3© September 1912. BUITENLAND. DE TWEE VRIENDEN. BINNENLAND. 3e Jaargang:, No. 905. Bureau OUDE SINGEL. 54. LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCH1INT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering fn het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, 11.10 per kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco tier post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/* cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Maandag De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 15 een ingezonden mededeelingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 1—5 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. V Ontkerstening. ViVolgens een mededeeling in de „ju- jiristen-Zeitung" is het aantal echtschei dingen in Duitschland in tien jaar juist (verdubbeld, en gestegen van 7296 tot >14599. Op deze mededeeling laat men de (verzuchting volgen„Men kan bij dit van {zedelijk standpunt beschouwd zoo treurig (feit slechts met vrees de toekomst in- trien, daar een vermindering van echt scheidingen niet kan verwacht worden.-' i Men houde hierbij in het oog: De tDuitsche Juristen-Zeitung" is geen spe cifiek Christelijk tijdschrift! Ons „Weekblad v. h. Recht'? neemt jbovenstaande statistiek en ook de daarop ivolgende verzuchting dit laatste blijk baar met instemming over, en voegt iter aan toe: In 1900 bedroeg het aantal per echtscheidingen in ons land 556, |jn 1910 ,922. Ook hier dus een zeer be langrijke stijging. Het „Weekblad v. h. Recht" is voor iyvie het niet weten mocht ook' geen 'specifiek' Christel ij k tijdschrift ft En nu willen wij er eens op wijzen, pat toen Minister Regout eenige weken geleden een wetsontwerp indiende, waar- jivan de strekking was de echtscheiding iminder gemakkelijk te maken4 geen enkel Isniet-Christelijk blad dit ontwerp toe juichte. Door groote en kleine bladen ook ;idoor het neutrale dagblad hier ter stede werd er met een beroep op de zede lijkheid op het volstrekt noodzake lijke, op de wetgeving elders, op aange drongen om de deuren wijder open te wetten voor hen, die echtscheiding Ontbinding van het huwelijk, niet slechts scheiding van tafel en bed 'ïwenschen. 'tWas een schandelijk staaltje van het Wrijven van niet-Christelijke bladen naar 'ontkerstening der maatschappij. Zij waren {{blind voor wat gelukkig nog door niet- positief-Ch ri stel ijk e- wetenschappelijke (tijdschriften wordt ingezien, de steeds jgrooter wordende zedeloosheid tenge volge van het lichtvaardig ontbinden van jhethuwelijk. Maar 'twas ook een ontwerp van een Katholiek' minister, waarbij deze, (zooveel hethem mogelijk is, streeft naar de verwerkelijking der Christelijke begin selen! Dus moest het worden afgekeurd jen bestreden ALGEMEEN OVERZICHT. De waarschijnlijke ontwikkeling van 'den toestand op den Balkan 'aldus meldt de Weensche correspondent i.van de „Voss. Ztg.", beschouwt men in (diplomatieke kringen te Weenen zeer op timistisch, i n Russische daarentegen zeer (pessimistisch. De correspondent verneemt jdat dit pessimisme op inlichtingen be- Erust van de hoven der Balkanstaten, die (.Verbindingen onderhouden met het hof te |{5t. Petersburg. Ook houdt de Russische 'diplomatie voeling met alle kringen der FEUILLETON. Hij droeg een rood wollen hemd en rteen phrygische muts, die destijds gold [als een kenteeken van patriotisme. jiv Zijn gasten waren nagenoeg op de- jjeelfde wijze als hij gekleed, met liit- Lzoïidering van een man van rijperen leef- Htijd, die een rok -van groen laken droeg Hmet metalen knoopen en wiens hoofd hwas gedekt door een driekanten steek, iversierd met een lint in de nationale fjkleuren. Het was de notaris Sénécan, een vrede- Uievend man, die in dit gezelschap optrad [jals de woordvoerder, bestemd om de (Eensgezindheid te herstellen, wanneer de fWeningen tegen elkaar opbotsten. Een was er onder het gezelschap, die Héén zeer terugstuitend voorkomen had, Rroor wien men, als men hem goed aan lag, al dadelijk op zijn hoede was als j.voor een adder, wier gift men vreest ff" Ook hij droeg een rood wollen hemd Pen een muts van geel bont, die, djej) in Rde oogen gedrukt, er niet toe meewerkte pm zijn voorkomen aangenamer ,te bevolking van den alBkan en kan daar door de gevaarlijke hevigheid van be paalde volksstemmingen beter dan eenige andere diplomatie beoordeelen. In ingelichte Oostenrijksch-Hongaar- sche diplomatieke kringen deelt men niet tegenstaande dat het Russische pessimis me niet geheel. Men hoopt nog steeds een oorlog tusschen Bulgarije en Turkije te kunnen verhoeden. Alle verstandelijke beweegredenen pleiten voor een instand houden van den vrede. Slechts dan zou het gevaar voor oorlog dreigend worden, als eenig onvoorzien voorval plaatsvond waardoor een uitbarsting van de volks stemming in Bulgarije aan de gebeurte nissen een algemeen niet gewenschte richting zou geven. Op het oogenblik is men op de Ball- hausplatz van meening, dat de kans op het behoud van den vrede op den Balkan tot die op het uitbreken van een oorlog, voor zoover men zulk n' verhouding in getallen kan uitdrukken, ongeveer staat als 4 tot 1, wat al ernstig genoeg is. In Engelsche diplomatieke kringen te Weenen deelt men de Oostenrijksch-Hon- gaarsche opvatting. De berichten over de volksstemming in Bulgarije, Griekenland, Servië en Mon tenegro doen steeds de kans op oorlog grooter schijnen, hoe men van sommige zijden poogt die berichten als niet zoo ernstig voor te stellen. De Weensche „Reichspost" publiceert een belangrijken brief uit Skoetari, waar in mededeeling wordt gedaan, van allerlei gruwelen, die door de Turken gepleegd zouden zijn op de Katholieke Mallisso- ren in Noord-Albanië, een ware Katholieken vervolging welke gruwelen natuurlijk door de groote pers verzwegen zijn. Volgens dit schrijven zoiiden de Mo- hammedaansche Arnauten, bang gemaakt met het schrikbeeld van een Oostenrijk- sche interventie, zich met de regeering verzoend hebben en hun bondgenooten de Christen-Albaneezen, smadelijk in den steek hebben gelaten, daar deze hun af geschilderd waren als landverraders, in dienst staande van Oostenrijk en "Monte negro. De vali van Skoetari zou zelfs publiek verklaard hebben, dat de Katholieken het niet moesten wagen zich te verzetten want dat de Albanees Issa Boletinaz be reid was met 15.000 man de Turksche troepen te hulp te snellen en de Chris tenen uit te roeien, om het door dezen bewoonde bergland te bevolken met Mo- hammedaansche Bosniërs die uit hun ge boorteland sinds het door Oostenrijk ge annexeerd is, zijn uitgeweken. Sedert den overval van den Turkschen post op 19 September, bevinden zich een honderdtal Christenen Til de gevangenis van Skoetari. Zij hebben dagen lang wei nig of niets te eten gehad en worden iederen dag gegeeseld. In de dorpen worden de mannen verjaagd, vrouwen en meisjes onleerd. De schrijver doet ten slotte een be roep op Oostenrijk, dat gelijk men weet, de bescherming van de Katholieken in maken. Zijn gluiperige oogen zagen iemand nooit recht in het gelaat. Hij was klein, mager en ineengedrongen, met dunne lippen, een puntigen neus, vaal- bleeke gelaatstint en ingevallen wangen. Als kruidenier had hij een klein ver mogen verdiend, dat hem begeerig en wantrouwig had gemaakt, en sedert de revolutie was hij een der vurigste sans culottes. Nu was hij bevelhebber der nationale garde van Lamballe. Hij heette Ledoux en woonde op het plein, in een huis met een duiventil, niet ver van den Gouden Leeuw. Het is zonderling, zei liij; reeds heeft het tien uur geslagen en de post is nog niet aangekomen. De kastelein merkte kalm op Zij zal vertraging hebben, wat niet te verwonderen is bij zulk een weer. Het waait zoo sterk, dat zelfs geen os er tegen op kan komen. De kruidenier bromde: Jammer. Waarom? Omdat wij 'dan de dagbladen niet zullen krijgen en ik zou gaarne weten wat er daarginds voorviel. Te Parijs? Natuurlijk, en wat inen er doen zal met de weduwe Capet. Een der omstanders riep onvoorzichtig: r—- Met de Koningin"?4 het Ottomaansche rijk op zch heeft geno men, om tusschenbeide te komen. Om te voorzien in den vleeschnood heeft de Pruisische Staatsregeering be sloten tot toelating van den1 invoer van! versch rundvleescn uit Europeescli-Rus- land en versch rund- en varkensvleesch uit Servië, Roemenië en Bulgarije voor een aantal groote steden. Het vleescft wordt tot zoo laag mogelijke, onder medewerking der overheid vastgestelde prijzen aan de verbruikers verkocht. Eveneens wordt de invoer van versch' varkensvleesch uit Rusland voor de Oostelijke steden, alsmede invoer van slachtvee (runderen) uit Nederland naar de daartoe geschikte slachtplaat sen toegestaan. Het met 1 Januari afloopende uit zonderingstarief op de spoorwegen, voor vervoer van versch vleesch, wordt met één jaar verlengd en nog verlaagd. Ge meenten en organisaties, die vleesch' laten komen tot verkoop in het algemeen belang, genieten nog 20 pet. reductie op dit verlaagde tarief. Ook' voor het bevroren vleesch geldt het nieuwe ta rief. Een wetsontwerp tot vermindering van de invoerrechten van 35 of 27 mark tot 18 mark per 100 K.G. op versch. en bevroren vleesch van buitenlandsch vee, zal bij den Bondsraad ingediend worden door de gemeenten, die dit vleesch voor eigen rekening invoeren en' tegen matige prijzen aan den verbrui ker verkoqpen. De Pruisische regeering heeft dus het bekende ait.! 12 van de vleeschkeurings- wet, dat "aiieen den invoer van bevro ren vleesch toelaat in den vorm van hal ve dieren, niet buiten werking willen stellen, in het belang, naar zij zegt, van de volksgezondheid. GEMENGD. Uit Beyrouth in Syrië wordt ge meld, dat 500 schismatieke Grieken te gelijk in den schoot der Kerk zijn op genomen door Mgr. Doumani, bisschop van Tripoli in Syrië, welk bisdom nu meer dan 2000 bekeerlingen uit de Griëksche Kerk' telt. Te Bordeaux zijn gisterochtend, ongeveer 40 matrozen van het stoom schip Burdegala, van de onlangs op gerichte Compagnie Transatlantique, aan boord tgaan protesteeren tegen den slech ten kost en de onvoldoende slaapgele genheid. Vijf-en-twintig man van een an der stoomschip van dezelfde maatschap pij, dat morgen naar La Plata zou ver trekken, hebben zich inet hen solidair verklaard. Op het Vredescongres teGe- nève heeft een onstuimige stem- ming geheerscht. Het ging er ill. over het al of niet behandelen vap politieke vraagstukken. De Amerikaansche, N e- derlandsche en Engelsche gedele geerde hebben een afzonderlijke ver gadering gehouden ter overweging van de vraag, of zij aan volgende vredescon gressen nog zouden deelnemen. Ledoux wendde zich tot hem als om hem een bitse terechtwijzing te geven. Met de Oostenrijksche, hernam hij. Men spint kwaad garen en ik zou geen sou voor haar huid geven. De brave Fouquier Tinville zit liaar op de hielen en hij zal haar niet loslaten. Hij is een geduchte speurhond, de voormalige procureur. De herbergier scheen hem te willen tegenspreken, maar hij bedwong zich nog intijds. Zijn half gesloten oogen fonkelden. De kruidenier besloot: Ja, zij zal haar hoofd wel door het venster van Sanson moeten steken. (Sanson was de beul van Parijs en met zijn „venster"' werd het gat in de guil lotine bedoeld, waardooT de veroordeelde het hoofd moest steken.) „Le Père Duchesne" (het dagblad van Hébert, een der leden van de Nationale Conventie) eischt haar hoofd en hij zal het hebben ook. Sénécan, die links van den kleinen man tzat, legde hem de hand op den schouder en zeide: Komaan, wat zijt gij kwaadaardig vanavond, Ledoux. jWat scheelt u toch? Iedereen weet, dat gij geen vlieg leed zoudt kunnen doen. Dat zou nog te bezien staan, wan neer ligt yoQT ftet jhdl <Jer patje ^vas. ,Wij Koninklijke besluiten. Bij kon. besluit is aan den tweeden lui tenant E. Frenkel van het 3e reg. ves ting-artillerie eervol ontslag verleend; zijn benoemd bij hetj^ersoneel van den geneesknudigen dienst der landmacht, tot officier van gezondheid le kl. de off. van gezondheid 2e klas 'dr. H,. Aldershoff, van dat personeel; bij den plaatselijken staf, tot le luit., de 2e luit. C. H. Rins- ma, van dien staf, plaatselijk adjudant te Bergen op Zoom is in zijn rang overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers de le luit- kwartierm. ,H. van de Erve, van het 2e reg. veld-art.; is benoemd tot gewoon hoogleeraar in <3e faculteit der rechtsgeleerdheid aan de rijksuniversiteit te Utrecht, om on derwijs te geven iïi de wijsbegeerte van het recht, het staatsrecht en het admini stratief recht jhr. mr. B. C. de Savornin Lohman te 's Gravenhage; is bij het personeel van den geneesk. dienst van het leger in Ned.-nldië be noemd tot militair paardenarts 2e kl. de veearts J. Ch. Witjens; zijn bevorderd tot commies der tele grafie le kl. F. Cornelis en J. Over- strijd en J. J. C. van der Maas is benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te Stadskanaal C. jW- G. van der Voort Maarschalk, thans com mies der post. en tel. le kl.; is benoemd tot hoofd der Ille afd. van het dep. van Oorlog de referendaris bij dat departement A. van Sliedrecht; is bevorderd tot officier in de orde van Oranje-Nassau A. Knottenbelt, oudnota-- ris te Vlaardingen; is bij de afdeeling hydrografie bij het departement van Marine met ingang van den len October 1912 benoemd tot hy drografisch teekenaar P. C. Callenfels, met evengenoemden datum eervol ont slag als luit ter zee 2e klasse. De Tariefwet. Als tegenspraak van het bericht uit de „Limb. Koerier" dat mr. dr. J. van Best hoofdzakelijk' namens de Katho lieke Kamerfractie het woord zou, voeren bij de behandeling der Tariefwet in de Tweede Kamer, deelt „De Maasbode" mede, dat ten aanzien der verdediging of behandeling der Tariefwet in de Ka- door de R. K. fractie nog geenerlei be slissing is genomen. Een voorbeeld. Men schrijft onder bovenstaanden ti tel aan de „Haarl. Hanze": Het bakkersgilde, onderafdeeling der „Hanze" te Leidschendam, heeft met al- gemeene stemmen besloten, dat bij ziek te of noodzakelijke uitstedigheid, de le den elkaar in het bedrijf zullen helpen', Zoo kan men het zeldzame feit zien geschieden, dat het brood van den eenen bakker gebakken wordt in den oven van zijn concurrent. Dat is een heerlijke vrucht der Chris telijke beginselen van de confessioneele zullen niet veilig zijn zoolang de trawan ten van de tyrannic nog een aanknoo- pingspunt hebben en zoolang er 'nog 'een weip in nex worts nest van a en Temple is. De omstandigheden zijn ernstig, meester Sénécan. Ik ben maar een kruidenier, maar toch heb ik begrip van den toestand en dan, ik stel mij op de hoogte. De En- gelschen zenden wapenen aan de vijan den der natie. Men heeft ze ontscheept te Saint-Malo en op nog verscheidene an dere plaatsen aan de kust, zoowaar als ik een patriot ben. De royalisten organisee- ren zich. Welke royalisten? Ledoux knipoogde. Wij kennen hen wel, zegde hij en gij kent hen ook, misschien nog beter dan wij, want uw beste klanten behooren tot het complot. Ik zou u er nog heel wat meer van kunnen vertellen. Alle kasteelen der ci-devants (ci-devant, voormalige, al dus noemde men tijdens de groote revo lutie de aanhangers van den ouden re- geeringsvorm) en der aristocraten zijn broeinesten van samenzweeerders. Die hier bleven zijn niet beter dan zij die vertrokken zijn. Zij roeren zich en de dui vel bestuurt hen. De duivel, dat is in ons district de gewezen baron De Guern. Daarmee vertel ik u niets nieuws, niet waar? Men kent den naam van zijn vrien den en de schuilhoc.ken waar nij zich ver- vakvereeniging, een voorbeeld voor an-< deren. Hulde! Burgemeesters en Secretarissen in Zuid-Holland. (Te Rotterdam vergaderde Zaterdag de Prov. Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid-Holland onder voorzitterschap van den burgemeester van Rotterdam, mr. A. R. Zimmerman* Tot bestuursleden werden herkozen de heeren mr. A. R. Zimmerman en Jac. van Waning. Daarna werd door den heer Jac. van Waning, burgemeester van 'Ouderkerk a. d. IJsel ingeleid het onderwerp: „De! verhouding tusschen de gemeentebestu ren en de Gezondheidscommissiën, waar na een levendig debat volgde. Na d& pauze vroeg de heer jhr. van Panhuys, burgemeester van Pijnakker het woord, om de wenschelijkheid uit te spre ken, dat vanwege de gemeentebesturen stappen zouden worden gedaan om de administratie van d-e militiewetten van de schouders der gemeentebesturen af te nemen en op te dragen aan de ambtena ren van het Ministerie van Oorlog. Daarna verkreeg het woord de heer D. 'A. te IWechel, inspecteur van politie te Rotterdam, die zich op verzoek van het bestuur welwillend bereid had verklaard een causerie te houden over de hulpmid delen der politie bij de opsporing van misdadigers (dactyloscopie en fotografie) Kamerverkiezing Ommen. De Centrale Anti-Revolutionaire Kies- vereeniging in het dlistrict Ommen 'heeft tot candidaat gesteld voor de Tweede Kamer (vacaiure-dr. A. Kuyper) mr. H. van der Vegte, lid van Ged. Staten van Overijsel. De Centrale Vrijzinnige Kiesvereenï- ging in het district Ommen, te Almelo vergaderd, stelde tot candidaat mr. D. Fock, oud-minister van Koloniën, oud gouverneur van Suriname en oud-lid der Tweede Kamer. Naar de „Ned." verneemt, heeft het hoofdbestuur der Christ.-Hist. Unie een stemmig geadviseerd, bij de tussclx .i- tijdsche verkiezing in het district Ommen den zetel te laten aan de anti-revolutio nairen; schoon het recht om hem te be twisten werd erkend, achtte men het niet wenschelijk van dat recht thans gebruik te maken. Indische vlootcommissie. Naar verluidt zal de technische sub commissie inzake de vlootverdediging van Ned.- Oost-Indië reeds in de ko mende maand met haar arbeid gereed komen. Men weet, dat de Minister van Oorlog, ad int van Marine voorzitter is dezer subcommissie. Chineezen in Indië. De correspondent te Batavia van het „Handelsblad" seint d.d. 28 Sept.: De resident van de Preanger-Regent- schappen requireerde militaire hulp voor de politie te Bandoeng wegens de ge spannen verhouding onder de daar aan wezige Atacaoers, welke tot een groote vechtpartij dreigt aanleiding te geven. borgen houdt. Weldra zal hij achter slot zijn en dan... De kruidenier maakte een veelbeteeke- nende beweging om zijn hals, terwijl de notaris hem tot kalmte zocht te brengen. Komaan, wind u niet zoo op, mijn vriend. Gij luistert te veel naar Le Père Duchesne. "Den ganschen dag hebt gij den neus in dit afschuwelijk blad, dat niets dan plundering en moord predikt. Wanneer gij mijn meening wilt hooren, dan geloot ik niet aan de oprechtheid van al die uitgebazuinde vaderlandsliefde. Zoo? Ik heb hem gekend, den man die Le Père Duchesne schrijft en de men- schen met zijn schrijven vergiftigt. Ik! ontmoette hem te Alencon, waar ik eeni- gen tijd geweest ben, nog niet lang ge leden. Hij was een jongmensch zonder een sou op zak, afgunstig op hen die be ter bedeeld waren. Wanneer hij nu zoo hard schreeuwt, dan is het alleen om zijn zak te spekken. Best mogelijk, een ieder leeft van zijn beroep, maar dat neemt toch niet weg, dat Le Père Duchesne een echte patriot is, een ware volksvriend. Niemand durfde den kruidenier tegen spreken. In deze dagen hadden de Jacobijnen de macht in handen en het was niet voor zichtig Jien te tarten. (Wprdt verv.)

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1