BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 4e Jaargang, Nó. 913. 3)c £eidóeJi& Sou^omt Bureau OUDE SINGEL 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHl|NT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN- DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, f |,io per kwartaal; bi] onze agenten 10 cent per'week, t 1-30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/. cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Woensdag 9 October 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bzfnagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geenhandels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regelmeer 10 cent Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. V Tegen het bijzonder onderwijs JJet bijzonder onderwijs houdt de jnenschen te dom, gaat niet mee met |dcn tijd, voldoet niet aan de eischen van de tegenwoordige beschaving, enz. .enz. Allemaal stokpaardjes, die men zoo nu en dan van stal haalt als inen het bijzonder onderwijs wil bestrijden. jMen neemt dan een air aan, alsof men 'de kinderen op de openbare school wil houden ter wille van hun eigen belang, hun toekomst, want ze leeren daar meer, ,weet u. Als men deze zoo dikwijls herhaalde bezwaren tegen het bijzonder ondierwijs vooropzet, dan zal men zich verwonderd afvragen, hoe het Openbaar Onderwijs, maandblad voor de afdeeling Leiden en pmstreken van den Bond van Neder!.- Dnderw., het weet te rechtvaardigen, als het verzet aanteekent tegen het geven van herhalingsonderwijs aan de bijzon dere school teAlphenaandenRijn; door zulk onderwijs worden de leer lingen tooh beter ontwikkeld! Het weet zijn protest eohter te gronden op het feit, dat het iherhaRngsonderwijs aldaar naar het blad beweert— kosteloos wordt gegeven. Het ziet hierin eerstens een inconsequentie, omdat men zoo dik- wijls verzet aanteekent tegen het geven van kosteloos herhalingsonderwijs op de openbare scholen, en tweedens een leeg pompen van de openbare school daar ter plaatse. Wat het eerste betreft: och, het is toch heel iets anders als de gemeente cadeaux uitreikt, die betaald worden door alle burgers, terwijl slechts een gedeelte van die uitreiking kan profi- teeren, heel iets anders dan wanneer een Katholiek Kerk- of Schoolbestuur de door de Katholieken geschonken gelden ten voordeeie van de Katholieken zelf aanwendt! Het verschil in de handelwijze van zulk een gemeentebe stuur eh zulk een kerk- of schoolbestuur in te zien, is toch niet zoo heel moeilijk! Tweedens: het leegpompen van de openbare school. Daar heb je de eigen lijke kwestie! Men is bang voor het bijzonder onderwijs, als het er zich op toelegt zoo goed mogelijk te zijn, bang, omdat (Jan den Katholiek ook de zwakste reden of het gemakkelijkste voorwendsel ontnomen wordt om zijn kinderen aan het openbaar onderwijs toe te vertrou wen. Leegpompen van de openbare school! Och, alleen kunnen de Katho lieken de Katholieke kinderen van de openbare school halen, en als zij dat doen ten koste van eigen financieele opofferingen die toch heusch niet het openbaar onderwijs ten laste komen! hoe kan men hun daar dan een verwijt van maken? Zij halen alleen die kin deren van de openbare school, welke er niet thuis behooren Hebben de Katholieken dan geen v rïj- heid van handelen, gij, die zoo hoog Opheft van uwe vrijzinnige denk beelden? algemeen overzicht. jHet werd den Balkanstaten nu waar schijnlijk toch te machtig. Zou de tus- '«chenkomst der mogendheden en de toe zegging van .Turkije, dat het de hervor- tjmingen zou invoeren, nu plotseling on gedaan moeten maken, waarvoor ze met zulk een geestdrift geijverd hadden? Zou ':al het geld voor mobilisatie zoo maar ponder iets te bereiken weggegooid Tnoeten zijn? Dat nooit. En daarom, Siog voordat de mogendheden den over eengekomen stap ook bij hem kunnen idoen, heeft Nikita van Montenegro den oorlog verklaard. Zooals te begrijpen is, heeft dit kleine jjandje, dat nog ge,en 40.000 man onder de wapenen kan brengen, dit niet zoo pmaar op eigen gelegenheid gedaan. Ter- iiwijl de hechte vriendschap met Rusland en de verwantschap met Italië niet weinig gewicht in de schaal zullen gelegd heb- fiben, is het allereerst niet te gelooven, dat iide overige Balkanstaten onbewust waren ..van den stap van Montenegro. Integen- fjdeel weet men uit Berlijn te berichten, [dat daar gistermorgen een telegram uit j (.Belgrado ontvangen werd, dat denvori- 'gen avond afgezonden was en de raert-e- deeling behelsde, dat Montenegro den oorlog den volgenden dag zou verklaren, terwijl Bulgarije en Servië eveneens gis teravond zouden beslissen. Men kan dus ieder oogenblik het bericht van den alge meen en Balkanbrand verwachten. Duidelijker dan oo.it te voren blijkt, dat de volken der verbonden Balkan staten een oorlog billen, en dat de regeeringen zich niet zouden durven ver zetten tegen den volkswil, zelfs wanneer, zij de overtuiging hadden, dat de be loofde hervormingen voldoende zouden zijn en dat voor de uitvoering voldoende waarborg gegeven werd, welke over tuiging zij echter niet hebben. Bulgarije zal, volgens den Berlijnschen correspondent van de „Voss. Zeitung", stellig niet tevreden zijn met de door Turkije beloofde hervormingen, waarmee de groote mogendheden wel genoegen nemen. Bulgarije verlangt een autonoom bestuur voor Macedonië, onder een chris- telijken gouverneur-generaal, en controle der groote mogendheden, waaraan echter ook Bulgarije deel zal mogen nemen. Deze eischen zijn juist die, welke de groote mogendheden in haar gemeen schappelijke nota aan de Porte angst vallig vermeden hebben. De geestdrift is in alle streken ten hoogste gespanjnen. In Bulgarije, aldus „de New York He rald", gelooft niemand van den eersten' minister af tot den eenvoudigen boer toe, thans meer, dat de oorlog kan wor den vermeden. De geheele bevolking verlangt geestdriftig naar het oogenblik, waarop men met den Turk kan slaags raken. De Bulgaren gelooven, dat thans de dag der wrake is aangebroken en deze ruwe Balkanbewoners, die zich bij dui zendtallen voor den dienst in. het leger aanmelden, zijn, onverschillig of zij zul len winnen, dan wel verliezen, vast be sloten rekenschap te vragen van de Tur ken, die de onbeschaamdheid hebben ge had heele gedeelten van Europa te ver overen en de Christenen uit te moordejnj en die er toe willen overgaan om reus achtige Worden Aziaten in het veld te brengen tdgen de strijdkrachten van de vier kleine landen, die de wapens heb ben aangegord om hun stamgenooten van een voortdurende vervolging te verlossen. De Turken schijnen nau welijks te beseffen, welke krachten zij tegen zich in het harnas heb ben gejaagd. Gedurende de laatste tien dagen is een reusachtige organisatie be zig duizenden en duizelden gewapende mannen over de grenzen te zenden. Het zijn Bulgaren, Ottomaansche onderda nen, die vroeger door de vervolgingen e:i wreedheden der Turken uit Macedonië verdreven zijn. Het zijn lieden, uier ziel met bitterheid is vervuld, wier hui zen verwoest zijn en die in zeer vele ge vallen den dood van verwanten hebben te wreken. Zij worden met volledige in structies naar die streken van Macedo nië gestuurd, die zij het best kennen om zich bij de troepen te voegen, die onder beproefde leiding staan. Deze menschen zullen een hardnekkige guerilla tegen de Turken voeren. Hun bekendheid met de landstreek tegenover de onkunde der Tur ken daaromtrent, die niet eens kaartej.il bezitten, zullen hun een grootefci' voor sprong en menige gelegenheid lieven' om den vijand hinderlagen te leggen. Zij zijh in het bezit van een grooten' voor raad bommen, waarvan zij een ruim ge bruik zullen maken om de Turksche be volking schrik aan te jagen. Karagejor- gief, hun beroemde aanvoerder, is de Turksche grens reeds overgetrokken,; evenals Christo Vievoda en Matof. Op dezelfde wijze hebben zich' de Grieksche en Servische troepen gevormd, naar een vast plan van organisatie. Allen staan gereed om de Turken te lijf te gaan, waar en wanneer zij hen! mogen aantreffen. In Europeesch Turkije wo nen ook nog ongeveer 1.500.000 SI a vein! en 240.000 Grieken, die alles zullen doen wat in hun vermogen is om d-e verbonden staten te hulp te komen e*i| het den Turken op allerlei wijze lastig te maken. Het rasgevoel is onder de Balkan- volken zoozeer opgewekt, dat Servië en Bulgarije hun grenswachten afgeschaft hebben. De Servische en Bulgaarsch'ö bladen betoogen dat Bulgarije en Ser vië feitelijk één land zijn (geworden1 ojnjder hun koningen, zoodat grenzen overbodig geworden zijn. 1 Teekenend voor de u-ezLidheid der Bul garen is nog het volgende bericht in de Deutsche Tagesztg" over een bloedbad door Bulgaarsch gepeupel te Oltenita, een plaatsje aan den Donau aangericht. De gegoede Turksche families van deze stad hebben dadelijk na de Bulgaarsche mobilisatie uit Turtukai de vlucht ge nomen naar Oetenita, waar zij zich ves tigden. De arme bevolking van deze door Bulgaren en Mohammedanen bewooade stad moest echter achterblijven. Door ge- wetenlooze agitatoren opgestookt,, vie len de Bulgaren de Turken aan, ep! ver moordden hen bij hoop enNiet alleen, de mannen, dóch ook de vrouwen eoi kin deren werden zonder mededoogen neer gestoken. Roemeniërs, die gisteren te Turtukai waren, vertelden, dat de lijken bij honderden in de straten lagen. Niet alleen het gepeupel moordide en ver melde wat onder zijn handen, viel, doch ook de politie deed aan 't bloedbad en aan het plunderen zeer ijverig inejde. De huizen, die aan Turken toebehoorden, werden bijna allen vernield. Een feit van belang in het Turksoh Montenegrijnsch conflict is cilog, dat juist nu nog de.strijd tusschen de Ma- lissoren en de Turken in volle hevigheid woedt. Door de Montenegrijwen geholpen, is er niet veel kans op dat deze Albaneezen hun strijd tegen Turkije zullen opgeven en zich aan diens zijde scharen. Het Montenegrijnsche leger beteekent, wat getalsterkte aangaaft, niqv veel. De bevolking van Montenegro be draagt circa 250,000 zielen. Het op vol ledige oorlogssterkte gemobiliseerde le ger telt 37 000 man en is samenge steld uit recruteo (jongelieden van 18 en 19 jaar, met twee maanden verplich ten dienst 's jaars) uit een actief leger, bestaande uit een le klasse mannepl van 20 tot 5,2 jaar, die elk jaar twee weken onder de wapenen komejn! en een 2e klasse, bestaande uit voor den dienst minder geschikte of om andere redenen vrijgestelde mannen van 2052 jaar, [die maar 4 dagen per jaar opko men voor de manoeuvres. Ten slotte is er een reserve van de mannen die 53 tot 62 jaar oud zijn, Eq.is per jaar verschijnen deze reservisten op het appel, zij zijn zelf belast met het bewaren en onderhouden van hun wape nen en uitrustingstukkei. in Montenegro behoeven de Moham medanen niet te dienenzij betalen daarvoor een vergoeding in geld. Het Montenegrijnsche leger is bewa pend met het Russische geweer model 1891, 7.62 mM. De reservisten hebben nog het Bardon- geweer van 10.6 mM. De veldkanonneln: zijn 87 mM. Kruppkanonnei:het berg- geschut bestaat uit stukken van 75 mM. GEMENGD. Uit Konstantinopel werd gisteren aangaande de vredesonderhande lingen aan de „Frankf. Ztg." geseind: Minister Resjid Pasja is heden naar Konstantinopel teruggekeerd van zijn onderhandelingen te Quohy. Hij ver klaarde, dat de conferentie met Italië nog niet geëindigd is. Wel nemen! de besprekingen een zeer goed verloop en is spoedig een resultaat te verwachten. De Engelsche regeering heeft gis teren in het Lagerhuis eenigte mededee lingen gedaan omtrent den' tijd, die aan de behandeling der Home-Rulebill besteed zal worden. Voor het onderzoek in de afdeelingen zal 24 dagen, voor de debatten 5 dagen ien voor de derde lezing 3 dagen toegestaan zijn. De voor zitter der afdeeling heeft het recht de volgorde der amendementen, die op de verschillende zittingsdagen behandeld zullen worden, vast te stellen. Het „H. v A.." meldt: „Van alle plannen om Staatsminister Beem'aert eene nationale begrafenis teges ven, is afgezien. De afgestorvene heeft in Zijne laat ste wilsbescihkking den wensdi' uitge drukt met den meesten eenvoud begra ven te worden. De plechtigheid zal denkelijk1 te Bosch voorde plaats hebben. Er zullen niet eens redveoerinlgeh' wor den uitgesproken. Gisternacht hebben i n b r e k e r s eeïï diefstal gepleegfd in de kei l den' H. R och us te Keu! dieven drongen de kerk door ce. binnen ein1 schenen het er qp a.. 1 te hebben1 den wouden monstrans te ste len. Ofschoon ze klaarblijkelijk ontplof bare stoffen gebruikten om de tabelna- keldeur te doen springen, konden ze hun plan niet volvoeren. Uit woede daarover richtten ze in de kerk groote schade aan, alles vernielend wat onder hm' be reik kwam. Ze braken een relikwieën- kast open, waaruit ze de relikwieën van den H. Rochus en de H. Barbara stalen. - De Spaansche minister van openi- bare werken zal bij de Kamer een ont werp indienen, waarbij het recht van het spoorwegpersoneel tot sta le e n wordt geregeld en waarbij bepaald wordt dat geschillen tusschen spoor maatschappijen en hun personeel moetej.il worden onderworpen aan een scheids gerecht van rege&ringswege. Kamerverkiezingen in 1913. Het Tweede Kamerlid voor Zwolle, A. Baron van Dedem, schrijft aan de Ned. dat hij nog geen beslissing heeft geno men inzake de Kamerverkiezing in 1913. Een centrum der medische wetenschap. Te 's-Gravenhage is uit Amerika be richt ontvangen, dat in de sluitingszitting van het te Washington (i/n Columbia) ge houden 15de Internationaal Congres voor Hygiëne en Demographic op welk con gres onze regeering vertegenwoordigd was, door den hoofdinspecteur van de Volksgezondheid, dr. Pijnappel te Zwolle, de volgende, resolutie bij acclamatie is aangenomen Het 15de Internationaal Congres voor Hygiëne en Demographic draagt het per manent Comité voor de internationale congressen voor H. en D. op, alle nood zakelijke stappen te doen voor de stich ting te 's Gravenhage van een permanent bureau voor de Internationale Congres-, sen voor Hygiëne en Demographie. Door de oprichting van dit bureau naast de rreeds te 's Gravenhage geves tigde of te vestigen internationale bu reaux voor geneeskunde, statistiek en pharmacie is naar in verband hiermede wordt opgemerkt 's Gravenhage thans te beschouwen als het centrum der inter nationale medische wetenschap. Alleen ontbreekt nog een internationaal bureau voor veeartsenijkunde, waarvan echter al sprake is geweest op het te Scheve- ningen gehouden Internationaal Veteri nair Congres. KORTE KRONIEK. De glasfabriek „De Schie" te Schie dam heeft bij den kantonrechter een ver zoek ingediend om de stakenden te dag vaarden en hen te veroordeelen tot be taling van schadevergoeding. De ge- eischte bedragen varieeren van f 6 tot f 35, al naar gelang van den leeftijd en functie van den arbeider. In het ver zoek zegt de directie van „De Schie", dat op 5 Augustus j.l. plotseling door 246 arbeiders in strijd met de arbeids overeenkomst het werk werd neerge legd en dat die staking heeft voortge duurd tot 21 September. Uit Zalt-Bommel wordt gemeld, dat de typografenstaking aldaar, die 4 maanden geduurd heeft, officieel is op geheven. Door bemiddeling van den Bond van Boekdrukkerijen heeft de Al gemeene Nederl. Typ. Bond een over eenkomst met de firma getroffen, waar bij is bepaald, dat zij aan de arbeids voorwaarden zal voldoen. Deze regeling zal staan onder controle van den Bond van Boekdrukkerijen. Tevens is overeen gekomen, dat de stakers door middel van den Bond van Boekdrukkerijen bin nen een maand elders geplaatst moeten worden, teneinde wederzijdsche gevoe ligheden te vermijden. De Raad der gem. Hengelo (O.) stelde in zijn Maandagavond gehouden vergadering een reglement voor de ge meentewerklieden vast. Het bevat alge- meene voorwaarden, waarop werklieden in dienst van de gemeente, worden ge nomen, waaronder zij in den dienst zijn werkzaam en waarop hun dienstbetrek king een einde neemt. Voorts zijn gere geld de vereischten voor benoembaar heid de verplichtingen van den werk man, de arbeidsduur en de rusttijden, het verlof, het verzuim, het militieverlof, het loon, het loon voor overwerk, den in 1 :d van ouderdom, ziekte, ongevallen, het loon, de straffen, de wijze van jjing van straf en het ontslag. Bij de gisteren gehouden verkiezing i voor twee leden van den Haarlemsc.hen gemeenteraad in district lil waren uitges bracht 2491 stemmen. Hiervan verkregen de heeren: H, v. Brederode (V. D.) 629, G. J. Droste Jr. (U. L) 609, dr K. ft de Jong (C. H-) 1042, P. J. v. Kessel (R. K.) 919, ft v. Everdingen (S_. D.)j 750 en A. Nagtzaam (S. D.) 897stemmen. Herstemming tusschen de heeren de Jong van Kessel, Nagtzaam en van Everdingen* In het Leeuwarder bioscooptheater is een cinematographiische les gegeven aan een 200-tal leerlingen der openbarei scholen. Geprojecteerd werd een film: Ont ginning van woesten grond door de Ne« derlandsche Heidemaatschappij; een film, op verzoek van een commissie voor het bioscopische onderwijs, speciaal door Pa- thé te Parijs gemaakt, bij een ontginning; bij Hilvarenbeek. De leerlingen waren van te voren reeds ingelicht omtrent ont ginningen. Het conflict in de kleedingindustrie te Amsterdam duurt nog voort. De drie firma's, die bij de staking en uitsluiting zijn betrokken, hebben zich bereid ver klaard met ingang van 1 Februari 1913. een arbeidscontract aan te gaan; de ar beiders houden vast aan den datum van 1 Januari. De gewone audiëntie van de minis ters van buitenlandsche zaken, water staat en koloniën zullen deze week niet plaats hebben. LEIDEN, 8 Octobèr. Apologetische cursus. Gisteravond werd ten derde male in dei St. Lodewijkskerk de Apologetische cur sus geopend met een conferentie van den W.Eerw. Heer Th. M. P. Bekkers, kape laan der St. Petrus parochie ofver De Genade Gods. Dezen winter, zeide de eerw. spr. in een inleidingswoord, wenschte hij uiteen te zetten het voorrecht van het katholiek geloof, ter weerlegging van de beschul diging, dat de kath. kerk hangt aan uiterlijkheden. Spr. -wenschte uiteen te! zetten, hoe Christus - Verlosser den mensch geestelijk verheven heeft en hoe de kath. kerk leert dien adeldom en die inwendige heiliging in ons aan te kwee ken en op te bouwen. Hedenavond handelt spr. over de Ge nade Gods, waaronder spr. verstaat een inwendige bovennatuurlijke gave, die God het redelijk schepsel schenkt ten bate van zijn eeuwig heil. Deze genade is inwendig, omdat zij geschonken wordt aan 's menschen ziel. Zij is ons vrijwillig geschonken, euj dus een gunst van God, terwijl zij: bo vennatuurlijk is, omdat zij dient den mensch te leiden tot zijn einddoel: God eeuwig in den Hemel te aanschouwen. Christus heeft ons gebracht een nieuwi leven, gelijk uit de Evangelies blijkt, dat ons deelachtig maakt aan de natuur van God. De heiligmakende genade is niet een voorbijgaande gunst, maar eerij blijvende toestand, een deelen ia' de na tuur van God. Athanasius schrikt niet terug voor de verbazingwekkende waar heid: Jezus Christus heeft den mensch vergoddelijkt. Den vollen omvang van deze gave kun nen wij met ons einldig menlschenver stand niet begrijpen, evenmin als wij ze kunnen narekenen, omdat het bovenna' tuurlijk leven als* 't ware vereenigd wordt met orts aardsche leven en de mensch niet bemerkt, dat hij twee levens heeft. De veredeling die de heiligmaken de genade aan de ziel geeft wordt even wel in de personen der heiligen aan de wereld getoond, gelijk spr. door treffen de voorbeelden aangeeft. De heiligmakende genade is de innig ste vereen iging van den mepisch met Godvandaar dat Christus, om ons de werking der genade te doen begrijpen,) in de gelijkenis van gen wijnstok zegt: Ik ben de wijnstok, gij de ranken. Iede re instorting der heiligmakende genade* moet in onze ziel de zondenschuld weg dringen dit is het zuiveringswerk der genade in onze ziel en daardoor maakt zij ons heilig, d. i. vol liefde voor de deugd, en rechtvaardig, d.i. God ken nend, dienend en beminnend. Daarom zegt Christus: Gij zijt mijn kinderen, en juicht de Apostel, dat wijl erfgenamen! zijn van God en mede-erfgenamen van Christus. Spr. gaat vervolgens den in vloed na dien de heiligmakende genade od ons leven heeft. Door de h'eiliirmakenM

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1