1 BUITENLAND. BINNENLAND. Uit Stad en Omgeving. 3e Jaargang, No. 904. Bureau OUDE SINGEL. 54, LEIDEN. Interc. Telefoon 935. Postbus 6. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN DAG, UITGEZONDERD ZON- EN FEESTDAGEN. DE ABONNEMENTSPRIJS bedraagt met GRATIS POLIS Ongevallen-verzekering en het GEÏLLUSTREERD ZONDAGSBLAD voor Leiden 9 cent per week, kwartaal; bij onze agenten 10 cent per week, 1.30 per kwartaal. Franco per post 1.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 21/, cent, met Geïllustreerd Zondagsblad 5 cent. Zaterdag September 1912. De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt van 1—5 regels t 0.75, elke regel meer 15 cent ingezonden mededeeiingen van 1—5 regels 1.50, elke regel meer 30 cent, met gratis bewijsnummer. Bij contract aanzienlijke korting. Groote letters naar plaatsruimte. Kleine Advertentiën: gevraagde betrekkingen, huur en verhuur koop en verkoop (geen handels-advertentiën) 15 regels 25 cent, iedere regel meer 5 cent; aangeboden betrekkingen 15 regels 50 cent, iedere regel meer 10 cent. Dit nummer bestaat uit TWEE BLADEN en een GEÏLLUS TREERD ZONDAGSBLAD. 't Gewone verschijnsel. Van ongeveer alle „neutrale" vak1- vereenigingen is het gewone verloop al geweest, dat ze langzaam, soms wat (iVlugger, maar in ieder geval zeker .Waar de socialistische en antigodsdiens tige richting afdaalden. 't Zelfde zien we nu weer gebeuren met den z.g. „neutralen" politiebond, die er zoo langen tijd reeds prat op Iging van „onversmeden neutraliteit" te Xijn In het nummer van „De Politieboder' van 20 Sept. 1.1. begint de bond odk hare ware gedaante te vertoonen, d.i. haar af- Ikeer van den godsdienst, althans van de godsdienstige opvattingen. In een hoofdartikel in dat blad be handelt een H. J. W. Jansen, uit Rot terdam, het onderwerp: „Godsdienst en Vakbeweging". Die mijnheer Jansen zegt over de godsdienstige opvattingen het vojgende: „Wij moeten iets anders in den „godsdienst zien, dan wat er tegen- „genwoordig van gemaakt is, n'.l. een stelsel van onbegrijpelijke oneenigj- „heden en persoonlijke meeningbestrij- „ding, met een onnaspeurlijke woor- „denzifterij, welke nergens anders op „uitloopt dan op persoons- (men- „schen) vergoding, heerschzucht, ego ïsme, eigenliefde, of begeerlijkheid, „wat zelfs nog niet ophoudt aan het „graf. Dit is niets dan een namaak- '„sel, wat verderf in zich draagt, 't „Is slechts een karituur van den gods dienst." Natuurlijk „Woordenzifterij" is glad .verkeerd, alle godsdienstige richtingen jihebben gelijken groot gelijk zou- iden ze zelfs hebben, wanneer ze nog 'zouden willen erkennen, dat men alleen [jdoor het strijden van den klassenstrijd 'in den hemel kon komen. Alleen reeds het innemen van een standpunt tegenover den godsdienst, als ^iUiit het aangehaalde blijkt, moet voor een jgioed geloovige een r.eden zijn zich niet met dien bond in te laten. Ook de uitdrukking in hetzelfde hoofd artikel „Men beoefene de godsdienst •in kerken of binnenkamers....", m. a. ijw. de godsdienst moet uit het openbare re leven zulke uitdrukking gaat lijn recht tegenover onze stellingen in. Alle moeite doet het orgaan dan ook iom te betoogen ,dat het niets meer idan redelijk is, dat godsdienst buiten de vakbevvegfng gehouden wordt, maar hare pogingen zijn vruchteloos en voe den tot de grootste inconsequentiesl Zoo lezen we blv. in het artikeli „Béiden, godsdienst en vakbewe- „ging behooren niette genstaan- „d e zij hetzelf de als het wa- „r e beoogen (spatieering van ons „Red.) behoorlijk van elkander ger „scheiden te worden." Ons dacht juist, dat ze zeer goed bij Jjelkaar passen, wanneer ze beiden het zelfde beoogen. Dat lijkt toch meer gonsequent. 1 Gelukkig, dat de Katholieke politiebe ambten hun eigen Katholieke organisatie (gekregen hebben algemeen overzicht. •f Sedert bekend is geworden, dat Tur kije heeft gemobiliseerd, is in Servië iiwederom dei oorlogzuchtige stemming Üie aanmerkelijk' was gezakt, plotseling (opgelaaid. Uit bepaalde maatregelen der iiregeering, met name van den minis- liter van oorlog, meent men te kunnen op- diaken, dat een oorlog op handen is. jfToch is er slechts sprake van noodzake lijke voorzorgsmaatregelen van dien ijaard; dat de regeering zich aan ernsti ge verwijten zou blootstellen, indien ze (ze naliet. i Men verwacht dat bij Koninklijke! jhoodschap het mobiliseeren van het Ser vische leger zal worden gelast. Van andere zijde beweert men even- ivvel, dat de regeering te dezen opzichte Ivoor het oogenblik nog geen beslissing (genomen heeft, daar nog steeds de sleu tel van den toestand niet in Servië maar in Bulgarije ligt. De algemeen e stem ming is in alle geval zeer ernstig. In Bulgarije is men echter al thans volgens den Jurkschen minister van oorlog niet van plan oorlog te gaan voeren. Wij hebben geen enkele reden, zeide minister Moeradoengjan, om te twijfelen aan het vredelievende streven van het Bulgaarsche kabinet en als Bur- garije een vredelievende houding be waart is het niet twijfelachtig, dat de andere Balkanstaten hetzelfde zullen doen. De minister verzekerde ten slotte, dat Turkije den steun der mogendheden met sympathie had begroet We nemen gaarne aan, dat de minis ter zelf gelooft, wat hij zegt. Maar de wensch is zoo dikwijls de vader der gedachte! En de wensch, dat aan Tur kije een oorlog bespaard blijft, heeft de heer Moeradoengian ongetwijfeld door den wel wat te optimistische bril doen zien. De spoorwegstaking in Spanje neemt steeds grootere afme tingen aan. Troepen uit alle streken van Spanje zijn te Barcelona aangeko men, waar de toestand ernstiger wordt. De burgerlijke gouverneur heeft strenge maatregelen genomen. O.a. heeft hij sa menscholing en het verkoopen van vuur wapenen verboden. Tengevolge van sabotage moet op het Catalaansche net een trein zijn ont spoord. Er zouden menschen bij zijin om gekomen. Bij San Celoni heeft een ontsporing plaats gehad. Er zijn drie dooden en verscheiden gewonden. i Men meldt uit Barcelona, dat het stoomschip Nazaro met troepen aan boord, alsmede de kruiser Pelayo, in de haven is omgekomen. Toen stakers, die zich op een viaduct over den spoorweg hadden begeven, een dreigende houding tegen ingenieurs, die met locomotieven rangeerden, be gonnen aan te nemen, heeft de politie hen met een charge uiteen gejaagd. De regeering heeft besloten om 20,000 soldaten, die met onbeperkt ver lof zijn, onder de wapenen te roepen De oproep zal over enkele dagen wor den verspreid. Volgens de bladen heeft de minis terraad het plan overwogen om het spoorwegpersoneel gel ijle te stellen met Staatsambtenaren en vervolgens de sta king voor onwettig te verklaren. Het „Handelsblad van Antmerpen" vertelt een 'voor sommige nog altijd leerzaam geval ondanks al de waarschjuwinlgen op dat punt reeds gegeven. „Twee meisjes, de eene 17 en de an dere 18 jaar oud, tot eene poqlsche fa milie behoorend en te Antwerpen wo nend waren in betrekking gekomen met twee kerels, .die zich deden doorgaan voor de bestuurders van een groot plaat singsbureel van Brussel. Deze kerels beloofden haar een winstgevende plaats in een rijke familie der hoofdstad. De meisjes akkoord piet haar moeder, na men de schitterende voorstellen, welke men haar deed, aan. Woensdagmorgen brachten de twee mannen ze naar Brus sel en leidden ze in een hotel bij de Noordstatie, waar zij tot den avond moesten wachten. Om 9 uur kwamen de kerels haar terughalen en leidden haar naar de Noordstatie. De perso nen bij wie zij in dienst moesten gaan, zeide een der schurken, zijn dezen mor gen naar Londen vertrokHcen, waar gij ze zult moeten volgen." „Hij had drie kaartjes genomen voor Londen en overhandigde er een aan elk der meisjes Het derde was voor zijn makker, die hen naar Engeland zou ver gezellen. Doch de zaalwachter had de yerdachte houding en manieren bemerkt van de twee kerels. Hij wendde zich tot een der meisjes en overtuigd met han delaars in blanke slavinnen te doen te hebben, verwittigde hij de politie. Toen deze in de wachtzaal kwam, namen de twee kerels de vlucht. Een hunner kon aangehouden worden. Het is oen Franschman, hij werd ter beschikking van het gerecht opgesloten. De per soonsbeschrijving van zijn medeplichtige is in alle richtingen rondgestuurd. De twee meisjes werden naar haar moeder gebracht. GEMENGD. Uit het Reuzengebergte en het Zwartei iW(oud komt bericht, dat er, als ware het midden in den winter, over vloedig sneeuw valt. Vergaderingen van verschillende socialistische vereenigingen der Ji a ven- arbeiders te Antwerpen hebben moties aangen' >men ten gunste van sta king. De metaalbewerkers hebben zich solidair verklaard. Eenzelfde beweging is bij de liberale werklieden merkbaar. Naar het „Journal" uit New-York verneemt, is een officier met zijn twee dekker gevallen en is hij doodelijk gewond. In sommige streken van Frank rijk is de koude voor den tijd van het jaar reeds buitengewoon groot. TeOllain- ville o.a. is een 60-jarige vrouw tenge volge van de felle koude gestorven. De burgemeester van Nantes heeft een verordening uitgevaardigd, waarbij aan de vrouwen, wier hoedenspel- d e n niet van dopjes zijn voorzien, ver boden wordt zich over straat te bewegen en haar de toegang tot schouwburgen, trams, rijtuigen en stoombocten ontzegd wordt. Een bom ontplofte op de spoor- weglijn Saloniki-Monastir, waardoor een persoon gedood werd. Een aardstorting had plaats in een mijn te Perruna (Spanje). Twaalf personen werden gedood. Koninklijke besluiten. Bij Kon. besluii zijn benoemd tot lee- raar aan de R. H. B. S. te Winterswijk W. Grooters te Groningen, en dr. G. Wil- helmy te DoetiirJiem is C. Kaaitrocek, oud-hoofd een er openbare lagere school en oud-directeur der vormschool tot opleiding van onder wijzers te Rotterdam, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau is benöemd tot inspecteur van het middelbaar onderwijs dr. G. H. Coops, thans leeraar aan de middelbare kolo niale Landbouwschool te Deventer; is benoemd tot directeur van het tele graafkantoor te Venlo, H. Freie, thans hoofdcommies der telegrafie; zijn bevorderd tot opzichter van den Rijkswaterstaat 3e kl. P. Siekinan en C. Schagen; tot bureelambtenaar van den Rijkswaterstaat 2e kl. W. van Wijk, zich noemende W. Hoornik, en P. M. Knie riem. Actie voor 1913. De „G. Ct" meldt de oprichting van een comité voor vrijzinnige propaganda in het district Gouda, dat zich ten doel stelt het verspreiden van vlugschriften, het houden van lezingen en wat meer dienstig kan worden geacht om een actieve propaganda te voeren in vrij zinnigen geest in alle tot het district Gouda behoorende gemeenten. De leiding van dit comité is opge dragen aan een bestuur, bestaande uit de heeren I. van der Want, Gouda, voor zitter; A. C. Mijnlieff, Krimpen a. d. Lek, vice-voorzitterF. Tieter, Gouda, le secretaris; W. de Ruyter, Boskoop, 2o secretaris; S. Hervveyer, Boskoop, le penningmeester, en A. W. v. Cappellen te, Capelle a. d. ijssel, 2e penningmeester. Wij brengen dit bericht onder de oogen onzer lezers, opdat de actie van vrij zinnige zijde niet alleen in het district Gouda, maar overal hen aanzette tot een tegen-actie Wat het district Gouda betreft, dit is met krachtsinspanning van onze zijde zeker te winnen'Wij herinneren er aan, dat bij de herstemming in 1909 de unie-liberaal 4526 stemmen op zich ver- eenigde en de anti-rev. 4247; een be trekkelijk klein verschil dus, hetwelk wel te boven is te komen.' Patronaten in het bisdom Breda. Ook de hoofdbesturen van de patro naten in het bisdom Breda hebben ver gaderd onder voorzitterschap van den Hoogeerw. heer E. P. M. Raymakers, deken van Bergen op Zoom. De Zeer- eerw. heer W. v. d. Hengel, rector aan de R. K. Kweekschool te Hilversum, behandelde 's morgens „Theorie over de Katechese" en sprak rs middags over „Godsdienstig onderwijs op de patro naten'". Beide redevoeringen werd ge volgd door practische oefeningen. Besloten werd op de volgende jaarver gadering te spreken over de veelvuldige H. Communie op de patronaten. KORTE KRONIEK. M, dji Koningin-MQëdei: heeft aan de Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord f 100 geschonken. Naar het „Volk" meldt, heeft Mi nister Talrna ook aan een groot aantal organisaties van belanghebbenden toege zonden een ontwèrp-algemeenen maat regel van bestuur als bedoeld bij de arti kelen 6 en 7 der Steenhouwerswet. De staking der binnenschippers te 's Gravenhage, die het vuil van de Aschtaal vervoerden voor den aannemer van dat vervoer, is geëindigd. De plannen voor den aanleg van' een spoor- of tramlijn GoudaUtrecht via Montfoort nemen vas'.jefren' vorm aan. LEIDEN, 28 September. Apologetische cursus. Gelijk in de beide voorgaande winters zoo zal ook in de volgende wintermaan den in de St. Lodewijkschk'erk (Steen- schuur) een Apologetische cursus ge geven worden. De advertentie in dit nummer geeft daarvan meerdere bijzon derheden. Het groote succes van dezen cursus, dat uit het steeds groote bezoek' mag af geleid maakt eigenlijk ieder woord van aanbeveling overbodig. Om wederom vele hoorders te trekken ?al het voldoende zijn in enkele woorden het algemëene onderwerp van den ko menden cursus aan te geven. Dit zal zijn „de Sacrament©nf." In de beide vorige leergangen zjjn voornamelijk uiteengezet de gronden van het geloof in God en de verplichtingen die daaruit voortvloeien; het goed recht der Katholieke Kerk om zich als de plaatsbekleedster van Christus aan te dienen, en de redenen, waarom wij1 vei lig haar leiding kunnen volgen. Dezen winter zal meer aandacht wor den gewijd aan den grooten inn er lijken zegen en de zedelijke verheffing die 's menschen deel wordt door de genade* en die de Kerk in naam van Christus door de Sacramenten uit deelt. De heiliging van ieder indi vidu is toch de groote roeping der Kerk: daartoe gebruikt zij alle krachten, die in haar leven: daardoor brengt zij der maatschappij zegen op zegen, daar om is het voor iedereen oud en jong, arm en rijk zulk een groot p e r s o o n l ij k' voorrecht Katholiek te zijn. Wie dit goed begrijpt, zal nog dui delijker inzien, dat katholiek-zijn aller minst bestaat in uiterlijkheden, maar be rusten op innerlijke heiliging, op het aankweek'en in ons van de vrucht van Christus' Verlossingswerk, van de vriendschap Gods, welke ons deel is door de heiligmakende genade, die ons tot Gods kinderen gemaakt heeft. Om dit dieper in het verstand en in de harten te doen doordringen zal ge tracht worden zoo duidelijk mogelijk' uiteen te zetten, wat de „genade Gods" is, hoe zij tn ons werkt, en hoe de Ka tholieke Kerk als een zorgzame moe der met haar Sacramenten hare kinderen vergezelt en helpt in alle omstandig heden des levens, opdat zij nooit of nimmer van dien onwaardeerbaren schat zouden beroofd zijn, maar dien steeds kunnen bewaren, aank'weeken en ver meerderen. Op deze wijze hoopt deze Apologe tische cursusonder Gods zegen mede te werken het geloofsleven der Katholieken te verlevendigen en te ver diepen op die wijze hoopt hij ook aan niet-Katholieken (die er evengoed toe gang hebben* en die ieder gerust mag medebrengen) eenigsziris duidelijk' te maken, hoe de grootste schat des men schen door de Katholieke Kerk wordt begrepen, verzorgd en bewaard. De Leidsche Brandweer. De Commandant der brandweer, de heer J. C. Stam, deelt in zijn aan B. en W. uitgebracht verslag allereerst me de dat het vorige jaar de brandKveer 47 maal in kennis werd gesteld van branden, binnen deze gemeente ontstaan, terwijl bovendien nog 3 maal valschl alarm werd gemaakt. De branden wa ren als volgt verdeeld8 schoorsteen branden 30 kleine binnenbranden5 kleine en 3 groote uitslaande branden en 1 buitengewone brand. In 36 ge vallen werd het vuur gebluscht met kleine middelen (Mini,max, emmers wa ter, zoei li- Het aantal brandkranen vermeerderde met 20 en bedraagt thans 231. De drooging der slangen op de stadsn werf eischt gewoonlijk vele dagen en, geschiedt dan ook nog zeer gebrekkig» wat de levensduur der slangen verkort en een grooten reserve-voor raad ver- ei scht. Een goede drooginrichting is noori dig. Aan 5 opperbrandmeesters, tw. dq heeren W. H. Marks, J. Sirag, W. U J. de Nie, W. Christiaantse en J. G. H„ Eggink werd in verband met het be* reiken der leeftijdsgrens eervol ontslag verleend. Door B. en W; werd hun toes gestaan als souvenir aan hun langdurig opperbrandmeesterschap het bij uitoefe ning dier functie steeds gedragen in- signe te behouden. De kosten der brandweer bedragen aan onderhoudsuitgave f3010, aan trac- tementen en werkloonen f5660, en aan buitengewonen aankoop f1510, totaal f 10.180, overeenkomende met 17,2 c, per inwoner. Dit bedrag is hooger dan verleden jaar door de aanschaffing van snelblusschersj reservevoorraden en ver nieuwingen. j De Stadsbank van Leening. Uit het jaarverslag over 1911 van dq Gemeentelijke Bank van Leening blijkt, dat er 3905 beleeningen minder wer den gesloten dan in 1910, terwijl de gemiddelde beleenwaarde f2,57 bedroeg tegen f2.62 in het voorgaand jaar. Als naaste reden voor de verminderde be leening geldt voornamelijk, dat, zoodra de pandhuizenwet was aangenomen, da delijk door Ide Bank art 5 werd toegepast en dus geen panden werden aangenomen van kinderen beneden 16 jaar, terwijl door de houders aan particuliere inrich tingen met die bepaling eerst na een jaar rekening is gehouden, als zijnde dan eerst door de wet daartoe verplicht Tengevolge van de voortdurende ver mindering der waarde van de wollen goederen konden wederom alle ter be leening aangeboden pand niet aange nomen worden. De winst- en verliesrekening sluit met een nadeelig saldo van f2052,48 tegen f 1550.15 in het voorgaand jaar. Aan het hoofdkantoor werden be leend 22.862 panden tot een bedrag van f81.625 en 7 pensioenen tot f 516,78i/a aan het hulpkantoor A( Utrechtsche Veer) 33.681 panden voor f74.738,75, en aan het hulpkantoor B (Lammermarkt) 34.303 panden voor f77.359,50, totaal 90.846 panden voor f233.723,50. Het grootste aantal panden werd be leend in Januari, het Kleinste aantal in Augustus. Er werden gelost 90.362 panden voor f 233.908,25. Verreweg de meeste pan den waren z.g. „weekpanden". De luitenant-kolonel W. D. A. Op- horst, van het 10e reg. infanterie, sedert 1 Juni gedetacheerd bij het 2e reg. veld artillerie alhier, wordt 30 Sept. van deze detacheering ontheven en teruggeplaatst bij zijn korps. De manoeuvres. Men meldt ons uit A 1 p h e n Gisteren passeerden alhier tusschén half één en één uur de militairen van het 4e regiment uit Leiden. Op de eer ste boot bevond zich de stafmuziek diq met korte tusschenpoozen nog enkele nummers ten gehoore gaf. De booten voeren heel langzaam, terwijl de muzietó prachtig over het water weerklonk'. Uit Nieuwkoop. De afdeeling Ponteniers, die Don derdagmiddag omstreeks twee uren in onze gemeente verwacht werd, kwam eerst 's avonds om half elf aan. In plaats van de kwartieren te betrekken, moesten de manschappen eerst naar de „Sluit- kade" om daar een brug over den Ara» stel te leggen. Onderweg zakte een der voorste wagens in den slappen grond, waardoor de geheele trein halt moest houden. Na afgeladen te zijn werd de wagen met heel veel moeite op het goede pad gebracht en de kuil met aar de eii planken dicht gemaakt, waarna de tocht werd voortgezet. Een en ander gaf zooveel oponthoud, dat vele burgers 's nachts om half drie werden gewekt om de manschappen in kwartier te ne men. Uit Roelofarendsveen: Begunstigd door prachtig weder, bo den de aanvallende operaties over de geheele forienlinie en de verdediging uit de versterkingen vooral gedurende dep

Leidsche Courant | 1912 | | pagina 1