ingezonden Mededeeiingen Eerste Roomsch Katholieke Gemengd Nieuws. a 30 cents per regel. Levensverz. Mij. te Haarlem. Het verzekerd bedrag nadert de TWEE M1LLIOEN. De jaarlijksche premie ZEVENTIG DUIZEND. Hei aantal bestaande polissen overschrijdt reeds de TIEN DUIZEND. Een krachtige en gezonde vooruitgang als deze prikkelt sommige concurrenten in hooge mate en doet hen naar minder edel materiaal uitzien om deze instelling af te breken. Minderwaardige vakpersproducten leveren dit materiaal met succes. 4300 eenige mededeeiingen toegevoegd betref fende de kosten, die de invoering eener op zichzelf staande invaliditeitsverzeke ring zou vereischen. Becijferd wordt, dat men bij een verzekering u isluitend tegen geldelijke gevolgen van invaliditeit een reservecekort zou krijgen van f 207.400.000, hetwelk door een jaarlijksche rijksbij drage van f7.600.000 in 75 jaren ware ie delgen. Een vergelijking van deze uitsluitende invaliditeitsverzekering met de verzeke ring iegen ouderdom en invaliditeit doet kennen de beteekenis van het toekennen •der ouderdomsrente op leeftijd 70. Het blijkt zoo besluit de hoogleeraar zijn verslag - dat die toekenning de kosten 'der verzekering van het tegenwoordige geslach. niet onbelangrijk doet klimmen en dat derhalve het ouderdomspensioen aan menig hoogbejaard verzekerde ten goede moet komen. Land- en Tuinbouw. Warmoezerijgewassen en fruit. Het onderstaande overzicht van den stand van het fruit en der warmoezerij- gewassen op 15 dezer is, met mede werking der Rijkstuinbouwleeraren, sa mengesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten van de directie van den landbouw. Sinds het verschijnen van het vorig oogstoverzicht van 12 Juli j.l., zijn de vooruitzichten heel wat minder roos kleurig geworden. De aanhoudende re gens gepaard aan abnormaal lage tem peratuur, hebben de ontwikkeling van vele warmoezerijgewassen tegengehou den. Daarbij komt, dat de lage prij zen nog eer gedaald dan gestegen zijn. Aan den Langendijlk heeft voorts de draaihartigheid nog nooit zoo veel scha de aan den koolbouw berokkend als dit jaar. Wat het fruit aangaat, moet in de eerste plaats worden vermeld, dat de storm van 26 op 27 Augustus j.l. in en kele der voornaamste fruitcentra enorme schade heeft aangericht, vooral aan de appels. Overigens zijn de fruitprijzen zeer laag. Over het algemeen echter belooft de oogst, hoewel niet zoo over vloedig als zich liet aanzien, toch nog bevredigend te zullen worden. Warmoczer ij gewassen. Bloemkool. De stand is vrij goed in Rijnland. Witte kool. Bij Veur, Voorscfotcm, Wassenaar, Rijnsburg, Katwijk, Leiden, 5de s'tand, vrij goed. 5 Roode kool. Van de roode kool is de stand bij Veur, Voorschoten, Was senaar, Rijnsburg, Katwijlk, Leiden vrij goed. Savoye kool. De stand is tusschen den Haag en Leiden vrij goed. Spruitkool. De spruitkóol staat bijna overal goed of zeer goed, alleen in Rijn land is de stand matig. Prei. De stand der prei is overa! goed iof zeer goed, alleen in Rijnland is hij vrij slecht. Sla. De stand der sla loopt zeer uit een. in Rijnland, Wassenaar, Veur en Voorschoten is de stand matig. Thomasslakkenmeel of een andere Phosphorzuurmeststof (Slot.) Ons vorig artikel gaf reeds, naar ik meen, een afdoend antwoord op de vraag, of we het Thomasslakkenlmeel niet door een minstens even goede en goedkoopere meststof kunnen vervan gen. Dit antwoord luidde ontkennend, ten opzichte bepaaldelijk van de z.g< ruwe phosphaten. Met een paar proe- .ven van den laatsten tijd, genomen in ons eigen land willen we dit nog illu- streeren. In 1911 werden aan het Landbouw proefstation Goes potproeven genomen om de werking te vergelijken van Tho- masphosphaat en super naast Bernard- phosphaat, Agricultuurphosphaat, Flori- daphosphaat, ijzerslakken en beender meel. De proef had plaats op zeer ar men zandgrond in cultuurpotten met ha ver. Uit de oogstopbrengsten zoo le zen we in het desbetreffend Verslag zoowei 'ais liit den stand gedurende den groei bleek, dat alleen Thomasphos- phaat en super verhoogend op de op brengst werken. Thomasmeel het meest. De overige meststoffen gaven geen ver meerdering. De werking gedurende het '2e jaar zal worden nagegaan. 1 Dit waren 't is waar potproe- ven, welke niet gelijk gesteld mogen worden met proeven in den open grond, maar ze hebben toch een betrekkelijke Waarde, welke hier spreekt meest ten gunste van het Thomasmeel, ten ongun ste der ruwe phosphaten. Er werd echter verleden jaar ook een Fijksproefyeld aangelegd ter vergelij king van het Bernardphosphaat en het Thomasslakkenmeel. Dat was te Boxtel fop zandgrond ;de verbouw was roggeL In genoemde meststoffen werden per Hectare gelijke hoeveelheden phosphor zuur gegeven. Het Verslag zegt, dat het Bernard-phosphaat niet onbedui dend achter stond bij het Thomasphios- phaat. Het controle-perceel zonder phos- phorzuur was weer iéts minder dan het perceel met B.-Ph. Uit het laatste blijkt dus, dat het Bi.-Ph. niet geheel zonder werking was. Wil men de waarde van gelijksoortige meststoffen onderling vergelijken, dan dient men daarmede vergelijkende proe ven te nemen gedurende eenige jarem Zoo heeft men op van Rijkswege ge subsidieerde proefvelden in Friesland gedaan, te St.ggerda en te O.-jclc... lop. Beide proefvelden, op veenachtig gras land, richtte men als volgt in: het eer ste jaar 1904, gaf men per HlA. per ceel 1 800 K.G. kainiet, 150 K.G. Chili en 80 K.G. phosphorzuurals slak k e n m e e 1 perc. II idem, maar 't phos- phorzuur in super; perc. Ill idem, doch beendermeel, perceel IV idem, doch Al- giersphosphnat-perceel V alléén kai niet en Chili, dus geen phosphorzuur perceel VI onbemest. In 1905, '08, '09 en '11 paste men een gelijke bemesting toe, in de tusschenliggende jaren 1906, '07 en '10 werd alleen kainiet en chili ge geven De totaal uitkomst over 8 jaren was op het le veld te Steggerda, dat 1 (met slak; opbracht 53870 K.G. hooi, II (met super) 54630 K.G., III (beendermeel) 52940 K.G., IV (Alg. ph.) 51620 K.G. V (zonder phosphorzuur) 44760 10,G., VI (onbemest) 38670 K.G. Het 2e veld, te Oldeberkoop, lever de de volgende uitkomsten: I (slak) 40644 K.G., II (super) 39779 K.G., 111 (beend.) 36086 K.G., IV (Alg.) 34782 K.G., V (zonder ph.) 19162 K, G., VI (onbemest) 9674 K.G. In beide gevallen stonden dus super en slak bovenaan; in het le geval was super no. 1, in het tweede geval slak- kenmeel. Beendermeel en Alg. phos- phaat bleven achter. Op beide velden, inzonderheid te Oldeberkoop (zie de ge ringe opbrengst van perceel V) toonde de phosphorzuur'oemesting zich zeer werkzaam. Neemt men in aanmerking, dat de hoe veelheden phosphorzuur op alle per ceel en gelijk waren (80 K.G. per H.A.), dat dus de bemestingskosten van de phosphorzuurmeststof feu zéér uiteenlie pen (80 K.G. phosphorzuur in super b.v. kost 80 maal 21 cent f 16.80 en idem in Thomasmeel slechts 80 maal 12 cent f9.60) dan doet ons dit Thomas meel nóg meer waardeefen als een zeer aanbevelenswaardige phosphorzuurmest stof. C. B. Een Missionaris over de nieuwe Chineesche Republiek. Aan een brief, door P. Jesualdus*van Hemert, O. F M.., missionaris in Zuid- Chansi, aan een zijner Hollandsche me debroeders gezonden, ontleenen wij eenige bijzonderheden, die een aardi- gen kijk geven op de toestanden in de nieuwe Chineesche Republiek. Wij hebben, aldus, de missionaris,» een tijd van variatie achter den rug, die voor ons zijn aangename zijde niet miste, want 't zijn en blijven hier al tijd rare Chineezen. De nieuwe Repu bliek is echter nog niet goed gevestigd en zal nog lang versterkende middelen moeten gebruiken eer zij gezond is. ik geloof zelfs, dat de crisis nog niet voor bij is en dat de doctoren, waaronder vele kwakzalvers, het niet eens kunnen worden over de toe te dienen medi cijnen. Wat er van zij, vrijheid, gelijkheid en broederschap zijn al vast afgekon digd in dit hyperautocratische land, al is de overgang van Keizerrijk in Re publiek wel wat bruusk geweest. Men kon de verandering hier al dui delijk merken, toen de aanhangers der revolutie de stad hadden ingenomen en eenigeii van die modernen bij ons op bezoek kwamen. Het oude Chineescne ceremonieel was geheel afgeschaft en men had nog geen tijd gehad om een nieuw op te stellen, zoodat een soldaat met de laagste boeventronie, die ik ooit gezien heb, maar heel gemoedelijk tus schen den manderijn en ons plaats namt Onze nieuwe mandarijn is ook geheel Europeesch en komt eenvoudig te voet naar onze woning; wat vroeger altijd gebeurde in een deftigen draagstoel en door een groot gevolg omgeven. De vrijheid viert haar hoogtij vooral bij de soldaten, die maar rooven en plun deren zooveel zij kunnen. Ongeveer vier weken geleden zijn zij ook in Luaniu, de residentie van monseigneur, bezig ge weest en dan wareu zij notabene nog wel gekomen om de orde te handhaven Een troep bandieten maakte het daar den Christenen lastig en hadden er zelfs vier vermoord. Monseigneur liet toen een paar honderd soldaten uit de hoofdstad van Chansi komen, die den belhamel en eenige anderen weliswaar achter slot en grendel zetten ,doch daarna zelf gin gen plunderenUit het tribunaal van den manderijn stalen ze maar 60 a 70 duizend gulden zilver en gingen toen de omstreken afzoeken. Een of twee dagen later werden ze naar men zegt, door inwoners uit Luan- fu, teruggeroepen om ook de kerk leeg te plunderen. Monseigneur ontbood ech ter terstond een honderdtal Christenen uit Matchany, nog altijd beroemd uit het jaar 1900. Dezen maakten onder aanvoering van P. Victorianus Kruitwa gen, eenige militaire wandelingen door de stad en de krijgshaftige soldaten der Chineesche Republiekdropen af. Een veertien dagen geleden kwamen ook hier in Kiangchow ongeveer 200 vrijheidslievende soldaten, die de vrij heid zóó goed verstonden, dat zij iederen Chinees, die de stadspoorten uit- of in ging, eenvoudig den staart afsneden!.. Toch zijn deze republikeinsche soldaten nog niet overal baas. In de aangren zende provincie Chensi moeten er nog velen zijn, die van geen republiek wil len weten. Rustig is het nog lang niet, vooral omdat overal de roovers en plun deraars vrij spel hebben. Bij P. Longi- nus houden zich zelfs nog heidenen in de kerk verschalen. Veie heidenen wil len zich tegenwoordig bekeeren, wat ook wel toe te schrijven is aan het feit, dat de Christenen bij de missionarissen tegen soldaten en roovers besch'ermd zijn. Ik zit hier vijf dagen van de resi dentie verwijderd, doch denk nu, dat we wel spoedig per spoor of.... vlieg machine naar Luanfu kunnen reizen, want in de Republiek moet en zal alles naar Europeeschen trant worden inge richt. Daarom zijn de afgevaardigden in, 'k meen, dat ze het ding „Nationale Ver gadering" noemen, reeds begonnen met scheld- en vechtpartijen en gaan de vrou wen haar kleine voetjes afschaffen oin openluchtmeetings te kunnen houden voor vrouwenkiesrecht. Wees er verze kerd van, dat China een „schoone" toe komst tegemoet gaat Toch laat het zich wel aanzien, dat het bekeeringswerk met den nieuwen toestand iets zal gebaat zijn. Zeker zullen de Chineezen in de toekomst niet meer zoo in-hals\arrig blijven offeren voor hun afgodjes en zal er meer vrij heid zijn. Moge de goede God veel paters zenden om de Chineezen nu voor het Europeesche ongeloof te bewaren en mogen de aalmoezen steeds ruimer inkomen, want de missie breidt zier» altijd verder uit, terwijl ook hier alles duurder begint te worden. Loten. De houder van Antwerp- sche en Brusselsche loten geniet een vaste rente en heeft aanhoudend de kans een hoogen prijs te winnen, daar hij ge regeld aan trekkingen deelneemt, waarin uitgeloot worden hoofdprijzen a 150.000, IOU.000, 50.000, 25.000, 10.000 frs., enz. De Naam!. Venn. Hollandsche Crediet- bank te Amsterdam stelt volgens hare in dit blad geplaatste advertentie in de gelegenheid deze premielolen te koopen tegen geringe maandelijksche aflossingen. Dorpsveete. Zondagmorgen o-m- sireeks zes uur werden een viertal jon gens van Berg, die bij de Eerw. Paters ie Urmond gebiecht en gecommuniceerd hadden, op pl.in. 80 M. afstand van het klooster, door een viertal Urmondenaren aangevallen. Zekere B. werd voor den grond geslingerd en met steenen en stukken hout toegetakeld. De drie an deren wisten te ontkomen. Omstreeks acht uur s morgens werd een andere jongeling uit Berg door iemand uit Urmond zoodanig mishan deld, dat men hem bewusteloos in- een huis binnendroeg, terwijl het bloed uit mond en oogen zijpelde. Naar men verzekert, hadden de mis handelden geen mensch gehinderd. Enkel het feit, dat zij inwoners van Berg waren, schijnt de drijfveer tot deze ruwe handelwijze te zijn. Mocht er toch weldra aan deze treurige dorpsveete een einde komen(L. K.) Een ijs jaar? In den afgeioopen nacht heeft het ir. Friesland fiink ge vroren; in wijken cn slooiea lag van morgen een ijslaag. V a 1 s c h geld. Op Tcrschelling zijn valsche guldens in omloop. De stukken, die de beeldenaar der Koningin dragen en de jaartallen 1901, 1904, 1906 en 1903, zijn vrij goed nagemaakt. Onder het wapen ontbreekt echter „100 c." De reispas."Twee heeren uit Gro ningen, de heer E. S. en de heer B. S., maakten samen een automobieltochtje. Ze kozen de richting Nieuwe-Schans. In Bellingwofde aangekomen, bekroop den heeren de lust eens over de grenzen te kijken. Zoo gedaan. Aan de grens geko-% men, ontkwamen ze zoowaar aan het scherpe oog van de Duitsche tolbeambten en reden ongestoord naar het Duitsche plaatsje Bunde, waar liet-Duitsche bier werd geproefd. In vroolijke, opgewekte stemming werd de terugreis aanvaard. Doch de Hollandsche beambten keken wat scherper dan hun Duitsche collega's en onzetoeristen werd eensklaps de weg afgesneden. Zij moesten hun reispas toonen. Die bezaten zij echter niet. Daaraan hadden zij niet gedacht. Zelfs konden zij niet aan- toonen, dat zij eigenaar waren van de auto. De auto werd nu in beslag geno men, en kon alleen weer afgegeven wor den, wanneer f200, d. i. 5 pet. van de getaxeerde waarde, f4000, werd gestort. Zooveel geld hadden zij op dat oogenblik niet bij zich. De auto moest dus aan het tolstation blijven. Daar stonden nu onze automobilisten zonder automobiel. Beslui teloos, en in alles behalve opgewekte stemming gingen ze door Nieuwe-Schans. Daar vonden ze hulp. Iemand wist de douanebeambten te overtuigen, dat de waarde van de auto niet meer dan f2000 was, zoo-dat f100 waarborgsom genoeg was. Zooveel geld hadden de heeren wel en ze kwamen dus weer in het bezit van den auto. De op deze onaangename wijze onderbroken re'is kon worden voortgezet. (N. Gron. Ct.) Een kranige roeier. Gisteren is te Vlissingen aangekomen de heer W. Westlake uit Londen, die geheel alleen op 28 Augustus in zijn roeibootje uit Dover vertrokken is, en eerst naar Calais, vervolgens naar Gravelingen en de Bel gische kustplaatsen, naar Vlissingen is geroeid. Hij zal nu naar Antwerpen en Brussel gaan en vervolgens over open water naar Stockholm. Het bootje is lang 18 voet, breed 3 voet en heeft een diep gang van 1 V« voet. Wat me n a 1 z o o in een privaat Vindt) In den namiddag van 20 Sep tember 1912 is in den privaattreeliter van een der aan het spoorwegstation te Breda aanwezige publieke privaten het navol gende gevonden: een gesloten ijzeren geldkistje, groot 13 bij 7 C.M., inhou dende eenige portretten, een portret waarop 2 kinderen, een poriret voorstel lende een man mei een pet op het hoofd, de handen in de broekzakken, en eenige stukken papier, blijkbaar portretten, doch onduidelijk door inwerking der faecaliën een stuk papier in het Fransch, vermel dende de toezending van eenige foto's; een zilveren remontoir-horloge, een her inneringsmedaille van koper, een vijf- centimen-stuk, eeu stukje kaars, een grijs- gestreept jongens colbertpakje, bestaande uit korte broek, vest en jasje, hetgeen vermoedelijk niet of weinig gedragen is. Inbraak ver ij del d. Donderdag avond hebben vier mannen een poging tot diefstal gedaan in het perceel Klove niersburgwal 143, hoek Binnen-Amstel, te Amsterdam. Toen de koetsier van de naast dit perceel gelegen onderneming met zijn vrouw ongeveer half tien passeerde, zag hij twee mannen in verdachte houding zich aldaar ophouden, terwijl een van tie ruiten van het ondergedeelte van het huis aan de zijde van den Binnen-Amstel verbraken was. In het huis zijn de kan toren gevestigd van den heer W. Defais, expediteur, het effectenkantoor van den heer van Embden, zoodat het vermoeden voor de hand lag, dat de bedoelingen van de heeren niet al te zuiver zouden zijn. De koetsier vroeg den beiden-mannen wat zij daar uitvoerden, waarop zij het hazenpad kozen'. Zich vervolgens in het ondergedeelte van het huis begevend, ontmoette de koetsier daar nog twee jonge mannen, met wie een worsteling ontstond. De vrouw kwam haar man bij de vechtpartij te hulp en liep daarbij enkele verwon dingen op. Inmiddels was de politie ge waarschuwd, die de beide achtergeble venen arresteerde en naar het politie bureau bracht P o g i ii g tot oplichting. De heer Joh. Schmidt, opticien in de Zijl straat te Haarlem, werd Woensdag op gebeld, door iemand, die den naam op gaf van den eigenaar van een bekend hotel daar ter stede, en vroeg om een paar tooneeikijkers op zicht te mogen hebben, in den prijs van f10. Natuurlijk zei de heer Schmidt, dat hij een bediende met de kijkers zou zenden, maar de aanvrager verklaarde, dat hij er wel even z'n knecht om zou sturen. Dat werd goedgevonden. Maar toen de heer Schmidt even Ia- ter over het geval nadacht, kwam het hem wel wat verdacht voor. Hij belde het bedoelde hotel op, en zag z'n wan trouwen gegrond. Want men had hem1 vandaar niet opgebeld. De heer S. belde nu liet politiebu reau op, vertelde de toedracht der zaak en vroeg hem iemand te zenden om den „klant" aan te houden We zullen eens zien! werd er geantwoord'. Kort daarna verscheen de z.g. knecht van het hotel. Hij kwam de kijkers halen. De heer Schmidt antwoordde, eerst eens even het hotel te moeten opbellen om te vragen, welk merk het moest zijni. Nu, dat wist de „knecht" wel. Van die gewone zwarte toon e elk ijk ers Maar de heer S. hield vol. De bezoeker, die toen blijkbaar voel de dat hei gevaarlijk werd, deelde me de dan aanstonds nog wel even te zul len terugkomen om de kijkers te halen'. Hij wandelde weg en is natuurlijk niet meer weerom gekomen. De loopjongen van het magazijn, die hem achterna ge zonden was, met de opdracht, 'pü in 't oog te houden, raakte onderweg het spoor kwijt. Intusschen was de politie nog niet verschenen. i Was een politieagent present ge weest in den winkel, dan had hij den bezoeker, nadat deze de kijkers in ont vangst had genomen, kunnen aanhouden. „Haarl. Dagbl.) Moppen. Meester (verdenkt Ka- reltje dat hij in den boomgaard is ge weest) „Ik zal je dezen keer geen pak slaag geven, ventje, omdat er geen bewijs is tegen je." Kareltje: „Dank u, meester. En mag ik de appels houden?" „Gisteren", zei Jacobs, „weigerde ik een arme vrouw een kleine som gelds, en als gevolg van mijn daad had ik een slapelöozen nacht De klank van haar stem hoorde ik voortdurend." „De gevoeligheid van je hart doet je eer aan", zei Jansen, „wiq was fiVl "vróüw.^- - a Opgepikt. Met de vischschuit H.D. 180, schipper Post, is te Nieuvve- diep binnengekomen een Durtsch zeeman, die in den morgen van 26 dezer, onge veer 5 uur, ter hoogte van het lichtschip Haaks opgepikt werd. Hij was ongeveer drie kwartier te voren ongemerkt over boord geslagen van zijn schip, een Duiisch stoomschip, op weg naar Zuid-Afrika. De ongelukkige proefneming. Men meldt nader omtrent den jeugdigen Berlijnschen uitvinder, die een proef wilde nemen met een door hem geconstrueerd valscherm en zijn waag- heden met den dood heeft moeten bekoo- pen. Als plaats voor zijn poging koos hij de Als plaats voor zijn poging koos hij de Siegessaule uit, op den Königplatz, aan het eind van de Siegesallee. En hij had maatregelen getroffen, dat zijn proefval van een hoogte van 30 M. kinematogra- fjsch opgenomen zou worden. De politie had hem verlof gegeven, een proef te nemen van de Siegessaule, doch de jonge man Emil Büttner heet te hij had verzwegen, dat hij de scène kinematografisch wilde laten opnemen. Anders zou het verlof ingetrokken zijn. De president van de bouwcommissie, die het toezicht heeft over de standbeel den, en ook over de overwinningszuil, had echter geen toestemming gegeven en den wachter van de zuil bevolen, nie mand naar boven te laten, die een val scherm bij zich droeg. Büttner smokkel de echte»; het toestel onder zijn jas mee. Boven gekomen, liet hij den wachter daar het schriftelijk verlof van de politie zien. En smid zaagde een stuk uit dei ijzeren tralies. Büttner gaf het afgespro ken teeken, het valscherm ontplooide zich niet en Büttner viel van het dak van het eerste platvorm, waar hij, tot schrik van de vele toeschouwers, bewegingloos bleef liggen. De brandweer haalde den doode weg. Fransche soldaten. Op het Fransche fort Choisel bij Verdun heeft gisteren een droevig drama plaats gehad. Terwijl een gedeelte der soldaten met groot verlof naar huis ging, ontstond er twist tusschen een soldaat, die naar de caniïne wilde gaan drinken, en een kor poraal, die hem zulks verbood. De laatste werd daarop ontwapend en riep de hulp in van twee verlofgangers, die reeds op weg naar huis waren. De woeste soldaat greep toen naar zijn bajonet en bracht den beiden verlofgangers zoodanige ver wondingen toe, dat de een onmiddellijk overleed en de ander stervend naar het hospitaal werd overgebracht. Vriend- en v ij andschap b i j dieren. In een boerenschuur te Fi- lipsland speelt zich dagelijks een al leraardigst toon eeltje af. Daarin zijn on derdak gebracht een paard en een bok', terwijl de huishond er ook gewoonlijk zijn verblijf houdt. Deze leeft qp ge spannen voet met den bok, die 3 maal per dag met brood gevoed wordt. Nau welijks heeft de hond in de gaten, dat de bok zijn rantsoen pntvangt of hij haalt 't bij stukken en brokken bij hém weg en legt 't bij 't paard neer, dat 't natuurlijk in dank' verorbert. Zelf ge bruikt hij er niets van. Faillissementen. Uitgesproken: J. de Jong, winkelier in manufacturen, Groenendaal 116 Gouda, cur. mr. M. M. Schim van der Loeff. C. Buysert jr., graanhandelaar te Woerden, cur. mr. du Quesne van Bruchem. E. Mobach, koopman te Makkum, cur. mr. C. Beekhuis. H. Ver boom, melkslijter, Amsterdam, cur. mr. P. H. F. van Vloten. A. M. van Lee, diamantslij persknecht, Amsterdam, cur. als voren, Th. Lamkamp, winkelier, Amsterdam, cur. mr. P. Groote Jr. Vernietigd: H. Bronkhorst, te Amsterdam. De N. V. Huizenbouw- en administratie maatschappij „Rapide", gevestigd te Amsterdam. Geëindigd: J. Aris, arbeider op Texel. Opgeheven: 1. Ph. Voordouw, kellncr te Sloten. J. C. Kerkhof Wijnands, koopman, Amsterdam. Stoomvaartberichten. Het ss Ta m b o r a, van Java naar Rotterdam, vertrok 26 Sept. van Batavia. D j o c j a arri veerde 26 Sept. v. Rotterdam te Batavia. S i n- d o r o, van Rotterdam naar Java, arriveerde 26 Sept. te Padang. Bandoeng, van Rotterdam naar Java, arriveerde 26 Sept. te Padang, S a - m a r i n d a, van Java naar Rotterdam, vertrok 27 Sept. van Padang. Tabanan, van Rotter dam naar Java, arriveerde 27 Sept. te Lissabon, Koning Willem I, van Amsterdam naai Batavia, vertrok 27 Sept. van Genua. Kangean van Amsterdam naar Batavia, passeerde 26 Sept. Kaap St.Vincent. Prins Willem V, vertrok 27 Sept. van Amsterdam naar Paramaribo. H o I- 1 a n d i a, van Amsterdam naar Buenos-Ayres, vertroK 26 Sept van Boulogne. Koning Wil lem 111, van Java naar Amsterdam, verfrol» 27 Sept. van Colombo. R ij ft d a m vertrok 28 Sept. van Rotterdam naar New-York. Hallan- shire, van Montreal naar Rotterdam, pas* - 27 Sept. Beachyhead.

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 6