" waren en ,Om de Roomschen, die er tegen protes- Iteeren en tegen den spreker ageeren, ^kitteloorighcid" te kunnen verwijten. ^Zelfs komt het dien inzender onverklaar baar voor, dat de protestantsche burge- meester van Blokker in den Raad bij een interpellatie over de meeting heeft kun nen zeggen, dergelijke taal niet meer op gemeenteterrein te zullen dulden. O.i. toont die burgemeester zich met terdaad vrijzinnig, maar dan in den goe- Iden, oprechten zin des woords, dat door ide politiek zoozeer wordt misbruikt. ALGEMEEN OVERZICHT. Het is vreemd, maar we mogen nog steeds niet van oorlog spieken hoewel 'de Turksche troepen op de grens van ServiS [juist doen alsof de oorlog al verklaard (was. W,e moeten dus ppg onder dei ru briek grensincidenten de strijd bij Risto- wats onderbrengen. Over liet verloop van, den strijd ontbreken n,og bijzonderheden. Ambtelijke berichten melden, dat er slechts een schermutseling is geleverd. Vijf Turken zouden gedood en eenige gewond zijn. Van Servische zijde wor den geen verliezen genpemd. Daar echter de strijd tien uur geduurd heeft, schijnt het toch tot belangrijke krijgsverrichtin gen gekomen te zijn. Een, ander bericht meldt, dat de gevechtslinie 2 K.M. lang was. Een bericht uit Wranja aneldÜ: De Tur ken hebben op het iheele front van, Risto- wats af den strijd begon nen, Er vinden verbitterde gevechten met omze troepen plaats. Hier hoort men den geheel en dag kanongedonder. Een, vleugel van on ze troepen is op Turksch gebied binnenr gedrongen. In Belgrado veroorzaakt het uitbreken van den oorlog groote opwinj- ding, maar het uiterlijk van de stad is volmaakt rustig. Een gedeelte van dit bericht wordt ook uit Turksche bron waar gemaakt. Officieel wordt uit Konstantinopel ge meld, dat de Serviërs gisteren aan den kant van Tasjlidyaet het sandzjak Nowi Bazar zijn binnengetrokken. Het vech ten wordt op verschillende plaatsen langs de grens met goed gevolg voor de Turken voortgezet. Dit schijnt niet bepaald grootspraak te zijn, want ook de correspondent van de „Deutsche Tagesztg." te Belgrado meldt aan zijn blad: Na een verbitter den strijd hebben de Turken Ristowais en Wrstogosj veroverd. Zij zijn doorge drongen tot Wranja. (In, Servië, een 7 K.M. van de grens). Zij werden ten, slotte lot staan gebracht en moesfren tot op 3 K.M. van de grens terugwijken. Het artillerie-vuur duurt voort. Vermoe delijk krijgen beide partijen versterkin gen. Het geluk der Turken schijnt men te moeten toeschrijven aan de passieve hou ding der Serviërs die het zoolang moge lijk willen doen voorkomen alsof zij den vrede wenschcn. Een militaire autoriteit verklaarde den correspondent van de „New York He rald", nog, dat het voortrukken der Tur ken van gering belang is, uit strategisch' oogpunt. De bij Vranje samejngetrokk'en, troepen zijn zeer wèl in staat den,vijand terug te drijven, zoo het blijkt dat het met den aanval ernst is. Zoo het noodig is, kan het Servische leger binnen cn,kele dagen volkomen zijn samengetrokken. Van de laatste Montenegrijnsche krijgsfeiten wordt gemeldt, dat ze weer met succes bekroond zijn. Het fort Hoem, de laatste versterking tusschen Toezi en Skoetari is gisteravond gevallen. Liet garnizoen, heeft zich overgegeven. Onder de ge vangenen zijn, 62 officieren, waaronder de bevelhebber van Toezi. Na de inneming van, Toezi zal de divisie van den kroonprin,s nu met het leger van Martinowits, dat uit het zui den tegen Skoetari optrekt, kunn.èn sa menwerken. De oorlogscorrespondent van de „Neue Freie Presse" meldde Maandag dat het leger van Martinowits ten Zuiden van het meer van, Skoetari opgerukt was en den aanval op de ver dedigingswerken van Skoetari voorbe reidde. Het voornaamste verdedigings werk op den rug van Tarabosj is met zware kanonnen, bezet, 570 M. hoog, niet te bestormen en kan alleen, niet belege ringsgeschut met goed gevolg beschoten worden .De Montenegrijm.en staan ten Zuiden van Skoetari op een afstan.d van slechts 2 K.M. Dc Montenegrijnsche strijdmacht trekt in drie verschillende richtingen, opnaar Skoetari, over Dzjakbwa naar Prizren, en het Sandzjak in, waar de Montcncgrij- nen zooals men weet reeds Bjelopolje bezet hebben. Deze laatste afdeeiür^ schijnt van plan te zijln,, om zich met de Serviërs, die klaar staan, om op Sjenitsa aan het Sand'zjak binnen te trekken, te vereenigen. Volgens een, telegram uit Turksche bron, is in die buurt al ge vochten. Vijftienhonderd man, uit Hcrze- gowina hebben zich als vrijwilligers bij, de Moutenegrijtaen, aangesloten. Volgens berichten uit Podgoritza heeft koning Nicolaas het Montenegrijnsche hoofdkwartier op Turkschen bodem ver plaatst. De Koning is met zijn staf reeds te Milesi aangekomen. Uecjurcnde de la&tste vijf dagen heb ben de Montenegrijnen 255 dooden en 800 gewonden gehad. Dat de oorlog ook tot mooie tooneel- tjes'aanleiding geeft bewijst de volgende episode uit de overgave van Sjipsnits: De Turksche commandant kwam met zijn troepen en met de bevolking naar de brug, waar kroonprins Danilo wachtte. De Montenegrijnsche muziek speelde het Turksche volkslied en de troepen pre senteerden het geweer voor de Turk sche officieren. Kroonprins Dan,iio wenschte den Turkschen commandant met de heldhaftige verdediging geluk. Toen deze hem zijn sabel" overgaf; gaf Danilo deze terug met de woorden: gij zijt een held en een held ge:ef ik zijn) sabel terug. De verhouding der verschillende staten is nog niet ver- slimrnerd. Op de eisch van Griekenland heeft Ide Porte besloten de Grieksche schepen die een voor het buitenland be stemde lading voerden, vrij te laten. Hier door is dus ecnigszins aan de Grieksche eischen voldaan, ofschoon 'het te betwij felen valt of Griekenland zich daarmee tevreden zal toonen. De Porte heeft hare gezanten te Bel grado en te Sofia gelast, om terstond hun post te verlaten wggens het ge brek aan eerbied jegens de Portg, In de laatste nota aan den dag gelegd. Ook den gezant van de Porte te Athe ne heeft zij teruggeroepen en wel omdat de Kretenzische afgevaardigden in de Kamer zijn toegelaten. In de onderscheidene hoofdsteden, blijft alleen een secretaris achter, die met de zorg voor het archief "belast blijft. Dit sluit niet noodzakelijk een verbre king van de betrekkingen, in, want de Porte heeft den gezanten van, Bulgarije, Servië en Griekenland te Kon,stantinopel hun paspoorten niet teruggegeven,. De Kreta-kwestie zal van Grieksche zijde althans geen oorzaak van wrijving worden. Volgends juiste inlichtingen heeft Vqn.iselos ver klaard, dat de Kamer met betrekking tot de regeling van de staatsinrichting van Kreta niet alleen zou staan met haar streven naar een radicale oplossing van het Kretensische vraagstuk. Intusschen zou zij, om geen nieuwe moeilijkheden te maken, om de pogingen in, het belang van het behoud van deii algemee^en vrede niet te dwarsboom en, en in de overtuiging, dat er geen oorlog uit zou voortkomen, zich vergenoegen met een, nieuwe voorloopige oplossing. De door de beschermende mogendheden in, Ihet leven geroepen staatsregeling zou wor den geëerbiedigd, maar Griekenland zou zich met het bestuur belasten en de Kre tensische afgevaardigden zouden in, de Grieksche Kamer niet meer worden toege laten. Men moest in 'deze formule, die bij de Kretensers misnoegen zou wekken, den wensch zien om den mogendheden ter wille te zijn In politieke kringen te Athene ge looft men, dat Engeland met zijn, oor logsschepen, die zich thans in de Soe- da~baai bevinden, voor heeft, in geval Griekenland den oorlog verklaart, de on zijdigheid van Kreta te waarborgen en te voorkomen dat van Kreta troepen n,aar Griekenland vertrekken. De vrede tusschen Turkije en Italië is nu einde lijk tot stand gekomen. Gisteravond is voorloopige verdrag onderteekend. Het definitieve vredesverdrag zal nog deze week worden geteeklend. Het is waar schijnlijk dat het het Verdrag van Lau sanne zal worden genoemd. Dc afgevaardigden, der beide landen-, die zich achter een voorbehoud ver schuilen, dat de omstandigheden hun, op leggen, verklaren dat zij de groote lij^- nen van de overeenkomst niet kunnen mededeel en. Ongetwijfeld komen die groote lijnen, overeen met wat reeds is openbaar ge maakt, maar zij kunnen er op sommige punten van afwijken,. Er moeten overi gens nog detailkwesties geregeld wor den, die echter in geen geval het werk des vredes meer twijfelachtig kunn(en maken. Turkije heeft nu de handen vrij. In, ambtelijke kringen loopt voortdurend bet gerucht, dat de Sultan morgen een iradée zal afkondigen, dat aan Tripoli en Barka zelfbestuur toekent. GEMENGD. Uit Faca wordt aan de Kpln. Ztg. gemeld, dat men gereed is met de doorboring der Pyreneën in de nabijheid van Canfrune. Toen de Fran- sche en Spaansche werklieden elkander ontmoetten, nadat men het laatste ge deelte van den scheidsmuur door dyna miet had weggeruimd, begroetten zij el kaar geestdriftig. Dank zij dezen tunnel en de spoorbaan, die er doorgelegd zal worden, zal de afstand tusschen Madrid en Parijs met 100 Kilometer worden verkort. Naar aan de Temps uit Madrid ge meld wordt, bestaat daar de meening dat de Fransch Spaansche overeen komst deze week eindelijk geteekend zal kunnen worden, daar men het over de geschilpunten betreffende de grens der Moelwia vrijwel eens geworden is. Gisteren ging er te Madrid zelfs een gerucht, volgens hetwelk Garcia Prieto, de Spaansche minister van buitenland- sche zaken met zijn ontslag gedreigd had, zoo de overeenkomst niet gisteren geteekend werd. De verkiezing voor den R ij k s- dag in het 1ste (paleis-) district te Berlijn is volgens de Voss. Ztg. op 5 November bepaald. De vrijzinnigen, so ciaal-democraten en democraten zullen candidaten stellen. De consuls van Frankrijk, Rusland en Engeland zijn te Wathy aangekomen. Zij slaagden er in om het gezag van 6en prins van Sa mos të herstellen. Het normale bestuur is hersteld. Fransche en Russische matrozen hebben het houden van een constitueerende vergadering be let. Volgens een bericht in de Engel- sche bladen verwacht men morgen een algemeene staking aan de Noord ooster spoor, indien niet eenige man nen, te Newcastle ontslagen, weer in dienst worden genomen. In den omtrek van T i f 1 i s heeft een hevige aardbeving plaats gehad die nogal veel schade aanrichtte. De man, die den aanslag op Roosevelt pleegde, is blijkbaar een gek. Een der dokters, die de wond heb ben onderzocht, verzekerde, dat de kwetsuur niet ernstig is. De kogel zat in het spierweefsel. De dader heet John Schrank, en was vroeger caféhouder in New-York (stad.) Hij is geboortig uit Beieren. De man "werd, onmiddellijk na dat hij het 'schot gelost had, door Roo sevelt secretaris gepakt en op den grond gegooid, waarbij de secretaris hem het wapen ontrukte. Roosevelt maakte, toen de kogel hem trof, bijna geen beweging. Schrank heeft bekend dat hij Roose velt al weken lang is achterna gereisd, met het doel hem bij de eerste de beste gelegenheid van kant te maken. Maar die gelegenheid had zich pas gisteren voor de eerste maal voorgedaan. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is benoemd tot nota ris te Vlaardingen P. Ch. W. 'Baron van, der Feltz, candidaat-notaris aldaar is aan J. de Bruin, te Groesbeek, de eere-medaille der orde van Oranje-Nas- sau, in goud, toegekend. De Rijksmiddelen. September 1912 schijnt al een bij zonder ongelukkige maand voor 'de schat kist te zijn geweest, indien men, tenmin ste uitsluitend rekening houdt met het eindcijfer. De opbrengst van September 1912 was toch slechts f 14,695,445,365, terwijl in September 1911 was ontvan gen f 15,854,323,70\ Wij zijn derhalve f 1,158,878,34 achteruitgegaan. Die slechte indruk vermindert echter, als men enkele omstandigheden, in aan merking neemt. Zoo hadden de Septem bermaanden der laatste jaren voortdurend een groote stijging vertoond. Verleden, jaar was er een nccrès van 16 ton en, de beide vorige jaren telkens van onge veer 7 ton, zoodat men vermoeden kbn„ dat die stijging we! eens wat geringer zou worden. De geheele opbrengst in de afgeloo- pen 9 maanden is f 134,423,665.,275, te gen f 130,627,810,33 in het vorig jaar, zoodat we altijd nog f3,7 95,8 5 4.895 op 1911 vooruit zijn. Nog meer amendementen. Naar de „N. Ct." meldt, heeft de heer Trc.'b ontwerp-Invaliditcitswet een aa '.dementen ingediend, die eigenlijk als een geheel nieuw stelsel!, tegenover dat van het regeeringsonjtwerps te beschouwen Zijn. Christendom en Sociaal-Democratie. Het Centraal Bureau voor de Kathoj* lieke Sociale Actie gaat voort met zijni reeks van vlugschriften uit te geven. Onlangs is reeds nummer 38 verschep nen. Het draagt tot titel: „Chris/ten* dom en Sociaal-Democratie", en is een: e enigs zins verkorte bewerking van een! gelijkelijk betiteld artikel in de „Stim- men aus Maria Laach" van den bekend den Jezuiet Pater A. Lehmkul. Het is een prachtig en actueel vlugH schrift. j' Wij hopen, dat klit acht en dertigste Vlugschrift, dat, gelijk alle vorige, slecht* 1 cent per exemplaar kost, een zeer ruin mé verspreiding zal vinden. En, dit niet alleen door de sociale vexeelnijginlgetnJ maar ook door onze Kath. Kiesvereelni* ginigen on propagan,daclubs. Kamerverkiezingen 1913. Het bericht van de „Tijd", dat het Kamerlid voor Maastricht, !mr. F. J. J,- Janssen, niet voornemens zou zijln, zich! wederom een candidatuur te jaten wel* gevallen, mist volgens de „Limb. Koer.'* allen grond. j Commissie van Voorbereiding her ziening Ongevallenwet. Tot leden der Commissie vaii Voor* bereiding voor het wetsontwerp tot hen ziening der Ongevallenwet 1901 zijn door den voorzitter der Tweede Kameq benoemd de heeren Nolens, Van, Vliet, De Visser, Rink en Schaper, en tot plaatsvervangende led£n_d£-jheenai~Koo— len, De Vlugt," Van Idsinga, Roodhuijzen en Duys. KORTE KRONIEK. Te Amsterdam is gisteren een eleo* triciensstaking uitgebroken bij de firma, Alberts en Kleeft. 'Zij omvat 40 man. Het Stsbl. no. 303 bevat de wet van den 23sten September 1912, hou dende bepalingen tot bescherming vani in het wild levende vogels. B. en W. van Zaandam .hebbent bij den Raad een ontwerp-verorderyng! tot invoering van verplichte winkelslui ting ingediend. Te Arnhem heeft een ingesteld^) enquete betreffende de negen,uursluitingl uitgewezen, dat van de 1031 winkeliers, die de hun toegezonden circulaire invul den 734 voor een dergelijke regeling waren, 119 er tegen, 173 zich onthiel den. LEIDEN, 16 October. Groene Kruis. Onder leiding van dr. j. Schreuder, werd gisteravond in het- Magazijn voor. verplegingsartikelen aan de Pieterskerk- gracht de algemeene vergadering gehou den van de afd. Leiden der Zuid-Holl. Ver. Het Groene Kruis. Na opening door den voorzitter en vaststelling der notulen werd allereerst mededeeling gedaan van de ingekomen stukken, o.a. van candidaatstelling voor 't hoofdbestuurslidmaatschap door enkele afdeelingen. De penningm., de heer Graf, las vervolgens de begrooting voor 1913 voor, sluitend in ontvangst en uitgaaf op f 1700, het geraamd batig saldo is f670, hiervan zal in den loop van het jaar een gedeelte worden besteed voor het uit zenden van kinderen der leden, naar ge zondheidskolonies. Dc voorzitter constateerde dat de ver- eeniging in goeden toestand verkeert. Langzaam maar zeker gaat zij vooruit De penningmeester wees erop, dat de wijkverpleging nog te veel inslikt; zij helpt verschillende personen, die feite lijk bij het Groene Kruis terecht moesten komen. Tot bestuursleden werden herkozen mej. G. van Rhijn, en dr. W. de Jong. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd benoemd dr. J. Schreuder en tot diens plaatsvervanger, dr. J. Boonacker. Dr. W. de Jong, lichtte vervolgens de wijziging toe, welke mede in verband met de uitbreiding van den verplegings dienst, wenschelijk zijn gebleken. De le den hebben voortaan alleen recht op gebruik van artikelen uit het magazijn voor inwonende kinderen, die geen zelf standige positie en geen onafhankelijk! bestaan hebben. Een nieu\V hoofdstuk1

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1