RONA Van Houtens Cacao -BUITENLAND. DE TWEE VRIENDEN. Ingezonden Mededelingen. 4e jeta jjang. No. 912. Bureau OUDE SINGEL 34. LEIDEN. lnterc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCH1INT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN- DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 11.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 11.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/« cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Dinsdag 8 October 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden •betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. *m* Prof. Lohman's benoeming. Moesten we gisteren de onbillijke crir !tiek signaleeren, door partijzucht ingege ven, thans kunnen we laten zien, hoe ide waarheid toch al baan breekt. De „Nieuwe Courant" geeft een arti kel van haar medewerker, dr. W. W, van Ider Meulen, „Onbillijke critiek", de plaats van het hoofdartikel en voegt er o.a. aan toe: „De daad van de benoeming zelve verdient van liberaal standpunt niet de critiek welke in een deel der liberale pers tegen haar gericht werd. De hoofdvraag is voor ons of de benoem de wetenschappelijk op zoodanige hoogte staat, dat hij voor een benoe ming met recht in aanmerking kon komen; op deze vraag antwoordt dr. Van der Meulen bevestigend, prof. Kernkamp (implicite) niet ontkennend en de Utrechtsdhe faculteit verleende bij de promotie den hoogsten graad." De heer Van der Meulen meent zelfs, idat het „stormpje van verontwaardiging, gewekt in de gemoederen der tegenstan ders van de huidige regeering" geen xeden heeft, «en zegt o.m. „Dat tenminste aan één onzer Rijks universiteiten het staatsrecht zal wor den gedoceerddoor een belijder van de Protestantsch-Christelijke beginse len van een der voornaamste fracties der regeeringsmeerderhedd, is geen overvragen. „De regeering zou een bewijs heb ben gegeven ,van een zeer bedenke lijke zwakheid van overtuiging, wan neer zij in het bezit van de macht, na liet te doen, wat haar partij, indien zij minderheid ware, op grond van billijkheid had mogen vragen van een liberale regeering." Op dergelijke uitingen te wijzen is nuttig voor diegenen onder ons, welke zich door zoogenaamd vrijzinnige critiek maar al t e gauw om den tuin laten lei den. ALGEMEEN OVERZICHT. Terwijl de mogendheden nog druk doende zijn met pogingen om tot over eenstemming te komen over hun op treden op den Balkan, neemt Turkije plotseling zijn draai en publiceert een besluit clat de oorlog onnoodig ZOU maken, daar 't de eischen toegeeft, De Porte zal de hervormingen in Macedo nië invoeren. Behalve de verzekering van rechtvaardige proportioneele vertegen woordiging der Christelijke bevolking in de provinciale staten der vilajets, heeft de Turksche regeeteing thans nog plech tig beloofd, dat in het Ottomaansche par lement voortaan de Christelijke natio naliteiten een vertegenwoordiging zul len krijgen, evenredig aan haar bevol kingsaantal. Nu is slechts de vraag, wie 'de garantie op zich zal nemen, dat Tur kije deze hervormingen ook werkelijk invoert. Het voorstel van Poincaré, ge wijzigd, zooals het Weener kabinet eer FEUILLETON. 9) lYVel had zij reeds meermalen ver moedens gehad omtrent verdriet dat va der lijden moest, veroorzaakt door de verkwistingen en de weelderige levens wijze van. haar broeder, want zij leefde Isteeds in de nabijheid van den ouden man en was alleen met hem in het groo ve, stille huis, waar Hubert slechts op [ongeregelde tijden verscheen en nooit langer dan één of twee dagen bleef, maar zijl had niet kunnen veronderstellen, welk een onheil de dokter door zijn zor- gelooze levenswijze over zijn vader had [gebracht. De grijsaard ging met stemverheffing (voort: Gij moet wel een kort geheugen (hebben, wanneer gij nu reeds alles ver geten hebt wat wij voor u deden. Ge- id'urende 30 jaren heb ik gewerkt, volgens ]het voorbeeld van mijn vader, die een (man van eer was, niet voor mijzelf, [want ik bezat al genoeg, om aan mijn bescheiden behoeften te voldoen, maar gisteren voorstelde, is volkomen gelijk- lijkluidend, met het voorstel, dat graaf Berchtold in November deed, welk voor stel door de mogendheden in den be ginne met sympathie werd begroet, doch helaas veronachtzaamd werd. Op een vraag of Turkije handelde op aandrang der mogendheden, antwoord de de Turksche minister van buitenland- sche zaken, aan den correspondent, van de Daily Mail, terwijl hij hem het be richt over de invoering der hervormin gen bevestigde. Nu zullen we zien of Bulgarije oprecht is, als het zegt, dat het oprecht is, als het zegt, dat het al leen die hervormingen in Macedonië ver langt dan wel of dat alleen een dekman tel is om Turkije nog meer grondgebied af te nemen. Van andere zijde wordt er echter met wantrouwen naar deze zwenking van den Turk gekeken. De 'gezanten van den Balkan-mogendheden te Berlijn, die nog geen officieele mededeeling ontvingen, van de jongste Turksche beloften, blij ven nog zeer pessimistisch gestemd. De Bulgaarsche gezant wees er op, dat de toegezegde hervormingen reeds sedert 30 jaar beloofd zijn en dat een garantie dat zij thans ingevoerd zullen worden, dringend noodzakelijk is. Met beloften alleen zonder garantie der groote mo gendheden kan Bulgarije geen genoegen nemen. Ook de Servische gezant was overtuigd, dat een lange weg ligt tus- schen het beloven en het uitvoeren der hervormingen. Hij vreesde zelfs, dat Turkije niet anders beoogt, dan de an dere mogendheden .aan liet lijntje te hou den. Garantie voor de hervormingen achtte hij niet voldoende. De mogend heden dienen ook te controleeren. De meest waarschijnlijke reden echter van het optreden van Turkije moet hier in gezocht worden, dat, waar de vijan delijke machten bijna geheel met hun mobilisatie klaar zijn, de Turk nog niet zoo ver is en ook de vredesonderhan delingen niet spoedig genoeg afloopen om hem de handen vrij te geven. Met Turksche mobilisatie staat het volgens de „Koln. Ztg." aldus. Van de twaalf mobiele nizam-divisies zijn er voorloopig twee, van het leger corps van Rodosto, bestemd, om de Dar- danellen te bewaken, de andere tien voor het leger, dat zich bij Adriano- pel verzamelt. Daarvan zijn er al acht op •voet van oorlog geweest, twee zijn be zig om zich te mobiliseeren. Zij moeten op zijn laatst na een week te Adrianopel aankomen. Het vervoer van de redifs uit Klein-Azië begint Woensdag over Konstantinopel. In het geheel worden elf divisies redifs ontboden, kerntroe pen, waarvan elke divisie 6800 man sterk is. Van de ruiterij van het 1ste le- geringspectie, 52 escadrons, schijnt een gedeelte bij Kirk Kilisj, ten O. van Adrianopel gebleven te zijn. Om -en bij de 30 escadrons zijn bij Adrianopel bijeen, 't Laatste reg. de lanciers uit Konstantino pel, is Vrijdagavond per trein vertrokken. De bevelhebber ervan, de Pruisische le luit. Veit, heeft het bevel erover neerge legd daar hij geen vergunning heeft gekre voor u en uw zuster, die ik rijker wilde maken dan wij geweest waren, uwe goede moeder, die niet meer is, en ik, die nu al zoover gekomen ben, dat ik haar de rust van het graf benijd. Ge steund door het vertrouwen, dat ik mij had weten te veroveren, heb ik voor spoed gehad op mijn werk. Ik ben eige naar geworden van dit huis, dat ik heb verwisseld tegen de nederige woning, waarin mijn ouders hadden geleefd. Van alle kanten zijn de edelen, die gij zoo schijnt te haten, tot mij gekomen en hebben hun belangen aan mij opgedra gen. Langen tijd waren wij gelukkig. Ik had vertrouwen in de toekomst, voor u en voor mijn lieve Thérèse, die zoo waardig de plaats vervult van haar, die ik verloren heb, en het zonnetje is, dat den avond van mijn leven verheldert :n verwarmt. Hij hield op, door aandoening over mand. J>e dokter, d'ie in zijn achtelooze hou ding was blijven zitten, luisterde naar hem, zonder Zich te bewegen of eenig teelcen van ontroering te geven. Opnieuw verhief de grijsaard zijn stem. In kort afgebroken zinnen drukte hij al zijn teleurstellingen en zorgen uit, zijn verdriet over den gevaarlijken weg, dien hij zijn zoon ha,d .sien insiaan. gen om aan deu oorlog deel te nemen. Adrianopel is mei meer dan 70 zware ka nonnen voldoehde gewapend. Bij een beoordeeling van den toestand mag men niet vergeten dat een Bulgaarsche bri gade even sterk is als een Turksche di visie. De Turken rekenen er op, dat vooreerst over 270.000 geweren, en over 30.000 karabijnen elk met 750 gels en over 81 batterijen eik met 1000 pro jectielen beschikken. Men ziet Turkije is nog bij lange na niet klaar, terwijl de troepenversterkin gen uit Azië eerst Woensdag beginnen te komen. Alleen de spoorweg naar Haidar pasja en van einde October af de nieuwe lijn Soma—Pandemia zijn voor den aanvoer van de troepen uit Klein-Azië beschikbaar. De opmarsch van het geheele leger zal niet minder dan zes weken vergen. Maar nu deelde een actief Servisch officier den man der „Deutsche Ta- gesztg." mede, dat de Bulgaarsche en Servische troepen, als de mobilisatie ge ëindigd is, waarschijnlijk Woensdag, zon der bijzondere oorlogsverklaring, de Turksche grenzen zullen overtrekken. Men mag veronderstellen dat de Porte de gezindheid op'den Balkan zeer goed bekend is en kan dan zijn laaiste han delwijze volkomen begrijpen, hoewel men er voorshands nog weinig vertrou wen in heeft. Aangaande den vrede seint men ons uit Rome, dat men aan neemt, dat Turkije spoedig met zijn ant woord op de vredesvoorstellen van Italië voor den dag zal komen, daar Italië daarvoor een termijn van acht dagen heeft gesteld. Als het antwoord gunstig luidt, wat men, afgaande op zekere be richten uit Konstantinopel, schijnt te moeten verwachten, rekent men er op dat de erkenning door de^ mogendheden van'de souvereiniteit van Italië over Tri poli en Barka, die na de afkondiging van Turkije volgen moet, bij: de mogend heden der triple entente evenmin! op moeilijkheden zal stuiten, als bij: die van het drievoudig verbond. Wat de bepalingen van de overeen komst betreft, waarover wij gister reeds iets mededeelden, geeft het „Journal" te Geneve nog de volgende bijzonderheden. De schadeloosstelling door Italië te be talen betreft de Turksche schuld over Libië, verder zal er geen schadevergoe ding aan de oorlogvoerende partijen be taald wordende eilanden zullen aan! Turkije teruggegeven worden onder waarborg aan de Christelijke bevolking; de diplomatieke en handelsbetrekkingen tusschen de beide landen zullen hersteld worden. De „Radical" zegt nog over de moge lijkheid van een overeenstemming in ver band met de reeds genoemde acht dagen drie dagen zijn daarvan reeds verloopen en zoo Turkije nu binnen vijf dagen niet ambtelijk de verplichtingen bevestigt, die zijn woordvoerders officeus aangedaan hebben, dan zal Italië doen alsof de sa- mensprekingen te Ouchy niet plaats ge had hebben. Indien de Porte, na de ver gadering van den ministerraad, die waar Hij bekende, dat hij, gedreven door de onophoudelijke eischen, welke zijn zoon hem stelde en niet bij machte daar steeds aan te voldoen uit eigen middelen, geld genomen had uit zijn kas, eerst schuchter, oaarna met volle handen, teneinde Hu- bert in staat te stellen tot een leven van genot en verkwistingen, omdat het hem ontbroken had aan de kracht om te weigeren. Zijn berouw, zijn toenemende angst voor den afgrond, dien hij aan zijn voeten zag gapen en .dlie hem weldra zou verzwelgen, beschreef hij in gevoel volle woorden. En nu was het bittere einde nabij, nu had hij geen moed en geen kracht meer. Thérèse Nollan, die ademloos geluis terd had, begreep alles: de'telkens her haalde geldzendingen, de eischen van den dokter, de bekrompenheid, waarin zij en haar vader dientengevolge leef den, de toenemende zorgen en beslom meringen van den beheerder van zooveel goederen en het misbruik van vertrou wen, dat hij ten slotte door zijn zwakheid had gemaakt door de hand uit te steken naar de gelden, die hij daardoor niet kon teruggeven aan zijn lastgevers, die zelf verlegen waren in deze ongeluks dagen, toen ieder al zijn middelen noo- dig h^d. Eiken dag wordt RONA meer gewaardeerd. Het aantal geregelde gebruikers neemt voortdurend sterk toe. Hun goede voorbeeld kan met gerustheid door iedereen worden gevolgd. Daar men voor een heerlijken kop chocolade van RONA minder noodig heeft dan van andere soorten, is zij zoo bizonder voordeelig in 't gebruik. Velen hebben dit reeds door ervaring geleerd. schijnlijk Woensdag plaats heeft, met bezwaren aankomt of voorbehoud maakt, dan zullen, zegt de „Radical", de vijan delijkheden onmiddellijk hervat worden. Volgens het blad ligt er een vloot-divisie in de nabijheid van de eilanden in de Aegaeische Zee, die dan het middel punt der krijgsverrichtingen zullen wor den. Eigenaardig is nog, in verband met een en ander, de volgende uitlating in een brief van Enver Bei aan een te Berlijn wonenden vriend: „Hier gaat alles uitstekend. .Helaas loopt het in dé andere deelen van het rijk in 't honderd. Deze toestand is voor Italië heel wat voordeeliger dan twintig zoogenaamde overwinningen van de be kende soort in Tripolis en Barka. Ik kan voor het oogenblik niet anders doen dan de vuisten ballen. Wanneer het ons gelukt hier met eere gereed te komen, dan haast ik mij daar ook heen. Wan neer wij echter gedwongen zouden wor den van den vijand onverdiende voor waarden aan te nemen, dan zou mij niets overblijven dan hier met de Italianen zoolang ik leef te vechten.^'- Weinig bemoedigend dus voor de Italianen. Omtrent den overleden Belgischen Staatsminister Beernaert schrijft het „Hbld. v. Antw." nog het volgendej De overledene werd in 1829 te Ostende De sluier, die voor Thérèse over de gebeurtenissen van den laatsten tijd hing, was nu vaneengescheurd. De va,n angst bevende stem van haar vader deelde ook haar alles mede: de ramp, waarin de eer der familie ten ander ging. Zeker, zij had een edel hart -en geen gedachte lcvvam i.n haar op om te trachten in de geheimen van anderen te dringen, maar toch bleef zij daar onbeweeglijk staau, teruggehouden door een onbe kende macht, niet in staat een stap voor- of achterwaarts te doqu. Langzamerhand werd de Stem van den grijsaard minder scherp en bitter. Zij hoorde hoe hij ten slotte zeide: Alles is verzwolgen in den kuil, die gegraven is door uw dwaasheden en mijn zwakheid, uw onzinnige weelde; het spel en uwe verkwistende levenswijze hebben alles verslonden. Wanneer een van die uitgewekenen, die het vader land ontvl'ucht zijn uit vrees voor den dood of om h'u.n prinsen te volgen, hier tenugkeerde en mij 'het geld terugvroeg, dat hij mij i,n bewaring had gegeven en dat mij heilig 'had moeten zijn, dan zoat ik het hoofd moeten lyuigen en mijn onmacht en schande bekennen. Eerst ,n'u verhief Zich de stem van den dokfer, die tegelijk spottend en dreigend geboren, was in 1853 advocaat bij het beroepshof te Brussel, in 1859 advocaat bij het verbrekingshof, en voorzitter van de Federatie der Belgische advocaten. Hij trad in de Kamer als afgevaardigde van Thielt op 4 Aug. 1874 en werd sedert dien onafgebroken herkozen. Hij wasminister van openbare werken- van 23 Oct. 1873 tot 18 Juni 1878; minister van landbouw, nijverheid en openbare werken in het kabinet Malou- Jabobs-Woeste (16 Juni—26 Oct. 1884); na den val van dit ministerie, kabinets- hoofd gedurende negen jaar tot 20 Maart 1894; voorzitter der Kamer van 30 Jan. 1895 tot 7 Mei 1900; Staatsminister van 26 Maart 1894. Ziehier eenige titels, die een bewijs leveren van de veelzijdige bedrijvigheid van den afgestorvene: Ondervoorzitter der beheerende commissie der musea van schilderkunst en beeldhouwkunst sedert 15 Juni 1895; voorzitter der Bel gische maatschappij van koloniale stu diën sedert hare stichting; eerelid der Academie van Schoone Kunsten van Ant werpen; eere-voorzitter der internatio nale maatschappij van den letterkundigen eigendom; voorzitter van het intern, ver bond der maatschappijen .van eenmaking van het zeerecht; oud-voorzitter der So- ciété de moralité publique, van de Inter national Association en van de maat schappij der werkmanswoningen; eere- voorzitter der internationale maatschappij voor openbare kunst; buitenlandsch lid voor de afwezigen was. IJdele vrees, zeide die stem, zij ztillen niet terugkomen. Nu niet, maar later! Nooit! Dat woord werd met volkomen zelf vertrouwen uitgesproken. De grijsaard voerde er zwaktegen aan: W,at weet gij daarvan De dokter herhaalde met zijn onwan kelbaar vertrouwen in zichzelf: Wanneer ik u dat zeg, kunt gij het gerust geloove.n; nooit! Maar 'de oude Nollan bleef even neer slachtig. Het kan zijn, sprak hij, gij spreekt van de uitgewekenen: zij zijn voort vluchtig of gesneuveld in een noodlot- tigen krijg en zoo zij nog leven, dan is de geboortegrond hun toch verboden, maar de anderen? Wie? Zij, die bjj ons zjjn gebleven, die in de omgeving wonen, eenige mijlen van hier, die hun haardsteden niet heb ben willen verlaten, die zich hebben teruggetrokken in hun kasteelen, op hun landgoederen en die ieder oogenblik, misschien reeds morgen aan mijn deur kunnen kloppen. ^W,ordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1