No. 910. Zaterdag October 1912. BUITENLAND. BINNENLAND. 4e Jaargang. 3e £eictaehe ©on/tcmt Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. In tere. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwar|^al; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post f 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2l/t cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. 3 De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—3 regels 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. V Proef op de som. ,Wa,ar de Katholieke Kerk niets te ver tellen heeft bloeien immers onderwijs en wetenschap? .Welnu, dan moet het hiermede in Frankrijk wel bijzonder welvarend ge steld wezen, want daar is het waarlijk inter van gisteren, dat de invloed der Ka tholieke Kerk i n ieder opzicht wordt on dermijnd. Wat vernemen we echter?. Dat er in dit verlichte rijk zooveel recruften opkomen, die kunnen lezen noch schrijven, dat de regeering de de partementen, vanwaar de meeste arri- veeren aan de schandpaal zal slaan, in de hoop, aldus een edele wedstrijd in volksontwikkeling uit den grond te stam pen. Eu wie nu denken mocht, dat te Pa irijs, de "Stad des Lichts", de onder wijstoestanden dan toch wel behoorlijk zullen zijn, moet eens lezen de schil dering, welke het Parijsche gemeente raadslid André Payer gee?f in den „Ma- tin" een schildering -van den toestand op openbare lagere s cholen in de hoofd stad, wat betreft de hygiëne. Reeds van buiten maken de schoollokalen den in druk van vuilheid en somberheid, schrijft hij. Treedt men binnen, dan merkt men ieerst recht de verwaarloozing op. Er hangt in de corridors een duffe, vieze lucht; de muren zien vuil en besmeerd zijn half vergaan, de vloeren schijnen op sommige plaatsen zoo dadelijk te zullen invallen. De schoolplaten hangen ge scheurd langs de wanden. De kin deren gebruiken oude boeken. Op sommige speelplaatsen staat bij re gen een modderbrij. In plaats van be hoorlijke waschinrichtingen, worden em mers, met water gevuld, gebruikt Eens in veertien jaar tijd zijn de beide school lokalen in zijn wijk degelijk schoonge maakt en" in orde gebracht. Den ove rigen tijd wordt er maar zoo'n beetje door één schoonmaakster geprutst Wie ons ééne bijzondere school kan aanwijzen, waar dan ook, welke met deze jeremiade overeenstemt, hem zullen .we levenslang gratis „De Leidsche Cou rant" toezenden. En heeft u wel gelet op de door ons fespatieerde woorden„De kinderen ge- ruiken oude boeken." 't Is wat moois. Waarlijk, de lieden, die zoo gaarne af geven op de Roomsche landen nog on langs b.v. ds. Bronsveld in zijn befaamde „Kroniek" zij mochten wel eens eerst Sn Frankrijk rondzien voor zij Zuide lijker gaan. Hun klachten over die ach terlijke Roomsclien zullen dan wel ver stommen. De kerkvervolging heeft Frankrijk over 't algemeen nog weinig goeds ge bracht. Zoo klaagde in de academie voor geneeskunde te Parijs prof. Gaucher over het haast totaal gemis aan voorzor gen in Frankrijk tegen de verbreiding van een drietal besmettelijke ziekten syphilis, lepra, en tuberculose. Aan hon derden melaatschen wordt binnen Frank rijk volkomen vrijheid van beweging ge laten en niets wordt gedaan om lepra lijders uit de Antillen of uit Zuid-Ameri- ka, die in Frankrijk een beter klimaat jkoinen zoeken, bij de grenzen van hun voornemen terug te brengen. Aldus rechtvaardigde prof. Gaucher zijn conclüsie, dat de openbare hygiëne in Frankrijk alles te yvenschen overliet. Al deze dingen zijn" toch waarlijk wel de proef op de som. De Fransche re geerders zegge regeerders hebben de handen zoo vol met anti-clericale maat regelen, waarmede zij hun flinkheid moe ten toonen, dat zij waarlijk geen tijd hebben om ook nog te letten op zulke (kleinigheden als onderwijs en gezond heid. V Katholieke Kiesvereenigingen Men kan in dit nummer een ons toe gezonden motie lezen, die door de af- deeling Utrecht van den Nederl. R. K. Gemeentewerkliedenbond is aange nomen. Op één zinsnede in die motie willen wij hier even de aandacht vesti gen. 't Is een verblijdend verschijnsel, 'als de arbeiders inzien, dat niet alleen noodig is het lidmaatschap van sociale verenigingen, maar dat liet ook noodig, hoog-noodigis zich aan te sluiten bij po litieke vereenigfingen, nl. bij de Katho lieke Kiesvereenigingen. Mochten alle Katholieken inzien, dat de victorie of de nederlaag in 1913 voor een groot gedeelte afhangt van het al oï niet sterk zijn van de Katholieke kies vereenigingen 1 Als deze moreel, door het groot aantal leden, en financieel, door een goede kas, sterk staan, zal van haar de zoio noodige actie kunnen uitgaan. Laat toch geen enkele Katholieke kie zer ter wille van het beginsel, dat in 1913 op het spel staat! langer uit stellen lier te worden van een Katholieke kiesvereeniging. Men stelle tenminste deze daad! ALGEMEEN OVERZICHT. De algemeene toestand op den Bal kan kan men nog niet veel verbeterd noemen, ofschoon toóh do<jr de diplo matie alle krachten ingespannen worden cm den oorlog tegen te houden. Het wil echter voorkomen, dat men wel ©eni ge haast mag maken, daar de grensinci denten steeds heftiger worden en de vijandelijkheden over en weer den oorlog met zich bin nen slepen voor inen er op bedacht is1. Zoo meldt men uit Konstantinopel dat de Bulgaren uitspattingen hebben be gaan tegen de Muzelmannen te Warna (in Bulgarije, aan de kust van de Zwar te Zee). Een Muzelman is gedood, ver scheidene zijn gekwetst. Te Aidos zijTn vier gewonden. De dorpen in den om- ziën zijn 5 dooden en verscheidene ge wonden. Verscheiden dorpen in den om trek van Kokardzja zijn verwoest. Er zijn bommen geworpen en tal van doo den en gewonden. Daartegenover bericht men uit Ame- nen dat Turksche Albaneezen te Plhilip- piade een Grieksch notabele hebben ver moord. Men verzekert dat besloten is tot het vermoorden van alle notabelen in de belangrijkste plaatsen Op de marict te Seres is een bom ont ploft. Er zijn vijf menschen gewond. De toestand is buitengewoon hache lijk. Men verzekert, dat het comité voor eenheid en vooruitgang met de bommen werpers heult, om moordpartijen in Mo- nastir uit te lokken. De christelijke soldaten loopen weg, omdat zij slecht behandeld worden. Ook van het eerste eigenlijke gevecht tusschen Bulgaren en Turken werd mel ding gemaakt. In de buurt van Temrosj is een gevecht van twee en een Ihalf uur gevoerd waarvan nog nadere bijzonder heden ontbreken. Dc opmarsch der troepen gaat overigens op den geheelen Balkan zijn geregelden gang. De Servische Ti- mokdivisie zal eerstdaags naar het Bul- gaarsche grensstation Zaribrod inBulgarije marcheeren om zich daar met de Bulgaren to vereenigen en te Dubnitza komt een Servisch-Bulgaarsch legercorps bijeen, dat tegen Oeskjoeb opereeren zal. De Servi sche Drina-divisie wordt in Waljewa geconcentreerd met het hoofdkwartier te Uschitsa. Zij heeft in opdracht het noor del ij!k gedeelte van den sandjak te be zetten. Tusschen de Servische regeering en het bekende Albaneesdhe opperhoofd Issa Boletinats is reeds eenige weken geleden een overeenkomst gesloten, vol gens welke hij de Servisahe operaties in Kossowa zal steunen. Als gijzelaars heeft hij zijn beide zoons naar Belgrado gezonden Het Turksche leger is in verband met den toestand in twee deel en gesplitst. Het opperbevel over de heele strijd macht is in handen van Nazinr-pasja, den minister van oorlog, gelegd. Het Zuider- leger heeft zijn middelpunt te Dzjanina bij de Grieksche grens en wordt aange voerd door den generaal dei' artillerie Ali Riza. liet Oosterleger, dat ojp Kon stantinopel steunt, is onder bevel van generaal Abdoellah-pasja, die eerst als opperbevelhebber van Ihet heele Turk- sche leger van genoemd, geplaatst. Men schat het geheele aantal Turkschje sol daten, dat op het oogenblik reeds in Ma cedonië is samengetrokken, op 200,000 man. Nog is niet geheel beslist hoe hpt optreden der mogendheden zal geregeld worden. Meenen sommigen) dat gemeei\schapp,e 1 ijk e ye.rtoogeu bit dê Porte en de Balkanstaten moeten gehou den worden, anderzijds ziet men meer heil in een gezamenlijk optreden van Rusland en Oostenrijk waartoe beide rij1- ken genegen blijken te zjjn. Inmiddels is Rusland op eigen gelegenheid weer in die richting werkzaam geweest. Uit Cettinje wordt n.l. aan de „Deutsche Tages-Ztg." geseind dat Giers, de Russi sche gezant daar ter stede aan köninlg Nikólaas heeft verklaard, dat Rusland een oorlog tegen Turkije, noch goedkeu ren, noch ondersteunen zou. Rusland verwacht daarom van Montenegro de grootste gematigdheid en terughouding. Ook is volgens berichten uit Peters burg aan den Russischen gezant te Sofia opgedragen aan de Bulgaarsche regee ring de ontsteltenis van het Russische) kabinet over den stap van de Balkan staten mede te doelen. De Russische regeering is vast besloten, de Balkan staten aan hun lot over te laten. De ge zant heeft verder tot opdracht om mede te deelen, dat Bulgarijë onder geen omL standigheden op den steun van Rusland kan rekenen. In dezen geest heeft de Russische regeering ook aan de mogend heden mededeeling gedaan. i De v redesgeruchten die ons van Turksche zijde bereiken), worden door Italië tegengesproken. Men beweert dat de Turk om zijn positie op den Balkan te versterken deze berich ten rondstrooit. De vredes-preliminairen zijn nog geenszins geteekend. Tot gis ter bleef Turkije nog tegenstribbelen. Italië zou aan Turkije een termijn ge- zal hebben te beslissen. De „Voss. Ztg." verneemt van de meest betrouwbare Italiaansche zijde, hoogstwaarschijnlijk dus van de ambas sade te Berlijn, de volgende bijzonder heden omtrent de vredesvoorwaarden tusschen Italië en Turkije: „Italië heeft zijn vredesvoorwaarden nooit veranderd. Het heeft ze niet gemakkelijker gemaakt vóór de moeilijkheden in den Balkan en na dien tijd evenmin zwaarder. De ge noemde voorwaarden zijn dc volgende: „Turkije zal verklaren, dat het tenge volge van den toestand op den Balkan niet langer in staat is Tripolis te ver dedigen en zal dit land autonomie ver- leenen. Hierop zal Italië Tripolis voor geannexeerd verklaren, hetgeen Turkije stilzwijgend laat geschieden. f De religieuse souvereiniteit zal ge steld worden in handen van een door Italië geaccrediteerd vertegenwoordiger van den khalief in Tripolis' De financieele quaestie heeft tot geen moeilijkheden aanleiding gegeven, daar Italië Turkije zooveel geld toegestaan heeft als dit land iheeft geëischt." Tegenover de kategoriscbe tegen spraak van Italiaansche zjjde, beweert echter de „Tagliche Rundschau", dat Tur kije en Italië het reeds vier weken over de vredesvoorwaarden eens waren, maar dat de Turksche regeering een geschikt oogenblik af heeft moeten wachten, om' zonder gevaar voor binnenlandsche on lusten openlijk vrede te sluiten. Over het ongeluk der Engelsche onderzeëer waarvan een telegram gister melding maakte, kunnen wij nog het volgende mededeel en. Twaalf onderzeesche boo ten verlieten Dover kórt voor vijf uur in den morgen, vergezeld door drie torpe do-jagers om oefeningen te houden. Kort daarna werden seinen ontvangen, waar uit bleek, dat er een ongeluk: was ge beurd. Vooralsnog is het niet mogelijk te zeggen hoe het ongeluk zich Weeft toege dragen, daar de overlevenden nog niet in staat zijn inlichtingen te geven. Of de onderzeesche boot ziah onder water dan wel aan de oppervlakte bevond toen zij in aanvaring kwam, is nog niet uitge maakt. De verongelukte onderzeesche boot was uitgerust met alle nieuwe ver beteringen, en voor de veiligheid was bij de inrichting de uiterste zorg gedragen. Alle bevelen voor vlootoefeningen zijn ingetrokken. De vaartuigen hebben last gekregen naar de haven terug te keeren. De koning heeft zijn deelneming betuigd aan de nagelaten betrekkingen der slachtoffers De kapitein van de Anferika die gister middag te Southampton aanlkwiam is aan stonds door den Duitschen consul in verhoor genomen, Er is echter nog geen offitiad Kfixsiafi Anenkaar geuj&akt De administrateur van de America deelde mede, dat het ongeluk omstreeks 6.15, ter hoogte van Dover, plaats heeft ge had, bij prachtig helder weer. Een onder zeesche boot van het Smaldeel, dat aan het oefenen was, verscheen op ongeveer zestien voet afstand dwars voor de Ame rika. Alleen de periscoop was zichtbaar De onderzeesche boot liep acht tot tien knoopen. terwijl de America er zeventien, liep. Het gevaar, waarin de onderzjeesche boot verkeerde, werd te laat van de brug af ontdekt om de ramp te kunnen ver mijden en hoewel er bevel gegeven werd om met volle kracht achteruit te stoo- men, hield de America te veel vaart. Zij liep op cie onaerzeesche boot, die bijna middenscheeps geraakt werd. Zij zonk als een steen. Het plotseling ach teruit stoom en en de schok van de aan varing, deed de America van den boeg tot den achtersteven beven en de passa giers uit hun slaap opschrikken. De Amerika liet twee reddingsbooten neer. Ofschoon men meer dan een uur in den omtrek zocht, kon men geen spoor ont dekken van de gezonken onderzeesche boot. Een aantal passagiers zijn te Sou thampton aan wal gegaan. Vanmiddag werd gemeld, dat men feitelijk niets omtrent het voorval wist Het laatste bericht uit Londen luidt, dat men de ligging van de onderzeesche boot B 2 heeft ontdekt. Duikers zullen vanmiddag afdalen. De marine-autori teiten zijn ter plaatse. GEMENGD. Het schijnt met den p r i n s-r ege n t L uit pol d van Beieren niet kwaad trent den gezondheidstoestand van den prins onrustöarende berichten, en het leek wel alsof aan de bewonderenswaardige levenskracht van den 92-jarigen vorst een eind zou komen. Maar de jongste uitspraak.van professor von Angerer luidt weer veel gunstiger. Het is niet onbekend, dat er in Beie ren een streven bestaat om na het over lijden van den prins-regent te breken met den regeeringsvorm van het regentschap. Er wordt reeds sedert geruimen tijd op grondwetswijzigingen aangestuurd, die daarvoor noodig zijn. De zoon van den prins-regent, prins Lodewijk, zou dan koning worden. Volgens de correspondent van de Secoio te Napels, is het vertrek van d e Italiaansche vloot naar de Age- ische zee 4 dagen vervroegd. De vloot zal naar de haven van Astypalaea koers zetten, om daar de wacht te houden, met het oog op alle gebeurlijkheden, die een gevolg van de verwikkelingen op den Balkan kunnen zijn. Troepen zijn niet meegegaan. Een lan ding schijnt dus niet in het voornemen te liggen. Men meldt, dat de mogendheden het denkbeeld, om Kreta wederom te bezetten, hebben laten varen. De Kretensische afgevaardigden die te Athene vertoeven, hebben verklaard, dat zij zoo vast als ooit besloten zijn, de Kamer binnen te komen. Turkije heeft gisteren aan de be schermende mogendheden medegedeeld, dat het zijne troepen naar S a m o s te rugtrok, daar de rust was gewaarbogd door de oorlogsschepen der mogendhe den. Te Alicante is de locomotief van een goederentrein, dien de machinist door remmen niet tot staan kon bren gen, na het stootblok te hebben omver geworpen, door een muur gereden en tot het voorportaal van het station doorgedrongen. Drie personenmijn gedood en twaalf gewond, waarvan twee ernstig. Het verkeer op de spoorlijnen van het Spaansche Zuidernet is gestaald. Het Journal de Bruxelles meldt, dat twee schuldeischërs uit Ween en ean verzoek hebben ingediend, strekkende om bij den minister van justitie beslag tc leggen op de goederen van prin ses Louise, daar deze zou kunnen terugkeeren. Het proces zal waarschijn lijk voor een 'Fransche rechtbank ge voerd worden. Een hevige sneeuwstorm "heeft Donderdag te St. Petersburg gewoed. De Newa steeg 7 voet en de lager gelegen deelen van de eilanden langs de kust werden overstroomdjter- wyl vele boom en ontworteld werden. De scheepvaart was geheel en al ge stremd, Zeventien schepen sloegen op drift en konden na groote moeite weer veilig vastgemeerd worden. Tien stoom- barkassen zonken. Het metereologisch observatorium te St Petersburg deelde mede, dat een storm van ongekende he vigheid op de Oostzee woedde. Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is de vice-admiraal G. F. Tydeman, benoemd tot lid van de commissie aan welke is opgedragen om de inrichting van de verdediging van Ned. Indië, zoo te land als ter zee, van een staatkundig, technisch en financieel standpunt in beschouwing te nemen. R. K. Schoolbond. Naar de „Tijd" verneemt, zal binnen kort in het bisdom Haarlem tot stand komen een Bond van R. K. schoolbe sturen. Door een voorloopige stichtings commissie zijn de statuten ontworpen en aan de verschillende R. K. schoolbe sturen ter beoordeeling gezonden met uitnoodiging tot deelname aan deze stichting. Eene algemeene toetreding van R. K. schoolbesturen is vrijwel verzekerd. Ook in het Aartsbisdom Utrecht wor den pogingen gedaan, om tot een derge lijke organisatie te geraken en de moge lijkheid is niet uitgesloten, dat voor het geheele land een groote federatie van R. K. schoolbesturen tot stand komt, die voor het R. K. lagere schoolwezen van zeer groot nut kan zijn. Loonen in de Sigarenindustrie. Na vele conferenties is onder de ver- verkregen in zake het in te nemen stand punt jegens de eischen, vervat in het gemeenschappelijk program van actie der werkliedenbonden in de sigaren- en ta baksindustrie. De patroons verklaren, dat inwilliging der erischen, vastgelegd in dit program van actie in hun geheel niet mogelijk is, omdat verhooging der ver koopsprijzen van het fabrikaat is uitge sloten, doch dat zij wel genegen- zijn tot een herziening der bestaande loons- en arbeidsvoorwaarden in de richting van het program, mits de arbeidersorganisa ties zich verbinden om misbruiken onder haar leden, speciaal huisarbeid (daaron der te verstaan zg. huiswerk voor eigen! rekening) met kracht tegen te gaan. Actie voor Katholieke VereenigingefL In een buitengewone vergadering van R. K. Gemeente werklieden gehouden te Utrecht 3 Oct. jl. is de volgende motiei met op een na algemeene stemmen aan genomen De vereeniging van R. K. Gemeente werklieden „St. Laurentius" te Utrecht,- afdeeling van den Ned. R. K. Gemeente Werkliedenbond „St. Paulus"; bijeen in buitengewone algemeene ver gadering op Woensdag 3 October 1912; gehoord de besprekingen over de waar de van de R. K. vakactie; overwegende: dat volgens de soci aal-democratische beginselen godsdienst en socialisme geheel met elkaar in strijd! zijn; dat anarchisme en Godloochening] één zijn; dat deze beide ideën zoowel in de moderne als in de federatieve vakor ganisatie worden voofgestaandat daar om geen R. K. arbeider lid kan zijn van de moderne of van de federatieve» vakorganisatie; dat de R. K. vakorgani satie nimmer voldoende kracht zal kun nen ontwikkelen, zoolang niet alle R. K. als zoodanig zijn georganiseerd; dat da Katholieke zedeleer ook op staatkundig] terrein meer invloed moet uitoefenen, waardoor meer sociale rechtvaardigheidl kan worden betracht, en de volle waarde van de R. K. vakactie tot zijn recht kan komen wekt all^ Roomsch Katholieke arbei ders op: le. als één man zich aan te slui ten bij de R. K. vakorganisatie; 2e. maar ook vooral lid te worden van de R. K. kiesvereenigingen waardoor kan worden bereikt, dat bij candidaatstelling voor wetgevende lichamen en voor gemeen teraden slechts die mannen zullen wor den aanbevolen en gesteund, die nevens het algemeen welzijn ook een open oog hebben voor de waarachtige belangen van den arbeider; besluit: deze motie in den meest uit- gebreiden zin te publiceeren; gaat over tot de orde van den dag. De Roskam. Ons Katholiek geïllustreerd spotblad dat thans reeds dui^pnden lezers teJH*

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1