Uit Stad en Omgeving. ontwerp Invaliditeits en Ouderdomswet. De vergadering gaf eenstemmig haar leedwezen te kennen, dat ook in het Ge wijzigd Ontwerp aan onderlinge fond sen van belanghebbenden geen gelegen heid wordt gegeven aan de uitvoering der verzekering mede te werken. Voorts werd betoogd, dat aan arbei ders, welke leden zijn van een onderling fonds, cn als zoodanig verzekerd zijn te gen invaliditeit, vrijstelling van de Rijks verzekering behoort te worden verleend. Zulk een fonds zou aan strenge cischea moeten voldoen, gelijksoortig aan die, welke de Minister in art. 33 van het Ontwerp stelt aan de publiekrechtelijke fondsen. Besloten werd een adres te richten tot de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, waarin op toelating van dergelijke fondsen wordt aangedrongen. Voorts werd besloten het adres zoo veel mogelijk te verspreiden, opdat zij die zich met de strekking ervan kunnen ■vereenigen, gelegenheid hebben hunne adhaesie ermede te betuigen. Een steun voor de binnenlandsche industrie. Door den Ned. R. K. Lederbewerkers- bond „St. Crispijn en Crispianianus" is aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal een adres gezonden, waarin de bond zegt, dat hij van meening blijft, dat door het voorgestelde tarief op het onder- leer, de schoenenindustrie in geen en deele zal benadeeld worden, daar het zoowel voor den export, als voor het binnenlandsch verbruik van het hoogste belang is, dat hier te lande een krach tige kuip- en vatlooi-industrie biijve be staan en zich ontwikkele, terwijl een prijsstijging veel eerder te wachten zou zijn, wanneer het buitenland de con currentie van het binnenland nog meer zou kunnen verzwakken; voor eiken vak man is het duidelijk, dat juist door de groote keuze in de groote verscheiden heid goede soorten onderleder die de schoenfabrikant bij de ongeveer 400 Ne- derlandsche looierijen nog vindt, de bil lijke prijzen voor hem ontstaan. Die groote keuze uitbreiden, door het steu nen der binnenlandsche productie met het voorgestelde matige invoerrecht, dat is naar onze innige overtuiging dienen het waarachtig belang der schoenenin dustrie. De bond zou daarom de verwerping der tariefwet ten zeerste betreuren en die verwerping als een ramp beschou wen voor de Nederlandsche looierij en voor de bij de geheele lederindustrie, de schoenmakerij inbegrepen, betrokken werklieden. Bond van R. K. Werklieden- vereenigin gen ,Te Utrecht had Zondag de plechtige viering plaats van het vierde iustrum van den Bond van R. K. Werklieden- vereenigingen in het Aartsbisdom. De feestelijkheden vingen aan met een Lof in de Kathedraal, waarin als feestrede naar optrad de Bondsadviseur, de Zeer- eerw. heer F. X. W. Bult. In dichte drommen begaf men zich na afloop van deze plechiigheid naar het Si. Josephgebouw, waar te half twee in de smaakvol versierde zaal vol giilde- banieren de groote algemeene vergade ring aanving. De bondsvoorzitter, de heer M. van jWijk, van Zwolle, hield allereerst een openingsrede, waarin hij de geschiedenis van den Bond, gesticht in October 1892 in Zwolle met vijf afdeelingen en 70 leden, en die nu 40 afdeelingen tdt met ruim 8000 leden. Daarna werd het woord verleend aan den secretaris Van den arbeid, den heer Hf. Brouwer van Hilversum, die eene rede hield over „Het verzekeringswezen en de coöperatieve levensverzekerings maatschappij Concordia voor de Bonds leden". Mr. P. J. Reijmer sprak vervolgens over „Sociale wetgeving en Staats socialisme". Na deze rede verscheen Z. D. Ji. jMgr. H. van de [Wetering ter vergadering. De Bondsadviseur, pastoor Bult, sprak 'Mgr. namens de aanwezigen toe, hem dank brengend voor den grooien steun, 'dien de bond steeds van hem heeft ge noten. Onder langdurige geestdriftbetuigingen betrad daarop de Aartsbisschop het po dium en sprak de vergadering toe. „Mannen, broeders, ik ben hier ge komen om U een blijk te geven van mijn bijzondere belangstelling in de viering van uw vierde lustrum van den Bond en tevens omdat dat een schoone gelegen heid geeft dank en voldoening uit te spreken voor den goeden geest, die op dit oogenblik heerscht. Laat men niet beweren, dat de Kerk niet meegaat met haar tijd, want dan vraag ik U: Zie de sociale quaestie. [Wie heeft deze beter beschouwd dan de onsterfelijke Paus Leo XIII in zijn grootsche encycliek? (Applaus). Ik vraag U verder, wie mag er wijzen top een zoo groot sociaal leven, waar duizenden, door Haar bezield, zich stellen en opofferen aan den evenmensch? Dit is de waarlijke liefde voor den even mensch. iWie heeft ooit kunnen bereiken, om [duizenden en duizenden in vuur en vlam [te zetten voor de sociale quaestie? Dit jis de macht der Katholieke Kerk, die .wordt gevoeld in de wereld en daarom bestreden. .Wij allen willen haar trouw blijven en verdedigen. Wij stellen er een eer jn, kinderen ie zijn van de Kadio'.ieke Kerk; Kaiholiek boven en in aües. En waar de Paus, Z. H. Pius X,. de geloovigen van de geheele wereld terug dringt naar de H. Eucharistie en de geloovigen van heel de wereld aanspoort dikwijls zich met Jezus te vereenigeii, laten wij dan ook daaraan gehoor ge\en cn dikwijls na-deren tot de H. Sacra menten. Door die innige vereeniging met Jezus Christus zullen wij hooren den harieslag van Jezus Christus' liefde, als LC.iniaai de H. Joannes, die aan de borsi van Jezus heeft gerust bij het laatste Avondmaal. En wanneer de ware Christenliefde ons doordringt, zal men begrijpen, waarom hei noodig is zich te vereenigeii. De Katholieke vereenigingen werken op de eerste plaats tot de godsdienstige en zedelijke verheffing, en daarnaast aan de stoffelijke belangen harer leden. Zoo gaan wij den bloei der R. K. ver eenigingen tegemoet. Moge steeds Gods zegen over U en uw werk dalen." Dan knielde de menigte en ontving van Monseigneur den Bisschoppe ijken zégen. Een langdurig en donderend applaus volgde op deze rede. Nadat Mgr. de zaa! had verlaten, werd de vergadering gesloten. Een groote ommegang "had vervolgens door de siad plaats met 70 banieren en 7 muziekkorpsen langs hei bisschoppelijk paleis in de Alaliebaan, waar de Aarts bisschop vanaf hei balkon den stoet gade sloeg en langs de woning van den burge meester, waar het Wilhelmus werd ge speeld. Ten slotte werd de stoet in de Obrechtstraat ontbonden. KORTE KRONIEK. De heer j. L. Becking, oud-lid var de Algemeene Rekenkamer, is te 'sGra- venhage in den ouderdom van 8S jaar overleden. De heer Becking in 1879 lid van de Rekenkamer geworden, was dit gebleven tot een paar jaar geleden. De gewone audiëntie van den mi nister van financiën zal op Donderdag 17 dezer die van den minister van oorlog ad interim minister van marine op Vrij dag 18 dezer niet plaats hebben. De Vrijzinnig-democratische kies- vereeniging te Haarlem besloot gister avond met alg. stemmen in zake de herstemming in district III de Candida- ten der S. D. A. P. te steunen. Eem innige verbroedering LEIDEN, IS October. Leidsch Kruisverbond. In het bondsgebouw hield het Leidsch Kruisverbond gisteravond een ledenver gadering, wegens ontstentenis van den, heer A. H. j. Engels, geleid door den heer G. Molkenboer, secreiarls, die de vergadering met den Christelijken groet opende. De notulen werclen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Eenige mededeelingen werden gedaan. Ter geiegenheid van het jubilé van den geestelijk-adviseur, den W.Eerw. pater Kliiken, heeft het bestuur namens de vereeniging den jubilaris gecomplimen teerd en hem de bijeengebrachte feest gaven aangeboden. Gedurende de win termaanden zullen geregeld om de 2 mdn. vergaderingen worden gehouden aan de voorbereiding van een jongens- bond wordt gearbeid evenals aan de uit voering van een kinderoperette. Tot afgevaardigde naar de bondsver gadering werd benoemd de heer G. 'Mol kenboer en tot plaatsvervanger de heer J. A. Warmerdam. Daarna kwam in behandeling de be schrijvingsbrief voor de algemeene ver gadering. Besloten werd de aftrende be stuursleden opnieuw te verkiezen. Aan het einde der vergadering dankte de W.Eerw. pater Klöken voor de be langstelling hem bij zijn jubilé getoond, 't Was voor spr. een groote verrassing geweest, dat het Kruisverbond hem met een stoffelijk blijk van waardeering had vereerd. Heeft spr. ook voor de leden dezer vereeniging een hartelijk gebed ge stort, spr. wil zijnerzijds hieraan iets an ders toevoegen en overhandigde daarom aan den voorzitter een enveloppe met in houd. Daverend applaus volgde op deze woorden. De Voorzitter dankte pater Klüken voor zijn groote welwillendheid. Een drietal nieuwe leden werden nog geïnstalleerd, waarna de vergadering met gebed werd gesloten. In de gistermiddag te half vijf ge houden vergadering van hei hoofdbe stuur der JLeêdsche Maatschappij van Wel dadigheid, werd verslag uitgebracht over het jaar 1911. De voorspelling, dat in den afgeloopen winter veel van de Maatschappij zou ge vergd worden, js v-olkomen bewaarheid geworden. Ongeveer f1700 is er meer uitgegeven dan in h.el jaar te voren. Nie mand behoefde afgewezen te worden die hulp vroeg en deze na grondig onder zoek ook bleek te verdienen. Het wonen jn de arbeiderswoningen wordt nog steeds op prijs gesteld wat blijkt uit h.t feit dat hei aantal sollici tanten nog steeds toeneemt. De Hu.[dank had op 1 januari 1911 van de 1 ie vorderen f 13.871.91 en heef: geleend f 22.864.80. In 'helr.: *c .werd terugbetaald f2 '12 dus op 31 Diecember 1911 TTiog terug te vorde ren i -eder do,et zich het- zc v voor als een jaar ge leden, end bedrag be- 1. ik kleiner is geworden, heigeen vcor een groot deel moet worden toege schreven aan .de oprichting van de vele voorschotbanken in den laatstcn tijd. De rekening en verantwoording van den penningmeester werd onderzocht en accoord bevonden .door de ge: n-uitteer den, de heeren S. Thors en F. 1H. C. Baeri. Het hoofdbestuur .is thans a's volgt sa mengesteld: rnr. J. A. F. Coebergh, voor zitter; mr. J. 'H. Goudsmit, -v.ice-voorzit- ler anr. J. Th. C. Viruly, penningmeester dr. A. ,W. Kroon Jr., secretaris; mr. C. F. J. Cosijn, Q. Gerings, prof. mr. J. E. Hecres en S. J. Ie Poole, leden. Bij1 beschikking van den'minister van binnenlandsche zaken is, voor het tijdvak van 16 dezer tot en met 31 De cember, benoemd tot assistent voor de natuurkunde aan de Rijksuniversiteit al hier H. A. Kuypers. Gedurende het 3e kwartaal van dit jaar bedraagt het aantal bezoekers van hi et rijksmuseum van Oudheden 4223, het rijks ethnographisch Museum 168'7 en het rijksmuseum van natuurlijke historie 3192. De heeren J. Botermans alhier en J. de Graaf te Zoeterwoude zijn door den Minister van Waterstaat benoemd tot schatters van 300 percee'en te ont eigenen grond van af Dei Devi tot de grens dezer gemeente. ROOMSCHE AGENDA. Woensdag 8 uur 's avonds, St. Jo zefszaal, Rapenburg 52. Bioscoop-voor stelling. Donderdag S uur 's avonds. St. Jo zefszaal, Rapenburg 52. Geloof en We tenschap voordrachten van mejuffr. Ha rry van der Harst. H1LLEGOM. Tol hoofd dcr 1 April a.s. te openen Chr. school voor M. U. L. O. te Waddingsveen is benoemd de heer L. Boomsma, thans onderwijzer aan de Chr. Burgerschool voor M. U. L. O. al hier. NIEUWKOOP. Van af 19 Octr. a.s. zal schouw worden gedreven over toch ten, vaarten ,slooten, bruggen, enz. in den Nieuwkoopschen polder gelegen. NOORDWIJK. In café „Het Fortuin" vergaderde gisteravond de afdeeling land- en tuinbouw arbeiders- van den Ned. R. K. Volksbond. De Z.E. Heer Pastoor, algemeen adviseur, opende met gebc'J, waarna terstond de verkiezing van een voorzitter plaats had. Met groete meer derheid zag de Heer G. v. d. Weijden Lz. zich als zoodanig gekozen. Daarna werden er afgevaardigden ge kozen naar de vergadering* die St. Deus Dedit te Haarlem op 27 Oct. belegt met de afgevaardigden van alle bij haar aangesloten vakorganisaties. Op deze vergadering zal het concept van een col lectief arbeidscontract behandeld wor den, dat samengesteld is door een com missie, bestaande uit 5 werkgevers en 5 werknemers. Tot afgevaardigden wer den gekozen de Heeren G. v. d. Weijdi'.i Lz. en A. van Kesteren, tot plaatsver vangers-dito de Heeren Jan de Haas en G. Hoogervo Voorzitter wees er vervolgens op, gens een regle- mcntsartikel van de .\oordwijksche af deeling van deu Ned. R. K. V., ieder lid dier afd. verplicht is, zich aan te sluiten aan een opgerichte vakafdeeüng, waarbij hij krachtens zijn vak behoort. Spr. wees de aanwezigen op hun verplichtingen ten deze. Nog wees hij er op, dat de contributie, door de afd. af te dragen aan St. Deus Dedit, waarschijnlijk maar voor een klein deel door de leden zal behoeven gedragen te worden de kas van de hoofdafdeeling zal wel bijsprin gen. 1 Daarna werd de vergadering met ge bed gesloten. NOORDWIJKERHOUT. Tot bestuurs leden van de onlangs opgerichte Zang- vereeniging zijn gekozen de heeren H. Brouwer, J. Corel en H. van Leeuwen, resp. als voorzitter, secretaris en pen ningmeester. SASSENHEIM. Van gemeentewege wordt aan de wekkers bij de brand spuiten een alarmhoorn verstrekt. WARMOND. Gisteren is aan de in gezetenen een circulaire verzonden, die ten doel heeft hier op te richten een af deeling van hei „Groene Kruis". De voor deel en aan zulk een vereeniging verbon den, worden duidelijk uiteengezet. Het is zeker w.el de vermelding waard, hoe weinig sterfgevallen hier in den laatsten tijd voorvallen. Sinds een half jaar is er slechts één begrafenis ge weest op het Katholiieke kerkhof. In de eerste dagen van November zal Si. Caecilia een zang- en harmonie- concert geven. WASSENAAR. De gemeenteraad ver gadert .Vrijdag a.s. des voorin, te negen uur. Aan de orde zijn: Reclames H. O. Be- drijfsverordening gasfabriek. Instructie gasmeester. Instructie boekhouder der gasfabriek. Vaststelling van sal'aris van het personee1. Voorstel om de pensioen bijdragen der onderwijzers voor reke ning der gemeente te nemen. Ontslag ambtenaar van den Burgerl. Stand. Be noeming leden der Gascommissie. Reke ning en begrooting van het Burgerl. Armbest. Wijziging der Alg. Politie-Ver- ordening. Verzoek verhooging subsidie voor den omnibusdienst. Begrootinig 1913. Heffing van opcenten op de hoofd som der Personeele Belasting inplaats van H. O. Begrooting uitbreiding plant soen. aan het Slooteinde. GEWESTELIJK GEMENGD. Uit Sassenheim is te Rotterdam aangebracht de 12-jarige D. G. wonende op de Veemarkt aldaar, die op een fiets welke hij bij C. B. i n de Hugo de Groot straat had gehuurd er van door was ge gaan. Te Sassenheim kon de jongen niet verder. De hond van den heer B. aan den Beekbrug te L i s s e bracht gisternacht een bezoek in het kippenhok van den bloemist O, aldaar. Van de twaalf kip pen cn een haan bleven er maar vier in leven over. Een konijn, dat bij de kippen in het hok liep werd eveneens doodgebeten. B. is bereid de schade te vergoeden. Kerknieuws. Gouden Congregatie-jubileum. Op luistervolle wijze viert de Con gregatie van Maria Onbevlekt Ontvan gen en van den H. Aloysitis te Amster dam dezer dagen haar vijftigjarig be staan. Een feesttriduum was ter voorberei ding vooraf gegaan, geopend met een plechtig Lof door den hoogeerw. provin ciaal pater J. Vogels S.J. en gepredikt door den bezielenden redenaar, den ijvtv- vollen Maasirichtschen Congregatie-direc teur pater H. van Ruth. Zondagmorgen werd door Z. D. H. Mgr. Callier, bisschop van Haarlem, een poniitïcale li. Mis opgedragen, waarbij Mgr. werd geassisteerd door den hoog- eenv. heer Mgr. Jansen, deken der stad, als presbyter assistens, door de zeer- eerw. paters superior A. M. Danie's S. J. en J. M. A. Heydenrijck S. J. als diaconus en sub-diaconus nrissae cn door de zeereerw. paters V. Everdingen S.J. en pastoor A. Rubert als diaconi thronae. Te 1 uur maakten de raad der con gregatie, feestcommissie, oud-prefecten en jubilarissen hunne opwachting bij Z. D. H. Mgr. A. J. Callier. De wéleerw. pater Th. Appelman bracht Mgr. dank namens het bestuur en de geheele congregatie voor de eer hun ten deel gevallen, doordien Z. D. H. persoonlijk heeft willen komen bij het gouden jubileum. Hierop sprak Mgr. in kernachtige be woordingen tot de aanwezigen. Ik heb met vreugde aan de uitnoodiging willen gevolg geven, en ben gekomen, om op uw gouden feest de H. Mis op te dragen om daardoor te kunnen toonen, hoe hoog ik het werk der congregatie acht. Van daar immers gaat een ontzaglijke kracht uit, daar wordt getracht de zuiverheid des harten ongeschonden te bewaren. Wat kan een congregatie niet veel goeds bewerken, vooral in een stad als Am sterdam, waar de goede zeden zoo vele gevaren loopen. Wat heeft uwe congre gatie niet veel goeds uitgewerkt.. Al kunt gij allen geen 50 jaren congre- ganist zijn als de hier tegenwoordige jubilarissen, de lange tijd doet het niet, de jaren kunnen wij ons niet geven, dat ligt in de hand van God, maar op de volharding komt het aan, volhardt dan als goede congreganisten tot het einde toe." Daarna werd door Mgr. aan dc aanwezigen de zegen gegeven. 's Avonds wrerd een Solemneel lof op gedragen, waaronder predicatie opdracht en uitreiking van de herinnerings-me- dai 11e. Na het solemneel Lof, dat van half acht tot kwart voor tienen duurde,was er gezellig samenzijn. Academienieuws. Intreerede van prof. dr. J. Schrijnen. Gistermiddag te 2 uur aanvaardde Dr. J. Schrijnen, aan wie van wege de St. Radboudstichting een bijzonderen leer stoel is opgedragen aan de Rijksuni versiteit tc LJtrecht om onderwijs te ge ven in de vergelijkende klassieke taal kunde en in de kuituurgeschiedenis dei- christelijke oudheid,- in het Groot Audi torium zijn ambt met het houden eencr redevoering over „Sociale klassieke taal kunde." Spr. toonde in een breed betoog aan, dat de taal is een sociaal feit, haar vorming en nuanceering dankend aan sociale toestanden. Aan de gewone toespraak tot cura toren enz. ging deze keer vooraf een toe spraak tot de hoogwaardige Bisschop pen van Nederland en de Edelgrootacht- bare heeren Curatoren en Bestuursleden der St. Radboudstichting en luidde als volgt: „Vergunt mij U, mijne diepge voelde erkentelijkheid te betuigen voor de eer, dat ik door U, tot dezen leerstoel geroepen werd. Ik ben mij ten volle bewust van hetgeen gij van mij vordert en voel heel het gewricht dcr verantwoor delijkheid. Gij hebt mij belast met het onderzoek en onderwijs der kuituur dier eerste eeuwen, die de wiegetijd waren van het christendom, die te aanschouwen geven het leven onzer voorvaderen in het geloof en in de beschaving. Gij hebt gemeend te .midden eener moderne sa menleving die zoo vaak het juk van den Christus tracht af te schudden, te moe ten wijzen op eene periode, waarin ge loof was vitale kracht, doordringend alle faktoren van het kultuurleven. Maar daar naast hebt gij gedacht aan de wetenschap van het woord. Niet slechts omdat aan de St. Radboudstichting uiteraard geen enkele tak van wetenschap vreemd mag blijven, niet slechts omdat Gij volgaarne medewerkt, waar het geldt de handen in een te slaan en gemeenschappelijk den opbouw der wetenschap in haar ruim- sten vorm in den lande te bevorderen maar vooral ook omdat het menschel ijk woord heeft zijn prototype in 'tmensch- geworden Woord, dat in den beginne was bij God, hetwelk alles is geworden en Waarin het Leven en het Licht der mensclien." Onder de aanwezigen bevond zich o.a. Mgr. H. v. d. Wetering, Aartsbisschop van Utrecht. Kunst en Wetenschappen. Kon. Academie van Wetenschappen' Gistermiddag vergaderde te Amster dam de afdeeling der'Academie, bestemd voor de taal-, letter-, geschiedkundige- en wijsgeerigc wetenschappen, waarop prof. j. V. de Groot O. Pr. een lezing hield over „lapsing intelligence". Op een desbetreffend verzoek van don voorzitter, prof. P. D. Chantepie de Ia Saussaye, verklaarde professor inr. S. J. Fockema Andreae en professor dr. J. Blok te Leiden zich bereid de afdeeling te vertegenwoordigen op het Intern. Congres voor historisch onder zoek, dat van 3 tot 9 April 1913 te Lon den zal worden gehouden. Sport. Leidsche Kegelbond. Door den Leidschen Kegelbond zijn uitgeschreven kegelwedstrijden te hou den van 19 October tot 2 November '12., met het volgende programma. Korpswedstrijd. Alleen open voor Clubs aangesloten bij de L. K. B. te houden op Vrijdag 25 Oct. a.s. op de Kegelbaan der Sociëteit Amicitia, 'sav. van 8—12 uur. Iedere club komt uit niet 5 personen, die ieder 10 achtereenvol gende ballen werpen. De clubs mogen uitkomen met 2 vijftallen, echter lean slechts één vijftal een prijs winnen. Beschikbare prijzen zijn le pr. zilve ren lauwerkrans. 2e pr. groote zilveren medaille. 3e pr. kl. zilv. medaille. Personeele wedstrijd (kampioenschap van Leiden). Alleen open voor de leden van de L. K. B. te houden op de kegel baan der sociëteit Concordia, op Maan- 21 Oct. en Dinsdag 29 Oct. des avonds van 812 uur. Iedere deelnemer kan in dezen wed strijd slechts één kaart van 10 ballen werpen. Prijzen le pr. Kampioenschap van Leiden 19L2. Gouden medaille. 2e pr. verguld zilveren kegel. 3e pr. zilv. kegel. Vrije baan wedstrijd. Opengesteld voor alle Leidenaars, te houden op de kegel baan van de Burcht vanaf Zaterdag 19 Oct. tot en met Zaterdag 2 Nov. eiken avond van 812 uur benevens Zondag 20 en 27 October des middags van 26 uur. Kaarten van 6 worpen bij de heeren Commissarissen te bekomen. Voor deze wedstrijd worden minstens 1000 kaarten geworpen. Zijn deze in de 14 dagen niet geworpen, dan wordt de wedstrijd met een week verlengd. Prijzen 10 kunst voorwerpen resp. ter waarde van 30,20, 15, 12, 10, 7, 6, 5, 3, 2 gulden. De prijswinners kunnen voor deze be dragen kunstvoorwerpen naar hunne keuze koopen en het geld tegen kwitantie van den leverancier bij den penningmees ter der L. K. B. ontvangen. Wanneer de duizend kaarten Zatei- dag 2 Nov. afgeworpen zijn, wordt de wedstrijd dien avond om 11 uur geslo ten, waarna direct de prijsuitdeeling] plaats heeft. Wordt de wedstrijd ver lengd, dan heeft de prijsuitdeeling Za terdag 9 Nov. plaats. Op de Zaterdagen en Zondagen is te vens een haas als dagprijs te verdienen. Schaken. Zondag 24 November wordt te 's Gra- venhage een door de Schaakcourant uit geschreven nationale wedstrijd gehoudea in vier klassen. Concours Hippique te New-York. Naar wij vernemen, zullen ritmeester, van Gellicum en de luitenants Coblijn, Labouchère en Mathon einde November naar New-York vertrekken, om met Black Paddy, Dreadnought, Irène, Po- werfull, Spes en Held of Bles deel te nemen aan het concours hippique aldaar. N. R. Ct. Rechtszaken. Haagsche Rechtbank. Het O. M. bij de Haagsche Recht bank eischte gisteren nog tegen J. J. V. te Leiden, die een ander met eenl hamer voor het hoofd sloeg en hent daardoor niet ernstig verwondde, 14 da gen gev. J. T. was onder Wasslenaar aan 't stroopen in gesloten jachttijd opi het landgoed der familie van Brienen1. De rijksveldwachter aldaar wilde hem. zijn geweer ontnemen, doch T. verzette zich volgens het proces-verbaal van den beambte daartegen. Het igeweer was door den veldwachter afgenomen, maar T. had het hem weer ontrukt, waarop de beamb te het geweer had getaxeerd op f 5. Het O. M. wees er op, dat bekl. ditl jaar ook reeds tot gevangenisstraf was veroordeeld wegens wederspannigheid'. De toen opgelegde straf van 8 dagen! schijnt weinig indruk op hem te hebben! gemaakt, reden waarom de eiscli nu leid de: 2 maanden gev. L. W. te Leiden' had te Oegst- geest op een voetpad gereden met zijn! rijwiel en was deswege door den kan[- tonrechter veroordeeld tot een geldboete1.' Bevestiging werd gerequireerd van dit vonnis, waarvan W. in hooger beroep was gekomen.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2