DE TWEE VRIENDEN. BUITENLAND. BINNENLAND. 4e Jaargang, No. 906. Bureau OUDE SINGEL 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. $)ÏT BLAD VERSCHI|NT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering ,£n het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 1.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco •er post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 2V, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiëngevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 1—5 regels 50 cent, iedere regelmeer 10 cent. Misplaatst. Mei belangstelling lezen we steeds het ^Tijdschrift voor Armenzorg en Kinder bescherming", dat met loffelijke onpar tijdigheid vermeldt en bespreekt al het- fjgeen in ons land geschiedt met betrek- fking tot de liefdewerken, waarvan zijn ytitel gewaagt. Zoo kwam b.v. ook de jarbeid, van Katholieke zijde op dat ter- yrein verricht, er meermalen tot zijn recht. Natuurlijk kan zulk een orgaan niet apnvermeld laten de oprichting en lot gevallen der Haagsche vereeniging „Ze delijke Opvoeding", welke haar bekend- jheid voornamelijk dankt aan de wijze, ÏRvaarop mr. S, van Houten haar tegen over den Minister van Justitie in be scherming meende te moeten nemen. [We gaan nog verder: indien deze ver ben iging gastvrijheid vraagt om haar be hangen te verdedigen en steun te vragen, fdan kan bovengenoemd tijdschrift zulks foiiet weigeren, wijl het immers de spreek- fjbuis wil zijn van allen en voor allen, pdie aan armenzorg en kinderbescherming fjhun krachten wijden. Ook de gastvrijheid echter heeft haar grenzen, en deze werden door den voor zitter van „Zedelijke Opvoeding'-, dr. W. 'Meijer, bedenkelijk overschreden in het stuk, dat hij het weekblad ter plaat sing toezond. Schr. had moeten beden ken, dat hij een huis betrad, waar ook Ipvelkom zijn wie met hem van meening [verschillen, zoodat hij zich moest ont- 'ihouden van het krenken der overige gasten. Hij moge voor zichzelven „het 'kerkelijke drijven verfoeien", het „Tijd schrift voor Armenzorg en Kinderbescher ming" is niet de plaats, om de vrij zinnigen te wapen te roepen tegen „het 'flheerschend jegeeringsbeleid", dat z. i. ^Zedelijke Opvoeding" belaagd heeft met „een poging tot wederinvoeren van ge wetensdwang". Met dergelijke dingen onze korte [citaten typeeren het stuk voldoende ga dr. Meijer tot de politieke organen, waar ze welkom zullen wezen. In een 'blad, gewijd aan zakelijke besprekingen, Welke natuurlijk zakelijke critiek niet be ihoeven uit te sluiten, zijn ze misplaatst. V Altijd Duys Het beroemde Kamerlid Duys polemi seert met den Hoefijzer-correspondent van het Handelsblad over de uitge breidheid van het recht van den voorzit ster der Tweede Kamer om wjjziging te jeischen in de vragen, welke Kamerleden krachtens het vragenrecht den ministers mogen stellen. Praeses van Nispen had den he>er Duys verzocht, een paar wijzigingen in een Idoor dezen te stellen vraag aan te bren- ijgen, wat de afgevaardigde wel had ge- ;jdaan, maar in Hiet Volk kwam hij 'Baarbij dadelijk' vertellen, dat z. i. dit op treden van den voorzitter „onwettig" iwas. De Hoefijzer-man sprak dit tegen, de (Roem van Zaandam houdt het per in gezonden stuk in het H b 1 d. vol. de [correspondent van dit blad geeft zich niet gewonnen. Nu kan men in de eerste plaats vragen FEUILLETON. 3) Ledoux was een machtige, want hij behoorde tor de Jacobijnenclub van Ren- jnes, 'waaraan hij zijn benoeming tot ka pitein der nationale garde te Lamballe 'had te danken. Durfden de omstanders hem evenwel niet tegenspreken, geheel met hem in stemmen wilden zij evenmin en zoo ont stond er een pijnlijke stilte in het ge selschap totdat er een zeer welkome af leiding kwam. De deur der gelagkamer werd ge opend en een nieuwe bezoeker vertoonde Zich op den drempel. Hij was een man van iiooge gestalte en zijn lang verward haar was gedekt idoor een muts van dierenvel. Droeg de kruidenier een muts van vossenvel, -de nieuw aangekomene had •er een die van een wolf afkomstig was. Elk dezer mutsen pasten bijzonder wel bij dep drager. Het gelaat van den nieuw aangeko- jjtnené was wel geschikt om indruk te maken: zijn trekken duidden wilskracht of het wel aangaat, dat gelijk de heer Duys doet een Kamerlid het tusschen hem en den voorzitter gerezen geschil in extenso in de krant gaat zettenof dit is: 'een huishoudelijke quaes tie geweld aandoen. Te meer is er reden voor deze vraag, wijl, naar Zaandam's Glorie mededeelt, reeds meermalen door de voorzitters der Tweede Kamer censuur op te stellen vragen is uitgeoefend, zonder dat zulks ooit in het openbaar bleek. De heer Duys is de eerste, die van dien regel afwijkt. Vandaar ons opschrift: Altijd Duys. De handelwijze van dat Kamerlid geeft ons 'echter nog een tweede vraag in de pen en wel deze: is deze nieuwe Duyse- ligheid misschien de voorbode een er te gen praeses Van Nispen te voeren cam pagne? Wij vragen maar ook wijl de Room- schen niet ongewoon zijn, dat men hen gaarne bestookt. f ALGEMEEN OVERZICHT. De angstwekkende berichten die den laatsten tijd ons bereikten over den meer dan gespannen toestand op den Bal kan, hebben plotseling een meer vasten vorm aangenomen. De mobilisaties schijnen werk'elij!k|heid te zijn geworden. Het Bulgaarsche telegraafagentschap deelt mede dat de Bulgaarsche regee- *ring naar aanleiding van de verontrus tende berichten nopens |het samentrekken van groote Turksche troepenmachten in den omtrek van Adrianopei en bij de Bulgaarsche grens, zich genoopt heeft gezien, vandaag het bericht is geda teerd van gisteren de mobiiiseering der Bulgaarsche troepen te gelasten, om aan alle mogelijkheden het hoofd te kunnen bieden. Ook tot mobilisatie der Servische troe pen is besloten. Een ambtelijke nota rechtvaardigt deze algemeen mobilisatie met de gedeeltelijke mobilisatie van het Turksche leger en het samentrekken van Turkscffe troepen in het wilajet Kosso- wo, nabij de Turksche grens. De vijan delijke bedoelingen van Turkije tegen Servië bleken uit den maatregel van de Turksche regeering, waarbij zij met vijan dige bedoeling en zonder dat Servië iets gedaan had dat tot dien maatregel aan leiding gaf, Servische» schietvoorraad opgehouden had, waarvan zij eerst den doorvoer had toegestaan. De politie heeft verboden berichten over de troepenbewegingen openbaar te maken. Met koortsachtigen ijver wor den de oorlogstoebereidselen voortgezet. Naar de „Köln. Zcitg." verneemt zijn reeds twee regimenten uit Belgrado ver trokken met verzegelde orders. Ook Griekenland, dat zooals men weet door verdragen gebonden is, zich bij Servië en Bulgarije aan te sluiten, moet tot mobilisatie zijner troepen besloten hebben. Alle Grieksche koopvaardijsche pen zijn uit de Turksche wateren, naar Griekenland teruggeroepen. aan, zijn oogen stonden vurig en zijn onderkaak was sterk ontwikkeld, het geen als een kenteeken van moed en vastberadenheid geldt. Een diepe basstem klonk door de ge lagkamer Goedenavond samen. Mag ik bin nenkomen? De kastelein kwam hem met uitgesto ken hand tegemoet en riep: Zoo, Jean, zijt gij daar? Waarop hij zich tot zijn gasten wend de met de woorden Daar is Jean Cotterau, bijgenaamd de Boschkat, algemeen bekend onder de boeren van Le Main en Neder-Norman- dië, een vriend, burgers, een goede, wa re en oprechte patriot, waarvoor ik insta als voor mijzelf. De man, die nu de herberg binnentrad na de deur achter zich gesloten te heb ben, heette inderdaad Jean Cotterau, en zijn bijnaam dankte hij in zijn be drevenheid in het nabootsen van het ge luid' van een Boschkat, waarmee hij zijn komst bij zijn klanten aankondigde, want hij was een smokkelaar. Toen liij de gelagkamer binnentrad, wisselde hij met Gouray een veelbetee- kenenden blilc. ,De kastelein zeide daarop luid tot hem f— Ik had u spoedjger hier verwacht. Koning George die in Kopenhagen ver toefde, is vandaar plotseling naar Grie kenland vertrokken. Het besluit, werd op het allerlaatste oogenbiik genomen, nadat er tusschen den Koning en minister-president Veni- zelos een uiterst drukke wisseling van telegrammen had plaats gevonden. De familie van den Koning kon juist nog op het laatste oogenbiik het station afscheid van hem nemen. De Koning heeft Ihier te Berlijn zijn reis 12 uur lang onderbroken en besprekingen ge houden met den Griëkschen gezant. Met andere politici fis' hij ni'et in aanraking geweest. Wat Montenegro aangaat hebben^ vol gens een ambtelijke mededeeling de Ko ning en de regeering aan de groote mo gendheden geantwoord, dat Montenegro niets zou ondernemen tegen den zin van de greote mogendheden, maar dat .Mon tenegro's vredelievende houding afhangt van den goeden wil, dien de Turksche regeering bij de handhaving van de orde aan de grens aan den dag zal leggen. Was er in de laatste dagen sprake van een mobilisatie van Russische troe pen, hetgeen aanstonds tegengesproken werd, nu meldt het Petersburgsche te legraafagentschap dat gister een oekase des Tsaren, gedagteekend 8 September, is openbaar gemaakt, waarbij tot een proefmobilisafie de reservisten van twee en twintig districten in de gouvernemen ten Warschau, Wolhyniëë, Grodno, Ka- lisj, Lomoza, Moskou, Piotrkof, Plozk en Radorn onder de wapenen worden geroe pen. De toestand in Albanië blijft eveneens voor de Turken hoogst critiek. Berichten uit Korfu melden dat de' toestand in Albanië hoogst critiek is. De Christen soldaten van de garnizoens van Prevesu, Tauzzi en Skoetari willen blijkbaar niet tegen de Malissoren strij den. Over Antivari zijn er 160 naar Korfu gedeserteerd. Een tiental Turken hebben hun voorbeeld gevolgd. Tauzzi is door de Malissoren ingenomen, 57 Turken, welke krijgsvoorraad naar Skoe tari wilden vervoeren, werden gevangen genomen en een zevental onthoofd. Op de Noordgrens van Albaniëë wor den de dorpsbewoners door de Montene- grijnen van wapens voorzien. Naar Skoetari dat in het centrum van het opstandsgebied ligt heeft de Turksche regeering versterkingen gezon den. De Christen inwoners van Valona, in het noorden van Ejjirus, hebben zich van wapens voorzien. Benden roovers door trekken het land en plunderen de dor- pen. De Malissoren hebben aan de overheid te kennen gegeven, dat ze, bij onderzoek van wat de regeering den Noor del ijken Albaneezen had toegestaan, hadden be vonden, dat dit niet aan hun verwachtin gen voldeed. Alle stammen, ook de Mir- dieten en de Albaneezen .van Ipek en Dzjakowa waren nu overeengekomen, om der regeering eischen van verdere strekking te stellen. Van waar komt gij? Van Arranc'nes. Dat is toch de weg niet die van Le Maine voert. Neen, maar ik ben dikwijls gedwon gen omwegen te maken. De gendarmen dien hebben zij toch al hun moeite ver maken jacht op mij als op 'n wild dier, twintig mijlen in den omtrek. Hij wierp een blik naar de twaalf burgers van Lamballe en zeide meteeni- ge stemverheffing Mijns inziens zouden zij beter doen zich met de ontevredenen bezig te hou den, die hun republiek den hals wel zou den willen omdraaien, dan een armen drommel van een smokkelaar, zooals ik zoo achter de vodden te zitten. Boven dien hebebn zij toch al hun moeite ver geefs ge&aan, want ik ben toch hier ge komen, al ging het niet gemakkelijk. Waar hebt gij uw muilezels ge laten In het monnikenbosch, nabij Tré- gomar. Ik "heb daar een vriend, die er wel voor zorgen zal, dat het hun aan piets ontbreekt. Hij trok zijn .wijde oliefrak uit, die druipnat was 'en waaraan nog kluiten modder kleefden 'en vertoonde nu een gestatte zoo mager als van een wolf, die in de sneeuw verhongert De Malissoren houden den oever van de Mati bezet en willen slechts aan een beperkt aantal officieren toestaan zich naar Skoetari te begevep, om te onder handelen. Deze officieren moeten eerst hun wapenen afgeven. In verband met deze berichten mag niet onvermeld blijven het.geruoht dat in Turkije de ronde doet, volgens hetwelk Turkije zou hebben besloten met de mobilisatie voort te gaan op aanraden van Enget- land. Echter is, waar dit grooten inr vloed op de internationale verwikkelin gen zou kunnen uitoefenen', de noodige reserve hierbij in acht te nemen. Over den inwendigen toestand wordt aan de „National Zeitg." gemeld, dat de Konstantinopel met groote hardnekkig heid het gerucht loopt, dat het kabinet Moektar-pasja dezer dagen zal aftreden. Kiamil-pasja wordt als opvolger van Moektar genoemd. Volgens een ander bericht zou men in politieke kringen te Konstantinopel venvachten, dat Kiamil dictator zal worden. Dit zou noodig zijn om het gezag' in l\et land te Herstellen'. Ten aanzien van het Luxemburgsch schoolvraagstuk is Zondag j.l. in alle kerken van Luxem burg een herderlijk schrijven voorgele zen, waarin de kerkelijke autoriteiten haar standpunt ten opzichte van de nieu we schoolwet uiteenzetten. Na er eerst op gewezen te hebben, dat de Staat zich het recht heeft toegeëigend beslis singen te nemen, welke alleen door de kerkelijke autoriteiten mogen genomen worden, zegt het schrijven dat reeds de schoolwetten van 1881 en 1898 van ker kelijke zijde tot ernstige bezwaren aan leiding gaf. Deze bevatten echter nog enkele bepalingen, die een waarborg vormden voor de godsdienstige-zedelijike opvoeding van de kinderen. Maar van deze bepalingen is, ondanks de tegenovergestelde bewering van (Je regeering, in de nieuwe schoolwet geen enkele gehandhaafd. Het Roomsche Luxemburg krijgt dus godsdienstlooze scholen. Daartegen komen de kerkelijke autoriteiten terecht op. Het herderlijk schrijven deelt dan ver der mede dat op de laatste zitting van het kapittel besloten is, dat de priesters niet aan de uitvoering van de nieuwe wet mogen meewerken. Het godsdienston derwijs zal niet in de school gegeven worden, zoolang de godsdienst uit de school gebannen is, zoolang de school wet den bisschop niet de rechten waar borgt, welke hem toekomen. Tenslotte wordt in het herderlijk schrijven gezegd41.000 Katholieke mannen hebben een krachtig protest aan de regeering gezonden, maar onder den druk der vrijmetselaars, is aan dpt pro test geen waarde gehecht. Zonder eeni- gen reden heeft men .onrust en twee dracht in fni et land gezaaid .en het ge weten van de groote meerderheid der Luxemb. bevolking gekwetst. Het her derlijk schrijven eindigt met een beroep op de huisvaders, om den godsdienst en het heil van hunne kinderen te verdedi- Zijn lange beenen werden beschermd door lederen slopkousen, die ook geheel beslijkt waren. Het gelaat van den man was minstens in geen drie weken geschoren en ver toonde daardoor een stoppelbaard, die de woeste uitdrukking er van nog ver hoogde en elk die den man maar even aanzag, moest tot zichzelf zeggen Dat is er een, die voor niets terug deinst. En zoo was het ook. Nog meer dan het voordeel, trok het gevaar, dat aan het smokkelen was ver bonden, Jean Cottereau tot dit beroep aan. Toch was de smokkelhandel zeer voor- deelig en vooral die in zout, waarmee Cottereau zich in hoofdzaak bezighield. In Bretagne, een vrijhandelsland, kostte liet zout nog geen stuiver per pond. Jean Cottereau bracht het naar La Mayenne en Neder-Normandië, waar de boeren er 13 stuivers voor betalen moesten aan de agenten der regeering. Alleen de Staat verloor er bij. Deze was woedend over de verliezen, welke hem werden toegebracht, en maakte hiet de smokkelaars kort proces, maar aTleen natuurlijk' met die, welke in zijn handen vielen, 'en nu was het den gen darmen nog nooit gelukt, de hand op Jean Cottereau te leggen. gen, om afgevaardigden te kiezen, die niet alieen voor de tijdelijlkie belangen' opkomen, maar ook de réchten der kerk beslist verdedigen en aan ons Katholiek volk1 zijn Katholieke school ejn zijn Ka tholieke leeraars teruggeven. GEMENGD. Er dreigt in Japan een kabinets crisis over Korea. De minister van oorlog dreigt te zullen aftreden, indien zijn voorstel om in Korea een perma nente japansche krijgsmacht, sterk tweel divisies, te plaatsen, mocht worden ver worpen. De minister dririgt zeer ernstig aan' op aanneming van zijn voorstel, ook wegens den gestadigen voortgang der krijgstoerustingen van Rusland in liet Verre Oosten. De stakingsbeweging op de Spaansche sporen breidt zidh meer en meer uit. Het referendum heeft een bui tengewoon groote meerderheid voor de staking opgeleverd, vooral in Irun^ Sa lamanca, Alicante, Logrona, Murcia, Tor- tosa en Sevilla. Den 19en dezer is het k r u i t m a- gazijn te Foetsjeng in de lucht ge vlogen. Het was een vreeselijke ont ploffing de omringende huizen werden vernield en er zijn over de honderd dooden. Onbekende schurken hebben te Wasquehal, naar uit Rijssel gemeld wordt, getracht een kerk' in brand te steken. De kerk was pas gebouwd en zou Zondag ingewijd worden. De kerk schenders stapelden rond den preekstoel een groot aantal stoelen en banken op en staken die in brand. Hun opzet mislukte echteir en (Het vuur werd tijdig gebluscht Telegrammen uit Tokio melden, dat daar uit S h a n' glh a i de cholera over gebracht is, e.n zidh over gansch Japan' uitbreidt. Tot nu toe zijn 500 ziekte gevallen geconstateerd, waarvan een der de met doodelijken afloop. In Tokio al leen zijn tot nu toe 40 gevallen voorge komen. Paris-Journal ontvangt een telegram uit Nantes, volgens hetwelk een hevige wervelstorm de kust van den A t- lantischen Oceaan en vooral St, Nazaire geteisterd heeft. De schade is reusachtig. Kaden en werven zjjn ver woest en de helling, waarop het pantser schip France gebouwd wordt, is gedeel telijk vernietigd. Men vreest, dat er on gelukken op zee gebeurd zijn. Door toedoen van den commandant van den Franschen kruiser Bruix is een wapenstilstand van vijf dagen tus schen de Turken en de opstandelingen! op het eiland Sam os gesloten. Het bestand is Vrijdag ingegaan. Een vroe ger bericht meldde: Een Fransche en een Engelsche kruiser hebben elk' op Sa- mos vijftig man gntscheept. De Turk sche troepen hebben de opstandelingen verstrooid. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluit is P. H. Kemper te 's Kemper, hoofdinspecteur-gen. van den Ofschoon hij een geheele kudde van muilezels voerde, was hij onbereikbaar en wist aan alle vervólgingen te ont komen, allen vervolgers zijn spoor bijster te maken. Geen Bretagner uit de omstreken van Rennes of Guingamp, geen Normandiër uit die van A ranch es, geen Main er uit Ernée of Evron kende zoo goed als hij de holle wegen, de verborgen paden, de ondoordringbare bossChen en de holen in de rotsen, waar de gendarmen der drie provinciën zich niet in durfden wagen, uit vrees in een hinderlaag tc vallen, waaruit de smokkelaars hen zou den overrompelen. Zijn muilezels waren schrandere dieren, gehard tegen alle vermoeienissen en ont beringen en die Jiem op zijn wenken gehoorzaamden. Wanneer zij met hun zakken zout op den rug voorzichtig over de moeilijk begaanbare wegen voortliepen, was één teeken van him meester voldoende om hen zich te doen verspreiden in het kreupelhout of een schuilplaats te doen zoeken in de rotskloven, en wanneer dan, nadat het gevaar geweken was, het geschreeuw der boschkat weerklonk, dat de dieren zoo goed kenden, kwamen zij van alle kanten toegeloopen en verzamel den zich weer. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1