Uit Stad en Omgeving. fabrikanien tot afschaffing van den nacht- arbeid te brengen, te steunen. De commissie van beoordeeling wordt gevormd door de tegenwoordige bemi-d- delingscommissie. De commissie is be voegd, ter vorming van haar oordeel, al daigene te doen wat zij noodig acht. Niet minder dan 130. iWij hadden het 1.1. Zaterdagavond over de populariteit van de bioscoop. Ter illu stratie nog het volgende: De „Standaard' heeft vernomen, dat ten stadhuize te Am sterdam niet minder dan 130 .aanvragen in behandeling zijn voor het openen in de hoofdstad van bioscoop-theaters. Van hoevele zal er een opvoedende, verheffende en veredelende invloed uit gaan? En van hoevele een demoralisee- rende en verlagende? KORTE KRONIEK. Minister Talma heeft het eere-lid- maatschap aanvaard van de in 1913 te Siitard te houden tentoonsiellng van nij verheid, handel, landbouw, kunsten en wetenschappen. De gewone audiëntie van den mi- nistre van landbouw, nijverheid en han del zal Woensdag niet plaats hebben. LEIDEN, 14 October. Geloof en Wetenschap. Donderdag a.s. opent de Vereeniging Geloof en Wetenschap het nieuwe ver- eenigingsjaar met een voordracht-avond van Atejuffrouw Harry van der Harst. Bij den aanvang van dit nieuwe ver- eenigingsjaar zij het aan het Bestuur der vereeniging gegund langs dezen weg met een enkel woord een beroep te doen op de belangstelling en den steun van Leiden's Katholieken. Gedurende den korten tijd van haar bestaan (10 Februari 1909 was de op richtingsdatum) is de vereeniging voor velen ongetwijfeld geweest een bron van ontspanning, ontwikkeling en kunst genot; ten einde zulks onmiddellijk te beamen, herinnere men zich slechts de namen van spreTters als: Hugo Verriest, 'Mevrouw Wensma-Kassen, Dr. Gerard Brom, Prof. Knaapen, Deken Dessens, Pater van Wel, Kapelaan Bekkers, Pa ter Molkenboer, Alph. Daudy, Dr. Taver ne. Dr. Mol Ier, e. a. Ten einde op den ingeslagen weg te kunnen voortgaan, d. i. aan de leden te kunnen blijven voorstellen, gelijk tot he den geschiedde: het puik der redenaars en voordracht-kunstenaars, doet het Be stuur hierbij een beroep op de belang stelling en steun van de Leidsche Katho lieken. Het bedrag der contributie (f2.50) kan voor slechts weinigen een beletsel zijln om als lid tot de vereeniging toe te tre den. Het Bestuur spreekt derhalve het vertrouwen uit, dat het ledental weder om aanzienlijk moge toenemen, opdat het uitnoodigen der eerste krachten niet behoeve af te stuiten op eene te zwakke kas. Voor het komende seizoen is het Be stuur o.a. met de volgende sprekers in onderhandeling getreden: Kapelaan Wil- lenborg, pater de Bruijn, Alph. Laudy, pater van Well, e. a Nederl. R.K. Volksbond. Voor de 13e maal waren gisteiravond de bondsleden in hun gebouw saamge- komen om het jaarfeest te vieren. De groote zaal en de tribune waren stamp vol. Den Voorzitter, den heer W. de la Rivière, de aanwezigen verwelkomende, speet het, dat de beminde adviseur, pa ter Zuidgeest, door ongesteldheid ver hinderd was aanwezig te zijn, zoodat nvij zijn pittig, opwekkend woord moeten missen. Spr. hoopt, dat pater Zuidgeest spoedig hersteld zou wezen. In aansluiting aan de berichten in de ^.Leidsche Courant" over de oprichting van een bioscopoonderneming vroeg spr. de belangstelling van zyp gehoor voor 'deze nieuwe instelling. Spr. citeerde een ,en ander uit ons artikel in het vorig num mer. In hoofdzaak gaat de nieuwe bios coop tegen de slechte; wij willen „gpe- )de waar" leveren imet jopvoedende kracht. Over twee of drie weken is de eerste voorstelling te verwachten. Bij voorbaat dankte spr. de onderaf deel ingen, die haar medewerking voor dit feest verleenden. Hierna begon de afwerking van het feestprogramma. Alle aanwezigen zon gen onder begeleiding van de Harmonie uit volle borst het bondslied. De beide zangvereenigingen „St. Cecilia" brach ten vervolgens onder leiding van den heer L. J. W. Beijersbergen van Hene gouwen, een drietal liederen van Wierts ten gehoore. Was „Voor 't Konings kind" niet geheel en al zonder foutjes, de beide anderen, t.w. „Mooi Anneke" en ,,'t Kosterken" werden onberispelijk en met goede voordracht gezongen. Jam mer is het bij dit koortje, dat de man nenstemmen door onvoldoend aantal te zwak zijn. Zijn er onder het mannelijk gedeelte der bondsleden getu liefheb bers voor zang?. De harmonie „St. Gregorius" direc teur de heer H. P. Smeele, maakte zich verdienstelijk door het uitvoeren van ver schillende goede muzieknummers. Zij bracht o.a. wederom de Priestermarscb ttiet veel succes ten gehoore. Vondel kwam ditmaal uit met het oor spronkelijk tooneelspel van J. Broekhof Bzn., „Kapitaal en Arbeid". De strek king van djt stuk is a/i.tj-so.cia li slisch De schrijver vat zijn opzet saam in het geen hij de fabrikant Ballem in 't slot- tafreel laat zeggen, dat evenmin als de werkgever zijn volk" mag afbeulen, even min ook de werkman te hooge eischen mag stellen. Doorgaans is hij onbe kend met de omstandigheden, waarin de werkgever verkeert. Het hooge gebod der naastenliefde geldt voor werkgever en werkman beiden. Het werkvolk van Ballcn's fabriek was door de socialisten opgeruid en tot sta king a-ngespoord, ondanks dat Ballem het type was van goed patroon, die zijn werkvolk, niettegenstaande de heer- schende slapte, niet wilde ontslaan en daarom aan den jood de voorraad goe deren in 't verlies verkocht. Het stuk laat duidelijk zien, tot welke uitersten het werkvolk vervalt, als het zijn oor leent aan socialistische raddraaiers en niet luistert naar de stem van een be zadigd en makker. Enkele overdrijvingen doen wel eenige afbreuk van den opzet. Het schenken van alcohol in het le bedrijf geschiedde b.v. te veelvuldig de grootste dronkaard slaat zóóveel glaas jes niet in zoo'n kort tijdsbestek door het keelgat Er werd vlot en goed gespeeld. Had Vondel bij de voorbereiding een gewel digen tegenslag, omdat op het laatste oogenblik door droeve omstandigheden twee personen uitvielen, die de hoofd rollen vervulden, hun remplaganien deden hun uiterste best, zoodat het gemis bijna niet gevoeld werd. Een langdurig ap plaus viel den spelers ten deel. Na de pauze kregen wij een luchtig biijspelleijeEen half uur in doods angst, een echt lachsucces. De regie was bij de heer Joh. Wago- mans in goede handen, terwijl] de heer Kouwenburg voor een uitstekende gri- meering had gezorgd. Een collecte voor Hulp in Nood bracht f7,871/2 op. St. Hubrecht. Gistermiddag vergaderde het bakkers-, banket- en suikerbewerkersgilde St. Hu brecht, afdeeling van den Ned. R. K. Volksbond, onder leiding van den heer W. J. de Gooijer. Nadat de notu'.ei door den secretaris, de.i heer A. van derAarA waren gelezen en goedgekeurd, werden door den voorzitter eenige mededeelin- gen van huishoudelijke.'] aard gedaan. Be sloten werd ten opzichte van het ge beurde op het congres tot afschaffing van nachtarbeid mee te-gaan met hetgeen het hoofdbestuur ten deze deed en nog zal doen. Voor de propaganda werden vele exemplaren van het vakblad verspreid en de hulp van de propagandaclub St. Bo- nifacius ingeroepen, die als steeds be reid was mei een hoofdbestuurslid de ongeorganiseerde R. K. bakkers te be werken. Het bestuur hoojrt op de jaar vergadering, welke 27 October wordt ge houden, de nieuw aangeworven leden te installeeren. Die bondsvoorzitter, de heer P. L. van der Helm, te Delft, sprak vervol gens een opwekkend woord ter aan beveling van de organisatie. Want al al heeft de Leidsche afdeeling reeds veel gedaan en zou op haar toegepast kunnen worden, dat goede wijn geen krans be hoeft, daar staat tegenover dat onbe kend onbemind maakt. Spr. wijst op de plichten van de georganiseerden. Zij moeten in de werkplaatsen de eendracht bewaren, omdai de patroons dikwijls pro fiteeren van de tweedracht der werklie den. De besluiten der afdeeling moeten stipt nagegaan worden; in woord en geschrift moet ieder lid propaganda ma ken. Talrijke verbeteringen zijn reeds door de kracht der vakbeweging be reikt; spr. haalde hiervan verschillende voorbeelden aan. Men zoeke deze ver beteringen niet lokaalimmers, is in een bepaalde streek iets bereikt, dan doet dit zijn terugslag eiders gevoelen. De con tributie, waartegen sommigen bezwaren opperen, is niet hoog in vergelijking met de behaalde voordeelen. Enkelen verlan gen directe voordeelen, bv. door een zie kenfonds aan de vakorganisatie te ver binden. Spr. is daar beslist tegen, omdat de vakbeweging den economischen strijd moet voeren en het bedrijf moet regelen, terwijl een ziekenfonds beter in een al gemeen e vereeniging, als de R. K. Volks bond, kan bestaan. Spr. zou echter voor den iaaisten wensch zwichten, mits een ziekenfonds niet gaat teren op de voor de vakactie benoodigde en gestorte gel den. De organza Lie behoort voorop te staan, en het 'zienfonds moet slechts stcunmiddel wezen. Spr. hoopt dat St. Hubrecht veel succes met haar propa ganda zal hebben. De voorzitter zeide, dat het bestuur voornemens is na de jaarvergadering de oprichting van een ziekenfonds ter hand te nemen. Na de rondvraag werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Sint Jozefsgezellen-vereeniging. Gisteravond, op de gewone verplichte bijeenkomst van de Sint Jozefsgezellen, werd op feesielijke wijze de verjaardag van den Weleerw. praeses, kapelaan Th. van de Laar, gevierd. Bij de komst van den praeses, in ge zelschap van de heeren van den raad van bestuur, werd een spontaan en da verend „Lang zal hij leven" aangeheven, gevolgd door den Gezellenmarsch. Daarna werd de praeses toegesproken door den heer G. M. P. van Cleef namens de vierhonderd leden der vereeni ging. Spr. vergeleek dezen dag met den verjaardag van een vader van een groot gezin. Dagen te voren wordt zulR een feest voorbereid. Ook wij hebben lang te voren, aldus spr., er over beraamd, hoe uw verjaardag te vieren. Gij zijt hier onder ons als een vader in zijn gezin. En wij zullen u nu op dezen dag ook door een bijzondere daad, door het aanbieden van een geschenk, toonen, dat wij u hoogachten en eeren. Spr. bood vervolgens onder luid ap plaus der leden den jubilaris een leun stoel aan, daarbij den werisch uitspre kend, dat de praeses lange jaren, ook als pastoor, dit meubelstuk moge ge bruiken en dan steeds met genoegen moge denken aan de Sint J ozefsgez ellen- vereeniging te Leiden. De fraaie leun stoel is in denzelfden stijl als de zes stoelen, die den praeses op zijn 121/2- jarig priesterfeest zijn aangeboden, en is vervaardigd in het atelier van den heer A. J. Hartwijk, lid der vereeniging. Nadat het muziekkorps onder de be voegde en begeesterende leiding van den heer Schinck eenige vroolijke nummers ten beste had gegeven, nam de praeses zelf het woord. De hoofdgedachte van commissaris van Cleef, aldus spr., nl. de vergelijking me; den verjaardag van een huisvader, heeft mij ten zeerste ge troffen. De lasten, die op mij drukken als „vader" van een vierhonderd leden tellend gezin zijn wel zeer zwaar, maar ze worden verlicht door den ijver van de mede-bestuurderen dezer vereeniging. Geen vader kan zich in zijn gezin op z'n verjaardag geiukkiger gevoelen dan ik te midden van mijn „jongens". Spr. dankte vervolgens voor het geschenk; 'twas te veel, spr. had zoo iets niet durven en mogen verwachten. Ten zeer ste was spr. getroffen door de ovatie, die hem was gebracht, e i die zoo spon taan was, zoo oprecht gemeend, op geweld uit het hart. Dezen dag, aldus spr., voel ik weer eens op bijzondere wijze met welke innige banden ik ver bonden ben aan de Sint Jozefsgezellen- vereeniging, hoe die vereeniging mij trekt. Met zijn hartelijken dank spreekt spr. zijn besle wenschen uit voor de verdere toekomst der leden. Een langdurig applaus volgde op deze hartelijke en geestige toespraak. Hei verdere gedeelte van den avond werd aangenaam doorgebracht met vroo lijke muziek en aardige voordrachten. Futura-uitvoering. De R. K. Tooneeivereeniging Futura vierde Zaterdagavond haar eersten ver jaardag met een uitvoering in de zaal van Zomerzorg. De leden, hun dames en de vele genood'igden en andere be langstellenden werden door den voorzit ter, den heer A. Swane, hartelijk ver welkomd. Is de eerste uitvoering, die de gezellen van de R. K. drukkerij Fu tura, als leden eener R. K. vereeniging geven, want toen-in hei voorjaar een uitvoering in Dn Nord plaats had, was de vereeniging nog n e. als een R. K. ge constitueerd. Zij hee't ecft+er gemeend kleur ie mee.en bekennen tegenover de vele neutrale vereenigingen, welke hier bestaan. Een R. K. tooneeiorganisatie voorziet dan ook in een geroeide be hoefde, vooral als zij, gelij.i Futura, voor liefdadige doeleinden werk;. Het aan gekondigde ba!, deelde spr. voorts mede, kon niet doorgaan op wensch van den H.Eerw. Deken, die zich daar sterk te gen had verklaard. In plaats daarvoor komt een gezellig samenzijn. Spr. riep de medewerking van hei publiek in om de uitvoering te deen slagen. Daar de kas op hei oogenblik natuurlijk nog le dig is, zal, om de vereeniging aan haar doel te laten beantwoorden, iri de pauze een collectie voor schoolkindervoeding gehouden worden. Het programma vermeldde een oor spronkelijk drama in twee bedrijven „Lize". D'e jeugdige kraciiien, tvaarover de vereeniging uit den aard der zaak slechts te beschikken heeft, toonden in dit stuk dat zij heel wat mans zijn en dat hun in de toekomst nog meerdere lauweren zijn weggelegd dan Zaterdag avond reeds behaald. Hel publiek was buitengewoon voldaan over het spel. En terecht: Niet slechts boeide het spannend verhaal, door Hermans tot onderwerp van zijn tooneelspel gekozen, doch de optredende personen wisten de verschil lende typen goed uit te beelden. Den bejaarden grondbezitter Dorfer, gebukt onder de wroeging van een vroeger be gane moord, wordt door zijn rentmees ter Roda.n, deelgenoot in het geheim van den misdaad, toestemming tot het huwelijk mee zijn dochter Llze afgedwon gen, naawier hand ook een jonker van Dorsel dingde. Het pijnigt den ouden man zijn Lize aan een schurk te moeten afstaan, doch de valsche Rodan, over tuigd van zijn kracht op den „ouwe", laat hein niet los. Als Dorfer op 't punt staat jonker van Dorsel, 'n nobel figuur, de hand van Lize, te wc'geren, komt de huisknecht Jan wiens prettig, los spel ontspannend afwisselde tusschea de droe ve tafereelen hun de tijding van Ro- dan's dood brengen. Van aandoening bezwijkt Dorfer kort daarop. Verschillende malen werd aan het sloi het scherm gehaald. De blijspelleiies na de pauze, vlot en levendig gespeeld, brachten den opvoe- renden een groot en welverdiend succes.. Hier meer nog dan in het dramatisch genre waren de dilettanten op dreef. Maar ook hen, die niet voor het voet licht zijn getreden, mag een woord van lof niet worden onthouden, nl. den re gisseur, den heer W. Goddijn, en 'den grimeur, den heer C. van der Pijl. Voorts beijverden de; heep en Gebrs. van der Wel zich in hei ten gehoore brengen van goede, muziek. Te ruim half twaalf was het laatste nummer afgewerkt e i werd het samen zijn door den voorzitter gesloten, onder mededee'.ing, dat de collecte voor school kindervoeding f4.IO1/2 had opgebracht. Door eenige propagandisten werd een geheelen voorr. ad lectuur gesleten. Tot agent van politie alhietis met ingang van 21 October a.s. benoemd de heer J. van Egmond te Hoogmade. Ingekomen voor Schoolkindervoe- ding f 4.IO1/2, gecollecteerd op de jaar feestviering der R. K. TooneelverecMi- ging „Futura". ROOMSCHE AGENDA. Maandag. 8% uur 's avonds B-onds- gebouw, Rapenburg 10. Leidseh Kruis- verbond, Ledenvergadering. WoensdagS uur 's avonds, St. Jo zefszaal, Rapenburg 52. Bioscoop-voor stelling. Donderdag 8 uur 's avonds. St. Jo zefszaal, Rapenburg 52. Geloof en We tenschap voordrachten van mejuffr. Harry van der Harst. AALSMEER. De Rijkstuinbomvwin- terschool alhier is begonnen met 20 leer lingen in de 1ste en 17 in de 2e klasse. Tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. school wijk II (dorp), is door B. en W. met ingang van 7 October j.l. benoemd de heer J. de Boer, onderwij zer te Haarlem. Den lsten November e.k. hoopt W. Mur den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaren als brieven en tele grambesteller bij de posterijen in dienst is getreden. KATWIJK AAN DEN RIJN. Woens dag 16 Oct. a.s. zal er vergadering zijn in de zaal van den heer Teunes ter be spreking der bloembollencultuur ten ba te der R. K. Kerk. KATWIJK AA NZEE. De prijzen der haring op den pubüeken afslag waren: volle haring f 16.05, maatjes dito f13.75, ijle dito f 13.60, steurharing f 12.80, ma kreel f 10.85f 12.40, alles per kantje. N1EUWVEEN. Herbenoemd zijn als leden van het Zetterscollege de heeren J. Stichter en S. Schetters. NOORDW1JKERHOUT. Sinds lang was op vergaderingen de wensch geuit dat onze parochie in het bezit mocht ko men van eene R. K. Bibliotheek. Die wensch kon echter niet in vervulling gaan bij gebrek aan een locaüteit, ge schikt om eene bibliotheek te bevatten. Door de goede zorgen van onzen kape laan, heeft thans de Eerw. Overste van het gesticht „De Voorzienigheid", be reidwillig een lokaal afgestaan, en zal daarin eene bibliotheek worden onder gebracht. Van nu af worden zij, die een of ander boek voor de bibliotheek heb ben te missen, in de gelegenheid gesteld, hunne gewaardeerde bijdragen af te ge- van aan de Pastorie of aan het gesticht „de Voorzienigheid". TER AAR. De heeren J. B. Cats en W. F. Visser zijn benoemd tot zetters der Rijks directe belastingen. VOORSCHOTEN. De gehouden drie- daagsche tentoonstelling van ingezonden voorwerpen voor 't Groene Kruis is een waar succes geweest, hetgeen zeker voor 'n zeer groot deel aan het ijverige dames comité te danken is. Het getal bezoekers bedroeg S54. Het getal ingezonden voor werpen bedroeg duizend en de loten zonder nieien waren alle uitverkocht. Het doel, nl. het aanschaffen van een linnenkast voor de arme zieken van het Groene Kruis, is dan ook volkomen be reikt. Eenige Leidsche studenten, die met hun muziek den luister van deze ten toonstelling hebben verhoogd, hebben eer van hun werk gehad en de door het dames-comité aangeboden lauwerkrans was dan ook volkomen verdiend. GEWESTELIJK GEMENGD. Mevr. J. M. van G., geb. van K., die Woensdagavond op den Rijnsburgervveg onder Oegstgeest door de tram werd aangereden, toen zij zich naar het con cert van Toonkunst wilde begeven, is Zaterdag in Hopital Wallon aan de ge volgen van het ongeval overleden. Door onvoorzichtigheid geraakte het dochtertje van den heer S. te Rijns burg gisterenmiddag bij „de Kroot" onder een automobiel. Ernstig gewoind werd zij onder de auto vandaan ge bald waarna dr. Jonker haar verbond. Haar toestand is niet gevaarlijk. De chaufeur had aan hec ongeval geen schuld. De stalhouder A. de G. te Wou- brugge, die bezig was met grint rijden, kreeg onverwachts van een anders mak paard een slag tegen zijn been, waar door de enkel gekneusd werd en etui groote vleeschwonde ontstond. Genees kundige hulp moest worden ingeroepen. Zaterdagavond had te Alfen in de Bruggestraat een opstootje plaats. Spoe dig was de politie ter plaatse, die de vechtenden uit elkaar joeg. Hierdoor liep het met 't uitdeel en van ^enkele klappen af en werd erger voorkomen. Uit Zoeter w oude meldt men ons Zooals meermalen elders gebeurt in achterafbuurten, zoo geschiedde het hier Zaterdagnamiddag op het zeer bekende Utrechtsche Jaagpad. Twee buren, vrouw van v. d. B. en vrouw ,van der Zij die. het vroeger best met _ejkande;r meen den stonden nu erg vijandig tegenover elkander en slingerden elkander alles/bcj- halve lieflijke woorden naar het hoofd. Vrouw v. d. B. stelde dadelijk elders haar man met het voorgevallene in kènj- nis. Deze kwam des avonds thuis met den „gooien brons" in, ging zijin huis binnen en haalde daar het bajonet van zijn geweer dat hij als landweerplicht- tige onder zijn bereik houdt. Daarmede begaf hij zich naar de woning van vrouw, v. d. Z. De deur was gesloten en niet te verbreken. De ruiten boven de deur werden stuk geslagen. De veldwachter Dergenaars, ter assistentie geroepen, zal proces-verbaal opmaken. Kerknieuws. Kardinaal W. van Rossum. Men meldt uit Rome aan de „Msb.": Kardinaal van Rossum zal in de maand Augustus van het volgende jaar ons land komen bezoeken. Bij gelegenheid van het gouden priesterfeest van Mgr. N. v. Balen, deken van Zwolle, hetwelk den 15den-Aug. 1913 wordt gevierd, zal de. Kardinaal dan ook een bezoek aan zijn gebooriestad brengen, en in de St Michaelkerk aldaar een plechtige Hj. Mts opdragen. Sport. Voetbal. Op eigen terrein speelde gister Ajax een wedstrijd tegen Unitas, waardoor ze het vorig jaar zoo duchtig geklopt werden. Het spel stond nu zoowat ge lijk, zoodat de rust zonder doelpunt werd ingegaan. Ook de tweede helft bleef de verhouding gelijk, zoodat het einde kwam met 1 1. In de reserve 2e klasse verloor Ajax II tegen Sparta III te Rotterdam met 50. Ook in de 3e klasse waren onze mannetjes niet gelukkig. In Vlaardingen verloor Sportman tegen Fortuna met 42, in Schiedam L. V. V. tegen Hei mes met 20. Te Alfen had een wedstrijd plaats tusschen D. V. S. aldaar en T. O. P. uit Gouda. Door liet mooie weer uit gelokt waren een menigte toeschouwers bij den strijd tegenwoordig. Reeds van' 't begin af toonde T. O. P. zich het sterkst. En hoe de D. V. S.'ers ook hun best deden, geen enkel punt kondetn zij behalen. Het einde kwam met 7 voor de Aïfenaars. Korfbal. Fluks speelde gister op het nieuwe terrein aan den Zoeterwoudschen Sin gel een wedstrijd tegen Vitesse III ei won met 141 Luchtvaart. Ballon vossejacht. Ter gelegenheid van haar le lustrum had de Ned. Ver. voor Luchtvaart gis teren een ballonvossejacht georganiseerd. Als vosballon fungeerde de „Utrecht'^ (600 kub. M.), een lileine ballon, waarin alleen plaatsnam de le luit. der genie) H. L. van Roijen. Als vervolgende ballonsi namen twee Nederlandsche en even zoo- veel Duitsche deel, vandaar het inter nationaal karakter. Precies 3.15 ging de vos los, de kleine „Utrecht", dadelijk gevolgd door de vier, andere. Het was een prachtige opstij ging. De vijf ballons hingen als 'tware aan elkaar. Om 51/4-uur landde de vosballon zeeiv vlot in de Haarlemmermeer, dicht bij hei Cruquius-stoomgemaal onder Heem stede. De „Rotterdam" en de „Amster dam" daalden op zeer korten afstand van de „Utrecht". De Duitsche ballon „Cre*j feld" kwam ongeveer één K.M. verder! neer, terwijl de „Dr. von Abercron" door voer naar de spoorlijn HaarlemAmster dam, teneinde in de nabijheid hiervan te dalen. De ballons waren te 4 uur ongeveer boven Leiden zichtbaar. Aan den vervolgingsrit vóór automoe bielen namen 12 wagens deel. De ge-, broeders Duessen uit Crefeld behaalden den eersten prijs, onmiddellijk gevolgd! door den heer J. A, Boom uit .Haarlem-/ Voor den vervolgingsrit voor wiel rijders hadden zich 10 deelnemers aan gemeld. Hiervan was winnaar P. J. v. List; 2e aankomende C. J. de Voogd} 3e J. Boelaars; 4e G. van Eembergen/ alle vier uit den Haag. Land- en Tuinbouw. Kleurenkaart. Vanwege de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur wordt voorbereid eerij Nederlandsche vertaling van de zooge naamde „kleurenkaart". Daarvoor is ge vormd een commissie, waarin zitting heb ben de heeren J. C. de Lange te Rot-* terdain (voor de Ned. Maatsch. voor,,] Tuinbouw en Plantkunde). J. ,W'. de j Ruyter te Boskoop (voor de Pomolon gische Vereeniging te Boskoop), J. M',: C. Hoog (voor de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur), A. L. Koster te Haarlem als schilder en P. Werkman tel Leiden als taatkundige. Als secretaris! treedt op de heer J. H. Wentholt Rechtszaken. Kantongerecht te Leiden. Voor heden stonden op de rol 107j zaken voor openbare behandeling ejl 11 kinderzaken. J. B. E., bierbottelaar te Sassen! h e im1he,eft niet gezorgd, dat op .311 Aug

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2