DE TWEE VRIENDEN. BUITENLAND. BINNENLAND. 4e Jaargang. No. 917, Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. latere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bi] onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V Van „volledigheid" gesproken. Het Handelsblad nam onlangs ds. Bronsvelds hatelijkheden ten aalnl- zien van ons Mar ia-congres in zijn ko lommen over ter wille der volledigheid, iwelke zelfs niet gedoogde, dat eenige aanhalingen uit Erasmus gestorven (in 1536! werden weggelaten. Nu bevatte dezer dagen de Stan daard een artikel, waarvan de aanhef 'luidde ,bVan liberale zijde Iaat men niet af van het ons telkens weer voorge worpen verwijlt, dat we Rome eerst voor al wat 1 eel ijk is uitmaakten' en nu bedelen om haar gunst." Het artikel was geschreven ter weer- Tegging van dit verwijt en zette breed voerig uiteen, dat de strijd der'Anti-revo lutionaire partij indertijd we spreken ,van eVen na 't middden der vorige eeuw gericht was tegen het samengaan der ^Conservatieven met Rome. „In 1853 waren het de Conserva tieven, en met name de min of meer halfgeloovige Protestantsche elemen ten onder de Conservatieven, die 't felst de Aprilbeweging hadden inge zet. En zie, vijftien jaren later wa ren het diezelfde Protestantscfo-Con- servatieve elementen, die, toen Rome de liberale groep losliet, zich stil cn heimelijk met Rome verbonden om de Liberalen schaakmat te zetten." 'Dit oordeelde dr. Kuyper „beginsel loos politiek spel", waarbij dan nog kwam, dat de Conservatieve partij niets jte beteekenen had. Deze partij wilder, jde Anti-revolutionairen „omkeg .den", jmaar wijl „de toenmalige Coalitie al- jtoos haar hoofdkracht in Rome zocht en 'vond, Icon het niet .anders, of-bijLde met jdat doel op touw gezette actje, moest (wel de aanval zich gelijktijdig en even gcherp tegen het Conservatisme als te gen Rome keeren. Iets waarbij vanzelf de houding van 1853 het woord nog ver scherpte." Deze strijd werd echter niet langer gevoerd dan noodig was: „Zoo echter waren de toenmalige Conservatieven niet uit hetv%d gesla gen-en vernietigd, of de portie keerde zich geheel. Socialisten waren 'T nog niet. Van Radicalen hoorde nog •nauwelijks, en feitelijk had n en des tijds van Antirevolutionaire zijd.: uit sluitend met twee politic-s partijlen te rekenen, eenerzijds met Eet Libe ralisme en anderzijds m-^t Na een tijdperk van aarfsffcig, .var- foij dr. Schaepmans invloed r.eer ->n goo ide werkte, hakte Groen van Prinsterer in ^1873 den Gordiaanschen knoop door en koos openlijk tegenover het Liberalisme ren voor het Roomsche korps partij. Deze beslissing kwam inzake het toenrwaiig artikel 194 van de Grondwet en sinds- idien is de huidige coalitie in stand ge bleven op den zuiveren grondslag der geloofsverdediging. Is dit een belangrijk artikel of niet? .We zouden zeggen van ja. Maar toch zoo constateeren we .met Het Centrum heeft de pers •-(Van links geen regel van het in krac-hi- FEUILLETON. 14) Een oogenblik bleef de grijsaard als •vernietigd in zijn zetel zitten toen stond jhij op zijn beurt met moeite gp "!£n zegde Kom, (het is al laat en gij zult wel behoefte aan rust hebben. Hij nam den kandelaar van de schrijf tafel en ging naar de deur, waar zooeven •jacijn dochter nog gestaan had en een ge- JBjprek gehoord, dat een onheelbare won- ide in haar hart geslagen had. Nu was de kamer daarachter ledig. Vader en zoon gingen er doorheen, tnet langzame .schreden en vervolgens klommen zij de granieten trap op die naar 1de bovenverdieping geleidde. Daar scheidden zij onder het wisse- jlen van nog enkele woorden, waarin n,iets ineer merkbaar was van de genegenheid,, (die weleer tussöhen hen had bestaan. De dokter sloot zich in zijn kamer en de grijsaard sloot onhoorbaar de fcware tlieur cfer zijne achter zich af. Hubert Nollan was in de kamer die hij tigen stijl gestelde stuk aan hare lezers voorgelegd. De vrijzinnige „volledigheid" eischt soms zonderlinge bokkesprongenl ALGEMEEN OVERZICHT. iWe wachten nog steeds op het ant woord der Balkanstaten op de nota der •mogendheden en op het eerste schot dat tegelijkertijd heet af te zullen gaan. We wachten nu reeds een week lanlg en we wachten nog tevergeefs. Wel be weren berichten uit Weenen dat gister avond het antwoord aan de mogendhe den en de nota aan de Porte zijn over handigd, maar of dit laatste den vorm van een ultimatum had, zooals gezegd was, is nog niet bekend. Montenegro blijft intusschen dapper doorvechten en met succes. Hoewel we het tot op héden nog slechts met berichten uit Montene- grijnsche bron moeten doen, meeiien we ze wel geloofwaardig te mogen achten daar ze ook hun eigen verliezen niet verdonkeremanen. Vrijdag hebben ze weer een Turksche versterking, Rogame bij Toezi, genomen: De Turken beproef den 's avonds uit hun versterkingen een tegen a vin val, die werd .afgeslagen. Op het fort Rogame viel een onbescha digd Kruppkanon, met daarbij behoo renden schietvoorraad, in handen der Montenegrijren. Bij de bestorming van Detsits, op den tweeden dag van den. oorlog, hadden de Montenegrin en onge veer 120 dooden en 409 gewonden. De hospitalen te Podgoritsa zijn vol. De Koning bezocht de gewonden tot tweemaal toe. Prinses Xenia- leidt daar den v erplegingsdienst. Onder de gewon den zijn een groot aantal Malissoren en Turksche soldaten op liet oogenblik zijn meer dan 300 gewonden naar Nitkstisj ov^rgebractli. Na een gevecht, dat tot den middag heeft geduurd, zijn de Mou ten egrijnen Zaterdag door de Turksche gelederen bij Toezi beengebreken, cn hrbben zij de plaats omsingeld. Toezi is thans geheel van Skoetari afgesneden. Meer dan 6000 Malissoien zijn opge staan en* vechten in den rug van hfcl Turksche leger. Eenige honderden var. hen hebben zich naar Podgoritsa bejge- ven en verlangen wapens. Uit Saloniki wordt aan het „Berliner Tageblat" geseind: Over de laatste ge vechten aan de Montenegrijlnschë grens zijn idle berichten hier zeer schaarsdi. Wanneer de Turk dat beweert dan zal het er zoo mooi wel niet voor hen voor staan. Het laatste bericht uit Podgoritsa luidlt dat Zaterdag de Noordelijke armee on der generaal Vonkovitch de stad Bije- lopolji bij Berane in Oud-Servië, geno men. Kanonnen bulderden tot 4 uur 's namiddags, het tijdstip, dat de troepen de stad binnentrokken. De Servische in woners 'begroetten de Monteniegrijnen met gejuich als de bevrijders van een 500-jarig Turksch juk. In de Servische kerk werd onmiddellijk voor de overwin ning en den welstand des koninjgs yan vroeger bewoonde toen ihij nog bij: zijn vader thuis was en waar hij was omringd door allerlei herinneringen uit zijn kin derjaren. Steeds vond Jjij die kamer voor zich gereed met liefdevolle (hand onderhou den door zijn zuster Thérèse. Anders, als hij thuis kwam, trad zij hem steds op den djempel van het ouderlijk huis tegen om hem te verwel komen en hij had er zich over kunnen verwonderen, dat zij nu niet te voor schijn was gekomen, maar hij verklaarde dit door het onverwachte van zijn komst, tegen middernacht en zonder vooraf be richt te hebben gezonden, terwijl het ge raas van den storm haar belet kon heb ben den postwagen te ihooren, die voor de deur stilhield cn het kloppen op de straatdeur. Bovendien, zijn hoofd was nu te vol met andere dingen om daar lanig aan te denken. De mededeelingen van zijn vader om trent den stand van diens vermogen of liever omtrent het verdwijnen daarvan; hadden hem getroffen, want hij meende inderdaad dat de oude Nollan nog rijk' was en nu te moeten vernemen, dat zijn vader zich in groote finantieële verleg^eh- h'eid bevond, was voor hem eene bittere tele, ijrst el ling gewgest. ma,ar m,an van, Montenegro een dankoefening gehouden. Een provisorisch Montenegrijnsch be stuur werd ingesteld. De houding der Balkanstaten kan men het best leeivn kennen uit hei volgende bericht uii 'Weenen aan de „Berl. Ztg. am Mittag". Groot opzien wekt hier een interview, dat de gewö zen Montenegrijuisclié. gezant in Kolnj- stantinopel op zijn Ho or reis naar C et- tin je in Boekarest aan eenige journalis ten verleend heeft. De gezant, die de oor logsverklaring aan de Porte overhan digd had, verklaarde onverbloemd, jdat de Balkan-staten, evengf^d als zij de rege ling van de Balkan kwestie zonder zich aan de groote mogendheden te storen ter hand genomen hadden, ook na de overwinning de uivbrjiding van hun ge bied tegen den wil van de mogendhe den zouden doorzett n. De gezant ein digde met de woor ien: „Montenegro wil het sandzjak htpfeen." Met deze stemming-der Ealkanvorsten schijnt men ook in V7eenen rekening te houden en op de m'fitaire centraaibu- reaux wordt koortsachtig gewerkt. Naar men verneemt, zijn alle maatregelen getroffen om zoo noodig snel en met ontplooiing van de geheeie militaire macht de belangen van de mo narchie aan de Zuid-Oostelijke grenzen te behartigen. Alle officieren en man schappen, die met verlof waren, zijn om geroepen en men spreekt er van, dat ook vele reservisten onder d'e 'wapenen gei oe- pen zijn. Ook Rusland blijft op zij'n qui-vive. Uit Krakau wordt aan de „Berliner Zei- tung am Mittag" gemeldVolgens een bericht van de Nowa Refocma hebben alle ca val er ie regime: ïen in d« Zuide lijke gouvernementen van Russisch Polen het bevel gekregen t)ch op bepaal d'e punten bij de Oostcarijkscbe grenzen te concentreeren. Onder de bevolking lieergclit een wr.re paniek, dqar zij gie- Looft, dat de oorlog reeds uitgebnokea js. Over d* vredeiooderhand-sliogen schrijft d« „Temp?" dat de Italiaansch'ei gezant Tittoni aan Poi.ncaré verklaard heeft dat de oorsprong van het con flict tc Ouchy, niet een kwestie >van scJiadeloositelling is, maar het verlangen van Turkije de ontruiming van Tripolis door het Turksche leger iaan de ratificatie van het parlement te onderwerpen en nieuwe cischen, met betrekking tot den ambtenaar, die de Porte zou moeten ver tegenwoordigen la de vibjetten, die haar door den vrede ontnomen worden. De toestand, too meldde men gister uit Ouchy, Is dezelfde als gisteravond. De Turksche afgevaardigden zullen he- dennamiddag met de Italiaansche een conferentie hebben. De Parijschc correspondent van 3e „Tel." seint aan zijn blad: Ik verneem hedenochtend per telefoon uit Rome, dat vandaag de Italiaansche vloot een actie in de Egeïsche Zee zal beproeven, hetzij door een of ander Turksch eiland te be zetten, hetzij door, wat waarschfij'nlijker is, over te gaan tot bombardement van een der kuststeden op 't vasteland van' Turkije. sluwe berekening als (hij was, had de dokter onmiddellijk ingezien welk voor deel hij Icon trekken uit den toestand en aan zijn vader, die aan misbruik van vertrouwen schuldig was, een voorstel gedaan, dat hij niet zou hebben durvetn doen, wanneer de geldzaken van den grijsaard in volmaakte orde geweest waren. In den tijd van eyikele minuten had hij zijn plan ontworpen'. Het verdwijnen der adelijke familiën die betrokken waren bij de samenzwe ring, Ikion voor hein de bron van een groot vermogen zijn, dus had onmiddel lijk bij. hem vastgestaan, dat zij moesten verdwijnen, maar vooreerst moest hij een verraad bedekken, dat door zijn vriend schapsbetrekkingen met de ten onder gang gedoemde familiën nog des te af schuwelijker was. Hij zette zich' aan de tafel neer en overdacht met koel hoofd den toestand, om daarna zijn berekeningen voor de toekomst te maken. Door zijn relatiën met de machtheb bers van het oogenblik de redenaars van de Nationale Conventie en de Parijsche Commune, de leiders der voornaamste clubs en sectiën van de hoofdstad en revolutionnaire comiteiten, die lijsten van de verdaohte.n opmaakten en aan Fou- De bedoeling van Italië is, de Ver heven Porte te dwingen de gewijzigde vredesvoorwaarden te aanvaarden, of, wat ook mogelijk' is, de uitbarsting van den algemeenen oorlog op het Balkafn- schiereiland te verhaasten. De Rosenthal=zaak waarvoor de Jury nu voltallig is, heeft in New-York een aanvang genomen. Al dadelijk behaalden de beklaagden, d. z. Becker en de vier wegens den moord op Rosenthal beschuldigden, een voordeel. De bestuurder van de auto; waarin de moordenaars gezeten waren, toen zij de daad pleegden, Ryan, ver klaarde ter terechtzitting, geen van de beklaagden te herkennen. Deze getuige was Ijlijkbaar doodsbenauwd. Daarentegen verklaarde een andere ooggetuige, de Oostenrijker Stanisch, dat hij een der beschuldigden Whitey Lewis, op Rosenthal had zien schieten. Verder deelde de getuige Lubau mee, dat hij den commissaris van pcfiti's Becker had hooien zeggen, dat deze, indien het noodig mocht wezen, zelf Ro senthal uit den weg zou ruimen. GEMENGD. De president van den Duit- schen Rijksdag, Kampf, heeft zijn mandaat voor het district Berlijn I, het eenige district dat de burgerlijke partijen in de hoofdstad des rijks bij de laatste verkiezingen konden behouden, neerge legd. Men herinnert zich, dat deze vrijzinnige candidaat bij herstemming tegen den so cialist met slechts enkele stemmen meer derheid werd gekozen, later bleek dat niet kiesgerechtigden aan de stemming hadden deelgenomen, zoodat de her stemming wel ongeldig zou worden ver klaard. Binnenkort zal dus in Berlijn I op nieuw een verkiezing plaats hebben, nog volgens de oude kiezerslijst welke min der socialistische kiezers telt dan de nieuwe, die nog niet van kracht is. Juist daarom is Kampf thans afgetreden, want er bestaat kans dat Berlijn I nu nog voor de burgerlijke partijen behouden blijft. In een artikel van de „Times" over den oogst in Groo t-B r i 11 a n j e, heet het, dat September wel voor den oogst uitmuntend weer heeft gebracht, maar de schade, door regen en kou aan het gewas toegebracht, niet meer goed te maken was. Voor koren, hooi, stroo en aardappels kan men dan ook moeilijk een slechter jaar in Engeland aanwijzen. Door een storm die op de Ma- rokkaansche kust woedde, is de benedenstad geheel overstroomd. Ver scheidene huizen zijn verwoest en alle verbindingen zijn verbroken. De materi eel e schade is aanzienlijk. Uit Ahneria (Spanje) meldt men dat de bakkersknechts tot staking be sloten hebben en zich solidair verkla ren met het stakend sjDOorwegper- soneel van de Zuider-Spoorwegmaat- schappij. De overheid doet moeite om de stad van voorraad te voorzien. quier-Tinville de slachtoffers zouden welke deze aan den beul overleverde, beschikte Hubert Nollan over geweldige middelen om vijanden of schuldelschers onschadelijk te maken. Parijs en de provinciën werden met bloed overstroomd in dien somberen tijd tijd en een menschenleven telde niet meer dan splinters, die een houthakker doet vallen bij het vellen van een woud reus, maar Hubert Nollan zag verder dan den dag van morgen, hij begreep dat de toestand in het land zoo niet lang zou kunnen voortduren en hij wilde ook veilig zijn in den tijd die na dezen komen zou, daarom moest hij in het verborgen handelen, huichelachtig en valsch, met een masker voor 'het gelaar. In zijn zakboekje schreef hij de na men op van hen, die hij in het verderf wilde stortende Guern, Balazé, Kéroual d' Aohet. Elk dezer namen vertegenwoordigde een vermogen en, door die vermogens bijeen te voegen, zou men een reusaChti- gen rijkdom vormen. Een stroom bloeds zou daarvoor moe ten vloeien, maar hierom bekommerde hij zich het allerminst. Met nog een naam vulde hij zijn lijst je aan, een naam dien hij in wat grooter létters schreef; Nogmaals het geval-Lohman. Prof. Mr. A. A. H. Struijcken schrijft in „Van Onzen Tijd" over de benoe ming van den heer Lohman tot hoog leeraar in het Staatsrecht aan de univer siteit te Utrecht. Voor een benoeming buiten de voor dracht als in het geval-Lohman acht de hoogieeraar zekeren „moed" noodig. IBenoemt de regeering volgens de voordracht, dan is hare verantwoordelijk heid gedekt, ook al blijkt later, wat ze ker geen zeldzaamheid is, dat de be noeming eene vergissing of misrekening is geweest; benoemt de regeering bui ten de voordracht, dan heeft zij zelve de geheeie verantwoordelijkheid daarvan blijvend te dragen die haar dan ook niet wordt gespaard, terwijl het ge vaar niet gering iL, dat zij zich door niet-deskundige adviezen laat ledden. Dien moed heeft minister Heemskerk thans getoond, ter wille van de anti-revoluti- onnaire partij; een gelijktijdige benoe ming te Leiden wekte het vermoeden, ook niet meer dan dat dat hij dien moed heeft gemist ter wille van 'de ka tholieke partij. Te hopen is, dat richtig inzicht der fa culteiten en voorzichtigheid der regeering benoemingen van hoogleeraren buiten de voordracht steeds meer tot de zeldzaam heden zullen doen behooren. De glasblazersstaking opgeheven. De bemiddelingscommissie in de sta king van de glasblazers, bestaande uit de heeren mr. D. van Blom, G. Knuttel, en dr. J. G. Slees wijk, deelt mede, dat de staking is geëindgd. De stakende ar beiders zullen aan alle flesschenfabrieken terstond weer aan het werk gaan. Er zal een proef genomen worden om te onderzoeken, of afschaffing van nacht arbeid in de flesschennijverheid zonder benadeeling van de productie mogelijk is; onder nachtarbeid wordt verstaan ar beid tusschen 10 uur des namiddags en 5 uur des voormiddags. Deze proef zal plaats hebben bij de N. V. van Deventer's Glasfabrieken Schie damDelft, en wel aan 3 fabrieken, (waarvan 1 fabriek met 2 ovens) te Delft en aan 1 oven in de fabriek te Schie dam. De proefneming zal ingaan op 4 November en gedurende twaalf achter eenvolgende maanden worden voortge zet. Mocht, naar het oordeel der com missie van bemiddeling, ria zes maan den gebleken zijn, dat het bedrijf bij een voortzetting van de proef te groote schade zou ondervinden, dan kan de proef reeds na zes maanden worden gestaakt. De partijen zullen zich onvoorwaar delijk aan de uitspraak van de com missie van bemiddeling onderwerpen, echter met dien verstande, dat indieir de proef zal gelukken, de nachtarbeid niet zal behoeven te worden afgeschaft, zoolang die afschaffing niet plaats vindt op alle Nederlandsche flesschenfabrie ken. De werkgevers verbinden zich om de pogingen der arbeiders om onwillige! Trémazan Vijf familiën met één penuestreek ver oordeeld. Wanneer van alle leden dier familiën de hoofden gevallen waren en hun goe deren verbeurd verklaard, zooals met alle goederen geschiedde van hen, die als ver raders van het vaderland werden veroor deeld, dan zou het weinig moeite kosten zich die goederen toe te eigenen. .Het waren landedellieden, die terugge trokken leefden op hun kasteelen, om ringd door kostbare landerijen en gelegen tusschen Saint Malo, Rennes en Lam- balle. Vijanden hadden zij niet, zij werden bemind door hun bedienden en hun pach ters; zij gingen gemeenzaam om met de boeren, hielpen hen in tijden van tegen spoed en waren goed en mild overal waar armoede werd geleden. Innig gehecht aan hun landerijen, aan hun bosschen, aan bun boomgaarden en aan hun tuinen, snakten zij naar het einde van den tijd van beroering, die zooveel onheil over het land bracht en overal ver woestingen aanrichtte. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1