BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. •van hel institut de France; lid der Kon. Academie van Rumenië; btelvoerend lid der Academie van België sedert 1899; pnderbestuurder der klas van letteren .en staatkundige en zedelijke wetenschap pen in 1908; eerelid van het Instituut .van internationaal recht; gevolmachtigd vertegenwoordiger van België op de .Vredesconferentie te 's Gravenhage en lid van het hof van arbitrage; voorzitter van het bureel der Unie Interparlemen taire; oud-voorzitter der Katholieke en Grondweitelijke Vereeniging van Brussel en voorzitter van de Federatie der Kringen, enz. enz. Beernaerc is de man geweest, zoo zegt hei blad, die de menschen uit de waan bracht, dat alleen de liberalen konden regeeren, en hij leverde het bewijs, dat de Belgische Katholieken de bekwaamste, behendigste, ja, de breedste regeerders waren. Dat zij de wereld verbaasden door hunne gematigdheid, is eene loopende spreuk geworden, en dat zij financieel het land in een nooit gekenden toestand van welvaart brachten, dat zagen de burgers eerst met verstomming, daarna met toenemende sympathie aan. Beernaerr won het pleit en binnenkort zijn de Katholieken dertig jaar aan het bewind. Graaf de Smet de Naeyer, de Trooz, Schollaert, vooral baron de Bro- queville zijn 't levendig bewijs van de gegrondheid der leerstelling, die Beer- naert immer de burgerij voorhield en die haar in 1912, vijftig jaren nadat hij begon ze voor te houden, de liberale burgerij nog eens onweerstaanbaar naar onzen kant toevoerde. Zoo de Katholieke partij inderdaad een harer moedigste kampioenen verliest, het land verliest in hem een der voornaamste dienaren, zeker en vast den zoon, wiens naam buiten de grenzen het meesprekend is en steeds het meest gewaardeerd werd. Beernaeri toch was eene figuur, zooals België geen evenbeeld meer bezat. Teekenend is het, dat de liberalen den dooden tegenstander nog niet met rust kunnen laten. Zoo schrijft de „Chro- nique": „Er bestond in onze politieke geschiedenis sedert 1880 geen staats man, die een verwarder rol heeft ge speeld dan Auguste Beernaert, die nu overleden is. Zijn daden waren slechts de getrouwe weerspiegeling van den man zelf, d. w. z. van den man mei twee karakters, die weliswaar uitenmende hoe danigheden, doch die ook betreurens waardige fouten bezat, die veel goed deed, doch ook aanzeite tot veel kwaad in zijn omgeving. De oud-minister was advocaat, zaken man, politicus, redenaar, academicien partijleider, man van de wereld, kunst minnaar, maecenas, congresleider, aan stichter van oj>positie-intrigues, enz. enz." Na een opsomming van hetgeen hij als minister heeft gepresteerd, gaat het blad verder: „De laatste jaren van zijn leven, dus die na zijn val, heeft de overledene gewijd aan het „organiseeren". Hij leidde een persoonlijke oppositie. Het kwaad, dat hij daardoor gesticht heeft is groot, zeer groot, doch B. was overtuigd, dat hij in het algemeen arbeidde. In een woord, als politicus heeft B. een slecht einde te boeken." Omtrent de begrafenis is nog niets be kend. Het Belgische ministerie wil een nationale begrafenis inrichten, maar het schijnt, dat de staatsminister den wensch heeft te kennen gegeven, zoo eenvoudig mogelijk begraven te worden. GEMENGD. De Netie Frie Presse weet te mel den, dat het departement van oorlog van Oostenrijk welks eisch van 250 m i 11 i- oen krone n voor nieuw geschut, verbetering van vestingen, militaire vliegtuigen enz. dezen zomer door den ministerraad was verworpen, daarmee opnieuw voor den dag zal komen. Het zal dezen eisch motiveeren door te wij zen op de. jongste gebeurtenissen op het Balkan-scheireiland. Op uitnoodigjng der Duitsche rq- geering zal heden in het gebouw van den Rijksdag een internationale plaats hebben tot regeling van het ten toonstellingswezen. Behalve ver tegenwoordigers der Duitsche regeeringl nemen aan deze conferentie vertegen woordigers van België, Denemarken, iFrankrijk, Italië, Engeland, Japan1, Ne derland, Noorwegen, Oostenrijk-Honga rije, Rusland, Zweden, Zwitserland, Spanje en de Vereenigde Staten deel. Zateradg hebben drie gemas kerde bandieten een persone|i,trein yan de Kansas City en Southern, bijl Fort Smith, aangehouden en de brandkasteji| met nitro-glycerine geopend. Zij wisten te ontsnappen met medeh'e ming van een groot bedrag aan geld en' de opgemaakte Mail. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is mr. D. W. baron van Heeckeren, referendaris bij het mi nisterie van Buitenl. Zaken, secretaris generaal der in 1911 en 1912 te 's Gra- venhage gehouden wisselrecht-conferen ties, benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Leeuwarden te Leeuwar den, W. Wachter, candidaat-notaris te JDoetinchem. Te veel betaalde belasting. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft gistermiddag; de motie van 11 raads leden, om .aiilende personen de door hen n beslissing van Ged. Staten ten uwegens een te boo- gen aanslag, be. a aide belasting (tot een gezamenlijk bedrag van f150.000) terug te betalen, met 20 tegen 19 stemmen verworpen. De stem van den wethouder van finan ciën zelf gaf bij deze beslissing den doorslag. Armenraden. Zijn wij wel ingelicht, zegt het „Tijd schrift voor Armenzorg", dan zijn tot heden verzoeken om instelling van een armenraad tot de Regeering gericht uit de navolgende gemeentenAmsterdam, Roiterdam, 's Gravenhage, Groningen, Utrecht, Arnhem en Haarlem. Mogen meerdere gemeenten door het indienen van zulk een verzoek toonen de hoofdbedoeling der armenwet te willen verwezenlijken Kamerverkiezingen 1913. Naar aan de „Rott." officieus mede gedeeld werd, moet de heer H. Pollema, lid van de Tweede Kamer voor het dis trict Gorinchem, voornemens zijn ach in 1913 niet herkiesbaar te stellen. Brievengaarders. De afd. Zuid-Holland van den Bond van Brievengaarders in Nederland heeft ie Rotterdam, onder voorzitterschap van den heer K. W. Geul, uit Pijnacker, een algemeene vergadering gehouden en met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen De afdeeling, overwegende, dat de factoren, waarnaar de bezoldiging voor taan zal geschieden, als juist moeten worden aangenomen, dat de bedragen voor de gestelde factoren echter te laag zijn gesteld, verzoekt het bondsbestuur siappen te doen om die bedragen ver hoogd te krijgen. St. Vincenttus-vereeniging en Redding van Drankzuchtigen. ,Te Utrecht is een werk tot stand ge komen, hetwelk de aandacht van alle Vincentianen en Katholieke drankbestrij ders verdient. Daar is in de St Vincentiusvereeni- ging als afzonderlijk liefdewerk gesticht een werk tot redding van drankzichti- gen, hetwelk in verband met het alge meen Consultatiebureau wil beproeven de slachtoffers der drankzucht te redden en te bewaren. De leden der bestaande, uit afgevaar digden der Kruisverbonden samenge stelde, reddingsbeigade zijn ieder in hun eigen parochie in de conferenties op genomen en op Dinsdag 24 September werden zij als leden van het nieuwe liefdewerk door den president van den Bijzonderen Raad, mr. dr. D. A. P. N. Kooien, geïnstalleerd. Als voorziiter is aangewezen mr. Wüs- tenberg, voorzitter van het Kruisverband „St. Johannes 'den Dooper", vanwaar het initiatief uitging, dat tot dusverre door zooveel succes werd gevolgd. En moge "het te Utrecht gegeven voor beeld elders worden nagevolgd. Gymnastiek-onderwijs. Uit overweging dat de opleiding van dien gymnastiekondenvijzer in Nederland nog zeer veei it)e wenschen overlaat en het wetenschappelijk peil 'van de toekom stige gymnastiekleeraren behoort te wor den verhoogd, is te 's Gravenhage op gericht een Centraal Instituut vpor de Lichamelijke Opvoeding waar, in navol ging van het buitenland, .verschillende vakken door speciale leeraren zullen onderwezen worden als: anatomie, phy- chologie, schooLhygiëne, paedagogiek, ge schiedenis en lichaamsoefeningen, begrip der stof, de theorie en praktijk der gym nastiek, de openluchtspelen, het (scher men en les geven in zijn vollen omgang. Voorloopig stelt het instituut z$ch al leen ten doel de opleiding vckw vak j (vrije en ordeoefeningen en bewegings spelen) voox de lagere akte en voor de mdddibare -akte gymnastiek waarvoor de crusussen resp. zullen zijnals half jarige, ,een éénjarige en een tweejarige. KORTE KRONIEK. De gewone audiënties van de Mi nisters van Koloniën en Waterstaat zullen Vrijdag niet plaats hebben. LEIDEN, 8 October. R. K. Bijzondere Onderwijzers. De afd. Leiden en Omstreken der Dioc. Vereeniging van R. K. Bijz. Onderwijzers hield gisteravond haar najaarsvergade ring in het gebouw van den R. K. Volks bond onder voorzitterschap van den)Heer W. H. C. Düncker van Hazerswoudle. Na opening der vergadering werd gezon gen het lied„Aan U, o Koning der Eeuwen", waarna de notulen werden ge lezen en onveranderd goedgekeurd. Onder de ingekomen stukkert was een' circulaire van de Inter-diocesane com missie tot bevordering der propaganda voor financiëele gelijkstelling van Bijzon der en Openbaar Onderwijs. Ter bevordering van haar doel zou de Commissie de verschillende propa gandamiddelen ter hand ne.nen o.a. een Oudersnummers, verspre,ding van bro chures en korte vlugschriftjes met plaat selijk karakter en ten laatste een krach tig beroep op den financiëelen steun van Roomsch-Nederland. Tot het weislagen van dit „plan de campagne" rekende de comm. op de samenwerking der af deeling en. Met algemeene_ stemmqn werd besloten f 16 voor dit doel af te staan. Als volgend punt stond op de agenda de verkiezing van de secretaresse, we gens bedanken van Mej. C. v. d. Drift. Gekozen werd mej. M. C. J. Grégoire van Hazerswoude, welke de benoeming aannam, en die tevcMs werd aangewezen als afgevaardigde in het PI. Comité van de Kath. Soc. Actie. De voorzittcv richt te een hartelijk dankwoord aan de afge treden secretaresse voor haar voorbeel dige activiteit en accuratesse. Twee vaca tures in de plaatselijke Gelijkstellings commissie werden aangevuld door de verkiezing van de Heeren: P. H. Snij ders en H. G. Verhaar alhier; de wen- schelijkheid werd uitgesproken dat deze Commissie in de volgende vergadering met uitgewerkte plannen zou komen tot het houden van een groote propaganda- vergadering in samenwerking met andere plaatselijke vereenigingen. De voorzitter was in staat mede te deelen, dat de Interdiocesane Ziektever- zekerings-Commissie voorloopig mei. suc ces wérktin beginsel ehbben de School besturen in het Bisdom Haarlem bijna algemeene instemming1 betuigd met het plan. Alsnu kreeg de voorzitter het woord tot het houden van een lezing over het onderwerp: „Iets over Geloof en Onge loof". Als oorzaken voor het steeds voortwoekerende ongeloof in onze da den, van dien „heiligschennenden oor log tegen God", werden door spr. ge noemd: in de eerste plaats de hoog moed van den menschelijken geest, die zich niet wil onderwerpen aan het door God gestelde gezag en de geopenbaar de Waarheid niet wil aannemen, om dat het beperkt mensclielijk verstand die niet altijd kan begrijpen. Een twee de oorzaak voor het ongeloof is gele gen in het zondig leven van den mensch, die de knagende stem zijns ge wetens wil smoren door het geloof aan de Eeuwigheid en de eeuwige straffen te verwerpen, om zich zoodoende een vrijbrief te geven voor het voortzetten van zijn zondig bestaan. Als derde oor zaak werd genoemd: het gebrek aan Godsdienstkennis, die schijnbare moeie- lijkheden opwerpt en daardoor twijfel en dwaling doet ontstaan, nog aange wakkerd door een lafhartig inensche- lijk opzicht. Ten slotte nog een oor zaak en zeker niet de geringste onzer dagen is de ongeloovige en zedelooze pers, een der machtigste wapenen der vijanden van Kerk en Godsdienst, met als bondgenoot de venijnige neutrale couranten, welker lezing langzaam en zeker het geloof doen verflauwen. - Met een ppwekking tot kleur beken nen in den strijd als mannen van een rotsvast geloof, eindigde spr. spreker zijn schoone lezing. Het dankwoord van den vice-voorzitter gaf den bibliothe caris gelegenheid aan te sporen tot meerdere gebruikmaking van de biblio theek, waarin vele goede apologetische lectuur voorhanden is. Bij de rondvraag sprak een der leden den wensch uit tot het gezamenlijk be zoeken van fabrieken en inrichtingen, door de leden der afdeeling. Het be stuur beloofde de mogelijkheid tot het doen van dergelijke excursies te onder zoeken. Nadat nog een lied uit „De Leeuwerk" was gezongen, werd de ge animeerde vergadering met den chris- telijken groet gesloten. Een nieuw denkbeeld voorde3-October Feestviering. In de „Res." bespreekt de W.Eerw. heer P. M. Bots de laaiste feestviering op den 3den October en bepleit, naar aanleiding van den postduivenwedstrijd, de wenschelijkiie.d dat, met het oog op de historische beieekenis als vredesbo- den, de jaarlijksche feestviering ge schiedde onder het mooie symbool van een koppeltje goed nagemaakte duiven. Maar nog een ander denkbeeld bepleit de eerw. schrijver. Dusseldorp, de Leidsche historicus (eerst rechtsgeleerde en later geestelij ke) bericht ons ook nog iets bruikbaars en wel in zake van den Leidschen wees jongen, die onder geleide van een hem volgenden polsdrager, het eerst buiten de wallen en de poort, de verlatene schans bij Booresteijn bezocht. Op Folio 183 van zijn jaarboek over 1574 zegt Dusseldorp: „Ik heb zelfs meermalen dien jongeling aanschouwd, dien inen te paard gezeten, telken jare „op den derden October, overdekt met „groenend loover, door het midden der „Leidsche veste onder plechtige vertoo- „ning pleeg)de rond te voeren." Waarom, niet waar, heeft men na den dood van dien jeugdigen persoon, niet jaarlijks uit elk der weeshuizen, één na volger gekozen van den oorspronkelijken held,? Wie weet, Amcissïmi, geven wij hier geen mooi idee ten beste! Als men immers uit alle weeshuizen beurtelings bij loting, één der oudste knapen iT triumftocht plaatste, en dan den ouden historischen gang naar de plek afreed waar de schans, welke de ontzetters tot het laaiste toe zoozeer benauwd heeft, was gelegen, dan kon de weesjongen daar nog altoos, en zelfs telken jare, juichend aan Leiden het bevrijdings- sein toewuiven. Zoo koude men vervol gens een vaste feesttocht van Crone- steijn naar het Stadhuis organi setven. Wij geven het idee vioor beter. Maar iedereen ziet, hoe wij „des poedels bern" de bloote viering van het ontzet, voor altoos konden vastleggen. En daarmee moest des morgens dan het feest be ginnen. Wel heet de huidezang in den mor gen voor hex beeld van Burgemeester Van der Werf reeds fraai, doch dit vic torie-vieren zond,igt op 3 October een weinig tegen de historie. Want u weet nog wel, waarde heeren, hoe voor een vijï a zestal jaren, reeds een artikel in uw „Rcs." het feit benandelde, dat Bur gemeester Van der Werf tijdens het be leg zich waarlijk manhaftig gedroeg, maar tevens dat hij, als Burgervader en recht Hollandsche magistraat, na het be leg, niet veel vreugde meer heeft ge smaakt. Uit doodsnood had hij blijde de komst der Zeeuwen en andere vreeselij- ke oorlogshelden, en ook Oranje's be wind, alles tot heil van zijne stad en hare vrijheid, aanvaard. Maar toen Oranje later in de stad kwam, nam hij z'n intrek niet eens bij Van der Wierf. Professor R. Fruin, roemrijker gedachtenis, hééft, als wij ons wel herinneren, deze zaak in den brcede behandeld. Na jhet ontzet be schouwden Oranje, en ook' de krijgs oversten, welke hij had gezonden, zich zóó als heeren en meesters in Leiden, dat zij de leden der stadsregeering later naar hunne opvatting, willekeurig veran derden en volstrekt het krijgsbevvind niet nederlegden voor de oude stadscostuy- men. Dit heeft den Burgemeester ten zeerste gehinderd. Men had waarlijk de stad niet in hongersnood ep' pesttijd tij dens het beleg bewaard, en ook bepaald alle vreemde garnizoenen niet gewei gerd, om haar nu, na de verlossing in overheersdiing van niet-Leidenaars te zien. En daarom moet men, als goed Va derlander, op 3 October eenvoudig Lei den's ontzet vieren, zonder meer, want anders komt men tot herdenken van fei ten, welke den eerlijken nazaat moeten) hinderen. Doch dat vieren van het Ont zet alleen, zou o. i. er bepaald op ver beteren, door alvast den tocht van den Weesjongen te ondernemen, en wel in plaats van de zangen aan Vap der Werf; of men moest deze hulde als protest ver richten over Van der Werf's miskenning. Dat gaat toch niet. Kiezerslijst kamer van koophandel. Ged. Staten van Zuid-Holland behan delden gisteren het hooger beroep van de Kamer van Koophandel tM Fabrieken alhier, ingesteld tegen de beslissing van den Raad dezer gemeente, op de bezwa ren tegen de iijsi van kiesgerechtigde*! voor üie Kamer, dienst 191z1914. Het gold hier, blijkens hei over deze zaak door het lid van Ged. Staten Jhr. Mr. De Geer, uitgeoracht rapport, de vraag, of op bedoelde lijst ai of niet tereclit was geplaatst de naam van den heer Jansse, chef in de zaak der firma Peek en Cloppeuburg. Vplgens de Kamer van Koophandel benoorde die naam er niet op voor te komen, omdat de heer Jansse niet zou zijn te beschouwen ais bestuurder van een tak van handel of bedrijf, daar als bestuurders van ge noemde firma zouden zijn aan te mer ken, de beide directeuren en niet de heer Jansse, die alleen ais chef fun geert, doch niets regelt of beheert in de zaak. In strijd met deze opvatting, waar mede ook B. en W. zich hadden veree- nigd door zich eenvoudig ie refereeren aan het advies van di Kamer van Koop handel, had de Gemeenteraad echter ge last den naam van den heer Jansse op de kiezerslijst te brengen. Het hiertegen gericht beroep van de Kamer van Koophandel werd nu door haar secretaris Mr. Goudsmit, nader toe gelicht. Het bleek verder, dat de heer Jans sen zich er nog op had beroepen, dat zijn collega in de zaak der firma P. en C. te Leeuwarend aldaar op de kiezerslijst Xoor de K. v. K. voorkomt. Hiertegen over voerde Mr. Goudsmit aan, dat deze er dan z. i. ook ten onrechte op geplaatst is, daar de functie van alle chefs van P. en C. wel dezelfde zal zijn maar waartegenover dan ook staat dat in de overige 9 of 10 groote gemeenten in ons land waar P. en C. zaken hebben en waar vermoedelijk ook wel Kamers van Koophandel zullen zijn, de chefs niet op de kiezerslijst schijinen voor te ko men omdat anders de heer Janssen zich op die andere gemeenten ook wel zou hebben beroepen. De beslissing van Ged. Staten volgt later. t Een debatkwestie. Verleden jaar is Wijnkoop op een vergadering in de Stadsgehoorzaal als debater heftig tegen mr. Troelstra te keer gegaan, zonder zich veel om de leiding te bekommeren. Troelstra nam toen het krasse besluit niet op een vergadering te spreken, waar Wijnkoop als debater werd toegelaten. Hierdoor ontstond heel wat opschud ding in de partij van het „vrije woord", niet 'het minst in de Leidsche afdeeling zelve. Maar nu heeft Troelstra in groot moedigheid toegestaan, dat Wijnkoop weer mag- 'debatteeren, als hij vooraf verklaart zich aan de leiding der verga dering te zullen onderwerpen. En Wijnkoop heeft aan den voorzitter der Leidsche afdeeling zoo'n verklaring toegezonden. "Zoodat over enkele weken in de Stads gehoorzaal beide kemphanen in her strijd perk zullen treden, Troelstra als aan valler en Wijnkoop als bestrijder. Men "hoopt aldus de 5-cents-meeting- gangers te lokken, speculeerend op de sensatielust van het publiek. Reclame dus, en niets dan reclame! De le luit. R. Wilson van het 2e depot huzaren te Haarlem, is over geplaatst naar hier en belast met het commando over het detachement huza ren. De openbare les van dr. J. H. P. van Kerckhoff, lector aan de Rijksuni versiteit, welke was uitgesteld, zal nu gehouden worden Woensdag 16 Oct., in het klein auditorium van het Acade miegebouw. Er heeft zich een comité gevormd om den heer F. A. Dee, die den 17den October den dag herdenkt, waarop hij 50 jaar geleden in dienst der Leidsche Acadeinei trad, van welken tijd hij bijna 40 jaar het ambt van academisch pedel vervulde, op zijn feestdag te huldigen. In dit comité hebben de navolgen de heeren zitting: G. Kortenbout v. d. Sluijs, J. J. Henny, M. Rijke, A. C. Visser van IJzendoorn, P. J. v. Wijn gaarden, L. J. Plemp van Duiveland,' N. Rutgers van der Loeff, U. W. F. v. Panhuijs, F. E. VJielander Hein, Ei. F. M. J. Michiels van Verduijnen en A. J. Smissaert. De huldiging zal plaats hebben op 17 Oct., 's middags te half vier, in Huize Prins, Rapenburg. De le luiienant der veld-artilierie jhr. Op ten Noord, die dezer dagen over-, geplaatst werd van 's Hertogenboscli naar hier, vertrok Zondagmorgen om half vijf te paard naar zijn nieuwe garni zoensplaats, waar hij 's namiddags onge veer 6 uur aankwam. Ruiter en paard waren in goeden welstand. Voorwaar een mooi voorbeeld van wilskracht en ruiterkunst. Uitslag van het herexamen der Rijksiuinbouww'interschool te Lisse van de le naar de 2e klasse is geslaagd: A. Bijvoet, OverveenD. Sistermans, Hil- termans, Hillegom; J. ten Hagen, Lisse; en voor het niet verplichtend gesteld ook Engelsch: W. Bloem, Hoorn, en D. Sis termans, Hillegom. Geslaagd voor het toelatingsexamen: A. Beerhorst, F. Boot, D. Koning, J. Roozen, P. M. Swagerman, Sassenheim W. Bots, J. C. Pijnacker, Lisse; C. H. Eldering Jaczn., J. Louwere ii. Heemsiede; P. J. van der Meer, Noord- wijk; C. I. W. van der Schoot, Hille gom J. Smit, Haarlem. Voor zooverre door dezen aan hei toe latingsexamen in de niet-verplichte vak ken Engelsch en Duitsch werd deelge nomen, slaagden daarvoor: W. Bots, J.O. Pijnacker, H. Ran, J. Roozen, C. J. W. van der Schoot, J. Smit en P. H. Swa- gernuyi, de laaiste voorwaardelijk voor Duitsch. Voorts slaagden voor Engelsch A. Beerhorst, D. Koning en P. J. van der Meer, de laatste voorwaardelijk, en voor Duitsch: C. H. Heldering Jaczn., J. Louwerens, de laatste voorwaardelijk. Wegens onvoorziene omstandighe den kan de recollectie voor oud-retrai- tanten in de maand October niet worden gehouden. Verschenen is de statistiek der ge boorten en der sterfte naar den leef tijd en de oorzaken van den dood in de maand Augustus 1912. Het aantal in woners dezer gemeente bedroeg 59102 Er werden levend aangegeven 129 per sonen, waarvan 114 behoorden tot de werkelijke bevolking. Het aantal leven loos aangegeven bedroeg 2. Er overleden op den leeftijd van min der dan 1 jaar 9, van 1 tot en met 4 jaren 8, van 5 tot en met 13 jaren 2, van 14 tot en met 19 jaar. 0, van 28 tot en met 29 jaren 3, van 30 tot en met 39 jaren 2, van 40 tot en inet 49 jaren 3, van 50 tot én met 64 jaren 7, van 65 tot en met 79 jaren 10 en van 80 jaar en daarboven 7 personen, n Er overleden tengevolge van diphte- ritis 2, influenza 1, longtuberculose 5, hersentuberculose 2, andere vormen van tuberculose 1, kanker en andere kwaad aardige gezwellen 7, meningitis 2, or ganische hartgebreken 3, acute bronchi tis 1, chronische bronchitis 1, longont steking 2, andere ziekten der ademha lingsorganen 1, gastro-errteritis en diar rhoea 3, hernia, darmocclusie 1, lever- cirrhose 1, aangeboren zwakte en ge breken 5, ouderdom 2, gewelddadigen dood (geen zelfmoord) 1, andere ziekten 9, onbekend 1. Het totaal aantal over ledenen bedroeg 51, waarvan 43 be hoorden tot de werkelijke bevolking. ROOMSCHE AGENDA. Dinsdag 8 uur 's avonds. St. Lode1- wijkskerk, Steenschuur. Apologetisch q cursus. Spreker de Weleerw. heer Jh.j M. P. Bekkers. Onderwerp: De Genade Gods. Woensdag 5i/2 uur n.m. St. Jo- sefszaal. Rapenburg 52. Bijbelsche Ge-^ schiedenis (met lichtbeelden) voor de kinderen der St. Petrus parochie. Spre ker: de W.Eerw. heer C. G. J. van Leeuwen. Woensdag 8 uur St. Jozefszaalt Rapenburg 52. Bioscoop-voorstelling. HOOGMADE. Heden is den eersten brug van gewapend beton in de vliet- polder nabij ons dorp gereed gekomert en voor rij en voertuigen geopend. 1 De verbetering is groot, de wegmaakt nu niet meer den haaksche bocht en de brug is veel lager en fraaier. LISSE. Door den Ned. Bond van R. K. Bloemistarbeiders „St. Deus Dedit-1 is een enquête ingesteld in verband met een eventueel te sluiten collectief ar beidscontract in het voorjaar 1913. Tefj verkrijging van een zuiver overzicht van1 een en ander heeft zij circulaires in den vorm van een vragenlijst onder hare le den verspreid ter invulling.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 2